LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 3 September 1934 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. NAAR AAS GAARD STRAND TERUGGEKEERD. Reuter seint uit Oslo, dat H. M. de Ko ningin en H. K H. Prinses Juliana, na Za terdag de lunch bij Koning Haakon op diens zomerverblijt bij Oslo te hebben gebruikt, naar Aasgaardstrand zijn terug gekeerd. HET PROBLEEM DER ARBEIDSINSPECTIE. De herdenking in Den Haag. In de gebouwen aan den Nieuwen Uit leg te 's-Gravenhage is Zaterdag het feit herdacht, dat vóór 25 Jaren de Centrale Dienst der Arbeidsinspectie werd inge steld. Vele bloemstukken en palmen sierden de ontvangkamers toen daar recipieerden de directeur-generaal dr. ir. A. H. W. Hacke en de adviseurs der A. L hoofden van den medischen-scheikundi- gen-, electrotechnlschen. en landbouw kundigen dienst met den chef van admi nistratie. In den loop van den middag kwamen verschillende autoriteiten in de zalen, waar tevens de districtshoofden en leden van het personeel der Inspectie aanwezig waren, hun opwachting maken. De minister van Sociale Zaken,. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, vergezeld van den wnd. chef van de afd. Arbeid van zijn departement, den heer Van Masten broek, hield een toespraak tot den direc teur-generaal, waarin Z. Exc. zeide met veel belangstelling het gedenkboek te hebben gelezen en daarbij geconstateerd, dat voor weinig geld veel werd geleverd. Spr. had daar ook het werk van de hee- ren Van Ysselsteyn en Zaalberg gezien en dat van zooveel anderen, wier namen niet afzonderlijk konden worden vermeld. Spr. wilde hier een woord van hulde brengen aan het werk van de genoemden en vooral ook van de niet genoemden, doch die niettemin met zooveel toewijding hun taak verrichten, zonder op te vallen. Sym pathiek achtte spr. het, dat de arbeiders bescherming ook in dezen tijd, zooals in eiken tijd noodzakelijk werd geacht, waar bij echter wel wordt begrepen, dat men den arbeiders geen dienst bewijst, wanneer men hem „wegbeschermt". Nog wees de minister erop, dat in het organisatorisch bouwsel der Arbeidsinspectie de persoon lijkheid niet in de verdrukking geraakt en dat toch niet naar alle kanten wordt uit- geloopen. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de verdere werkzaamheid van deze Inspectie. Dr. Ir. Hacke, dankte met een korte rede waarin hij vooral aan het opbouwend werk van zijn beide voorgangers herin nerde, die den dienst zoo krachtig hebben gemaakt. Ir. H. A. van Ysselsteyn, oud-minister en oud-directeur-generaal van den Arbeid trad daarna binnen en uitte zijn harte lijke gevoelens van erkentelijkheid, dat hij thans na 25 jaren, de Arbeidsinspectie mag terugzien, op hooger plan. Spr. constateerde, dat de Inspectie op zeer goede wijze had gediend. Vervolgens bracht de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R de Monchy, zijn gelukwenschen over. Nog verschenen ter receptie oa. prof. dr. Methorst, directeur-generaal van de Statistiek, en verschillende departements ambtenaren en particulieren. De heer Zaalberg, oud-directeur-gene- raal, richtte enkele speciale woorden tot zijn voorganger ir. Van Ysselsteyn en constateerde, dat uit dit uitnemend feest wel is gebleken, hoe degelijk de grond slagen, door den heer Van Ysselsteyn ge legd, zijn geweest. Gij kunt, aldus spr., over uw kind tevreden zijn. TE WATER GEREDEN AUTOMOBIELEN. Demonstratie van den Ned. Bond tot redden van drenkelingen. De Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen hield Zaterdag namiddag op de terreinen van de Ford fabrieken te Amsterdam een demonstratie. De voorzitter van den Bond, de heer A. Bierlée, hield een openingsrede, waarin hij wees op het feit, dat de laatste jaren Juist in ons waterrijke land met zijn vele en smalle polderwegen, zoo ontstellend veel personen den verdrinkingsdood zijn gestorven, doordat zij niet op de juiste manier uit een te water geraakte auto konden komen. Zij hadden verzuimd, de verschillende grepen te leeren, waardoor dit mogelijk wordt. Zooals door den heer Ir. E. J. van Thiel, hoofd-ir. van de Amsterdamsche brand weer werd verklaard, duurt het betrekke lijk langen tijd, voor een auto vol met water is geloopen. Ook de meening. dat ramen en portieren onder water moeilijk te openen zouden zijn is onjuist, gelijk de heer van Thiel bewees. Na deze theoretische inleiding, werden Voor een groot aantal belangstellenden de Practische proeven genomen. Een auto van de Ford-Fabrieken werd ongeveer 10 meter diep te water gelaten. Twee dui kers, de heeren Dekkers en Adriaanse van den Marine-Onderzee-Dienst uit den Hel der gingen mee naar beneden om ver schillende waarnemingen te doen. Zooals de chromometers aangaven, duurde het 4 minuten, voor de auto geheel vol geloo pen was. Rekent men dezen tijd iets te geflat teerd, dan zou het dus drie minuten duren voor het onmogelijk was te ademen in de cabine. Tijd genoeg om indien men de verschillende reddingsgrepen kent zichzelf en eventueel medepassagiers in veiligheid te brengen. De tijd, die een lid der A'damsche Red dingsbrigade noodig had om een pop uit de cabine van een te water geraakte auto op te duiken, bedroeg slechts 18 seconden. SECRETARIS DIRECTIE NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is tot opvolger van dr. E. L. Elias als secretaris van de directie der Ned. Spoorwegen benoemd jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland. NED. HERVORMDE VEREENIG1NG VOOR GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID. In de leden- en bestuursvergaderingen van de Ned. Hervormde Vereeniglng voor Geestelijke Volksgezondheid werden be langrijke besluiten genomen. In de eerste plaats werd het aantal be stuursleden met acht personen uitgebreid, zoodat de samenstelling van het bestuur thans aldus Is: ds. J. Henri Ledeboer, Amsterdam, voorzitter; W. J. Hemmes, Utrecht, secretaris; dr. M. Lletaert Peer- bolte, Zeist, penningmeester; H. van Boeijen, Voorburg; mr. J. S. G. van Bram men. Arnhem; dr. J. W. Brayn, Amers foort; Ant. Folmer, 's-Gravenhage; prof. dr Th. L Haltjema. Groningen; dr. A. Hijmans. Rotterdam; dr. B. Ch. Ledeboer, Heemstede; dr. J. C. Roose, Groningen; dr. W. L. Slot. Rekken; dr. J. van der Spek, Poortugaal; dr. J. A. Vor der Hake. Baam; mr. G. Wessel. Rekken en ds. A. B. te Win kel, 'sGravenhage. Verder werd besloten een aantal secties te vormen, aan welke de behandeling van speciale onderwerpen wordt opgedragen. Er zijn secties gevormd ter bestudeering van .Het Huwelijksvraagstuk", „Werkloos heid", „Opvoedkunde en Jeugdbeweging", „Het Kind". Zenuwzieken en Psydhopa- then", „Onmaatschappelijken" en „Han del, Rechtspraak, Kunst en Religie", alles ln verband met Geestelijke Volksgezond heid. Tot het zitting nemen ln deze secties zijn uitnoodigingen verzonden aan voor aanstaande personen uit Ned. Hervormde kringen, welke op dit gebied werkzaam zijn. Voorts zijn plannen ln voorbereiding tot het oprichten van consultatlebureaux en tot het geven van cursussen over de Gees telijke Vólksgezondheid In Ned. Hervormde inrichtingen. Het secretariaat van de Vereeniging is gevestigd Kromme Nleuwegracht 6 te Utrecht. BOND VAN PROCUREURS- EN DEURWAARDERSKLERKEN EN CANDID AAT-DEURWAARDERS. De Bond van Procureurs- en deurwaar dersklerken en candidaat-deurwaarders heeft Zaterdag te Haarlem, onder voorzit terschap van den heer B. Berkel zijn jaar- lij ksche algemeene vergadering gehouden. De secretaris, de heer B. Akkersdljk, bracht verslag uit over den toestand van de vereeniging. Het ledental bedroeg aan het einde van het vereenlgingsjaar (30 Juni Jl) 336 tegen 366 op 30 Juni van het vorige jaar. Het aantal ondersteunende leden be draagt thans 188. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer H. Waterman sloot met een voordeelig saldo van f. 247.32 waardoor het kapitaal van den Bond is ge stegen tot f. 5791.71. In de vacatures in het hoofdbestuur, ontstaan door het bedan ken van den voorzitter en den vice-voorzit- ter werd voorzien door de benoeming van den heer B. Berkel uit Rotterdam tot voor zitter en de heer A. C. Legel te Schiebroek tot vice-voorzitter. De door deze laatste benoeming van den heer C. W. Willigers te Breda. Tot administrateur van de Werk- loozenkas werd herbenoemd de heer K. Droog uit Rotterdam, wien ook de redactie van het vereenigingsorgaan ,De Rechts- strijd" werd toevertrouwd. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aangewezen Utrecht. De vergadering heeft met algemeene stemmen tot eere-lid van de vereeniging benoemd den oud-vice-voorzitter. den heer P. van den Steenhoven, deurwaarder te Haarlem. DE HAAGSCHE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. de heer F. van 'tSant, die tot herstel van gezondheid de maand Augustus in Zwitserland heeft doorge bracht, is dezer dagen te Den Haag teruggekeerd. Op medisch advies zal hij zijn werk zaamheden echter voorloopig niet kunnen hervatten. Een geruime periode van rast wordt volstrekt noodig geacht. ..De Telegraaf" meldt nog dat het uiter mate onwaarschijnlijk is, dat de Haagsche hoofdcommissaris op zijn post zal terug- keeren. o INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN APELDOORN. Zaterdagmiddag te half twee is de heer jhr dr C G. C. Quarles van Ufford, die met Ingang van 1 September is benoemd tot burgemeester van Apeldoorn, in een bijzondere zitting van den raad der ge meente als zoodanig geïnstalleerd. o ROYEMENTEN IN DE O.S.P. In een Zaterdag en Zondag gehouden partij conferentie der Onafhankelijk Soc. Partij (O. S. P.) Is na ampele discussie met 168 tegen 14 stemmen besloten het royement van de reeds geschorste partij bestuurders J. de Kadt (secretaris), S. Tas en H. de Boer. De beide eerstgenoemden waren, hoewel daartoe ultgenoodigd, niet ter conferentie aanwezig. Voorts werd met 134 tegen 22 stemmen besloten tot beves tiging van het royement van den Rot- terdamschen Federatievoorzitter G. van Oorschot. De politieke stellingen, voorge steld door het Partijbestuur werden met op vier na algemeene stemmen door de conferentie aanvaard. Het Partij Bestuur werd aangevuld. Het Dagelijksche Bestuur bestaat thans uit P. J. Schmidt, voorzit ter; Stan Poppe, secretaris; F. v. d. Goes, 2e voorzitter en mevr. Chr. de Ruyter de Zeeuw. VERSPREIDE BERICHTEN. Hedenmorgen is te Den Haag in de Trèveszaal van het departement van Waterstaat de in het gemeentemuseum aan den Korte Vijverberg ingerichte ten toonstelling ,De abdij van Egmond" ge opend, in tegenwoordigheid van vele auto riteiten. Zaterdagmiddag om twaalf uur zijn te Hengelo van de arbeiders in de werk verschaffing aan de havenwerken der ge meente Hengelo, welke Vrijdagmorgen het werk hadden hervat, wederom achttien geschorst, omdat zij weigerden door te werken. DRIE KINDEREN VERBRAND. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN BOERDERIJ TE EMST. Spelen met lucifers de oorzaak. Gistermorgen tegen halfzes is brand uit gebroken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Achterenk te Ernst (ge meente Epe, Gelderland). Terwijl de moeder met twee zoons van resp. 14 en 15 jaar naar de weide was ge gaan om koelen te melken, bleven zeven kinderen van vier tot veertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boerderij ls toen plotseling brand uitgebroken, welke moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door de kinderen. Het oudste meisje van negen Jaar werd wakker, toen de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien wat er aan de hand was en ontdekte toen, dat een der vloerkleedjes in brand stond. Zij ging snel weg om een emmer water te halen, doch zij kon geen emmer vinden. Toen zij terug kwam stond de geheele kamer reeds in lichter laaie. Zij slaagde er nog in een der kinderen te grijpen, doch de drie andere, de vierjarige Frederlka, de vijfjarige Grada en de zesjarige Hermlna konden niet wor den gered en zijn allen in hun bedjes ver brand. De twee jongens van het gezin, die ln een aangrenzend vertrek sliepen, kon den nog op tijd ontkomen. Van alle kan ten kwam hulp opdagen en de brandweer van Vaassen was eveneens spoedig ter plaatse. Tegen de vuurzee kon echter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht van buiten af een raam te openen, teneinde de kinderen te bevrijden, doch helaas moest hij deze poging opgeven. De moeder was door het gebeurde radeloos. De brand en de tragische dood van de drie kinderen heeft, naar men begrijpen zal, groote ontsteltenis gewekt. Behalve de boerderij zijn ook eenige schuren en de inboedel verloren gegaan. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. BRANDEN. Gistermorgen om even voor vijf uur hebben voorbijgangers ontdekt, dat een felle brand was uitgebroken in het ge bouwencomplex van de bakkerij van de firma T. den Hartigh aan den Bergweg te Rotterdam. De brand bleek te woeden in een hout- loods, welke op de binnenplaats staat. Deze loods deed dienst als werkplaats voor het maken en schilderen van wagens. Vlak bij zijn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politie-agenten en burgers de paarden langs een nauwe gang, die heel dicht bij de vuurzee was gelegen, in veiligheid weten te brengen. De werkplaats brandde totaal uit. Een aangrenzende bakkerij werd even aangetast, maar dank zij het doortastend optreden van de brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, wist men het vuur hier spoedig te blusschen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de vlammen zich mededeelden aan een groot steenen pakhuis van de firma M. Vromen en Co., gelegen achter de bak kerij en uitkomende aan den voorkant aan de Heer Vrankestraat. In dit pakhuis, dat 60 bij 30 meter groot is, was 'n groote partij papier opgeslagen. Hoewel er tus- schen dit papierpakhuis en de brandende werkplaats een gang Ls van vier meter breedte, waren door de hitte de dakruiten van het papierpakhuis gesprongen en had het papier al gauw vlam gevat, als gevolg van den wind, die de vlammen in de richting van het pakhuis blies. Er bestond ook gevaar voor de omlig gende woningen, die door de bewoners werden verlaten. De brandweer tastte het vuur ln het papierpakhuis van verschillende kanten aan. Nadat zij van vijf uur tot halfnegen met acht stralen, waarvan één op de mo- torspult, had gewerkt, was de brand be dwongen. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand heeft men niet kunnen vaststellen. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid van kortsluiting of broeiing.. Zaterdagavond brandde de auto-garage van den heer Van den Berg aan den Tou lon van der Koogweg te Oosterbeek ge heel uit. Door krachtig optreden van de brandweer konden de belendende percee- len behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend; verzekering dekt de schade. De auto's, die in de garage gestald waren, zijn gered. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Utrecht de kurkplatenfabriek van de firma Helmich aan den Kanaalweg door brand geheel verwoest. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, deed wat zij kon, doch de nogal licht brandbare inhoud van de fabriek belemmerde het blusschings- werk in nlet-geringe mate. De fabriek brandde totaal uit. VERDRONKEN. Op de grens der gemeenten Moordrecht en Gouda is uit een sloot het lijk opge haald van den 82-jarigen W. C. Verhaar, wonende in de Taborstraat te Rotterdam. Vermoedelijk is de oude man, die meer dere malen verre wandelingen maakte, gisteravond door de duisternis misleid, en te water geraakt. Bij de lijkschouwing werd geen enkel spoor van misdaad aan getroffen. Gisteravond te acht uur is de 43-jarige Nederlandsche schipper Terstra machinist aan boord van het binnenschip Stad Am sterdam ni. dat gemeerd lag in het Wil lemsdok te Antwerpen, overboord gevallen en verdronken. DE BERGING VAN HET LUTINE-GOUD. De tarer. is Zaterdag met goed gevolg boven liet wrak van de „Lutine" geplaatst. ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN. MEERDERE DOODEN EN ZWAAR GEWONDEN. Op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van de grens LarenEemnes heeft gister middag omstreeks kwart voor zes een ern stige aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijwiel en een auto, bestuurd door mevrouw F. B. uit Haarlem. Mevr. B„ die achter het stuur van de auto zat. stak gerulmen tijd voordat zij den oprit naar de theeschenkerij „De Witte Bergen" wilde Inrijden, haar rich ting-aanwijzer uit. Toen zij den weg over stak, kwamen Juist van tegenovergestelde richting twee motorrijders aan. De voorste motorrijder J. S. B. Rings uit Zandvoort, met op de duo een dame, vloog ln volle vaart tegen de auto op. De duorijdster werd van den motor af- gesljngerd, vloog over de auto heen en kwam aan de andere zijde van den weg terecht. Zij bleef met een zware hersen schudding en een bloedende hoofdwonde bewusteloos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van den weg terecht en was er nog erger aan toe. Hij had een schedelbasis-fractuur en een dubbele dij beenbreuk, benevens ernstige inwendige kneuzingen. Beide slachtoffers zijn, nadat de eerste hulp verleend was door een dok ter uit Aarle-Rixtel, die toevallig ln de theeschenkerij gezeten was, per zieken auto naar de Majella Stichting te Bussum vervoerd. De auto kwam ln een greppel rechts van den weg terecht en werd licht beschadigd. De Inzittenden bekwamen lichte verwon dingen door glasscherven. Dinsdagmiddag had op den hoek Dub bele Buurt en Koemarkt te Purmerend een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijdster, mej. S., welke oogen- schijnlijk zonder ongelukken was afge- loopen. De wielrijdster ging namelijk per fiets weer naar huls. Thuisgekomen stortte zij evenwel neer en klaagde over inwen dige pijnen. De dokter, die verscheuring van de Ingewanden constateerde, achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk, waar zij Zaterdag is overleden. Zaterdagmiddag ls de 17-jarige wiel rijdster C. Bebing uit Peize aan den Hee- renweg te Groningen aangereden door een auto, bestuurd door S. de B. en zóó zwaar gewond, dat zij spoedig na de aanrijding ls overleden. Zaterdagmiddag omstreeks halfzes is op den straatweg te Ernst, nabij 't kruis punt Oranjeweg, een motorrijder ln bot sing gekomen met een auto, komende uit de richting Vaassen. De motorrijder, de heer Witvoet uit Appelscha werd van zijn motor geslingerd en met een schouder fractuur en een gapende wonde van zijn rechterbeen naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur kwam uit de richting Steenbergen een auto, bestuurd door den heer Halfman uit Prinsenhage, den weg naar Kruisland op. Hij was vergezeld door den heer Bosman uit Rotterdam. Op een gegeven oogenblik bij het nemen van een bocht slipte de auto en botste tegen den boom, waarna de wagen van den dijk stortte. H. werd licht gewond, doch B. moest met inwendige kneuzingen worden overgebracht naar het R.-K. Ziekenhuis te Steenbergen. Hij ver keert in levensgevaar. Te Oudehorne (Fr.) is het 3-jarig doch tertje van den heer M. v. d. Linde door een auto uit Oranjewoud aangereden en zóó ernstig verwond, dat het na een paar uur ls overleden. Gistermorgen omstreeks tien uur is op den Keienbergweg te Beekbergen 'n groep van zes wielrenners, leden van de Apel- doornsche rennersvereeniging „De Ade laar", komen te vallen. Het peleton was om negen uur uit Apeldoorn gestart voor een trainingsrit om het kampioenschap van Nederland. Een traject van 40 K.M. was reeds afgelegd, toen de gangmaker, de renner Ten Berk de Boer, met een wiel rijder in botsing kwam, met het noodlottig gevolg, dat het geheele peleton ,dat met een snelheid van 35 tot 40 K.M. reed, kwam te vallen. De renner M. Hulskes liep een ernstige hoofdwonde op. terwijl nog drie anderen gewond werden. Zij zijn op advies van dr Pont uit Beekbergen, die de eerste hulp verleende, naar hun woningen vervoerd. Drie racefietsen werden vernield. NA DEN MOORD TE AMSTERDAM. Onder enorme belangstelling ls Zater dag te Amsterdam het stoffelijk overschot van de 8-jarige Sonja Beugeltasch ter aarde besteld. Er waren niet minder dan 40 bloemstukken. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. In een bocht in de nabijheid van 't station van Neuhaus is in den nacht op Vrijdag een auto met 14 militairen in volle vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat alle inzittenden verwondin gen bekwamen Enkele soldaten werden levensgevaarlijk verwond Een hunner is reeds aan zijn verwondingen overleden De toestand van een tweeden soldaat is zoo ernstig, dat de dood leder oogenblik kan intreden. Ten gevolge van de botsing was de uitstroomende benzine in vlam gevlogen zoodat in een oogwenk de auto in brand stond. Slechts met de grootste moeite konden de Inzittenden uit de brandende auto gered worden, daar zy voor een deel door de bekomen verwondingen niet in staat waren zichzelf te bevrijden, met het gevolg dat zy behalve deze verwondingen ook nog ernstige brandwonden bekwamen. AUTOBUS-ONGELUK IN POLEN, NabU Lublin is een autobus bij het pu, seeren van een paard en wagen in een sloot terecht gekomen. Achttien van d9 twintig passagiers werden gewond, 9 hun- ner ernstig. De chauffeur bleef ongedeerd DE RAMP TE CAMP ANA. De toestand te Campana in Argentina is iets verbeterd, daar de brand in petroleum-opslagplaatsen in hevigheid ls verminderd. Vele bewoners zyn dan ook weer naar de stad teruggekeerd. Er be- staat geen gevaar meer. dat de brand da overige petroleum-reservoirs zal aantasten. De schade van den reuzenbrand wordt thans op ver over de 12 millloen geschat Het getal der dooden ls nog niet vastgeJ steld. Het wordt echter op minstens 20 dat der gewonden op meer dan 100 schat. o— TREIN-BOTSING TE PARIJS. Gistermiddag is op de Gare de lEst te Parys een ernstig ongeluk gebeurd. De trein naar de voorsteden, welke om 12.02 moest vertrekken, stond gereed en een aantal reizigers had reeds een plaats uit gezocht, toen een losse locomotief zonder machinist of stoker in volle vaart op den stllstaanden trein inreed. Verscheidene wagons werden vernield. Uit de puinhoo- pen van den trein, welke voor een deel uit oude wagons bestond, werden 53 personen met meer of minder ernstige verwondin gen te voorschijn gehaald, Vier-en-dertlg moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, van wie zeven met ernstige kwet suren. 0 NOODWEER. Vrijdagavond hebben boven de gemeenté Tarcal in het wyngebied Tokaye in Hon garije gedurende enkele minuten ontzet tende hagelbuien en stormen gewoed. Er vielen hagelkorrels van 50 tot 60 gram. Het landschap nam binnen weinige se conden een geheel wintersch voorkomen aan. De wijnoogst is totaal vernield. Zeer veel vee is om het leven gekomen Een boer, die met paard en kar op weg was naar huis, werd door den hagel ge dood. Ook het paard kwam om het leven. Talrijke dorpsbewoners hebben, deels zeer zware, verwondingen bekomen. De watermassa's .welke 't plaatsje over stroomden, drongen o.a. ook de tegelfa briek binnen en brachten de ketels tot ontploffing. Door den luchtdruk werden achttien huizen volkomen vernield. Voorts bracht de storm nog honderd huizen tot instorting. De steeds stijgende watermassa's dwon gen de bewoners in boomen en op de daken te vluchten, waar zy den geheelen nacht doorbrachten. In de lager gelegen deeleh van het plaatsje heeft zich een reusachtig meer gevormd. Behalve 'n groot aantal hulpexpedities is Zaterdag ook het in Tokaye gelegen bataljon pioniers hulp komen bieden Naar de laatste berichten melden, moet het doro als totaal verwoest worden be schouwd. De Hongaarsche regeering heeft maat regelen getroffen, om de grootste eliendé van de bevolking te lenigen. Langs de kusten van de golf van Gas- cogne (Zuid-Frankrijk) heeft eveneens urenlang een hevige storm gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichtte. De treinen en trams hadden hierdoor groote vertra ging. Ook het telegrafische verkeer werd gestoord. Een Noordwesterstorm, welke een snel heid had van 180 kilometer per uur, heeft voorts in de omgeving van Perpignan ge woed en richtte vreeselijke schade aan in! de omliggende plaatsen, vooral in Vigno- bles en Lepuy. In de bergen viel een hoeveelheid sneeuw ter dikte van ongeveer tien centimeter. JACHTVLIEGTUIG VLIEGT TEGEN BOOM. Een Fransche vliegeriuitenant, die na dé manoeuvres boven Parijs met zün jacht- eskader naar Lyon terugkeeren wilde ii in de nabyheid van Curoux (Rhone) tegen een boom gevlogen. De machine werd vol komen vernield. De piloot was op slag dood. MIJNONGEVAL IN POLEN. In de Roemer-mijn in het Poolsche dis trict Rybnik is een ernstig ongeluk ge beurd. Twee mijnwerkers werden door vallend gesteente bedolven. Na verschei dene uren eerst slaagde men er onder levensgevaar ln beiden te bergen. Een hunner was echter reeds overleden. De tweede werd met zware verwondingen te voorschyn gehaald. Men vreest voor zijn leven. DE „GRAF ZEPPELIN". Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Za terdagavond om 9.04 onder commando van kapitein Lehmann voor zün zevende reis van dit jaar naar Zuid-Amerlka op gestegen. Aan boord bevinden zich 18 passagiers, 200 K.G. vracht en 140 KG. post. DE OORSPRONG VAN DEN ZOOGEN. ROODEN REGEN. Twee hoogleeraren uit Zagreb die twee jaren besteed hebben aan de bestudeering van het verschijnsel van den rooden regen, welke op den Balkan vaak voor komt, hebben het ontstaan hiervan ont dekt. zy verklaren, dat de roode regen veroorzaakt wordt door stof dat is opge waaid in de Sahara en door cyclonen over Italië naar den Balkan wordt gebracht- De laatste maa.l dat deze regen in Zuid- Slavië is neergevallen, is naar schatting ruim 250.000 ton roode aarde over t land verspreid. Het verschUnsel doet zich oe laatste Jaren steeds meer voor. - - t -i

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10