Viering van den Koninginnedag 75*te Jaargang ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 No. 22837 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENi Bui eau Noordetndepkifi Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetdti^e-'en Girodienst No. 57096 - Postbus No. 54. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. J. H. A. Schaper overleden. Het voornaamste Nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAGBLAD gO Ctt. pgr régel voor advertènttën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. pér regel. Kleine advertentlën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evemtueelé opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. f^RIJS DEZER GOURANT^ f Voor ieldëfi per 3 maanden f. 3.36; per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zip Franco per poet f. 2.35 portokosten. f. 0,13 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel len: Gezien het verzoek van ,.La Vesdre", Soclété Anonyme Beige de Pelgnage et filature de Laine te Vervlers, om vergun ning tot het oprichten van een wolspin nerij in het perceel Zoeterwoudsche weg No. 3, kadastraal bekend Gemeente Lel den. Sectie O. No. 1312; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se- eretarle dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 15 Sep tember 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid ral worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn rerschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 1 September 1934. 6794 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. Kuiper, te Breezand, een verzoek heeft ngedtend ter bekoming van een verlof A ?oor den verkoop van zwak-alcoholischen lrank in het klein in het perceel Groe- aesteeg No. 67, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 1 September 1934. 6793 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van C. G. J. Alkemade, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het be serken van vleeschwaren in het perceel Haarlemmerstraat No. 299b., kad. bekend Sectie H. No. 3483, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 1 September 1934. 6792 VOORSTELLEN VAN DEN HEER VAN STRALEN. De heer Van Stralen heeft volgende voorstellen bij den Raad ingediend: Ondergeteekende stelt voor dat de Raad zich met een dringend verzoek tot de Rijksregeering zal richten, waarin wordt aangedrongen op het nemen van wette lijke maatregelen, om te komen tot ver- 'ng van de bestaande woninghuren, in het bijzonder door de weder-instelllng van Huureommissies. De Raad verzoekt B. en W. onverwijld maatregelen te willen nemen, zoo noodig door het aanhangig maken van een des betreffend voorstel bij den Raad, tot het verleenen van een bijdrage van gemeente wege in de kosten van premie-betaling voor Ziekenfondsen en Ziekenhuisverple- Eingsfondsen, ten behoeve van werkloozen en h un gezinnen. o DE ZIEKTE VAN WEIL. Op het Schuttersveld, in „Prediker" en in de Pieterskerk Geval met doodelijken afloop. Naar wij vernemen, is de persoon, bij wien de ziekte van Weil was geconstateerd en die gezwommen had in de zweminrich ting aan den Hooge-Rijndijk, aan de ge volgen overleden. Het slachtoffer is een man van 49 jaar. LEIDSCHE MIDDENSTANDERS NAAR DE ALMITENTO. Dat de Almitento (Algemeene Midden stands Tentoonstelling) te Amsterdam, Welke gehouden wordt in het R.A.I.-ge bouw van 30 Aug. tot 9 Sept. een groot succes zal worden, staat nu reeds vast. Duizenden bezochten den eersten dag reeds de tentoonstelling. Van alle deelen 'su ons land worden door de Midden- standsvereenigingen excursie's onderno men. Wij vefnemen, dat ook de Leidsche Vereeniging van den Handeldrijvenden Neutr. Middenstand deze tentoonstelling zal bezoeken en wel a.s. Maandag. Reeds meer dan 70 leden hebben zich hiervoor JPgegeven. Zij zullen Maandagmiddag om '15 in het station bijeenkomen om per gereserveerde wagon en in Amsterdam met een extra-tram de excursie te maken. Zag het er bij den aanvang van de kinderspelen, gistermiddag door de Ver. „Koninginnedag" op het Schuttersveld ge organiseerd, door den staag neersijpelen den regen troosteloos uit, het is achteraf nog meegevallen. Nemen wij de wel zeer ongunstige weersomstandigheden in aan merking, dan mogen wij de belangstelling langs den kant ruimschoots bevredigend en die binnen de lijnen zelfs heel goed noemen. Gelukkig klaarde omstreeks 3 uur de lucht wat op en even later kwam zelfs een mild zonnetje aan het blijde kinder festijn meerderen luister bijzetten. Onder de genoodigden merkten wij op den loco-burgemeester, den heer J. Splin ter, de wethouders Goslinga en Romijn en het Eerste Kamerlid, mr. P. E. Briët. De voorzitter van .Koninginnedag", mr. A. J. Romijn, sprak via een geluidsverster- kingsapparaat de aanwezigen toe, uitte zijn tevredenheid over de goede opkomst en zette uiteen hoe het bestuur na terzake overleg te hebben gepleegd met de ge- mentelijke overheid, gemeend heeft de burgerij toch op deze sobere wijze gelegen heid te bieden om uiting te geven aan haar liefde jegens het Oranjehuis. De heer Romijn eindigde met een door allen overgenomen driewerf „hoera voor onze Koningin". Nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, werd direct een aanvang ge maakt met de kinderspelen, waarvan de leiding berustte bij den heer De Bruijn. Ondanks het groot aantal inschrijvingen vooral voor het tonnetje-steken be stond groote animo! had alles een vrij vlot verloop en kon de voorzitter om- streks halfvier de navolgende prijzen uit reiken; Kringhalterrapen (meisjes): 1. N. Hoor weg; 2. Toopie Luytjes; 3. S. van Tongeren Idem 2de groep: 1. R. Arendse; 2. Chr. de Vriend; 3. G. de Groot. Driebeenenloop (meisjes): 1 Alida Kool moes en Jo Tuithof; 2. G. Faulides en G. Guldemond; 3. Jeanne Koolmoes en A. Verstraten. Idem, 2de groep: 1. Lena v. d. Zeeuw en Bep Stikkelorum; 2. S. Bekooi en Truus v. d. Ouweelen; 3. A. Harteveld en Annie Zandvliet. Bloempottenwedloop (jongens)1. Bram de Jong; 2. P. Karstens; 3. Ger. Kieft. Idem, 2de groep: 1. Corn. Schouten; 2. Freek Monteba; 3. Piet Dekker. Vogelschieten (jongens)1. W. Sira; 2. A. van der Ouweelen; 3a T. Zaal. Ideh, 2de groep: 1. C. Lafeber; 2. G. van Bovene; 3. L. Neuteboom. Parapluiewedstrijd (meisjes): 1. Annie Schreuder; 2. Willy Secrève; 3. Jo Sjar- dijn; 4. Betsy Kriek. Tonnetje-steken (jongens). 1. Joop van Oosten; 2. Nico Turenhout; 3. Th. van der Pluym. Idem, 2de groep: 1. Anton Bruinings, 2. Henk Tegelaar; 3. Piet Vermond. De jeugdige deelnemers, die in de ver schillende nummers hun prestaties had den geleverd, werden in afwachting van de laatste uitslagen, aangenaam bezigge houden bij de poppenkast van Oom Bart, die veel succes oogstte. Voor de volwassenen vormde het op treden van de landelijke rij vereeniging „De Venneper Ruiters" evenwel de grootste attractie van het programma. De instruc teur van dit wakkere clubje ruiters en amazones, wachtmeester Beverwijk van het 6de regiment veldartillerie, had alle eer van zijn werk. Na eenige correct-uitgevoerde nummers carousselrijden volgde een springconcours, waarbij de Individueele prestaties telken male aan het talrijke publiek een hartelijk aplaus ontlokten. De resultaten waren: Springconcours individueel: 1. Mej. De Vlieger; 2. J. de Groot: 3. J. Gijzenberg; 4. J. Knoop; 5, mej. C. Knoop. Springconcours groepsgewijs: 1. J. de Groot, mej. van Tol (12 jaar) en K van Rossem (50 jaar). Mr. Romijn bracht de kranige ruiter- groep hartelijk dank voor haar gewaar deerde medewerking. Tot waardig besluit van dezen middag reed wachtmeester Beverwijk met acht paarden een prachtig nummer Hongaar- sche post, dat eveneens warm werd toe gejuicht. Zoo kreeg deze middag, welke zoo triest was begonnen, nog een blij slot. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging die gisterenavond ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin had georganiseerd, kan weer op een echten Oranjeavond terugzien. In woord en muziek is zij erin geslaagd de talrijke aanwezigen de zaal was stampvol te bepalen bij het Huis van Oranje en Neerlands rijke historie. Onder de aanwezigen merkten wij op van de 3 October-Vereeniging. van de Ver. Koninginnedag en van de Oranje- Garde De voorzitter der Vereeniging, ds. H. Thomas, heette allen hartelijk welkom. Het was direct hierna het muziekgezel schap „Symphonia", directeur de heer Plu, dat door zijn opgewektg jnuziek de juiste stemming voor een dergelijken avond wist te scheppen. Ook de heer Spaanderman, die hierna optrad wist met een liedje en een praatje, de aanwezigen te boeien. Het Leidsche Volkszangkoor onder lei ding van mej. Tilly Leening, dat wij dit maal voor 't eerst hoorden, maakte een uitstekenden indruk. Er werd beschaafd en zuiver gezongen. En wat voorts de ver dienste van dit koor was, de aanwezigen werden door een gemoedelijk praatje van de dirigente, genoopt tot samenzang. Ds. H. Thomas die inplaats van ds. Eerhard de fgestrede uitsprak, verkreeg hierna het woord. In 't begin van zijn toespraak wees spr. erop, dat al de leden van het Oranje-huls van God afgebeden zijn. Dankbaar heb ben wij dit te bezien. God heeft de smeek gebeden van het Nederlandsche volk steeds verhoor en het huis van Oranje- Nassau bestendigd en ons land vrij ge houden van de rictatuuL Geen macht ter wereld, aldus spr. met stemverheffing, zal, indien 't volk van Nederland en zijne vorstin trouw blijft aan een Potentaat der Potentaten, Oranje van den troon stooten. Nadat spr. enkele groote, menschlievende daden van onze Koningin en Haar voor ouders in 't licht had gesteld, wees hij er op dat de ware Vaderlanders onder het regime van Oranje hun taak, die God hen in de wereld gesteld heeft, willen ver dedigen. Dat wij een vrome vorstin hebben werd voorts door ds. Thomas aangetoond. Dank zijn wij aan God verschuldigd omdat Hij ons Oranje gaf, die alle ware vader landers in zich vereenigt Onze Koningin, doet ons op dagen als deze hartelijk bij elkaar zijn. De eenheid van ons nationale leven wordt ons in Haar geschonken. Spr. eindigde zijn toespraak met den zegenwensch „U Zeegne God, Hij stelle U tot een zegen". Hierna werd een couplet van het Wil helmus gezongen. Bij monde van den heer Questroo werd ds. Thomas bedankt voor zijn rede, waarna muziek, zang en declamatie elkander elkaar afwisselden. In de Pieterskerk werd 's avonds een herdenkingsdienst gehouden, waarin voor ging ds. Joh. W. Groot Enzerink. Behalve een groot aantal belangstel lenden merkten wij op den loco-burge meester, wethouder Splinter, wethouder Romijn, luit.-kol. Koningsfeld, wnd. gar nizoenscommandant, legerpredlkant ds. Nauta, mr. Briët namens het Curatorium der Universiteit en voorts enkele professo ren, predikanten en gemeenteraadsleden. Naar aanleiding van Ps. 28 8b en 9a „Hij is de sterkheid der verlossingen zijns gezalfden. Verlos Uw volk en zegen Uwe erve" bracht spr. een vergelijking tusschen den mooilijken tijd waarin David verkeer de toen hij deze psalm dichtte en onzen tijd om dan te wijzen op de kracht Gods, hierbij aantoonende, dat ook Koningin Wilhelmina Haar sterkte en kracht enkel en alleen wil vinden bij en in den God van David. In een ernstige peroratie wees spr. op het eenige redmiddel uit al onze ellende: het Kruis van onzen eenigen „Führer", de Troon van den Goddelljken Middelaar Jezus Christus. Aan het einde van den dienst werden twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen. LEIDSCHE VOLKSHUIS. De directrice van het Leidsche Volks huis zendt ons het werkprogramma voor den aanstaanden winter, waaruit opnieuw blijkt op hoe verschillend gebied deze in stelling werkzaam is. Voor jongens en meisjes, mannen en vrouwen van eiken rang en stand is een groot aantal clubs gevormd of zijn lezingen en cursussen ge organiseerd, waarbij iedereen nog wel het een en ander kan leeren. Een vluchtige blik in het boekje doet ons wederom het groote nut van 't prach tige werk van het Volkshuis beseffen. Moge er van de velerlei geboden gele genheden over de geheele linie een druk gebruik gemaakt worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: D. Trossel, Hoogewoerd 31, Leiden. Ma nufacturen. Eigenaar: D. Trossel, (Huwe- lijksche Voorwaarden). Naamlooze Vennootschap Hotel Café Restaurant „Het Witte Huis". Wilhelmina' park 33. Oegstgeest. Uittredend plaatsver' vangend commissaris: J. Zelvelder, Heem stede, (als gevolmachtigde van den heer J. G. Hoevenaar). IN DEN OUDERDOM VAN 66 JAAR. De heer J. H. A. Schaper. Gisteravond is te zijnen huize te Voor burg in den ouderdom van 66 jaren plot seling aan hartspanning overleden het sociaal-democratische Tweede Kamerlid de heer J. H. A. Schaper. Hij was juist teruggekeerd van zijn vacantie. welke hij in de omgeving van Renkum had doorge bracht. Johan Hendrik Andries Schaper werd geboren te Groningen op 12 Februari 1868. Hij was daar, na de lagere school bezocht te hebben, tot 1891 huis- en decoratie schilder en begaf zich daarna in de jour nalistiek; o.a. gaf hij een weekblad uit, dat hij zelf redigeerde. De heer Schaper werkte zich door ijverige studie steeds verder op. Hij ging geheel in de politiek en voerde onafgebroken actie voor verbe tering van de levensvoorwaarden der ar beiders. In 1897 werd hij lid van den gemeente raad van Groningen, in 1898 lid van de Provinciale Staten van Groningen en een jaar later werd hij voor de S.D.A.P. ge kozen tot lid van de Tweede Kamer, welke functie hij tot aan zijn dood heeft waar genomen. De heer Schaper, die achter eenvolgens woonde te Rijswijk. Voorscho ten en Voorburg, was van 19181924 lid van den gemeenteraad van Rijswijk. In 1919 werd hij lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, en van 1926 tot 1932 maakte hij deel uit van het college van Gedeputeerde Staten in deze provincie. De Tweede Kamer koos den heer Scha per, die in 1894 medewerkte tot de op richting der S.D.A.P., tot vice-voorzitter en als zoodanig werden vooral vele avond vergaderingen door hem gepresideerd. Hij behoorde tot den meest bezadigden vleu gel in de partij, waarvan hij bestuurder is geweest, en genoot ook bij zijn politieke tegenstanders groot aanzien en waar deering. De begrafenis zal plaats hebben a. s. Woensdag te Groningen. De heer Schaper zal in de Tweede Kamer Kamer worden opgevolgd door het vroe gere Tweede Kamer-lid, mevr. De Vries Bruins, thans lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. WIE MIST ZIJN RIJWIELPLAATJE? De politie alhier heeft gisteravond op aanwijzing aangehouden den 19-jarigen betonwerker H. W. S. alhier, die er van wordt verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielbelasting merken. Bij onderzoek is gebleken, dat in de afgeloopen week de verdachte ook ge opereerd heeft op de Rijn- en Schiekade en op de Boisotkade in de omgeving van café „Royal" en daar eenige plaatjes heeft ontvreemd. De commissaris van politie verzoekt den eigenaars zich alsnog te vervoegen aan het politiebureau afdeeling recherche. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Augustus 19341 ingelegd f479,292.48 en terugbetaald f416.788.46; 141 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 136 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.392 inleggers, inclusief 1431 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Augustus 1934 f 8.648.518.73. In 4666 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 13.493 ontvangen. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 16.834.39 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f 2129.26 aan den Gemeente-ontvanger De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Koninginnedag in Aasgaardstrand. (Bin nenland, 3e Blad. Overeenkomst met Duitschland; regeling van de Duitsche effectenschnlden. (3e Blad). België leidt met 15—3 in den tennis wedstrijd tegen Nederland. (Sport, 3e Bi.) Te Voorburg is, 66 jaar oud, overleden het lid der Tweede Kamer, de heer J. H. A. Schaper. (Ie Blad). Buitenlandsche critiek op de rede van Dr. Schacht. (Buitenland, le Blad). Besluiten in den Franschen Kabinets raad. (Buitenland, le Blad). EINDRESULTAAT PETITIONNEMENT 14.186 HAND TEE KENINGEN. Hedenmorgen aan gemeentebestuur aangeboden. Op de gisteravond in het Volksgebouw gehouden vergadering met werkers en. huisbezoekers voor de petitionnementsactie, welke door den Plaatselijken Raad uit S.D.AB. en LB3. is georganiseerd, kon worden meegedeeld, dat 14.127 handteeke ningen op de lijsten waren geplaatst. Nadien zijn nog enkele lijsten binnen gekomen, waardoor vanmorgen het totaal aantal handteekeningen was gestegen tot 14.186. Het totaal aantal lijsten be draagt 515. In drie pakketten zijn deze lijsten van morgen om halftwaalf door een deputatie gevormd uit den Plaatselijken Raad en uit de werkers voor de petitie het gemeente bestuur overhandigd. De tekst der petitie luidde als volgt: Aan den Raad der gemeente Leiden. Ondergeteekenden. allen meerderjarige inwoners van Leiden, betuigen hun in stemming met het door de Soc. Dem. Raadsfractie bij den Gemeenteraad inge diende voorstel „Plan tot inperking der Werkloosheid" en verzoeken Uwen Raad met klem. dit voorstel aan te nemen. Voorts verzoeken zij Uwen Raad dringend maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot verlaging der Woninghuren en tot heS verleenen van een toesLag op de steun- uitkeering aan werkloozen ter betaling van contributie voor zieken- en verplegings- fondsen. De einduitslagen der petitie zijn gister avond in een druk bezochte vergadering van den Plaatselijken Raad met werkers en huisbezoekers, bekend gemaakt. Geconstateerd werd, dat deze actie uit stekend geslaagd genoemd kan worden. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat in zoo kort tijdsbestek een dergelijke actie is georganiseerd en tot een goed einde ge bracht. Dit is vooral ook te danken aan het groot aantal werkers, dat met de lijsten heeft gewerkt en welk aantal gedurende de geheele actie vrijwel op peil bleef. Op 6 Augustus had de eerste vergade ring plaats om de mogelijkheid van een: petitie te overwegen; op 13 Augustus be sprak de Plaatselijke Raad de wijze van uitvoering; op 20 Augustus had een ver gadering plaats met de werkers om het vele verspreid- en ander werk te verdee- len. Nog acht werkavonden waren over om de geheele stad te bewerken. Het is niet in acht, maar zelfs in zeven avonden moge lijk gebleken, om huis aan huis de hand teekeningen te verzamelen. In aanmerking genomen de tijdsomstan digheden en de zeer korte periode van voorbereiding, alsmede het feit, dat dit maal alleen meerderjarigen mochten tee kenen, is een eindcijfer van 14.186 volgens het comité van actie zeer goed te noemen. Met de laatste raadsverkiezing verkreeg de S.D.A.P. bijvoorbeeld 9768 stemmen. De resultaten der zeven avonden gespe cificeerd zijn als volgt: le avond 34 lijsten 1020 handteekeningen 2e HO 3300 3e 92 2760 4e 37 1130 5e 51 1530 6e 60 1800 7e 47 1410 Daarbij nog een res tant van 66 lijsten met 803 In 7 avonden totaal 13753 handteekeningen Hierbij zijn nog enkele lijsten nageko men, waardoor het genoemde totaal is verkregen. In deze vergadering werd er verder nog op gewezen, dat ook in middenstands- kringen zeer druk is geteekend. Op de Breestraat werden bijvoorbeeld circa 40 handteekeningen verzameld, op de Haar lemmerstraat niet minder dan 220; in de Wasstraat en enkele aangrenzende straten, waar toevallig niet verspreid is 57, in het stadsgedeelte aan den Morschweg circa 200. De vergadering, die nog eenigen tijd bijeen bleef, was zeer enthousiast over de verkregen resultaten. In een daarna gehouden zitting van den Plaatselijken Raad werd de deputatie uit de burgerij als volgt samengesteld: de hee- ren P. L. Hessing en J. J. van Stralen voor den Plaatselijken Raad en voor de werkers mevrouw Verlind en de heeren M. Dubbel- deman en I. Baart.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1