ILEIDSCH DAGBLAD IfJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 25 Augustus 1934 UIT DE RIJNSTREEK. De toevloed van Tuxedo's in Nederland BUSLICHTINGEN. UIT RUSLAND. DE STERRENHEMEL IN NED ERLAND IN DE WEEK VAN 22-29 AUG. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) Oeebsiê VOORSCHOTEN. „De beer J. Pronk, onderwijzer aan de vormde School alhier, is geslaagd voor 'rt examen hoofdacte. o WASSENAAR. Geslaagde Excursie. Uitgeschreven door de afd. Wassenaar m de Ver. van Oud-Leerlingen, waarbij tienoodlgd de afd. Lelden, werd op het odgoed „Backershagen" een excursie houdenDoor den tuinbaas, den heer [dchout, werden de ruim 20 aanwezigen liom geheeten, waarna onder zijn lel- ag een rondgang werd gemaakt over het ooi bezit. Zij, die Backershagen van eenlge jaren leden kenden, stonden verbaasd over dgeen hier onder leiding van den heer eekiout sinds het vroege voorjaar was reikt. Prachtige gazons zijn aangelegd, akeur van bloemen en planten is onder pacht en artistieke perken en vakken t de meest ulteenloopende evenwel schtig harmonieerende kleuren zijn op at. Ook in de kweekerij viel al reeds >1 moois te zien en de cultuur van de tlamen b.v. belooft" geweldig te' worden. Ook een bezoek aan de kassen loonde de moeite. Het was dan ook terecht, it bij het afscheid de voorzitter van de d. Wassenaar,, den heer Weekhout zijn iljemeende complimenten bracht zoowel or diens vakkundigen aanleg van het teel als voor de kweekerij der diverse Itares in het bijzonder, waardoor hij «de te mogen opmerken dat Backers- icgen dood hem zoo niet tot de mooiste, ia toch zeker tot een van de mooiste iltens is gemaakt uit de verre omgeving Ook werd dank gebracht aan den bezit- i van dit bulten die op zoo welwillende te toestemming verleende tot het hou- m der excursie en die de aanwezigen zoo i te lijk heeft doen ontvangen. De ak. Koninginnedag. Door het Bestuur der Koningin Wilhel- ina Vereeniging is in samenwerking met Chr. Oranje Vereeniging besloten met [Medlglng van het verlangen van H. M. Koningin, dit jaar uitsluitend een feest organiseeren voor de kinderen der la- ra scholen in deze gemeente, op 31 a.s. Het programma luidt: 's morgens half- een koraalmuziek en vaderlandsche lie ren uit te voeren op het Dorpsplein door muztekvereen. „Excelsior". Omstreeks jen uur opstelling der schoolkinderen op Duinrellweg en Storm van 's-Grave- adeweg, daarna rondgang met muziek t Excelsior en de Mondharmonicaclub I.O.S." Op het Molenplein gaan de leerlingen jde 5e, 6e en 7e klasse uit den stoet l' het terrein aan den Jonkerlaan, waar mrden onthaald en vervolgens kunnen rlnemen aan diverse spelen, bestaande ;r jongens in zakloopen, ruiter te paard Romeinsehe wagenrennen en voor isjes In ballatje dragen, blokjerapen en flenclans. e kinderen van de 1ste en 2de klasse a naar het patronaatsgebouw, ontvan- idaar versnaperingen en kunnen profi le» van de poppenkast en de toeren, i een goochelaar. Hetzelfde program geldt voor de leer- ten der 3de en 4de klasse in hot Cen tal Theater. Des avonds biedt Excelsior een concert ia op het Dorpsplein. De besturen van beide vereeniglngen bben de ingezetenen verzocht op 31 igustus de vlag uit te hangen. Opening Geneeskundige inrichting „Nieuw Rijksdorp". Gistermiddag had in tegenwoordigheid a vele genoodlgden w.o. de plaatselijke storen Doelman, Baart de la Faille en an Hengel de opening plaats van de ge- stsltundige inrichting „Nieuw Rijksdorp" (legen aan de Berkhelstraat alhier. De geneesheer-directeur, dr. Florls Hers (rak een woord van welkom. Hij zette het doel van deze inrichting i semi-ziekenhuis uiteen, waarbij hij uit i' komen dat het steeds zyn ideaal en el is geweest een eigen inrichting te ogen bezitten, waar het hem mogelijk a zijn het meest waardige te kunnen nngen, om den zieken mensch te trach- o tot het volwaardig bestaan terug te 'ingen. Spr. bracht dank aan allen, die UB bi) de inrichting behulpzaam zijn ge- eest, den administrateur, de hoofdzuster «t haar drie zusters, de installateurs enz. Ook werd het woord gevoerd door de talnistratrice, de hoofdzuster, mej. Wil ms en mej. Tobé, die de beste wenschen M de inrichting overbrachten, door me- lonw Hers die het lint doorknipte verge ld van de bede, dat Gods zegen op dit lis zal mogen rusten, waarbij zij de ge- (eskundlge Inrichting voor geopend ver- lurde. Hierop werd een rondgang door het ge- ww gehouden, waarbij bleek dat het oime gebouw practisch en nuttig kon lorden gebruikt voor het onderbrengen H de zieken en van het personeel. Voorts ls er een groote serre, uitziende ip den mooien Engelschen tuin en den Kententuin met kassen, waar dr. Hers Uth voorstelt eventneele zenuwpatiënten ™i arbeid verstrooiing en afleiding te «zorgen. - Gevonden: 2 portemormaies met in- ®id, paardentuig, 2 schapuliermedailles, teleutel, ceintuur, statief van foto- «stel, wieldop van auto, hoes van melk- <l, tabakspijp, haarkam, jas en colbert- f' poes, damestaschje, koffertje met «oud, 3 ligstoelen, ring met 3 sleutels. slappen hoed, huissleutels, voetrust 'W motor, fototoestel, jachthond, bad- ïlts, jongensjasje, houten koralen hals- T. Inlichtingen bij de politie. DE KANTOREN DER ®JO iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot balf 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Vdags den geheelen dag gesloten: ALPHEN. De Gemeentepolitie. Bi) de herziening dar Gemeentewet is art. 190, thans art. 223, aangevuld met een bepaling i.z. de verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de elschen van benoembaarheid en de be zoldiging der gemeente-politle, welke ver ordeningen zijn onderworpen aan de Ko ninklijke goedkeuring. Ter uitvoering van genoemd artikel der Gemeentewet, heb ben B. en W. den raad toegezonden een ontwerp-verordenlng voor de gemeente politie alhier, omtrent welk ontwerp de commissie van georganiseerd overleg ls ge hoord, De ambtenaren der gemeentepolitie bekleeden de rangen van inspecteur van politie, dienaar van politie 1ste en 2de kl. f3de kl. komt dus te vervallen). Het aantal bedraagt ten hoogste: 1. in den rang van inspecteur; 2. in den rang van dienaar van politie 1ste kl. en 3 in den rang van dienaar van politie 2de kl. De jaaxwedden bedragen: voor den Inspecteur f.2550f.2950; dienaar van politie 1ste kl. f. 2100—f. 2300 2de kl. f. 1800—f. 2000; agenten ln het bezit van het diploma krijgen hiervoor geen toelage meer, terwijl zij, die geen diploma hebben, een ver mindering op hun jaarwedde zullen ont vangen vgn f.50 en zonder aanteekenlng f. 25. Een en ander geldt niet voor agen ten, die bij vaststelling dezer verordening ln dienst zijn. Voor ieder kind, te begin nen met het 3de kind, wordt een toelage verstrekt van f. 50 per kind beneden den leeftijd van 14 jaar. Voor beschikbaarstel ling van rijwiel voor deri dienst wordt f.30 per jaar vergoed. Verhuring woning. De woning Raadhulsstr. No. 100, eigen dom der gemeente, tot nu toe bewoond door den dienaar van politie J. Verseput die met 1 Sept. a.s. den dienst met pensioen zal verlaten komt dezer dagen vrij. Als gegadigde heeft zich aangemeld de dienaar van politie H. de Groot, die bereid is deze woning van de gemeente te huren en als vergoeding daarvoor het Raadhuis der gemeente schoon te houder^ onder voorwaarde, dat hij tevens vrij vuur en licht zal hebben, 't Komt B.en W. goed voor, dat deze woning weder wordt be trokken door een dienaar van politie. Waar' genoemd persoon hun daarvoor ge schikt voorkomt, stellen zij den raad voor, aldus tot deze verhuring te besluiten. De a.s. Landdag „Het Mobilisatiekruis". In verband met den op 1 September a.s. te houden Landdag, vernemen wij nog dat te halfdrie de tamboers en pijpers van het korps mariniers zich zullen doen hooren. De Oranjegarde uit Leiden zal de eere- wacht formeeren en ook op andere wijze medewerking verleenen. In de onmiddel lijke nabijheid van het terrein ls een par keergelegenheid voor auto's, bussen en rijwielen onder leiding van den Leidschen Particulieren Nachtveiligheidsdienst, die tevens de bewaking en controle op het terrein ln. handen .heeft. Om onaange naamheden te voorkomen, wordt de aan dacht gevestigd dat de controle buiten gewoon streng is. Door den wachtmeester Beverwijk van het 6de reg. veldart. wordt „Hongaarsche Post" gereden. De heer Beverwijk be stuurd dan 8 paarden, n.l. 2-maal 3, ge volgd door 1-maal 2 paarden, terwijl hij het geheel bestuurd, staande op beide laatste paarden. Iets bijzonders voor de Rijnstreek! Feestavond R.K. Bond van Overheids personeel. Door de afd. Alphen van de R.K. Bond van Overheidspersoneel werd gisteravond in de St. Jozefzaal op feestelijke wijze door de leden met hun dames het 3e lus trum herdacht. De opening werd verricht door den voor zitter den heer J. G. v. Schalk, die een historisch overzicht gaf en de leden op wekte tot getrouwheid en uitbreiding der organisatie. Door een zich daarvoor gevormde com missie werd aan de aftteellng een nieuw vaandel aangeboden, dat werd ingezegend door den eerw. heer deken. Deze hield tevens een toespraak waarbij deze de symbolische beteekenis van trouw aan het vaandel schetste. Nadat tevens de geestelijke adviseur kapelaan Kossens nog het woord had ge voerd, werd het verdere van den avond af gewisseld door zang, muziek en voor drachten. Gevonden: 1. belastingplaatje in etui; 1 gr. regenjas; 1 overal; 2 auto- kussens: 2 portemonnoies met Inhoud; I linnenzak met inhoud, autobenoodlghe- den. Inlichtingen politiebureau Jullana- straat. Een dochtertje van den heer V. dat verleden week een arm brak, had gisteren het ongeval bij het vlug loopen voor een auto te struikelen -en met het hoofdje op een trottoirband te vallen. Het meisje be kwam een gapende hoofdwonde. Dr. Gr. heeft het meisje verbonden. Ds. J. Stehouwer ontving ten behoeve van de diaconie der N.H. Kerk een gift van f. 25. o BOSKOOP. A.s. Maandag 27 Augustus, nam. tus- schen 8 en 9 uur zal de Chr. Zangver. „Hosanna" alhier, te Hilversum in de studio, voor de N.C.R.V. eenlge zangnum mers ten gehoore brengen. Op Dinsdag 28 dezer, nam. 8 uur, zal de Ohr. muziekver, „Harmonie Concordia", onder leiding van haar directeur, de heer J. Noordanus uit Lelden, op het balcon van hotel „Neuf" een concert geven. o NIEUWKOOP. Chemische analyse van de bagger. Naar wij vernemen wordt momenteel cp verzoek van het Gemeentebestuur mid- dels den Technischen Ambtenaar van den Plantenoiektenkundigen dtenst voor dit district, den heer J. Zwartendijk te Bos koop aan het Bodemkundlg Instituut te Groningen een chemische analyse gemaakt RECLAME- 6328 Binnen enkele dagen zullen zij hier zijn en zal de groote indringing in Europa beginnen. Binnenkort zullen er evenveel Tuxedo's zijn als sterren aan den hemelt van de bagger der gemeentelijke werk verschaffing. Het resultaat daarvan kan over 2 weken bekend zijn. Een voorraad van ruim 3200 ton ls reeds aanwezig, welke opgedroogd, een quantum vormt van on geveer 1000 ton. Eenlge kweekers te Bos koop hebben voor proef reeds een klein quantum aangevraagd, o WADDINXVEEN. De Gemeenterekening 1933. De gemeenterekening van 1933 geeft de volgende bedragen aan: gewone dienst, Ontvangsten f. 206.828.27'A; Uitgaven f. 109.923.69'/*: Batig saldo f. 45.904.58. Kapitaaldienst: Uitgaven f.94.742.82; Ont vangsten f.20.019.53. Nadeelig slot f.74.723.29 Aanrijding. Op den Henegouwerweg had een auto- botsing plaats tusschen den heer J. v. N. en den heer K. uit Gouda. Op het oogen- blik, dat van N. de Emmastraat naderde, reed hij met volle vaart tegen de auto van den heer K. De auto's werden belden zwaar beschadigd; persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Bij het Chr. Wadd. Mannenkoor „L.E.D.A.G.O.H." bestaan plannen om op den verjaardag van H.M. de Koningin een openluchtconcert te geven op het school plein van de Ohr. school Oranjelaan alhier, na afloop der kerkdiensten. o ZWAMMERDAM. —De Gasfabriek alhier heeft de prijs van het gas met 1 cent per M3 verlaagd en van 9 op 8 cent per M3 gebracht. Ook zijn voor de verbruikers voordeeliger be palingen gemaakt wat betreft het sluiten van een vastrecht tarief. De heer M. van Muiswinkel alhier, die onlangs ls geslaagd voor hét arts examen, is thans benoemd tot gemeente geneesheer te Goedereede. Stationsplein en Perron B. S. M. Op werkdagen: Rlchitlng: Amsterdam .ftatterdam Utrecht 3,—* rr3.'—3.—* 7.-10 15.40 10.30 10,30 16.40 13.30 13.30 20.40 15.20 14.30 16,15 16.15 17.40 16.50 18.25 22.— 19,15 22.45 22.45 Des Maandags en daags na een feestdag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.- 3.— 3.— 22 56 22. De trein van 22 uur 45 geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Station Heerensingel. Bus aan den trein niet op perron Vertrek der posttretnon op werkdagen te 12,35 16.27 18.44 Sterretijd 20 h. 2 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden: de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend Drie maantjes op deze kaart: 22 in het Z.; 25 ln het ZO.; 28 in het O. Men dient ei rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten -echts en het Westen links van den toeschouwer ts wanne i deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar - t Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten AFSCHAFFING VAN DE G.P.Oe. (Nadruk verboden.) Een van de machtigste wapenen van de bolsjewiki, die hen ln staat hebben gesteld de macht te behouden, was de Tsje-Ka (Buitengewone Commissie ter Bestrijding van de Contra-Revolutie), die met IJzeren hand elke poging tot verzet neervelde, die duizenden menschen tcrechtstelde, ont zettende wreedheden bedreef en onnoeme lijk veel leed in Rusland heeft veroorzaakt De meest gehate en meest gevreesde man ln Rusland was Dzjerzjlnski, de Poolsche fanaticus, dit aan het hoofd van de door hem zelf gestichte Tsje-Ka stond. Eenlge jaren geleden werd besloten de Tsje-Ka af te schaffen. In de practljk kwam het hierop neer, dat de Instelling, die Tsje-Ka genoemd werd, een nieuwe bena ming kreeg, n.l. GP.Oe (Rijks Politiek Bestuur.) Dat was zoowat het eenlge ver schil tusschen de „nieuwe" Instelling en de „afgeschafte" Tsje-Ka, De G.P.Oe. be zat het recht menschen naar eigen goed vinden te arresteeren, te verbannen, ter dood te brengen. De G.P.Oe. bezat een eigen „rechtbank", die geen verdedigers kende, die de aanklachten ln afwezlghold van den beschuldigde behandelde, wier uit spraken door niemand te niet konden worden. De G.P.Oe, organiseerde de be ruchte processen, waarbij volkomen on schuldige menschen onder pressie allerlei phantastische misdrijven op zich namen en daarvoor vaak terecht gesteld werden. Nu en dan ging de G.P.Oe te ver en betrok vreemdelingen bij haar „processen." Dan greep de regeering van het land, wier on derdanen vervolgd werden, ln en wist den veroordeelde te redden. De Russen kon de G.P.Oe natuurlijk, zonder iemand reken schap te geven, vermoorden, verbannen, tot dwangarbeid veroordeelen, Kort geleden (11 Juli 1934) is plotseling een decreet uitgevaardigd, waardoor de G.P.Oe eveneens afgeschaft werd. In plaats daarvan wordt een volkscommissariaat van binnenlandsche zaken van de Sovjet- Unie ingesteld dat ook „volscommlssariaat van de revolutlonnaire orde" genoemd wordt. De lezer kan maar kiezen, wat hij mooier vindt. Daarbij werd der G.P.Oe haar „juridische commissie" ontnomen, zoodat het nieuwe volscommlssariaat niet meer als gerechtelijk college zal kunnen op treden. In ruil daarvoor wordt de volkscom missaris, die aan het hoofd van het nieuwe departement staat (de beruchte Jagoda), tot chef van de politie en van de brand weer ln de geheele Unie benoemd. Boven dien kreeg het nieuwe departement een speciale afdeeling voor het bevolkings register en een speciale commissie, die het recht krijgt menschen het verblijf binnen bepaalde streken te ontzeggen, hen naar het Noorden te verbannen, hen in kam pen voor dwangarbeiders op te sluiten en wel tot maximum 5 jaar, of hen uit het land te zetten. Daarvoor is geen proces noodig, alles geschiedt langs den admini stratieven weg en de gearresteerde, ver- bannene of tot dwangarbeid veroordeelde zal niet weten, waarin zijn misdaad be stond. Voor dezë administratieve maat regelen bestaat natuurlijk geen liooger beroep. Den getroffene blijft dus niets anders over dan in zijn ongeluk te berus ten. Het nieuwe volkscommissariaat ver schilt dus weinig van de vroegere G.P.Oe. In sommige opzichten zijn zijn volmach ten zelfs grooter, en Jagoda, de vroegere chef van de G.P.Oe, die tot volkscom missaris (minister) gebombardeerd is, heeft zich niet te beklagen. De G.P.Oe. had vroeger in alle republie ken afdeelingen. Die afdeellngen worden nu ln volkscommissariaten van binnen landsche zaken veranderd en staan onder leiding van het centrale volkscommis sariaat te Moskou. Ook hier komt dus alles neer op een verandering van naam. In de afzonderlijke gewesten, provincies en distrieten bevonden zich vroeger agen ten van de G.P.Oe., die ln opdracht van i de centrale G. P.Oe. de politieke politie dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken dan neme men dat deel van den kaarthorizon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien juist zoo als zij aan den hemel staan De sterren In Bovenstaand kaartje die een gekartelden rand nebben rijn van de le grootte of helderder de Jlkke ronde stippen zijn sten-en van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. leidde en voor de onderdrukking van elke poging tot verzet, zorgde. Die persoon zal nu dezelfde functie vervullen en vertegen woordiger van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken genoemd worden. Wij zien dus, dat de „hervorming" voor een groot gedeelte neerkomt op een ver andering van naam. Het zou echter ver keerd zijn te denken, dat de „hervorming" ln het geheel geen veranderingen, geen juridische gevolgen zal hebben. De G.P.Oe. was een volkomen zelfstandig lichaam, dat buiten de regeering stond en alleen van de leiding der communistische partij bevelen kreeg. Nu Jagoda volkscommissaris is ge worden, wordt hij daardoor lid van de Sovjet-regeerlng. In Sovjet-Rusland bestaat een zekere tegenstelling tusschen de instellingen, die rechtstreeks aan den staat ondergeschikt zijn (en die dan ook steeds het praedi- caat „sovjet-" dragen) en de Instellingen die aan de communistische partij gehoor zamen moeten. De G.P.Oe was een partij- instelling (in dien zin, dat zij alleen den leider der partij verantwoording schuldig was). Het nieuwe volkscommissariaat is een „sovjet"-lnstelling, dus een rijks orgaan. Als zoodanig staat het nieuwe volkscommissariaat onder controle van de „commissie van sovjet-controle". Ver gaande bevoegdheden van die commissie in dit geval niet, omdat het nieuwe volks commissariaat bij zijn oprichting bepaalde voorrechten gekregen heeft, die andere sovjet-organen niet kennen. Hoe is de positie van den vertegenwoor diger van het nieuwe volkscommissariaat in de provincie? De administratieve een heid in de Sovjet-Unie is het „rayon". De vroegere vertegenwoordiger van de G.P.Oe ln het rayon zal nu het volkscommissa riaat van binnenlandsche zaken vertegen woordigen. Hij staat aan het hoofd van de politie (die ln Sovjet-Ruslad „militie" genoemd wordt). Daar hij tegelijkertijd het „centraal bestuur voor de binnenland sche bewaking" vertegenwoordigt, staat hij tevens aan het hoofd van de politieke politie. Ook de organisatie van de poli tieke veiligheid is aan hem ondergeschikt, hij la dus chef van de bolsjewistische „marechaussee". In de grensstreken is hij tevens chef van de grensbewaking. Overal ls hij ambtshalve chef van de gevange nissen. Alle legerafdeelingen, die in zijn rayon gelegerd zijn, staan steeds tot zijn beschikking en moeten hem gehoorzamen. Hij staat aan het hoofd van de organen, die de taak hebben hoogverraad, spion- nage, aanslagen op den staat en zijn or ganen, brandstichting, contra-revolutlon- naire actie enz. te vervolgen, te straffen en uit te roeien. Daar de brandweer met het nieuwe departement vereenigd is, is hij tegelijkertijd chef van de plaatselijke brandweer. HU ls ambtenaar van den bur gerlijken stand, chef van het bevolkings register. Hij is kortom de almachtige heer en gebieder van zijn rayon. In czaristisch Rusland bezat zelfs de gouverneur-gene raal van een streek, waar de staat van beleg was afgekondigd, niet zulke uitge breide bevoegdheden. En elk rayon heeft voortaan zulk een „gouverneur-generaal" met uitgebreide volmachten. Het uitvoe rend comité van het rayon wordt slechts een administratieve raad, zonder eenige werkelijke bevoegdheid. Zulk een potentaat heeft tot ohef den vertegenwoordiger van het volkscommis sariaat in de streek (elke streek bestaat uit een bepaald aantal rayons), waarvan zijn rayon een onderdeel vormt, dus een „gouverneur-generaal" met dezelfde be voegdheden alleen in een veel grooter gebied (een „streek" is in den regel aan zienlijk grooter dan geheel Nederland), En aan het hoofd van die geheqle organisatie staat de volkscommissaris Jagoda, die op zijn beurt Stalin als zijn eenigen oppersten chef heeft. Practisch komt de hervorming dus hierop neer, dat het geheele politie-appa- raat, met zijn ongehoorde centralisatie en ongekende bevoegdheden aan den dictator ondergeschikt is, die op deze wijze het land bestuurt. Stalin zal nu nog beter dan vroeger zyn wil kunnen doorvoeren, eigen machtig in Rusland kunnen regeeren. Nooit heeft een heerscher ln Rusland zulk een macht bezeten als de communist Sta lin nu bezit. Zelfs 'n keizer als Nlcolaas I, die steeds als het type van den absoluten heerscher werd beschouwd, bezat niet zulk een macht als de Georgiër Dzjoegasjwili (zooals de lezer mogelijk weet, heet Sta lin in werkelUkheid Dzjoegasjwlli en is hU geen Rus, maar een Georgiër. Wij hebben reeds geschreven, dat het nieuwe volkscommisariaat de rechterlijke functies van de G.P.Oe zal missen. Dat is van veel belang, omdat de moorden zon der proces, het uit den weg ruimen van menschen, wier eenige schuld vaak daarin bestond, dat de G.P.Oe-chef hen niet mocht, nu zal ophouden of althans tot een minimum teruggebracht worden. Het recht om een onderzoek in te stellen be houdt het nieuwe departement echter wel. Dat recht wordt zelfs uitgebreid. Boven dien heeft het nieuwe departement het recht gekregen zooals wij boven hebben geschreven langs den administratieven weg, menschen, zonder vorm van proces, te arresteeren, te verbannen en zelfs tot vijf jaar dwangarbeidte „veroordeelen". De commissie, die deze straffen zal uit dealen, zal dus weinig van de vroegere G.P.Oe-rechtbanken verschillen (zij zal echter de doodstraf niet mogen toepassen). Wanneer zij een bepaald geval om poli tieke of andere overwegingen niet zelf zal willen behandelen, zal zU het aan den gewonen rechter overdragen, die krachtens de „revolutionnaire wetten" vonnis velt. Die „revolutionnalre wetten" en het ge heele „revolutlonnaire recht" zijn van dien aard, dat een Nederlander er van zou schrikken, als hy ze kende, maar de Rus sen zün in de 16 jaar van het bestaan van het sovjet-regime aan alles gewend geraakt. Overigens moeten nu andere lan den ook aan dergehjke praktijken wennen. De bedoeling van Stalin by het instel len van het nieuwe departement was een orgaan te scheppen, dat zyn dictatuur zou bevestigen. In Rusland wordt rekening gehouden met een oorlog ln het Verre Oosten (dus met Japan). Wanneer die oor log uitbreekt, is niet met zekerheid te zeggen. Japan heeft het initiatief en het zal tot den aanval overgaan, wanneer het den tüd ryp zal achten. Een oorlog met het uitstekend bewapende, goed georga niseerde Japan zal aan de bevolking van Rusland hooge eischen stellen. Een eerste verelschte voor het tegenwoordige regime ls daarby, dat de orde in het land goed bewaard wordt, dat elke poging tot op stand onderdrukt, wordt. Stalin hoopt dat doel te bereiken door de administratie op de bovenomschreven wyze te reorga- niseeren. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Ster '/d 3* grootte, of kleines Ster */d 2* grootte Ster'/dl'gr, Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau */d Industrieelen Eigendom onder No. 64 a a a ©MUIEMAAN 3 LAATSTE KVfflEIlER NIEUWE MAAI) ZUID VENUS MASS JUPITER Q) 'SATURNU5©

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7