STUKKEN BETER IN KWALITEIT! MUKPr keurige uitvoering LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 11 Augustus 1934 BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. I Inzink- I Naaimachine DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. Henderson, de voorzitter van de ontwa peningsconferentie heeft gisteren aan alle regeeringen, die aan de conferentie deel nemen. het ontwerp toegezonden inzake de regeling van het vervaardigen en ver handelen van wapens en oorlogstuig. Het plan slaat vooral op de vervaardiging. De begrooting van den Volkenbond voor 1935 voorziet in een totaal bedrag aan uit gaven van 30.461.300 Zwitsersche francs, dus een geringe vermindering in vergelij king met het vorig jaar. toen de begroo ting 30.827 805 francs bedroeg. Voor het Volkenbondssecretariaat is een bedrag uitgetrokken van 15.013.024 francs, voor het Internationaal Arbeidsbureau een bedrag van 8.356 046 en voor het Perma nente Hof van Internationale Justitie te Den Haag 2 535.646 francs. Verder zijn beschikbaar gesteld voor de Permanente Opium Commissie 114.984 francs, voor het Nansen-comité voor vluchtelingen 280.000 francs en 2.209.010 francs voor den bouw en het onderhoud der gebouwen te Genève, terwijl 1.772.600 francs noodig is voor betaling van pen sioenen. Inkomsten en uitgaven zijn prec'es met elkaar in evenwicht gebracht. ENGELAND. Overeenkomst over de spoorwegloonen. Na langdurige onderhandelingen is giste ren de nieuwe overeenkomst nopens de loonregeling voor het spoorwegpersoneel door vertegenwoordigers der 4 groote maatschappijen en den nationalen bond van spoorwegpersoneel geteekend. Het voor- naapiste voordeel voor de werknemers is dat de extra-korting van 2pet. op de loonen van 1931 nu teruggebracht wordt tot slechts 11/4 pet. en na 1 Januari 1935 geheel zal verdwijnen. Voor salarissen van tenminste 2 pond per week. zal daarvoor een algemeene reductie van 11/4 pet. in de plaats treden, die in geen geval meer mag bedragen dan 15 pond per jaar. De nieuwe overeenkomst kost de maatschap pijen ruim één milHoen aan meer uit te keeren loon. maar zoowel vertegenwoordi gers van de directies als van de arbeiders waren zeer ingenomen met het feit. dat door onderhandelingen, bij welke steeds de wil om tot overeenstemming te komen, heeft voorgezeten, en geen enkele maal ook maar met een staking gedreigd is. ten slotte de nieuwe overeenkomst is bereikt. FRANKRIJK. Geen verandering der politiek betreffende buitenlandsche arbeidskrachten. De minister voor openbare werken, Flandin, heeft een delegatie van den bond van mijnwerkers ontvangen en haar me degedeeld, dat de autoriteiten de gebeur tenissen in de mijn van Escarpelle niet willen generaliseeren door een optreden tegen alle buitenlandsche mijnwerkers. De regeering zal toezien, dat niemand de wetten overtreedt, maar zij denkt er niet aan. een wijziging te brengen in de poli tiek, die tot dusverre is gevolgd ten aan zien van buitenlandsche arbeidskrachten. HONGARIJE. Goemboes naar Warschau genoodigd. De „niustrowany Kurjer Codalenny" verneemt uit Boedapest, dat de Poolsche regeering, door tusschenkomst van haar gezant in de Hongaarsche hoofdstad, Goemboes officieel naar Warschau heeft uitgenoodigd. Goemboes heeft deze uitnoodiging aan vaard. De reis zou in September plaats hebben, In officieele Poolsche kringen wordt deze mededeeling noch tegengesproken, noch bevestigd. JAPAN. De legerbegrooting. De Japansche legerbegrooting voor 1935/1936, die thans aan den minister van financiën ter goedkeuring is voorgelegd, bereikt een totaal van 560 millioen yen, dus 120 millioen meer dan het vorige jaar. Voor de gewone uitgaven is 200 millioen yen uitgetrokken, voor de buitengewone 360 millioen. 150 millioen daarvan is be stemd voor de legermacht in Mandsjoekwo en 100 millioen voor de vernieuwing der bewapening. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt terug van vacantie. Na een afwezigheid van 41 dagen is pre sident Roosevelt te Washington terugge keerd. Aan het station werd hij door een dui zendkoppige menigte geestdriftig toege juicht. Onmiddellijk na zijn terugkeer op het Witte Huis zette zich de president aan de bestudeering van een aantal dringende kwesties, betreffende o.a. de hulpverlee ning aan de door droogte geteisterde ge bieden en de stakingsonlusten. Later had hij een langdurig onderhoud met staatssecretaris Huil. Naar de Amerikaansche Arbeidsfedera- tie mededeelt, heeft het bestuur van den bond van arbeiders in de aluminium-in- dustrie besloten voor heden een staking af te kondigen voor alle fabrieken van de Aluminium Company of America. Alle be middelingspogingen zijn mislukt. De staking geldt voor zeven fabrieken met 15.000 arbeiders. OOSTENRIJK. Schuschnigg's reis naar Boedapest Verklaring van Starhemberg Vonnissen in Karinthie. Het Hongaarsche correspondentiebureau meldt, dat ter gelegenheid van het bezoek van dr. Schuschnigg aan dr. Goemboes. verschillende actueele, economische en politieke kwesties besproken zijn. De beide staatslieden waren het er over eens, dat de in den geest van dr. Dollfuss ingezette politieke koers van nauwe vriend schap en samenwerking ook verder moet worden gehandhaafd. Dr. Schuchnlggs is door den Rijksbestuurder Horthy te Goe- doeller in audiëntie ontvangen. Vóór zijn vertrek naar Hongarije had bondskanselier dr. Schuschnigg tegenover Weensche persvertegenwoordigers een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. zelde: De Oostenrijksche regeering zal den op bouw van den door haar geleiden staat autoritair doorvoeren. Het gezag zal echter niet blindelings van boven af komen, doch in het volk geworteld zijn, zooals ook de autoriteit van Mussolini door de overwel digende meerderheid van het Italiaansche volk gedragen wordt. Via den autoritairen, christelijk georga- nlseerden staat wil de regeering tot den innerlijken vrede komen. Slechts door een tijdperk van innerlijken vrede kan de economische heropbouw van Oostenrijk slagen. De Oostenrijksche regeering wil een regeering van het geheele volk, een regee ring van arbeiders, boeren en burgers zijn. Zij wil de bevolking er vooral van overtui gen, dat nood en werkloosheid niet met geweld of oproer gelenigd of bestreden kunnen worden, doch alleen door een dracht en vredelievende samenwerking. Het program van de Oostenrijksche re geering is een program van den inner lijken vrede. Vrede beteekent evenwel geen zwakheid. Wie den innerlijken vrede door geweld of door andere acties verstoren wil, zal ervaren, dat de regeering hard kan zijn. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de regeering van den door bondskan selier dr. Dollfuss ingeslagen koers niet afwijken. Zij zal vooral de economische politiek, welke in de Romeinsche proto collen haar uitdrukking gevonden heeft geheel doorvoeren in den geest van de mannen die deze protocollen onderteekend hebben. De handhaving van de zelfstandigheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk aanvaardt de regeering als het onwankel bare principe barer buitenlandsche poli tiek. De regeering kan zich niet tevreden stellen met een theorethische erkenning der onafhankelijkheid, doch zij moet er op aandringen, dat iedere poging tot het verkrijgen van een onwettige, of zelfs gewelddadige invloedssfeer achterwege wordt gelaen. De regeering heeft niet de geringste zorg over het Duitsche karakter van het land en niemand denkt er aan, het Oos tenrijksche volk zijn aard en zijn natio naal wezen te ontnemen. In dit verband maakte Schuschnigg scherp onderscheid tusschen de politieke en cultureele plichten der regeering. Er kan in Oostenrijk nooit een nationale kwestie in cultureelen zin. doch slechts in poli- tieken zin juister gezegd, slechts in partij-poïitieken zin bestaan. Tenslotte verklaarde Schuschnigg, dat het hem bijzonder zou verheugen, indien hij binnen afzlenbaren tijd gelegenheid krijgen zal. de groeten van zijn land en de betuiging zijner sympathie, ook per soonlijk naar Italië^te kunnen overbrengen Vice-kanselier Starhemberg heeft aan gekondigd. dat in de allernaaste toekomst het resultaat van het onderzoek inzake den overval op de bondskanselarij op 25 Juli aan de wereld zal worden bekend ge maakt. Er behoeft volgens den vice-kanselier niet meer getwijfeld te worden, dat het nationaal-socialisme in Oostenrijk geen volksbeweging is, doch een kwestie van politiek van jeugdige personen en zekere intellectueele kringen. Sedert den 30sten Juni, welke de geheele immoraliteit van het nationaal-socialistische systeem aan het licht heeft gebracht, staat het vast, dat, bij een verbetering van de econo mische verhoudingen, het nationaal-socia lisme in Oostenrijk verdwijnen zal. Star hemberg verklaarde verder, dat tijdens de gevechten in Oostenrijk de executieve slechts 95 dooden te betreuren heeft ge had. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Starhemberg, dat de kwestie der restauratie door de practijk nog niet aan de orde was gesteld. Starhemberg verklaarde zich er niet verantwoordelijk voor, dat men in het buitenland na den moord op Dollfuss steeds weer op deze zaak terugkwam. Geen mensch met ver antwoordelijkheid zou op het oogenblik van restauratie droomen, aangezien het land niet in een toestand verkeerde om wien ook de troon aan te bieden. In de eerste plaats moesten thans orde en veiligheid geschapen worden en diende de staat zich te consolideeren. Pas wan neer de vrede hersteld was en het leven in Oostenrijk zijn normalen gang zou gaan, zou men tijd genoeg hebben om te over wegen of men de monarchie wenschte. Op een desbetreffende vraag antwoordde Starhemberg, dat hij en 90 procent der be volking. de communisten inbegrepen, de voorkeur zouden geven aan de Habsbur- gers op de troon dan Nationaal-socialisten aan het bewind. Alle landen echter, en vooral de nabuurlanden, zouden betrok ken zijn bij een restauratie en men zou in zoo'n geval dus met groote tact moeten optreden. Op een vraag betreffende de benoeming van v. Papen tot Duitsch gezant te Wee- nen, antwoordde Starhemberg: „Wij heb ben geleerd, geen enkele belofte of waar borg van Duitschland te vertrouwen". Het militaire gerechtshof te Klagenfurt heeft verscheidene personen veroordeeld, die deelgenomen hebben aan de gevechten bij de jongste revolutiepoging. De 29-jarige Leopold Suk en de 23-jarige Johann Raner, die hebben deelgenomen aan de verwijdering van den gendarmerie- post te Grisen en aan een gevecht bij Al- tenmarkt werden tot respectievelijk vijf en tien jaar zware kerkerstraf veroordeeld, terwijl beiden ieder jaar op 27 Juli moeten vasten en den nacht doorbrengen op een hard bed. Twee andere beklaagden werden veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf en eveneens een jaarlijkschen vastendag. RECLAME. 6741 CHIEF WHIP UIT HET VERRE OOSTEN. Nog eens geruststelling door Oka da Vliegtuigen tegen de Rood en. Minister-president okada heeft tegen over de pers verklaard', dat er geen reden is om te gelooven aan een crisis in de Sovjet-Russische-Mandgjoerijsche betrek kingen. Grensconflicten zijn in landen die een gemeenschappelijke grens hebben niet te vermijden, maar zij behoeven niet te lei den tot een toespitsing van den toestand; Er is geen conflict tusschen Rusland en Mandsjoerije dat niet langs vreedzamen weg opgelost kan worden. Ook tusschen Japan en de Sovjet-Unie bestaan een aantal kwesties, bijvoorbeeld de koers van den Russischen roebel en het vraagstuk van den aankoop van den Chi- neeschen Ooster-spoorweg. Maar ook deze vraagstukken kunnen op vreedzame wijze beslecht worden. Men behoeft niet naar de wapenen te grijpen. Wanneer een staat een oorlog be gint. moet het hem duidelijk zijn dat hij zijn bestaan op het spel zet. In de provincie Foekien nemen talrijke regeeringsvllegtuigen aan den strijd tegen de rooden deel. De communistische troepen zijn op den aftocht en worden door de vliegtuigen met bommen achtervolgd. De Chineesche troepen hebben de rooden teruggeslagen uit Peiling een voorstad van «Poets j au. IJMUIDEN, 11 Aug. 1934. VISCHPRIJZEN, Tarbot per kilo f. 1.35—1.00, tongen per kilo f. 1.501.00, zetschol per kist van 50 kilo f. 13, kleine schol f. 144.10, schar f. 3.90. Aangekomen 8 loggers: SCH 266 met f. 582. KW 114 met f. 513, KW 24 met f. 450, KW 95 met f. 412. KW 89 met f. 378, KW 108 met f.469. KW 184 met f.538, IJM 204 met f.528 besomming; KW 50 met 250 kantjes en KW 29 met 350 kantjes pekelharing voor Katwijk. DE HARINGVISSCHERIJ. De aanvoeren waren zeer belangrijk in de afgeloopen week, grooter dan wij tot nu toe gewend waren. Hieraan is het te dan ken, dat de achterstand in aanvoer, welke bestond in vergelijking met den aanvoer van het vorig jaar is ingehaald. De ladingen die aangebracht worden be staan zoowel uit Noord als uit Zuidharing, zoodat een ieder bevredigd kan worden. Er worden groote Noordvolle binnen gebracht van 650 stuks per kantje en kleine Zuidvolle van 12/1300 stuks. Alle groote haring geschikt voor export worden zeer vlug verkocht, hoofdzakelijk naar Duitschland. Voor deze haring wor den in den veiling nog de beste prijzen betaald. Jammer ls het daarom, dat de export naar Duitschland zoo riskant is, daar men zoolang op zijn geld moet wach ten door de deviezenmoeilijkheden, welke in vergelijking met het vorig Jaar belang rijk verslechterd zijn. Van de Zuidmaatjes worden nu belang rijke hoeveelheden in de koelhuizen opge slagen; hierdoor wordt het mogelijk de vraag naar Maatjesharing te bevredigen tot het nieuwe haringselzoen 1935. Door de grootere aanvoeren hadden de prijzen wel eenigszins te lijden. De groote Noord-Volle en Noordmaatjes blijven nog het beste op prijs, doch de Zuidvangst en de kleinere Noordmaatjes hebben een be langrijke verlaging ondergaan. Zooals wij in ons vorig overzicht reeds mededeelden, zal van 1 September a.s. af, het regeeringscrediet voor de haring- visscherij in werking treden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat van elke lading een bepaald gedeelte gekocht zal worden; hierop zal evenals het vorig jaar 85 pet. betaald worden; de resteerende 15 pet. worden dan uitgekeerd na een goede af wikkeling van de zaken. Wordt op de ge dane transacties echter verlies geleden, dan komt dit ten laste van de belang hebbenden. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn, dat een groot kwantum haring, men spreekt van 45.000 vaten naar Rus land verkocht zullen worden. De onder handelingen schijnen reeds ln een verge vorderd stadium, zoodat te verwachten is, dat zeer binnenkort een definitieve ver koop tot stand komt. Een dergelijke ver koop zou. mits de prijs niet al te laag is, van het grootste belang voor de Neder- landsche haringvisscherij zijn. DE TREILVISSCHERIJ. Met de treilvisscherij gaat het weer niet al te best. De meeste loggers, die voor de haringvisscherij in aanmerking komen, zijn dan ook deze laatste visscherij gaan uitoefenen. Men zal echter moeten af wachten, wat het beste zal zijn of liever gezegd het minst slechte. De risico's, welke bij de treilvisscherij geloopen worden zijn niet zoo groot als die bij de haringvis scherij; de treilvisscherij, tenminste met motortreilloggers zal dan ook zelden groote verliezen opleveren, terwijl met de haringvisscherij somtijds zeer groote ver liezen geleden kunnen worden. Daar de zomermaanden meest de slechtste zijn voor de treilvisscherij zullen wij maar hopen, dat als straks het koelere weer haar intrede doet een belangrijke verbetering zal intreden. ENGELAND BN AUSTRALlë. MANCHESTER. 11 Aug. (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld, dat krachtig zal worden geprotesteerd tegen de nieuwe Australische invoerrechten op garens en stukgoederen. Het protest gaat uit van de gemengde commissie van handelsorgani saties in katoenen-fabrikaten. De aandacht van het Departement van Handel is inzonderheid gevestigd op het prohibitieve karakter van de nieuwe in voerrechten. waarvan sommige 100 pet. be dragen van de waarde van de desbetref fende goederen. Genoemd comité ziet in de toepassing van deze invoerrechten een schending van de Ottawa-overeenkomst door Australië. o DROOGTE IN CHINA. HANKAU, 11 Aug. (Reuter). Als gevolg van de droogte in de provincie Hoepeh komen uitgehongerde wolven en tijgers van de heuvels omlaag. Eiken avond worden boeren door deze wilde dieren aangevallen. Reeds zouden elf personen zijn verscheurd. AARDSCHOKKEN IN PANAMA. PANAMA, 11 Aug. (Reuter). In Panama zijn vrij hevige aardschokken waargeno men over een tijd van drie minuten. Als gevolg hiervan ls o.a. het admini stratiegebouw van het Panama-kanaal te Balbou Heights gescheurd. GEEN VREES VOOR LEVENSMIDDELENTEKORT. WASHINGTON, 11 Aug. (Reuter). De minister van Landbouw, Wallace, heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de droogte niet zal lelden tot een gebrek aan de voornaamste levensmiddelen. Vleesch zal niet zoo overvloedig voor radig zijn en de prijzen zullen moeten stijgen, maar de volksgezondheid zal niet lijden. o ONGEVAL BIJ HET DORSCHEN. MUNSTER, 11 Aug. (Reuter). Gisteren raakte door onbekende oorzaak bij het dorschen in een schuur van een land bouwer te Ladbergen het stroo bij de dorschmachine in brand. Hierbij kwamen een 52-j. metselaar en een 19-j. meisje in de vlammen om. BRANDSTICHTING. SCHWERIN, 11 Aug. (Reuter). Te Schwickelberg in Mecklenburg zijn ln den afgeloopen nacht door een groote brand 15 boerderijen met in totaal 48 gebouwen geheel afgebrand, terwijl veel vee in de vlammen omkwam. Men vermoedt, dat wederom brandstichting de oorzaak is. Het dorp is in de afgeloopen 5 jaar reeds drie maal door dergelijke branden geteisterd. Men constateerde toen ook brandstich ting, zonder dat men er in slaagde de daders op te sporen. VEERTIEN BERGTOERISTEN DOOR ONWEER OVERVALLEN. BEROHTESGADEN, 11 Aug. Op den tocht van de Watzmann naar de Hocheck werden veertien toeristen door een onweer overvallen. ZIJ konden nog juist een ln hun buurt zijnde schuilhut, die onder een hoog kruis bij den top staat, bereiken, doch hier maakten zij bange minuten door. Herhaaldelijk sloeg de bliksem ln het kruis en ln de hut. Twee personen werden door den bliksem getroffen en vrij ernstig gewond. SAMENWERKING DER BALTISCHE LANDEN. RIGA, 11 Aug. In een rede te Liepaja (Libau) verklaarde de Letlandsche mi- nister-president, tevens belast met de portefeuille voor buitenlandsche zaken, Ulmanis, o.a.: „Wij moeten met nadruk de samenwerking der landen aan de Baltische zee bepleiten. De taak van Letland be staat in de eerste plaats hierin, zijn krach ten te vereenigen met die van zijn nabuur- staten, waar de historische, geografische, economische en politieke verhoudingen het gemakkelijkst succes mogelijk maken. Wij vervullen deze taak van den eersten dag onzer onafhankelijkheid. De Let- landsch-Estlandsche Unie, die steeds uau- wer wordt, is de eerste vrucht van onze pogingen. Dit jaar deed ook Llthauen de sedert lang verwachte stap ln de richting van nauwere samenwerking. Wij kunnen optimistisch zijn aangezien de positie van Letland onder zijn naburen sterk is en de algemeene toestand aan de Baltische zee geen vrees wekt. De Baltische Staten staan op het standpunt, dat de toestand in Oost- Europa rijp is geworden om met een voort durende versterking door met de be staande verhouding in overeenstemming zijnde verdragen rekening te houden." DUITSCHE INBREKER AANGEHOUDEN Door de Rotterdamsche politie is op verzoek van de Wassenaarsche politie aan gehouden de beruchte, Duitsche inbreker H., die zich in 1928 vermoedelijk te Was senaar ten huize van den heer R. heeft schuldig gemaakt aan diefstal met braak. OEFENTOCHT MET REDDINGBOOT TE KATWIJK AAN ZEE. Hedenmiddag te 5 uur zal de Redding boot der N. Z. H. R. M. te Katwijk a. Zee een oefentocht ln zee houden; vertrek 5 uur voor de Oude Kerk op het strand. Daar er op het oogenblik veel branding ls, kan men zich op een fraai gezicht voor bereiden! OPKOOP VAN BLOEMBOLLEN. De Nederlandsche Sierteelt-Centrale maakt bekend, dat zij met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen, dat de uitkeering der nota's inzake de op koop van surplus Bloembollen 1933 aan rechthebbenden alsnog ten spoedigste geschieden. Zooals alreeds vroeger werd medege deeld, zal in dit handels-seizoen ook op koop van bloembollen plaats hebben. Het surplus van leverbare bloembollen van Narcissen, vroege of late tulpen i Hyacinthen zal in het najaar 1934, voor zoover niet door den handel opgenomen, tegen 85%> van de Blnnenlandsche mini mumprijzen, worden opgekocht, onder voorwaarde, dat deze bollen geheel voldoen aan de eischen aan export-bollen te stel len. Er zal gezorgd worden voor een onpa- tijdige keuring der bollen. De prijzen, waartegen opgekocht wordt, zijn netto. De nota's worden herhalve zonder eenige korting tusschen den lsten en den 15den Mei 1935 uitbetaald, mits iedere georgani seerde medewerkt en de bepalingen veel mogelijk nakomt. Iedere kweeker ls derhalve verzekerd van de vaste minimum-prijzen; hij be nadeelt zich zelve, om voor een te laag bedrag zijn product van de hand te doen en ontreddert bovendien de binnenland- sche markt. Houdt derhalve iedere kweeker zich aan de gestelde laagste limiet, dan sluit dit practisch in, dat ook op de birmenlandsche markt minimum prijzen gelden, waar be neden geen bloembollen verkrijgbaar zijn. DRIE WOONHUIZEN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht heeft te Heerewaarden een ernstige brand gewoed, waarbij drie woonhuizen totaal in de ascb zijn gelegd. De brandweer van Heere waarden geassisteerd door de brandweren van Rossum en 's-Hertogenbosch waren met alle beschikbare materiaal ter plaatse daar geweesd werd, dat het vuur ten gevolge van den hevigen wind nog meer huizen zou aantasten, Men slaagde er ln het vuur tot de drie afgebrande woonhui zen te beperken. Deze huizen werden be woond door de gezinnen van Th. van Rooyen, B. Brinkman en F. van der Heisden. RECLAME- 7596 ADLER f. 129.- PERFEKTA TïiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiNiNin' Alleen bijQ f MEERPOEL BREESTRAAT 171 - - LEIDEN INCIDENT TE PARIJS. PARIJS, Dl Aug. Bij de aankomst van 25 athleten uit de Sovjet-Unie te Parijs is het aan het Gare du Nord tot incidenten gekomen. Ongeveer 1500 communisten waren aan het station aanwezig om de Russen, die aan een communistisch sport- feest kwamen deelnemen, te ontvangen en hieven de „Internationale" aan toen dj Russen verschenen. De politie wenschte dit echter niet toe te laten en verspreidde de communisten, waarbij het tot vechtpartijen kwam en een kellner gewond werd .terwijl vaatwerk van de stationsrestauratie in bet gedrang werd vernield.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2