ELTAX DE NIEUWE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 September 1934 TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Morgen partijdag te Neurenberg. Morgen begint te Neurenberg de partij dag der Nazis. Het aantal bezoekers is grooter dan ooit tevoren. Het staat nu reeds vast, dat al leen per spoor naar Neurenberg zullen komen: 88.000 S.A.-mannen, 21.000 S.S.- mannen, 50.000 personen, die tot den vrij- willigen arbeidsdienst behooren; 120.000 gasten, voor het meerendeel leden der partij: 60 000 leden van de Hitler-Jugend. Verder stuurt voor de eerstp maal ook de Reichswehr troepen en komen er mari niers, terwijl duizenden hoogwaardigheids bekleeders, zoowel civiele als militaire autoriteiten, een bezoek hebben aangekon digd. Verder komen 50 000 personen per auto. Het geheel wordt meer parade dan congres. Er rijden 515 extra-treinen uit alle dee- len van Dultschland Neurenberg heeft zooiets nog niet beleefd. Vandaar, dat er een nieuw station moest worden gebouwd, het Stadionterrein, dat het vroegere sta tion Dutzendteich vervangt. Alleen de bouw van dit station, die eigenlijk een ra dicale verbouwing was, heeft 1*300.000 RM. gekost! 750.000 menschen zal Neurenberg den kost moeten geven. De nachtarbeid voor bakkers wordt gedurende den partijdag toegestaan. De winkels zullen van 5 uur 's morgens tot 11 uur 's nachts geopend zijn. Er rijdt een extra-trein voor diploma ten. Aan veertig masten zullen niet alleen de vlaggen van Dultschland hangen, maar ook die van de staten, die op den partij dag door hun ambassadeur of gezant ver tegenwoordigd zijn. Ongeveer dertig am bassadeurs en gezanten hebben hun reis naar Neurenberg reeds aangekondigd De kosten van den partijdag, die enorm zijn, worden door vrijwillige bijdragen der leden op een basis van 1 pCt. van het maandelijkse!) inkomen gedekt. De 8.A. heeft een eigen verplegings dienst ingericht, welke zijn taak echter begrensd opvat. Hij levert levensmiddelen brandstoffen enz. maar de afdeelingen moeten zelf voor de rust zorgen. Zoo heeft deze dienst voor de aanwezig heid van 800 kookketels, elk met een in houd van 500 liter gezorgd. Zij worden zóó verdeeld, dat elke „Grupp" (ongeveer een divisie! er tien krijgt. Hier en daar zijn kookplaatsen gebouwd, maar elders wor den de ketels om zoo te zeggen mobiel gehouden. Als brandstof laat de verple gingsdienst 8000 centenaars steenkool en 300 centenaars hout aanrukken. Boven dien nog 625 M3. hout voor de bivakvuren. 400 kolenscheppen en 782 pooken behoo ren ook nog tot het keukengerei. Het voedsel wordt geheel in Neurenberg en de naaste omgeving betrokken. Er wor den b.v. aangevoerd 1600 centenaars vleesch; 60.000 KG. worst; 50.000 KG soepgroenten: 33.000 KG zuurkool; 330 duizend K.G. brood; 110.000 porties kaas; 16.500 K.G. boter; 44.000 L. melk; 220.000 K.G. tabletten chocolade: 1100 K.G. kof fie; 1000 K.G. thee; 1400 K.G. suiker; 132 K.G. peper: 500.000 sigaren en 2Vi mlllioen sigaretten. Op marschdagen wordt aan de thee een weinig rum toegevoegd, waarvoor men 5000 L, van dezen alcoholsoort noo- dig heeft. De afdeelingen moeten zelf voor hun koks zorgen maar de verplegingsdienst komt voor het ambtelijk gewaad van deze heeren weer op. 500 kokmutsen, 1200 witte en evenveel blauwe schorten werden hier voor aangekocht. Natuurlijk voorziet de dienst ook in de noodige instrumenten voor het schoonmaken van het servies, voor opscheplepels, enz. De mannen zelf hebben in hun ransel hun etensblik, vork. mes en lepel en dit onderdeel baart dus geen verdere zorgen Sedert eenlgen tijd gaat het gerucht, dat de Paus een geschrift tegen het na- tlonaal-socialisme zal publiceeren. In sommige kringen acht men het wen- schelijk, dat Zijne Heiligheid een plech tige verklaring zal afleggen tegen de anti- Christelijke leerstellingen in Dultschland. Op het Vaticaan is men evenwel van oordeel, dat een dergelijke verklaring op het oogenblik nog geen haast heeft. Op last van den Pruisischen minister president Goering, zijn opnieuw 742 per sonen, die zich in Schutzhaft bevonden, in vrijheid gesteld. De meeste vrijgelate nen waren vroeger leden van de S.P.D. en de KP.D. Tegelijkertijd ls het concentratiekamp Oranienburg opgeheven. o SPANJE. Het conflict met de Basken. De vergadering van de Baskische Na tionalisten, welke gisteren te Zumarragua gehouden zou worden, heeft tengevolge van de maatregelen van de regeering, niet plaats gehad. De burgemeester en ge meenteraadsleden, welke met de leden van het inter-provinciaal comité uitgenoodigd waren, kwamen niet ter vergadering, waar alleen parlementsleden door de politie werden toegelaten. Toen dezen bijeen waren, constateerden de Cortes-leden In- dalecia Prieto en Telesforo de Monzon, dat aangezien de vertegenwoordigers van de Baskische gemeenten niet waren ver schenen, de vergadering geen doel meer had. De parlementsleden verlieten hierop de vergaderzaal. Te Zumarragua en omgeving was een aanzienlijke politiemacht samengetrokken In verschillende Baskische gemeenten werden de burgemeester en de gemeente raadsleden, welke de vergadering van Zu marragua zouden bijwonen streng bewaakt zoodat zij niet konden vertrekken. Hierbij hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Te Oyarzun en Tolosa werden de burge meesters door de politie bewaakt. In den nacht op Zondag hebben te Madrid en in verschillende andere Spaan- sche steden communisten socialisten tegen het fascisme geageerd. Het is tot ernstige botsingen gekomen tusschen de demon stranten en de politie. Een persoon is ge dood, tien personen zijn ernstig gewond. o ITALIË. De socialisten weigeren. Het secretariaat der Itallaansche soclalisische partij dat te Parijs is ge vestigd. deelt naar aanleiding van de ont hullingen in de Daily Telegraph mede, dat Caldara reeds lang niet meer als socialist wordt beschouwd Hij heeft Inderdaad be sprekingen met Mussolini gevoerd over het oprichten van een tijdschrift, hetgeen natuurlijk ten doel had een socialistische beweging in Italië te scheppen om aldus de agitatie der verbannen Itallaansche socialisten te verlammen. De Itallaansche socialisten hebber een offensief en defensief verbond met de communisten gesloten en zullen don strijd tegen het fascisme van Mussolini met alle scherpte voortzetten, -o- VEREEN1GDE STATEN. De textielstaking begonnen. Zaterdagavond om halftwaalf ls de staking in de katoenindustrie en aanver wante industrieën begonnen. Op het laatste oogenblik ls nog een conferentie gehouden tusschen de sta kingsleiding en de werkgevers, doch na een lange conferentie verklaarde Oorman, de voorzitter van het stakingscomité, dat de onderhandelingen waren mislukt. De staking zal evenwel in het Zuiden eerst heden merkbaar zijn en in 't Noor den pas morgen, aangezien vandaag La- bourday wordt gevierd. Men hoopt en verwacht, dat president Roosevelt persoonlijk zal ingrijpen Roosevelt Jet nauwkeurig op, doch er is nog niets van zijn plannen uitgelekt, en indien hij besluit iets te doen, zal dit ver moedelijk niet zijn vóór morgen, wanneer de staking goed merkbaar is. Men heeft grooten vrees voor de com munistische elementen, die, naar men vermoedt, de gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan om onrust te verwekken en de stakers aan te sporen tot gewelddaden. De werkgevers verklaren, dat slechts ongeveer 15 van de werklieden zal sta ken, terwijl de leiders van de vakbonden verklaren, dat de staking door de volle 100 van de arbeiders zal worden door gevoerd. In Zuid-Carolina zijn de eerste ongere geldheden reeds voorgevallen, toen ar beiders een katoenspinnerij wilden bezet ten, hetgeen de politie belette. De eischen van de stakers zijn de vol gende: lo. Zesurige werkdag en een werkweek van vijf dagen bij gelijke betaling voor alle districten. 2o. Geen vermindering van de huidige weekloonen. 3o. Het einde van de achterstelling van de georganiseerde arbeiders door de werk gevers. 4o. Het einde van het gebruik om het aantal getouwen dat een arbeider moet bedienen te vermeerderen, zonder het loon te verhoogen. 5o. Erkenning van den Bond als verte genwoordiger van de arbeiders bij onder handelingen. 6o. Het Instellen van een scheidsgerecht. 7o. Een sterkere vertegenwoordiger van het federaal Bureau tot opheffing van de economische crisis in de arbeidsbureaux van diverse plaatsen. De stakingsleiding deelt mede, dat een milioen arbeiders bevel tot staken hebben gekregen. Anderen schatten dit aantal op 660.000 n.l. 407.000 arbeiders Ir. de katoen-indu strie, 150.000 zijde- en kunstzijdearbelders en 103.000 ln de wollndustrie. Louis Douglas, de chef van de afdeellng voor het opmaken van de hègrooting, heeft zijn ontslag aangeboden. Het heet, dat Douglas sinds eenlgen tijd zich niet kan vereenigen met de actie der leiders van de N.R.A. Roosevelt koos Daniël Bell tot directeur van de begrootingszaken in plaats van Douglas. Douglas heeft ook het ontslag ingediend van Lowery, den onderdirecteur van be grootingszaken. o UIT HET VERRE OOSTEN. De treinovervallen Mishandeling van Russen Japansche nota van China. De 80 personen, onder wie verscheiden buitenlanders, die Vrijdag j.l. door Chi- sneltreln HslnkingCharbin als gijzelaars sneltreinHsinkingCharbin als gijzelaars werden meegevoerd, zijn uit de handen der roovers bevrijd. Op een enkele uitzondering na is de toestand der bevrijden betrekke lijk goed. ofschoon allen zeer uitgeput zijn. De bevrijding der gijzelaars is te danken aan de troepen, die door een Mandsjoerij- sche en twee Japansche kanonneerbooten van de Soengari-vloot aan land waren gezet. De Japanners slaagden er in, de bandieten vrijwel te omsingelen, waarop zij onvoorwaardelijke capitulatie eischten. Dit werd echter door de roovers geweigerd, die zich wel bereid verklaarden, de gevan genen los te laten, doch in ruil daarvoor vrijen aftocht verlangden. Aan dit verzoek werd evenwel door de Japanners geen gevolg gegeven. In den loop van den nacht gelukte het den ban dieten echter, het cordon te doorbreken en zich uit de voeten te maken, met achter lating van hun gijzelaars. Bij het aanbre ken van den dag is daarop door de Ja panners onmiddellijk de achtervolging her vat, doch men vreest, dat de roovers in Noordelijke richting zullen weten te ont komen. Twee der gijzelaars, een Deen en een Amerikaan, zijn slechts op het nippertje aan den dood ontkomen. Toen de bandie ten bemerkten, dat het net steeds nauwer werd aangehaald, plaatsten zij hun revol vers in den mond der twee gevangenen en dreigden, hen bij de minste beweging te zullen neerschieten. Toen een der andere gijzelaars trachtte, hen tot andere ge dachten te brengen, schoten zij op hem en verwondden hem. Hedennacht hebben Chineesche bandie ten op de lijn Kirin-Aesjan een werktrein tot ontsporing gebracht. Acht personen werden gedood, vele anderen zwaar ge wond. Naar het Telegraaf Agentschap der Sovjet-Unie mededeelt heeft 31 Augustus 1.1. de Japansche ambassadeur te Moskou RECLAME- 6846 VRAAGT TEL. 666 Ota een bezoek gebracht aan den adjunct commissaris voor buitenlandsche zaken Stomoniakof. Deze laatste verklaarde aan Ota, dat hij vanuit Charbin vernomen had, dat de Japansche gendarmerie aldaar op 22 Aug. de boekhoudster van den Oost-Chlnee- schen spoorweg, Golovlna, had gear resteerd en haar in het arrestanten-lok- kaal van de gendarmerie had opgesloten. Korten tijd later werd zij verhoord in een ander lokaal, waar zij op de volgende, on- menschelljke wijze werd gefolterd: tus schen de vingers, welke stijf aaneenge bonden waren, werden metalen staven ge stoken, zoodat Golovina het bewustzijn verloor. Ook werd zij met vuisten ln het gelaat en op het hoofd geslagen; men rukte haar de haren uit het hoofd en goot water in mond en neus. Al deze fol teringen werden toegebracht door Japan sche beambten. Op 27 Augustus werd Golovina in er- barmelijken staat op straat gezet en moest zij op eigen kracht in een rijtuig naar haar woning terugkeeren. Zij ontving de waarschuwing, dat zij, na hersteld te zijn wederom gearresteerd zou worden om opnieuw te worden verhoord. Door de bemiddeling van den Russi- schen consul te Charbin ls Golovina thans in het ziekenhuis opgenomen. Deze mededeelingen zijn door Golovina persoonlijk aan den vertegenwoordiger van het Russische consulaat-generaal ge daan. Voorts is ook de Rus Grigorief gear resteerd. Dit wordt bevestigd door de medische attesten van de geneesheeren van het zie kenhuis van den spoorweg, Toropoff en Fainitzki. Volgens hen bevindt Grigorieff zich in een staat van algeheele uitputting met twee dwarse inkervingen over de schou derbladen, een algeheel ziekelijk gevoel, een viertal andere wonden en een ooront steking, ontstaan door een slag, enz. Golovina bevindt zich eveneens in een staat van algeheele uitputting; haar ze nuwgestel is geschokt en zij heeft een sterke neiging tot huilen, een groot aan tal verwondingen, vooral aan de twee voorste leden van de vingers. Verder heeft zij een aantal ontvellingen en onderhuldsche bloed-uitstortlngen. Beiden zijn ernstig verwond. Hierdoor worden de berichten uit de diverse kranten over de onmenschelijke folteringen, waaraan de Russische em ployés van den spoorlijn blootstaan, be vestigd. Zij worden gearresteerd en gefolterd om hen „bekentenissen" te ontlokken over hun samenzweringen met de bandieten voor aanslagen op den oostelijken tak van den spoorweg, waarvan de Russische employes en hun gezinnen het meeste te lijden hebben. Op last van de Sovjet-regeering ver klaarde Stomonlakoff, dat hij protesteerde tegen een dergelijke handelwijze van de Japansche autoriteiten in Mandsjoekwo. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Japansche regeering maatregelen zal treffen, dat deze excessen een einde zul len nemen, aangezien zij de betrekkingen tusschen beide landen ernstig benadeelen. De Japansche regeering heeft door haar gezantschap te Peking de Chineesche re geering een protest laten overhandigen, waarin zij tegen antl-Japansche betoogin gen in Weihaiwei protesteert. Op grond van de wapenstilstandsovereenkomst tus schen China en Japan wordt van de Chi neesche regeering geëischt, de anti-Ja- pansche organisaties te ontbinden en haar werkzaamheden te verbieden. Indien dit niet geschiedt, zal de Japan sche regeering zich genoodzaakt zien, oor logsschepen naar Weihaiwal te zenden, om zelf de rust en de orde te herstellen. o JAPAN. De boer in het gedrang. Ondanks de invoerquota, waaraan ver schillende landen, o.a. Nederlandsch-Indië, Britsch-Indië, Frankrijk en Italië, Japan sche goederen hebben onderworpen, ver toont de Japansche handel niet het minste teeken van verzwakking. De geweldige reclame over de geheele wereld heeft in tegendeel een enorm aantal orders opge leverd, en heeft den Japanschen handels man weer nieuw afzetgebied geopend. De uitvoer in het eerste halfjaar van 1934 ls daardoor in vergelijking met ver leden jaar 20 procent toegenomen. De toe stand op de arbeidsmarkt in de eerste helft van dit jaar blijft de groote bedrij vigheid in de industrie weerspiegelen, welke begonnen is na het herstel van het embargo op den gouduitvoer in Januari 1932. Het aantal arbeiders, dat werk heeft, stijgt iedere maand, vooral voor de in dustrie en die verband houden met de fabricage van wapenen en munitie. De toestand van de landbouwers, die 50 pet. van de bevolking uitmaken, wordt echter geleidelijk slechter. De verarmde rijstverbouwers en telers van zijderupsen zenden delegaties naar de hoofdstad en doen een dringend beroep op de regeering van Okada, om onmiddellijk maatregelen te treffen ten einde hun hard lot te ver lichten. Dezen zomer is de prijs voor rijst gestegen; overstroomingen en droogte dreigen den oogst van dit jaar gedeeltelijk te doen mislukken. Millioenen boeren kun nen geen wintervoorraden Inslaan. Beladen met schulden in totaal ruim zes mil- lioen yen worden velen door den honger bedreigd ln het tijdperk tot aan het inha len van den rijstoogst in het najaar. De telers van zijderupsen van hun kant ver zoeken de regeering den overtciligen voor raad cocons op te koopen en op te slaan, ten einde een verdere prijsdaling te voor komen. VREDESCONGRES TE LOCARNO. LOCARNO. 2 Sept. (Reuter). Heden is het Dertigste Universeele Vredescongres in plechtige zitting in het voormalig gou vernementspaleis in tegenwoordigheid van den burgemeester geopend. Alle redenaars vestigden de aandacht op de ernst van het oogenblik en op de nood zakelijkheid, dat de volkeren zelf hun zaak welke niet anders kan zijn dan de vrede, ter hand nemen. Bij acclamatie werd Motta tot eere-pre- sident gekozen, terwijl als fungeerend voor zitter de vroegere voorzitter van dgn ge meenteraad van Genève, Cartier, werd ge- kSzéri. o DE RIJKSDAGBRAND. NEW-YORK, 3 Sept. (Reuter!. De Ame- rikaansch, niet-officieele, commissie van oriderzoek naar de Nazi-actie in Juli heeft haar werkzaamheden begonnen. Zij verhoorden den ontvluchten Simon Ernst Kruss, die uit Dultschland is ge vlucht en verklaart te hebben deelgeno men aan de brandstichting in den Rijks dag onder de bevelen van Rhoem. o EEN MINDERHEDENKWESTIE. WARSCHAU, 3 Sept. (Reuter). Polen zal op de komende zitting van den Volken- bondsraad te Geneve eischen, dat de ver dragen tot bescherming van de minder heden algemeen zullen worden toegepast, anders kunnen deze verdragen beter ver dwijnen. Dit houdt verband met het eventueel toetreden van Rusland tot den Volken bond. In dat geval zou Rusland, indien het niet door deze verdragen gebonden is, wel kunnen protesteeren tegen de behandeling van Russische minderheden in Polen, ter wijl Polen tegenover Rusland hiervan geên gebruik kan maken. o UIT HET VERRE OOSTEN. CHARBIN, 3 Sept. (Reuter). Inzake de bevrijding van de door Chineesche ban dieten als gijzelaars meegenomen reizi gers van Deensche en Amerikaansche nationaliteit wordt nader gemeld, dat zij beide ongedeerd zijn, doch dat de Ameri kaan totaal is uitgeput. Zij hebben uit voerig verteld, hoe zij bij den nachtelijken overval uit den trein gesleurd zijn en ge boeid als vee zijn voortgedreven. Telkens wanneer zij met hun ontvoerders in de nabijheid van Japansche troepen kwamen, werden zij door de bandieten gebruikt als borstwering tegen eventueele schoten. Ten slotte waren zij op een eiland gebracht, waar zij door Japansche verkennings vliegtuigen ontdekt zijn. Japansche ka nonneerbooten hebben daarop een aantal manschappen aan land gezet op 't eiland. Het was den Deen Johansen gelukt zijn boelen los te maken en daarop den Ame rikaan Lury te bevrijden. Beiden waren daarop naar den oever van de rivier ge sneld, waar zij aan boord van een der kanonneerbooten werden opgenomen. o DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. NEW-YORK, 3 Sept. (Reuter) De voorzitter van het katoen-textielindustrie, Sloan heeft Zaterdag verklaard, dat het personeel van twaalf fabrieken, ln het Zuiden met overweldigende meerderheid gestemd heeft tegen opvolging van het stakingsbevel. Algemeen komt de vrees tot uiting, dat het tot botsingen zal komen tusschen stakers en werkwilligen. De voorzitter van het Stakingscomité, German heeft in een radio-toespraak ge waarschuwd voor orde-verstoringen, welke met het oog op provocaties vermeden moe ten worden. De stakingsleiding heeft dan ook delegaties gezonden aan de gouver neurs der betrokken staten, met het ver zoek de orde zoo noodig met behulp van troepen te handhaven. Zij vreezen, dat de communisten de stakers tot daden van ge weld zullen opruien. o NOODWEER IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 3 Sept. (V.D.). Zater dag en in den nacht op Zondag is Dene marken door feilen storm en wolkbreuk- achtigen regenval geteisterd. Omtrent den omvang van het noodweer zijn eerst thans bijzonderheden bekend geworden. Zoo is op enkele plaatsen in dien korten tijd om streeks 68 milimeter water gevallen. In oKpenhagen had het reddingscorps druk werk met het opheffen en opruimen van waterschade. Vooral groot was de uitwer king van den storm op de scheepvaart. Talrijke stoomschepen hebben aanzienlijke vertraging ondervonden. In verschillende havens zijn talrijke kleine vaartuigen op drift geraakt en gezonken. Van de kust komen berichten over een reeks stran dingen waadbij veertig menschenlevens uit groot gevaar konden worden gered. Waar de storm het heftigst woedde werden door de Finsche bark Carmen, die gekenterd was, lichtsignalen gegeven. De Ursula Sle- mers uit Hamburg snelde te hulp en slaagde erin na verscheidene uren de be manning van 12 koppen aan boord te nemen. Van een Noorschen vischtrawler die in Roenne gestrand was, moest de kapitein, die zijn schip niet wilde verlaten, met ge weld aan land worden gebracht. Ook op Saltholm nabij Kopenhagen is een schip op het strand geloopen. De bemanning van drie koppen kon eerst na vele uren inspan nend werken in veiligheid worden ge bracht. Verder werden twee opvarenden van een Duitsch schip in het Kattegat gered -o DE PRINS VAN WALES VLUCHT VOOR STORM. LA CGROGNA, 2 Sept. (Reuter), Vluch tend voor een storm is het Jacht „Ro saura" de haven van La Corogna binnen- geloopen. Aan boord van dit jacht bevond zich de Prins van Wales, die zich per auto naar Santiago de Compostella begaf, vanwaar hij vermoedelijk zijn reis naar Portugal zal voortzetten, waar hij zich weer aan boord van het jacht zal begeven. RIJKSBISSCHOP MUELLER GEDESAVOUEERD. BERLIJN, 3 Sept. (V.D.) Het how gerechtshof van Berlijn heeft het optre den van rijksbisschop Mueller tegen zhn opponenten onwettig verklaard door zl]n vennnis ten gunste van dr. Buchholtz predikant van het Tempelhof-district te Berlijn. Dr. Buchholtz was door het con- sistorium van de Brandenburgsche kerk provincie afgezet op grond van het decreet van bisschop Mueller van 3 Februari j i In dit decreet nam dr. Mueller de macht om autocratisch predikanten van de eene plaats naar de andere over te plaatsen hen voorloopig met verlof te zenden oi te schorsen. Dit decreet berustte op een ander decreet van ?6 Januari, waarin de primaat zich zelf alle volmachten had toe- gekend van de Pruisische Kerksynode en alle voorzieningen van de Pruisische Kerk. synode waarmede deze maatregelen niet in overeenstemming waren, had opgehe ven. Het gerecht heeft thans bevel gegeven tot ifïtbetaling van het achtersatllige sala ris van dr Buchholtz, en tot voortzetting van de uitkeering van zijn volle salaris terwijl tevens bevolen werd dat hij ln hei bezit moest worden gelaten van zijr woning en dat de kosten van het procei moesten worden betaald. Het Hof was to de conclusie gekomen, dat zijn ontsla; ongeldig was, aangezien het decreet var dr. Mueller van 26 Januari geen rechts- kracht bezat. Er bestaat geen legale recht vaardiging voor de toepassing van het Fuehrer-principe op de kerk in een on- gelimiteerden of onpassenden vorm. RACE-WAGEN ONDER DE TOESCHOUWERS GEVLOGEN. PARIJS, 3 Sept. )Reuter). Volgens alhier ontvangen berichten uit Lissabon zijn bi auto-races op de baan van Espinho twee wagens met elkaar in botsing gekomen waarna één der wagens in de toeschou wersmenigte vloog. Drie personen werden Igedood, twaalf zwaar gewond. Eén der beide coureurs kreeg lichte kwetsuren, de tweede bief volkomen ongedeerd. o DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. WASHINGTON, 3 Sept. (Reuter). Rich- berg voorspelde, dat In Februari van het komende jaar vijf millioen families onder steund zullen moeten worden. Hij ontkende, dat de ondersteunings gelden gebruikt kunnen worden voor sta- kingen. Men heeft de kosten van de depressie voor de Vereeoigde Staten geschat op 3000 mlllioen dollar aan ondersteuningsgelden, hierbij Inbegrepen de ondersteuning, welke particulieren geven. o- VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREFEit Negen gewonden. SE1NFTENBERG, 3 Sept. (V.D.). Gis teravond ls te Annahuette bij Senftenberj een trein van de Zschipkau-Finsterwaldtr- spoorlijn in botsing gekomen met een vrachtauto, waarop 33 personen, voorna melijk kinderen en jeugdige personen ge zeten waren. De vrachtauto werd met groote kracht in den langs den baan loo- pende gracht geslingerd. Negen personen werden gewond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Geen der geworden verkeert in levensgevaar. o NIEUWE WET TEGEN HET BANDIETISME IN' AMERIKA. NEW YORK, 3 Sept. (V.-D.) De Ame rikaansche regeering heeft een drastische wijziging in de vuurwapenen-wet goedge keurd betreffende de levering en eigendom van vuurwapenen, welke wijziging ten doel heeft den vrijen verkoop van het geliefde wapen der gangsters, het machinegeweer, te voorkomen. Na 21 September zal ieder een die zich een machine-geweer wenscht aan te schaffen, of een „type-writer", zooals de gangsters het noemen, een hooge belasting moeten betalen. Zijn vingeraf drukken zullen opgenomen worden. Voor den aankoop zal speciale toestemming der autoriteiten noodig zijn. De wet heeft ook betrekking op onder- deelen van machinegeweren en op geluid dempers voor vuurwapenen. Importeurs, fabrikanten en handelaars in vuurwape nen moeten complete registers van hun transacties bijhouden welke de regeering ten allen tijde ter inzage kan nemen, o GROOTE VERDUISTERINGEN IN GRIEKENLAND. ATHENE, 3 Sept. (V.D.) In het Depar tement van Buitenlandsche Zaken is men een verduistering ten bedrage van 10 mll lioen drachmen op het spoor gekomen. Het betreft sommen door Grieksche emi granten aan de in het vaderland achter gebleven familieleden. Een ln deze zaak betrokken hooggeplaatste ambtenaar heeft de hand aan zichzelf geslagen. 0 GEVANGENEN POGEN TE ONTVLUCHTEN. NEW YORK, 2 Sept. (Reuter). Tijdens een baseball-wedstrljd ln de gevangenis trachtten 365 jongens te ontvluchten uit de Randalls Island gevangenis. Sommigen poogde de 17 meter hooge muren van de gevangenis over te klimmen, anderen sprongen ln de gevaarlijke East River, met het doei een naburig eiland zwemmend te bereiken, weer anderen maakten zich meester van een sleepboot welke aan de kade van de gevangenis ge- meerd lag. De politie zette onmiddellijk de achter volging ln, waarbij zij gebruik maakte va" traangasbommen en over de hoofden schoot van hen, die vluchtten. De zwemmers werden door bootjes opge pikt, zoodat op vijf na, alle gevluchtten weer zijn gepakt. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2