75'te Jaargang WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 No. 22828 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prijs der advertentien: STADSNIEUWS. De Jeneverboom te Warmond verdwijnt VISSCKERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD S3*» 30 Cts. per regel voor advertentien uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentien 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend b)J vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng yan brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinds plein Telefoonnummers voor DmeÜa en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetcbèqwjr.en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTsi iiu f A1B eeessse As v.lo 1 Voor Leiden per 3 maanden i;2:K; per wieek Bulten Lelden, waar agaten gevestigd per week „0I Franco per post f. 2.36 '*f; portokqeten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. NACHTELIJKE BRAND IN DE WASSCHERIJ „DE AREND". HIT BEDRIJF GEHEEL GESTAGNEERD. Vannacht omstreeks kwart over twaalf bemerkten voorbijgangers, dat er brand was uitgebroken in de wasscherij „De ■end" van de firma de Goede aan den Heerensingel nr. 27. Zij waarschuwden den jl-Jarigen zoon des huizes, die vlak naast je fabriek woont en die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. In afwachting van je komst der motorspuit, begon de jonge man, daarin geholpen door de buren, een drietal auto's uit de garage naar bulten te liijden en het waschgoed, dat juist in eoote hoeveelheid aanwezig was, uit de 'abrlek te verwijderen. Zij slaagden daarin [echts voor een klein deel; verreweg het _:ootste gedeelte werd door het vuur ver leerd. De slangenwagen van het polltieposthuis iun de Haven was het eerst ter plaatse, toodat de politie met één slang op de wa- ■lelding het eerste bluschwater gaf. Onmiddellijk hierop arriveerde ook de Imotorspuit onder commando van den heer Neuteboom en nam de brandweer met zes :en het blusschtngswerk over. Door ihet vuur van alle kanten in te sluiten was Ie brandweer de situatie spoedig meester, [wel bleef het in de drogerij en wasscherij geruimen tijd hardnekkig doorbran den, doch het gevaar voor uitbreiding was ;i»r het snel en krachtig optreden der dweer al heel spoedig geweken. Zekér- ildshalve werd ook de tweede motorspuit ■cquireerd, doch deze behoefde niet in mst te worden gesteld. Omtrent de oorzaak van den brand tast :n in het duister. De oudste firmant had halfelf nog een inspectietocht door de icherij gemaakt, doch geen onraad Kspeurd. Het vuur is vermoedelijk ont- itaan ln de drogerij, welke boven het ketel- mis is gelegen. Deze afdeeling, evenals het opeditielokaal en de strljkerij, brandde nagenoeg geheel uit. De wasscherij zelve ileef gedeeltelijk intact, terwijl ook de ketel gespaard bleef. Het bedrijf is vanzelf sprekend geheel gestagneerd. De heer de Goede was op beurspolis verzekerd. Door het nachtelijk uur was er slechts «n bescheiden aantal toeschouwers op de been; onder hen bevonden zich de loco- burgemeester, wethouder Splinter en de waarnemend commissaris van politie, hoofdinspecteur Eskens. Eenige belendende perceelen kregen wa terschade. BOND VAN SMEDENPATROONS IN NEDERLAND. Jaarvergadering te Leiden. Gisteren hield de Bond van Smeden patroons in Nederland (Organisatie van patroons in het Smeden-, Installateurs- en Gas- en Waterfittersbedrijf en aan verwante vakken) zijn jaarvergadering ln hotel „Den Burcht" alhier. Nadat aan den vooravond een vergade ring van de Vereen, tot Ondersteuning van leden van den B.S P.N. en hunne nagelaten Betrekkingen was gehouden, stroomden gistermorgen de smeden uit alle deelen des lands naar Leiden om deel te nemen aan de bespreking van de belangen van hun bedrijf. Onder dc aanwezigen bevonden zich o.a. de directeur van het Rijksnljver- heidslaboratorium tc Delft, lr. H. Orevers, benevens de heer S. Sijtsma, assistent bij den Rijksvoorlichtingsdienst. Om 2 uur heette de voorzitter der ont vangende afdeeling van den B.S.P.N., de heer Pleij, allen hartelijk welkom in de oude Sleutelstad, waarna de bondsvoor zitter zijn openingsrede uitsprak. Spr. gaf daarbij een overzicht van de zeer moeilijke maatschappelijke en econo mische verhoudingen, waaronder ook het smidsbedrijf gebukt gaat. Hij wees er daarbij evenwel op, dat er voor wanhoop geen plaats is, maar dat we voldoende vertrouwen in onze volkskracht moeten hebben om te gelooven, dat het zich zoo danig zal aanpassen, dat een beperkte mate van volkswelvaart geen onbereikbaar ideaal is. De leden, die in den loop van het Jaar 1933 de organisatie door den dood ontvie len, werden staande herdacht. Diverse jaarverslagen werden voorts behandeld en met de goedkeuring der vergadering bekrachtigd. Dit waren o.a. het jaarverslag van den secretaris over het jaar 1933. de rekening en verantwoording van den Bondspenningmeester, verslag der Weerstandskas en van het fonds „Eigen gebouw van den B.S.P.N.". Na eenige besprekingen werd besloten de volgende algemeene vergadering in het jaar 1935 te Amsterdam te houden. Als hoofdbestuurslid werd met groote meerderheid van stemmen de heer G. J. Rolink te Enschede herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. A. Contant te Koudekèrke, die zich niet herkiesbaar had verklaard, werd gekozen de heer W. Kes- teloo te Gaplnge. In bespreking kwam voorts een tweetal agendapunten betrekking hebbende op 't brengen van wijziging ln de organisatori sche samenstelling van den B.S.P.N. en de verkiezing der hoofdbestuursleden, welke door den secretaris van het hoofdbestuur, den heer M. Oostwoud, werden Ingeleid. Beide voorstellen werden door de ver gadering vrij goed ontvangen, ln verband waarmede besloten werd de afdeelingen schriftelijk uitgebreid op de hoogte te stellen met den inhoud daarvan, waarna een en ander ter volgende Algemeene Vergadering definitief zal worden be sproken. Een voorstel van een der afdeelingen tot het aanbrengen van een bepaalde wij ziging in de statuaire bepalingen betref fende de verkiezing van hoofdbestuurs leden, werd verworpen. Nadat nog eenige punten van internen aard waren besproken, werd de yergade- ring verdaagd tot heden. Een bezoek werd gebracht aan de ter gelegenheid van deze algemeene vergade ring georganiseerde tentoonstelling, ter wijl voorts deze eerste dag werd besloten met een „Bonte Avond" in hotel „Den Burcht". Maar een nieuwe zal komen! Ge bij alle bezoekers der Kagerplassen «kende Jeneverboom onder de gemeente Warmond, waaraan vele legenden verbon- "fn zijn en die als een „baken in zee' Sold voor de vele zeilers, is reeds eenige ton dood. Door de sterke winden was "■i bijna geheel gesloopt. Toch was het tokante silhouet met de kale, grillige Ikkken nog steeds een opvallend punt, dat «rtnnerde aan vroegere festijnen, toen ®«n zich er heen begaf, om er de IMeverkruiken aan op te hangen of er e serste verwarmende drank te nutti- Kn op den vermoeienden en dikwijls nat- "k of kouden zeiltocht. Kt is echter aan dsn Burgemeester van Warmond op zijn verzoek door den eigenaar van het land vergunning ver leend een nieuwen boom te doen plaatsen, waartoe, wanneer de tijd daartoe geko men is, zal worden overgegaan. Sic transit gloria mundiAl zal het dan een andere zijn de Jeneverboom blijft! Ook de nieuwe moge spoedig de zelfde bekendheid verkrijgen en een even vertrouwd vriend der waterliefhebbers worden! Hierboven de Jeneverboom zoo als hij in vroegere, betere tijden in groe nen luister aan de Kaag pronkte en zooals wij hem wellicht binnenkort weer kunnen begroetenj PARKCONCERT. Het eerstvolgende concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare-Ver- eenigingen zal verzorgd worden door de Leidsche Chr. Harmonie-Vereeniging, di recteur de heer H. v. d. Veld en zal ge geven worden op Donderdag a.s. 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis- Sacrum). Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van 5 cent. Gedurende het concert is het verboden te loopen. Eventueel „niet doorgaan" zal bekend worden gemaakt middels de kaarten aan de brugwachters- huizen, Politiebureau Zonneveldstraat en Steenstraat en Postkantoor. Het programma luidt: 1. Marsch Guerrière d'Athalia, Mendelssohn, arr. J. v. d. Heyden. 2. La Fee aux yeux bleus, ouverture, A. Govaert. 3. Donausagen, wals, Julius Fucik. 4. La Flüte enchantée, fantasie sur l'opéra de Mozart M. J. H. Kessels. 5. IJzer en staal, marsch David B. Muller, arr. J. M. Schouten. 6. Marie Henriette, ouverture, L. Montagne. 7. Theresen, Grande Valse de Concert, C. Faust. 8. Daar komen ze aan, marsch pot pourri, arr. Adr J. Maas. 9. Sarie Marais, marsch, G. J. N. Cori. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Frans Bus, Prinsessekade 3 en 4, Leiden. Manufacturen, dames- en heerenmode artikelen. Mej. Ch. Locher alhier, is geslaagd voor het examen handenarbeid. Bij Kon. besl. is aan dr. J. Ph. Vogel, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit al hier, vergunning verleend tot het aanne men van de versierselen van Ridder in de Orde van het Indische Rijk van Groot- Brifannië. Onze oud-stadgenoot, de heer H. C J, Duindam, adspirant-inspecteur van politic te Rotterdam, is benoemd tot inspecteur van politie aldaar. Op de gisteren vanwege de Kon. Ned. Politiehondenver. gehouden keuring te Wassenaar, behaalde onze stadgenoot, de heer J. H. Horstmann met zijn Bouvier „Bob", lid van de dresseerclub „Leiden" de hoogste onderscheiding, het certificaat „politiehond met lof." Waarlijk een mooi succes voor deze club aangezien dit de eerste hond in onze stad is. die deze on derscheiding behaald heeft. In den afgeloopen nacht heeft de 40-jarige C. S. uit Amsterdam zich in over spannen toestand bij de politie alhier aan gemeld, waarbij hij mededeelde zijn vrouw bij een huiselijken twist met een mes te hebben gestoken. Na telefonisch overleg met den commissaris van politie te Am sterdam is de man tot diens beschikking gesteld en naar daar overgebracht. De justitie heeft gerechtelijke schou wing gelast van het lijkje van den 5-jari- gen H. van B., alhier, die eergisteren bij een auto-ongeval onder de gemeente Nieuwveen werd gedood. Een advertentie in dit Blad vermeldt den uitslag van de lustrumloterij van „Oos terkwartier". Belanghebbenden zij daar naar verwezen. IJMUIDEN, 22 Aug. Tarbot per K.G. f. 1.250.90. Tongen f 2.201.25. Groote Schol p. kist van 50 K.G. f 30. Middelschol f 2918.50. Zetschol f 1810. Kleine Schol f 16—3.50. Vleeten p. stuk f 1.901.40. Groote Schelv. f 1914 Middel ld. f 15—10. Kleinmiddel ld. f 10— 5.70. Kleine ld f 6.60—3.60. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 6442. Gullen p. kist van 50 K.G. f9—1.80. Wijting f3.40—1.70. Makreel f 103.10. Lengen per stuk f 0.38 —0.32. Koolvisch f0.84—0.43. 518 kisten versche haring f 7.304.90 p. kist. Aangekomen 7 stoomtrawlers: RO 46, met f3894; IJM 72, met f 1622; IJM 26, met f 2963; IJM 418, met f1561; IJM 31, met f2742; IJM 195, met f 1822; IJM 78, met f 1658 en de Deensche kotters E 436, met f 973; E 401, met f665; E 369, met f541. E 541. met f22; E 84, met f196. De navolgende schepen zijn morgen radio telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen radio. Alehiba; Aldabi: Alwaki; Baloeran; Chr. Huvgens; Crijnssen; Flandna; Indra- poera: Dempo: Johan de Witt; Kota Gede; Kol:-. Nopan; Kota Pinang; Kota Tjandi; Oranje Nassau; Poelau Laut; Poelau Roe- biah; Sibajak; Stuyvesant; Veendam; Volendam; Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 et. per woord. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens vla Scheveningen radio te bereiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Schuschnigg's bezoek aan Mussolini Het Saargebied. Het bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier, dr. Schuschnigg, heeft onder de bevolking van Florence groote belangstelling gewekt. Een groote menigte volks had zich bui ten het station verzameld, om de eerste ontmoeting van Mussolini en Schuschnigg gade te slaan en den Oostenrijkschen staatsman een hartelijk welkom toe te Juichen. Binnen was het station met de vlaggen der beide volken getooid en stond een groep fascistische militie, met vaandels en muziek, ter begroeting van den Oosten rijkschen gast. Om half elf arriveerde de duce aan het station. Hij was vergezeld van den secre taris der partij. De menigte bracht hem een treffende ovatie, terwijl de reeds aan wezige personaliteiten, die de komst van Schuschnigg afwachten, op den duce toe traden, om hem te begroeten. De muziek speelde bij aankomst het Oostenrijksche en het Italiaansche volks lied. Schuschnigg begroette den duce met een hartelijken handdruk. Toen de beide staatslieden naar buiten traden, werden zij door een overweldigend gejuich begroet, 's Middags gaf Mussolini een dejeuner ter eere van den Oostenrijkschen gast. Daarbij waren o.a. uitgenoodigd de onder staatssecretaris Suvich, de partij-secre taris Starace, baron Aloisi en een aantal andere vooraanstaande persoonlijkheden. In den namiddag had in de villa Marinis, op den weg naar Piesole, het eerste onderhoud plaats tusschen den duce en den bondskanselier en na afloop werd het volgende communiqué uitge geven: In bijzonderheden is tusschen Mussolini en den Oostenrijkschen kanselier van gedachten gewisseld over de kwestie, welke voor beide landen van belang zijn, op het gebied der economische en cultu- reele politiek. Daarbij is volledige overeenstemming gebleken ten aanzien van de richtlijnen en de te volgen methoden tot handhaving van de onafhankelijkheid en de integriteit van het Oostenrijksche grondgebied, ook wat de binnenlandsche politiek betreft; onafhankelijkheid, welke van Europeesch belang is en van groot gewicht voor de handhaving van de rust in den Donau- sector. Wat de economische situatie aangaat, bevestigden de beide staatslieden de pro tocollen van Rome, waarvan de actie radius aanmerkelijk kan worden uitge breid. De directieven, indertijd door wijlen bondskanselier Dollfuss aangegeven en in praktijk gebracht, zullen ook in de toe komst aan de Italoaansch-Oostenrijksche betrekkingen richting geven. Tegenover een vertegenwoordiger van het persagentschap Stefani verklaarden Schuschnigg nog dat hij het. nadat hij tot het ambt van Bondskanselier was ge roepen. als zijn plicht had beschouwd, zich zoo spoedig mogelijk naar Italië te be geven om met Mussolini van gedachten te wisselen De hulpe die Italië Oostenrijk in den strijd om zijn onafhankelijkheid heeft verleend, geeft den Oostenrijksch-Italiaan- sche betrekkingen die ook den Europee- schen vrede nastreven een bijzonder ka rakter. Zoowel bij de algemeene kwesties als bij de zaken, waarbij de twee landen ta het bijzonder betrokken zijn, bestond er tus schen de beide staatslieden volkomen over eenstemming. Wanneer men eenmaal heeft erkend, dat de Oostenrijksche regeering tot taak heeft, de levensbelangen van het land te beschermen en volkomen vrijheid moet hebben tot het nemen van besluiten ten aanzien van de binnen- en de buiten- landsche politiek, zou ook elke belemme ring voor het herstel der normale betrek kingen met Duitschland. voor welker ver breking Oostenrijk overigens niet verant woordelijk is. verdwijnen. Het kleine Oostenijk was altijd in het defensief De grondbeginselen van de Oostenrijksche po litiek waren geenszins gewijzigd, doch stonden reeds lang vast en waren geba seerd op de duizendjarige missie der Duit- schers in het Donau-gebied, waarvan men zich altijd bewust was. In een interview met den Weenschen oorrespondent van het .Petit Journal" over de mogelijkheid van een restauratie der Oostenrljksch-Bongaarsche monarchie verklaarde de Oostenrijksche Bondskanse lier Schuschnigg: „De jongste verklaringen van Vorst Starhemberg over deze zaak waren volkomen duidelijk Vorst Starhem berg heeft verklaard, dat deze kwestie niet actueel is. Deze kwestie Is niet actueel, maar ik wil nog duidelijker zijn: de restau ratie der Oostenrij ksch-Hongaarsche mo narchie houdt ons in het geheel niet bezig. De kwestie komt in het geheel niet in aanmerking". In verband met het feit dat Saarland- sche stemgerechtigden vóór 31 Augustus, voor zoover zij bulten het Saargebied wonen een verzoek moeten indienen, om op de kiezerslijsten te worden geplaatst wordt in Duitschland een oproep uitge vaardigd aan deze Saarlanders om nog tijdig zich op de kiezerslijsten te doen in schrijven. Deze oproep zal deze week dagelijks in de bladen verschijnen. BINNENLAND. Graaf J. H. F. Du Monceau heden 75 jaar (Binnenland, 3e Blad.) Branden te Amsterdam en Apeldoorn. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. Oostenrijk s bondskanselier Schuschnigg op bezoek bij Mussolini. (Bultenl., Ie Blad) Goering over het gehouden plebisciet. (Buitenland, le Blad.) Het nieuwe Duitsche wetboek van Straf recht. (Buitenland, le Blad.) BELGIE. Internationale conferentie tot reglementeering van den oorlog. De Belgische regeering heeft een uitnoo- diging aan alle staten gezonden tot deel neming aan een in Juni 1935 te Brussel te houden Internationale conferentie tot re glementeering van den oorlog. ENGELAND. De Iersche moeilijkheden. In het graafschap Limmerick zijn gis teren een aantal sabotage-gevallen voor gekomen, welke blijkbaar door elementen, die de regeering vijandig gezind zijn, wer den gepleegd. Verscheidene wegen werden door het omkappen van boomen versperd, terwijl ook talrijke telefoon- en telegraaf palen werden geveld. In Noordelijk Kerry werd het treinver keer gestagneerd, daar de signaal-draden waren doorgesneden. Men vermoedt dat deze sabotage bedoeld is als een protest tegen den verkoop van ln beslaggenomen vee. Minister Mac Entoe heeft bekend ge maakt dat er een zorgvuldig onderzoek zal worden Ingesteld naar de onlusten ln Cork, waarbij eenige personen werden ge dood of gewond. Niet alleen zal onderzocht worden wie het bevel tot schieten gegeven heeft, doch ook wie het sein gaf tot het aanvallen van de politie. Reeds is gebleken dat de jongelieden, ale de politie hebben aamgevoHen blauw- hemden geweest zijn. De volle verantwoordelijkheid voor deze tragische onlusten, aldus minister Mac Entoe, valt op den vroegeren Ierschen president Cosgrave en op generaal OTtuffy den leider der Blauwhemden. FRANKRIJK. Het stoffelijk ovenschot van Lyautey naar Rabat. Volgens de Marokkaansche bladen Is er een definitieve overeenkomst gesloten voor de overbrenging van het stoffelijk over schot van maarschalk Lyautey naar Ma rokko en de bijzetting te Rabat. De Ma rokkaansche huldigingscommissie voor Lyautey heeft besloten een inschrijving te openen om te Rabat een graf voor den maarschalk en te Casablanca een gedenk- teeken op te richten. SPANJE. Naar een kabinetscrisis? Muiterij op de vloot. De leider van de Spaansche Katholieke Volkspartij Gil Robles, is voornemens, den Spaanschen minister-president Samper of ficieel mede te deelen, dat zijn fractie in de Cortes de regeering niet langer zal steunen. Indien hieraan uitvoering wordt gegeven, zal Samper in het Spaansche par lement niet langer over een meerderheid beschikken. Uit Carthagena wordt gemeld, dat onder de bemanning van de daar voor anker lig gende Spaansche oorlogsschepen een po ging tot muiterij zou zijn ontdekt. Er zou den 28 personen gearresteerd zijn en een roode vlag en communistische propa- ganda-geschriften zouden in beslag zijn genomen. OOSTENRIJK. Nieuwe arrestaties. Naar de Politisehe korrespondenz ver neemt, zijn ln verband met de maatrege len naar aanleiding van de gebeurtenissen in den nacht van 26 op 27 Juli te Gas- poltshofe de oud-minister Bachinger, de leider van den Oostenrijkschen landbond, de ingenieur Pamperl en de redacteur It- zinger van de „Welser Bauernbundztg." in politiearrest gesteld en naar Wels over gebracht. Het voor het gebied der stad Weenen afgekondigd.-' standrecht is met ingang van heden te middernacht opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1