100 jarig jubileum Houthandel Gebrs. van Hoeken. 75*te Jaar MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 No. 22832 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Prijs dezer courant^ Receptie en Feestavond. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD SO Cts. per regel voor advertentlën Pit Lelden en plaatsen Waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. për regel. Kleine advertentlën flltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordèn van 30. Incasso volgens postréëfit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. pbrtb te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bureau Noortleincbpleiri -1— Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqtfe-- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week ,.,vr„. f. o.l Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.1 Franco per post 1.2.35 41 portokosten. ■Het „Eeuwfeest" der N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel alhier, is Zaterdag on- Ider buitengewone belangstelling herdacht. Hierboven de leden der huidige Directie laet hun echtgenooten, n.l. de hecien A. J.van Hoeken (zittend) en L. van Hoeken I(links) en P. J. van Hoeken (rechts), temidden van een gedeelte der talrijke toe gezonden bloemst ukkken en geschenken. De receptie. Onder zeer groote belangstelling is I Zaterdag herdacht het 100-jarig jubileum der N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel alhier. Nadat de oudste directeur de heer A.J. van Hoeken Vrijdag den eigenli] ken jublleumsdag In uitgebreiden familie kring gehuldigd was, hield de Directie Zaterdagmiddag een uiterst druk bezochte receptie in het kantoorgebouw aan de Waardstraat. Een schat van fraaie bloem- stukken en prachtige geschenken, evenals I een stroom van schriftelijke of telegra fische gelukwenschen uit binnen- en bui tenland getuigde van een algemeen mede- leven met dit gedenkwaardige jubileum. Velen kwamen daarvan ook persoonlijk blijk geven, w.o. de heer J. Splinter, wet houder en loco-burgemeester wegens afwe- Jigheid van den Burgemeester en mr. dr. E C. van Strijen namens het Gemeente bestuur, namens de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland en Om streken de heeren D. ten Cate Brouwer en nr. dr. P. G. Knlbbe, alsmede de heer P. Boot Sr., voorzitter der afd. Grootbedrijf dezer Kamer, de heeren J. P. Noordman en mr. Trapman namens de Leidsche Vereeniglng van Industrieelen, de Ver. Schadecommissie Rijnland vertegenwoor digd door de heeren J. Kruyt, J. Arnoldus en mr. Trapman, mr. M. B. Vos en de heer W. G Sillevis namens de sociëteit Amicitia, de Algemeene Patroonsvereeniging alhier door de heeren J. den Ouden en P. J. Lug- tigheid. Voorts waren o.m. aanwezig de raadsleden de heeren Jac. Wilbrink en H. M. de Reede namens de Chr. Hist. Raads fractie, de heer A. M. Blauw, directeur van Gemeentewerken, terwijl mede afgevaar digden van het werf-, fabrieks- en kan toorpersoneel hun gelukwenschen kwamen aanbieden, alsmede het lid der Tweede Kamer mr. C. S. van Dobben de Bruyn, burgemeester van Bodegraven, de heeren J P. Mulder, P. J. van Hartevelt, R. A. Kern en G. Lekkerkerker, leden van de Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Kerk alhier. Tenslotte diverse notarissen, vele architecten, afnemers, leveranciers en andere zakenrelaties, familie en vrienden. Het woord werd gevoerd door den heer 1 Splinter, die zich aansloot bij de ge brachte hulde aan de nagedachtenis der 'oorouders. Spr. bracht een woord van op rechte hulde voor het groote doorzettings vermogen der huidige directie. Het Ge meentebestuur. aldus spr., tracht altijd rooveel mogelijk de industrieën ter wille te rijn; bi] verschil van meening kan men altijd na overleg een bevredigende oplos vinden. Na een woord van geluk- Fensch, uitte ook spr. zijn vertrouwen in de toekomst van het bedrijf. Vele In dustrieën zijn genoodzaakt door de ongun- 'Mge tijdsomstandigheden hun deuren te sluiten: spr. waardeerde het, dat deze bij Jan Hoeken steeds wijd zijn opengezet, "dut den wensch, dat het bedrijf zal mogen troelen en bloeien, eindigde de heer splinter. Onder aanbieding Van de beste geluk- 'tnschen van de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland memoreerde de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer •at door dit jubileum eens duidelijk de "Pdacht gevestigd wordt op de zeer be langrijke positie welke dit gezonde bedrijf inneemt in het economisch leven in het district der Kamer. „Uw onderneming", aldus de voorzitter, „is in den loop van jaren zoodanig in om vang en beteekenis toegenomen, dat men moeilijk ln de bouwmaterialenindustrie een bedrijf kan aanwijzen dat het Uwe in be langrijkheid overtreft. Deze feiten waren aanleiding dat de Kamer het besluit heeft genomen aan Uwe firma de groote ver guld-zilveren eerepenning der Kamer aan te bieden. Deze zeldzame onderscheiding demonstreert tevens van welke beteekenis de Kamer Uw bedrijf acht zoowel voor het economisch leven als de werkgelegenheid in het district der Kamer." De heer ten Cate Brouwer sprak het ver trouwen uit, dat onder de actieve en vak kundige leiding van de tegenwoordige directie het gelukken zou, niettegenstaande de zeer ongunstige tijden welke de hout handel thans medemaakt, dit bedrijf met zijn kerngezonde basis, tot nog grooter bloei te brengen. De heer den Ouden voerde het woord namens de Algemeene Patroonsvereeni ging: deze bracht eveneens zijn gelukwen schen over en wees er op, dat de firma, steeds als het getij verliep, de bakens wist te verzetten. Slechts als men dat weet te doen. aldus spr., is handhaving van een be drijf mogelijk. Voorts memoreerde hij, dat de vereeniglng altijd de meest aangename medewerking van de firma heeft mogen ondervinden. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat het bedrijf nog in lengte van jaren zou mogen worden voortgezet. De feestavond. Mochten wij 's middags bij de receptie reeds opmerken, dat de verhouding tus- schen directie en personeel niets te wen- schen overlaat, 's avonds op den feest avond. het personeel in „den Burcht" aan geboden, werd ons dit in nog grootere mate aangetoond. De stemming zat er al direct ln toen de directie arriveerde en haar een wel komstlied was toegezongen. De heer Peereboom, boekhouder der ju- biieerende firma en tolk voor het geza menlijk personeel, voerde als eerste spre ker het woord. Na uiteengezet te hebben dat een feest als dit zich maar eenmaal in de honderd jaar voordoet, stelde spr. vast, dat deze dag spreekt van de be kwaamheden van een voorgeslacht. In korte trekken gaf de heer Peereboom ai den arbeid weer van de vorige, nu reeds lang overleden, firmanten om vervolgens stil te staan bij het werk van de tegen woordige directie. Voorts wees spr. er op, dat de belangen van het personeel parallel loopen met die van het bedrijf. Het per soneel, aldus spr., is er dan ook trotsch op een belangrijke schakel te mogen vor men in dit bedrijf. Met een „lang zullen zij leven", dat door de aanwezigen met een driewerf hoera werd bekrachtigd, besloot spr. zijn van groote hartelijkheid getui gende toespraak. Als tastbaar aandenken aan dit jubi leum bood spr. hierna namens het geheele personeel een model aan van een te ont werpen tegeltableau, de zagerij met en kele oude loodsen voorstellende. De heer A. J. van Hoeken, de oudste directeur, zeide hierop dank voor het mooie cadeau om vervolgens er aan te herinneren hoe 24 Aug. 1834 voor de eer ste maal hout werd verkocht en hoe dit geleid heeft tot vestiging en uitbreiding van den tegenwoordigen houthandel. Met noesten vlijt en zakenkennis gepaard aan spaarzaamheid is het gelukt de handel uit te breiden en te komen tot wat het nu is. Laten wij, aldus spr., in de toekomst voor oogen houden dat het belang van de N.V. ons aller belang is en laten wij tevens door intensieve samenwerking trachten de onkosten zoo laag mogelijk te houden, op dat wij hierdoor de concurrentie weer stand kunnen bieden. De jongste directeur, de heer P. J. van Hoeken bracht, nadat ook hij zijn dank voor het tegeltableau had uitgesproken, eenigc oude getrouwen in herinnering om hierbij aan hun nagedachtenis 'n eerbiedi ge, hulde te brengen. In de toekomst, aldus sprkunnen wij niet zien, maar wat wij willen is: actief blijven en eensgezind op trekken. Onder de belofte van 11 allen, dat er eensgezindheid en samenwerking zal zijn, en met Gods hulp durft, aldus ein digde spr., de directie met u de volgende honciera jaar ln te gaan. Als derde en laatste spreker voerde de heer L. van Hoeken mede-firmant, het v/oord. Ook deze spreker wees op de samenwer king, die er in een bedrijf als het onder havige dient te zijn. Alleen goede samen werking en de hoogst mogelijke arbeids prestatie zullen ons door de moeilijkheden van thans kunnen helpen. Tot. blijdschap strekt het voorts, dat een groot deel van onze afnemers ons trouv/ bleef. Zien wij dit alles dan gaan wij met vertrouwen de toekomst tegemoet. Na dit officieele gedeelte volgde de fees telijke bijeenkomst, bestaande uit muziek van „The Hofenk Band" en een mond- accordeon-clubje samengesteld uit leden van het personeel, den heer C. Spaander man, die met een praatje en een liedje de aanwezigen amusante minuten bezorgde en voorts uit een tooneelgezelschap onder leiding van den heer Van Zijp, die eenlge één-acters over het voetlicht bracht. Een groote attractie op het rijk-voor ziene programma vormde tevens de ver tooning van de bedrijfsfilm, opgenomen door den heer Bleuzé. die in verband met dit jubileum was vervaardigd. DE NED. REÏSWEEK EN DE N. Z. H. ER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Enquête winkelsluiting op Zondag. De pas gewijzigde Winkelsluitingswet opent voor enkele categorieën winkels de mogelijkheid om des Zondags open of lan ger open te zijn. Deze verruiming is echter alleen mogelijk indien de Gemeenteraad binnen twee maanden na afkondiging van de gewijzigde wet verklaart, dat de tegen woordige buitengewone omstandigheden verruiming noodzakelijk maken. Deze verklaring zal de Gemeenteraad slechts dan kunnen afleggen als de be langhebbenden uit het bedrijf terzake zijn gehoord. De Minister heeft er den nadruk op gelegd dat het de bedoeling is dat de toepassing van de mogelijkheid van ver ruiming alleen dan plaats vindt, indien de noodzakelijk daarvan voor de winkelliers inderdaad duidelijk gebleken is. Deze nood zakelijkheid dient naar zijne meening slechts als vaststaande te worden be schouwd indien de overtuiging is verkregen dat een behoorlijke meerderheid der ge raadpleegde winkeliers vóór de toepassing der regeling is. Door sommige Gemeentebesturen wordt gebruik gemaakt van de door den Minister aangegeven mogelijkheid om ter Secre tarie lijsten te deponeeren waarop men zich vóór of tegen verruiming verklaart. Het College van Burgemeester en Wet houders hier ter stede heeft echter aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken ver zocht, evenals voor eenige jaren, een enquête te houden onder de direct be langhebbenden. Gaarne heeft de Kamer aan dit verzoek gevolg gegeven. Deze enquête wordt heden en morgen en gedeeltelijk ook Woensdag gehouden. Bij de batrokken groepen win keliers zullen formulieren met een drietal vragen worden aangeboden. Den winke liers wordt verzocht deze formulieren zoo mogelijk onmiddellijk in te vullen en weer aan den enquêteur mede te geven. Morgen worden de nog niet ontvangen antwoorden opgehaald. Mochten geen formulieren zijn aangeboden, dan kunnen deze morgen of Woensdagsochtends nog op het Bureau der Kamer van Koophandel worden afgehaald Tot Vrijdagmorgen a.s. 9 uur Is er gelegen heid de firmulieren, die niet aan de en quêteurs zijn medegegeven, op de Kamer te bezorgen. Met antwoorden na dien tijd in gekomen kan geen rekening meer worden gehouden. Deze enquête heeft betrekking op die categorieën winkels, die uitsluitend of in hoofdzaak zijn: a. vischwinkels. b. fruitwinkels. c. brood-, banket-, suikerwerk- en cho coladewinkels. d. winkels in tabaksartikelen e. winkels met volledige vergunning of slijtvergunning ingevolge de drankwet De Kamer doet een beroep op alle be rokken winkeliers om deze enquête zoo goed mogelijk te doen slagen. Gisteren zoo druk als op een Bollen-Zondag. De Ned. Reisweek is voor de N.Z H.T.M. en groot succes geworden. De belangrijke reductie, welke de directie der Noord-Zuid Hollandsche aan haar passagiers verleen de en waardoor men voor den iuttelen prijs van f. 1.25 «kinderen f. 0.75) vanuit Den Haag per tram en boot Marken en Volendam kon bezoeken, heeft de men- schen in letterlijken zin uit hun tenten gelokt en tot reizen gedwongen. lederen dag van de reisweek waren de Interlocale trams uitstekend bezet en gisteren waren de wagens zóó vol, dat het den schijn had van een Boilenzondag ln het voorjaar. Gistermorgen om 7 uur passeerde hier al een tramtrein van drie wagens uil Den Haag op doorrrels naar Haarlem, waarin geen plaat? onoezet was. En zoo bleef het nagenoeg dm geheeler, dag. De gewone dienst bleek niet in staat alia passagiers te vervoeren, zoodat eenige extra-treinen moesten worden ingeievd. Alleen gisteren vervoerde de N.Z.H. uitsluitend op haar lijnencomplex in Zuid-Holland meer dan 37.000 passagiers en gedurende de gan- sche week transporteerde zij ruim 14.000 personen méér dan in het normale ver voer! Desondanks had het verkeer een ge regeld verloop en deed zich geen noe menswaardige stagnatie voor. Gezien deze goede resultaten heeft de directie besloten de uitgifte van goed- koope reisbiljetten voort te zetten tot en met Dinsdag 18 September, zoodat men tot dien datum op goedkoope wijze een uitstapje naar de hoofdstad kan maken. Omgekeerd hebben vele Amsterdammers gisteren in de morgenuren een bezoek aan Den Haag en Scheveningen gebracht om op den terugweg van hieruit nog even Katwijk of Noordwijk aan te doen. Bij de spoorwegen was van bijzondere drukte weinig te bespeuren. Aan het sta tion alhier kwam deze reis-actie althans alleen maar tot uiting in een verhoogde afgifte van het aantal achtdaagsche abonnementen en vacantiekaarten. De vraag naar gewone plaatskaarten bleef binnen normale afmetingen. DEMONSTRATIES DER LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Groote publieke belangstelling. De Leidsche Reddingsbrigade hield Za terdagmiddag haar jaarlijksche demonstra ties in het Rijn- en Schiekanaal bij de Wilhelminabrug en de publieke belang stelling was nooit zoo groot als thans. Reeds meer dan een uur tevoren hadden honderden een zitplaats gekozen in den walkant en tegen drieën (het uur van aan vang) bevond zich een compacte massa langs beide lengtezijden van het kanaal. De Reddingsbrigade had voor een uitvoe rig programma gezorgd, dat geopend werd door den brigade-voorzitter, den heer W. F. van Ingen Schenau, die zijn vreugde uit sprak over de groote publieke Interesse en o.m. dank bracht aan den heer De With, die in zijn fabriek voor ruime kleedgelegen heid had gezorgd, aan den markt- en havendienst, enz. Onder leiding van in structeur H. Rol werden daarna een tiental nummers op vlotte wijze afgewerkt, waarbij de heeren Van der Reyden en dr. Renaud per luidspreker voor de noodige explicatie zorg droegen. Gedemonstreerd werden o.m, vervoergrepen te water, een volledige red ding, het gevaar van kano-varen voor den niet-zwemmer, bevrijdingsgrepen, kunst matige ademhaling, enz. Een tweetal komische nummers: „de las tige schipper" en „De gestoorde bruiloft" zorgden voor een prettige variatie. Tegader werd het zoo een uitstekende propaganda- middag voor de Leidsche Reddingsbrigade en de E. H. B. O., die als altijd haar medewerking verleende. Moge menigeen door deze demonstraties, die met een zeer hartelijk applaus werden beloond, thans van het bestaansnut der L. R. B. overtuigd zijn en zulks tot uiting brengen door zich zoo spoedig mogelijk aan te sluiten als donateur. EXTRA TREINEN OP 3 OCTOBER. Ter gelegenheid van het 3 Octoberfeest zal de Nederlandsche Spoorwegen een groot aantal extra treinen laten loopen, terwijl 's avonds na afloop van het vuur werk extra nachttreinen zullen loopen naar Den Haag. Rotterdam, Haarlem, Amsterdam en naar Alphen aan den Rijn, Bodegraven en op de Haarlemmermeer lijnen. 0 VOLKSTUINDERSVEREENIGING „ONS GENOEGEN". Ongeveer 110 personen, leden van boven genoemde vereeniglng met hunne dames, hebben Zaterdagmiddag in een viertal autobussen een excursie naar Den Haag gemaakt, alwaar een bezoek werd gebracht aan de prachtige volkstuinen van „Nut en Genoegen" nabij het Zuiderpark aldaar. De prachtige inrichting oogstte ailge- meene bewondering. Na afloop van de wel geslaagde excursie bracht de voorzitter van ..Ons Genoegen" zijn Haagschen col lega dank voor de welwillende ontvangst en de interessante rondwandeling. Thans staan nog excursies op het pro gramma naar den Hortus Botanicus alhier en de Amato te Amsterdam. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De gezondheidstoestand van H.M. da Koningin is aanmerkelijk verbeterd. (Bin nenland, 3e Blad.) De Nederlandsche rondvlucht goed ge slaagd. (Binnenland, 3e Blad.) Te Den Haag is overleden in den ouder dom van 47 jaar, dc heer M. Hage, resi dent van Bali en Lombok. (Binnenland 3e Blad.) De S.D.A.P. bestond gisteren 40 jaar; een herdenkingsbijeenkomst te Amsterdam. (3e Blad.) BUITENLAND. Saar-betooging op den Ehrenbreitstein Hitier spreekt. (2e Blad en Buitenland, le Blad.) Een familie-bijeenkomst der Habsburgera (Buitenland, le Blad.) Eenige ontspanning in het Verre Oosten? (Buitenland, le Blad.) Een opmerkelijke rede van dr. Goebbela (Buitenland, le Blad.) Ernstige overstrooming in Britsch-Indië. (Tel., le Blad.) LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Zomeruitvoering in „Zomerlust". Bovengenoemde vereeniging heeft den afstand tusschen de beide speelseizoenen getracht te overbruggen door Zaterdag avond in café-restaurant „Zomerlust" een zomeruitvoering te organiseeren. De voorzitter, de heer F. Simons verde digde ln zijn openingswoord het bestaans recht van deze uitvoering en wees eroft hoe er naar gestreefd is een programma van uitsluitend lichte kost samen te stel len. Wanneer de finantiën het toelaten en een goede rolbezetting kan worden ver kregen, ligt het in de bedoeling om ln den komenden winter een stuk van Herman Heyermans ten tooneele te voeren. Na eenige woorden van gelukwensch tot een der donateurs, die zijn koperen brui» loftsfeest herdacht, besloot de heer Simon» met allen een plezierigen avond toe t» wenschen. „The Melody Boys" speelden ter Inlei ding eenige vroolijke nummers, waarna d» club achtereenvolgens het blijspel ,,D» oom uit Amerika" en de klucht „Meneef de inspecteur" opvoerde. Beide stukjes verwierven dankbare in stemming, al viel er op dit spel zoo nu ea dan wel eens iets aan te merken. De da mes en heeren betoonden zich lang zo» rolvast niet als anders en de souffleur be wees dan ook onmisbare diensten! De regie van den heer A. de Water ea het kapwerk van Piet van der Pijl warëa goed verzorgd. De opkomst was uit den aard der zaak niet zoo groot als wij bij de L. D. C. ge wend zijn, doch voldeed aan de verwach tingen, welke men aan een dergelijke uit voering in de zomermaanden mag stellen. Een bal vormde het waardig besluit vaa dezen genoeglijken avond tot welks wel slagen ook „The Melody Boys" het hunn» hebben bijgedragen. CHR. JEUGD VER. „N.O.M.A.T.E.G.". Geslaagd uitstapje. Zaterdagmiddag maakten de leden van bovenstaande organisatie een uitstapje naar Den Haag. Per extra tram vertrok men te 14.06 uit Lelden. Het weer zag er aanvankelijk niet aanlokkelijk uit, maar het bleef gelukkig droog en later scheen de zon weer. Dade lijk deden de kinderen zich hooren. D» tram daverde van hum gezang. En vóór men het wist was het doel van den tocht bereikt n.l. de Haagsche Dierentuin. Wat is daar genoten! Tot zes uur is men er gebleven. Van tijd tot tijd werd de dorst gelescht en de inwendige mensch versterkt Daarna werden spelen gedaan op het Malieveld. Veel te vroeg naar aller wensch was de tijd daar om te vertrekken. De terugreis werd al zingende weer volbracht en zoo kwam men wel voldaan te plm. kwart voor negen te Leiden, waarna men zich naar het Ver.-gebouw aan den Mid delweg begaf. Daar werd met een enkel woord dank gebracht aan allen, die aan het welslagen hadden meegewerkt. Daarna keerden ouders en kinderen naar hun woningen terug en keerde de rust van den Middelweg langzamerhand weer. N.O.M.A.T.E.G. kan met groote voldoe ning op haar zomerwerk' terug zien. Beide kampweken en de twee uitstapjes zijn uil- muntend geslaagd. Thans weer vol moed de wintercampagne aangevat!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1