75ste Jaargang MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 No. 22838 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. BE ALGEMEENE TOESTAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertêntiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasao volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetem$miaen Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. t 1 RFWJS DEZER GQkJRANTs) Voor Leiden per 3 maanden (.2.35; per week (.0.13 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd per week „O.lJ Franco per post 2.35 TT portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE STADHUISBOUW. Den zeven huiseigenaren, met wie oog geen overeenstemming is bereikt in- ute de overname hunner perceelen door de gemeente, is Zaterdag JJ. per op 11 September gedateerde dagvaarding aan- regging gedaan, dat hun perceelen op I April 1935 ter beschikking van de ge meente moeten zijn. Wij vernemen verder, dat met eenige der huiseigenaren in den loop van deze week nadere onderhandelingen zullen wor den gevoerd tot het treffen van een minnelijke schikking. LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „OOSTERKWARTIER". Het eerste lustrum waardig gevierd. Zaterdagmiddag vierde de speeltuin- tereeniging „Oosterkwartier" haar 5-jarig bestaan met een groot kinderfeest, dat Tooraf werd gegaan door een intocht van 250-deelnemers(sters) aan de verschil lende spelen. De mondaccordeon-vereeni- ging „Hugo de Groot", uit Amsterdam, welke bestond uit speeltuin-jongens van 10-16 jaar verleende bij dezen intocht en tok gedurende den verderen middag haar welwillende medewerking. De voorzitter Tan de speeltuin-vereeniging „Ooster- Iwartier", den heer D. Vijlbrief, opende met een kort woord waarbij hij alle genoo- iigden een hartelijk welkom toeriep en Tervolgens het feit herdacht, dat op 28 Augustus 1929 enkele Kooibewoners het datief namen om een speeltuinvereenl- mg in 't leven te roepen met het doel de deren onder te brengen In een eigen omgeving, waar zij naar hartelust konden ipelen en stoeien zonder gevaar te vree ten van al wat zich op straat snel be weegt. Aan ons de taak, zeide de voor- iitter, om het werk met kracht voort te letten in 't belang der kinderen. Daarna tprak de heer Poelijoe namens de bouw- vereeniging „De Eendracht", die eenige eaardeerende woorden sprak over het cultureele werk dat het bestuur verrichtte den voorzitter een couvert met inhoud overhandigde namens de Commissie van Maatschappelijk werk. Daarna sprak de heer van Weizen namens de volktuintjes Jot ons Genoegen". Deze spreker felici teerde de vereeniging „Oosterkwartier" met haar 5-jarig bestaan en sprak de hoop uit, dat de kinderen binnenkort een eigen Volkstuin zullen krijgen, dank zij de somenwerking van de twee vereenigingen. De voorzitter bedankte de twee sprekers voor hun waardeerende woorden en gaf het woord aan de propaganda-commissie die tot taak had de verschillende spelen regelen. Wij kregen achtereenvolgens te tien blokjes rapen voor meisjes en ring steken op Vliegende Hollanders, bij welk laatste spel er enkele deelnemers waren nog nooit zoo'n toestel bestuurd had den, zoodat zij dan ook de zonderlingste bewegingen maakten. Daarna volgden enkele volksdansjes onder leiding van mej. de Graaf en mej. Vermeulen, die heel goed werden uitgevoerd. Verder kwam voor pauze een pantomime, welke onder lei- ing van Joop de Haas een groot succes bleek te zijn. en zang van de zangclub, geleid door mej. de Graaf, welke eveneens een hartelijk applaus verwierf. In de pauze waren er verschillende attractie's georganiseerd waarvan grabbel ton en rad van avontuur goede zaken maakten. De verdere onderdeelen van het leest waren: zakloopen met hindernissen, stoelendans, zang en dans en last not least een gecostumeerde korfbalwedstrijd, hie een waardig slot vormde van dezen middag. De prijswinnaars van dezen wed strijd waren: de verpleegster, sneeuwklokje pinda-meisje en zigeunerin van de meisjes Centrale (de centrale van de speeltutn- vereenlgingen), rentenier, indiaan en cow boy van de jongensploeg. Hierna volgde de uitreiking van prijzen aan de gelukkige winnaars en sloot de voorzitter het feest met dankzegging aan alle leidsters en lei- de prop.-commissie voor hun moeizaam en belangeloos werk. dat zij met groote energie verricht hebben in 't belang van óOO jongens en meisjes, bij wie het feest nog lang in de herinnering bewaard zal blijven. ^Versterkte gramofoonmuziek van de N.V. luisterde het feest op. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". PRACHTIG SUCCES VAN HET LEIDSCH POLITIE MUZIEKGEZELSCHAP. Het Leidsch Politie Muziekgezelschap "beft j.l. zaterdag, onder leiding van haar directeur den heer M. Bolderdijk, deel ge nomen aan het groot nationaal Muziek concours te Halfweg en kwam voor de eerste maal uit in de eere-afdeeling fan fare. 'n den concertwedstrijd behaalde het IHelschap met 303 punten een len prijs; m den marschwedstrijd met 54 punten e'eneens een len prijs, terwijl In den eere- Jedstrijd, waarvan de uitslag later wordt behend gemaakt, 128 punten werden be haald. Geslaagde viering van het jaarlijkschc kinderfeest. Onder begunstiging van schitterend zomerweer heeft bovengenoemde vereeni ging Zaterdag j.l. in de straten van de „Eensgezindheid" de traditioneele spelen doen uitvoeren door ongeveer 250 kinderen Te half twee werd aangevangen met de openstelling van de grabbeltonnen voor kinderen tot 5 jaar. Er werd naar harte lust gegrabbeld en de cadeautjes waren juist passend voor de leeftijden. Het was een aardige aanblik de opgetogen gezich ten te zien. Om 2 uur volgde de opst-'.ling van de verkleede kinderen, welke beoor deeld werden door een jury en waarvoor prijzen waren beschikbaar gesteld. De uit slag was: meisjes: le prijs: Catharina Wassenaar, 2e prijs' Corry Sjardijn; jon gens: le prijs: Jopie van den Broek. Tijdens de beoordeeling had de opstel ling plaats van de groepen voor de kinder spelen in de de Ruyterstraat, gevolgd door een rondgang met muziek door alle stra ten, waarna de kinderen onder leiding van de groepsleiders of leidsters, naar de plaatsen werden gebracht, waar met de verschillende spelletjes een aanvang werd gemaakt. De spelen werden opgeluisterd met muziek en ln vele groepen werd hevig gekampt om den eersten prijs. De belang stelling was zeer groot, zelfs zoodanig, dat het publiek er voortaan mede rekening dient te houden, dat voor de uitvoering van een en ander ruimte noodig is. Dank zij de goede hulp van de N.P.V. Groep III Leiden, werd het publiek op een afstand gehouden. Het bestuur is dankbaar voor deze medewerking en den Hopman er kentelijk voor zijn goede regeling. Na afloop van de spelen werd overge gaan tot een stoelendans voor meisjes van 14 tot 18 jaar, daarna voor vrouwen en meisjes boven de 18 jaar. Dit was een at tractie voor de toeschouwers, en de deel neemsters waren steeds in actie om een plaats te veroveren. De prijzen hiervoor beschikbaar gesteld, werden gewonnen door: mej. Jaantje Beekman, le prijs, mej. H. Moraal, 2e prijs. Mej. Agnes Pieket, le prijs, mej. van den Bos 2e prijs. Vervolgens werd overgegaan tot het Tonnetjesteken, een attractie, waarvoor de ruimte in de straten bijna te klein bleek te zijn. De prijzen voor jongens van 14 tot 18 Jaar werden als volgt toegekend: le prijs: Berend Frank, 2e prijs: Frans J. Si mons, terwijl de gecostumeerden om een prijs moeten loten. Hiermede waren de middagfeesten ge ëindigd en moest wat gerust worden om zich op te maken voor het avondfeest, dat werd ingezet met een concert, uitgevoerd door de Muziekvereeniging „T. en D.", di rigent de heer J. Noordanus Jr. Te tien uur volgde een optocht met muziek der ongeveer 200 kinderen met brandende lampions door de straten van het woning complex, begeleid door een talrijk publiek De stemming was uitstekend; hier past een woord van dank aan de politie voor de keurige regeling tijdens den optocht en ook gedurende de kinderspelen voor de regeling van het verkeer. Den geheelen avond draaide lustig een rad van avontuur, welke attractie de ge zelligheid niet weinig verhoogde. Te elf uur waren de feestelijkheden afgeloopen en gingen alle feestgangers opgetogen huiswaarts. De kinderen zullen zich nog langen tijd vermaken met de mooie prijzen en bovendien kreeg elk kind nog een waardevolle en degelijke troostprijs. Het is een echte Eensgezindheids-feestdag ge weest, de Buurtvereeniging waardig. Tenslotte een hartelijk woord van dank aan de spelleiders en leidsters die zich hebben Ingespannen om alles tot een goed einde te brengen en aan enkele leden der Leidsche E.H.B.O., die echter gelukkig geen ernstige gevallen behoefden te behande len. Hieronder volgen de uitslagen yan de gewonnen prijzen Groep V. Jongens en Meisjes van 5 jaar Balletje dragen op lepel. Meisje Kwestroo le prijs; meisje Stokhuizen 2e prijs; meisje Fielanen 3e prijs. Jongen Stikvoort le prijs; jongen Piket 2e prijs; jongen Hoogervorst 3e prijs. Groep A. Meisjes van 6 en 7 jaar. (Bal letje dragen op plankje)Jo Pielanen, le prijs; Cathr. Verbiest 2e prijs; Maria Boom, 3e prijs. Groep I Jongens van 6 en 7 jaar. (Krui wagen rijden): Johan Simons le prijs; Herman v. Kesteren 2e prijs. Groep B. Meisjes van 8 en 9 jaar, (Pop- penwagenrijden met verkleeden): Maria v. Pielanen, le prijs; Elsje Kukler, 2e prijs; Cathr. Stikkelorum, 3e prijs. Groep II Jongens van 8 en 9 jaar. (Bloempotloopen)Nic. Bink, le prijs; Izak Eikerbout, 2e prijs; Maks de Joode, 3e prijs. Groep C. Meisjes van 10 en 11 jaar. (Hoepelen met hindernissen)Slska Stuurop, le prijs; Trien van Veen. 2e prijs; Elsje Donk. 3e prijs. Groep III Jongens van 10 en 11 jaar. Potslaan met masker): Adri Teske le prijs; Wim Helversteyn, 2e prijs; Jacob Koomen, 3e prijs. Groep D. Meisjes van 12 en 13 jaar. (Vlaggetjesteken met hindernissen)Lyda v. d. Molen, le prijs; Marie Frank, 2e prijs; Hendrika v. d. Vegte, 3e prijs. Groep IV. Jongens van 12 en 13 jaar. (Tobbetje steken): Pieter van Loon, le prijs; Wim Nauta, 2e prijs; Wim van Kat- Wija, 3e prijs. HONDEN-TENTOONSTELLING. T Op de internationale honden-tentoogj stelling, gehouden door de Kynologen Club Rotterdam behaalden honden van stad- genooten de volgende prijzen: het Schip- perke „Dyak de Verweljde" ln de kam pioensklasse den eersten prijs, den kam- pioensprijs en twee speciale prijzen. Eige naar is de Kennel der Leidsche Zwartjes. De Dwergkees „Nelly Sportlust" verwierf in de openklasse een eersten prijs met de kwalificatie zeer goed. Eigenaar is de heer M. J. Kouwenberg. DE KANOWEDSTRIJDEN OP 3 OCTOBER Het bestuur der 3 Octobervereeniging heeft, op het verzoek der Buurtcommlssie Oude-Vest-Oude-Singel besloten de kano wedstrijden op den 3den October in de Oude-Vest te doen plaats hebben. De Buurtcommissie O.-O. zal medewer king verleenen door een versiering van vlaggen langs het water aan te brengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gebroeders Spa don, Roemer Visscherstraat 45, Leiden, granietwerkers Vennooten: G. Spadon, A Spadon en G. Spadon, allen te Leiden. Gebr. Jongedijk, Vondelweg 17. Leiden, aannemers van bouwwerken. Eigenaars: W .Jongedijk, Leiden en J. Jongedijk, Leiden. Zaterdagavond is de 7-jarige W. H. P. in de 2de Groenesteeg aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, waar door de jongen zijn rechterbeen brak en door den Eerste-Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. De politie heeft als verdacht van medeplichtigheid aan de hier ter stede gepleegde diefstallen van rijwielbelasting- merken aangehouden den 23-jarlgen D. S., alhier. Tijdens een voetbalwedstrijd op een terrein aan den Haagweg heeft gistermid dag de 23-jarige J. W. uit Alphen-aan- öen-Rijn een dusdanigen schop tegen het hoofd gekregen, dat hij een lichte hersen schudding bekwam De E.H.D. vervoerde den jongeman, die het ongeval aan zich zelf te wijten had, naar het Academisch Ziekenhuis. De heeren W. en J. Kaapaan, dames- en heerenkappers aan den Hooge-Rijndijk 116. hebben het hun trouwe cliënteele niet gemakkelijk gemaakt om zich ln hun ge heel verbouwde salons te oriënteeren. De vroegere damessalon Is heerensalon geworden en andersom en om ook nog de laatste hou-vast weg te nemen is de voor malige sigarenzaak opgeheven en vervan gen door een keurigen parfumerie-winkel. Maar wie er eenmaal binnentreedt, zal zich er door de gezellige en fraaie inrichting direct thuis gevoelen. De geheele verbouwing is geschied door en onder leiding van de firma v. Rooijen en Zirkzee; de timmerwerken zijn uitge voerd door den heer D. Kloots. De wand- betimmering met étalage en de boxen in de damessalon werden aangebracht door den heer Verbeek. Het schilderwerk werd uitgevoerd door J. van Muiden. terwijl de heer A. de Lange voor de verlichting zorgde. Het geheel ziet er keurig uit. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan wordt morgen en overmorgen in de Chr. Fröbelschool aan den Heerensingel No 28 een tentoonstelling van werk der leerlingen gehouden, welke in een drietal lokalen een goed overzicht geeft van het geen den kleuter op het gebied van vlecht-, boetseer- en raffiawerk wordt geleerd. De leden van de damesnaaikrans „Clara Dozy" boden aan het hoofd der school, mej. N. de Rave, een eigen kamer aan, terwijl de gelden voor de stoffeering wer den bijeengebracht door ouders van leer lingen en vrienden van het bewaarschool- onderwijs. Gisteren heeft de laatste goedkoope trein van dit jaar op Zondag naar Arnhem en Nijmegen geloopen. Dat er veel animo voor dezen laatsten goedkoopen trein was, moge blijken uit het feit, dat deze trein 1000 reizigers vervoerde, het grootste aan tal dat een goedkoope trein dit jaar ver voerd heeft In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind Totaal Maandag 27 Aug 55 55 Dinsdag 28 Aug 56 56 Woensdag 29 Aue 58 58 Donderdag 30 Au1" 57 57 Vriidag 3) Aug 50 59 Zaterdag 1 Sept 57 57 Jaspar te Parijs De Saarstemming. De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Jaspar. is Zaterdagmiddag ln Parijs aangekomen. De Belgische gezant heeft in verband hiermede een lunch aangeboden, waaraan minister-president Doumergue, de minis ter van oorlog Piétri de minister vatn han del Lamoureux en verscheidene hoogere beambten van de Quai d'Orsay aanzaten. Door het Belgische gezantschap werd aan een vertegenwoordiger van de „In- transigeant" verklaard, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken op voorstel van het gezantschap besloten had een bezoek aan Parijs te brengen. De economische toestand van Belgie Is na melijk buitengewoon moeilijk. Het heeft vroeger naar Engeland uitgevoerd, doch thans ls dit onmogelijk, daar Engeland zijn Invoerrechten met ongeveer 50% heeft verhoogd. België heeft ook naar Duitschland uitgevoerd, doch ook dit is veranderd. Tusschen Frankrijk en België heeft steeds een levendige handel bestaan, doch het contingenteerings-systeem heeft dezen handel bijna vernietigd, zoodat de Belgische uitvoer naar Frankrijk sterk verminderd is. Dientengevolge komt het er voor België op aan. te trachten den Bel gischen uitvoer naar Frankrijk te verbete ren, Dit is het hoofddoel van Jaspar's reis naar Parijs. In den loop van den middag heeft Jas par een onderhoud gehad met den minis ter van handel. Lamoureux, over de eco nomische betrekkingen tusschen beide landen, dat meer dan twee uur duurde. Vooral de kwestie der cantingenteeringen werd uitvoerig besproken. Hierna had Jaspar een langdurig onder houd met Doumergue en Barthou, De drie ministers onderzochten alle economische kwesties en stelden vast, dat tusschen hun regeeringen in principe overeenstemming bestaat, terwijl beide re geeringen den gemeenscbappelij ken wil hebben, de economische betrekkingen tus schen beide bevriende naties zoo spoedig mogelijk te verbeteren Barthou had een intiem onderhoud met den Roemeenschen minister Titulescu. De „Excelsior" bespreekt uitvoerig de ge.' 'riitenwisseling over de Saarkwestie in den Franschen ministerraad. Het blad wijst er op, dat Frankrijk zoowel zijn eigen recht, als het zelfbestemmingsrecht van de bevolking van het Saargebied wil handhaven. Als vraagstukken welke nog opgelost moeten worden, noemt het blad: le Het recht van de Franscbe staats burgers en de veiligheid van hun persoon en eigendom. 2e. De toekomstige positie van de mij nen in het Saargebied. 3e. De toekomstige Fransch-Saarland- sche handelsbetrekkingen. (Dit is een ge wichtig vraagstuk, als men bedenkt, dat het Saargebied de vierde afnemer is van den Franschen export). 4e. Het vraagstuk van de 1200 tot 1500 millioen goudfrank. welke bij terugkeer van het Saargebied aan Duitschland, niet mogen worden omgewisseld in onconver teerbare papier-marken. Het blad hoopt, dat het Fransche me morandum aan den Volkenbondsraad de opmerkzaamheid van dit instituut op deze gewichtige kwesties zal vestigen, benevens op de toekomstige militaire voorschriften voor het Saargebied. dat van het hoogste strategische belang is Elke verwaarloozing in deze richting zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor het handhaven van den vrede, schrijft het blad, bovendien heeft Frankrijk belang bij het politaevraagstuk in het Saargebied. Ook de kwestie van de minderheden en de garanties voor de minderheden moeten besproken worden. Anders zou het gevaar kunnen ontstaan, dat de niet nazi-bevol king naar de naburige gebieden vlucht en daar de ellende en werkloosheid vermeer dert. De Volkenbond publiceert een aantal documenten, welke in het bureau van den vrij willigen arbeidsdienst in het Saar gebied in beslag zijn genomen en verder een brief van den president van de re- geerlngscomissie. Knox, waarin deze er op wijst, dafhet noodzakelijk is den vrij- willigen arbeidsdienst in het Saargebied, die op analoge wijze georganiseerd is als de arbeidsdienst in Duitschland te verbie den. Volgens de inlichtingen welke de com missie ontvangen heeft, zendt de vrijwil lige arbeidsdienst de jonge Saarlanders naar de Duitsche arbeidsdienstkampen en deze krijgen daar een speciale opleiding voor den strijd in het Saargebied. De com missie schat het aantal jongelieden die bij den arbeidsdienst zijn aangesloten op meer dan 16.000. Knox dringt verder op nieuw aan op het recruteeren van nieuwe politie- en gendarmerietroepen Het aantal ingeschrevenen voor de volksstemming op 13 Januari 1935 is iets boven de 520.000. Dit getal overtreft alle verwachtingen, want het aantal inwoners bedroeg op 28 Juni 1919 nauwelijks meer dan 700.000. Om zooveel mogelijk den terugkeer van Duitschers naar het Saargebied te bevor deren -teneinde aldus het aantal stemge- BINNENLAND. Het zilveren jubileum der Arbeids inspectie te Den Haag herdacht. (Binnen land, 3e Blad.) De toeslag op rogge en gerst verlaagd. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) Drie kinderen bij een brand te Ernst om het leven gekomen. (Gemengd, 3e Blad.) Vele ernstige verkeersongevallen Ge mengd, 3e Blad.) De Landdag van „Het Mobilisatiekruis" te Alphen; grootschc betooging van Natio nale Eenheid. (3e Blad.) Te Over-A (gemeente Princenhage) zijn twee kinderen na het eten van bessen overleden; een derde kind is ernstig ziek, (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Jaspar bezoekt Parijs. (Buitenland, 14 Blad.) De stemming in het Saargebied. (Bui tenland, le Blad.) De textielstaking in Amerika is begonnen (Buitenland en Tel., le Blad.) De spanningen in het Verre Oosten. (Buitenland, le Blad.) rechtigde Duitschers te vergrooten heeft de bond van oud-Saarianders van Duit sche origine in Amerika lijsten aangelegd met de namen van alle indertijd geeml- greerde Saarlanders, die recht hebben aan de volksstemming in Januari deel te ne men. Wenz. de secretaris van de vereeni ging verklaarde niet te weten, wie de reis van deze Saarlanders naar de stembus zou betalen. OOSTENRIJK. Herdenkingsbijeenkomst te Innsbriick. Te Innsbriick heeft gisteren ter gelegen heid van de „Landesgedenkfeier 1809" bondskanselier dr. Schuschnigg een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde: Onze taak is er voor te zorgen, dat geen voetbreeds Duitsche bodem van dit land wordt prijsgegeven, omdat wij ver antwoordelijk zijn voor de toekomst. Men moet zich er eindelijk in schikken, dat wij Oostenrijkers het zelfbeschikkings recht opeischen. In een tijd als deze kun nen er in Oostenrijk geen partijen meer zijn. Wij willen behouden en waarborgen niet alleen de cultuur van ons volk, maar ook den vrede binnen en buiten ons vader land. Daartoe diene de strijd om de vrij heid en de zelfbeschikking, welke naar ik hier nadrukkelijk wil vaststellen van alle zijden in gelijke mate wordt bedreigd. Wij willen vrede met allen, wien het ge loof aan het vaderland en de liefde voor het vaderland in het hart gegrift is. Er zijn twee voorwaarden: Er mag geen vrede zijn dan in de handen van hen, die bereid zijn zich voor het vaderland ter beschikking te stellen. Geheime wapendepots, welke men voor alle gevallen reserveert, mogen niet be staan. En ten tweede: men moet openlijk ver klaren, dat wanneer men niets te maken wil hebben met de methoden van terreur, dat men dan accoord gaat met het prin cipe: Oostenrijk voor de Oostenrijkers. Wanneer ik nog een derde opmerking mag maken, dan zij het deze: Hoezeer ons allen de pacificatie van het volk na aan het hart ligt, toch moeten wij er den nadruk op leggen, dat wij niets willen nalaten om tot een verstandigen vrede in het volk te komen. Even duidelijk is het ons ook, dat wij dezen vrede niet zullen kunnen bereiken, zoolang de een of andere politiek van emigranten den doorslag geeft. GRIEKENLAND. Een mislukte Putch. Een groep onder-officieren der lucht- afweerbatterijen heeft hedennacht een poging tot opstand gedaan. De manschap pen weigerden aan den Putch deel te nemen; daarop braken de onderofficieren de kasten open, waarin de gelden waren geborgen en vluchtten met medeneming der gelden. Het onderzoek is in vollen gang. DENEMARKEN. De Nazi-partij verboden. De nationaal-socialistische partij van Denemarken, die onder leiding van den vroegeren ritmeester Lembcke staat, is door de Deensche regeering met ingang van 1 September ontbonden. Het communiqué, waarin dit plotselinge en verrassende besluit bekend wordt ge maakt, bevat geen motiveering er van. De leider der Deensche nationaal- socialisten had juist een langdurige vrij heidsstraf uitgezeten, waartoe hij wegens beleediging van den minister-president Staunig veroordeeld was. Naar men in welingelichte kringen weten zou, zou hij de politiek moede zijn.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1