75"® Jaargang ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 No. 22825 Qfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEJDBN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:] 30 Cta. per regel voor advertenttën uit Lelden ea plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertemtlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Ct». bij een maximum aantal woorden van 30. Inoaseo volgens postrecht. Voor evenitueele opeending van brieven 10Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bureau Noordeind» plein Telefoonnummers voor Direetie en Aciminietratie 2500 Redactie 150-7. Poetctoèque-efi Girodienst No. 57056 Poetbus No. 54. SC 0RIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f.2:3#; per week .JTF;f.0.1 Bulten Lelden, waar santen gevestigd «itn, pér week „0.H Franco per poet f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden Gezien het verzoek van de N.V. Stoom- broodfabriek en Melkinrichting „De Vereeniging" v.h. Koole Nicola en Co., om Tergunning tot het uitbreiden van de brood-, koek-, beschuit- en zuivelfabriek ta de perceelen Levendaal Nis. 71—79 en Geeregracht Nis 15, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie E Nis 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1624 en 1625. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd ls; alsmede dat op Zaterdag, den 1 Septem ber 1934 des voormiddags te half elf uren In het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek In te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur ol een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 6076 J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 18 Augustus 1934. VERZETTING VEE- EN KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeene kennis, dat be- Ulve de Veemarkt ook de Kaasmarkt, relke gehouden zou worden op Vrijdag I Augustus a.s., ln verband met de ver jaring van H. M. de Koningin, in plaats tan op genoemden dag zal worden gehou den op Woensdag 29 Augustus 1934, J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Aug. 1934. 6078 50 JARIG JUBILEUM. Van den heer L. Klinkhamer. Heden herdacht de heer L. Klinkhamer gelijk gemeld, zijn 50 jarig jubileum in dienst der N.V. v.h. J C. Zaalberg en Zn„ fabriek van Wollen Dekens alhier Den jubilaris, die per auto van zijn wo ning werd afgehaald, werd op de fabriek een feestelijk ontvangst bereid. In harte lijke bewoordingen is hij toegesproken na mens de directie, waarbij men hem prees als een bijzonder ijverig, fatsoenlijk man, die steeds tot gToote tevredenheid bij de spinnerij was werkzaam geweest. Als er- tentelij fcheld voor zijn groote verdiensten werd hem een couvert met inhoud over handigd. Nog werd hij gehuldigd door een der meesterknechts, namens het fabrieks- en expeditiepersoneel, waarbij hem een feauteull en fraaie bloemen werden aan geboden, terwijl hierbij overduidelijk bleek, hoe zeer de heer Klinkhamer door het andere personeel gewaardeerd wordt. Al met al is het voor den jubilaris een mooie huldiging geworden, die hem en zijn familie zeker onvergetelijk zal blijven. NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. Handhaving met ingang van 20 Aug. 1934 De Commissaris van Politie maakt be kend, dat met ingang van Maandag 20 Augustus a.s. de nieuwe verkeersvoor- schriften, die d.d. 16 Juli in werking zijn getreden, zullen worden gehandhaafd. Het tijdperk der waarschuwingen is dan afge sloten. In het bijzonder zullen voor een Proces-verbaal in aanmerking komen de navolgende feiten; het geven van overbodige geluidsig nalen; het niet geven van teekens bij richtingsverandering of stoppen; het ge bruik maken van een ander dan oranje stoplicht; het rijden met een driewielig transportrffwiel over een rijwielpad en door stegen, die voor voertuigen zijn af gesloten; het op onvoorzichtige wijze openen van portieren; het onverlicht par keeren; het rijden met een driewielig transportrijwiel zonder rem. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Berg en Van der Voort, Hoofdstraat 114, bassenheim; exporthandel bloembollen, uittredend vennoot D. van der Voort Jr., Voorhout, dd. 9 Aug. 1934. RK. Coöp. Verbruiksvereeniglng „Ons «lang", Roelofarendsveen B. 323. Alke- "Jade; kruideniers- en bakkersbedrijf. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handels naam in Roomsch Katholieke Coöperatieve «oductie- en Verbrulksvereenlging De «menwerking U.A. NOORD-ZUID.-HOLL. TRAMWEG MIJ- De Minister van Waterstaat heeft de voorgestelde aanvulling van het Regle ment Dienstvoorwaarden (R.D.V.) der N.Z.H.T.M. goedgekeerd. Deze aanvulling betreft de 7de opmer king van de nieuwe loonregeling der amb tenaren en de 8e opmerking van de nieu we loonregeling der beambten. Tevens heeft de Minister goedgekeurd, dat de pen- sloenkortlhg zal bijdragen 8% resp. 4% van den pensioengrondslag, met dien verstan de, dat als pensioensgrondslag zal worden aangehouden 80 van de bezoldiging van de(nbetrokkene, berekend naar de 1ste standplaatsklasse. UITVOERING WERKMAN's WILSKRACHT OP ENDEGEEST. De Harmoniekapel van .Werkmans Wils kracht" gaf een uitvoering voor de patiën ten van Endegeest en Voorgeest, die uit stekend geslaagd is. Alle toehoorders wa ren uiterst tevreden. Het concert werd ook bijgewoond door de doktoren Borgerhof, Mulder, Speyer en Jelgersma, terwijl er veel belangstelling was van de zijde der hoofdzusters, zusters en verplegers. Dr. Borgerhof Mulder dankte op harte lijke wijze voor de mooie muziek, die men dit seizoen nog niet had genoten! Het was een mooie avond met goede muziek, een prestatie die geroemd kon worden! Een woord van dank tenslotte aan „Werkmans Wilskracht", wier naam reeds genoeg zegt, onder leiding van haar wakkeren dirigent. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stel u voor een ker- mis-artiste, die van een onbekende tante een oud, romantisch doch versleten en vergeten hotelletje erfte doch door een onvoldoende aanduiding een gelijknamig, doch eerste klasse-hotel met een wereld reputatie voor het hare aanzietStel u ook voor de stomme verbazing van 't per soneel van hoog tot laag, dat daar plot seling, te midden der overstelpende druk te, een jongedame door zalen en kantoren ziet wandelen met de allures van iemand, die óf daar onbestreden heerscheres óf een volmaakte dwaas isStel u ten slotte voor dat Anny Ondra het meiske is, dat daar ln enkele minuten het gansche hotel tot schrik en ontsteltenis brengt, en alle factoren zijn aanwezig om de sfeer te schetsen van „Het verliefde hotel", de amusante Duitsche film, die deze week stormen van dolle vreugde door 't theater aan den Stationsweg zal doen dreunen. Anny Ondra ls één van de zeer weinige vrouwelijke film-sterren, die een rol als deze in waarlijk geestlgen zin vermag te vertolken. De huidige echtgenoote van den bekenden bokser Max Schmeling heeft een niet te miskennen gevoel voor humor en door haar dictie, haar verma kelijken oog-opslag, haar verrassende ex plosies van woede en uitbundigheid brengt zij een coctail van niet te verbeteren sa menstelling, die terecht door het publiek op hoogen prijs wordt gesteld. Peter Voss, Fritz Odemar e.a. sluiten zich keurig aan bij het uitstekende spel en 't hooge tempo De fotografie is welverzorgd met vele tref fend-schoone opnamen in het interessan te, oude hotelletje en het weggescholen dorpje aan den duinrand, en de muzikale Illustratie (met goede dansmuziek en vroolijke liedjes) ligt prettig in 't gehoor! Dit is inderdaad de beste film, die wij ooit van Anny Ondra zagen. Zelfs de meest somber gestemde bezoeker zal er door tot een schaterlach worden ge bracht Vol sensatie, maar ook rijk aan mooie fotografische opnamen op den bodem der zee is de tweede hoofdfilm „Het geheim der duikboot", die pas in het allerlaatste spannende oogenblik haar climax vindt! Roxy-Theater. Na het journaal en een geestig teekenfilmpje draait „Baby" met Anny Ondra ln de titelrol. Baby wordt door haar ouders naar een Engel- sche kostschool gezonden, terwijl Suzette Danton, de dochter van een tooneelknecht voorbestemd ls, revue-girl te worden. Ech ter; ieder voor zich heeft andere toe komstplannen! Door een toevallige om standigheid weten zij van naam te ver wisselen en worden in die kwaliteit ver liefd op een paar Engelsche jongelui. Na eerüge lotgevallen eindigt deze amusante en muzikaal rijk geïllustreerde film op een voor iedereen bevredigende wijze. Na de pauze draait de reprise van de griezel-film „De Onzichtbare Man". Dat Roxy een gelukkige greep heeft gedaan, deze film op haar programma te plaatsen behoeft geen betoog! Zij stelt daardoor degenen die niet in staat waren haar te zien, in de gelegenheid, dit alsnog te gaan doen. De stoute staaltjes filmtechniek brengen zelfs den meest verwenden bios coopbezoeker in verbazing! Ongetwijfeld zullen er ook zijn, die deze gelegenheid benutten, om, het klinkt vreemd „De On zichtbare Man", voor de tweede maal te gaan „zien"! Wij twijfelen er niet aan of deze twee films zullen ook deze week weer veel bezoekers trekkenl Trianon-Theater. De roem van de film „La Maternelle" („De Bewaarschool") heeft zich door 't filmmlnnend Nederland voortgeplant als een geluidsgolf door de lucht en het wekte dan ook geen verwon dering, dat „Trianon" gisteravond tot de laatste plaats bezet was. Onder ademlooze stilte werd de door haar eenvoud diep ont roerende geschiedenis van de wereld-stad bewaarschool gevolgd. De bewaarschool ls voor het meerendeel der half verwaar loosde, aan zich zelf overgelaten kinderen uit de onderste lagen der bevolking de eenige plaats, waar zij kennis maken met liefde en een liefdevolle behandeling ge nieten. Langen tijd duurt het echter en groote moeite kost het de vriendschap van deze ten deele achterlijke, deels vroeg oude wezentjes te winnen. Zij moet ver overd worden op de intuïtieve angst voor alles wat groot en sterk is Rose de nieuwe werkster aan de be waarschool slaagt er door haar tege moetkomende houding snel in het ver trouwen van alle kinderen te winnen en mag zich in de liefde van Marietje, het aan zich zelf overgelaten dochtertje van een demie-modaine verheugen. Het kind hecht zich bijzonder sterk aan de jonge vrouw, die zoo geheel verschilt met wat zij gewoon was thuis te vinden. Ook de hyste rische jaloezie-aanvallen van het jonge kind duldt de werkster, die bezield is van één ideaal, n.l. de kinderen in de school te geven, wat zij thuis missen: liefde en bescherming. De wijze, waarop zij haar taak vervult, wijkt zoo geheel af van de voorheen gehuldigde opvatting, dat een conflict dreigt met de directrice der school. Het wordt evenwel overbrugd door den geneesheer, die een aanvankelijke antipathie heeft voelen veranderen in be wondering en liefde. Als hij haar tenslotte vraagt zijn vrouw te worden, wil zij wei geren omdat zij als werkster meer kan zijn voor de kinderen, die haar noodig hebben, dan als de dokters-vrouw. Boven dien, Marietje kon haar niet missen. Geheel onbewust beslist Marietje voor Rose als zij uit woede wegloopt, haar moe der opzoekt en verneemt, dat deze met een boot is vertrokken en aan de haven een minnend paartje gadeslaat. In mach- telooze woede gooit het kind dan steenen naar het steeds wisselende spiegelbeeld, dat herinneringen oproept aan de moeder en waarin zij tevens Rose met den dokter meent te herkennen. Haar woede bereikt een dusdanige hoogte, dat zij zich in het water werpt. Zij wordt gered en reageert slechts met een aanhoudend zwijgen op de boosheid van de werkster, die voor haar zou zorgen. Dokter Lipois weet dan ook haar vriendschap te winnen en be sluit, dat Rose en Marietje elkaar niet be hoeven te verlaten. Ongekend sterk is deze zonder eenigen opsmuk opgenomen film, waar het gaat om de uitbeelding van de psychologie der kinderen, die door hun natuurlijk spel de school-scènes tot ware kunst maken. De fotografie van Georges Asselin dient dan ook bijzonder vermeld te worden. Iedere paedagoog en alle ouderen dienen deze film te gaan zien. Voor de pauze draait een gevarieerd voor-programma, waarin een gekleurde Micky Mouse opvalt. De journaals geven beelden uit het leven en de begrafenis van dr. Dollfuss en Von Hindenburg. Een schat van bloemen gaf het geres taureerde theater ter gelegenheid van het 7-jarig bestaan een feestelijk aanzien! Casino-Theater. „Die Drei von der Stempelstelle", heeft de wereldcrisis tot achtergrond. Want de voornaamste be zigheid van Fritz en Arthur is stempelen. Beiden zijn ook verliefd op Else, de doch ter van hun kostjuffrouw. Ondanks hun vrij deplorabelen toestand brengen zij nog een derden vriend, Max, mee, die even eens werkeloos geworden is. En tusschen dezen Max en Else begint de ware liefde te ontkiemen, hetgeen wel blijkt uit de wijze, waarop Max zijn meisje in bescher ming neemt tegen een hardhandigen chef wat Else haar baantje kostl Beiden laten het leven in de groote stad verder varen en gaan nu in een arbeiderskolonie een nieuw bestaan tegemoet, gelukkiger en voor altijd! Zij nemen de twee vrienden Fritz en Arthur met zich mee. De drie werkeloozen zijn Fritz Kampers, Paul Kemp en Adolff Wohlbrück; deze namen spreken voor zichzelf! Evelyn Holt is Else, ook al geen onbekende op het witte doek. Ten slotte zij nog vermeld, dat deze film ln eerste vertooning gaat. Liane Hald is de detective in „Met vuur gespeeld", een tot het einde spannende film, waarin zij handig een diamantdief weet te ontmaskeren. Een stellig beziens waardig program dus! Bij beschikking van den Minister van Financiën is de overplaatsing ingetrokken van den adjunct-commies P. v. d. Voort, van het kantoor der Dir. Belastingen al hier naar de Inspectie Zaandam Invoer rechten en Accijnzen. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier besluit de plebisciet-campagne. Met Hitler's rede te Hamburg men zie het 3e Blad is de campagne voor het plebisciet in Dultschland besloten. Op zich zelf genomen heeft de Fuehrer geen nieuws verteld, doch dit was ook niet te verwachten. Het was weer eens een rede, die voor de Duitschers „manna" is, doch voor de buitenwereld slechts een herhaling van algemeenheden. Bijzonder opvallend ls, dat Hitler het plebisciet juist verde digde als noodig voor het buitenland dat het plebisciet op een enkele uitzonde ring na, niet au serieux neemt! Wanneer Hitier inderdaad zijn overtui ging daarin heeft neergelegd, doet het wel bijzonder scherp uitkomen de oorzaak van Duitschland's isolatie in de buitenlandsche politiek: gemis aan de meest elementaire inzichten van de politieke opinie in het buitenland. De rede spreke overigens voor zichzelf! Nogmaals, de uitslag van het plebisciet op morgen ls niet twijfelachtig. DUITSCHLAND. Vonnis te Berlijn. De buitengewone rechtbank te Berlijn heeft gisteren Erich Prinz, de commissa ris van politie van de revolutie-regeering in 1918 wegens herhaalde verduisteringen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en 3000 R.M. boete, subs. 60 dagen gevan genisstraf. Zijn medeverdachte Nowak werd vrijgesproken. Bij de uitspraak zei de president, dat dit proces een bijzonder karakter droeg, om dat Prins in den droevigsten tijd, oliën het Duitsche volk beleefd heeft een bijzondere rol heeft gespeeld. Het algemeene inzicht, dat de revolutie van toen door misdadi gers is verwekt, wordt door den persoon van Prinz bevestigd. Hij heeft geregeld verduisteringen gepleegd en is gestraft, doordat hij steeds opnieuw het vertrou wen van zijn medemenschen misbruikte. BULGARIJE. Diplomatieke mutaties in Bulgarije. De Koning heeft een decreet ondertee kend, tot benoeming als Bulgaarsch gezant te Parijs van professor Petko Stainof, vroe ger minister van Spoorwegen, leider der vroegere partij der democratische entente en hoogleeraar in de rechtsgeleerde facul teit der hoogeschool van Sofia. De vroegere gezant te Berlijn, Slavtsjo Pomenof, is be noemd tot gezant te Rome. De vroegere gezant te Ankara, Nicolaas Antonof, is be noemd tot gevolmachtigd minister en per manent gedelegeerde van Bulgarije bij den Volkenbond. Dediplomatieke posten, die thans onbezet blijven, zijn dus die te Ber lijn, Ankara en Moskou. SPANJE. Fusie van iinksche republikeinsche partijen. In een Woensdag te Madrid gehouden bijeenkomst is een fusie tot stand gekomen van de democratisch radicale partij, waar van Martinez Barrios, de gewezen minis ter-president, de leider is, en de socialis tisch radicale partij, die den oud-minister Gordon Ordas tot voorzitter heeft. Men zal nu trachten ook Sanchez Roman, die aan het hoofd staat van de republikeinsch na tionale partij, voor de nieuwe groepeering te winnen. Is eenmaal de fusie tot stand gekomen en de nieuwe partij, die nog een naam moet krijgen, gevormd, dan zal zij zich in verbinding stellen met Azana, den oud-minister-president en leider van de republikeinsche linkerzijde, om een fede ratie van de linkerpartijen tot stand te brengen. Deze federatie, zoo wordt uit Madrid gemeld, zal ook met de Catalaan- sche linkerzijde onderhandelen. BINNENLAND. Drie kinderen van een balcon gevallen te Amsterdam: één doode en twee gewon den. (Gemengd, 4e Blad). Rie Mastenbroek Europeesch kampioene 100 M. rugslag; Puck Oversloot derde. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Hitler-triumph te Hamburg. Een groote rede tot beëindiging der plebisciet-actie. (3e Blad). De Belgische stratosfeervlucht. Heden morgen is de ballon opgestegen. (Tel., Ie Blad). UIT HET VERRE OOSTEN. Toenemende spanning. De bladen te Charbin publiceeren een nieuwe sensationeele tijding, welke provo- catorische beschuldigingen Inhoudt aan het adres van het Sovjetconsulaat te Pogranitsjana. Het consulaat en de con sul, Stelmach, in het bijzonder, worden er van beschuldigd, gewapende overvallen te hebben georganiseerd op de Japansche militaire missie te Pogranitsjana en van den moord, die j.l. Maart gepleegd is op een witten Rus. In goed ingelichte krin gen te Charbin beweert men, dat deze be richten geïnspireerd worden door de Ja pansche militaire missie te Charbin. Het Sovjet-telegraafagentschap meldü nog uit Charbin, dat de Mantsjoerijsche regeering een nieuw voorschrift uitgevaar digd heeft, waardoor de handel op den Chineeschen Oosterspoorweg aanzienlijk belemmerd wordt. De toestand van den Sovjet-onderdaan Cholom, die sedert zes dagen weigert te eten uit protest tegen zijn ongemotiveerde gevangenneming, baart volgens dit tele gram zorg. In een communique van het Japansche departement van oorlog wordt melding gemaakt van dertien beweerde Incidenten welke voorgevallen zijn op den Chinee schen Ooster-spoorweg tusschen April en Juni. Tevens wordt hierin de arrestatie ge motiveerd "van 17 Sovjet-Russische em- ployé's van dezen spoorweg. Het communiqué wijst er op, dat al deze aanslagen gericht waren tegen treinen, die Japansche troepen en munitie-voor raden vervoerden. De Russische legers in het Verre Oosten werden er van beschuldigd orders te heb ben gegeven aan de Russische employé's bij den spoorweg om deze aanslagen te plegen. De ambtenaren hebben dat gedaan door middel van bandietenbenden. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Mandsjoekwosche regeering er in de toekomst voor zal zorgen, dat de anti- Mandsjoekwosche elementen onder de employe's van den spoorweg zulien ver dwijnen. Het communiqué verklaart dat het ge rucht onjuist is, dat het pogingen gedaan heeft om zich met geweld meester te ma ken van den Chineeschen Oosterspoorweg. Intusschen zijn de Japansche militaire kringen ontevreden over de beweerde zwakheid van de politiek van het depar tement van buitenlandsche zaken. Zij eischen de snelle afsluiting van de onder handelingen betreffende den spoorweg, welke op het oogenblik geschorscht zijn. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden kwartaal Ondergéteekende -weekabonné wonende straat--No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t'm.--opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1