STUKKEN BETER AROMA! Losse nummers van ons Blai LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 25 Augustus 1934 VISSCHERIJ-BERICHTEN. TELEGRAMMEN. SPORT. «334 I BELG1E. Tan «plannage Terdachte personen gearresteerd. De Justitie te Brussel heeft een soldaat gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt geheime militaire documenten te hebben verschaft aan den broer van zyn vriend, een Duitscher. die deel zou uitmaken van een spionnage-dlenst. De Duitscher werd eveneens gearresteerd, evenals zijn zus ter. bij wie andere geheime documenten werden gevonden De Belgische soldaat heeft bekend, geld te hebben ontvangen voor de levering der betrokken documen ten. O FRANKRIJK. Nog steeds de zaak Stavisky. De aoon van den vermoorden raadsheer Prince is niet tevreden over het gepubli ceerde rapport van de politie over het on derzoek naar den gehelmzinnigen dood van zijn vader. Hij heeft zich naar den rechter van in structie te Dijon begeven en heeft daar zijn beschuldigingen tegen het politieon derzoek in juridischen vorm ingediend. De Parljsche bladen houden zich op nieuw bezig met de affaire Prince. De rechtsche bladen baseeren zich daarbij op de interviews met den zoon van Prince en fconcludeeren daaruit, dat de lezing vol gens welke Prince vermoord is, juist is. Wederom klagen zij zekere personen aan een werkelijk onder zoek te versluieren. De vroegere advocaat Guiboud Ribaud. die in verband met het Stavisky-schandaal ln arrest zit en reeds 9 dagen in honger staking is, bevond zich gisteren in zoo slechten toestand, dat hij niet meer kon opstaan. Hij zal waarschijnlijk vandaag nog naar het gevangenis-hospitaal over gebracht worden, waar men hem kunst matig zal voeden. Deze methode werd reeds op madame Hanau toegepast en le verde uitstekende resultaten. De Farijsche overheid maakt niet den indruk, dat ze zich door deze manoeuvre zal laten beangstigen en hem uit zijn arrest zal ontslaan. OOSTENRIJK. Een sterker leger? Naar verluidt, heeft de regeering haar gezantschappen te Parijs. Londen en Rome opgedragen te trachten de regeeringen te winnen voor een versterking van het ge regelde Oostenrljksche leger. Uit een bericht van 't Duitsche nieuws bureau blijkt, dat de bedoeling is uit het thans bestaande „Schutzcorps" ten deele een staande instelling te vormen, over welker sterkte nog geen mededeelingen zijn gedaan. De vrijwillige politie of mili tie, of hoe men het „Schutzcorps'' noemen wil, zou blijven bestaan om, als tot dus ver de aanvulling te zorgen van het te kort op de effectleven van het leger. Er loopen geruchten dat de tweede lei der van den Landbond. oud-vlce-kanse- lier en minister ir. Winkler naar Tsjecho- Slowakije gevlucht is. Staatscommissaris Fey heeft zich giste ren voor een Inspectiereis naar Karlnthlë begeven. o ROEMENIE. Weer een finantieel schandaal. Een parlementscommissie is benoemd, om een ernstig financieel schandaal te onderzoeken, dat aan het licht is gekomen tijdens het proces van de Engelsche firma Stewart Ltd. tegen de Roemeensche regee ring. De firma heeft 55 millioen lei uitbetaald gekregen, omdat de regeering een in 1930 afgesloten contract voor den aanleg van wegen in Roemenië heeft verbroken, waarbij als reden werd opgegeven, dat de door de firma gevraagde prijs buitenspo rig hoog was. Thans is uitgemaakt, dat de oorspronke lijke inschrijving volkomen redelijk was, maar dat eenige hooggeplaatste personen op enorme commissies voor zichzelf had den aangedrongen. De commissie zal nu een volledig onder zoek Instellen. o JAPAN. Een rijstmonopolie? De loonen der arbeiders. De Japansche regeering heeft beslote.. ëen commissie te benoemen om een onder zoek in te stellen naar de middelen tot vaststellen van den rijstprijs en de wen- schelijkheid van rijst een regeeringsmono- polie te maken Okada, de premier, is voorzitter dier commissie. Uit Juist gepubliceerde officieele statis tieken blijkt, dat de loonen der Japansche arbeiders, die altijd opmerkelijk laag zijn geweest, gedurende de laatste jaren nog verder zijn verminderd. In 1926 verdiende een arbeider in de Japansche katoen!abrieken per dag 1.56 yen (ongeveer 75 cent) en thans slechts 1.40 yen. Een arbeider ln de weeffabrieken ver diende in 1926 1.70 yen tegen 1.48 yen in dit jaar. De productie der fabrieken is niettemin met 60 tot 100 percent gestegen. Ofschoon de loonen in Japan aanzien lijk lager zijn dan in Westersche landen, wordt er de nadruk op gelegd dat bij ver gelijking rekening moet worden gehouden met het verschil in levensomstandigheden en sociale lasten tusschen Westersche en Japansche arbeiders. De Japansche arbeiders zijn gewend aan een zeer eenvoudig leven. Zij worden meerendeels gerecruteerd uit den boeren stand. die een zeer sober bestaan leidt. De kosten van de ingevoerde grondstof fen zijn zeer hoog, zoodat de fabrikanten om concurreerend te kunnen produceeren, wel gedwongen zijn de loonen zoo laag mogelijk te houden. Er is nagenoeg geen uitvoer van Japan sche levensmiddelen, zoodat deze op de blnnenlandsche markt zeer goedkoop zijn. De arbeiders in de katoenindustrie be staan voor 80 pet. uit vrouwelijke arbeiders van 15 tot 24 jaar en gewoonlijk blijven zij niet langer dan 3 a 4 Jaar op de fabrie ken. De arbeidsters wonen in groote tehui zen. die door de werkgevers ter beschik king zijn gesteld en waar tegen zeer lagen prijs maaltijden worden verstrekt. De werkgevers moeten aanzienlijke be dragen uitgeven tot bevordering van het welzijn der arbeiders, welke bedragen ongeveer 25 pet. van den loonenpost uit maken. o SPANJE. Het conflict met de Basken. De uitvoerende commissies van de dele gaties der Basklsche provincies in de in terprovinciale commissie, in geheime ver gadering te Vergara bijeengekomen, heb ben besloten advocaten te benoemen, die de wettelijke positie zulen bestudeeren van de burgemeesters en gemeenteraadsleden, die met vervolging bedreigd of beboet zijn. Voor het geval dat een gemeenteraadslid een door een afgezet collega opengelaten post zou aanvaarden, zouden de andere gemeenteraadsleden hun ontslag moeten nemen. Indien de regeering te Madrid be sloot om zekere gemeenteraden af te zet ten, is het waarschijnlijk dat de groote meerderheid der gemeenteraden der Bas klsche provincies zou aftreden. Men gelooft, dat alle Catalaansche af gevaardigden in de Cortes, die behooren tot de partij der republikeinsche llnkerzy de in Catalonië en tot de Catalaansche socia listische unie, besloten hebben morgen de vergadering van parlementsleden by te wonen, die te Bilbao byeengeroepen is om het bestaande geschil tusschen de Spaan- sche regeering en het Basklsche land te bespreken. De secretaris-generaal der veiligheid is gisteren naar Bilbao vertrokken om alle verelschte maatregelen te treffen, ten einde de byeenkomst te verbieden. De VEREENIGDE STATEN. Russische voorstellen verworpen. positie van Johnson. De Amerikaansche regeering heeft de Russische voorstellen met betrekking tot de regeling der Amerikaansche vorderin gen op Sovjet-Rusland van de hand ge wezen. De minister van Bultenlandsche Zaken, Huil heeft zelf de laatste besprekingen met den Russischen gezant Trojanofskl gevoerd, en er zelfs zyn vacantie voor onderbroken. In de officieele mededeeling, welke over deze kwestie is gepubliceerd, wordt het volgende gezegd: „De Amerikaansche regeering had na de hervatting der betrekkingen met Sov jet-Rusland haar eischen op schrift ge bracht. Daarna zyn besprekingen gevoerd, die zoowel over details als over princl- pleele zaken liepen. Heden echter over handigde de Russische gezant een tegen voorstel, dat geen optimisme over het resultaat der besprekingen toelaat." Trojanofskl heeft verklaard, dat hy toch nog hoop heeft, dat zy kunnen wor den voortgezet. De president van de NIRA. Johnson, en Richberg, adviseur van de NIRA, hebben samen met Roosevelt een conferentie ge houden, waarna Johnson tegenover ver tegenwoordigers van de pers mededeelde, dat Roosevelt van Hydepark uit, waarheen hy over 14 dagen zal vertrekken, de nieuwe rlchtiynen van het NIRA-progTamma zal publiceeren. Johnson zelf gaat a.s. Maan dag op een vacantlereis van 14 dagen Hy ontkende, dat er eenige oneenigheid tus schen hem en Richberg bestaat. Er was alleen een misverstand of de reorganisa tieplannen van de NIRA nog deze week of eerst over 14 dagen zouden worden gepubliceerd. Het belangrijkste voorstel, betreffende de reorganisatie van den raad van bestuur van de NIRA dat hij nu gedaan had, bestond in de instelling van een soort NIRA-directorium. Op de vraag of hy als bestuurslid van de NIRA zal aftreden, antwoordde hy ontkennend, doch voegde er aan toe, dat de kwestie van de opperste NIRA-leiding pas in Hydepark zal worden beslist. Er zyn sterke aanwyzingen, dat er een basis gevonden is voor een accoord, waar door de staking in de katoen-textielin dustrie, welke op 1 September zou uitbre ken, nog zal worden vermeden. Men gelooft, dat dit aan Roosevelt's intervensie te danken is Intusschen is nog niet bekend, ln welke richting de oplossing van het conflict thans gezocht wordt. o UIT HET VERRE OOSTEN. De spanning nog steeds groeiend. De geheele Japansche pers is zeer opge wonden over den toon der Sovjet-Russi sche nota en verklaart, dat de inhoud dezer nota een bewijs levert voor de po gingen de verantwoordelykheid voor de recente gebeurtenissen aan den Chinee- schen Oosterspoorweg af te schuiven op de Mantsjoerijsche en Japansche officieele instanties. De motieven voor de Sovjet-Russische nota zullen door de officieele Japansche Instanties nauwkeurig worden bestudeerd. De bladen zyn het er over eens, dat de Japansche nota van antwoord niet minder scherp mag worden geredigeerd dan de 8ovjet-Russische nota. Waar verluidt, zou Japan voornemens zyn. 30 oorlogschepen naar Dairen en 70 bombardementsvliegtuigen naar Charbln te zenden. Deze maatregel wordt in verband ge bracht met de thans wederom gespannen situatie aan de Mand9joerijsch-Russische grens. Door de Japansche ambassade te Sjang hai wordt het derwaarts zenden van oor logsschepen en bombardementsvliegtuigen niet ontkend, doch er wordt op gewezen, dat „het hier mogelijk gaat om maat regelen binnen het kader van de aan staande land- lucht en zeemanoeuvres, die in het gebied DairenSjanhaikwan zullen plaats vinden. Noch Rusland, noch Japan zijn bereid oorlog te voeren". Een verder eveneens nog onbevestigd bericht meldt, dat het Amerikaansche slagschip „Augusta" met twee destroyers op een plotseling bevel van Tsjingtau naar Dairen in zee gestoken is. Bij gisteren boven Tokio gehouden lucht- n!.>' -uvres was de stad gedurende drie uren ln donker gehuld. Een vrywilligers- corps van 350.000 man nam aan de oefe- vdngen deel. RECLAME. CHIEF WHIP IJMUIDEN, 25 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 10.85; Griet per kist van 50 KG. f.27—12; Tongen per KG. f. 2.60110; Groote Schol per kist van 50 KG. f.31; Middelschol per kist van 50 KG. I. 2827Zetschol per kist van 50 KG. f. 18; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 163; Schar per kist van 50 KG. f. 82; Middel Schelv .p. kist van 50 KG. f.17; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 11.506.80; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG f 8.70—4.20; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 40—18.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 4.30—1 80; Lengen per stuk f. 0.38; Wyting per kist van 50 50 KG. f. 2.802.20; Makreel per kist van 50 KG f.6—3.40 Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 491 met f.2510; IJM. 1 met f.1299: 2 loggers KW 44 met f. 925; KW 124 met f. 809. VLAARDINGEN, 25 Aug. Binnengekomen de SCH. 133 met 30 last. Pryzen: Maatjesharing, groen, f.18 16; volle haring zuid f. 11.2010.60 en f. 9.70; maatjesharing Zuid f. 13.50—12.70. DE HARINGVISSCHERIJ. De visscherij schynt de laatste week, volgens de uit zee ontvangen berichten, al te ruim te zyn. De prys voor de Zuid maatjes liep in het begin van de week belangryk op. Deze maatjes worden in hoofdzaak gekocht om ln de koelhuizen te worden opgeslagen. Om de Noord schynt de visschery geheel over te zyn. De Noord volle brengen nog een hoogen prys op, daar zy groot van stuk zyn; de Noord- maatjes daarentegen zyn het goedkoopst. Hiervoor bestaat de minste vraag vooral voor het kleinere goed. dat voor de bin- nenlandsche consumptie niet vet genoeg is en voor den export te klein. De kleine Zuidvolle brengen ook geen hoogen prys op. daar de kwaliteit nog wel wat te wen- schen laat. De gemiddelde pryzen zijn tot heden echter niet slecht en belangryk beter dan het vorig Jaar. Het bUJft nu maar af wachten, wat de ïtajaarsvlsschery ons brengen zal. Van het grootste belang zal het zyn, dat een goede regeling tot op vanging van de prijzen tot stand zal ko men. Hoe de regeling, die per 1 Sept. a.s. zal ingaan, zal zyn, is nog niet bekend. Van regeeringszijde schynt men nog op een verdere beperking aan te dringen. Zooals wy reeds eerder uiteenzetten, kan dit niet in het belang van het bedryf zyn, daar het de productiekosten zou verhoo- gen. Dit mag ln geen geval, daar wij toch reeds de grootste moeite hebben onze plaals op de wereldmarkt te handhaven. Het zal toch de vraag zyn, wie het het langste uit zal houden nu een Engelsche regeeringscommissie, de regeering advi seert de Engelsche haringvisschery op verschillende manieren te steunen met ongeveer een millioen pond sterling. Een gedeelte hiervan zou besteed worden voor het opkoopen van verouderde schepen en met een ander deel zou men credieten verschaffen. Onze Regeering mag er wel goed op letten of de gevraagde credieten toege staan zullen worden. Mocht dit zoo zijn, dan is het absoluut noodzakelijk, in het belang van de Hollandsche haringvissche- rij, die maatregelen te nemen, die haar voortbestaan mogeiyk zullen maken. We kunnen gerust aannemen, dat, wat En geland meer zou produceeren door regee- ringssteun, Holland zou moeten vermin deren. Tot op heden hebben wij onze produc tie nog maar zeer weinig behoeven te be perken. hieraan is het te danken, dat de Hollandsche Haringvisschery nog bestaat. Engeland daarentegen heeft zyn produc tie tot minder dan de helft moeten be perken; zyn visscherij werd hierdoor met den ondergang bedreigt. De wereldmarkt kan maar een bepaal de hoeveelheid opnemen en we moeten er voor zorgen, dat ons aandeel hiervan niet vermindert, liefst nog wat toeneemt. DE TREILVISSCHERIJ. Maandag waren een groot aantal log gers en stoomtreilers aan de markt. De prijzen waren belangryk lager, waardoor de besommingen slecht waren De meeste loggers markten op Maandag, zoodat er in het verdere gedeelte van de week, wei nig van deze schepen meer binnenkomen. Verschillende stoomtreilers, die gedu rende de zomermaanden hebben liggen surveyen, zyn weer uitgevaren, zoodat nu weer ruim 70 van deze schepen aan de trellvisschery deelnemen. Verschillende van deze schepen nemen nu weer de plaats ln van de motortreilloggers, die deze visschery met de haringvisschery verwisseld hebben. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit De Ned-rlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 1 geven' VERKLARING VAN ROOSEVELT. WASHINGTON, 25 Aug. President Roo sevelt heeft voor zyn vertrek naar zyn buitenverbiyf in den staat New York een aantal journalisten ontvangen en van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zich zeer duldelyk te distancieeren van de onlangs opgerichte Liberty League. Hy wees erop, dat de door deze party ln haar program opgenomen handha ving van de Amerikaansche grondwet en de bescherming van den particulieren eigendom dingen waren die vanzelf spra ken. De Amerikaansche bürger echter, aldus Roosevelt, verlangt méér dan dat, n.l. werkgelegenheid, hulp in den nood en bescherming tegèh uitbuiting en hiervan maakt het program der nieuwe party tot zyn verwondering geen gewag. De president uitte vervolgens zyn in stemming met de onlangs door den minister van landbouw Wallace afgelegde verklaring, dat het ln het belang van den wereldhandel raadzaam moet worden ge acht, dat een deel der Amerikaansche producten verzonden werd met bulten landsche schepen. Roosevelt zeide het er mee eens te zyn dat het buitenland slechts van Amerika kan koopen, wanneer het geld verdient door uitvoer of door het verrichten van diensten zooals vervoer ter zee. Tenslotte verklaarde Roosevelt, voorne mens te zyn voor de eerstvolgende byeen komst van het Congres een reorganisatie der NIRA te zullen uitwerken, welke een duurzame regeling van industrie en land bouw mogeiyk zal maken. Als een onmisbaar factor dezer organi satie noemde hy de bepalingen inzake oneeriyke concurrentie, arbeid van min derjarigen en minimumloonen. Op grond van de tot dusver opgedane ervaringen, aldus Roosevelt, moet terwille van een geordend economisch leven, een zoo duurzaam en elastisch mogeiyk orga nisme geschapen worden. AMERIKA': HANDELSBETREKKING MET CUBA. WASHINGTON. 25 Aug. (V.D.). Tus schen de Ver. Staten en Cuba ls een han delsverdrag geteekend. In officieele kringen wordt verklaard, dat dit het eerste van een aantal verdra gen is, welke moeten bydragen tot herstel van den buitenlandschen handel. Voor de Vereenigde Staten werd het ver drag geteekend door staatssecretaris Cor- dell Huil, den assistent-secretaris Sumner Welles en Jefferson Caffery, Ameri- kaansch ambassadeur in Cuba. Voor Cuba werd het verdrag geteekend door staatssecretaris Cosme Torriente en Marquez Sterling, ambassadeur te Was hington. Het verdrag treedt ln werking tien da gen na de ratificatie door President Roo sevelt. Volgens het verdrag zullen beiangryke tariefsverlagingen worden vastgesteld voor Cubaansche suiker, rhum, sigaren en ta bak en tydeiyke verlagingen voor Cu- baansch fruit en Cubaansche groenten. Aan de andere zyde verleent Cuba be langrijke voorkeurrechten voor vele Ame rikaansche producten. EEN FRANSCH—DUITSCH INCIDENT. PARIJS, 25 Aug. (Havas). De „Echo de Paris" meldt, dat de Duitsche gezant te Parys geen visum heeft gegeven voor den pas van den medewerker van dit blad, die zich Zondag naar Koblenz wilde begeven om verslag uit te brengen van de Saar- betooging. Deze maatregel geldt niet den medewerker van het blad persooniyk, doch het blad zelf. De „Echo de Paris" protesteert krachtig tegen deze discriminatie en vraagt of een dergelyke houding van de Duitsche regee ring maar leldeiyk moet worden aan vaard. o DE BASKEN WIJKEN EERST! SAN SEBASTIAN, 24 Aug. (Reuter).Het bestuur van het interprovinciaal comité besloot de vergadering van Baskische en Catalaansche parlementsleden, welke te gen morgen te Bilbao was belegd, uit te stellen, teneinde steun te zoeken by de afgevaardigden der republikeinsche, der socialistische en der links-Catalaansche party. o UIT HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 25 Aug. (V.D.). Ondanks den elsch van de Russische regeering, dat 88 Sovjet-onderdanen, die gevangen worden gehouden, zullen worden in vryheld ge steld. zijn opnieuw negen beambten van den Chineeschen Oester Spoorweg gear resteerd. o DE RADIO-TENTOONSTELLING TE LONDEN, LONDEN, 25 Aug, (V.D.) De Olympia radio-tentoonstelling wordt heden geslo ten. Zoowel het bezoek als de zaken, welke gedaan zyn, zyn grooter dan in 1933. Naar gemeld wordt zyn voor 30.000.000 pond sterling opdrachten aan de industrie ge- IERLAND TEGEN ENGELAND. DUBLIN, 25 Aug. De Iersche ministej van oorlog deelde ln den senaat mede, dii de regeerlng voornemens is een byzonderl medaille te laten vervaardigen ter ultrelj king aan alle Ieren, die hebben deelgent men aan de Iersche opstanden tegen Enge.| land in de jaren 1916 tot 1921. Verder zoJ een bedrag van 40.000 pond sterling bel schikbaar worden gesteld voor de stichting van een pensioenfonds voor deze -strijders—., voor zoover zy geen ander pensioen gt* nieten. GRIERSON ^FT WEER PECH. OTTAWA, 25 Aug. De Engelsche vllt-l ger Grlerson, die Vrijdag van AngmagsaJ lik aan de Oostkust van Groenland naa( Godthaab zou vliegen, moest twee uur i de start weer naar de plaats van vertnjL terugkeeren. De oorzaak van zyn terug* keer is nog niet bekend. SPOORWEGAANSLAG IN ZUID-IERLAKD DUBLIN, 25 Aug. Ten gevolge van eenl nieuwe daad van sabotage van regeermgs-l vyandige elementen was het gisteravond! in Zuid-Ierland byna tot een ernstig! spoorwegongeluk gekomen. Even voordat» een sneltrein, geheel bezet met Engelschsl vacantiegangers, het kruispunt Currols' Cross by Waterford zou passeeren, werd ontdekt, dat een stuk uit de rails genomet was. Het gelukte den trein nog op htt| laatste moment tot stilstand te brengen. De daders hadden de telegraaflijnen! doorgesneden en de telegraafpalen afge-| zaagd. Eerst na twee en een half uur waren d(| rails in zooverre hersteld, dat de trein reis kon voortzetten. DE WERKING VAN DE STROMBOLL MESSINA, 25 Aug. (V.D.) Gisteren werd een hevige aardschok gevoeld, gevolgd door nieuwe uitbarstingen van de Stromboll, die gedurende de laatste tien dagen in wer king ls. Een dichte rook verborg den vulkaan gedurende den dag. Des avonds kon een hevige gloed worden waargenomen. Een lavastroom vloeit langs de Noordeiyke hel ling van den berg. DAMMEN. CLUBLOKAAL P.D.L.V. (LISSE). De damvereeniging P.D.L.V. (Lisse) zal Donderdag 6 Sept. het nieuwe Clublokaal (Geref. Kleuterschool aan de Schoolstraat), ln gebruik nemen. KORFBAL. FLUKS. Fluks heeft voor morgen onderlinge wedstryden georganiseerd, waarby het piogramma een „athletiek-deel" en een „korfbaldeel" vermeld. Het eerste bevat o.m. hardloopen zon der en met keerpunt; hoogspringen, ver springen, enz., het tweede sneldoelen, ver werpen, zuiver werpen .strafschieten, etc, De wedstryden vangen om één uur aan. Er ziin verschillende pryzen beschikbaar gesteld. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURC, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMF.RWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST. Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2