75ste Jaargang WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934 No. 22822 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht. Voor eventueele opzending ïp brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postulli)qm.- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. BRJJS DEZER COURANT j< Voor Leiden per 3 maanden f.2:35; per week .t^V.f. 0.18 Buitten Lelden, waar agenten gevestigd aijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Dr. J. C. M. TIMMERMANS. Heeft zijn practijk neergelegd. 1 Heden heeft dr. J. C. M. Timmermans, to der meest gewaardeerde huisartsen a onze gemeente zijn practijk neerge- (1 Dr. Timmermans wist zich hier vele cakbare patiënten te verwerven, wien li besluit van hun bekwamen geneesheer tn dikwijls trouwen vriend wel zeer ter arte zal gaan. Nog duidelijk ligt in de teinnering het 40-jarig jubileum van dr. limmermans als arts op 3 Februari 1934, waarbij hem van velerlei zijden bewijzen ran erkentelijkheid gebracht zijn. Dr. J. C. M. Timmermans was na zijn bevordering tot arts aan de Leidsche Universiteit, gedurende enkele jaren verkzaam bij wijlen prof. Iterson. Hij promoveerde tot doctor in de genees- hinde op proefschrift getiteld „Bijdrage tot de chirurgie der lever en der galwe- len" op 26 Febr. 1897, waarna hij zich kor ten tijd later hier ter stede vestigde als huisarts. Vol toewijding waren steeds zijn rorgen voor zijn talrijke particuliere en fondspatiënten. Bovendien vond dr. Tim mermans tijd, lust en gelegenheid zich op verschillend maatschappelijk terrein verdienstelijk te maken. Vele jaren was hij leider der cursussen In EH.B.O. van het Ned. Roode Kruis, lid. Leiden, waarvan hij ook het voor- ötterschap bekleedde. Zijn groote verdien den als zoodanig werden erkend door de onderscheiding, welke hem door den voor- litter van het hoofdbestuur wijlen Z.KR. Prins Hendrik werd verleend. Dr. Timmer mans fungeerde voorts als voorzitter der voormalige commissie, belast met het af nemen van het examen der verpleegsters van het Academisch Ziekenhuis; ook had hij zitting in den kerkeraad der Waal- khe Gemeente. Tevens is hij sedert vele laren regent van het Pieter Loridanshofje aan de Oude Varkenmarkt en van het Jean Michielshofje aan de Pieterskerk straat. Ten tijde van het Hospita! Wallon laf hij onderricht aan de verpleegsters dier inrichting. Tenslotte was hij nog voorzitter van het college van commissarissen der Maat schappij voor Toonkunst. Naar wij vernemen gaat dr. Timmer mans, aan wiens langjarige werkzaam heid als arts men stellig nog veelvuldig met groote erkentelijkheid terug zal denken, zich te Oegstgeest vestigen. NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. Dricwielige transportrijwielen in twee gevallen gelijk gesteld met handwagens. Door de wijziging van het Motor- en Rij wielreglement is het met ingang van 16 Juli 1934 verboden om met een driewie- "le transportfiets te rijden over een rij wielpad. Eveneens is het met ingang van 16 Juli jj» verboden om met een driewielig transportrijwiel te rijden door een straat, Wanneer deze is gesloten verklaard voor voertuigen. Derhalve mag men met een transportfiets op drie wielen niet rijden, om een voorbeeld te noemen, door de Maarsmanssteeg in de richting naar de vischbrug, omdat deze straat in genoem de richting voor voertuigen is afgesloten. In beide gevallen zijn driewielige 'ransportrijwielen gelijkgesteld met voer tuigen. Tenslotte moeten alle transportrijwie 'en op drie wielen zulks ook met in- ag van 16 Juli 1934 voorzien zijn van een deugdelijke rem, ook wanneer er geen "rijwiel aan het rijwiel is. AFSCHEID EN INTREDE VAN Ds. A. DE BONDT. pet afscheid van ds. A. de Bondt, Geref. predikant alhier en beroepen predikant van de Geref. Kerk te Den Haag West, zal plaats vinden op Maandag 8 Oct. as. Ds. de Bondt is voornemens zijn intrede in Den Haag West te doen op Woensdag 17 October, in de Nieuwe Zuiderkerk na in denzelfden dienst vooraf te zijn bevestigd door ds. W. van 't Sant van 's-Gravenhage West. o ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER N. H. DE KLERK. Morgen hoopt de heer N. H. de Klerk, adjunct-commies bij de Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen alhier, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als particulier klerk bij de In voerrechten en Accijnzen te Rotterdam. Tot groote tevredenheid zijner superieuren was hij achtereenvolgens werkzaam te Rotterdam, Delft, daarna weer te Rotter dam (entrepot) en sedert 1 Aug. 1919 te dezer pfaatse, eerst aan de Inspectie le afd.. thans aan de Inspectie der Regi stratie en Domeinen. Was hij onder zijn chefs zeer gezien, hij wist zich ook de sympathie van vele zijner collega's te ver werven. Moge het den jubilaris gegeven zijn, nog vele jaren zijn ambt met lust en nauwgezetheid te vervullen! DE WACHTGELDREGELING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. In het Georganiseerd Overleg. Onder voorzitterschap van Weth. Tepe vergaderden de beide Commissies van Overleg gistermiddag in „Den Burcht" ter nadere bespreking van de voorgenomen wijziging der wachtgeldregeling voor het gemeentepersoneel. Aangezien de in vorige vergaderingen geuite bezwaren tegen de Rijksregeling gegrond bleken te zijn en men van de zijde van het Gemeentebe stuur geenszins de bedoeling heeft, rechts onzekerheid te scheppen, werd thans tot volledige overeenstemming gekomen op basis van de wachtgeldregeling voor het Rijkspersoneel, vallende onder litt. a van art 2 van het Rijkswachteeldenbesluit. De organisatie-vertegenwoordigers namen van deze tegemoetkomende houding dankbaar acte, doch bepleitten voor het oudere per soneel een overgangsbepaling, aangezien de thans geldende gemeentelijke wacht geldregeling voor deze categorie in som mige gevallen gunstiger is. Eveneens werd besproken de wenschelijk- heid van het tot standkomen eener af vloeiingsregeling. Ten slotte werden nog mededeelingen gedaan over event, compensatie van het verhoogde pensioenverhaal, waaruit bleek, dat onder de gegeven omstandigheden voor het gemeentebestuur geen termen aanwezig zijn, om deze compensatie te verleenen, zulks op grond van de beoordee ling der loonen van het Leidsche gemeen tepersoneel door de hoogere organen. WEINIG VERANDERING IN WINTER- DIENST DER NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal er met den a.s. Winterdienst der Ned. Spoorwegen weinig verandering in de bestaande dienstrege ling komen. Ook in de treinenloop op het baanvak LeidenUtrecht komt geen ver andering. alleen wordt de vertrektijd van een paar treinen enkele minuten ver vroegd, in verband met een verbeterde aansluiting te Utrecht. Op Zondag komt er in den treinenloop op het baanvak LeidenUtrecht evenmin verandering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Visscherij-Maatschappij .Orion", Katwijk aan Zee, Remisestraat 7. Het kantoor dezer N.V. is niet verplaatst naar Ymuiden, zooals d.d. 19 Mei 1934 abusie velijk werd aangegeven. (Alleen het post adres is gevestigd: IJmulden, Keizer Wll- helmstraat 11.) Opheffing: W. A. M. van Zuylen, Dóezastraat 39, Leiden. Borstelfabrikant en winkelier. Nieuwe inschrijvingen: Zuiderapotheek E. B. de Metz, Leiden, Korevaarstraat 51. Eigenaar: E. de Metz, Leiden. Het Haagsche Schouw. Voorschoten, Haagweg 4. Hotel, café, restaurant. Eige naar; W. F. Legeer, Voorschoten. De 18-jarige schipper W. W. duwde op de Heerengracht een handwagen voort, toen plotseling een wiel van den wagen afliep. Hij kreeg de stuurboom tegen de borst en klaagde over inwendige pijn. De E. H. D. heeft hem ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De 28-jarlge motorrijder J. W. F. de H komende uit de Pelikaanstraat, is op de Pauwbrug aangereden door een auto, bestuurd door A. J. G. De H. werd aan de rechtervoet gewond en is door de E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Midden-Europa Het Saargebied. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg zal Mussolini op 21 Augustus ontmoeten. Deze reis van Schuschnigg naar Italië volgt bijna direct op het ver blijf van Starhemberg. Starhemberg zou via Venetie, waar hij een of twee dagen zal doorbrengen, naar Weenen terugkeeren. Schuschnigg zal komen tijdens de groote manoeuvres, welke van 19 Augustus tot 24 Augustus plaats vinden en waaraan alle Italiaansche ministers en ook de duce zul len deelnemen. Het Is dus mogelijk dat Schuschnigg niet naar Rome zal gaan, doch Mussolini elders zal ontmoeten. Deze ontmoeting, welke door prins Star- hemberg Is voorbereid, zal voor de Ita liaansche regeering van aanzienlijke infor matieve waarde zijn. Men bevestigt, dat de Oostenrijksche regeering een dossier opstelt, dat betrekking heeft op de ver antwoordelijkheid van Duitschland voor de recente gebeurtenissen te Weenen. In politieke kringen gaat voorts hard nekkig het gerucht dat na de nationaal- socialistischen opstand in Oostenrijk en den moord op Dollfuss de Oostenrijksche regeering Londen, Parijs, Rome en de voornaamste hoofdsteden van de Kleine Entente heeft gepolst voor het verkrijgen van toestemming om de sterkte van het Oostenrijksche leger belangrijk te verhoo- gen, n.l. van 30.000 tot 60.000 man. De regeeringen van Frankrijk, Engeland en Italië zouden het er reeds over zijn eens geworden tegen een dergelijken voor zorgsmaatregel geen bezwaar te opperen. Volgens de „Reichspost" zouden Habicht en Frauenfeldt niet gearresteerd zijn, en de Oostenrijksche sectie der N.S.D.A.P. niet ontbonden. Volgens andere, meestal goed ingelichte kringen zou het bureau van deze sectie in München in werkelijkheid slechts tot 15 October buiten werking zijn. Habicht zou nog steeds zeer nauw met Göbbels samen werken. Voor het oogenblik zouden de Hitlerianen in Oostenrijk en Duitschland van geweldmethoden hebben afgezien. Hitier zou onlangs persoonlijk aan de Oos tenrijksche nationaal-socialistische leiders te kennen hebben gegeven, dat hij nooit het beginsel van deelneming van Hit lerianen aan de Oostenrijksche regeering zal opgeven, en dat hij ook elke poging tot herstel der Oostenrijksche monarchie zou verijdelen. De Volkenbondscommissaris voor het Saargebied, Knox, heeft den Volkenbond in een schrijven om versterking der neu trale gendarmerie-troepen in het Saar gebied verzocht. In het betreffende schrijven stelt Knox den Volkenbond voor, bepaalde gendar- merieafdeelingen te recruteeren uit lan den, die lid zijn van den Bond. Naar ver luidt, zal de voorzitter van den Volken bondsraad, De Vasconselios, o.a. Luxem burg, Oostenrijk en Zwitserland verzoeken voor deze recruteering te zorgen. o ENGELAND. Dreigende staking in Wales Gandhi's vasten. In de mijnen van Zuid-Wales dreigt een conflict waarbij eventueel 130.000 man zouden zijn betrokken. De mijnwerkers hadden eischen inge diend ten aanzien van loon en arbeids tijd. Bij beslissing van den National In dustrial Board werden eenige loonsverhoo- gingen toegekend waarmee de werkgevers weigerden accoord te gaan. De arbeiders waren bereid er genoegen mede te nemen hoewel slechts gedeeltelijk aan hun eischen was tegemoet gekomen. Op een dezer dagen gehouden vergade ring van den bestuursraad van de mijn werkersfederatie van Zuid-Wales is thans besloten aan te bevelen dat als er met 1 September geen nieuwe overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, in alle mijnen van Zuid-Wales het werk op 30 September zou worden gestaakt. Aan de werkgevers was gevraagd om een spoedige bijeenkomst van den verzoenings- raad, doch zij hadden geantwoord dat zij met het oog op de vacanties niet voor 18 September konden bijeenkomen. De voorzitter der mijnwerkersfederatie wees er nog op dat, hoewel het officieele indexcijfer van de kosten van het levens onderhoud 43°/o hooger was dan in 1914, de loonen slechts met 12'/i°/o gestegen waren. Op 25 Augustus zal over het voorstel van den bestuursraad worden gestemd. Het einde van Gandhi's zevendaagsche vasten is aanleiding geworden tot het houden van godsdienstige manifestaties. Gandhi, die zeven pond is afgevallen, gevoelt zich zeer onpasselijk en was dien tengevolge niet in staat het woord te voeren, om de geloovigen te bedanken. o SPANJE. De regeering capituleert. De regeering heeft haar beslissing uit gesteld betreffende de invoering van de belasting op het inkomen, die ten oor sprong ligt aan het conflict met de Bas- ken, zoolang de provinciale deputaties niet gekozen zijn in overeenstemming met de provinciale wet. Zoo schijnt de regeering, ten minste tijdelijk gecapituleerd te hebben voor de Baskische gemeenten. DUITSCHLAND. De plebisciet-actie Goering bij auto-ongeval licht gewond. De propaganda-actie voor het plebis ciet van 19 dezer blijft op vollen gang. lederen dag worden er tal van redevoe ringen gehouden. Hitier zelf zal Vrijdag in Hamburg spreken in een rede, die door alle Duitsche zenders zal worden uitge zonden van 20.50 uur tot 22.20 uur Amst. tijd. De minister van buitenlandsche zaken Von Neurath publiceert de volgende op wekking tot de volksstemming: Bij de beslissing, waarvoor het Duitsche volk den 19en Augustus naar de stem bus gaat, gaat het niet alleen om de bin- nenlandsche. politiek, maar ook om de richtlijnen onzer toekomstige politieke positie in de wereld. De kern van onze buitenlandsche poli tiek is het vraagstuk onzer gelijkberech tigdheid. Het Verdrag van Versailles heeft ons deze ontnomen en door onze eenzijdige ontwapening tot een staat van den twee den rang verlaagd. Alle smaad en alles, wat wij sinds Ver sailles te verduren hadden, vond zijn oor sprong In de ontrechting en ontwapening door het Versallles-dictaat. Dezen toestand uit den weg te ruimen en daarmede de grondslagen voor een waren en duurzamen vrede te scheppen, is de bedoeling van onzen eisch om gelijk berechtigdheid. Wij hebben den Volkenbond verlaten, wijl deze zich als een instrument tot handhaving onzer eenzijdige ontwapening ontpopte en wijl hij ons de gelijkberech tigdheid wilde ontzeggen. De „Führer" en rijkskanselier, Adolf Hitler, heeft steeds plechtig verklaard, dat wij nog slechts op den voet van vol komen gelijkberechtigdheid aan inter nationale onderhandelingen en overeen komsten zullen deelnemen. Zonder gelijke rechten en gelijke zeker heid kan het Duitsche volk zich niet ont wikkelen. Dat hebben de laatste zestien jaren Duitsche geschiedenis volkomen duidelijk bcwezn. De „Führer" en rijkskanselier is de ver persoonlijking van onzen nationalen wil tot verwezenlijking onzer gelijkberech tigdheid en tot verzekering van een vrede in eere en vrijheid. Daarom moeten wij allen in gesloten gelederen achter hem staan en zoo het buitenland toonen, dat zijn wil en zijn eischen met die van het Duitsche volk identiek zijn. Zoo zal een ieder op 19 Augustus voor Duitschlands gelijkberechtigdheid, vrij heid en eer opkomen. De Pruisische minister-president Goering heeft gisteravond op weg van München naar Berchtesgaden, in de buurt van Bad Aibling een auto-ongeluk gehad. Daarbij liep Goering een kwetsure op aan de rech terzijde van den rug. alsmede lichte snij- wonden in het gezicht en aan de knieën. Ook de overige inzittenden van de auto werden licht gewond. Het auto-ongeluk had plaats, toen uit de tegenovergestelde richting een vracht auto kwam, en tegelijkertijd een tweede auto, die op dat oogenblik tegen de ver keersregels in den vrachtwagen probeerde in te halen. Daardoor werd de weg geblok keerd en was het onmogelijk uit te wijken. Goering. die sterk rechts hield, trachtte tusschen de beide auto's door te rijden, maar door den smailen weg lukte dat niet, waardoor zijn wagen met volle vaart tegen de vrachtauto opreed. De linkerkant van Goering's auto werd geheel vernield. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Ro senheim overgebracht. De doktoren kon den vaststellen, dat er geen reden was tot bijzondere bezorgdheid. Nadat zij eenige uren in het ziekenhuis hadden doorgebracht, konden de reizigers hun tocht naar Goering's landhuis voort zetten. Hitler, die te Berchtesgaden vertoefde, kwam Goering hedennacht te één uur be zoeken. OOSTENRIJK. Nieuw proces begonnen. Voor het militair gerechtshof te Weenen begon gisteren het proces tegen de 15 na- tionaal-socialisten, die op 25 Juli j.l. het omroep-gebouw van de Ravag te Weenen binnendrongen. De meeste beklaagden zijn 25 a 26 jaren oud. Slechts een politie-inspecteur en een brigadier onder hen zijn ouder en gehuwd. De beklaagden worden beschuldigd van hoogverraad en de beklaagde Pau boven dien van moord, aangezien hij het schot heeft gelost, waardoor de employé van de Ravag. Czermak, werd gedood. Verscheidene beklaagden dragen nog de sporen van de verwondingen, welke zij bij den strijd om het Ravag-gebouw opliepen. De procureur-generaal schetste den gang van zaken tijdens den overval. Bijna alle beklaagden hebben in het bondsleger gediend, sommigen zelfs tot voor eenige maanden. Zij arriveerden den 25sten voor het Ravaggebouw in een auto en overrompel den den voor den deur op post staanden politieman. Nadat de overrompeling geslaagd was, d .gen de nazls het gebouw binnen naar do klank-studio, waar beklaagde Domes BINNENLAND. Het betalingsverkeer met Duitschland; opgave van bij invoer aan de douane over te leggen documenten. (Binnenl., 3e Blad) De verruiming van den verkoop op Zondag gaat in op 15 October. (Binnenl., 3e Blad). Felle brand te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad). Auto bij Beilen tegen een trein gere den; twee personen ernstig gewond. (Ge mengd, 2e Blad). Willy den Ouden kampioene van Europa op de 100 M. vrije slag; Rie Mastenbroek tweede. (Sport 3e Blad). BUITENLAND. Versterking der neutrale gendarmerie in het Saargebied gevraagd. (Buitenl., le Blad). De actie in Duitschland inzake het ple bisciet. (Buitenl., le Blad). Goering bij een auto-ongeluk licht ge wond. (Buitenl., le Blad). Von Papen zou Hitier Hindenburg's testament hebben gebracht. (Tel., le BI.) De Spaansche regeering capituleert voor de Basken. (Buitenl., le Blad). Ook Schuschnigg komt naar Italië. (Buitenland, le Blad). Japan zal de vlootovereenkomst opzeg gen. (Buitenl. en Tel. le Blad). den omroeper van de Ravag onder be dreiging met de revolver dwong voor de microfoon het bericht uit te spreken van het aftreden van de regeering-Dollfuss. Uit Weenen wordt gemeld, dat ook von Rintelen, zoodra hij hersteld is, voor een krijgsraad zal terecht staan. Het herstel maakt goede vorderingen. JAPAN. De vlootautoriteiten achter Osoemi. Admiraal Soetsoegoe, commandant van de Japansche vloot; vice-admiraal Taka- hasji en alle andere hooge officieren, heb ben verklaard, dat zij zich ten volle achter Osoemi, den minister van Marine, plaatsen en dat zij er op aandringen, dat het vloot- verdrag van Washington nog vóór 31 Dec. 1934 zal worden opgezegd. IJMUIDEN, 15 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.200.80; Griet per kist van 50 KG. f.29—15; Tongen per KG. f. 1.501.10; Zetschol per kist van 50 KG. f. 2221; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 193; Bot per kist van 50 KG. f. 4.40; Schar per kist van 50 KG. f. 51.60; Vlee- ten per stuk f. 1.18; Groote Schelvlsch per kist van 50 KG. f. 25; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.2219; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2012; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 117: Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 6430; Gullen per kist van 50 KG. f. 9 1.20; Lengen per stuk f. 0.720.70; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.703.20; Makreel per kist van 50 KG. f. 7.505.10. Aangevoerd 274 kisten versche haring. Prijzen f. 7—13.80 p. k. Aangekomen 9 stoomtrawlers; RO. 13 met f. 1768; LJM. 190 met f.2772; IJM. 134 met f.1922; IJM. 71 met f.3285; IJM. 77 met f.2098; IJM. 16 met f.2872; IJM. 95 met f. 2767; IJM. 183 met f. 2056; UM. 159 met f. 1545. 3 kotters: E. 238 met f.671; E. 369 met f.619; E. 128 met f.948. En in 2 loggers: KW. 44 met f. 803; KW. 124 met f. 646. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust staten Scheveningen Radio Aldabi, Alpherat Alwaki. Baloeran. Dem- po. Joh. de Witt Joh v. Oldenbarnevelt, Kota Gede. Kota Nopan. Kota Pinang, Kota Tjandi, Marnix v. St. Aldegonde, Oranla, Poelau Bras Poeiau Roebiah, Si mon Bolivar Statendam. Stuyvesant, Veen- dam, Venezuela Zeelandia. Bij verzending van een Radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord Behalve bovengenoemde schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen even eens via Scheveningen Radio te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1