E Jaargang MAANDAG 20 AUGUSTUS 1934 No. 22826 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DÉR ADVERTENTIEN tOC*. per régel voor adventênttën uit Lelden én plaatasn x agentschappen van ons Blad gevestigd Mjn. Vöor alls andere advertentiën 35 Cts. pér regel. Kleine advertentlën uitsluitend bl] vooruitbetaling Wóensdags en Zaterdags 50 Cta bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventuèelë opaendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ot9. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BimcmI Ncwgefetikpfeas Telefoonnumnters voor Directie UK Administratie 2500 Redactie 1507. PoMM&erm GbokJiemt No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DE'ZER COURANT? Vaat Lëldëh per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.1# Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0.13 Franco per post f. 2.35 portokoeten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. geslaagde boottocht der „vereenigde zangers". Zaterdagmiddag heeft bij gunstig zomer seer het Mannenkoor „De Vereenlgde Zangers", met het Muziekgezelschap Orpheus" een boottocht gehouden, die ils zeer goed geslaagd beschouwd mag «orden. Met de „Tosca" maakte belde ver- tenigingen een tocht naar de alom ge roemde Kager- en Brasemermeren. Moge het volgend jaar allen vertegenwoordigd rijn, want de thuisblijvers hebben veel ge nist! Zij, die den tocht mede maakten, hebben volop genoten! Een woord van dank komt toe aan „Qrpheus" met den directeur den heer P. de Rook voor de rthoone muziek, evenals aan het mannen koor, met hun leider den heer Richard Boer, voor de mooie zangnummers! HET TUINFEEST DER SPEELTUINVER. „NOORDERKWARTIER". ■Bovengenoemd tuinfeest is uitstekend «rloopen, onder begunstiging van mooi veer. Des middags te half drie werden de kinderen groepsgewijs voor den ingang au den speeltuin opgesteld en kort daarna coder de vroolijke toonen der draaiorgel- muziek op den tuin geleid en naar hun plaatsen gebracht. Direct werd een aan lang gemaakt met het ringsteken op den gijbaaii. blokjesrapen en eierloopen, waar- cp verschillende dansjes door de kleine en rctere meisjes volgden, die veel applaus eestten. Ben woord van lof komt zeker toe aan i dames, die in korten tijd deze dansen ta kinderen instudeerden, evenals aan et 4 tal heeren. dat voor de muzikale be- felelding zorgde. Daarna volgden nog zak- kopen, trekkamp, hardtoopen met hinder nissen en blaastrappen. Tijdens deze spe len werd tevens en druk gebruik gemaakt na het vroolijke rad. De grabbelton mocht inrblj natuurlijk ook niet ontbreken. Tot isüot was er een gecostumeerde korfbal- vedstrijd van de kinderen van den speel tuin die eveneens bijdroeg tot het slagen ran dezen middag. Een woord van lof aan den leider die met dezen groep de aan wezigen heeft doen genieten! De voorzitter reikte tenslotte onder een hartelijk woord de prijzen uit. De uitslag luidde als volgt: Blokjesnapen (meisjes)- l'e pr. Willy Paats, 2e pr. Annie Flanderijn. Blokjesrapen (jongens) le pr. Arie v. Bossum. 2e pr. Frans Zwagers. Eierloopen (meisjes) le pr. Ciska Varke- nsser, 2e pr. Dora de Graaf. Zakioopen (jongens) le pr. Johannes Eauw, 2e pr. Andlies v. d. Zee. Ringsteken (meisjes) le pr. Lena Koren hof, 2e pr. Annie Houthof. Hardloopen met hindernissen (jongens) le pr. Jan de Wolf; 2e pr. Coert v. d. Wal. Trekkamp (meisjes) le pr. Bertha Bave- laar, 2e pr. Geert Sjardijn. Blaastrappen (jongens) le pr. Adolf de Vos; 2e pr. Nico Keizer. LEIDSCHE SPEELTUINVEREEN. „ZUIDERKWARTIER". Een mooie vliegerwedstrijd. Zaterdagmiddag hield de Leidsche Speel- tuinvereeniging „Zuiderkwartier" haar uitgeschreven vliegerwedstrijd, waarvoor veel belangstelling bestond. Na de keuring (bouw en versiering) gingen de deel nemers gezamenlijk naar het voetbalveld den Kanaalweg. Hier gingen de vlie gers al spoedig de hoogte in en vond de keuring plaats betreffende den stand. Met een gering aantal punten verschil kwamen de volgende jongens uit den strijd le prijs Jan Hoppenbrouwer, 17 p.; te Johan Bink, 16 1/3 p.; Johannes Vogt, JJ P.; 3e Piet Boekwijt, 16 p.; 4e Henk Bouter 15Vi p.; 5e An toon de Kier 151/3 P-j 6e Clemens Mossel 15 p. Na uitreiking van de prijzen door den heer Beurse, die een aardig toespraakje hield tot iederen winnaar en een hartelijk woord van dank aan de juryleden bracht voor de uitvoering van hun taak, ging een teder hoogst tevreden met een aange name herinnering huiswaarts! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma H. Vroom, Morsch- 5™ut 2, 4, 6. Handel in ijzerwaren enz. "oor uittreding van den vennoot: H. vroom, d.d. 1 Jan. 1934 is de vennoot- «aap onder firma ontbonden en wordt »e handelszaak voortgezet door den over zenden vennoot W. C. J. Pera, als eenig «enaar, onder den ouden naam. (W. C. J. Pcw, H.V.). f Waasdorp, Hoofdstraat 202, Sas- nneim. Manufacturen. Vestiging filiaal: 1933 0nd' D°rpsstraat B 194, d.d. 20 Oct. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitler's plebisciet Uit het Saargebied. Zooals niet anders te verwachten was, is Hitler's zich zelf benoemen tot rijks- leider als opvolger van von Hindenburg, met groote meerderheid door het Duitsche volk bekrachtigd bij de stemming van gis teren. En toch zal deze stemming, hoe zeer ook door de Nazis bejubeld, onge twijfeld voor hem een bittere bijsmaak hebben! Trots alle actie is immers het aantal neen-stemmen, by 1933 vergeleken verdubbeld. Percentsgewyze gesproken be- teekent het niet veel, maar gelet op de toestanden in Duitschland zegt deze ver dubbeling der neen-stemmers waartoe een zeker moed noodig is! toch wel het een en ander. En feitelyk mag men dn ongeldige stemmen wel by de tegenstem mers rekenen. Eensdeels mag men hierin zien een nawerking van 30 Juni jl., ander deels een gevolg van de nederlagen inzake Oostenryk etc. en van den kerkstryd, die tal van meeloopers zich hebben doen af wenden, gezwegen nog van de groeiende economische moellykheden. Wanneer Hitier gedacht heeft zyn po sitie tegéhover het buitenland, door dit plebisciet achteraf te kunnen verstevigen, dan zal hem blyken, dat juist het tegen overgestelde het geval zal zyn. Trots de pl.m. 90%, die hy -by dit eigenlyk niets zeggend referendum heeft behaald. Geenszins behoeven de cyfers de Nazis reeds te verontrusten, maar reden tot juichen is er evenmin, zooals gezegd. Vooral niet waar de „vryheid" problema tisch Is te noemen en het gold zich uit te spreken over een fait accompli. Zonder eenige keus. Het zou voor Hitler's positie tegenover de buitenwereld beter zijn ge weest, wanneer deze „stemming" achter wege ware gebleven en de dictatoriale macht, die men nu eenmaal in Duitsch land heeft te aanvaarden, eenvoudig dic tatoriaal had beschikt, zonder meer. Zelfs in Duitschland zelf moeten deze plebis- ciet-cyfers toch wel eenige wrange stem ming oefenen, al verdoezelt men deze onder overwinningsgejuich. De regeeringscommlssie voor het Saar gebied heeft bij den Landraad een ont- werp-verordening ingediend, welke hoofd- zakelyk ten doel heeft een verbod in te voeren voor werklooze Saarlanders om zich in de „Vrijwillige Arbeidskampen" binnen het Derde Rijk aan te melden. De regeeringscommlssie motiveert deze verordening met een beroep op de feiten, die aan den dag gekomen zyn, door de huiszoeking by het „Duitsche Front". Uit verschillende documenten zou duidelijk zijn gebleken, dat de Vrijwillige Arbeids dienst hoofdzakeiyk dienst deed als op- leidings-instituut voor de in het Saar gebied verboden S.S. en S.A. formaties, en dat de formaties van den Vrijwilligen Arbeidsdienst die speciaal voor Saarlan ders waren gevormd in nauwe verbinding stonden met de geheime staatspolitie. In deze vorming van Saarlandsche corpsen buiten de grenzen van het Saargebied ziet de regeeringscommissie een onmiddellyke bedreiging van de openbare veiligheid in het Saargebied. De regeeringscommissie heeft voorts zeer scherpe controlemaatregelen bevolen te genover alle bewoners van het Saargebied, die behoorden tot S.A., S.S., N.S.A.P. en de yzeren brigade van Spaniel. Overtredingen worden bestraft met gevangenis tot 1 jaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot arts de heer H. Verbiest te Rotterdam. o Geslaagd te den Haag voor het examen Handenarbeid de heer J. J. v. d. Valk alhier. De speeltuinvereeniging „Oosterkwar tier" hield een verloting ten bate van het op 1 September te houden Lustrumfeest. Zaterdagmiddag had de trekking plaats, waaraan een gecostumeerde korfbalwed- stryd vooraf ging, die, mede dank zij het prachtige weer, een succesvol verloop had. Ik- waren pryzen uitgeloofd voor de aar digste costuums, die toegekend werden aan Fientje Otgaas (zigeunerin), Sjaak Burgij (politieagent), Annie Guldemond (Pier rette) en Jan de Water (Bakker). Het bestuur hoopt in de toekomst meer dergelyke wedstrijden te organiseeren, daar het publiek dat zeer op prijs blykt te stellen. Zaterdagavond hield de Chr. Mond- accordeonvereeniging „Luctor et Emergo" onder leiding van haar directeur de heer J. J. van der Reyden een welgeslaagde boottocht naar de Kager- en Brasemer meren. Een woord van dank komt toe aan allen, die medewerkten tot het prettige verloop daarvan! In de Stedelyke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 13 Aug. 54 54 Dinsdag 14 Aug. 54 54 Woensdag 15 Aug. 53 53 Donderdag 16 Aug. 56 56 Vrijdag 17 Aug. 58 58 Zaterdag 18 Aug. 56 56 BELGIE. Het Koning Albert-standbeeld. Voor het op te richten standbeeld van wylen koning Albert is reeds meer dan twee millioen francs byeengebracht en nog steeds komen de bydragen binnen. De middelen van dit fonds zullen gedeel- telyk worden gebruikt voor het standbeeld, en voor de rest voor het stichten van een nationale bibliotheek, overeenkomstig den wensch van koning Leopold. Deze bibliotheek zal den naam van den overleden koning dragen. DUITSCHLAND. De amnestie. Inzake de amnestie het volgende: Het onderzoek is reeds afgeloopen ten aanzien van de maatregelen, die getroffen zyn naar aanleiding der gebeurtenissen van 30 Juni. De toestand ziet er uit als volgt: Naar aanleiding der muiterij van Roehm moesten ln het belang der staatsveiligheid 1124 personen voorlooplg in arrest gesteld worden. Op grond van het ingestelde na der onderzoek zyn 1079 personen in vry heid gesteld. bevinden zich dus thans, in verband met de muitery van Roehm, nog slechts 45 personen in verzekerde bewaring, die het ernstigst gecompromitteerd zyn en tegen wie het onderzoek nog voortgezet moet worden. De actie van 30 Juni 1934 is daarmee afgesloten. Het onderzoek der overige ge vallen wordt voortgezet. Nog in den loop van deze maand zal een verder aanzienlyk aantal personen, die in Schutzhaft verkeeren, tengevolge van de gratieboodschap van den Leider en Ryks- kanselier ontslagen worden. In Saksen zal nog maar één concen tratie-kamp overbhjven. FRANKRIJK. Toenemende werkloosheid. Op 11 dezer was het aantal steuntrek kende werkloozen ln Frankryk 322.483, d. 1. 84 000 meer dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. OOSTENRIJK. Nieuwe vonnissen. De krygsraad te Innsbruck heeft de twee nationaal-socialisten Haberger en Hagen, die ervan beschuldigd werden in het geheim aanzienlyke hoeveelheden exploisieve stoffen van Beieren naar Oostenryk te hebben vervoerd, veroordeeld tot den dood door den strop. Een half uur voor den afloop van den termyn kwam het bericht binnen, dat de straf van Haberger veranderd is in levens lange zware kerkerstraf en die van Hagen in twintig jaar zware kerkerstraf. De 18 medeplichtigen komen voor de civiele rechtbank. Ook in het Ravag-proces te Weenen is door het militaire gerechtshof uitspraak gedaan. De hoofdbeklaagde. Domes, is veroordeeld tot den dood door de strop, terwyi alle andere beklaagden tot levens lange kerkerstraf zijn veroordeeld. Bondspresident Miklas heeft het gratie verzoek van Domes verworpen, zoodat het vonnis voltrokken is. De Groot-Duitsche groep heeft aan alle Groot-Duitschers in Oostenryk een op roep gericht, om zich aan te sluiten by het Vaderlandsche Front. Volgens een bericht uit Ricclone is me vrouw Dollfuss met haar twee kinderen Zaterdag naar Weenen teruggekeerd. Zij werden uitgeleide gedaan door Mussolini en zyn echtgenoote en verdere autori teiten. o SPANJE. Excessen te Madrid. Te Madrid is het gisterochtend tot ern stige excessen gekomen, waarby een per soon werd gedood; 70 jonge communisten, o.w. meisjes, demonstreerden voor het ge bouw van de bladen „Sol" en „Voz". Ten slotte werd met steenen gegooid. Tal van ruiten werden vernield. Er is van de vuur wapenen gebruik gemaakt. Een jonge man werd doodelyk getroffen. Het conflict met de Basken. Ondanks het verbod van den gouverneur, zyn gisteren 11 Nationalisten, 5 Republi keinen en 3 Socialisten gekozen tot leden van de inter-provinciale commissie. Alle burgemeesters, die lid zyn van de commissie, zyn met 1000 peseta's beboet. VEREENIGDE STATEN. Steun aan de bóeren De ontvoeringen. Naar eerst thans bekend wordt gemaakt heeft president Roosevelt 10 Augustus een proclamatie onderteekend. waarin ver klaard wordt, dat in verband met den noodtoestand der boeren enkele invoer rechten zullen worden opgeschort, ten einde de bewoners der door de droogte ge troffen streken in de gelegenheid te stel len vee en voedingsmiddelen te importee ren. Er worden thans verordeningen voor bereid, waarby deze goederencategorieën worden aangewezen. Vermoedelijk zal de Invoer van hooi en haver tegen verlaagde invoerrechten worden toegestaan. De re ductie op de rechten van voedingsmiddelen is reeds door Roosevelt goedgekeurd. De door kidnappers ontvoerde predikant Askew is ook weer in vryheid. Hy is het zelf komen mededeelen op het bureau van politie te Nashville n den staat Tennessee. Hy was sinds Dinsdag in handen geweest van de ontvoerders. De predikant verklaarde dat drie man nen' die hem met revolvers dreigden, hem in een auto hadden gezet en lang met hem in de buurt waren blyven rondryden. De roovers hadden hem zyn geld (40 dollar) en zyn kleeren afgenomen. Drie ontvoerders, die er van beschuldigd werden een „hoe-te kamer" te hebben ge bruikt om hun gevangenen te martelen, zyn door de rechtbank te Chicago tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. UIT HET VERRE OOSTEN. De verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg. In verband met het vertrek van de Mantsjoerysche delegatie voor de onder handelingen over den Oost-Chineeschen spoorweg uit Tokio en de publicatie van een verklaring der regeering van Mant- sjoekwo. waarin zy de Sovjets verantwoor- deiyk tracht te stellen voor de feitehjke schorsing der besprekingen, heeft Tass zich tot de bevoegde organen gewend voor een opheldering van den toestand en kan het agentschap het volgende mededeelen: Op 2 Mei 1933 heeft de Sovjetregeering om eventueele conflicten met Japan te voorkomen, aan de Japansche regeering medegedeeld, dat zy bereid was den Chi- neeschen Oosterspoorweg aan Japan of Mantsjoekwo te verkoopen. Op 26 Juni 1933 begon de conferentie te Tokio. De Sovjetdelegatie stelde den ver koopsprijs vast op 250 millioen gouden roebel, of ca. 625 millioen yen. De delega tie van Mantsjoekwo deed het belachelyke bod van 50 millioen yen. De Sovjetdelegatie stelde ten slotte een prys voor van 200 millioen gouden roebels. Daarna werden de onderhandelingen 6 maanden geschorst ten gevolge van de provoceerende arrestatie van 6 leidende ambtenaren van den spoorweg. Na hervatting der besprekingen deed de Sovjetregeering op 26 Februari van dit jaar de groote concessie om den prys te verlagen tot 200 millioen yen ,voor de helft te betalen in Japansche goederen. Dit werd noch door Japan, noch door Mantsjoekwo gewaardeerd. De Mantsjoe rysche delegatie stelde op 26 April voor den spoorweg voor 100 millioen yen terug te koopen. Ten antwoord op den wensch, tegenover ambassadeur Joerenef uitge sproken door Hirota op 18 Mei, dat de Sovjets een nieuwe concessie zouden doen, verklaarde Joerenef op 25 Mei, dat Rus land toestemde in een reductie van 10 millioen yen. Op 23 Juni stelde Hirota aan Joerenef voor den spoorweg te verkoopen voor 100 millioen yen, onder beding dat Mantsjoe kwo de vergoedingen aan de ambtenaren ad 30 millioen yen voor zyn rekening zou nemen. 28 Juni verklaarde Joerenef op bevel van zyn regeering aan Hirota, dat Rusland den spoorweg voor 170 millioen yen wilde clf^tclEn Op 23 Juli bood Hirota 120 millioen yen, met de voorwaarde, dat Mantsjoekwo de vergoeding aan het personeel voor zyn BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Postspaarbankwet. (Binnenland, 3e Blad). Geen voorrang verleend door automo bilist; drie gewonden bij aanrijding te Amsterdam. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. De stemming in Duitschland. Terug- ioopende meerderheid voor Hitier. (le Bl.) De onderhandelingen over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg. (Buitenl. le Blad) De Belgische stratosfeer-vlucht is ge slaagd. Vlotte landing in Zuid-Slavië. (3e Blad en Tel. le Blad), rekening zou nemen. Op den 30en Juli deed Joerenef een laatste aanbod: de regeering wilde den spoorweg afstaan voor 160 millioen yen, te betalen niet voor de helft, maar voor 2/3 in goederen. Ondanks de gerechtvaardigde goede verwachtingen der Sovjet-regeering werd ook dit voorstel verworpen. Op 13 Augustus zocht de leider der Mantsjoerijsche delegatie, Ohasi, Joerenef op, om hem mede te deelen, dat hy zelf met de geheele Mantsjoerijsche delegatie uit Tokio zou vertrekken. Daardoor waren de onderhandelingen afgebroken. IJMUIDEN, 20 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.20—0.75; Griet peï kist van 50 KG. f. 30—13; Tongen per KG. f1 851Zetschol per kist van 50 KG. f. 1613; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 142.80; Schar per kist van 50 KG. f.9.50; Vleeten per stuk f. 1.801.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 16 —13; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 13—8.50; Kleinmiddel Schelvisch p. kist van 50 KG. f. 10-^1.80; Kleine Schel visch per kist van 50 KG. f. 63.40; Kabel jauw per kist van 125 KG. f.4622; Gul len per kist van 50 KG. f. 7.500.70; Len gen per stuk f0.320.17Heilbot per Kp. f. 1; Wijting per kist van 50 KG. f. 2.70—j 2.30: Koolvisch per stuk f. 0.330.25; Ma-, kreel per kist van 50 KG. f. 5.703.50. Aangevoerd 550 kisten versche haring. Prijzen f. 7.806.90. Pekelharing: IJM. 149 met 11 last; IJM. 269 met 9'/ï last. Pryzen volle haring f. 119.60; Maatjes haring f. 11.95—10.70 per kantje. 15 trawlers: IJM. 90 met f. 1690; IJM. 37 met f. 3030; IJM. 10 met f.2530; LJM. 48 met f.3980; IJM. 49 met f.2260; IJM. 19 met f.1980; IJM. 15 met f. 2440; IJM. 24 met f. 1350; IJM. 96 met f.2300; IJM. 46 met f.1560; IJM. 54 met f.1500; IJM. 41 met f.1520; IJM. 116 met f. 1910; IJM. 130 met f.2140; IJM. 147 met f. 1610. 2 Kotters: E. 549 met f.280; E. 390 met f.600. En in 26 loggers: IJM. 204 met f.260; KW. 98 met f.270; KW. 56 met f.360; KW. 175 met f.310; KW. 162 met f.350: KW. 3 met f.280; KW. 86 met f.670; KW. 163 met f.310; KW. 178 met f.370; KW. 154 met f. 340; KW. 114 met f.300; KW. 108 met f.210; KW. 24 met f.380; KW. 62 met f.260; KW. 52 met f.210; KW. 42 met f.350; KW. 173 met f.370: KW. 167 met f.350; KW. 95 met f.300; KW. 51 met f.720; KW. 39 met f, 410; KW. 147 met f. 410; KW. 69 met f.330; KW. 35 met f.540; KW. 60 met f. 320: R.O. 1 met f. 950. KW. 102 met 510 kantjes pekelharing voor Katwijk. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergetekende kwartaal week abonne wonende straat- No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- tm-opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1