pt* Jaargang VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 No. 22830 frlCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Vijanden sluiten vriendschap Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENr SO Cts. per régel voor advertentlën uit Lelden ea plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 3S Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetdfeq*«~ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. fftjs DEZER ödurïwwi Vow Bèiftën per 3 ntsanöen f. 2.35; pér wéét .twm*. t.0.té Bulten Lelden, waar slgêKtën gévébtigd üjm, pér wéék Ot^a| Franco per post f. 2.35 ^'-portokosten. nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-REKENING 1933. irgemeester en Wethouders van Lelden gen ter algemeene kennis dat aan den beenteraad zijn overlegd, tegelijk voor i ieder gedurende veertien dagen ter iretorie dezer gemeente ter lezing zijn (rgelegd en ln afschrift tegen betaling r kosten algemeen verkrijgbaar zijn ge- de rekening en verantwoording van komsten en uitgaven dezer gemeente het jaar 1933 met alle daarbij be ffende bescheiden, benevens de ver- llende bedrijfsrekeningen over dat jaar. J. SPLINTER Gzn., Weth. io.-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Iden, Augustus 1934. 6308 LEIDSCHE BURGERWACHT. Zaterdag 25 Augustus en 1 Septem- a.s. zullen op de schietbanen te Kat- |k, aanvangende om 5.30 nam. door den andant der Leidsche Burgerwacht, jjoor van Mens en den officier, toege- jd aan den Inspecteur der Burger- :hten kapitein W. H. Snijders, den n der Leidsche B. W. schietvaardlg- Idsproeven worden afgenomen. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Vij herinneren er aan, dat morgenmid- de Nieuwe Vaart nabij de Wilhel- abrug een demonstratie wordt gege- b,waarvan de opbrengst is bestemd voor ftandhouding van het reddingsmate- lal. Moge in het belang van de goede ik. welke door de L. R. B. wordt ge ïnd, het bezoek van dien aard zijn, dat ie middag aan zijn doel beantwoordt en groot aantal donateurs kan worden ieschreven. MANNENKOOR „DE VEREENIGDE ZANGERS". ïisteravond gaf bovengenoemd koor i concert voor de patiënten van „Rhljn- st". In den lommerrijken tuin kwam zang zeer tot zijn recht. De nummers rden beschaafd en zuiver gezongen, j. v. Hamel, altzangeres luisterde den md op met verschillende mooie zang- Jimers. De directeur van .Rhijngeest" icht ook namens de patiënten zijn ionderen dank voor dezen mooien avond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. ipheffing: C. Koeleman, Papeveen C. 111 Aar, groentenzouterij. Pijniging: P. M. Voortman, Langeraar 121, Ter Aar, handel in kruideniers- ren. lovengenoemde handelszaak is omge- in een vennootschap onder firma onder naam: Firma P. M. Voortman en n. ënnooten: P. M. Voortman en G. P. irtman, Ter Aar. ëvolmachtigdeG. P. Voortman, Ter DE ARBEIDSBEURS. üsteren waren 3368 (v. j. 2593) werk- kenden ingeschreven. - Te Den Haag slaagde voor het examen tumière mej. A. Diersman, leerlinge mej. M. C. Zaalberg. - Bij P. B. N. A. te Arnhem is geslaagd r het examen wegenbouw Johs. Ouwer- k, in dienst bij algemeene werken al- r, afdeellng bestrating. De heeren G. Pronk en J. Teeuwen, den alhier, zijn geslaagd voor het exa- n hoofdakte. - De heeren Th. H. Corvan en J. P. Ps beiden alhier zijn benoemd tot offi- r van gezondheid 2de klasse bij het er in Ned. Oost-Indië. De heer J. H. M. nters, eveneens alhier Is benoemd tot itair apotheker 2de klasse bij het 0.1. leger. Het diploma Coupeuse werd te Den ag behaald door de dames M. v. Vliet J. Pauw; het diploma Costumière door ivr. Soetarto; het diploma Lingerie door s Kouw, allen alhier en J. Volkering te ïstgeest. Uien zijn leerlingen van mevr. N. Kouw Rooze. - Gisteravond omstreeks kwart over "t kwamen de Leidsche pelgrims uit velaar (Duitschlandterug. Aan het 'tion en op het Stationsplein was er veel belangstelling. _u„ DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentienieuws. Gisteravond is te Genève de Derde Joodsche Wereldconferentie gesloten, na dat verschillende resoluties met algemeene stemmen waren goedgekeurd. In de reso lutie over den boycot van het nationaal- socialistische Duitschland wordt o.a. ver klaard „De conferentie bekrachtigt plechtig en nadrukkeiijk den door de Joodsche Wereld conferentie van het vorige jaar geprocla- meerden boycot tegen het nationaal- soclalistische Duitschland." De boycot dient met alle energie te wor den georganiseerd en voortgezet. Voorts waren er moties over de kwestie van de uitgeweken Duitsche Joden en de taak van het Joodsche Wereldcongres dat in Augustus 1935 bijeenkomt. Dit congres moet de gemeenschappelijke belangen van het Jodendom verdedigen daar waar deze bedreigd worden, zal echter geen politieke, interne Joodsche of godsdienstige kwesties behandelen. De gisteren te Londen begonnen tarwe- conferentie is in den loop der besprekingen afgebroken, aangezien Argentinië wei gerde accoord te gaan met de prijzen politiek der andere tarwe-exporteerende landen. De besprekingen zijn verdaagd tot November, wanneer men te Boedapest bij een zal komen. Tegen dien tijd zal de op brengst van de oogsten in alle landen, in het bijzonder van Argentinië, bekend zijn, zoodat men dan een definitieve basis zal hebben waarop de onderhandelingen her opend kunnen worden. Door het uitstel der besprekingen is de beteekenis van deze conferentie voor de Vereenigde Staten aanzienlijk verminderd Het verluidde ter conferentie, dat de Ver eenigde Staten him tarwe-uitvoer zouden verminderen tot tien millioen bushel. BELGIE. Steun aan de industrie. De regeering publiceert een reeks be sluiten, welke verschillende maatregelen behelsen, bestemd om de lasten van de industrie te verminderen en het algemeen bedrijfsleven te verlichten. DUITSCHLAND. Sabotage in het arbeidsfront Vrijheid van stemming. De leider van het arbeidsfront, dr. Ley, heeft de volgende instructie uitgevaar digd: „Ik heb geconstateerd, dat van eenige kanten wordt geprobeerd den arbeid ten behoeve van den opbouw van het arbeids front te saboteeren. Dit zijn krachten uit den ouden werknemers- en werkgevers stand, die een laatste poging doen om den opbouw te verhinderen, nu zij hun ver nielingswerk in de scheppende kringen voorgoed lamgelegd zien. Eenige functionarissen van het Duit sche arbeidsfront hebben zich voor deze pogingen geleend. Ik zie mij derhalve ge noopt, de partijgenooten Brucker, Krüger en Hauenstein te ontheffen van hun functies in de bedrijfscellen-organisaties van het Duitsche arbeidsfront, omdat zij mijn instructies niet hebben opgevolgd. Een onderzoek heeft hun schuld aange toond; ik gelast, dat zal worden opgetre den tegen ieder in de partij, die tracht de mij door den Führer gegeven opdracht te saboteeren. Wie het waagt aan onze macht te wrikken, moet ook de gevolgen dragen. Ik beveel, dat deze instructie aan alle Instanties van de N.S.D.A.P. en van het arbeidsfront wordt bekend gemaakt. Uit Dusseldorf gewordt de „N.R.Crt." de volgende circulaire, die daar de genees kundigen ls toegezonden. Het ls een tref fend commentaar op den politieken toestand in Duitschland. dat geen verdere verduidelijking behoeft. Hier volgt een letterlijke vertaling. Dusseldorf, 21 Augustus 1934. Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Zeer geachte Heer Collega, Het Dusseldorfsche Marienhospital heeft Zondag 19 Augustus 1934 met meer dan 50 pet. den leider en het nationaal-socia- lisme van de hand gewezen. Deze uitslag der verkiezing vormt een uitdaging aan den stand, de stad, en nog verder gaande, aan den staat. De geneeskundigen te Dus seldorf zullen trachten deze onvaderland- sche gezindheid door een scherpe boycot tegen het hospitaal tot zijn ondergang toe, goed te maken. Ik verorden daarom, dat het aller strengst verboden is, patiënten naar dat hospitaal te verwijzen. De Duitsche ge neeskundigen, die ondanks het verbod toch nog patiënten daarheen verwijzen, maak ik door een rondschrijven bekend. Heil Hitier Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Dr. Seiler, Eerste voorzitter. ENGELAND. De begrooting van Nieuw-Zeeland. De begrooting van Nieuw-Zeeland voor het aanstaande financieel jaar, ls naar vernomen wordt, veel gunstiger dan in vorige jaren het geval was. De begrooting zal niet alleen in even wicht zijn, maar er zal ook een kleine be lasting-verlaging worden afgekondigd, en een hoogere uitkeering voor de werkloozen en een vermindering van de salariskorting voor de ambtenaren worden Ingevoerd. Indien de algemeene toestand blijft ver beteren, is de regeering voornemens nog verdere verlichting van den belastingdruk te verleenen. FRANKRIJK. Cherbourg vlootbasis voor het Kanaal en de Noordzee. Na het bezoek van den Franschen Mi nister van Marine aan Cherbourg is men begonnen met werkzaamheden om de haven van Cherbourg geschikt te maken als marine-steunpunt. Het ligt in de be doeling een groote marine-strijdmacht te Cherbourg te concentreeren om de stad. evenais voor den oorlog reeds het geval was. te maken tot de belangrijkste vloot basis voor het Kanaal en de Noordzee in geval van oorlog. In November zullen verschillende een heden, die momenteel in de Middelland- sche Zee-havens Toulon en Bizerte liggen, naar Brest en vandaar naar Cherbourg ge dirigeerd worden. Het marine-arsenaal te Cherbourg, dat na den oorlog voornamelijk duikbooten bouwde, zal gereorganiseerd worden en ook voor reparatie van oorlogs schepen geschikt worden gemaakt. De haven zal worden uitgebreid en een groote kade zal worden gebouwd voor een bedrag van twintig millioen franc. o OOSTENRIJK. Een droeve balans. Het orgaan van de Heimwehr „Der Het- matschützer" heeft de balans opgemaakt van de tot nog toe ln verband met den 25sten Juli uitgesproken straffen. Volgens deze balans werden tien op standelingen tot den dood door den strop veroordeeld en terechtgesteld, 21 werden tot levenslange kerkerstraf en 39 tot lang durige zware gevangenisstraffen veroor deeld. Verder werden wegens het onbevoegd in bezit hebben van springstoffen twee dood vonnisen geveld en voltrokken. Door de militaire rechtbank te Klagen- furth werden wegens medeplichtigheid aan oproerige handelingen de boerenzoon Max Weiss tot zeventien jaren zware ker kerstraf de boer Anselm Orenig tot drie jaar en de boerenknecht Georg Helmel tot vijf jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Na een proces dat drie dagen heeft ge duurd heeft de Weensche rechtbank nog de beklaagden Hetendorf en Strumpf tot acht jaren zware kerkerstraf veroordeeld. Beide veroordeelden waren op 25 Juli met 50 man in een dorp den wachtpost der gendarmerie binnengedrongen en had den een poging gedaan om den comman dant tot nederlegging van zijn functie te dwingen. o HONGARIJE. Standbeeld voor Rakoczi II. Op initiatief van den Rijksbestuurder Horthy heeft de Hongaarsche regeering besloten, een gedenkteeken op te richten voor vorst Frans Rakoczi n, die 200 jaar geleden in ballingschap is gestorven. Deze vorst heeft, gelijk uit de geschie denis bekend is, acht jaar lang als bond genoot van Lodewijk XTV den strijd ge voerd tegen de Habsburgers voor Honga- rije's vrijheid en onafhankelijkheid. Het standbeeld zal worden geplaatst voor het Hongaarsche parlementsgebouw, als pen dant van het reeds geplaatste gedenktee ken. voor Kossuth. o ROEMENIE. De IJzeren Garde weer in actie. Door de IJzeren Garde, waarvan, zooals men zich herinneren zal, drie aanhangers minister-president Duca ln December 1933 vermoord hebben, zijn gisteravond pijnlijke incidenten uitgelokt. Een honderdtal stu denten had onder leiding van een der leiders der IJzeren Garde een bijeenkomst te Ramvic Vaicea georganiseerd. De auto riteiten hebben deze manifestatie verboden toen de deelnemers een gedenkplaat ter eere van Duca vernielden. De schismatieke bisschop van Ramvic Valca bood daarop den manifesten schuil plaats aan in het bisschoppelijk paleis. Een vijftigtal studenten zijn echter door de politie gearresteerd. CUBA. Officieren gevonnist. De krijgsraad heeft twee officieren wegens deelneming aan de jongste mili taire samenzwering ter dood veroordeeld. Men verwacht, dat de executie zal wor den uitgesteld met het oog op de con- stitutloneele conventie die in December gehouden wordt, en die een beslissing moet nemen over handhaving of afschaffing .van de doodstraf. Hierboven een aardig moment uit het leven der huisdieren, dat door een onzer lezeressen werd toegezonden. VEREENIGDE STATEN. De strijd om de N. R. A. Naar uit Washington wordt gemeld, is er een hevige strijd aan den gang om de hervorming van de N.R A. Johnson, die de functie van administrateur wil behouden, zou categorisch blijven eischen dat de N.R.A. onder leiding blijft staan van één man, geassisteerd door een adviseerenden raad. In het andere kamp, dat onder lei ding staat van Reichberg, den industrieelen adviseur van Roosevelt en mevr. Perkins, de minister van arbeid, wil men een raad als opperst lichaam, met een administra teur als secundair functionaris. Roosevelt, die de begrafenis van Rainey den voorzitter van het Huis van Afgevaar digden te Carrollton in Illinois heeft bijge woond, is daar vandaan dadelijk naar Washington teruggekeerd om de dringende aangelegenheden, waaronder de N. R. A - kwestie, af te doen. Aanvankelijk was het zijn voornemen geweest om zijn moeder te bezoeken te Hyde Park, New-York. Nader wordt gemeld, dat de besprekin gen over de reorganisatie van de N.R.A. zouden geëindigd zijn in een volledige breuk tusschen generaal Johnson en de meerderheid van Roosevelts raadgevers. Ondanks de groote vriendschap die Roose velt voor Johnson koestert, zou hij hem in dit geval niet ondersteund hebben, waar door Johnson in een moeilijke positie is gekomen, die zijn aftreden ten gevolge kan hebben. ZUID-AFRIKA. Ook Oranje-Vrijstaat aanvaardt fusie. Het Congres van de Oranje Vrijstaat der Zuid-Afrikaansche partij heeft met alge meene stemmen het programma van Smuts en Hertzog en de beginselen der fusie aan genomen. In een redevoering verklaarde generaal Smuts, dat de positie van gene raal Hertzog dagelijks sterker werd. Zijn bijdrage tot de nationale eenheid zou bui tengewoon groot zijn. Generaal Smuts voorspelde, dat de nieuwe partij tenslotte even sterk zal worden in de Kaap als in de andere provincies. UIT HET VERRE OOSTEN. Groeiende spanning- De waarnemende minister van marine der Vereenigde Staten deelde mede, dat hij aan 48 verkenningsschepen, gestationneerd aan de Atlantische kust, order heeft gege ven zich naar de kust van den Stillen Oceaan te begeven totdat ln den toestand verandering zal zijn gekomen. De minister deelde echter niet nader den aard van den toestand mede, die aanlei ding tot deze order heeft gegeven. Het heet evenwel, dat dit besluit reeds eenigen tijd overwogen werd. 't Is duidelijk bedoeld tegen de Russisch- Japansche spanning. BINNENLAND. «"-» H. M. de Koningin moet volkomen rnst houden. (Laatste Berichten, le Blad). Rundvleesch in blik voortaan ook voor mijnwerkers. (Binnenland, 4e Blad.) Branden te Hillegersberg en Dongen. (Gemengd, 3e Blad.) De Nederlandsche rondvlucht begonnen na langdurig oponthoud wegens mist. (Laatste Berichten, le Blad.) Te Den Haag is overleden, 74 jaar oud, de gep. gen.-majoor Tb. E. L. Leclercq, onder-voorz. van de Kon. Ver. van Gep. Of ficieren van het Ned. Leger (Laatste Be richten, 1ste blad). Nieuwe maatregelen tot saneering uer visscherij (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De spanning in het Verre Oosten blijft groeien. (Buitenland, le Blad.) Is de positie van Johnson in de Ver eenigde Staten als leider der N.R.A. in gevaar? (Buitenland, le Blad.) Volgens een bericht uit Moekden heeft de regeering van Mandsjoekwo zich bereid verklaard, de onderhandelingen met sov jet-Rusland over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg weder te her vatten. Op een afstand van ongeveer vijftig kilo meter ten Zuid-Oosten van Charbin, is een spoortrein, welke een aantal Japansche troepen transporteerde, tot ontsporing ge bracht. De locomotief en verscheidene wagens stortten in een afgrond. Het aantal perso nen, dat bij dezen aanslag om het leven is gekomen, zou zeer groot zijn. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden 21 bedraagt, het aantal gewon den 53. Gisteren zijn in Japan twee belangrijke meetings gehouden, waarop de onmiddel lijke opzegging van het vlootverdrag van Washington werd geëischt. Het waren de bijeenkomst van de executieve van de poli tieke Seiyoekai-partij en een vergadering van de Taiyckai-organisatie. waarvan alle reserve-officieren der marine lid zijn. Het agentschap van Tass meldt, dat de Russische ambassadeur te Tokio, Joerenev op 22 Augustus tot minister Hirota een nota heeft gericht naar aanleiding van de arrestatie op 13 en 14 dezer van 19 lei dende ambtenaren van den Chineeschen Oosterspoorweg. De beschuldigingen aan hun adres noemt Joerenev absurd en van allen grond ontbloot. (Zij zouden volgens de Japanners aanvallen op Japansche mi litaire missies, treinaanslagen, moorden en ontvoeringen hebben georganiseerd). Hetzelfde geldt voor de beschuldigingen aan het adres van Russische officleele in stanties en vertegenwoordigers in Mand- sjoerije, met name tegen den consul te Progranitsnaja en het opperbevel van het roode leger in het Verre Oosten. Rusland beschouwt het optreden der Japanners als een schending van zijn rechten op den spoorweg. Dat de Japansche minister van oorlog in een officieel communiqué van 17 Aug. verklaart, dat de „bevelen tot het orga- niseeren van rampen en aanvallen af komstig zijn van het roode leger." en daaraan het afsturen van bandietenben den op den spoorweg door bemiddeling van een niet bestaand orgaan van Rus- scische spoorweg-geëmployeerden toe schrijft, acht de regeering een agressieve daad jegens de U.R.S.S. Zij meent dat de verantwoordelijkheid voor de genoemde handelingen neerkomt op de Mandsjoerij- sche autoriteiten en de Japansche regee ring, en zij hoopt, dat deze laatste daar uit de dienovereenkomstige conclusies zal trekken. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende wonende -(straat)- wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf kwartaal week abonne No.- -opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1