75ste Jaargang DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 No. 22839 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. VERKEERS-PUZZLE. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags-en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal -woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per week f.0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.-18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE LUCHTPOST NAAR INDIË. De directeur van het P.T.T.-kantoor Ëhier maakt bekend, dat met Ingang van 6 September a.s. de luchtdienst Amster dam—Bandoeng een herfstdienstregeling ral volgen en later dan thans van Schiphol ral vertrekken. Correspondentie, bestemd om met ge noemden dienst te worden vervoerd, kan aan het hoofdkantoor Donderdags uiterlijk tot 2.40 en in de bijbussen Woensdag avonds uiterlijk vóór de laatste lichting op dien dag worden ter post bezorgd. Het verdient echter aanbeveling bedoelde cor- jespondentle reeds vroeger ter post te bezorgen. o TERUG NAAR HET VADERLAND. Gisteravond keerde met den trein, die om 18.56 van hier naar Utrecht vertrekt, een aantal Hongaarsche pleegkinderen uit de omstreken van Leiden weer naar Boe dapest terug. Te Utrecht vertrokken met den trein naar Boedapest in het geheel 120 pleegkinderen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal morgenmiddag gehouden worden om 2.30 uur, in de vergaderzaal der Kamer, 6tatlonsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Vaststelling begrooting 1935. 6. Vaststelling lijst sub sidies voor 1935. 7. Verbindendverklaring ondememersovereenkomsten. 8. Bespre king van resultaten der enquête inzake mogelijkheid van verruiming van het openstellen op Zondag van enkele soorten van winkels en het terzake te geven advies. Verzoek aan Zijne Excellentie den Mi nister van Economische Zaken om de moeiiykheden van het Nederlandsche Visscherij-Proefstation te willen onder- soeken teneinde de gerezen misverstanden too mogelijk uit den weg te ruimen. 10. Rondschrijven aan gemeentebesturen in bet district der Kamer inzake ventvergun ningen. 11. Rondvraag. 12. Huishoudelijke vergadering. 13. Sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. H. van der Vliet, Hoofdstraat 252, Sassenheim, slagerij. Nieuwe inschrijving: ,,De Toekomst", Nieuwe Beestenmarkt 8, Leiden, café. Eigenaar: H. M. A. Hoogenstraaten, Oegst- geest. Procuratiehouder: C. W. Lodders, Leiden. Wijzigingen. Visser's Luxe Autoverhuur, Haagweg 52, Leiden. Ingetrokken is de volmacht van: D. S. Ph. Visser, d.d. 3 September 1934. L. Rotteveel en Zonen, Hoofdstraat 311, Sassenheim, kweeken van en handel in bloembollen, planten, enz. Uittredend ven noot: C. Rotteveel, Sassenheim, dd. 15 Juni 1934. L. C. Jongenburger, v. Mandersloostraat tO, Alphen a. d. Rijn, winkel in manufac turen. Overleden eigenaar: L. C. Jongen- burger, Alphen a .d. Rijn. Nieuwe eigena resse: Wed. A. JongenburgerKoomans, Alphen ad. Rijn. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. De wethouder van Onderwijs, mr. Tepe is verhinderd morgen spreekuur te houden. Met ingang van 16 September a.s. is eervol ontslag verleend aan den heer N. Ton, concierge van het hypotheek- -en kadastergebouw alhier. Op Vrijdagavond 7 September en Zaterdagmiddag en -avond 8 September tal, evenals de laatste jaren altijd het seval was, een kleine tentoonstelling van hand- en vakteekenen gehouden worden in het Vrijz.-Chr. Federatiehuis, Gerecht 10. op de uren, zooals in de heden eeplaatste advertentie is aangegeven. De navolgende passagiersschepen zijn Woensdag 5 September radiotelegrafisch 'e bereiken via het kuststation Scheve- hingen Radio. Alchiba, Alphacca, Chr. Huygens, Co- lombia, Costa Rica. Flandria, Indrapoera, Johan de Witt. Johan van Oldenb., Kota Cede, Kota Tjandi, Orania, Marn. van Aldegonde. Poelau Laut, Poelau Roe- blah, Poelau Tello, Sibajak, Statendam, Veendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche Juchtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram Ji' Scheveningen Radio bedragen de to- "ie kosten 44 et. per woord. De Centrale Raadsvergadering. In Huize „De Liefde" te Amsterdam is heden de centrale raadsvergadering ge houden van de Hanze in 't Bisdom Haar lem. Bij de opening der vergadering wees de voorzitter, de heer C. J. Struijcken er op, dat in de bijeenkomst geen inleidingen zullen gehouden worden, omdat aan de vergadering 'n bezoek aan de „Almitento" is vastgekoppeld. Vervolgens herdacht spr. in treffende woorden het overlijden van de Koningin- Moeder en van Prins Hendrik. Spr. herinnerde hierna aan de misère met de Winkelsluitingswet. Minister Verschuur trad om gezond heidsredenen ai. De wijziging in de Win kelsluitingswet. die neerkwam o.m. op wat meer verkoopgelegenheid op Zondag voor slechts enkele branches, die zeer bijzon der door de crisis werden geteisterd, bleef liggen. Minister Colijn wenschte deze wij ziging om principieels redenen niet uit te voeren. Zoo moest worden gewacht op den nieuwen minister mr, van Steem- ■berghe, die tot eerste taak kreeg 'n einde te maken aan deze misère en de winkel sluitingswet, in alweer gewijzigden vorm in het staatsblad te brengen. Inmiddels hopen wij. dat de nieuwe mi nister ons zal helpen zoo goed mogelijk door dezen zwanen tijd heen te komen. Het beste en meest afdoende zou dit kun nen gebeuren door het invoeren van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, in welke richting steeds meer wordt geduwd en gedrongen. Op dit oogenblk kunnen wij echter niets anders doen dan een afwachtende houding in deze aannemen. Zoo ook ten opzichte van het ingedien de wetsontwerp tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling, alsmede tot regeling van het afbetaiingsbedirijf. Vargeten mag natuurlijk niet worden, dat ook de regeering in deze tijden voor 'n buitengewoon moeilijke en verantwoor delijke taak is gesteld. Tracht zy aan den eenen kant de binnenland^che markt ge zond te houden of te maken door haar contingenteeringspolitiek, waarin feitelijk de behoeftefactor een groot rol speelt, aan den anderen kant heeft zti getracht zy het .schuchter" den middenstand te helpen door den Crisis-creddetsteun. die echter naar wij meenen den middenstand, althans in dezen opzet en op deze voor waarden niet voldoende zal kunnen hel pen. Inmiddels houdt de malaise aan en heeft by velen onzer het water tot de lippen gebracht, bij anderen spoelde het er over heen en zij gingen onder, dikwijls na ja ren van heel veel zorg. Spr. memoreerde in dit verband eenige mededeelingen, verstrekt door het Cen traal Bureau van Statistiek. Het is bemoedigend zegt spr. dat on danks de donkerte dezer tyden er toch nieuw leven en actie ritselt in onze mid- denstandsbeweging. De Almitento, de Algemeene Midden stands-Tentoonstelling. hier in Amster dam. is daarvoor wel een zeer duidelijk bewijs. Een ander verblijdend feit is in aan sluiting met onze enquête, de ministerieele circulaire betreffend nevenwerkzaamheid door ambtenaren. Langen tijd reeds voe ren wij strijd tegen de onbillijkheid, dat menschen met een behoorlijk en mensch- waardig inkomen tevens trachten door het drijven van handel meer te verdienen en daardoor anderen het levensbestaan. zoo niet onmogelijk, dan toch zéér moeilyk te maken Onze enquête daartoe ingesteld zal er zeker toe bijdragen, aan deze on billijkheid geheel en al een einde te ma ken. Steeds meer en meer begint men te be seffen, dat in deze dagen alleen langs den weg der organisatie nog iets te bereiken valt.; dat men als enkeling zeker niet staande kan biyven en dat wij dus in onderling begrypen gezameniyk onze be weging hebben op- en uit te bouwen. Maar daarbU wil spr. een ding nog eens sterk onder de aandacht brengen en dat is dat wy by den strijd om onze mate- rieele belangen, het geestelyke belang niet mogen vergeten: niet mogen vergeten, dat er Een is. Die uitkomst kan geven, maar Die ook gediend wil zijn. DE ALMITENTO. Ontvangst van den Middenstandsraad. Gisteren vergaderde de Middenstands- raad te Amsterdam. De Raad bracht in het namiddaguur een bezoek aan de Almitento, waar het uitvoerend comité ter begroeting aan wezig was. In een der zalen van het groote restaurant werd een tea aangeboden en heette de heer C. E. J. Verbeek, voorzitter van he uitvoeend comité der Almitento de leden van den Middenstandsraad wel kom. De voorzitter van den Middenstands raad, A baron van Wijnbergen, dankte i voor de ontvangst. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Gistermiddag is de nieuwe burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, tevoren burgemeester van Groningen, in een plechtige zitting van den gemeente raad geïnstalleerd. De installatie werd bij gewoond door de afgevaardigden van de gemeentebesturen van de omliggende ge meenten van Arnhem en door het dag. bestuur van de gemeente Groningen, n.l. de wethouders J. Reynink, N. de Jager, dr. van der Hoeven en den gemeentesecretaris mr. M. J. Wolthers. De waarnemend-bur gemeester van Groningen, wethouder Rugge, was door een ziektegeval in zijn familie niet aanwezig. Den nieuwen burgemeester werd de ambtsketen omgehangen door den oud sten wethouder den heer W. J. H. M. Meyer, die een rede uitsprak, welke door den heer Bloemers werd beantwoord. KOLONEL KLONTJE 80 JAAR. Gisteren herdacht de reserve-kolonel der infanterie b. d., de heer A. Klontje, die zich na zijn pensionneering aan tal van instellingen ten behoeve van min dere militairen wijdde, en thans nog voor zitter is van het Comité, dat het bekende „Grijze Huis" te Putten beheert, zijn tachtigsten verjaardag. Talrijk en veelzijdig waren de bewijzen van belangstelling dien den jarige gisteren te zijnen huize gewerden. De Minister van Defensie, Dr. L. N. Deckers, zond een eigenhandig felicitatie-schryven. Vele telegrammen en schriftelijke gelukwen- schen o.a van „Het Grijze Huis", uit de geboorteplaats van den jarige, Schiermon nikoog, als mede tal van bloemstukken bewezen, dat men het werk, dat de heer Klontje tot op hoogen leeftijd met opge wektheid blijft verrichten op hoogen prijs stelt. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1934: aan W. P. C. Molenaar, directeur van het Huis van Bewaring te Winschoten, en J. B. Becker, directeur van het Huis van Bewaring te Tiel, eervol ontslag verleend in verband met een be noeming tot een andere functie; benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Winschoten J. Slot, commies ter directie bij de gevangenissen te Roermond; be noemd tot directeur van het Huis van Be waring te Tiel A. D. W. Keizer, commies ter directie bij het Huis van Bewaring te Utrecht. UIT NED. OOST-INDIE. ONDERZOEK BELASTINGDRUK. BATAVIA, 4 Sept. (Aneta) In den Volksraad is aan de orde gekomen een motie ingediend door den heer Kan, waar bij aan de Regeering wordt verzocht om een belastingcommissie in het leven te roepen, teneinde den belastingdruk in studie te nemen, eventueel na te gaan of deze belastingdruk moet worden verlicht en te onderzoeken of de belastingpolitiek in groot verband zou zijn te wijzigen in overeenstemming met stimuleering van de economische krachten van het Land. De heer Van Hasselt brengt in herin nering dat een zekere onbehaaglijkheid ontstond "cioor het incidenteel opportunis tisch belastingstelsel. Hierin ligt de oor zaak van het indienen dezer motie. Voor een Volksraadscommissie, zoo zegt spreker is hier geen plaats; voor deze taak moeten speciale ambtenaren worden aangewezen, die zich geheel daaraan kunnen wijden. De Economische fractie kan zich er niet bij neerleggen dat niets geschiedt en de bestaande onwetendheid blijft voortduren. De motie wordt vervolgens met 42 stem men voor en 4 tegen aangenomen. HET BATAVIASCHE STUDENTENLEVEN BATAVIA, 4 Sept. (Aneta) Een en- quete onder de studenten te Batavia ge houden bracht de zekerheid, dat het be- noodigde minimum voor levensonderhoud f. 70— per maand bedraagt. Van de 300 studenten leeft 33.6°/o voor een bedrag dat beneden dit minimum blijft, terwijl 28.7% met dit minimum rondkomt. G. A. Ph. WEYER LID VAN DEN VOLKSRAAD. BUITENZORG, 4 Sept. (Aneta) In de vacature van mr. Hart is benoemd tot lid van den Volksraad, de heer G. A. Ph. Weyer, thans fungeerend voorzitter van den Ned.-Indischen Ondernemersbond. xP Een lezer stelt ons de vraag, welke van de drie auto's A„ B en C., waarvan A en C rechtuit willen rijden en B zich naar P wil begeven, op bovengeschetst kruis punt den voorrang heeft. Aangezien er nog dagelijks door velen gezondigd wordt tegen de verkeersbepa- iingen, meenen wij er goed aan te doen door dit voorbeeld ook anderen tot leering te strekken. De oplossing is heel eenvoudig, wanneer men er maar aan denkt, dat het van rechts komend verkeer den voorrang heeft. A kail (Jus ongehinderd passeeren, daarna moet C B in de gelegenheid stel len, den weg over te steken en naar P op te rijden, terwijl tenslotte C zyn weg kan vervolgen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rusland en de Volkenbond. De Saarkwestie. In een conferentie tusschen de Bonds raadscommissie voor buitenlandsche aan gelegenheden en de Zwitsersche delegatie by den Volkenbond is de kwestie bespro ken van het toelaten van Rusland tot den Volkenbond en het toekennen van een raadszetel aan dat land. Het resultaat van deze bespreking is, dat de Zwitsersche Volkenbondsdelegatie bij den Bondsraad zal voorstellen niet toe te stemmen in de toelating van Rusland. Dit bevestigt dat Zwitserland zich zal verzetten doch over de toelating der sov jets schijnt geen twijfel meer te bestaan. De correspondent te Genève van de „Jour" zegt te hebben vernomen, dat door verscheidene vaderlandsehe organisaties in Zwitserland is besloten, een referendum te houden met betrekking tot de uittre ding van Zwitserland uit den Volkenbond, voor hét geval Sovjet-Rusland hierin zou worden opgenomen Volgens den correspondent zou, indien men het referendum hield op den dag, waarop Sovjet-Rusland tot den Volken bond toetrad, wellicht zonder eenige moei te het vereischte aantal van 50.000 stem men worden behaald. Zooals men zich herinneren zal heeft de Volkenbondsraad in zijn resolutie van 4 Juni de regeeringscommissie in het Saar- gebied het recht gegeven om wanneer deze het noodig acht, de Saarpolitie met bui tenlandsche elementen te versterken. Reeds twee keer heeft de voorzitter van de Saarcommissie een beroep op den pre sident van den Volkenbondsraad gedaan, opdat deze met de regeeringen, leden van den Volkenbond in verbinding zou treden ten einde recruteering in het buitenland te vergemakkelijken, aangezien voor de handhaving van de orde in het Saar- gebied de medewerking van buitenland sche krachten absoluut noodzakelijk is ge bleken. De voorzitter van den Raad heeft nu aan dit verzoek gevolg gegeven en door middel van den secretaris-generaal van den Volkenbond aan alle staten leden van den Bond een schrijven gericht, waarin hun wordt aanbevolen hun medewerking te willen verleenen aan de regeerings commissie om haar taak te vergemakke lijken. Lratusschen heeft de commissie een eer ste groep van 100 politiemannen, allen uit het Saargebied zelf, benoemd. Over 14 dagen zullen opnieuw 100 man worden aangesteld en over een maand weer. Over een grooter contingent uit het Saargebied zelf beschikt men echter voor alsnog niet. Natuurlijk ontkent de Duitsche arbeids dienst alle beschuldigingen door president Knox tegen hem geuit. Twintig nationaal-socialisten hebben in den nacht van Zondag op Maandag een overval gepleegd op den communistischen afgevaardigde van den landsraad van het Saargebied, Sommer. Volgens de tot nog toe ontvangen be richten, is Sommer in de nabijheid van het plaatsje Heiligenwald uit een hinderlaag overvallen en tegen den grond geslagen. .-«ff BINNENLAND. De marinedag te Scheveningen; vloot- demonstraties voor de kust. (3e Blad.) De Hanze in het bisdom Haarlem; de> centrale raadsvergadering te Amsterdam. (Binnenland, le Blad.) Evangeline Booth gekozen als comman dante van het Leger des Heils. (Kerk en' School, 3e Blad.) De brand in de Cunera-kerk te Rhenen (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Zwitserland en Sovjet-Rusland's toe treden tot den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.) Rondom het Saargebied. (Buitenland, le Blad.) Nog weinig gegevens over de textiel staking in Amerika. (Buitenland, le Blad) Brand in het paleis van keizer Poe-Yi van Mandsjoekwo. (Buitenland, le Blad), Sommer werd in bewusteloozen toestand gevonden door eenige personen, die toe vallig de plaats van den overval pas seerden. Degenen, die den overval hadden ge pleegd, waren verdwenen. De politie is be last met het onderzoek naar dit incident. In verband met dezen overval heeft het communistisch-socialistisch eenheidsfront, de onmiddellijke bijeenkomst van den landsraad geëischt. Bovendien is een pro testtelegram aan de regeeringscommissie voor het Saargebied gezonden, een tweede aan den voorzitter van de verkiezings commissie voor het Saarplebisciet. en een derde aan het secretariaat van den Vol kenbond. 0 DUITSCHLAND. Hitier ontvangt - De exodus der Joden. Op 12 September zal rijksleider en rijks kanselier Adolf Hitler in het paleis van den rijkspresident de leden van het diplomatieke corps plechtig ontvangen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen, hun eerste officieele bezoek te maken en de gelukwenschen van de buitenlandsche staatshoofden over te brengen. Het Joodsche Telegraaf Agentschap deelt mede, dat volgens den Nationaal- Socialistischen Persdienst, sedert den aan vang van het Hitlerregime 65.000 Joden uit Duitschland geëmigreerd zijn. Hier van gingen: 3.00Ó naar Nederland. 10.000 naar Palestina. 21.000 naar Frankrijk. 8.000 naar Polen. 4 000 naar Tsjecho-Slowakije. 3.000 naar Vereenlgde Staten. 3.000 naar Zwitserland. 2.000 naar Engeland. 2.000 naar België. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres. Te Weymouth is het Vakvereenigings congres bijeen. In zijn openingsrede zeide de voorzitter Cowley o.a., dat de econo mische toestand voor de arbeiders in het algemeen nog weinig bemoedigend was en dat eenheid van actie meer dan ooit ge- wenscht was, Hij hoopte dat de werkge vers en werknemers een zorgvuldig sa mengesteld programma zouden opmaken om tot reorganisatie in verschillende be drijven te geraken die dit nog hard noo dig hadden zooals steenkool-, textiel- en staalnijverheid. Gestreefd moest worden r.aar de werkweek van 40 uur op interna tionalen grondslag en den volkomen vrijen Zaterdag, totdat de algemeene toestand in de geheele wereld weer eenigszins hersteld zou zijn. Cowley was echter niet optimis tisch. omdat ondanks de niet genoeg te waardeeren pogingen van Henderson te Genève, de regeeringen het ontwapenings vraagstuk niet durfden of wilden aanpak ken, en liever schenen terug te keeren tot de oude toestanden van geheime verdra gen en allianties die onvermijdelijk op een nieuwen oorlog zouden uitdraaien. Hij deed een feilen aanval op de z.g. nationale regeering die in het binnenland niets deed voor de arbeiders en in het buitenland niets om een ontspanning in den alge- meenen toestand te brengen, die de voor bode moest zyn van terugkeerend vertrou wen. Cowley besloot met een beroep om in het komende jaar intensiever voor het vakvereenigingsbeginsel te werken zoodat het verlies van ongeveer 100.000 leden in het komende jaar weer goedgemaakt zou worden. Met de langzame achteruitgang van het aantal werkloozen was dit ver lies dubbel pijnlijk geweest.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1