Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 September 1934 Vierde Blad No. 22837 Buitenl. Weekoverzicht. STAATSBELEID. KERK- EN SCH00LNIEUWS KUNST EN LETTEREN. voortdurende spanningen. pe strijd om de Saar begint de spannin- jjte vertoonen, die wij vreesden! Op den unbreitstein heeft het natlonaal-socia- tie een Saax-betooging georganiseerd, het alleen dat slechts schijnt te jjen: een summum aan uiterlijk he in, innerlijk hol en voos. Niettemin heb- j deze betoogingen het gewenschte suc- zoodat, althans voor het binnenland fet' doel wordt bereiktIn het buiten- jnd daarentegen neemt het succes af «tt iedere betooging. Hitier kan niet zoo "matigd meer spreken, of in het buiten- ind wordt er geen geloof meer aan ge- jonken. Gematigd was de Fuehrer in [ju rede, herhalend, dat slechts de Saar een bron van verdeeldheid is tus- Duitschland en Frankrijk; is de _r terug bij het Duitsche rijk, dan staat fjfts een vriendschappelijke verhouding beer in den weg! Het Fransche antwoord daarop is kort li krachtig eenvoudig dit; woorden zijn fnoeg gewisseld, laat ons nu eens daden "De Saar is Duitsch en zal Duitsch blij- ren, zoo was de leus van Ehrenbreitstein, waarvoor was die, wederom schatten sündende, demonstratie dan noodig fet antwoord is op denzelfden dag ge- ffven in het Saargebied zelf, toen daar nn demonstratie plaats had voor den atus quo, m. a. w. voor handhaving van »n bestaanden toestand van een bewind ader toezicht van den Volkenbond. De bar is Duitsch, het is juist, doch of de bar aansluiting wil bij het Derde Rijk, it is minder zeker! Met het oog op bevordering van rustige oestanden in West-Europa is dit onge- lijfeld te betreuren, want het nationaal- tclallsme zal een nederlaag daar nooit (rkroppen doch ook nooit zal het de eden daarvoor zoeken in eigen boezem. Evenmin als Duitschland bereid is, om e erkennen, dat door eigen houding mede ie (inancieele verhoudingen met het bui- enland beneden het vriespunt dalen. Was de Jongste rede van dr. Schacht, ien economischen machthebber, feitelijk iet een aankondiging, dat Duitschland ran plan is alle betalingen stop te zetten b te trachten zich zelf te redden door oiddel van de tijdens den oorlog zoo be- rcht gewonden Ersatz? De nood moet wel nog gestegen zijn en het Duitsche volk Jiijnt een barre winter te wachten Spanning blijft evenzeer in Oost-Europa Dndwaren, daar Polen nog nooit beslist «eft inzake het z.g. Oost-Locarno, hoe- ter Frankrijk ook op een beslissing aan- ringt. Dit heeft in Frankrijk zelfs zooveel saad bloed gezet, dat uitingen zijn ge- '.bliceerd, die weinig minder uitdrukken ui het hoogste wantrouwen In de voort- iring der Fransoh-Poolsche vriendschap, ürichten werden gelanceerd over een ge- rim Duitsch-Poolsch verdrag en trots meest afdoende dementis volgehouden; ivolg een over en weer vergiftigen van e stemming! En alsof dit nog niet genoeg spanning eeft in deze buurten, komt daar tot lermaat van ramp bij een merkwaardige panning tusschen Oostenrijk en Zuid- Sivië. Zooals bekend, zijn na den Putsch !tr Nazis in Oostenrijk vele „revolutio- airen" over de Zuid-Slavische grens ge- iluoht en nu beschuldigt men van Oosten- rilksohe zijde de regeering van Zuld-SIavlë vluchtelingen te hebben toegestaan, caar een organisatie te vormen, waarbij sch reeds velen der vroeger in Duitsch- bnd verblijvende Oostenrijksche Nazis »uden hebben gevoegd, zoodat het gevaar tan Duitschland naar Zuld-SIavlë zou zijn ierplaatst. Moet soms in dit licht worden gezien de mllitairistlsche rede van Mussolini hij de manoeuvres van het Italiaansohe leger? Plotseling deed de Duce daar toch weer fens een toon hooren, die langen tijd ontbrak. Het was een directe waarschu wing aan het adres van Duitschland, doch iaarneven6 stond toch ook een dreiging, niet tot bepaald adres gericht. Was dit soms hier toepasselijk, gelet op de nimmer «I te vriendschappelijke verhoudingen tusschen Italië en Zuid-Slavlë? Nog verder naar het Oosten blijft de ipanning groeien! Aanvankelijk leek het (r op dat eenige ontspanning was inge treden in de Russisch-Japansche verhou dingen, doch opnieuw bleek de waarheid ran: schijn bedriegt! Integendeel blijft de Oost-Chineesche spoorweg-kwestie een ge- taarlijk oorlogselement in zich bergen, waarbij een ongedachte gebeurtenis de lont in het kruitvat kan werpen. Al scher per wordt de toon der nota's, die Rusland en Japan wisselen.... Flauw klinkt daartegenover de stem van werkelijke vredesvrienden. Naast de vroe- ter reeds vermelde geven wij hier de vol lende: De „Petit Journal" publiceert in een serie artikelen over het onderwerp: „Zullen wij een nieuwen oorlog bele ven?", een onderhoud met den presi dent van den Danziger Senaat, dr. Rauschning. Op de vraag of er kans bestaat op een nieuwen oorlog, antwoordde Rauschning, dat hij geen oorlogsmo gelijkheid aan den gezichtseinder ziet. Daarvoor zou het noodig zijn, dat zich een groote coalitie tegenover een an dere stelt, maar een dergelijke toe stand is op het oogenblik niet voor handen. Bovendien weet ieder, welke gevolgen een oorlog heeft. Elke oor log brengt thans te veel risico mee, onverschillig of men hem wint of ver liest. De oorlog is geen middel om moderne politiek te voeren. Een re- geeringshoofd zou door een oorlog al zijn betrekkingen met de buurstaten verliezen, op economisch en intellec tueel gebied. Wij vermogen in die verklaringen, he- 'las, slechts een geruststelling te zien, waarvan wij de waarde heel laag aan- öaan, vooral, wat het Verre Oosten be- toit. Ten opzichte van Japan is te zeer fn politiek van ontziening toegepast, om Jit land op den duur in toom te kunnen aouden. Wat heeft de Volkenbond kunnen jMlen tot hulp van China? de vraag is «t antwoord tevens invloed der muntpolitiek op de volkswelvaart. Naar aanleiding van een pleidooi van den president van de Nederlandsche Bank in het laatste jaarverslag voor de hand having van de gouden standaard en een bestrijding van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, schrijft mr. R. Mees in „Econo misch Statistische Berichten", dat z.i. de invloed van de muntpolitiek op onze Volkswelvaart overschat wordt. Hij zou groot zijn, wanneer de muntpo litiek op zich zelf stond. Maar er zijn tal van omstandigheden, en ook tal van maat regelen, die de invloed van de muntpoli tiek of uitschakelen of neutraliseeren. Wij leven internationaal gezien inder daad in een chaotische toestand. Alle lan den trachten zich te redden zoo goed als het gaat. Men volgt in sterke mate een opportunistische politiek. Onder vigeur van dit opportunisme weert men dan links dan rechts de slagen af. Elk nadeel, dat men ervaart, tracht men door een aanstonds toegepaste nieuwe maatregel weer te niet te doen. In die opportunisti sche politiek is de munt-politiek een fac tor maar niet meer. Het is treffend om te zien, hoe ook de muntpolitiek zelf van opportunisme ge tuigt. en niet alleen in de Vereenigde Sta ten. Toen Engeland het goud losliet, voel-| de zich de haute-finance in hooge mate gegeneerd en verontrust. Engeland keek verwijtend naar het buitenland, dat zijnJ geld had teruggetrokken; er was geen sprake van dat op het loslaten van het goud het politiek beleid was gericht gei- weest. Eender was de toestand in de Skandij- navische landen en elders, waar men „gef- dwongen" was het pond te volgen. Later heeft men in Engeland, populair uitge drukt, eenig plezier in het geval gekregen. De vrijheid van manipulatie bood oók voordeelen, en een pond bleef in de prak tijd een pond. Het plezier werd verstooid toen Amerika het eerste land, dat dit opzettelijk deed de vrijheid ten opzichtte van het goud overnam. Toen volgde een sportief koersduel, en Engeland verlangde ten slotte weer naar stabilisatie. Het hielp het goudblok zich overeind te houden, en het zou zelf voor stabilisatie te vinden zijn geweest, zoodra maar Amerika daar toe bereid ware geworden. Maar daarna draaiden de rollen weer om. Amerika ver toonde een opvallende feitelijke stabiliteit en nu wilde weer Engeland er niet meer van weten. Ottawa heeft zijn invloed doen gevoelen, en velen, die nu de stabilisatie wenschen, meenen dat de moeilijkheid, die Ottawa geschapen heeft, het eerst de aan dacht vraagt. In den chaotischen toestand, waarvan dit opportunisme getuigt, kan men m.i. niet verwachten, dat de politiek, die op één bepaald punt gevolgd wordt, van on gemeen groote waarde is voor de volks gemeenschap als geheel. Daarvoor botsen de verschillende krachten al te veel tegen elkaar op. Ik vind dan ook een van de meest opvallende verschijnselen in de te genwoordige gesteldheid van de wereld, dat overal meer dan eenig politiek of eco nomisch beleid de chaotische toestand van de wereld op den stand van de nationale welvaart zijn stempel drukt. In dat licht zie ik ook de muntpolitiek. Had Nederland van meet af aan het voorbeeld van Skan- dlnavlë gevolgd dan was het verloop van zaken hier anders geweest. Er zouden dan door onze Regeering andere tegenmaat regelen zijn genomen, de verliezen van de volksgemeenschap zouden zich anders heb ben verdeeld, de individuéele levenskan sen der bedrijven zouden niet dezelfde zijn geweest. Maar men zou zich ook dan heb ben gered. Nu heeft Nederland zich op een andere manier beholpen. wy werken nu nog met den ouden gulden, en genieten waarschyniyk nog wat hoogere loonen en wat hoogere renten dan wy anders zouden hebben genoten, maar de verliezen zyn door de volksgemeenschap evengoed gele den. Zoo heeft elk volk gehandeld op zyn eigen wys. En het is opvallend om waar te nemen hoe weinig ten slotte de wel vaart in die landen onderling verschilt. Zeker loopt dit verschil niet langs de lijn van de muntpolitiek. Hoe die analyse van den invloed van de muntpolitiek op de Nederlandsche volks welvaart ook zal uitvallen, één factor van meer algemeen karakter zal by de beslis sing over die muntpolitiek nooit uit het oog mogen worden verloren: Nederland heeft een groot belang by de onmiddellijke vergrooting van zyn uit voer. Maar Nederland heeft evenzeer een groot belang by het wereldherstel. Is myn beschouwing over de chaotische toestand van de wereld juist, dan is voor alle landen, en in bijzondere mate voor een klein land als Nederland, de verbete ring van de wereldtoestand van veel groo- ter belang dan eenige verbetering, die door een nationale maatregel zou kunnen worden verkregen. Daarom moet de Ne derlandsche politiek op dat herstel ge richt zyn. In de volkshuishouding is de tragiek van onzen tyd geweest en tegelijk de beschaming van staatsbeleid en economi sche wetenschap dat men telkens wel bewust deed wat verkeerd was. Wy heb ben dat nu in alle kleuren en geuren mee gemaakt in de handelspolitiek. Niet alleen in Nederland, maar in de wereld is men het er over eens, dat de tegenwoordige verkeersbelemmeringen in al hun ver scheidenheid een ramp vormen voor ons allen, en toch hebben allen ook Neder land verstandig of onvermydelyk ge vonden om daaraan mee te doen. Moeten wy nu met de muntpolitiek den zelfden weg op als met de handelspolitiek? Het is ten aanzien van de handelspoli tiek zoo dikwyis gezegd; „wy kunnen he laas niet anders. Het is de oogenblikkelyke nood, die zwaarder weegt dan ons groo- tere belang in de toekomst." Zoo was het inderdaad. En dat is de tragiek. En de fout ligt in een vroeger stadium dan toen tot de gewraakte politiek besloten werd. Maar zoo ligt de zaak nu ten opzichte van de muntpolitiek niet. De onmiddellyk verwachte voordeelen, die sommigen aan een wyziging van onze muntpolitiek ver bonden achten, rechtvaardigen die wyzi ging niet tege- over de nadeelen, die voor het werelds'e'sel, en daarmee voor de toe komst van ons land, verbonden zyn aan PREDIKBEURTEN. voor zondag 2 september. leiden. Doopsgez. Gem.: Voonn. halfelf, ds. A. E. F. Junod van Wassenaar. Eglise Wallonne: dix heures et demie, M. R. Blommaert, pasteur a Middelbourg. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Makkink. Geref. Kerk; in H. V.; Nam. 6 uur, de heer F. H. Geuzenbroek van Amsterdam. Prediker: Maandagnam. 8 uur, ds. de Groot van Delft. Rem. Geref. Gem.; Voorm. halfelf, dr. Tjalsma van Rotterdam. Ver. van Vrijz. Hervormden (Nutszaal)l Voorm. halfelf, dr. Boersenia. Vrije Kath. Gemeente („St. Bonifacius", Vreewykstraat 19)Wegens Landdag te Huizen, geen dienst. aarlanderveen. Ned. Herv. Kerk; Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk; Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. H. Moolhuizen. alphen aan den rijn. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. J. Schoneveld; nam. halfzeven, ds. Johs. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. J. de Bruin. Kinderkerk ,3ethel": Voorm. 10 uur, de heer J. A. v. Beek. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornsche weg): Voorm. halfelf, ds. J. P. Cannegieter ,Bed. H. D.). Evangelisatie (Hooftstr.): Voorm. 10 uur en nam halfzeven, ds. A. Dekker van Ernst. Geref. Kerk (Hooftstr.)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven (Voorb. H. A.), ds. J. Hartkamp. Ohr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) Voorm. 10 en nam. 6 uur. leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat); Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder; nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (de Ruiterstr.): Voorm. 10 uur, ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur, ds. G. Mulder. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10.30 uur, ds. Waardenburg. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eer- hard; nam. 7 uur, ds. Koningsbergen van Amsterdam (Jeugddienst). Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur ën nam. 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. H. Meyering. R.K. Kerk: Vroegmis halfacht, pastoor J. P. Buys; Hoogmis halftien, pastoor Houtman: Gelezen Mis halftwaalf, pater Valken-hoef O. F. M. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uur, cand. W. Veltkamp. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. Aalders. LISSE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. 4 uur (Dankz.), dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. C. S. van der Ven van Den Haag. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. het in gevaar brengen van het goud-blok, op dit oogenblik. Door dit goudblok komt de kwestie van onze muntpolitiek in een ander licht te staan dan destyds onze handelspolitiek. Wat kunnen wy, klein Nederland, tegen alle anderen? Dat werd gevraagd toen met Engeland de laatste steun voor een vi-y handelsverkeer ons ontviel. Maar nu vormen wij deel van een gebied, dat, be halve ons land, België, Frankryk, Zwit serland en Italië omvat. Het is een blok, waarmee daarbuiten heel ernstig rekening gehouden wordt. Wij staan nu volstrekt niet alleen tegenover alle anderen. In de Internationale Kamer van Koop handel zyn de afgevaardigden het onder ling eens, dat de tegenwoordig gevoerde politiek van nationale afsluiting ons allen alleen nadeel brengt en dat een herstel van internationale betrekkingen niet te verwachten is dan by stabiele muntver- houdingen. Men geeft zich er ook reken schap van, dat elke nationale maatregel belangryk verder reikt dan het eigen land en dat het eigen land daarvan dikwyis op onverwachte wyze de weerslag onder vindt. Men voelt er sterk de onmiddellyke verwantschap van economische en staat kundige politiek. En zoo moge dan de In ternationale Kamer van Koophandel oor- deelen, oordeelen wy ten slotte niet allen zoo? De vraag van onze muntpolitiek is tot op zekere hoogte een vraag van zuivere koopmanschap. Het is op een hooger niveau een vraag van economisch in zicht. Het zou een fout zyn, indien met die heldere koopmansblik en met dat economisch inzicht niet ten volle werd rekening gehouden. Maar de vraag is ten slotte een vraag van beleid, van econo misch beleid, en als zoodanig ook weer van staatsbeleid. Het vraagstuk gaat ver heen over dat van vrachtconcurrentie of van indu- strieele export. Misschien zal Nederland vroeg of laat aanleiding vinden om aan het goudblok voor te stellen van koers te veranderen, of met het sterllngblok of met anderen in onderhandeling te treden. Maar laten wy niet een van de weinige werktuigen van wereldherstel, die wy in de hand hebben, prysgeven. Nederland zou daardoor ernstig geschaad worden. nieuwveen. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, halfelf ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7uur de heer Van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien (O.T> ds. Jongens, van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. NOORDWIJK BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.), nam. 5 uur (Dankz. H.A.) ds. H. B Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Rutgers, van Katwyk aan Zee; nam. 5 uur ds. Siddré, van Noordwijk Binnen. Geref. Kerk: Voorm. 10 n nam. 5 uur, ds. Ingwersen, van Katwyk aan Zee. Geref. Kerk in H.V. Julianaweg 27: nam. 3 uur de heer Geuzenbroek, van Amster dam. OUDE-WETERING. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfdrie, dsè Warnink van Ter Aar. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf. ds. W. van wyngaarden. RIJNSATERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. De Lange, van Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 9.30 de heer De Witt, van Noordwijk; nam. 5 uur, ds. B. v. Garderen, van Maassluis. Kerkzaal: Voorm. 9.30, ds. J. J. Kloots van Maassluis; nam. 5 uur, ds. Joh. Groot Enzerink. van Leiden. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 9.30, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. v. d. Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 9 30 ds. v. d. Loo: nam. 6 u. ds. Broekstra. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur, ds De Jong. VEURLEIDSCHENDAM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. W. D. van Wyngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. v. Vryz. Hervormden: Geen dienst. ZEVENHOVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Hoeufft van Velsen, van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, dr. K. J. Cremer. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. half tien en nam. halfzeven, leesdienst. ZWAMMERDAM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. Doop) en nam. 7 uur, ds. Van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. 7 u. (H.A. en Dankz.), ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ellecom, G. v. Veldhuizen te Hantum; te Bruinisse, G. H. Blok te Westmaas; te Barneveld, F. v, Asch te Wierden; te Ryssen, W. J. v. Lokhorst te Hilversum. NED. PROT. BOND. Beroepen: Te Ede, Lunteren, Renkum, Rhenen en Veenendaal, J. C. Fischer te Slootdorp. o DS. W. L. WELTER. De bekende oud-hofprediker, ds. W. L. Welter, em. predikant van de Haagsche Herv. Gem. viert heden zyn 85sten ver jaardag. De 85-jarige werd 1 Sept. 1849 te St. Petersburg geboren, waar zyn vader voor ganger was van de Holl. gemeente. Ds. Weiter studeerde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht theologie en werd in 1873 can- didaat; 8 Febr. 1874 bevestigde zyn vader hem te Bunnik in zijn ambt. Ds. Weiter was achtereenvolgens predikant te De- demsvaart, Heemstede, Zwolle, Arnhem en van 18941929 te 's-Gravenhage, waar hy speciaal in wijk X zyn werkterrein had. In 1920 benoemde H. M. de Koningin hem definitief tot Haar Hofprediker. In die kwaliteit heeft ds. Welter H. K. H. Prinses Juliana catechetisch ondenvys gegeven en deed Zy by hem belydenis des geloofs. Ds. Welter is nog voorzitter van de z.g. Indi sche commissie tot de zaken van de Prot. kerken in Ned. Oost- en West-Indië. Hy maakte deel uit van het hoofdbestuur van het Ned. Zendinggenootschap, was voor zitter van „Unitas" en lid van het hoofd bestuur van Welstand", beide vereenigin- gen tot steun aan Prot. landgenooten. In de Haagsche afdeeling van het Ned. Bybelgenootschap, en van de Haagsche Maatschappij tot bevordering van het godsdienstig ondenvys onder de Inland- sche bevolking in de kolonie Suriname diende hy ais bestuurslid. In de commissie die de Wilhelminakerk in Den Haag in het leven riep had hy eveneens zitting. Met name ln het tydschrift „Overden kingen" heeft ds. Weiter veel geschreven. De 8ö-jarige grysaard is officier ln de orde van Oranje-Nassau. Ds. Welter is altyd een man geweest van zeer fyne kanselgaven. Wylen Min. A. S. Talma getuigde eens van hem (het ging over het bekende driemanschap Chantepie de la SaussayeSchuller tot Peursum en Weiter)„Hy is een prediker van wien het soortgelyk gewicht van zyn preek zwaar der is dan van de meeste anderen". ds. h. j. couvée. Morgen herdenkt Ös. H. J. Couvée, fl*. predikant te Zeist en bekend als leider vani den Ned. Chr. Oemeenschapsbond, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Henri Jacques Couvée werd 9 Febr. 1867 te Leiden geboren en bezocht het gym nasium en studeerde aan de Leidsche uni versiteit, om in 1894 candidaat te worden in Overijssel. 2' Sept. van dat jaar verbondi hy zich te Kerkwerve aan zyn eerste ge meente sprekende over Hand. 10 36, na tevoren te zyn bevestigd door wyien Dr. A. J. v. 't Hooft, toen te Nootdorp. Ge durende zyn verbiyf in zyn eerste ge meente kwam aldaar op zyn initiatief een nieuw kerkgebouw tot stand. In 1899 vertrok ds. Couvée naar Kort- gene. waar hy intrede deed met 2 Cor. 5 20. 9 Sept. 1906 deed de jubilaris te Amerongen zyn intrede sprekende over 1 Cor. 12. na tevoren te zijn bevestigd door zyn voorganger, wijlen ds. J. C. Schuller van den Haag. Hier heeft de jubilaris het langst gearbeid, totdat het Prov. kerkbe stuur van Utrecht hem 1 Oct. 1931 emeri taat verleende. Hy preekte afscheid) met 2 Tim. 3 14 en vestigde zich metter woon te Zeist. De jubilaris was een tijdlang lidi van het classicaal bestuur van Zierikzee en van het Prov. kerkbestuur van Zeeland. Ge durende zyn verbiyf te Amerongen was hy verscheiden jaren lid van het classicaal bestuur van Wijk, de laatste 12 jaar quaes tor en de laatste 8 jaar praeses. Geruimeri tijd was ds. Couvée lid en later voorzitter, van de afd. Rhenen van het Ned. Bijbel genootschap en vanaf 1908 mede-oprichter en voorzitter van de School met den By- bel te Amerongen. Ds. Couvée is in breede kringen een bekende persoonlykheid ge worden als mede-oprichter in 1922 van den Ned. Chr. Oemeenschapsbond die thans 13 afd. in ons land telt en die ge- meenschapsleiders onderhoudt. De jubila ris was tot 15 Aug. j.l. alg. secr. en redac teur van de Gemeenschapsbode, alsook pennningmeester van dezen bond. Ds. Couvée was 10 jaar mede-redacteur van „Maranatha", orgaan der Ned. tent zending, daarna hoofdred. van .He Ge meenschapsbode". In beide bladen zyn tal van artikelen van zyn hand verschenen. Ook zagen van zyn hand een drietal brochures het licht, n.l. Niet-kerkelyke evangelisatie een eisch van onzen tijd; Is de Gemeenschapsbeweging noodig? en De Ned. Chr. Gemeenschapsbond, zyn ont staan, zyn bedoeling en zyn beginselen. De herdenking van het jubileum zal zich. beperken tot het uitspreken van een ge dachtenisrede door den jubilaris in zyn eenste gemeente te Kerkwerve op morgen ochtend. KERKCONCERT JO VINCENT EN ANTON VAN DER HORST, Het programma van het kerkconcert, dat mevrouw Jo Vincent en de heer An- thon van der Horst Donderdag 13 Sept. a.s. in de Pieterskerk, alhier, geven, be vat werken van H. Andriessen, J, S. Bach, Peter Cornelius, Alph. Diepenbrock, J. W. Franck, Gioseffo Guammi, en vyf deelen uit „La Passione", oud-Italiaansche zan gen "uit de dertiende eeuw. TIJDSCHRIFTEN. Astra. Het Septembernummer van „Astra" biedt een groote verscheidenheid van verhalen en andere ontspanningslectuur. E. N. Harold schreef een goede short- story: „Op staatskosten", suggestief ge ïllustreerd door Frank Rowley. Spannend is ook „Een kans om te trou wen", door H. Fanshaw. K. J. Kuipers geeft een van zyn jachtverhalen onder den titel: „Rimboe-geneugten", met eigen il lustraties. Hans Borrebach illustreerde de detectiveroman: „Jimmy Joynson en Co." van Bert Loven, terwyi Floris Feld zelf de kopteekening maakte voor zyn Japan sche novelle: „Het handschrift van admi raal Togo". Ook het tweede deel van het serieverhaal van W, W. Jacobs: „Zes zee lui op zoek naar een kapitein", werd in dit nummer opgenomen. Verder is er 'n merk waardig stukje over „Het trouwkasteel van het Deensche koningshuis", met een foto waarop vele bekende vorstelyke personen voorkomen. J. O. Arnolds schreef een angstwekkend verhaal: „De beste slaap kamer". Van Herman Antonsen ditmaal een shortstory: „Zyn tweede vrouw". Zeer onderhoudend is een artikel van Elizabeth Augustin over ,Lca Halpern. de Amster- damsche pottenbakster", waarbij enkele foto's van haar werk werden opgenomen. „Te mooi om waar te zyn", speelt in het Weenen van voor den oorlog en handelt over de opname van een film, die door trokken is van de vroolyke, onbezorgde atmosfeer van die dagen. NIEUWE UITGAVEN. „Het Klavarskribo". Wij ontvingen de lessen 112 van het nieuwe notenschrift 't z.g. „Klavarskribo" alsmede de uitgaven van Edward Grieg's „An der Frühling" en de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee" eveneens in dat schrift, dat een algeheele omwenteling brengt in het lezen van muziek en een zeer groote bespoediging van het leeren daarvan beoogt; het toont dan ook tal- looze vereenvoudigingen. Het heeft tot doel het veel inspanning vereischende lezen by klavierinstrumenten, evenals het uit het hoofd leeren. zeer te vergemakkelyken. De uitgeefster, de N.V. „Klavarskribo" te Slik kerveer verklaart, dat dit schrift zóó een voudig is, dat iedereen na eenvoudige ver klaring alles kan lezen, het voor goed be- grypt en nimmer meer kan vergeten. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13