„ARNHEM" VITTE GRUSS UND KUSS, VERONIKA IT5EH VAH HST DE TRUCFILM 75s1" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Augustus 1934 Vierde Blad No. 22830 BINNENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ INGEZONDEN. BURG. STAND VAN LEIDEN. „Op Hoop van Zegen" wordt verfilmd. rundvleesch in blik. Uitbreiding van de distributie tot de mijnwerkers. Bij rondschrijven van 23 Augustus heeft je Minister van Binnenlandsche Zaken de besturen der gemeenten in de (jjjnstreek medegedeeld, dat distributie jan rundvleesch in blik voortaan zal kun nen plaats vinden aan personen, welke sis mijnwerker in de steenkolenmijnen ferkzaam zijn, ongeacht of zij al dan niet sis steuntrekkenden of armlastigen zijn K beschouwen. Deze uitbreiding heeft plaats gevonden op grond van de over- reging, dat door deze categorie van per- jonen bijzondere zware lichamelijke ar- Kid wordt verricht, welke een uitzonde- jngspositie voor deze categorie recht- aardigt. De aandacht wordt er op gevestigd dat de groepen van personen, welke voor het «krijgen van rundvleesch in blik in aan- nerking komen, overigens de volgende jjn a steuntrekkenden, dit zijn personen, telke steun ontvangen ingevolge een door en Minister van Sociale Zaken gpedge- eurde steunregeling; personen, welke ijn te werk gesteld bij een van Rijkswege esubsidleerde werkverschaffing en per- jnen welke steun genieten, ingevolge de (palingen van de Armenwet; b. armlastigen, waaronder uitsluitend [(verstaan personen, die op een of andere sijze steun ontvangen, doch die niet onder e steuntrekkenden vallen; c. personen, die uitkeering ontvangen lit de werkloozenkas hunner organisaties; d. de z.g. mobilisatieslachtoffers, die in- «olge de bepalingen van de wet van 3 lecember 1931 en die van het K.B. van 23 (ptember 1933 in het genot zijn van een jdelijke uitkeering; e. personen, die een inkomen genieten, ttwelk in het algemeen ten hoogste gelijk te stellen met dat, hetwelk ter plaatse tor de steuntrekkenden wordt genoten; f. diaconiën en instellingen met liefda- uige doeleinden, ten behoeve van door deze thamen ondersteunden. Tevens kan, na ontvangen toestemming m de Crisis-Rundvee-Centrale, 't rund- leesch in blik verstrekt worden; a. aan vereenigingen of andere lichamen set een liefdadige doelstelling voor ge- rdik bij de gratis of tegen zeer lage ver- seding verkrijgbaar te stellen warme aaltijden; b. aan gestichten, waar uitsluitend of ugenoeg uitsluitend armlastigen voor ekening van openbare kassen of instel den van weldadigheid worden verpleegd. o de eierenuitvoer naar dtjitschland. Duitschlands trage wijze van betalen houdt den uitvoer tegen. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide- ierswaren meldt, heeft de trage wijze in betalen door Duitschland ertoe geleid, kt vele eierenexporteurs huiverig zijn het an over Augustus toegewezen export- iwantum uit te voeren. RECLAME- 6272 beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Inspecteurs: P. Wiersma, Willem de Zwij gerlaan 19, Oegstgeest en P. J. Oudshoorn, Rijn- en Schiekade 116 d, Leiden. In verband hiermee heeft de directeur van het N. E. B. toegestaan, dat 15 pCt. van het Augustus-contingent op Septem ber wordt overgeschreven. Bovendien is er in verhand met deze financieele moeilijk heden, zoowel door den handel als door de coöperaties, bij de Regeering op aange drongen de bedragen, die de exporteurs in den vorm eener uitvoerheffing hebben op gebracht thans weer vrij te geven. almelo buigt het hoofd. De gemeenteraad van Almelo heeft met 174 stemmen besloten, zich niet langer te verzetten tegen den eisch van de Re geering en van Ged. Staten om de ge meente te plaatsen in de derde klasse der gemeentefondsbelasting. Tegen stemden de heeren Treep (Chr. Dem.). Wolf (Comm.), Cohen en Tyhof (Alg. Belang). De Sociaal-Democraten besloten voor te stemmen om erger dingen te voorkomen, zooals de fractieleider opmerkte. De wethouder van financiën, mr. Kor- tebos legde een verklaring af, waarin hij erkende, dat de Raad recht had op beroep bij de Kroon, maar dat men „voor geweld moest wijken." -o vol geestdrift voor de luchtvaart. Het vliegtuig is het vervoermiddel van de toekomst, en de toekomst is aan de jeugd. Dus is het vliegtuig het vervoermid del van de jeugd. Maar desondanks blijft het feit, dat menig grootvader van zeven tig even geestdriftig is voor de luchtvaart als zijn kleinzoon van zeventien. Een nieuw bewijs daarvan leverde een viertal toeristen, drie dames en een heer, die gisteren per vliegtuig een reis naar En geland maakten. Zij waren tezamen 292 jaar oud en gingen per K.L.M. naar Liver pool. Over twaalf dagen vliegen zij via Londen terug. Zij zijn echter niet de eenige reizigers van niet meer geheel jeugdigen leeftijd, die blaken van enthousiasme voor het modernste vervoermiddel; aan de Ne- derlandsche rondvlucht nemen drie dames deel, die allen de zeven kruisjes reeds overschreden hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. tehuis voor militairen. M. de Redacteur, Wederom doen wü een beroep op UW welwillendheid onderstaande regels onder de aandacht van Uw lezers te brengen, waarvoor wij U bij voorbaat hartelijk dank zeggen. Het Chr. Militair verband-Leiden maakt zich weer op den jaarlijkschen vlagjesdag te organiseeren. Dit jaar op Zaterdag 25 Augustus. Een staf van vriendelijke help sters zal er dus weer op uit trekken, ten einde U gelegenheid te geven de belang stelling in het werk voor onze militairen in een daad om te zetten. Indien wij ook maaT eenigszins in de gelegenheid waren het werk in stand te houden zonder daar voor onzen vlagjesdag te houden, wij zou den zulks zeker doen. Echter de nood ge biedt het ons, de voortdurende tekorten en straks weder de herhalingsoefeningen, stel len het Tehuis-bestuur voor telkens nieuwe moeilijkheden. Meer dan ooit moet het werk voortgang hebben, onze jonge man nen hebben er recht op, dat zij hun vrijen tijd in een behoorlijke omgeving kunnen doorbrengen. Het is niet voldoende, dat het Tehuis er staat, onderhoud, vuur, licht en zoovele andere huishoudelijke uitgaven, zij moeten door offervaardigheid bijeen wor den gebracht. Nu is het vaak zoo, dat de menschen wel willen geven ook voor dit goede doel, mits het maar even gehaald wordt. Dat Leiden's inwoners ons niet in den steek laten, wij denken nog met dank baarheid aan het vorig jaar terug. Stel ons ook dit keer niet teleur, maar geef met milde hand, opdat daardoor de geestelijk- zedelijke verheffing van zooveel jonge menschen niet worde geremd maar bevor derd. Wij rekenen op een rijken oogst en zeggen U daarvoor zeer hartelijk dank. Wilt U zelf eens in het Tehuis een kijkje komen nemen, dan heel gaarne. Morsch- weg 34 is gemakkelijk te vinden en bezoek vinden wij altijd aangenaam. Voor het Chr. Mil. Verband C. MULDER L. QUiESTROO Jr. JOH. DE MOED, Secr. Penn. Rijn- en Schiekade 90. GEBOREN. Christiaan, Z. van J. J. Zirkzee en Chr. v. d. Meel Cornelia Maria Magdalena, D. van N. L. W. Paddenburg en A. M. v. d. Wiel Maria Elisabeth, D. van W. J. de Tombe en H. Panman Jan, Z. van P. Delmeer en J. de la Rie. ONDERTROUWD J. J. Stouten jm. 22 j. en J. H. M. Kaapaan jd. 25 j. W. v. d. Berg jm. 28 j. en P. J. W. Everste jd. 24 j. OVERLEDEN. H. J. Dickhoff, M. 83 j. In November zal het tien jaar geleden zijn, dat de tooneelschrijver Herman Heijermans, die in de beginjaren van deze eeuw in de Burgerdijkstraat te Katwijk- Zee woonde, overleed. Daar heeft, de schrijver gewerkt aan zijn bekend too- neelstuk „Op Hoop van Zegen", toen de „drijvende doodkisten" nog van het strand af- en aanvoeren. Ter gelegenheid van het herdenken van dien sterfdag zal, gelijk gemeld, 'n klank film van „Op Hoop van Zegen" vertoond worden, waarvan gisteren te Katwijk aan Zee de eerste beelden opgenomen zijn. Een en ander geschiedde door het H. M. D - filmconcern, onder regie van den heer A. Benno met den heer Henk Alsem uit Den Haag aan de camera. Gistermorgen werden eenige pittoreske plekjes van oud-Katwijk opgenomen in de Freek van Roonstraat en Prinsenstraat. De bekende tooneelspeler, de heer Jan van Ees, die ook reeds als filmacteur naam heeft gemaakt en ons verklaarde bijzonder graag voor de film te spelen, speelde de rol van „Barendje". Verfilmd werd de scène, waarin hij niet naar zee wil en de vlucht door de straten neemt. Des middags van halftwee tot halfvier werden opnamen gemaakt aan het strand voor het hotel „De Zwaan". Men zag o.a. Jan van Ees als „Barendje" hout sprok kelen op het strand. Ten slotte werd het aanspoelen van het lijk van .Barendje" verfilmd. Jan van Ees ging gekleed te water en legde zich plat voorover op het zand. De golven spoelden over hem heen, wat bij den stevigen wind waarlijk geen pretje voor hem was! Het opnemen dezer scènes trok veler belangstelling. De inspecteur van politie had een groot gedeelte van het strand laten afzetten, zoodat men ongehinderd kon filmen. De heer Benno dankte dan ook na afloop den inspecteur voor deze te waardeeren mede werking der politie. In den loop van de volgende week zal men te Katwijk Zee een ander gedeelte van de film opnemen. Dan komt mevrouw Esther de BoerVan Rijk er haar be roemde rol van Kniertje vertolken, in samenwerking met den heer Willem van der Veer. Hierboven de filmoperateurs in volle actie! o Aan het strand te Katwijk-Zee. Foto Kruyt. De temperamentvolle Hongaarsche zan geres Franziska Gaal heeft een snelle zegepraal veroverd met twee films, n.l. .Paprika" en „Gruss und Kuss, Veronika". Zij heeft een talent met vele facetten, dat men zeker gaarne zal bewonderen nu zij samenspeelt met ons aller vriend Paul Hörbiger, met zijn charmeerend Weensch dialect en de aantrekkelijkheid van den ietwat schuchteren filosoof De steeds ver makelijke Otto Wallburg, de gezellige, dikke filmkomiek, die nog aan geen ver mageringskuren denkt, is de derde ster in deze door Carl Boese geregisseerde film, waarin Weintraub's Syncopaters voor geestdriftige muziek zorgen. Hierboven Franziska Gaal en Paul Hörbiger in een der amusante scènes. Laten wij eens een voorbeeld nemen. Er was een piano noodig van het model als volgens de beschrijving in het verhaal in dien tijd gebruikt was. Welnu vier maanden van ingespannen zoeken en telegrammen naar alle deelen naar de Vereenigde Staten waren noodig om zoo'n piano op te trommelen .Zooals het met dit eene voorwerp was, ging het ook met bijna alle anderen en er waren er 3500. Alleen de telegramkosten bedroegen 1000 dollar, voor tot de eigenlijke opna men werd overgegaan. Er komt een telegrambesteller in de film voor en de regisseur had zich de vraag te stellen: wat voor uniform droe gen zulke jongens te Concord in 1864. Honderd andere kleine vraagstukken wa ren er. Wat waren de typische populaire uit drukkingen in dien tijd? Wat voor soort haarspelden gebruikten de vrouwen in haar kapsel en hoeveel? Wat voor „Schlagers" werden er toen gezongen? Maar niet alleen moest men wetens waardigheden over alles en nog wat ver zamelen. het kwam er ook op aan de voor werpen zelf op te scharrelen. Twaalf maanden van hard werk heeft het gekost om alles voor elkaar te krijgen en met een gerust hart aan de opnamen te beginnen. o „LA CHATELAINE DU LIBAN" VAN PIERRE BENOIT. Door de bekende Fransche productie firma Vandal et Delac is een nieuw film werk vervaardigd naar den roman van Pierre Benoit ..La Chatelaine du Liban". De regie voor deze grootsch opgezette film werd aan een der bekendste Fransche re gisseurs, Jean Epstein toevertrouwd De titelrol van de kasteelvrouwe wordt ge speeld door Mile Spinelly, terwijl de man lijke hoofdrol door Jean Murat wordt ver tolkt Deze film speelt evenals „L'Atlantide" van denzelfden schrijver in Noord-Afrika, waardoor de gelegenheid geboden was, naast sterk spel en boeiende handeling schitterende woestijnopnamen vast te leggen. Wanneer wij aan de trucfilm denken, '«schijnen in onze gedachte groteske luizen op witten achtergrond, voorwer- tw springen op het beeld en verdwijnen 'P dezelfde raadselachtige wijze. Onzicht- "S'e handen hanteeren pen of schaar, roeken vouwen zich open, doozen sprin-, Rn open en dicht, een brood snijdt zich- 'ejl, en een tafel dekt zichzelf op de maat rot muziek. Wanneer wij deze dikwijls ""olijke en verrassende gebeurtenissen de film zien afrollen, dan denken wij 'Uerminst aan den ernst wa»-- vroolijke grappen gemaakt zijn, Mimen wij ons geen voorstelling maken het geduld en den wekenlangen, ■TOeitevollen arbeid, die noodig zijn om «ze slechts weinige minuten durende "'roten te verkrijgen! De moderne truciilm heeft vele aspecten hl geeft ons niet alleen de illusie van iets "waarschijnlijks van tooverhanden, die door steeds nieuwe verbluffende prestaties zelfs de natuurkundige wetten tarten zij toont ons niet alleen een tegen logica en ervaring indruischend spook, zij geeft ons niet alleen raadseltjes op, doch helpt ons ook raadsels oplossen. Want juist de trucfilm is door haar aanschouwelijkheid geschikt de onver klaarbare gebeurtenissen van het dage- lijksche leven voor ons van den ban harer toevalligheid te bevrijden, de wonderen der natuur voor ons begrijpelijk te maken, haar raadsels op te lossen, haar te ont doen van haar onbegrijpelijkheid en zichtbaar voor ons te maken wat onzicht baar is. De trucfilm is niet het jongste kind van de moderne film Wanneer wij de ontwikkeling van de Cinematograaf volgen moeten wij eigenlijk zeggen: „Het begin was de trucfilm!" Niet alleen de bewegende beelden van de Laterna Magica. doch ook het levens rad van Anschütz, die primitieve beelden trommel, die ais kinderspeelgoed omstreeks 1875 in zwang kwam, kunnen in zekere mate als voorlooper van de trucfilm be schouwd worden. In een UFA-cultuurfilm „Toen men be gon te filmen" worden wij door een leer rijke reeks beelden met de kinderjaren der filmtechniek vertrouwd gemaakt. Reeds in het jaar 1886 kende men een z.g. „Snelkijker", dien men wel als de vcorlooper van de cinematografie kan be schouwen. Eenige jaren later moet Georges Méliès (1895) de eerste trucspeelfilms naar mo tieven uit de romans van Jules Verne ge draaid en zich destijds reeds van een heele reeks kunstgrepen bediend hebben, waarmee we ook nu nog in de huidige trucfilms die verrassende effecten verkrij gen. Wanneer men deze eerste primitieve en moeilijke pogingen van vroeger vergelijkt met de verbluffende prestaties die tegen woordig in de nieuwste cultuurfilms met de tijdloupe verkregen worden, dan kan deze snelle zegetocht der techniek in dienst van de cultuurfilm en daarmee in het be lang van de algemeene volksvoorlichting, niet genoeg gewaardeerd worden. De tee- kentrucfilm wordt tegenwoordig aan de cultuurfilm dienstbaar gemaakt. Het stelt de hoogste eischen, wanneer b.v. door den toeschouwer in het geheel niet bemerkt, de trucopnamen van de mo dellen overgaan in echt opgenomen beel den. Evenals in het rijk der techniek dringen wij met behulp van de trucfilm in den biologischen samenhang der natuur bin nen. waarvoor voor de meeste menschen de ware samenhang der gecompliceerde en dikwijls onzichtbare gebeurtenissen in het leven der dieren en planten, die anders eeuwig onbegrijpelijk en onverklaarbaar zouden blijven, nu duidelijk worden. Dank zij de trucfllm, de tijdloupe, de lang- zaam-werkende opnamen en de micro apparatuur die in enkele seconden op hen een blijvenden indruk maken. Maar hoeveel geduld, hoeveel arbeid beteekent zulk een trucfilm! Om ons de hoeveel heid voor te stellen, die voor een film beeldje, waarvan de vertooning niet lan ger dan een minuut duurt, vereischt wordt zij hier opgmerkt, dat daarvoor niet min der dan 60 x 24 zelfde, dus 1440 aparte teekeningen noodig zijn, Van W. Disney, den schepper van Mickey Mouse-filmpjes wordt medegedeeld, dat hij voor een groote trucspeelfilm 15000 teekeningen noodig gehad zou hebben! een werk van twaalf maanden. Dat een film als Ben Hur of Hendrik VIII van uit historisch oogpunt heel wat hoofdbreken aan de regie kost zal wel niemand verbazen. Maar dat dit ook het geval is met een eenvoudige geschiedenis als „Onder Moe ders Vleugels", die in 1864 speelt zal wel niemand zijn ingevallen. En toch is het zoo.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13