Honderd-jarig jubileum der N.V. Gebrs. v. Hoeken's Houthandel 75,le Jaargang DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 No. 22827 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN s 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinidsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd ai^n, per week „0.M Franco per post f. 2.35 portokosten. lit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat Mej. I Dietrich, te Leiden, een verzoek heeft igediend ter bekoming van een verlof A oor den verkoop van zwak-alcoholischen rank in het klein in het perceel Nieuwe •estenmarkt No. 12, alhier. 6150 J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1934. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER A. A. LUKASSEN. Groote belangstelling. Gisterenmiddag werd op de Algemeene ipaafplaats te Zeist het stoffelijk over- :hot ter aarde besteld van wijlen den A. A. Lukassen oud-rechercheur van jttie alhier. Aan de groeve werd aller- :st het woord gevoerd door den plaat- lijlten predikant, die in gevoelvolle woor- n den overledene herdacht en er o.a. op dat de overledene zijn langdurig iden geduldig heeft gedragen en den dood «dig tegemoet is getreden. Tervolgens sprak de heer Y. Kuipers uit Hen, die den overledene schetste als een iijke trouwe makker, ten slotte sprak de heer G. van Putten Amsterdam, die herdacht hoe Lukassen it Is, Iemand die geen vijanden ide en voor ieder een warm voelend hart ai Voornoemde predikant bad daama het toe Vader" waarna de zoon van den erledene mede namens zijn moeder en udere familie dank zegde voor de laatste zijn vader bewezen. De kist was bedekt met vele bloftn- oiken o.a. een krans van het Leidsche litlecorps. Een aantal politiemannen uit eiden, Zeist en Soesterberg, alsmede een oote schare belangstellenden uit zijn te- nwoordige omgeving bevond zich op de iSraafplaats. BEJAARDE VROUW AANGEREDEN. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf de 73-jarlge mej. A. van H., die zonder ht te geven op het verkeer, de Breestraat erstak, aangereden door een auto, waar- nde bestuurder, C. van M. uit Den Haag, «est uitwijken voor een wielrijder. Hoe dde auto met een zeer matige snelheid fed. kon de bestuurder niet voorkomen, 1 de vrouw door een spatbord werd ge- "kt en tegen den grond sloeg. Zij be am een slagaderlijke bloeding aan het wfd. Dr. de Geer, die toevallig passeerde, dikte de wonde dicht, totdat de Eerste «lpdienst arriveerde en haar naar het tademisch Ziekenhuis overbracht. Hedenmorgen was haar toestand rede- k wei. Het tramverkeer ondervond door dit igeval een kwartier vertraging. Bij K.B. is benoemd tot reserve- 'ste-luitenant bij het regiment genle- °epen de reserve-eerste-luitenant ir. J. Cussell van het 4e regiment infanterie "'er onder getijdig eervol ontslag uit tegenwoordige betrekking. Gestage ontwikkeling van een belangrijk bedrijf Vrijdag 24 Augustus a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat de bekende N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, Waardstraat alhier, werd gesticht door Adrianus Jacobus van Hoeken, die reeds in 1821 een Scheepmakerij had gekocht van zijn vader Aalbert Cornelis van Hoeken, liggende aan den Rijn tegenover de Haven binnen de stad Leiden. Men bouwde daar eiken houten schepen. Het feit echter, dat Adrianus Jacobus van Hoeken wel eens stukken eikenhout overhield en deze ge makkelijk kon verkoopen, deed hij hem de gedachte opkomen, ook in andere hout soorten te gaan handelen. In de boeken van de firma staat dan als aanvangsdatum van den eigenlijken houthandel, die aan vankelijk nog naast de scheepmakerij werd uitgeoefend, aangeteekend 24 Aug. 1834. In verband met dit gedenkwaardige ju bileum, dat herdacht zal worden met een receptie van de Directie in het kantoor aan de Waardstraat op Zaterdagmiddag a.s. van 35 uur. is heden bij de druk kerij P. J. Mulder en Zn. alhier een met talrijke foto's verlucht herden kingsalbum verschenen, samengesteld door den heer Th. J. Hannema, onder 't motto: ..Geen ceder op den Libanon, die niet als kleine plant begon", waarin diverse ge beurlijkheden uit de ontwikkelings geschiedenis van dezen Houthandel staan beschreven, terwijl het tevens een over zicht geeft van het tegenwoordige bedrijf. Hierin lezen wij o.a., dat de zaken zich spoedig uitbreidden en allereerst hout ge leverd werd door de firma L. van Manne- kus aan den Vrouweweg te Zoeterwoude, doch dat men na eenige jaren reeds hout betrok van importeurs te Amsterdam en Dordrecht, speciaal de z.g. „ronde bal ken". Ook werden pogingen aangewend al in 1838 om de ronde balken direct uit het buitenland te importeeren, die ech ter schipbreuk leden. Als logisch gevolg van het bedrijf bloeide ook een teer- en pekhandel op, terwijl Adrianus van Hoe ken tevens schuiten verhuurde, waartoe de gunstige ligging aan de Haven zeer bevorderlijk was. In 1855 was men reeds begonnen met het directe importeeren van het be roemde Stockholmer teer. Liet van Hoe ken tot dan toe steeds zijn hout bij ande ren zagen, daarin kwam in 1861 een gron dige verandering door aankoop van den Houtzaagmolen „De Hooiberg". Omstreeks dien tijd was de Scheep makerij reeds bijzaak geworden, tengevolge van het feit, dat de houten schepen meer en meer door ijzeren vervangen werden: het jaar 1875 vermeldt het feit, dat men bij van Hoeken in het geheel geen schepen meer bouwde. Toen Adrianus van Hoeken in 1865 over leed was een belangrijk tijdperk afgeslo ten. De zaken werden voortgezet door zijn drie jongste zonen, n.l. Cornelis, Jasper Jacobus en Petrus Johannes onder den naam Houthandel Gebroeders van Hoeken, wier samenwerking duurde tot 1881, in welk jaar Cornelis uittrad. Waren reeds onder Adrianus van Hoeken talrijke uit breidingen tot stand gekomen, deze tradi tie zette zich voort: zoo werd o.a. in 1872 door nieuwbouw een wind-paltrokhout- zaagmolen genaamd het Zwarte Schaap aan de z.g. Sinksloot verkregen, terwijl in 1877 de scheepswerf aan de Havenkade geheel werd weggebroken. In de plaats daarvan bouwde men een Stoomhout- zagerij met „Gasverlichting", een der modernste snufjes! In 1890 gingen de gebroeders Jasper Jacobus en Petras Johannes uit elkander. De laatste zette de zaken voort aan de Havenkade. waar in 1894 de Stoomhout- zagerij geheel afbrandde, doch onmiddel lijk herbouwd werd. In 1895 kocht men den paltrok-houtzaagmolen „De Nijver heid" onder Hazerswoude, in 1900 werd de Stoomhoutzagerij aan de Havenkade ge heel gemoderniseerd. Na drie maanden ging echter ook deze in vlammen op. Van de gemeente Leiden kon nu, wegens brandgevaar, geen toe stemming verkregen worden tot wedre- opbouw. Onmiddellijk kocht men echter gronden in „de Waard" onder Leiderdorp, dezelfde waarop de zaken nog gevestigd zijn. Het volgend jaar kwam daar tot stand de bouw van een nieuwe Stoomzagerij „de Rijn". Bijgestaan door zijn zonen Adrianus Jacobus, Johannes Willem en Jasper Jaco bus concentreerde Petras Johannes aan „de Waard" al zijn zaken, die over diverse windstreken verspreid lagen. Een nieuwe schok trof het bedrijf in 1905: de in 1901 gebouwde Stoomzagerij werd door het vuur verteerd, die men in 1906 geheel in „gewapend beton" voor dien tijd zeer modern deed herbouwen. Petrus Johannes droeg in 1907 hoewel aanvankelijk firmant blijvend de zaken over aan zijn zooeven genoemde drie zonen, waarvan Adrianus Jacobus nog steeds oudste directeur is. Deze is reeds bijna 50 jaren bij het bedrijf werkzaam en kan als de spil daarvan beschouwd worden. Hij wordt bijgestaan door zijn zonen Petrus Johannes van Hoeken, sinds 1927 directeur en Leendert van Hoeken, commissaris. Deze deden ook de noodige vakkennis in het buitenland op. Belangrijk is nog te vermelden, dat tot 1912 de concentratie der onderdeelen van het bedrijf aan de Waard zich voortzette: als bekroning daarvan kan aangemerkt worden het bouwen van het tegenwoordige kantoor in 1912. liggende in het centrum van de ongeveer 100.000 M.2 beslaande ter reinen, die voor de helft met overdekte houtloodsen zijn bedekt. Na 1900 is men er toe overgegaan direct hout uit het buiten land te impprteeren, waarmee dus het ideaal der voorvaderen door de nakome lingen verwezenlijkt werd. In 1921 zijn de zaken in een N.V. omgezet. Wat het tegenwoordige bedrijf betreft: de aanvoer bestaat uit de z.g. „ronde bal ken", v.n. uit Rusland en Riga en voorts van velerlei gezaagde vuren- en grenen hout soorten, o a. uit RuslNoorwegen, Finland, Zweden, Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Polen en Amerika. De firma chartert zeebooten op Rotterdam en Amsterdam, van welke steden de overlading naar hier in lichters en dekschuiten plaats vindt. Het boekje geeft voorts een beschrij ving v ande bewerkingen in zagerij, scha- verij, smederij, slijperij, expeditie, enz. Nog getuigt het van de vele „ups en downs" in den houthandel en van het feit, dat het van Hoekeri's hout, ook in een periode, waarin de moeilijkheden zich op stapelen, zijn goeden naam zal weten te handhaven, in de eerste plaats in het be lang van den kooper, wiens vertrouwen in dit bedrijf nimmer beschaamd mag worden. I>e waarde van Schiller's woord: „Der gute Name 1st ein hohes Kleinod" heeft de firma van Hoeken ten allen tijde goed begrepen: ook in de komende 100 jaren zal zulks het geval zijn, aldus be sluit men. Onze beste wenschen vergezellen de firma van Hoeken, die zich regelmatig op zulk een krachtige wijze heeft uitgebreid, voor haar Eeuwfeest op a.s. Zaterdag, dat besloten wordt met een gezelligen avond voor het personeel en waarbij men tevens een film van dit interessante be drijf. vervaardigd door den heer Bleuzé alhier, voor het eerst zal kunnen zien. Overzicht der N.V Gebrs. van Hoeken's Houthandel te Leiden, die deze week haar 100-jarig jubileum herdenkt. Luchtfoto K.L.M. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vijfjarig knaapje te Nieuwveen gedood Door dr. J. H. Post Uitermeer uit Lange- raar werden gistermiddag te ongeveer 3 uur op den weg van het dorp Nieuwveen naar de z.g. Kattenbrag met zijn auto niet minder dan vier aanrijdingen veroorzaakt, waarbij de 5-jarige Hendrik van Brugge alhier het leven liet. Genoemde dokter reed met een snelheid van ruim 100 K.M., reed eerst een hond van den heer S. dood, kwam daarna in aanrijding met genoemde 5-jarigen H. van B„ die per rijwiel rechts van den weg reed. Het ventje, dat werd weggeslingerd was vreeselijk verminkt en op slag dood. Na deze aanrijding vloog de auto tegen een brugleuning, die eveneens werd ver nield en ten slotte tegen een telefoonpaal die geheel afknapte. Eindelijk kwam de auto in den slootkant tot stilstand. Door het woedende publiek werd de dokter ge molesteerd en gewond. De politie wist hem te ontzetten en naar huis te begeleiden. De auto is in beslag genomen. De inzittenden, de dokter, zijn zoontje en twee andere kinderen, kwamen er goed af. Alleen het zoontje van den dokter liep eenige snijwonden op. Het politieonderzoek duurt nog voort. Dr. P. U. staat als een buitengewoon woest rijder bekend. Het ventje H. v. B. die te Nieuwveen was gelogeerd reed onder geleide van een tante; zijn stoffelijk overschot is voorloo- pig naar de woning der familie te Nieuw veen overgebracht. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 12e programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma bevat morgen avond 8.159.15 uur uitsluitend verzoek nummers en vermeldt dientengevolge werken van: Bach (Praeludium Es dur), Handel (concerto), Renaud (Toccata), Piutti (Fest-Hynmus), Jan Zwart (kora len) e a. De toegang is vrij. CHR. JEUGDVEREEN. „N.O.M.A.T.E.G." Een prettig uitstapje. Gisteren maakten vier afdeelingen van bovengenoemde organisatie in groote tou ringcars van Vios hun jaarlijksche zomer- uitstapje. Het doel van den tocht was Hil versum. 's Morgens al vóór 7 uur was het op den Middelweg een drukte van belang. In het Vereenigingsgebouw sprak de voorzit ter een kort openingswoord, waarna spoe dig de tocht onder gejuich aanving. Er heerschte dadelijk een uitmuntende stem ming die tot het einde bewaard bleef Via Utrecht ging het allereerst naar het vliegveld Soesterberg. Ook daar werd weer volop genoten. In Hilversum werd, nadat het mooie stadhuis bewonderd was, de in wendige mensch versterkt en ging het naar de hei. Wat is daar gespeeld, gevoet bald enz. enz. In „Zonneheide" werd de dorst weer enkele malen gelescht'. Na in Hilversum nogmaals flink gege ten te hebben werd de terugtocht weer aangevangen. Veel te gauw naar aller oor deel. Via Amsterdam bereikte men Haar lem waar nog een oogenblik werd gepau zeerd. Te pl.m. 9 3/4 uur stonden de wagens weer voor het gebouw aan den Middelweg waar een groote menigte (wel meer dan honderd personen) de aankomst stond af te wachten. Na een slotwoord van den eersten voor zitter en talrijke hoera's voor chauffeurs, leidsters, leiders enz. gingen allen voldaan huiswaarts. Het bestuur ontving van de meisjes-afd. A. bij monde van mej. C. v. d. Swan, pre sidente, een prachtige Vaderlandsche drie. kleur. Hulde aan leidsters en meisjes. Al met al een zeer goed geslaagde dag waarop Nomateg met voldoening mag terugzien. o WINKELIERS OPGELET! Het gebeurt in de laatste dagen her haaldelijk, dat kinderen bij winkeliers hier ter stede bestellingen komen doen, welke achteraf blijken geheel gefingeerd te zijn. Worden de bestelde goederen aan het opgegeven adres bezorgd, dan blijkt men daar van een opdracht tot koopen niets af te weten. Alvorens de bestellingen uit te voeren verdient het dus voor de winkeliers aanbeveling zich zooveel moge lijk er van te overtuigen of daartoe in derdaad opdracht is verstrekt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. D. Wiersma, Oude Vest 229, Leiden. Goud en zilver. Nieuwe eigenaresse. Wed. H. Wiersma-Taris, Leiden. N.V. Schelpkalkbranderij v.h. J. W. Clant en Zoon, Gnephoek 50, Alphen aan den Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Firma Gebr. J. J. en J. A. Uljee, Hoer- haavestraat 7, Voorhout. Aannemers van metselwerken. Door uittreding van den vennoot J. J. Uljee is d d. 10 Augustus '34 de vennootschap onder firma ontbonden; het bedrijf wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: J. A. Uljee, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. BINNENLAND. De nood in de garnalen-visseherijf maatregelen tot bestrijding der moor dende concurrentie in overweging. (Bin nenland, 2e Blad.) Stranding bij Sct-eveningen; vijf men- schen door middel an een lijn aan land gebracht. (Gemengd, 2e Blad.) Inbraak bij Lissone te Amsterdam; onge veer f. 17.000 gestolen. (Gemengd, 2e Blad.)) BUITENLAND. Hitier richt eenige dankprociamaties tot volk, S.A. en Rijksweer. (Buitenl., Ie Blad) Schuschnigg, de Oostenrijksche bonds kanselier, te Florence. (Buitenl., Ie Blad.) Weer twee doodvonnissen in Oostenrijk voltrokken. (Buitenland, le Blad) Poincaré is gisteren 74 jaar oud ge worden. (Buitenland, le Blad.) EEN GOEDE VANGST. Als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verscheidene rijwielen, zijn door de politie aangehou den de 17-jarige J. van Z. en de 18-jarige J. H. S. en A. de V., allen alhier, terwijl wegens medeplichtigheid is gearresteerd de 20-jarige D. D., eveneens alhier. TREINVERTRAGING DOOR DEN WIND, Tengevolge van den hevigen wind waren gisteren verscheidene treinen over tijd. De electrische treinen hadden daarvan geen hinder maar werden vertraagd door het wachten op aansluitingen. Sommige stoomtreinen kwamen met een half uur vertraging aan. De wethouder van Financiën, de heer Goslinga, is verhinderd morgen en 29 Aug. spreekuur te houden. Naar wij vernemen zal onze stadge noot, dr. J. van Geer (Hooge Rijndijk 150) den derden kruistocht op het hospitaal kerkschip „de Hoop", waarover een reeks artikelen in ons blad verscheen, als functioneerend arts meemaken. Deze tocht vangt a.s. Maandag 27 Aug. aan en. duurt tot 12 Oct. De afvaart van „De Hoop" zal 's morgens te 11 uur plaats vinden. Hedenmorgen om 8,23 uur vertrok van het station alhier een bedevaartz- trein met Leidsche pelgrims naar Keve laar. Donderdagavond om 20,30 uur keeren zij weer uit Duitschland terug. GEBOREN. Petrus Heronimus Anne, z. van P. J. v. d. Raadt en A. H. Hillenaar Elisa beth, z. van I. van Eijgen en P. van Ros- sum Hendrika Maria, d. van J. C. Uijlenbroek en C. J. de Heiden Adrianus Leonardus, z. van C. A. den Hollander en M. A. van Zandwijk Jan Daniël, z. van J. Rljsbergen en S. de Vroede Mar- garetha, d. van C. Blansjaar en S. Sprin ger Adrianus, z. van G. Groenendijk en C. Timmers Teunis, z. van W. v, Vegten en A. Slappendel Johannes, z. van A. Slinger en A. v. d. Horst Jo hanna Alida, d. van P. A. Opdam en H. M. de Winter Leendert, z. van L. Plug en J. de Vreugd Trijntje, d. van C. Vlieland en S. Spaanderman Dirkje, d. van P. de Mol en P. Ouwehand Gerar- dus Johannes, z. van G. J. Keijzer en M. de Klerk Andries Jan Heieen, z. van J. Rozemond en M. H. v. d. Burg Jo hannes, z. van F. Ouwerkerk en C. P. Boot Anneke Francina, d. van N. H. van Leeuwen en F. Reyneveid. ONDERTROUWD D. Muijzert, jm., 21 jaar en C. M. Ruijtenbeek, jd. 21 jaar D. N. Kriek, jm. 33 jaar en M. G. Haverman, jd. 22 j. GEHUWD. H. F. de Wekker, jm. en S. M. Toorens, jd. M. C. Broers, jm. en H. J. Leuge- ring, jd. o OVERLEDEN, fi. Remmerswaal, ongeh. man, 55 jaar,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1