lUDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 6 September 1934 SPORT. lawn-tennis. zwemmen. paardensport. duivensport. LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. golf. schaken. INGEZONDEN. FINANCIEN. ATHLETIEK. ESTAFETTE „DWARS DOOR LEIDEN". START: ZATERDAGMIDDAG TE 3.15 tlDR AAN DE KASTANJEKADE. Zaterdag as. vindt de jaarltjksche Statette dwars door Lelden" plaSts om „tLeldsch Dagblad Schild. "De plaats van verkleeding ls nu niet lueer Zeevaartschool maar café-restaurant 1 Royal. Douzastraat hoek Boisotkade. De I start zal om 3.15 uur plaats hebben aan de lïastanjekade. Alle deelnemers worden dus I rtrzocht om 3 uur verkleed klaar te staan. I De deelnemers der ploegen zijn, wat liantal betreft, Iets tegen gevallen, zulks I|a verband met het tegelijkertijd plaats landen der Haagsche kampioenschappen I mardoor de beloofde toezegging van alle I Haagsche ploegen te niet werd gedaan. I Deelnemende ploegen zijn: 1. Achilles (Gouda); 2. Alpihla; 3. A.R.C.; 4. C.G.W, (Deiden)5. U.V.S. I; 8. U.VJ3. H; 7. Donar 11; 8. Donar n. Geen groot veld, temeer niet waar de I deelneming van C.G.W. niet vast staat) I naar de strijd om den beroemd geworden I Leldsche Dagblad prijs zal er niet minder I tel om zijn. Wie winnen zal ls nog steeds I een open vraag. I MOge de ovenwinnaar de zege weghalen I ia harden maar fairen strijd. I Het Leldsche publiek kan hiertoe mede- I helpen door precies te doen wat haar ge- Ijeed wordt door de politie, die onder de I bekwame leiding van den heer Duval, de I beloofde medewerking zeker zal gestand I houden. De route voor de estafette ls: Kastanje- I kade, Heerenstraat, Konlnginnelaan, Lam- Imeschansweg. Korevaarstraat, Steen- lichuur, Rapenburg O.Z., om de Gijselaars- Ibank, Rapenburg W.Z., Kalserstraat, Witte Isngel,finish bij het Leidsoh Dagblad. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Morgen beginnen te Turijn de wedstrij den om den Europeesche kampioenschap pen. Op de 100 m. start Berger tegen Bonde- linger (Fr.). Kivltls (Letland), Jud (Zwit- lerland) en Marianl (Italië). In de vierde eerie komt Osendarp tegen Franghoudhis (Griekenland), Hejduk (Tsjechoslowaklje) Paul (Fr.), Sir (Hongarije). Dit ls een beele sterke serie voor Osendarp, vooral de Hongaar Sir is heel gevaarlijk. Op de 200 m. ls de tweede serie als volgt Ingedeeld: Bauer (Joego Slavië), Berger Holland), Franghoudhis (Griekenland), Jud (Zwitserland), Schein (Dultschland), Mabo (Finland). De vierde serie is aldus Glellez (Fm.), Haennl (Zwitserland), Hed- Juk (Tsj. Blow.), Osendarp en Sir (Hon- gareije) Op de 1500 m. zal Feenstra starten tegen Beceall (Italië), Englund (Zweden), Jur- lau (Estland), Krews (Joego-Slavië), Nor- man (Fr.), Popocinsky (Roemenië), Puch- bergen (Oostenrijk), Flaumburg (Duitsch- land). Op de 5000 m. start» Petit met 26 tcgen- Itanders. Aan de Marathon nemen 18 loopers deel. Op de 110 m. horden heeft Kaan in de derde serie de volgende tegenstanders: Komanek (Tsj.-Slow.), Mandlkas (Grie kenland), Valle (Italië), Welscher (Duitsch land). Op de vier maal 100 m. estafette wordt als volgt geloopen: 1. Tsjecho-Slowakije, 2. Duitschland, 3. Nederland, 4. Hongarije, Italië. OM DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. De tweede dag. Bij de Nationale Kampioenschappen te Amsterdam werden gisteren de volgende uitslagen verkregen: Damesenkelspel, tweede ronde: Mevr. Jonquière sl. mevr. van Gullek 63 61; mej. A. Kerckhoff sl. mevr. De Jong 75 6-2; mej. T. de Jong sl. mej. Sluis 67 6-2 6—4. Derde ronde: mevr. Meyer sl. mej. R. Mechel 64 63; mevr. Jonquière sl. mej. Herwljnen 6—1 6—1; mej. A. Kerckhoff il. mevr. Reydon 75 86. Heerenenkelspel, tweede ronde: Marln- Itelle sl. Rompu 75 75; Kerssemakers fl. Lissauer 97 62; Hoeke sl. Hogeweg 6-4 6—3; Hoving sl. v. d. Steur 6—4 (33; Ketjen sl. Spierenburg 3—6 62 62; Hodius sl. van Hunster van Heuven 1517 1-0 6—1. Derde ronde: De Graaf sl, Boon 86 J—6 6—3; De Brauw sl. Rubens 6—2 63; Hoving sl. Klautz 60 61; Wetselaar sl. Hoeke 36 62 60: Borren sl. Jaeobsen 6-2 7—9 6—4; Van Olst sl. Bakker 7—5 6-3; Ketjen sl. Rodius 60 6—2, Vierde ronde: Hughan sl. Wetselaar 62, 6-2. 10—8. Damesdubbelspeleerste ronde: mej. F. Terwindt en mej. A. Knottenbelt sl. mevr. yjgmond en mej. Staal 61, 60; mevr. «echel en me], Mechel sl. de dames van ie Wal en de Vilder 6—4. 7—5. Heerendubbelspel: eerste ronde: Hoving «^Spierenburg sl. Poll en Vermeulen 60, Tweede ronde: Hoving en Spieren- «wg w:o. Gemengd dubbelspel: eerste ronde: mej. Sluis en Ketjen sl. mej, v. d. Wal en Ca- 61, 63; mej. Mechel en de Brauw de heer en mevr. Verkley.6—0 62; ®ej. Bensdorp en Bloemhof sl. mej. T. de en Marinkelle 10—8, 6—3. Tweede ronde: heer en mevr. Koopman mej. Meyer en van Swel 1614, 63; rol. Terwindt en v. Rompu sl. mevr. Jön- Wière en Kersemaoher 16, 6—r3, 60. demonstratie te boskoop. Zaterdag zal door leden van de Bosk, wddingsbrigade des nam. te 4 uur een JJcmdemonstratie gegeven worden In de "wegwetering. De toegang voor het publiek dat aan «rae oevers van de Otweg een ruim ge- zal hebben op de uit te voren num- ®as, ls vrij. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Indeeling competitie 19341935. Zondag-competitie. lste B.: Alphen 3, L.D.W.S. 2, L.F.C. 3, Lugd. 2, R.C.L. 1, Rouwkoop 1, Sportman 1, T.O.N.A. 1, U.V.S. 3. 2de kl. A: Alphia 3, Beresteljn I, D K.L. 1, D.6.O. 2, D.V.S. 2. L.F.C. 4. Lugd. 3, Roo- denburg 2, U.V.S. 4. 2de kl. B: Alphen 4, A.S.C. 3, Kagla, L.F.C. 5, Lugd. 4, N.-Vennep 1, R.C.L. 2, Sportman 2, U.V.S. 5. 3de kl. A: Alphia 4, A.S.C. 4, D.V.S. 3, Hazersw. B 1, L.D.W.S. 3, Leldsche B. 2, Lugd. 5, Rouwkoop 2, Sportman 3. 3de kl. B: Alphen 5, Beresteljn 2, L.D.T.S. 1, L.F.C. 0, Lugd. 6, Roodenburg 3, T.O.N.A. 2, U.V.S. 6, Zuiderkwartier. 4de kl. A: Beresteijn 3, D.S.O. 3, Hazersw. B 2, L.D.W.S. 4, Lugd. 7, Rouwkoop 3, Sportman 4, T.O.N.A. 3, Leldsche B. 3. 4de kl. B: D.S.O. 4, D.V.S. 4, L.D.T.S. 2, Lugd. 8, N.-Vennep 2, Roodenburg 4, Rouwkoop 4, U.V.S. 7, Rouwkoop 5. Juniores: Alphen, A.8.C., D.V.S., L.D.W.S. Lugd. (A), Lugd. (B), Sportman, U.V.S., Zuiderkwartier. Adsp. A: Alphen (a), L.D.T.S., Leldsche B., L.F.C. (a), Lugd. (a), Sportman te), U.V.S. (a), Zuiderkwartier (a). Adsp. B: Alphen (b), A.S.C., L.F.C. (b), Lugd. (b), Oosterkwartier (a), Rooden burg, U.V.S. (b), Zuiderkwartier (b). Adsp. C: L.D.W.S., Lugd. (c), Lugd (d), Oosterkwartigr (bi, R.C.L., Rouwkoop, Sportman (b), U.V.S. (c). Zaterdag-competitie. lste kl.: A.R.C. 1, F. Pacta 1, L.R.C. 1, Noordwijk 1, Quick Boys 1, Rljnsb. B. 1, S.C.O. 1, S.LT. 1, Ter Leede 1. 2de kl. A: ARC. 2, F. Pacta 2, Koude kerk 1. Katwijk 1, Ons Clubje 1, Quick B. 2, S.C.O. 2, Woubrugge 1. 2de kl. B: Katwijk 2, L'.R.C. 2, Noord- wijk 2, Quick Boys 3, Rijnsb. B. 2, Sleu tels 1, S.L.F. 2, Ter Leede 2. 3de kl. A: A.R.C. 3, F. Pacta 3, Koude kerk 2, Katwijk 3, Noordwijk 3, Ons Clubje 2, Quick B. 4, Woubrugge 2, Wete- rlngsche B. 1. 3de kl. B: L.R.C. 3, Noordwijk 4, Ons Clubje 3, Quick B. 5, S.C.O. 3, S.L.F. 3,Ter Leede 3. Weteringsohe B. 2. 4de kl.: Kagla, Koudekerk 3, Katwijk 4, L.R.C. 4, Noordwjjk 5, Quick B. 6, Sleu tels 2, Weteringsohe B. 3. Juniores: F. Pacta, Noordwijk, Quick B., Rljnsb. B„ S.C.O., Ter Leede. Adsp. A: Katwijk (a), Noordwijk, Quick (a). Ter Leede, Rijnsb. B. Adsp. B: Alphia. Koudekerk, Ons Clubje, Rouwkoop, Katwijk (b), Quick B. (b). In afdeelingen, bestaande uit minder dan 7 elftallen, wordt l'/t competitie ge speeld. De Zaterdag-competitie vangt aan op 15 September, de Zondag-competitie op 16 September a.s. C.G.W.GEMEENTEOPZICHTERS. Gisteravond speelde C.G.W. I tegen Ge meen teopzicluters. Rust 70, einde 112 voor C.G.W. o C.G-W.6e R.V.A. Morgenavond te 6 uur speelt CG.W. op het Sportman-terrein tegen 6e R.VA. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. Gisteren werden de volgende wedstrij den gespeeld: Eerste klasse. ArsenalBlackburn Rovers 40 Derby CountyHuddersfield Town 41 LiverpoolManchester City21 PortsmouthMiddlesbrough 10 SunderlandGrimsby Town 30 Tweede klasse: BrentfordFulham 10 o RITMEESTER SCHUMMELKETEL NAAR NEDERLANDSCH INDIë. Met het m.s. „Marnlx van St. Aide- gonde" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" ls gisteren naar Nederlandsch Indlë vertrokken de bekende Nederlaqd- sohe ruiter ritmeester K. J. Sehummel- ketel, die ons land de laatste jaren ver scheidene malen met succes op internatio nale concourses hippique heeft vertegen woordigd. LEIDSCHE COMBINATIE. Wedvlucht vanaf St. Kathelijn Wavre (België). In concours 74 vogels, welke om 8 uur in vrijheid zijn gesteld, doch onder weg met veel regenbuien te kampen heb ben gehad. De vogels werden als volgt geconsta teerd: 1. A Fllppo; 2, 6 W. Harteveld; 3, 14, 18. 24 C. v Roode Kapaan; 4. 10. 15 H. Wal- laart: 5 8, 13. 20 C. Ensellng; 7 A. Mole naar; 9, 11 D. Kramp; 12, 16, 21 J Keere- weer; 17, 19 23 F. Breedljk; 22 25 H. G. Duijm. De eerste vogel werd geconstateerd om 9 uur 44 rrrln. 18 sec. en maakte een snel heid van 1165,68 meter per minuut; 25e prijswinnende duif om 10.52.6 of een snelheid van 692.21 M. per minuut. VERGOEDING VOORRADEN ROGGE BLOEM EN ROGGEMEEL. De minister van Economische Zaken heeft besloten: I. ten behoeve van de hierbij als groep van producenten van crisis-producten er kende verbouwers van granen ten beloope van f. 0.75 per 100 K.G. voor wat betreft roggebloem en f. 0.50 per 100 K.G. voor wat betreft roggemeel, vergoeding te ver- leenen op alle voorraden lnheemsche en ingevoerde roggebloem en roggemeel, waarvan ten genoegen van de Stichting Ned. Meelcentrale, gevestpigd te 's-Gra- venhage, kan worden aangetoond, dat deze voorraden: a. op den 2den September 1934 In Ne derland aanwezig waren; b. op dien datum toebehooren aan een bU genoemde Stich ting georganlseerden importeur, molenaar of natuurlijke of rechtspersoon, die naar het oordeel van die Stichting zijn beroep of bedrijf maakt van den binneniandschen handel in meel of bloem, en c. voor dien datum zijn aangekocht tegen een prijs, bij de vaststelling waarvan rede lijkerwijze geen rekening kon worden gehouden met de met ingang van 3 Sep tember 1934 geldende verlagingen van het prijsverschil bij Invoer van roggemeel en roggebloem; H. dat de post van de begrooting van het Landibouw-crlslsfonds, waaraan de gelden, benoodigd voor de uitvoering van deze beschikking, zullen worden ontleend, zal worden aangewezen zoodra die post zal zijn vastgesteld. Hl. dat deze beschikking zal worden aangehaald als „Crisis-Restitutie beschik king 1934 XII (roggemeel ,en roggebloem). DE TOESLAG OF ROGGE EN GERST. Door den heer Weltkamp zijn aan den minister van economische zaken de vol gende vragen gericht: Is het juist, dat de toeslag op de rogge en gerst van f. 3.50 op f. 3 gebracht zal worden? Zoo ja, is het dan den minister bekend, dat van dezen maatregel de kleine zand- bedrijven, die niet gewoon zijn rogge te verkoopen, en die tot overmaat van ramp ook zulke groote schadeposten hebben wegens de stagnatie der varkens-afleve ring, het eerste slachtoffer worden? Zoo Ja, wil dan de minister bij zijn maatregelen met de in vraag 2 vermelde omstandigheid rekening houden? Uitgesproken: J. van Duijvendijk, scheepsbouwkundige, Oegstgeest, Regentesselaan 31. R.c. Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Conlngh. Cur. Mr. F. D. L. Gunning, Leiden. J. H. E. de Bruyn, weduwe L. Kuster, win kelierster in schoenen, h/o. firma Wed. L. Kuster, Leiden, Vischmarkt 1. R.C. Mr. H. Haga, Cur. Mr. E. Bolsius, Leiden. J. Th. van den Berg, koopman en schil der, Noordwijkerhout, Havenstraat 25. R.C. Mr. J. R. Thorbecke, Cur. Mr. J. O. Baron, Leiden. C. A. Nagtegaal, pensionhouder, Lelden, Jan van Goijenkade 1. R.C. Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. H. W. J. A. Averbeck, Leiden. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De resultaten van den vijfden dag der Noordwljksche Golfweek zijn: Falacehotel-wisselbeker, 3e ronde: J. J. Borren (15) sl. jhr. R. van der Wijck (18) met 6 en 5; F. Kranenburg (18) sl. G. Heunkensfeld Slaghek (12) met 1 up. Mr. Cremers Ladle Cup, 2e ronde: mevr. E. Graswinckel (28) sl. mevr. J. Noorduyn (30) op de 19e hole. In den wedstrijd om den E. L. van Limburg Stirum Cup, medalplay voor dames, behaalde frl. J. Snouck Hurgronje (15) den eersten prijs met een netto score van 69. Voor den tweeden prijs zullen overkampen mevr. L. van de Graaf (16) en mej. M. Lemberger (12) belden met 77 netto. „DE LUCHTBODE" (BOSKOOP). Wedvlucht vanaf St. Kathelyn Wavre (België) 114.6 K.M. met oude en jonge dui ven. Uitslag: C. Middelkoop 1, H. Mid delkoop 2, 10, 12, 14, 15;' P. v. d. Berg 3, 7, 8; G. Lamorie 4, 5, 6; J. Hoogendijk 9, 11 en A. van Pruisen 13. De duiven waren gelost om 8 uur. Aan komst le duif 9.28 47, laatste 9.57.12. Wedvlucht vanaf Parkeston (Engeland) P. v. d Berg 1. 2: G. Lamorée 3, 6; H. Hoogendoorn 4, en J. Hoogerdijk 5. De duiven waren gelost om 8 uur. Aan komst le duif 11.22.47, laatste 1.20.52. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Mr, A. G. de Blécourt kampioen 1934. De laatste uitslagen in dezen wedstrijd waren de volgende G. Bosscha wint van M. M. Segaar, L. J. Rutteh wint van W. H. v. d. Nat, Mr A. G. de Blécourt wint van L. J. Rutten, W. Demmendal wint van G. Bosscha. De eerste prijs valt ten deel aan mr. A. G. de Blécourt, n.l. het kampioenschap voor dit jaar, met 5 punten uit 6 partijen, de tweede prijs behaalde W. Demmendal met 4Vi punt De enkele partijen, die nog gespeeld moeten worden kunnen hierin geen wijziging meer brengen. LEIDSCHE ARBEIDERSSCHAAKCLUB Gisteravond ving het nieuwe speel seizoen aan ln bovengenoemde club met een simultaanseance van den Distrlots- Kampioen van Nederland, de heer A. W. Hamming alhier. Nadat de voorzitter der 'club, de heer G. L. Wassenburg de aan wezigen welkom had geheeten, ving het spel te kwart over acht aan. 27 spelers hadden aan de borden plaatsgenomen, zoodat de simultaanspeler een zware taak wachte, ook al doordat het spelpeil sedert ■het vorige Jaar. vrij wat gestegen was. Om half twaalf werd geëindigd. Eenlge partijen, die nog niet uit waren, werden door arbiters beslist. De uitslag luidt: 16 .partijen gewonnen. 8 remise, 3 verloren. De winnaars waren de heeren I. Zitman, W F. Koet en Van As De club won 0 nieuwe leden, zoodat het een succesvolle avond was. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET PETITIONNEMENT EN DE A.R. KIESVEREENIGING. Een antwoord. Geachte redactie. Wij verzoeken U onderstaand weder woord te plaatsen op het door de A.R. Kiesvereeniging geschreven stuk over het door den Plaatselijken Raad Uit S.D.A.P. en L.B.B., opgenomen ln uw blad van Maandagavond JJ. In het eerste gedeelte wil men den in druk wekken, of de S.D.A.P. zich ettelijke weken allerhevigst heeft ingespannen om de 14.186 handteekenlngen van plaatsge- nooten, die 21 jaar of ouder zijn, te ver krijgen. Die voorstelling ls al dadelijk on juist. De feiten zijn: Op 6 Augustus zag de Plaatselijke Raad onder het oog of een petitie kans van sla gen zou hebben. In principe werd er toe besloten. Op 13 Augustus werd In den P. R. de wijze van uitvoering besproken en het plan uitgewerkt. Op 20 Augustus werden werkers voor het petitionnement bijeen geroepen en is het verspreid- en huisbezoekwerk ver deeld. Er bleven toen acht avonden over, waar op met de lijsten gewerkt kon worden. Op Zaterdag en Zondag werd niet ge werkt, terwijl de achtste avond 31 Aug. zou zijn, waarop ook niet gewerkt Ls,. maar de vergadering met de werkers werd ge houden, waarin het resultaat werd mee gedeeld, dat ln zeven avonden werken, telkens van acht tot tien uur, was be reikt. In deze korte spanne tljds kwamen er 14.186 handteekenlngen binnen. Juist ln de uiterst geringe voorbereiding ligt de kracht van dit petitionnement! De propaganda voor het petitionnement werd niet opgeluisterd door fietstochten en fanfares, gelijk de A.R. kiesvereeniging zich niet ontziet te schrijven. Er ls slechts één fietstocht gehouden, er zijn twee ma nifesten verspreid, welke verspreiding niet heeft plaats gehad ln de Wasstraat en aangrenzende straten' (vandaar dat het aantal handteekenlngen daar zoo gunstig moet worden beoordeeld), terwijl voorts enkele perscommuniqués aan de bladen zijn aangeboden, door de r.k. pers geheel geweigerd, door de a.r. pers een paar maal begraven onder een berg van onjuiste voorstellingen, alleen door liberale en ar beiderspers geplaatst. Geen meetings of propagandavergade- rlngen, geen groote aanplakbiljetten, geen radiotoespraken, niets van dat alles, een zeer bescheiden propaganda ter voorbe reiding. Nogmaals, ln dat licht gezien, kan de petitie, voor wat betreft de verzameling van handteekenlngen, met recht als een succes gezien worden. Het ls geen petitie van de S.D.A.P. alleen geweest. Tal van werkers, die handteeke nlngen verzamelden behoorden al niet eens tot de S.D.A.P. en zij, die teekenden bij duizendtallen niet. Hoe naief is het om maar meteen de stemmen van communisten en rev. socia listen te tellen bij het stemmencijfer, in 1931 op de S.D.A.P. in Leiden uitgebracht! Zullen deze felste bestrijders der sociaal democratie een sociaal-democratische zaak steunen? Het streven der A.R. Kiesveree niging is duidelijker; er moet een verkla ring gevonden worden voor het groot aan tal handteekenlngen. Dan rekent men voor, dat het Leldsche kiezerscorps per jaar met 1600 toeneemt. Hoe komt men aan dat cijfer? De geheele bevolking van Leiden neemt per jaar met 500, hoogstens 700 in de laatste Jaren toe en die toename is alleen nog mogelijk door een geboorte-overschot. De communistische afgevaardigde ln den Raad heeft daar Dinsdagavond echter ook zelf nog te kennen gegeven, dat com munisten niet hebben geteekend. De Rev. Soc. zijn broertje en zusje, zoodat 878 kie zers van het genoemde cijfer al moeten worden afgetrokken en voor dat aantal de A.R. kiesvereeniging naar een nieuwe „ver klaring" moet zoeken. Wat op de manier der A.R. kiesvereeni ging niet moeilijk is, die zich bi) haar be cijfering toch niet stelde op de basis der werkelijkheid, maar het eindcijfer goed in het oog hield en toen zichzelf tot taak stelde, om daarvan een samenstelling te geven. Op de manier van Papa Bamberg! Het is bovendien komen vast te staan en door Van Eek in den gemeenteraad nog eens bevestigd, dat er tusschen 21 en 25 Jaar nog heel weinig hebben geteekend. Geen sprake van dat het er 2000 zouden zijn geweest, misschien geen 200. De zomer-avonden waren daar oorzaak van. Voorts blijken achteraf verschillende stra ten niet bezocht. Denken we ook aan de vacantiegangers en aan de adressen, waarbij meermalen terugkomen meer handteekenlngen te ver krijgen zouden zijn, alsmede aan de ge bouwen als hofjes en tehuizen, waar kie zers zitten, doch waar met de lijsten niet te werken viel; denken we ook aan lieden, die tegen de petitie waren en nu hun huis- genooten het recht van teekening onthiel den door huisbezoekers bij de deur weg te sturen, die ook geen gelegenheid hadden op een andere plaats vrijwillig te teeke nen, dan wordt het duidelijk, dat bij een langduriger voorbereide actie en bij meer tijd voor huisbezoek het aantal handtee kenlngen nog grooter moest zijn geweest. De cijfers der A.R. Kiesvereeniging klop pen niet met de werkelijkheid. De enkele specificatie van bepaalde stra ten is plet ter wille van de sensatie gege ven. Dat in de Haarlemmerstraat 220 so ciaal-democraten wonen, zal niemand met werkelijkheidszin willen gelooven. Dat er toch zooveel handteekenlngen werden ver zameld komt dan ook alleen, omdat men ook in middenstandskringen en kringen van kerkelijke arbeiders een andere koers gaat wenschen, als door het gemeentebe stuur van Lelden gevolgd wordt, waarin men al by voorbaat geen besluiten neemt, omdat de kans bestaqt, dat het raadsbe sluit niet zou worden goedgekeurd. Aan het slot meent de A.R. Kiesvereeni ging nog een hateltjkheldje ten beste te moeten geven, door het voor te stellen, dat in de S.D A P. feitelijk meer „kapita listen" zitten dan ln de A.R. Kiesvereeni- g'ngen. Had de schrijver begrip gehad van „ka- i pitalist" en „kapitalisme" hij zou zooniet geschreven hebben. De S.D.A.P. verwerpt nimmer het geld, het kapitaal, doch wil het gemeenschappelijk bezit doen zijn. In deze maatschappij ls winst doel, winst aan enkelen ten koste van velen. Dezulken zijn kapitalist, ook al zou toen er persoonlijk geen winstaandeel bij ln de wacnt kunnen sleepen. Men kan ln een eigen huisje wo nen en toch socialist zijn. Omdat men wil de broederschap van alle menschen, waar in arbeid en geluk, voor zoover menschen dit bereiken kunnen, aanwezig zal zijn voor allen. De handteekenlngen zijn verzameld. De gemeenteraad vergaderde er vier uur over, doch de rechterzijde ontweek steeds ln te gaan op de problemen, die hierbij aan de orde werden gesteld en stemde botweg alle voorstellen af, zooals indertijd de Spaan- sche inqulsitiê slapende vonnis velde. Wil deze gemeenteraad dan geen verbe tering, dan zal dat een andere raad moe ten doen. De petitie, het verzoekschrift, fs ingediend, de gemeenteraad heeft een „besluit" genomen, de Leldsche burgerij ls weer eens doordrongen kunnen worden van Leiden's inquisitie-politiek. Het einde? Integendeel, een nieuw be gin. Steeds voorwaarts, tot voor allen wel vaart zal heerschen. De Plaatselijke Raad uit S.D.A.P. en L.B.B. Onzerzijds één opmerking: slaat de uit drukking „liberale pérs" op ons Blad dan willen wij daartegen ernstig protesteeren. Ons Blad ls „neutraal"! en wij verzoeken dringend daarmede ln den vervolge reke ning te houden. Red. L. D. PETITIONNEMENT DER S. D. A. P. Geachte Redactie. Het onder bovenstaanden titel in Uw Blad van Maandag JJ. geplaatste Inge zonden Stuk geeft mij aanleiding even eens Uw welwillendheid in te roepen, en wel voor plaatsing van het volgende: Inderdaad is het zeer wel mogelijk dat de verzamelde handteekenlngen voor het overgroote deel door leden van de S.D.A.P. werden geleverd. Voor mij ls het echter een groote vraag of dit wel een reden tot blijdschap is. Ik kan me nJ. niet voorstellen dat al degenen die weigerden hun handteekening te plaatsen er vast van overtuigd zijn dat door de Regeeringen Van stad en land werkelijk reeds de uiterste krachten wor den ingespannen om tot een belangrijke vermindering van de ontzettende plaag der werkloosheid te komen, en dat zij dus ook dan hun handteekening geweigerd zouden hebben, Indien de bekende voor stellen uit eigen politieke partij waren voortgekomen. Natuurlijk kan ik me vergissen. Indien dit echter niet het geval mocht zijn, laten de niet-teekenaars zich dan eens ernstig afvragen of het wel ge- wenscht is in deze tijden de partij-politiek zoo zeer op de spits te drijven. Daarmee worden de tienduizenden die, soms al ja ren lang, tevergeefs naar werk zoeken, niet geholpen! Bovendien, hoewel dit punt niet zoo be langrijk is als het eerste, mogen zy wel bedenken, dat ook het party-belang door onnoodig gekibbel niet gediend wordt. Reeds duizenden, vooral jongere men schen, werden hierdoor tot het fascisme gedreven en ongetwyfeld zullen er nog heel wat volgen, Indien de bestaande par- - tyen niet heel gauw en degeiyk, en ln betere samenwerking, de handen uit de mouwen steken. Met dank voor de plaatsing, C. COLFA. Hooge Ryndyk 181. HET CONFLICT IN DE NED. HERV. KERK TE KATWIJK AAN ZEE. Katwyk a/Zee, 5 Sept. 1934. Hooggeachte heer Redacteur! In Uw blad van 5 dezer kwam een Inge zonden stuk voor over: Het bedanken van de Kerkvoogdy te Katwyk aan Zee. Wat den lof betreft die „eenlge leden der Hervormde Kerk" aan den heer Kruyt en zyn staf van Kerkvoogden brengt, willen wy niets afdoen, ja Indien het ons moge- Ujk ware, zouden wy die gaarne verhoo- gen! Diep te betreuren is echter in deze zaak, dat de Ned. Herv. Gemeente alhier als zoodanig! tot heden nog niets bekend werd wat nu elgeniyk de juiste oorzaak van dit droeve conflict ls. Want het wil er by on- dergeteekenden niet in, dat het „College Kruüt" aan den loop gaat (en tot 2 maal toe in zeer korten tydl) voor een geschil met den Raad van Beheer ln de Ned. Herv. Kerk. Verschil van meening met dat instituut is eenvoudig genoeg op te lossen. Hetzy, dat men den R. v. B. zyn zin geeft of weigert aan een of andere eisch te vol doen. Dédrom en daarvoor behoeft de Kerk- voogdU toch niet op den loop te gaan? Verder doet het een weinig vreemd aan, dat ln het Kerkblaadje der Ned. Herv. Gem. dat elke week hier van wege den Kerkeraad dier gemeente verschijnt en allerlei kerke- ïyke mededeellngen bevat, omtrent de juiste toedracht van dit byzondere conflict, met geen enkel woord gerept werd. Ondergeteekenden zyn dan ook van mee ning, dat het in het werkelUk belang der Herv. Kerk alhier zou zyn, als deze zaak in het Kerkblaadje of ln dit blad, eens duideiyk uit de doekjes werd gedaan, want alsdan zou er veel argwaan en ergernis uit de Kerkelijke Gemeente verdwijnen. Of vreest men de openbaarheid? Dat zou nog erger zijn! Met vr. dank voor de plaatsing Gok leden der Herv. Kerk. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Binnenkort vierde uitkeering. Naar wij vernemen, zal binnenkort door curatoren ln het faillissement der Veen- dammer Hypotheekbank worden overge gaan tot het doen eener vierde uitkeering, groot 4 pet. in totaal zal alsdan 58 pet. aan crediteuren zyn uitgekeerd. 8—8 j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11