Overeenkomst met Duitschland. LEÏDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 September 1934 Derde Blad No. 22837 f5ite Jaargang BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Regeling der Duitsche effectenschulden. O Tusschen de Duitsche en de Nederiand- sche regeering is gisteren een overeen komst geteekend, waarbij het transfer van rente op de particuliere Duitsche leenin gen en dergelijke schuldverplichtingen naar Nederland wordt geregeld. De voor het rente-transfer binnen het kader van deze overeenkomst vereischte de viezen zullen in vollen omvang ter be schikking worden gesteld uit de betaling voor aanvullende leveringen van waren in Nederland, welke door de Nederlandsche regeering in Duitschland zullen worden geplaatst. De Nederlandsche crediteuren, die op grond van de overeenkomst worden vol daan, zien van een aanzienlijk deel af van hun aanspraken op rente. De aldus vrij komende bedragen dienen ten deele voor de amortisatie der schulden en voor de rest voor de bevordering van den Duit- schen uitvoer. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Gelijk bekend, zijn in de maand Juni en het begin van Juli onderhandelingen ge voerd tusschen de Nederlandsche en de Duitsche Regeeringen betreffende de vor deringen van Nederlandsche schuldeischers ter zake van rente van hun toebehoo- rende Duitsche effecten en andere schuld vorderingen, alsmede van andere opbreng sten van kapitalen, zooals huren en pach ten. De toen gehouden gedachtenwisse- llng is gevolg door nader schriftelijk en mondeling overleg, hetwelk thans geleid heeft tot de totstandkoming eener in een Protocol neergelegde regeling van de ge noemde materie. Zij geldt voor alle ge noemde kapitaalopbrengsten, vervallende tusschen 1 Juli 1934 en 30 Juni 1935, en zal van laatstgenoemden datum af van jaar tot jaar van kracht blijven, tenzij opge zegd. In herinnering zij gebracht, dat de Reichsbank op 14 Juni 1934 bekend maakte, dat gedurende het tweede half jaar 1934 geen enkel bedrag in contanten voor bovengenoemde vorderingen zou worden getransfereerd en dat de houders funding-obligatiën zouden kunnen ont vangen, welke na 1 Januari 1935, indien de deviezenposltie van de Reichsbank dit alsdan zou toelaten, zouden worden inge kocht a 40 percent. Hierdoor verviel de wijze van betaling, welke tot dusver had gegolden, namelijk gedeeltelijk in con tanten en gedeeltelijk in scrips. De nieuwe regeling voor de Nederlandsche schuld eischers moest dus op een geheel andere basis dan de beide vorige regelingen, die voor het tweede halfjaar 1933 en 't eerste halfjaar 1934 hadden gegolden, worden opgebouwd. Weliswaar kon de ingewik kelde scripregeling door een eenvoudiger regeling worden vervangen, maar daar tegenover rezen zeer groote nieuwe moei lijkheden, omdat er rekening mede moest worden gehouden, dat het transferpro bleem voor Duitschland sinds het vorige halfjaar idoor welke oorzaken blljve thans in het midden) nog neteliger en het ge brek aan deviezen nog nijpender was ge worden, Als gevolg hiervan kon voor Ne derlandsche schuldeischers niet meer, zoo als bij de beide vorige regelingen, transfer van de volle 100 "/o deer kapitaalopbreng sten worden verkregen. Daar de Nederlandsche Regeering niet als trustee der Nederlandsche schuld eischers kon optreden, omdat zij daartoe uiteraard niet was gemachtigd, blijven de Nederlandsche crediteuren geheel vrij om langs andere wegen dan de in het gesloten Protocol aangegevene, hun onbetwist recht op integrale betaling der hun toekomende renten te verwerkelijken. Hun rechten worden op geen enkele wijze verkort. De Regeering acht het in de gegeven om standigheden echter niet in het algemeen belang gedurende den loop der gesloten overeenkomsten dwangmaatregelen toe te passen ten einde meer voor de crediteuren te verkrijgen dan in de bovengenoemde overeenkomst werd bedongen. De thans tot stand gekomen regeling komt op het volgende neer: I. Vorderingen uit Obligaties (met uit zondering van de Dawes- en Younglee- ningen) Voor zoover de rentevoet 4V!°/o of min der bedraagt, zal transfer voor het volle bedrag plaats hebben; voor zoover de rentevoet meer dan 4,/i°/o bedraagt, zal 4'/t°/n als rente worden ge transfereerd, terwijl het meerdere desge- wenscht eveneens zal worden overgemaakt om op de hieronder nader omschreven wijze ten behoeve van obligatiehouders te worden aangewend voor een gedeeltelijke terugbetaling der hoofdsom. (De verplichtingen tot amortisatie inge volge de leeningscontracten blijven hier naast bestaan). II. Vorderingen uit aandeelen: Voor zoover het dividend 4van het nominale bedrag van het aandeel of minder bedraagt, zal transfer voor het volle bedrag plaats hebben; voor zoover het dividend meer dan V/i'/i van het nominale bedrag van het aandeel bedraagt, zal behalve i'lt'/a, bovendien worden getransfereerd een bedrag, gelijk aan de helft van het verschil tusschen 4'/:% n het door den debiteur gedecla reerde netto-dividend; ten aanzien van winstbewijzen en van dividendbewijzen behoorende bij niet op een nominaal bedrag luidende aandeelen zal drie-vierde van de opbrengst worden getransfereerd. III. De opbrengsten uit huren en pach ten zullen worden getransfereerd. IV. Andere vorderingen, uit hoofde van particuliere geldleeningen hypotheken, enz. Voor zoover de rentevoet 4'Wt of min der bedraagt, zal transfer voor het volle bedrag plaats hebben; voor zoover de rentevoet meer dan 4'/j'/J bedraagt", zal i'/t'/o als rente worden ge transfereerd, terwijl het meerdere even eens zal worden overgemaakt; indien de schuldeischer dit meerdere accepteert, zal de hoofdsom zijner vordering met een ge lijk bedrag verminderd worden. (De ver plichtingen tot aflossing ingevolge de leeningsvoorwaarden blijven hiernaast be staan). Voor de practische uitvoering zijn do volgende regelen vastgesteld: Ad. I (Obligaties). Nederlandsche schuldeischers zullen hun coupons op of zoo spoedig mogelijk na den vervaldag kunnen inleveren bij een bankier of commissionair, lid van een der drie effectenorganisaties. Voor zoover de rente i'/i'/v per jaar of minder bedraagt, kunnen zij na nationa liseering, op de wijze zooals deze ook tot nu toe geschied is, de volle rente ontvan gen. Voor zoover de rente meer dan i'lt'/S per jaar bedraagt, zullen zij de keuze heb ben; a. 4'A°/o (dus 2 1/4 op een halfjaars coupon) na de gebruikelijke nationallsee- ring te ontvangen onder afstand van het meerdere; b. behalve de 4rente (dus 2 1/4% op een halfjaars-coupon) nog een bedrag als gedeeltelijk amortisatie der hoofdsom te ontvangen, in welk geval het geheele couponblad binnen drie maanden na den vervaldag van de in het tweede halfjaar van 1934 verschijnende coupon ingeleverd moet worden bil een lid van een der drie effectenorganisaties. De Vereeniging voor den Effectenhandel neemt na nationaliseering dit couponblad in bewaring en geeft een ontvangstbewijs af, voorzien van coupons en amortisatie- bewijzen. Deze coupons zullen, zoolang de onderhavige regeling geldt, betaalbaar zijn met per jaar, de "amortisatiebe- wijzen met een nader te bepalen bedrag waarmee de hoofdsom verminderd wordt. Ad. II (aandeelen). Nederlandsche schuldeischers zullen de opbrengst van dividendbewijzen na natio naliseering kunnen verkrijgen door tus- schenkomst van een lid van een der drie effectenorganisaties. Ad III (Huren en pachten). De opbrengsten zullen den Nederland- schen schuldeischers via den Postchèque- en Girodienst worden vergoed. Ad IV (Andere vorderingen, uit hoofde van particuliere geldleeningen, hypothe ken, enz.) De opbrengsten van deze vorderingen zullen aan Nederlandsche schuldeischers via den Postchèque- en Girodienst ter be schikking worden gesteld. De schuldeischer zal geacht worden het bedrag, dat boven 4>/2°/o zal zijn getransfereerd, te hebben geaccepteerd en de hoofdsom zijner vor dering zal met dit bedrag verminderd worden, indien hij niet binnen een maand, nadat het hem ter beschikking is gesteld, het betreffende bedrag bij den Postchèque en Girodienst heeft teruggestort. Ten aanzien van de betaling van cou pons der Dawes en Youngleeningen vervallende tusschen 1 Juli en 31 December 1934. kan dezer dagen een nadere mededeeling worden verwacht. DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN. USGAARDSTRAND IN VLAGGETOOI- Burgerwachten-parade op Schiphol. De verjaardag vain H.M. de Koningin is heel het land op opgewekte, doch sobere fjjze gevierd, Bijma overal bleven de fees- ïlijkheden tot kinderfeesten beperkt, ter- v'V hier en daar athletiek-, zwem- of vielerwedstrijden werden gehouden. Koninginnedag in Aasgaardstrand. Uit Aasgaardstrand, in Noorwegen, waar SM. de Koningin en Prinses Juliana ver toeven, meldt de „Msb." het volgende; Ter «ere van Koningin Wllhelmina had heel Aasgaardstrand' de vlag uitgestoken. Al vroeg In den ochtend kwamen tien tallen telegrammen aan met gelukwen sten uit Nederland en vele andere landen. Het eerste telegraim dat binnenkwam, tas van Koning Haakon van Noorwegen. Koning heeft, naar wij vernamen, H.M. Koningin en Prinses Juliana uitgenoo- Égd voor een lunch te zijnen paleize. H.M. Koningin en Prinses Juliana zullen heden aan deze invitatie gevolg geven. De verjaardag van de Koningin is ver- overeenkomstig den wensch van Hare Uajesteit in de meest volmaakte rust voor bijgegaan. Zelfs de bewoners van Aasgaardstrand Sregen niet de kans om de Koningin op haar verjaardag te zien, hetgeen zeker stemming onder de bevolking in aan merking genomen op een algemeene huldebetuiging zou zijn uitgeloopen. Gedurende den loop van den dag kwa men nog zeer vele felicitatietelegrammen het vaderland binnen, welke door HM. beantwoord werden. Het kleine telegraafkantoortje van Aas gaardstrand heeft nooit zulk een drukte gekend als vandaag. De telegrafiste, een krasse vrouw van icventig jaar. moest haar nakomelingen in het tweede geslacht te hulp roepen den stroom van telegrammen te ver werken. den namiddag, omstreeks vijf uur, HM. de Koningin en de Prinses uit gereden voor het maken van een autotocht Doch ook toen was het geluk niet met de bewoners van Aasgaardstrand, want de van de hooge gasten sloeg de tegen overgestelde richting van den weg naar 't in. De koninklijke auto werd gevolgd door tweede auto, waarin twee leden van hofhouding gezeten waren. Parade der burgerwachten. Op Schiphol hield de burgerwacht uit verschillende plaatsen des lands een in spectie, gevolgd door een parade. Aanwezig waren secties uit Haarlem, Hillegom, Nij megen, Roermond, Tiel, Velzen, Voorburg, Wageningen en Amsterdam. Per boot of bus arriveerden de verschil lende af deelingen op het parkeerterrein, gelegen voor het stationsgebouw der K.L.M. Nadat de troepen zich hier in verband hidden opgesteld, werd naar het parade- gemarcheerd. waartoe was aangewe- het beton emplacement voor het ge bouw van de Aeroolub en naast de groote hangar. Te ongeveer 5 uur nam de parade een aanvang. Velen hadden zich naar Schiphol begeven om van deze militaire gebeurtenis getuigen te zijn. Toen de troepen in carré waren opgesteld stelde de vaandelwaeht zich met ontplooide vaandel op voor het front van de troepen. Als paradecomman dant trad op Kolonel A. Geertsema Becke- ring. Na inspectie door Kolonel H. R. Boe- rèe. commandant der Amsterdamsche bur gerwacht en generaal D. G. Bauduin, in specteur der burgerwachten, werd gedefi leerd. Na afloop werd iteruggemarcheerd naar het terrein van opstelling waarna een maaltijd gehouden werd in een der hangars. Radio-uitzending uit Indië. De Nirom zorgde gisteren voor een raddo- uiteending uit Indië, die prachtig geslaagd ls, al hadden de redevoeringen van den heer Spit en den Gouverneur-Generaal bij het Openbaar Gehoor dan ook van fading te lijden. Zeer geslaagd was het Ambo- neesche afscheidsliedje, dat volgde op het Wilhelmus van het fluitorkest Over het geheel was de uitzending (trouwens uitste kend verzorgd. TOESTAND DER ONTGINNINGS MAATSCHAPPIJEN. Rapport aan den minister. Eenige weken geleden heeft de Minister van Sociale Zaken, in antwoord op vra gen van het lid van de Tweede Kamer, ien heer Krijger, medegedeeld, dat hem uit eenige rapporten was gebleken, dat de financieele toestand van verschillende semi-officieele ontginnings-maatschap- Pljen, welke in de vier noordelijke provin ciën werken, mede ten gevolge van de malaise, in den landbouw zoodanig was, dat onverwijld de vraag onder oogen moest worden gezien, of en hoe op den ingeslagen weg in zake de ontginnings werkzaamheden kan worden voortgegaan. Naar wij thans vernemen, heeft de Mi nister van Sociale Zaken, den heer Ir. F. P. Mesu, lid van de directie der Wierln- germeer, bereid gevonden hem op korten termijn een landbouwkundig-economisch rapport uit te brengen over den toestand ran de hier bedoelde ontginnings-maat- schappijen, opdat de Minister, aan de hand van dit rapport, zijn standpunt ten aanzien van den voortgang van de werk zaamheden bij de ontglnnings-maat- schappijen kan bepalen. De heer ir. Mesu zal begin September hjn werkzaamheden aanvangen; de Mi nister van Waterstaat heeft zijn daartoe toodige medewerking verleend. DE MARINEDAG TE SCHEVENINGEN. Het programma. Op initiatief van het Nationaal Jonge ren Verbond, afdeeling Den Haag, wordt Maandag te Scheveningen, gelijk reeds vermeld, een marine-dag gehouden. Be doeling ls Volk en marine nader tot el kaar te brengen. Wij laten hier het programma volgen: Des namiddags om vier uur wordt een groote bijeenkomst in de Kurzaal gehou den, welke minister Deckers met een rede zal openen. Verder zullen daar het woord voeren prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, de kapitein ter zee J. Th. Fiirst- ner en de heer Th. M. Bautz, voorzitter van de Haagsche afdeeling van het N.J.V. De band van het N.J.V., bestaande uit tamboers en pijpers, zal deze bijeenkomst opluisteren. Dat zal dan tevens de eerste maal zijn, dat deze band ln het openbaar optreedt. Verder zal de heer S. Admiraal het orgel bespelen. In de Kurzaal zal de vaandelwaeht van het N.J.V. zijn opge steld. Om kwart over zeven zal een eskader oorlogsschepen voor de kust van Scheve ningen verschijnen. Dit eskader bestaat uit H. M.'s „Hertog Hendrik", H. M.'s „Piet Hein" en de K XVI en K XVII. Deze oorlogsschepen zullen tot drie mijl voorbij de pier varen en vervol gens terugkeeren tot voor de pier en daar voor anker gaan om vervolgens een z.g.n. zoeklichten-oefening te houden, waarbij de „Piet Hein" een schljnaanval zal on dernemen op de „Hertog Hendrik". Na afloop van deze oefening op zee zul len de autoriteiten en verdere gasten van het Verbond van het terras van het Kur- haus af het voorbijtrekken der Vaandel- wacht en de vlaggencompagnie van de Haagsche afdeeling van het N.J.V. kunnen gadeslaan. Vervolgens zal om half tien van het terras van het Oranje-hotel 'n groote fakkeloptocht vertrekken waarin eenige muziekkorpsen zullen mede marcheeren. Deze fakkeloptocht zal langs den Gevers Deynootweg, door de Jurriaan Kokstraat en de Keizerstraat naar den boulevard trekken en daar, na het Kurhaus-terras te zijn gepasseerd, worden ontbonden. De Marinedag zal dan worden besloten met een taptoe van de tamboers en pij pers der mariniers uit Rotterdam. o PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De Spoorwegpensioenen. Dezer dagen zijn de leden van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel, voorzoover zij in dienst bij de spoor wegen zijn geweest, doch thans gepen- neerd zijn, te Utrecht in een buitengewone vergadering bijeen geweest. De leiding van deze vergadering berust te bij den bondsvoorzitter, den heer J. Augusteijn. Hij wees er op, dat het voor stel van de Spoorwegdirectie, om op de pensioenen van het spoorwegpersoneel een korting toe te passen, de aanleiding is ge weest, dat het hoofdbestuur de gepen- sionneerde leden opnieuw ln vergadering bijeen heeft geroepen. De tweede spreker was het hoofdbe stuurslid, de heer P. Z. L. de Groot. Hij bracht in herinnering, hoe ongeveer half Februari het hoofdbestuur kennis kreeg van een brief d.d. 5 Februari 1934, die de directie der Ned. Spoorwegen richtte aan de Commissie van Bijstand van het spoor wegpensioenfonds, waarbij haar oordeel werd gevraagd over een voorstel tot wij ziging der Pensioenwet 1925 voor spoor wegpersoneel en korting op de loopende pensioenen. Dit voorstel was geredigeerd geheel in den vorm van een ontwerp van Wet, zooals deze bij de Tweede Kamer plegen te worden ingediend. Het spreekt van zelf, zoo ging spreker voort, dat dit groote beroering bracht in de gelederen der gepensionneerden. Men heeft niet stil gezeten, maar aan stonds stappen gedaan om de aandacht er op te vestigen, dat tegen het voornemen om de spoorwegpensioenen te verlagen stelling dient te worden genomen om zich met zakelijke argumenten te stellen tegen over overwegingen, welke de directie aan voert om haar voorstel te verdedigen. Algemeen wordt verondersteld, dat, zoo al niet het initiatief tot deze verlaging van den minister van Waterstaat is uit gegaan, dan toch tusschen hem en de di rectie omtrent deze aangelegenheid vóór af overleg gepleegd is geworden. Spreker vertrouwde echter, de regeering aan zijn zijde te hebben, dat geen maat regelen worden genomen als die welke het spoorwegpersoneel nu in beroering hebben gebracht, aangezien een verlaging als thans voorgesteld is opnieuw eenige duizenden voor hun leven lang financieel in groote moeilijkheden zou brengen. Aan de discussies namen verschillende aanwezigen deel. Nadat het hoofdbestuur dank was gebracht voor de wijze, waarop het tot dusver de belangen der gepen sionneerden had verdedigd, sloot de bonds voorzitter de zeer druk bezochte verga dering. (N.R.Ct.) o DE FILM „HET MEISJE MET DE BLAUWE HOED." De eerste buitenopnamen van de verfil ming van Johan Fabricius' soldatenroman „Het meisje met de blauwe Hoed" vonden in Den Haag plaats. De hoofdrollen wor den vervuld door: Truus van Aalten, Lou Bandy, en Roland Varno. De bijrollen zijn bezet door: Tony van den Berg, Adrienne Solser, Willy Haak, Hein Harms, Willem van der Veer, Lou Ezerman, Mathieu van Eysden, Johan Carpentier Alting, enz. De regisseur Rudolf Meinert, nam den geheelen dag episoden op in de straten der Residentie, in Scheveningen en in het Haagsche Bosch. Het publiek in Den Haag gedroeg zich buitengewoon ordelijk en de politie heeft dank zij haar bereid willig optreden het werk kunnen bespoe digen. In Zandvoort en in Schoonhoven wor den de opnamen voortgezet en verder in het Studio. ZWAAR WEER. Overstrooming te Baarn. Een hevige regenbui, gepaard met een flink onwedr. die zich gistermiddag om circa drie uur boven Baarn ontlastte, zette binnen enkele oogenblikken enkele straten geheel onder water. Het station der voormalige H. LJ, S. M. was niet te bereiken, daar het Stations plein in één groote zee was herschapen. Verschillende zeizigers misten dan ook den trein. De reizigers, die niet konden wach ten tot een volgenden trein, moesten tot hun knieën door het water loopen om het perron te bereiken. De Eemnesserweg stond blank van de Nachtegaallaan tot de Nieuw Baarnstraat. Het ergste was de overstrooming ln de Nieuwstraat. waar zich de riolen bevinden voor afvloeiing van het water van Hoog- Baarn. Hier stond het water een halven \meter hoog en drone in de woningen, bot lim de achterkamers, door. Het personeel van den dienst van P. W„ dat een vrijen dag had, in verband met den verjaardag der Koningin, werd1 gere- auireerd om het water zoo spoedig moge lijk weg te werken en volgeloopen kelders leeg te pompen. Na verloop van een uur kon de Nieuwstraat weer voor het verkeer worden opengesteld. Tijdens een hevig onweder, dat Donder dagmiddag boven Gorssel losbrak, werden drie melkkoeien van den landbouwer H. Hietbrink in de welde door den bliksem ge troffen en gedood. Tel. o NACHTELIJKE INBRAAK. Oude man jaagt indringers op de vlucht. Gisterennacht heeft een tweetal inbre kers zijn slag willen slaan in de woning van bet echtpaar V. in de buurtschap Al- bergen. onder de gemeente Tubbergen. Nadat de dieven zich door een zijraam pje van de deel toegang hadden verschaft tot het huis. zijn zij de slaapkamer van de vrouw binnengegaan. De oude vrouw werd wakker, toen de kerels het licht van een zaklantaarn op haar ichten. Zij begon om hulp te roepen, hetgeen door haar echtge noot werd gehoord. Deze kwam op het leven af en stond eensklaps voor de beide indringers. Hij raakte met hen slaags, met het gevolg, dat de onbekenden, temeer daar de vrouw om hulp bleef roepen, via de voordeur de vlucht namen De politie heeft hen nog niet kunnen opsporen. o ONDER DE TRAM GERAAKT. Gisteravond om tien uur is op de Mau- ritskade nabij het Koloniaal Instituut te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Het slachtoffer, een man van naar schat ting van 50 jaar, stak plotseling de tram baan over. Het ontging hem blijkbaar, dat een tramtrein van lijn 3 met vrij groote snelheid naderde. De man werd gegrepen en meegesleurd. Het toegescho ten trampersoneel" en publiek vond hem bewusteloos en met een gapende hoofd wonde onder het voorbalcon liggen. De ongelukkige werd naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij spoe dig na aankomst de ngeest gaf. De bestuurder van de tram was zoo danig geschrokken, dat hij niet in staat was verder dienst te doen. Een chef- wagenbestuurder heeft den tramtrein weggebracht. De wagens werden buiten dienst gesteld ter nader onderzoek van de remmen. o- VERDRONKEN. Gistermorgen is het driejarig meisje J. L. van het H wonende Juno Plantsoen te Haarlem .met eenige vriendinnetjes gaan spelen. Een der meisjes vertelde later aan haar moeder, dat het meisje van een gras berm in de Delft was gevallen. De moeder begaf zich er heen, doch zij vond niets. De politie werd gewaarschuwd, die eenige uren gedregd heeft, evenwel zonder suc ces. Later heeft een familielid van het kind in een roeiboot met een hark gevischt en kort daarop haalde hij het lijkje op. BRAND. Te Nijmegen is gisteravond half negen aan den Willemsweg brand ontstaan op de bovenverdieping van het winkelhuis van den banketbakker J. J. Leeman. Op dat oogenblik waren de bewoners afwe zig. De kamers en de gang op de boven verdieping zijn met het daarin aanwezige, waarin ook schilderijen van waarde, uit gebrand. De benedenverdieping leed al leen waterschade aan de plafonds. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. o BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE BRAND IN DE LUCHT HAVEN VAN NANTSJANG. Brandstichting in het spel? In de luchthaven van Nantsjang, het centrum der door Tsjang Kal Sjek ge stichte Chineesche luchtmacht, heeft een brand 12 groote bombardeervliegtuigen vernietigd, die eerst onlangs uit Amerika ingevoerd zijn. Men vermoedt dat er brandstichting in het spel is. 70 Personen zijn gearresteerd. Een uitvoerig onderzoek is begonnen. Het plan tot vorming van een Chineesche luchtvloot is hierdoor voorloo- pig mislukt. De tegen het najaar vastge stelde oefeningen moesten afgezegd wor den. CREMATIE P. SMIDT VAN GELDER. Gisteren heeft men onder zeer groote deelnemende belangstelling te Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer P. Smidt van Gelder, oud-directeur en oud-president commissaris van de N.V. Ver. Kon. Pa pierfabrieken der Fa. Van Gelder Zonen te Amsterdam, die te Aerdenhout is over leden. Gesproken is door ds. J. A. Gerth van Wijk. Een der zonen, de heer H. Smidt van Gelder, dankte voor de vele blijken van sympathie. DE HIMALAYA-EXPEDITIE. Uit Calcutta wordt gemeld, dat zeven leden van de Duitsche Himalaya-expeditie daar zijn aangekomen. De leider der expe ditie Bechthold verklaarde, dat het plan bestaat om voor het vertrek nog den 2000 Meter hoogen berg Darjeeling in de buurt van de Mount Everest te beklimmen. Dan zal de reis naar Bombay worden voortgezet, vanwaar men op 6 September met een Duitsch schip naar het vaderland wil terugkeeren. Ook deelde Bechthold nog mede, dat in dien de onderhandelingen met de Engel- sche regeering slagen, de expeditie over lVt jaar naar Indië zal terugkeeren, om opnieuw een poging tot bestijging van den Mount Everest te ondernemen. BRAND IN KUNSTZIJDEFABRIEK. Een hevige brand heeft in een kunst zijdefabriek te Lyon gewoed, die voor een groot gedeelte verwoest werd. De schade wordt op eenige millioenen francs ge raamd. o VOLMAAKTE PARACHUTE UITGEVONDEN? De Fransche ingenieur Dufour heeft een volmaakte parachute uitgevonden. De voordeelen van deze nieuwe parachute zijn, dat zij ook op geringe hoogte met succes kan worden gebruikt, dat zij auto matisch werkt en altijd open gaat. BEZORGDHEID OMTRENT LOT LINDSAY-EXPEDITIE. In uit Kopenhagen ontvangen berichten wordt vrees uitgesproken over het lot van de leden der onder leiding van luitenant Martin Lindsay staande slede-expeditie door Groenland. Er is niets meer van de expeditie ver nomen sedert het motorschip „Gertrud Rask" uit Angmagssalik is vertrokken Men gelooft, dat hun leeftocht niet toe reikend zal zijn voor de drie maanden, welke zij noodig zullen hebben om de 1000 mijlen af te leggen. De expeditie is niet in het bezit van een radio-zendinstal- latie. Het bestuur van Groenland verklaart, dat binnen enkele dagen een motorschip Angmagssalik zal aandoen, terwijl een Britsche schoener bij de kust van Oost- Groenland vischt. Dit schip heeft draad loos verlof ontvangen naar Angmagsalik te komen De expeditie is ongeveer 8 Juni ver trokken. Lindsay en zijn beide kameraden hebben voor ongeveer tien weken pro viand bij zich. Er verdrinken jaarlijks vele baders. Zoo gij er niet bii wilt behooren, gaat dan niet te ver in zee.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9