De Landdag van „Het Mobilisatiekruis" te Alphen. 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 September 1934 Derde Blad No. 22838 Grootsche betooging van Nationale Éénheid CORRESPONDENTIE. KERK- EN SCHOOmiEUWS LAND- EN TUINBOUW. o Foto v. Kerkhoven. Alphen Op den Zaterdagmiddag te Alphen gehouden Landdag van den Bond „Het Mobili satiekruis", kring Rijnland, die een schitterend en enthousiast verloop had reikte Zijne Excellentie Generaal Snijders persoonlijk de Mobilisatiekruizen uit. van welk feit men hierboven een opname ziet Hoewel de weersgesteldheid zich Zater dag aanvankelijk minder of meer mis- troostik liet aanzien, trok daarentegen later de mist hoe langer hoe meer weg en het werd toch een mooie zomersche dag! Alles heeft bijzonder medegewerkt, om bovengenoemden dag bijzonder ge slaagd te maken, wat voor het kringbe- stuur „Rijnland" een groote voldoening is, gelet op de vele omvangrijke werkzaam heden betreffende de organisatie. Reeds in de morgenuren was het in Alphen te zien dat er iets bijzonders aan de hand was. Van tal van gebouwen en particu liere woningen wapperde het frissche Hol- landsche' dundoek. Tegen 10 uur kwamen reeds de eerste hooge gasten aan. De uni formen boden voor velen een ongewoon schouwspel! De algemecne jaarvergadering. Om 11 uur had In Hotel „Centraal" de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Bond „Het Mobilisatiekruis", on der voorzitterschap van den eere-voorzit- ter van den bond, generaal Snijders, daar de Bondsvoorzitter luitenant-generaal Gerth van Wijk door ongesteldheid ver hinderd was. De belangstelling zoowel van de zijde van de leden van het hoofdbe stuur en afgevaardigden van afdeelingen was zeer goed te noemen. Na een woord van welkom aan de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen, sprak gene raal Snijders een woord van erkentelijk heid tot het bestuur van den Kring Rijn land van den Bond voor het zoo geheel belanglooze en veelomvattende werk door het kringbestuur verricht voor het orga- niseeren van den Nationalen Landdag, die des middags zou worden gehouden. In het bijzonder huldigde de generaal den heer D. ten Cate-Brouwer, eere-voorzitter van het kringbestuur alsmede den secre taris, den heer L. Verleun, die wel het meeste werk bij de voorbereiding heeft verricht. Hierna sprak de voorzitter van de afd. Alphen de heer C. Koren, even eens een kort woord waarbij hij autori teiten en oud-kameraden een hartelijk welkom toeriep. De notulen van de vori ge vergadering werden onveranderd goed gekeurd. Generaal Snijders herinnerde aan de ernstige beproevingen, welke aan H. M. de Koningin en aan het Koninklijk Huis in het afgeloopen vereenigingsjaar werden opgelegd, en waarin door het ge- heele Nederlandsche Volk wordt gedeeld. Besloten werd met een telegram van aan hankelijkheid en trouw aan Hare Maje steit te verzenden. Tevens werd een tele gram verzonden aan den voorzitter ge- heraal Gerth van Wijk. In dit telegram werd de sympathie der leden gemeld en wenschen tot een spoedig algeheel herstel. Uit de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester - die eveneens wegens riekte verhinderd was bleek, dat de Bond groeit. Het ledenaantal is belangrijk gestegen; ook werden in verschillende ge meenten n.l. Culemborg, Moergestel, Goir- 'e, Loon op Zand, St. Maartensdijk, Gouda enz en zeer kort geleden te Breda, nieuwe afdeelingen opgericht, terwijl er voortee- kenen zijn van het ontstaan van nog an dere afdeelingen. Ofschoon, wat de in- komste betreft, de Bond evenals andere vereenigingen den invloed ondervindt van de tijdsomstandigheden, is er toch geen reden om ontevreden te zijn met den fi nancieelen toestand, waarvan het dade lijk en verheugend gevolg is geweest, dat wederom velen financieelen steun hebben lunnen ontvangen, terwijl ook oud-gemo- Miséerden werden gesteund bij hun sol licitaties voor het verkrijgen van werk. In Jet afgeloopen vereenigingsjaar werd aan 21 personen het kruis toegekend. De aftr. bestuursleden, de heeren K. F. E. Gerth 'an Wijk; H. C. van Capelle; C. J. M. Col- lette en L. J. de Vos, werden bij acclama tie herkozen. Als afdeelingen voor het na- Jen der notulen werden aangewezen Lei den en Utrecht en tot het nazien van de ■ekening en verantwoording van den pen ningmeester Den Haag en Tiel. Door de afd. Alphen werd voorgesteld om propaganda-vergaderingen te houden door kringbesturen en tevens om de alge meene jaarvergadering die thans te Al phen doch vroeger steeds te Utrecht werd gehouden, jaarlijks in een andere plaats te doen houden. Zulks uit het oog van propaganda, omdat alle afdeelingen regel matig in de gelegenheid zullen zijn deze vergaderingen bij te wonen. Door de afd. Tiel werd aan den voorzitter voor het hoofdbestuur en oud-gemoblliseerden een keurige bloemenmand met een groot kruis aangeboden, waarvoor de voorzitter zeer erkentelijk bleek. De afd. Rotterdam stelde voor ee insigne te ontwerpen voor de donateurs. Al deze voorstellen zullen bij het hoofdbestuur in overweging wor den gehomen. De heer E. de Goede, deed namens de kring „Rijnland" een beroep op den financieelen steun der aanwezige afdeelingen voor den georganiseerden Landdag, met het succesrijk gevolg, dat aanstonds reeds verschillende afdeelingen met klinkende munt te voorschijn kwamen of hun steun toezegden. De eere-voorzitter van den kring „Rijnland" bracht voor de zen spontanen steun dank en sprak den wensch uit. dat deze geest van eensgezind heid en spontaniteit steeds waardig zal mogen blijven. De voorzitter sprak een woord van groote erkentelijkheid tot den kolonel b.d. P. de Vries, die door ziekte helaas verhinderd, bovendien zich genood zaakt had gezien op medisch advies voor het penningmeesterschap van den Bond te moeten bedanken. Onder algemeene in stemming werd de heer De Vries tot eere lid van den bond benoemd. Daarna richtte de Bondssecretarls zich tot generaal Snij ders, wien hij namens den Bondsvoorzitter en den geheelen Bond dankzegde voor zijn groote belangstelling voor den Bond. die zich dit jaar bij verschillende gelegenhe den heeft gedemonstreerd en die thans weer tot uiting kwam toen Zijne Exc. zich onmiddellijk bereid verklaarde deze ver gadering te leiden. Een driewerf en en thousiast „hoera voor onzen Generaal", was daarvoor de belooning. waarna de ge neraal de vergadering sloot. Hierna werd aan de leden van het hoofd bestuur en andere autoriteiten met hun dames in „Centraal" een lunch aangebo den. Inmiddels was op straat de drukte hand over hand toegenomen. Omstreeks halftwee en reeds vroeger kwamen uit alle oorden des lands oud-gemobiliseerden. De politie versterkt door den rijksveldwacht had handen vol werk het verkeer goed gaande te houden. Vooral in de omliggen de straten van het terrein stonden weldra vele file auto's en autobussen opgesteld. Inmiddels togen de eerste bezoekers naar het terrein, waar ook weldra een groote drukte heerschte. Weldra was er een dui zend-koppige menigte. De controle en be waking van het terrein was in handen ge steld van den Leidschen Nachtveiligheids dienst, wat geen overbodige maatregel bleek. De eere-leden (destijds door ons gemeld) w.o. oud-minister J. J. C. v. Dijk, burgemeesters uit de omgeving, militaire autoriteiten en leden van den raad, enz. werden ontvangen in het Huls der Ge meente en verwelkomd namens het ge meentebestuur door den burgemeester, de secretaris en de beide wethouders. Zoo dra alle autoriteiten waren gearriveerd in het met palmen versierde gemeente huis, sprak de burgemeester een openings woord. Hieraan ontleenen wij: Openingswoord van den Burgemeester Na een woord van welkom vroeg spr. Waartoe is het dienstig het verleden op nieuw op te roepen en een donkere blad zijde uit 's-Werelds historieboek op te slaan? Vragen de nooden van dezen tijd niet meer de aandacht? Wie zoo spreekt verstaat de beteekenis van de nationale gedachte zeker maar ten deele. Immers, een herdenking van de mobilisatie is maar niet in de herinnering terugroepen van het oogenblik waarop de volkeren van Europa en meer dan van Europa, zich op maakten om elkander te verscheuren, voor ons, zonen van Nederland, is het een terugblikken op een Nationaal gebeuren, een herdenken van een merkwaardig tijd stip In ons Volksbestaan, merkwaardig, omdat toen in die ure des gevaars, dat gene mogelijk bleek, waarnaar zoo tel kens verlangd werd en ook thans weer wordt uitgezien, maar dat evenzoo vele malen ongrijpbaar schijnt, n.l. dat het ge voel van een volk en tot een taak geroe pen te zijn, alle geschillen overheerscht. Dit te herdenken, ons weer in te leven in die bezielende gedachte, is werkelijk geen overbodig iets. Hoe meer het verleden voor ons leeft, hoe begrijpelijker wij ons stellen tegenover het heden, maar ook. hoe beter wij de toekomst verstaan! Welke les is uit dat verleden voor de toekomst te putten? Dat Gods hulp de moeilijkheden van heden en morgen overwonnen kunnen worden en dat de Nationale eenheid een volkomen nietszeggend iets wordt, indien zij geen belichaming vindt in een krach tige, goed uitgeruste weermacht. Als wij ons, weer als zonen van hetzelfde volk één gevoelen, dan is zulks niet het minst, om dat de liefde voor ons Vorstenhuis als een hechte band ons houdt saamgesnoerd. Aan die liefde uiting te geven is mede de bedoeling van dezen dag, maar tegelijker tijd wordt de gelofte vernieuwd dat, in dien nogmaals evenals in 1914 de „dies ater" zal aanbreken, waarop de volkeren van Europa het zwaard zouden trekken, dat dan weer het gevaar dat dreigt, ge meenschappelijk wordt afgewend. Daarop vertrouwen mogen wij alleen dan, als reeds in het heden die liefde en die een heidszin gekweekt versterkt wordt. Generaal Snijders dankte voor de groot sche ontvangst in Alphen en voor de door den burgemeester geschetste doelstelling van dezen dag,. De autoriteiten verlieten hierop het gemeentehuis en begaven zich naar het terrein. Hier waren inmiddels de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van den onder-kapelmeester v. Leeuwen de Pijpers en Tamboers van het Korps Mariniers onder leiding van Majoor Witte- veen gearriveerd, dat de aanwezigen ont haalden op menig keurig muzieknummer. Toen de autoriteiten op het terrein aan kwamen had de Oranjegarde uit Leiden met de afd. Delft een keurige eerewacht opgesteld, die door Generaal Snijders met het bestuur van den kring „Rijnland" werd geïnspecteerd. Vervolgens begaven de autoriteiten zich naar hun zitplaatsen op fraai versierde tribune. De officieele opening geschiedde door den eere-voor zitter van den kring Rijnland" den heer D. ten Cate-Brouwer. Deze sprak o.a. het volgende: Rede van den heer ten Cate Brouwer. Speciaal verwelkomde deze generaal Snijders, den oud-minister van Oorlog Z.Exc. J. J. C. van Dijk, Z.Exc. Generaal H. de Jong, inspecteur Vrijwillige Land storm, de Commandanten van het Regi ment Jagers, het Korps Mariniers, het 6e Reg. Veld-Artillerle, het 4e Reg. Infanterie, en kolonel Froger als plaatsvervanger van Zijne Exc. Generaal Bauduin, inspec teur der Burgerwachten. Helaas ontbreekt op dezen Landdag de hooge figuur van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Op onzen vorigen Landdag mochten wij het groote voorrecht smaken Z. K. H. nog in ons midden te hebben, zelf heb ik mogen ervaren welk een groote sympathie er bij Z. K. H. leefde voor onzen Bond. Wat wij len Z. K. H. voor onzen Bond en, in het bijzonder voor onze afdeeling deed, zullen wij nimmer vergeten! Vandaag is het 20 jaar, 1 maand en 1 dag geleden, dat wij ons gereed maakten gevolg te geven aan den oproep van onze Regeering om de wacht voor het Vaderland te betrekken. In uw midden wensch ik niet uit te wij den over de moeilijkheden, die wij in den nacht van 31 Juli op I Aug. 1914 hadden te overwinnen, hoe in deze oogenblikken groote bezorgdheid voor alles wat ons lief en dierbaar was en waarvan wij over eenige uren afscheid zouden nemen, ons vervulde. De laatste dag van Juli en de eerste nacht van Augustus zijn moeilijke uren in ons leven geweest. Er is voor ons geen reden om het gebeuren van den eer sten Augustus 1914, nu, na ruim 20 jaar, feestelijk te herdenken. Maar toch willen wij niet dat deze historische dag geheel ongemerkt voorbij zal gaan. Dankbaar ben ik het ijverige Bestuur van den kring „Fijnland", dat deze het initiatief geno men heeft dezen Landdag te organiseeren. Tot een woord van bijzonderen dank aan den heer Verleunt, den grooten stuw kracht, acht ik mij verplicht. Het Dagel. Bestuur van den kring „Rijnland", de hee ren Alkemade, de Goede en Verleun, op rechte Oranje-gezinde Vaderlanders als zij zijn, mannen van 18-karaats, zij wenschen dat de kring „Rijnland" niet mag rusten voordat in alle gemeenten, welke tot het gebied van den kring behooren. iedere in woner ons mede-propagandist voor de doel stelling van den Bond zal zijn, om mede te helpen aanwakkeren nationaliteitszin, mede aan te kweeken liefde voor Konin gin en Vaderland. Spr. wijdde vervolgens uitvoerig uit over de belangrijke propa gandistische beteekenis van dezen dag. Er is een gedicht dat luidt: „Het volk dat zijn gisteren blijft herdenken, Verliest de hoop op 't morgen niet." Welk een moeilijke tijd hebben onze voorouders in hun strijd voor de onafhan kelijkheid van ons land niet medege maakt. Hoe vaak leek het alsof alle offers tevergeefs waren gebracht. En toch ver saagden zij niet, Hoe zwaarder de strijd, hoe dichter zij zich aaneen schaarden. Zoo moet het ook nu: „Blijf één, blijf één Mijn Vaderland, Laat niets die kracht U rooven." Laten wij dit ook in deze moeilijke, ern stige tijden vérstaan! Ook zij, die om principleele redenen zich van dezen Land dag verre houden Op het communisme doet spr. geen beroep, want dit is een gif tige plant uit vreemden bodem, die met wortel en kruid dient te worden uitge roeid. Moge het resultaat van dezen Land dag dan zijn, dat duizenden huiswaarts zullen keeren als vurige propagandisten voor het doel van onzen Bond! Voorwaarts in onverbrekelijke trouw aan Koningin en Regeering. tot heil van ons geliefd Vader land! Na deze openingsrede concerteerde weer de Militaire Kapel. Als volgende spreker betrad het spreek gestoelte generaal b. d. C. J. Snijders aan wiens rede wij het volgende ontleenen: Rede van Generaal Snijders. Spr. begroette allen met warme ingeno menheid, voortspruitende uit het besef onzer gemeenschappelijke oprecht-natio nale gevoelens. Waarom zijn wij hier in zoo grooten getale bijeengekomen ter her denking van de mobilisatie van 1 Augs. 1914? Zijn wij oorlogzuchtig, zoodat het ons voldoening geeft den dag in onze herinne ring terug te roepen? Neen, deze mobilisa tieherdenking wil geen feest zijn, aller minst een feest ter verheerlijking van den oorlog! Zij is bedoeld en gevoeld als een ernstige terugblik op donkere en moeilijke dagen in het verleden, uit welks beeld ech ter het bevoorrecht lot van ons Volk, te midden van het geteisterd Europa den be dreigden vrede voor het Vaderland behou den te zien, schitterend naar voren treedt. Jegens allen, die tot dit hooge en edele doel hebben samengewerkt, wil onze herdenking een daad van hulde en erkenning zijn. Moge zij tevens een belofte inhouden voor de toekomst van Koningin, Volk en Vader land. Erkenning, waardeering en dank zij daarom gebracht aan onze Hooge Lands vrouwe, H.M. de Koningin, die van het eerste oogenblik, waarop oorlogsgevaar dreigde, tot het eind van dezen bangen zorgentijd onafgebroken zich heeft gege ven aan Hare grootsche, doch onnoemlijk zware, soms schier hopeloos schijnende taak, den Vrede voor het Vaderland te red den. Door Hare energie, wijsheid en helder inzicht heeft de Koningin de Regeering in derzelver moeilijken plicht gesteund. Met haar Volk heeft Zij innig meegeleefd en gedeeld in zijn vele bezwaren en nooden! Vastberaden en kloek trad Zij den toestand tegemoet. Zoo was H.M. de Koningin een lichtend voorbeeld voor Haar Volk en een machtige stuwkracht voor allen, die het Vaderland dienden! Eveneens zij Hulde gebracht aan de toenmalige Regeering. Bovendien mag het Nederlandsche Volk er trotsch op zijn, dat het ondanks de be proevingen, waaronder het leed tot het eind toe heeft volhard in de handhaving van zijn nationaal standpunt en in zijn strikte onzijdigheid, als uiting van zijn internationale zelfstandigheidspolitiek. Tenslotte U oud-gemobiliseerden van Land- en Zeemacht, Gij hebt van allen de moeilijkste taak te vervullen en den zwaar- sten last te gedragen gehad. Ik breng aan Uw vaderlandsliefde en offervaardigheid hulde en dank in naam van het Vaderland. Spr, besloot zijn rede met „Nederlanders, Vaderlanders, laat ons Volk weerbaar blij ven en zijn landsverdediging deugdelijk en afdoend voorbereiden. Wij mogen niet toe laten, dat in een toekomstigen oorlog onze grenzen en kusten weerloos zouden open liggen voor eiken Indringer, die ons gebied aan zijne oorlogsdoeleinden dienstbaar wenscht te maken. Wij moeten eischen, dat ons Volk offers, groote offers voor de ver zekering zijner veiligheid, zoo in Europa als in Ned.-Indië brenge. Dén alleen zal Nederland een redelijke kans hebben om ook in een volgenden oorlog ongemoeid te blijven. Dan alleen zal ons Volk blijvende vruchten plukken van de kloeke houding, bij de mobilisatie in Augustus 1914 aange nomen en van de groote offers, welke Gij, Oud-Gemobiliseerden, tijdens den wereld oorlog heb gebracht. Dan alleen zal de Natie zich het stoere voorgeslacht waardig toonen, dat Nederland groot en geëerd heeft. Daarom, in naam van Oranje, zij onze leuze: „Een krachtig weerbaar Neder land, tot heil van ons Volk en ter verze kering zijner toekomst!" De sprekers hadden telkens een warm applaus in ontvangst te nemen van het geestdriftig publiek. Een mooi staaltje rijkunst vertoonde hierna wachtmeester v. Beverwijk van het 6e Reg. Veldartillerie uit Leiden met het door hem in keurige kleedredracht uitge voerde nummer „Hongaarsche Post". Vooral bij het galoppeeren met acht paar den staande op de achterste twee, ver wierf deze bekwame ruiter veel bewonde ring. Inmiddels hadden zich vele oud-gemo biliseerden op het terrein opgesteld om het mobilisatiekruis in ontvangst te ne men hetgeen persoonlijk door Z_Exc. ge neraal Snijders aan hen werd uitgereikt. Een plechtig en machtig moment was bovendien het défilé van de oud-gemobili seerden onder leiding van majoor J. P. Boots voorzitter van den gew. Landstorm Z.H. West uit Den Haag voor generaal Snijders, veler oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht. Nadat ook de tam boers en pijpers menig muzieknummer schitterend ten gehoore hadden gebracht, werd onder leiding van den gymnastiek- leeraar G. W. de Jong, door de leden van DOS. op keurige wijze het nummer ven- men van het springconcours, uitgevoerd door H.H. officieren van het 6e Reg. Veld artillerie. Ook hierbij werd menig staaltje van bijzonder rijkunst vertoond. De le pr. verwierf Kornet A. la Porte; 2. Wacht meester Greffer; 3. Wachtm Beverwijk; 4. Kornet Moonen; 5. Wachtm. v. Waard en 6. Kornet Weyl. Ook dlen overigen deel nemers werd een herinneringsprijs uitge reikt. Deze prijsuitreiking werd verricht door den burgemeester van Alphen. den heer P A. Colijn. Enthousiast was tenslotte het publiek over het prachtig uitgevoerde Nationaal Lintenspel, onder leiding van mej. Jo van Beek, waarbij door de dames nationale liederen werden gezonden. De talrijke -kleurschakeeringen gaven 'n fraai aspect, waarmede deze dames en niet minder de leidster veel bewondering hebben gewekt. Na nog 'n geslaagd concert, verrichtten de heeren D ten Cate Brouwer en E. de Goede de sluiting van dezen alleszins mooi geslaagden dag. waarbij door beide spre kers aan een ieder dank werd gebracht voor het uitstekend verloop daarvan. Rest ons als slot nog te melden, dat ook op het terrein aanwezig was de afd. Al phen der E.HB.O onder leiding van den arts L. W. Hildernisse. Slechts eenmaal heeft deze behoeven op te treden. In alle opzichten bleek dat de organi satie in goede handen is geweest J. V. te L. Wij verzoeken U ons te machtigen uw stuk met vollen naam te onderteekenen. B. W. te N. aan de politie. Deelt uw gegevens mede PREDIKBEURTEN LEIDEN. Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn. Dinsdag nam, 8 uur, ds. Lamain van Rotterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Dinsdag, nam. 7 1/# uur, ds, de Rover van Vlaardlngen. NED, HERV. KERK. Beroepen. Te Ouddorp (Z.-H.) (toez.)] J. Spelt te Molenaarsgraaf Te Wou- terswoude, Joh. de Bres te St. Maartens dijk (Z.) Te Tjerkgaast, H. Mondt te Zelkem Te Workum, G. H. Blok te Westmaas. Aangenomen. Naar Ferwerd, P. Krop, cand. te Rotterdam. Bedankt. Voor Oldebroek, W. J. van Lokhorst te Hilversum. GEREF. KERKEN. Beroepen, Te Nijverdal (hulppred.), J. van Dijk, cand. te Zwolle. Bedankt. Voor Doornspijk J. C, Bugdorfi te Nieuwlande. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Barendrecht, L. H. v. d. Meiden, te 's-Gra»'enhage-Centrum en P. de Smit, te Utrecht. Ds COUVÉE. In aansluiting op ons bericht over ds. Couvée herinnert men er ons aan dat ds. Couvée enkele jaren geleden zijn uitge breide bibliotheek, voor goed bezet op het gebied van Zending, Inwendige Zending en Opwekkingen, aan de Leidsche Univer siteitsbibliotheek geschonken heeft. KERK EN WERKLOOZEN. In den kerkeraad der Geref. Kerk van Bandoeng kwam ter tafel de vraag: Wat kan de kerk als kerk doen voor de werk- loozen te Bandoeng? De kerkeraad sprak uit voorstander te zijn van werklozen steun in het algemeen. De kerkeraad be sloot aan de diakenen over te laten te be palen in hoeverre en voor hoeveel ge holpen kan worden. CENTRALISATIE VAN CRISISDIENSTEN Pluimvee, eieren en gedroogde garnalen. Met ingang van Zaterdag j.l. heeft zich' de centralisatie van de Crisisdiensten voor pluimvee, eieren en gedroogde garnalen voltrokken. Op dien datum zijn de stichting Eieren- Import Centrale, de Stichting voor Export van Eieren en Pluimvee, zoomede de Stichting Nederlandsche Garnalen-Cen trale, alle gevestigd te Apeldoorn, in de Stichting Nederlandsche Pluimvee-Cen trale te Apeldoorn opgenomen. In verband hiermede zijn de statuten en reglementen van laatstgenoemde Cen trale gewijzigd en aangevuld, waarbij te vens de naam gewijzigd is in: Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee. Bij de eieren- monopolie-beschikking 1934 welke op 1 September 1934 in werking is getreden, is thans in plaats van de Eieren Import Centrale, de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee aange wezen als monopoliehoudster voor den in voer van eenden- en kippeneieren ia schaal en van niet meer in schaal aan wezige bestanddeelen van vogeleieren. TOESLAG OP ROGGE EN GERST VERLAAGD. Zoo ge in zee baadt, blijft dan aan den kant. Monopoliewinst blijft onveranderd. Wij ontvingen het volgende communiqué Uiteraard heeft de regeering de laatste weken met aandacht de stijgende bewe ging van de prijzen op de graanmarkt ge volgd en zich de vraag gesteld of hieruiü wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde Landbouwcrisis- politiek. I Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is destijds aan de landbouwers een uit- keering van f, 3.50 per 100 K.G. in uit zicht gesteld, omdat moet worden aange nomen, dat bij de toen geldende markt prijzen met dien toeslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigs- zins hooger peil blijven bewegen heeft de minister van Economische Zaken den toe slag verlaagd en wel den toeslag bij dena- turatie van rogge van f. 3.50 op f. 3 en' den toeslag voor de verbouwde gerst van f. 3.50 op f. 2.50. In verband met de verlaging van de de- naturatie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd worden van f. 5 op f. 4.50 Door de Akkerbouwcentrale zullen maatregelen worden genomen, opdat de voor bepaalde groepen van belanghebben den hieruit ontstane financieele nadeelen zullen worden vergoed. Daaromtrent zul len nadere mededeelingen worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopoliewinst van f. 1.50, welke bij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien De verlaging zou slechts een gering per centage van dit bedrag kunnen zijn. In- tusschen is de minister niet voornemens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun op andere producten uit te keeren, maar wel zullen de geldmid delen van het Fonds het nu beter moge lijk maken maatregelen te treffen om den steun op andere producten op de bereikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op de begroo ting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9