A.S.C. 1-V.I.O.S. I U.V.S. GROMVLIET Om de Europeesche Athletiek- Kam pioen schap pen. [flDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 September 1934 Berger en Osendarp in de finale 100 M. hardloopen Bezoekt Zondag a.s. den Lugdunum-L.F.C. Dag 12-2 u. Lugdunum 2-L.F.C. 2 - 3-5 u. Lugdunum 1=L.F.C. 1 BEKERWEDSTRIJD ONZE BRIDGE-RUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. O Kaan verbetert Ned. record 110 M. horden (Van een bijzonderen medewerker) Op den eersten dag der Europeesche jhletlekkampioenschappen te Turijn [ebben onze landgenooten het er ultste- Knd afgebracht. Zoowel Berger als Osen- jip op de 100 Meter, als Kaan in de 110 Heter hordcnloop wisten zich door hun taaie prestaties in de finale te plaatsen, [en wereldrecord is op dezen eersten dag neds gevallen. Mattl Jaervinen, de he lende Flnsche speerwerper en wereld- Itcordhouder, slaagde er n.l. In zijn eigen jereldrecord van 7610 Meter met ruim m halven Meter te verbeteren. Wat het verloop van dezen eersten dag ietreft: des morgens werd reeds een aan- png gemaakt met de series 1500 Meter ürdloopen en het polstokhoogspringen. In het polstokhoogspringen moesten de deelnemende athleten minimum 3.60 Heter halen om zich voor den eindstrijd, irike des middags plaats vond, te plaat- en. Inderdaad gelukte dit aan alle ithieten, zoodat allen zich voor den eind- itrijd konden klasseeren. Er werden drie series over 1500 M. ge- apen. Uit elke serie werden de vier wstaankomenden geplaatst in den eind- ■ïljd, welke ook al des middags werd (houden. In de eerste serie liep onze landgenoot Wnstra mee ln een veld van zes athle- •n. Deze serie was bijzonder sterk bezet, m. kwam de Olympische kampioen Bec- lii hierin uit. Feenstra eindigde als zesde was daarmede uitgeschakeld. Do resultaten der drie series waren: Eerste serie: 1. Scbaumburg (Duitsch.) min. 2,4 sec.: 2. Beccali (Italië) 4 min. sec.: 3. Normand (Frankrijk) 4 min. sec.: 4. Jurlau (Estland) 4 min. 4,2 sec. Niet geplaatst Puchberger (Oostenrijk) Feenstra (Nederland). Tweede serie: 1. Geraert 'België) 4 min. sec.: 2. Dr. Martin (Zwitserland) 4 dn. 1,8 sec.; 3. Kusocinsky (Polen) 4 ïln. 1,8 sec.; 4. Gerati (Italië). Niet geplaatst: Hosek (Tsjechoslovakije) Proon (Eestland). Derde serie: 1. Szabo (Hongarije) 4 min. sec.; 2. Matilainen (Finland): 3. Golx Frankrijk). In deze serie startten slechts drie opers. Openingsplechtigheid en défilé der deelnemers. In het Mussolinistadion waren des mid- iags ongeveer 3000 toeschouwers toen de rste Europeesche kampioenschappen fficieel werden geopend. De weersom- Isndigheden waren uitstekend, misschien its te warm. Er stond vrijwel geen wind. vlaggen der deelnemende landen hin- n slap langs 'de masten. Om haif 3 precies kwamen de athleten ier deelnemende landen het stadion bin- in. Voorop ging (volgens de Italiaansche imen der landen) Oostenrijk, daarna am Bulgarije, vervolgensdefileerden Wgië. Tsjechoslovakije, Denemarken, tland, Finland. Frankrijk. Duitsch- isd, Griekenland. Joegoslavië. Letland, haucn, Luxemburg. Noorwegen. Neder- id, Polen. Roemenië. Zweden., Zwitser- en Hongarije, terwijl Italië als gast- Ner de rij sloot. De landen stelden zich voor de ëere- libune op. waar de president van de U.A.F.. de hoer S. Edström (Zweden) een de toespraak hield. Hij schetste de teekenis van deze eerste Europeesche mpioenschapoen en zegde Turijn en den 'liaanschen Bond dank voor de orga- iatie en de hartelijke ontvangst Hierna 'frklaarde Edström de eerste Europee- the kampioenschappen voor geopend. Polstokhoogspringen. Het resultaat was: 1. en Europeesch kampioen Wcgner Dultschl.) 4 Meter: 2. Ljundberg (Zwe- 4 Meter: 3. Lindroth (Finland) 3.90 frier: 4. Zsuffka (Hongariie) 3.90 Meter; Ramadier (Frankrijk) 3.90 Meter. Hoogspringen. Het resultaat van dit nummer was: 1 Europeesch kampioen Kotkas (Fln- ffld) 3 Meter; 2. Halvorsen (Noorwegen) Meter; 3. Perasolo (Finland) 1.97 Jeter; 4. Weinkotz (Duitschland) 1.94 «teer: 5. Ladeweg (Duitschland) 1.85 M. 100 Meter hardloopen. Hoe Berger en Osendarp in de finale kwamen. De 100 Meter hardloopen werd in 4 wies geloopen. In de eerste serie kwamen eechts drie loopers uit. De Zwitser Taenni ';rd winnaar in 11.1 sec. voor den Duit- dier Borchmeyer. Vijf athleten startten de tweede serie, n.l. Berger (Neder- od), Dondelinger (Frankrijk). Klvitis '"tland), Mariani (Italië) en Jud (Zwit- W'.and). Deze serie leverde een onbetwiste zege '5 voor onzen nationalen kampioen Chris D^vger. Hij liep de serie in 10,6 sec., een jW. die later alleen nog door den Hon- B» 6ir werd bereikt in de demifinale. Als tweede arriveerde de Zwitser Jud, Jriwijl de Italiaan als derde aankwam. "Be drie loooers plaatsten zich dus in de riwerd vierde. De derde serie werd gewonnen door den uajtscher Hornberrer met een tod van "1 sec. voor den Italiaan Dl Bias. 'ti de laatste serie startte onze tweede If-eSemvoordiger Osendarp. Daar slechts 'r-'t athleten In deze rerie uitkwamen, nl. 'Hongarije). R. Paul (Frankrijk) en -k landgenoot die dus alle drie in de Ave finale werden geplaatst gaven de i;ters niet het uiterste. Sir werd eerste rtoi tijd van 11 sec. met Osendarp op weede plaats l, de eerste halve finale stortte Osen- j.,' wederom tegen Sir. trwiil als derde tegenstander Borchmeyer hierin meeliep. 81 dliep den afstand In 10,6 sec, Borchmeyer werd tweede na scherpen strijd met Osendarp, die zich lntusschen door de derde plaats te bezetten voor den eindstrijd klasseerde. In de tweede halve finale won Berger van kop af. Direct na den start nam hij de leiding en won in 10,7 voor den Zwit ser Haennl. In de finale, die heden wordt geloopen komen uit onze landgenooten Berger en Osendarp, de Dultschers Borchmeyer en Homberger, de Hongaar Sir en de Zwit ser Haenni. Berger bevindt zich momen teel ln uitstekende conditie en men hoopt op een overwinning van hem op Sir en Borchmeyer. 400 Meter series. In het nummer 400 Meter hardloopen werden drie series geloopen. De twee eerst aankomenden uit elke serie plaatsten zich direct in de finale, welke morgen wordt geloopen. De resultaten der drie seTles waren: Eerste serie: 1. Metzner (Duitschland) 48.3 sec.; 2. Rabaüno (Italië) 49 sec. Tweede serie: 1. Boisset (Frankrijk) 48.9 sec.; 2. Tavernarl (Italië) 49 sec, Derde serie: 1. Skawinsky (Frankrijk) 48.5 sec.; 2. Von Wachenfeldt (Zweden) 49,1 sec. 110 Meter horden. Kaan ver betert Nederlandsch record en plaatst zich ln de finale. De 110 Meter horden werd in vier series geloopen. In de eerste serie won de Hongaar Ko vacs ln den tijd van 15,2 sec, voor den Dultscher E. Wegner. Wederom werden uit elke serie de drie eerstaankomenden in de halve finale geplaatst In de eerste serie werd Kovacs 'Hongarije) eerste met een tijd van 15.2 sec. De tweede serie werd gewonnen door den Oostenrijker Leitner In de derde serie liep onze landgenoot Wlm Kaan mee. Hij liep een fraaie race en eindigde met den Italiaan Valle op de tweede plaats. Eerste werd de Griek Man- dlkas in den tijd van 15,1 sec. De Duit- scher Welscher werd vierde en werd dus door Kaan geëlimineerd. De vierde serie werd door den Noor Al- brechtsen gewonnen. In de eerste halve finale startte Kaan. Hij nam de leiding en had nog voor de laatste horde een voorsprong op den Hon gaar Kovacs. Deze wist hem op de eind streep met miniem verschil te slaan ln den tijd van 14.9 sec. Voor Kaan werdi dezelfde tijd genoteerd, zoodat hij te Tu rijn een nieuw' Nederlandsch record ves tigde. De tweede halve finale werd gewonnen door den Dultscher Wegner in den tijd van 145 sec met den Italiaan Valle op de tweede plaats in 16 sec. Voor de finale, welke heden geloopen wordt, plaatsten zich dus Kovacs (Honga rije). Wegner (Duitschland), Wim Kaan (Nederland). Valle (Italië), Albrechtson (Noorwegen) en Leitner 'Oostenrijk). De laatste twee kwamen in de demifinales elk als derde aan. Matti Jaervinnen verbetert het (zijn) wereldrecord. Matti Jaervinen. de Finsche wereld recordhouder. werpt den laatsten tijd niet beneden de 70 Meter met de speer. Hij liet te Turijn zijn concurrenten verre achter zich. Met een worp van 76,66 Meter verbe terde hij zijn eigen wereldrecord met 56 c.M. en behaalde daarmede voor Finland den tweeden Europeeschen titel. Zijn landgenoot Sippala bezette de tweede plaats met een worp van 69,97 Meter. Beccali wint de 1500 Meter. De finale van de 1500 Meter hardloo pen leverde een fraalen strijd op tusschen den wereldrecordhouder Beccali en den Hongaar Szabo. De laatste nam de leiding, maar de Duitscher Schaumburg ging weldra alleen aan het hoofd. Na 1000 M. passeerden zoowel Beccali als Szabo den Duitscher gemakkelijk. In een fraalen eindspurt won Beccali ln den goeden tijd van 3 min. 54,6 sec. met Szabo op de tweede plaats. De derde plaats werd door Normand (Frankrijk) bezet, die Schaum burg nog op het laatste moment pas seerde. Het resultaat was: 1. en Europeesch kampioen Beccali (Italië) tijd 3 min. 54,6 sec.; 2. Szabo (Hongarije) tijd 3 min. 55,2 sec.; 3. Normand (Frankrijk); 4. Schaum burg (Duitschland). 10.000 Meter voor den Fin Salminen. De 10.000 Meter werd een strijd tus schen drie loopers, n.l. de Finnen Salmi nen en Askola en den Deen Henry Niel sen. De rest van het veld kwam niet voor een zege ln aanmerking. Steeds meer lie pen de Finnen uit en in de laatste ronde kon de wereldrecordhouder Nielsen zijn beide tegenstanders niet meer bijhouden. Salminen en Askola spurtten fraai, waar bij Salminen won in den tijfl van 31 min. 2,6 s. 2de werd Askola (Finl.) in 31 min. 3.2 sec.; 3. Henry Nielsen (Denemarken) tijd 31 min. 27,4 sec. De andere loopers waren bijna een minuut achter op Nielsen. Na den eersten dag. Vijf nummers werden dus op dezen eersten dag reeds beslist. Drie overwin ningen van Finland waren het resultaat, een zege voor Duitschland en 1 voor Italië. Vanzelfsprekend is de stemming in het Hollandsche kamp opperbest. Tot nu toe sloegen onze landgenooten een uitstekend figuur en met spanning worden de resul taten van den tweeden dag afgewacht. RECLAME. 7134 Terrein „Pomona", vanaf 10 uur v.m. tot 8 nor n.m. Entree van 10 tot 2 uur: Alle rangen 10 ct. Entree na 2 uur: Zit-en Staanplaatsen 25 ct., 2de Rang 15 ct. Geen verplichte rijwielstalling VOETBAL. LUGDUNUM—L.F.C. Morgen spelen de Kanaries in de vol gende opstelling: Doel: Duffels; achter: Koning en v. d. Plas; midden: Seller, Segaar en v. d. Blom; voor: van Leeuwen, v. Berkel, Phllippo, Herrem en Siebert. ZUID ERK tVARTIER, Morgen te 1 uur speelt Zuiderkwartier I op haar terrein een wedstrijd tegen een L.D.W -S.-combinatie. Te elf uur spéélt Zuiderkwartier (b.) adisp. tegen L.D.W.S. adsp. (b.l. o NIEUW TERREIN V.V.S. Morgen om 12 uur opent V.VB. haar ter- terrein aan het eindpunt van den Lage Morschweg naast het LD.W.S-terrein, waarna V.V.S. I een bekerwedstrijd speelt tegen LDF.S. I. C.G.W.—6e R.V.A. Gisteravond won C.G.W. met 41 van 6e R.V.A. Rust l—O. A.S.C.—VIOS. Op verzoek van Vlos wordt de K.N.V.B.- bekerwedstrijd Vlos—A.S.C. morgen op het A.S.C.-terrein gespeeld. De roodzwarten komen uit in de vol gende opstelling (vJ.n.r.): doel: Freyser; achter: Oskam en Secrève; midden: De Jongh. Sondagh en Han; voor: Abelman, Janssen, Van Leeuwen, Gerke en Kruit. De wedstrijd wordt voorafgegaan door een vriendschappelijke ontmoeting tus schen de reserve-elftallen. Aanvang 12 uur. RECLAME. 7157 Morgenmiddag 2 uur (voor den E.tI.V,B.-Bekor) Prijzen der plaatsen: Tribune I. 0,50, overige rangen 1.0.25, Jongens I. 0.15 FORTUNA—FABRIEKSARBEIDERS. Morgen te halfelf speelt Fortuna 1 te gen het Fabrieksarbelderselftal op het Fabrieksarbeldersterrein. ALPHEN I—'T GOOI I. Voor den morgen te spelen vrlendschap- pelijken wedstrijd Alphen I't Gooi I zijn belde elftallen als volgt samengesteld: Alphen, doel: v. Leeuwen; achter: Bin- nekamp en Hesseling; midden: Broer, Dijkman en v. d. Leek; voor: Rijsdam. Vriesekoop, Ram, v. Leeuwen en Mulder. 't Gooi: doel: M. Cohen; achter: Kelder en Spaans: midden: J. Cohen, Dehl en Van Es; voor: Mulder, v. Rheenen, Sterk, de Boer en N. Cohen. Scheidsrechter is de heer C. J. v. d. Spek uit Den Haag. K. R. V. (KATWIJK A. D. RIJN). Morgen vindt te Katwijk de jaarlijksche ontmoeting plaats tusschen S. J. C. 1 (Noordwijki en Leiden I, om den K.R.V.- wlsselbeker. De wedstrijd wordt gespeeld op het ter rein van K. R. V. aan de Sandtlaan en vangt aan te halfdrie. WEDSTRIJDEN TE NIEUWVEEN. Morgenmiddag te 2 uur speelt V.V.N. I (Nieuwveen) een competitie-wedstrijd tegen Voorwaarts I op het terrein Mug- genlaan. Nlc Boys Et speelt om 3 uur tegen Ma- jella II 'Oude-We tering) op het terrein Stationsweg. RECLAME- 7166 AANVANG 2 UUR Entrée 10 cent. Terrein.- Kanaalweg GOLF. DE NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De uitslagen van gisteren lulden: Palace-Hotel Wisselbeker, eindstrijd: H. J. Kessler (8) si. J. J. Borren (15) met 5 en 3. Mrs. Cramers Ladies Cup, eindstrijd: mevr. Lemberger (.21) sl. mevr. E. Gras- winckel (28) met 2 en 1. E. L. van Limburg Stlrumbeker. Bij het overkampen van den 2den prijs werd ge wonnen door mej. M. Lemberger (12) 72 tegen mevr. v. d. Graaf (16) met netto 75. Om den Golfbag-Cup tegen bogey wordt nog steeds .gestreden. H Himmer (14) staat nog bovenaan met 4 up. LAWN-TENNIS. OM DE NAT. KAMPIOENSCHAPPEN. Mej. Couquerque en mej. Van Lindonk in de finale dames-enkelspel. BIJ schitterend weer ls gisteren te Am sterdam het tournooi om de nationale kampioenschappen voortgezet. Timmer sloeg Borren zonder veel moeite, vond daarna ln Van Eek een gevaarlijk tegen stander, die hem zelfs een „long set" (9-7) wist af te dwingen. Karsten faalde tegen Leembruggen! In het dames-enkelspel was de strijd tusschen de dames Van Lindonk en Terwindt langen tijd onzeker. Nadat leder een set gewonnen had gaf het har dere en Iets meer geroutineerde spel van mej. Van Lindonk tenslotte nog den door slag. De resultaten van gisteren luidden: Dames-enkelspel (halve eindstrijden) Mej. Rollin Couquerque sl. mej. E. Belzer 6—0, 6—2; mej. N. van Lindonk sl. mej. Terwindt 57, 64, 63. Heeren-enkelspel (kwart-eindstrijden) Timmer sl. Van Eek 63, 97, 61; Koop man sl. Scheurleer 16, 63, 86, 62; Leembruggen sl. Karsten 97, 1—6, 26, C—3, 6—4. Dames dubbelspel (kwarteindstrijden): Mevr. Straub en mej. Van Lindonk sl. mej. Van Herwijnen en mevr. De Jong 64, 86; mej. Terwindt en mej. Knot tenbelt sl. mevr. Hart en mevr. Van Al- fen 60, 60. Heeren dubbelspel (2e ronde): Van Rompu en Van Swol w.o.; Jacobson en v. d. Graaf sl. Steiner en Lissauer 6—4, 6—4. Idem kwarteindstrijden: Timmer en. Koopman sl. Van Rompu en Van Swol 63, 63, 64; Van Eek en Wetselaar sl. Jacobson en v. d. Graaf 61, 63, 64; Van Olst en Hughan sl. Marinkelle en Feith 3—6, 8—6. 6-^, 7—5. Gemengd dubbelspel (kwart eindstrij den): Mej. Belzer en Scheurleer sl. mej. Bensdorp en Bloemhof 75, 60. Idem halve eindstrijd: Mej. Rollin Cou querque en Timmer sl. mevr. Koopman en Koopman 61, 61. WIELRENNEN. „DE RIJNSTREEK" (ALPHEN). Gisteren werd de laatste traiiüngsrit bij avond gehouden. In verband met bet vroeg invallen van de duisternis werd ge reden naar Nieuwerbrug en terug. De uit slag was voor de A-klasse: 1. Paling; 2. Munster. B-klasse; 1. v. Llth; 2. v. Veen; 3. v. d. Panne; 4. v. d. Berg (Juniores). Totaal uitslag der avondtraining: A-klasse: 1. Munster; 2. Krumpelman; 3. Paling. B-klasse: 1. v. Véen; 2. v. Llth; 3. Voor sluis. Morgen wordt het clubkampioenschap verreden. De afstand bedraagt 100 K.M., welke afstand nog nimmer werd gereden. De uitslag is daarom zeer onzeker. Gereden wordt eerst naar Leiden en vandaar naar Utrecht en terug. De junioren rijden 35 K.M. naar Woerden. De start ls 10 uur vanaf café „Sportrust". o KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Hoewel de competities van den N.K.B. eerst over een week aanvangen, wordt het korfbalseizoen reeds morgen officieus ge opend en wel met een zeer belangrijke ontmoeting tusschen twee Amsterdamsche clubs D.E.D. en Sportief, om uit te makesn wie van deze vereenlglngen dit seizoen ln. de eerste klasse zal uitkomen. De wedstrijd wordt gespeeld op het Rhoda-terrein on der leiding van den heer Van der Voorde. Hoewel een voorspelling misschien moei lijk te maken valt, houden wij het voor- loopig op D.E.D.. dat aan het eind van het vorige seizoen, door twee verliespun- ten, de promotie werd ontzegd. ROEIEN. Dr. H. FOKKER OVERLEDEN. Op 49-jarigen leeftijd. Gisteren werd in ons Blad onder Ge mengd Nieuws melding gemaakt van een auto-ongeluk bij Wassenaar, waarbij de 49-jlarige heer F. op slag werd gedood. Thans blijkt ons dat het slachtoffer is dr. H. Fokker, uit Den Haag, een zeer beken de figuur uit de roelwereld. die vooral be kendheid en sympathie verworven heeft als voorzitter van de roei- en zeilvereeni- ging Hollandia te Alphen. Dr. Fokker was sinds jaren de ziel van het Hollandia- festijn en weinig heeft men enkele maan den geleden, toen hij bij de prijsuitdeeling op de schouders werd rondgedragen, kun nen bevroeden dat reeds zóó spoedig zijn uur van heengaan zou zijn gekomen. Dr. Fokker, die te Leiden gestudeerd heeft, was jarenlang lid van Njord. Hij maakte deel uit van verschillende wedstrijdploe- gen en was ook bestuurslid. Op 12 April 1910 werd hij secretaris-penningmeester van den Ned. Studentenroeibond. welke functie hij dus in 1935 25 jaar zou heb ben waargenomen. Ook ln het bestuur van den Ned. Roeibond heeft hij zitting ge had Dr. Fokker zal in de Nederlandsche roeibeweging een groote leegte achter laten. WANDELSPORT. AFSTANDSMARSCH L.W.S.V. De L.W.S.V. organiseert op Zaterdag 15 Sept. en Zondag 16 Sept. a.s. een wandel- marsch over 40 KM. De start heeft op Zaterdag 15 Sept. om 1.45 uur plaats, en Zondag 16 Sept. om 10 uur des morgens. Inschrijvingen tot 10 Sept. te richten aan W. N. v. d. Voort, secr., Nieuwe Rijn 112 en Joh .v. d. Berg, Hooge Rijndijk 108 te Leiden. Aan leder, die deze marsch volbrengt, zal een speciaal voor de L.W.S.V. ontwor pen medaille met lint worden uitgereikt. Er zijn extra prijzen voor vereenlgingen en groepen, bestaande uit 15 personen en leider, ook voor dames vereenlgingen plus leider, en voor de vereeniging die den besten indruk maakt. DE VIENNA COUP. Een zeer interessant voorbeeld van de z.g. Vienna Coup, die bestaat uit het vrij spelen van een kaart van de tegenpartij om hem met die kaart naderhand ln een dwangpositie te plaatsen, geeft het vol gende spel. Noord Sch Aas-8-4 Ha Aas-Vrouw-8-5 Ru Aas-Heer-10 KI 6-5-3 West Oost Sch 3 Sch 7-5-2 Ha 7-6-3-2 Ha Heer-10-9 Ru 8-6-4-2 Ru Vrouw-Boer-9-5 KI Boer-10-9-5 KI. Aas. Heer, Vrouw Zuid Sch Heer-Vrouw-Boer-10-9-6 Ha Boer-4 Ru 7-3 KI 7-4-2 Beide partijen stonden kwetsbaar en Zuid was gever. Na passen van Zuid en West opende Noord het beiden met I Harten. Oost gaf een Informatie double in de hoop dat zijn partnr wellicht Iets zou kunnen zeggen doch Zuid snoerde hem den mond met een bod van 3 Schoppen. Dit bod geeft zijn spel geheel juist weer. Het geeft aan een lange sterke schoppen- kaart met het verlangen het eindbod hierin te spelen, doch ontkent het bezit van Honour tricks want anders zou een redouble gevolgd zijn. Noord verhoogde het bod tot 4 Schoppen om de kans op de robber te nemen. West kwam uit met Klaver boer en Oost maakte de eerste 3 slagen waarop hij met Ruiten Vrouw volgde. Indien Zuid zijn contract wil maken, mag hij geen enkele slag meer verliezen maar de Informatie double van Oost maakt het zoo goed als zeker dat Harten Heer bij hem zit en dat dus snijden op de Heer zal mislukken. Zuid had echter andere pijlen op zijn boog. Hij nam de slag in den Blinde met Ruiten Heer en speelde daarna twee maal Schoppen, de tweede slag ln den Blinde met de Aas nemende. Hierna werd Harten Aas ge speeld, aldus de Heer bij Oost vrij maken de en het fundament leggende voor de Vienna Coup. De Informatie double en het naspelen van Ruiten Vrouw maakt het zoo goed als zeker dat Oost ook de Ruiten Boer heeft en ln de onmogelijkheid zal komen beide kleuren aan te houden. Noord speelde nu zijn laatste troef en Zuid ging door met troef spelen. Na de tiende slag was de situatie als volgt: Noord Ha Vrouw Ru Aas-10 West Ha 7 Oost Ha Heer Ru 8-6 Ru Boer-9 Zuid Sch 9 Ha Boer Ru 7 en Zuid speelde zijn laatste troef, in Noord Harten Vrouw ecarteerende Oost was nu in een volkomen dwangpositie geplaatst. Ecarteert hij Harten Heer, dan wordt de Boer bij Zuid goed Ecarteert hij Ruiten 9 dan zijn de beide Ruiten in Noord vrij. Wat hij ook doet, hij kan niet verhinde ren dat Zuid aan zijn contract voldoet. A. J. VERSTEEG. REGELING VOOR NARCISSEN'. Men meldt ons uit Hlllegom: Voor de Narcissen is een regeling van de Sierteelt-Centrale te wachten, welke veel overeenkomst heeft met die voor tul pen en hyacinthen. De narcissen kunnen nu al geveild wor den. Worden ze niet verkocht, dan worden ze op kwaliteit en gezondheid gekeurd en door de veiling vakkundig opgeslagen. In middels blijven deze bollen steeds ter be schikking van den handel. De kweeker, die aanvoert, moet aangesloten zijn bij den keuringsdienst van „De Narcis" en hij moet zijn Narcissen sorteeren. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Op versch omgespit weiland teelde Ik aardappelen. De meeste vertoo- nen verschijnselen als bijgaande. Wat te doen om dit voor een volgend jaar te voorkomen? S. B. te O. Antw.: Deze afwijking doet zich vooral voor op grond die kalkrljk is, althans al- callsch reageert. Mest uw land niet met kompost, met kalk of kalkbevattende be- standdeelen. Geef in het voorjaar even vóór het spitten per 100 vierk. Meter 8 KG. patentkali, 6 KG. superfosfaat en spit deze in. Strooi even vóór het poten 3 K.G. zwavelzure ammoniak. Vraag: Kunt u ook eenige Inlichting geven omtrent het kweeken van meloen? Moet de kweek onder glas geschieden? J. T. L. Antw.: De kweek van meloenen geeft in ons land alleen succes onder glas. Om er nu nog mee te beginnen, daarvoor is het seizoen al te ver gevorderd. Beter is FebruariMaart te zaaien. In die maan den zullen we uitvoeriger hierover schrij ven, eVenals over het kweeken van kom kommers door liefhebbers. Vraag: Mijn varen Cyrtomium maakt steeds bladeren met gele verkleuringen. Wat kan hiervan oorzaak zijn? A. te L. Antw.: Deze planten dienen elk jaar van versche. voedzame aarde te worden voorzien en dan 't liefst in het voorjaar, b-v. in Maart. Geef nu in water opgeloste bloemenmest. Verpotten vóór den winter is niet aan te bevelen. Verder dient de plant in een goed geluóht, licht vertrek te staan. Vraag: Hoe is de naam van de plant, waarvan hier een gedeelte bijgaat? Hoe te vermenigvuldigen? Kunnen Berberis (Mahonia aquifolia) in het voorjaar teruggesneden. D. v. W. te L. Antw.: Deze plant is de wilde Hop. 't Is een vaste plant, die jaarlijks tot den grond afsterft en in het voorjaar uit loopt. Kan gemakkelijk door zaaien en scheuren worden vermeerderd. b. In dit geval doet u goed de planten ln Maart terug te snijden. Ze loopen dan weer goed uit. Het tusschen spitten van koemest zal zeker goed doen. De bessen zijn, voor zoover mij bekend, niet vergif tig. Ze worden evenwel uitsluitend als sieraad gebruikt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". 3—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11