Vijftig jaren Huwelijkstrouw 75*te Jaargang ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 No. 22819 gRIJS DER ADVERTENTIES Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het echtpaar Lezwijn-Jesse. Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD për regel toot adverteijMën uit helden én jfaar agentschappen van ons Blad gevestigd, zijn. Voor andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentldn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven M) Cts. porto té betalen. Bewijsnummer 5 OH. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BttHMfi NutaAAsifcpMli T«4e#öonhumineis voor Directk en ABnAjUtrBtie 2500 Retkcfie 1507. Girotitenet No. 57055 - Portbus No. 54. D62BR eoURANTü Voor iteW&i pier 3 njaartden f.2:35; per week .jfei... f. 0.18] Buiten Leiden, waar aapten gevestigd per week „O.H Franco per post f. 2.35 ^-partokoeten. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Lelden brengt ter penbare kennis, dat het bij Raadsbesluit an 6 Augustus 1934 vastgestelde plan tot ierziendng van bet plan van uitbreiding voor de gemeente Lelden, vastgesteld, bij Raadsbesluit van 6 November 1933, als mede van het plan van uitbreiding, vast gesteld bij Raadsbesluit van 18 April 1907, met ingang van 13 Augustus 1934 gedu rende 14 dagen ter gemeente-secretarie, iMeelfag Algemeene Zaken, voor een ieder er Inzage ligt. Binnen 6 weken na afloop van dien ter- mijr. kunnen belanghebbenden, die zich faet bezwaren tot den Raad hebben ge- jrend, bij Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland' bezwaren tegen het plan indienen. J. SPLINTER GZN. Weth. loco-Burgemeester, leiden, 14 Aiug. 1934. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERES SEN TE LEIDEN, OUDE VEST 35. Afdeelingen B en C. De cursus voor de hoofdacte (afd. B) vaagt aan den 4en September e.k. Uitslui tend schriftelijke aanmelding vóór 1 Sep tember, waarvoor formulieren gratis aan ie school verkrijgbaar zijn. De oursussen voor akten l.o. Fransch, Mtsch. Engelsch en Wiskunde (afd. C) pan alleen bij voldoende deelname door. .tavang to de eerste volle week van Member. Aanmelding ais boven. De Directeur H. VAN SLOOTEN Jr. Leiden, 11 Aug. 1934, Er verdrinken jaarlijks vele laders. Zoo gij er niet bij wilt iehooren, gaat dan met te ver in zee. DE CHR. GEREF. JONGELINGS- VEREENIGING. Het a.s. zilveren jubileum. Volgende maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Chr. Geref. Jongelings-Vereen. „Spr. 22 6" alhier werd opgericht. De vereenlging, die zooals alle vereeni- gingen haar „ups and downs" heeft ge kend, ja zelfs nog een tijd geschorst is ge weest, mag zich tegenwoordig in een op gewekt vereenigingsleven verheugen. Een kern van jongelingen bezoekt geregeld de Zondagavondbijeenkomsten, die in de consistorie van het Kerkgebouw aan de Steenschuur worden gehouden. Als voorzitters hebben de vereeniging to den loop der jaren gediend de heeren H. de Jong, W. F. Laman, die inmiddels pre dikant der Chr. Geref. Kerk te Middel- harnis is geworden, A. B. Roodenburg, H. Jansen en G. van Reenen, die tegenwoor dig het presidium bekleedt. Met hem vor men de heeren E. Wieltaga, secretaris, J. Platteel, penningmeester, J. Buys, biblio thecaris en M. H. Borst, alg. adjunct, het tegenwoordige bestuur. Ds. Joh. Jansen, die indien noodig de vereeniging gaarne van advies dient, is eere-voorzitter der jublileerende vereeni ging. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dit jubileum op 17, 18, 19 en 20 Sep tember te herdenken. In een herdenkings dienst, die zal worden gehouden, treden als sprekers op de eere-voorzitter, ds. Joh. Jansen en de oud-voorzitter, ds. W. F. Laman, die de herdenkingsrede zal uit spreken Voorts zal er een receptie en een feestelijke samenkomst, waar de feest rede uitgesproken zal worden door ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in Alg. Dienst, worden belegd. Het ligt in de be doeling om de herdenking te besluiten met een uitgaansdag en een diner. Oud-leden, die dit jubileum mede willen herdenken, worden verzocht hun adres op te geven aan den secretaris, den heer E. Wielinga, Haarlemmerstraat 256 aihier. PARKCONCERT. Het programma van het concert, door „Orpheus" te geven op Vrijdag as. te 8 uur in het Plantsoen, luidt als volgt: 1. Marsch Blaze Away, A. Holzmann; 2. Ouverture La Muette de Portici, D. E, F. Auber; 3. a. Serenade, Ch. M. Widor, b. Voorspel Carmen, G. Bizet; 4. Fantasie Rigoletto, G. Verdi. Pauze. 5. Ouverture Morning, Noon and Night in Vienna, F. von Suppé; 6. Walzer Neu Wien, Joh. Strauss; 7. a. Ballet Egyptien, A. Luigini; 8. Marsch EI capitan, Sousa. C. F. Lezwijn Jn hun keurig verzorgde woning Heeren straat 106a bezochten wij het echtpaar LezwijnJesse, dat Maandag a.s. zijn 50- larig huwelijksfeest hoopt te vieren. Een geur van bloemen stroomde ons al tege moet, toen wij naar boven gingen: in de tamer prijkte een schat van bloemstuk ten, die dezen bekenden Leidenaars reeds door tal van vrienden was geschonken. Daar stond de heer C. F. Lezwijn, ge neren 12 April 1859, ondanks zijn leeftijd nog kras naar lichaam en geest met zijn oontgenoote Cornelia Jesse, die op 26 Juni w60 het levenslicht aanschouwde en even eens nog haar volle gezondheid geniet. De ortirgom vertelde van zijn leven, waarin nem en zijn goede vrouw de stormen niet oespaard zijn, maar ondanks leed en droefenis, heeft hij zijn opgewekt humeur te bewaren, gesteund ook door de "ifndelijkheid en levensdurf van zijn e®tgenoote. De heer Lezwijn, die o.a. het Cornelia LezwijnJesse. laatste kamp van Millingen onder Z. M. Koning Willem III meemaakte, mocht in zijn leven reeds meerdere jubilea herden ken. Zoo 't zilveren jubileum bij de firma L. van Nifterik Hzn, waar hij 27 jaren als letterzetter in dienst was en bij de N.V. v/h J. J. Groen en Zn., bij wie hij nog steeds in gelijke functie met energie werk zaam is. Het huwelijk werd gezegend met zeven kinderen, waarvan een is overleden. De drie kleinkinderen, die hun grootouders op den feestdag van Maandag a.s. ook wel zullen komen gelukwenschen, zijn stellig een der vreugden hunner levens avond Wij vertrouwen, dat velen zich zullen opmaken, het echtpaar LezwijnJesse, dat bij hun vrienden zoo hoog staat aan geschreven, te feliciteeren! Gaarne voe gen wij onze beste wenschen bij de hunne I HET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Opgraving van een Urnenveld bij Knegsel. Vanwege 't Rijksmuseum van Oudheden alhier werd onder Knegsel (gem. Vessem, N.-Br.) in de afgeloopen weken een groot Gallo-Germaansch grafveld onderzocht, onder leiding van dr. Braat, wetenschap pelijk assistent aan genoemd Museum. De verbrande beenderen der dooden waren op de gebruikelijke wijze bijgezet, hetzij in urnen, hetzij los ingegraven in den grond, elke bijzetting en gewoonlijk meerdere bijzettingen te zamen, omgeven door een in kringvorm gegraven greppel. Deze greppels teekenden zich als donkere, met heidehumus gevulde sporen, in het onberoerde, gele zand af. Duidelijk kon men zien, hoe het eene kringspoor door en over het andere heengegraven was, m.a.w. dat de eene bijzetting later was dan de andere. Hoewel in vroeger jaren reeds tal van grafvelden uit deze periode vanwege het Rijksmuseum van Oudheden onderzocht werden, zijn er toch nog archaeologische problemen aan verbonden, die men wel licht bij voortgezet onderzoek zal kunnen oplossen. Het ligt dan ook in de bedoeling het volgend jaar het onderzoek van dit zeer omvangrijke grafveld voort te zetten. De gevonden aschurnen en kleinere pot jes, die den dooden in het gTaf werden meegegeven, worden in het Rijksmuseum van Oudheden gerestaureerd; de helft van deze vondsten blijft het eigendom van de gemeente Vessem, op wier terrein het grafveld gelegen is. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". De feestelijkheden op 31 Augustus. Het Bestuur van de vereeniging „Konin ginnedag" heeft in zijn dezer dagen ge houden vergadering ernstig de vraag over wogen of het, met het oog op het droevig verlies dat Vorstenhuis en Volk geleden heeft, niet wenschelijk zou zijn om op 31 Augustus a.s. alle feestelijkheden achter wege te laten. Nu Hare Majesteit de Koningin echter als Haar wensch heeft te kennen gege ven, dat zij, die den geboortedag willen herdenken, daaraan op gepaste wijze en in den gebruikelijken vorm, uiting zullen kunnen geven, heeft het Bestuur besloten de gebruikelijke feestelijkheden op 31 Aug. a.s te doen plaats hebben. De feestelijke ommegang met muziek door Leiden's straten zal echter achter wege blijven. De kinderen zullen zich ver zamelen op de Lammermarkt, vandaar langs Amicitia en Rijnsburgersingel het Schuttersveld bereiken en aldaar deelne men aan verschillende, veelal nieuwe wed strijden voor jongens en meisjes van 10-14 jaren; een aantal prijzen zal worden be schikbaar gesteld, terwijl voor de noodige tractaties zal worden gezorgd. Na deze wedstrijden zal de Landelijke Rij vereeniging optreden met eenige van hare mooiste rij nummers. Daaraan zal een 16-tal ruiters zoowel dames als heeren deelnemen. En ten slotte heeft een van de onder officieren van het 6e regiment Veldartil lerie alhier, zich bereid verklaard de Rus sische Post te demonstreeren. Dit num mer wordt gereden met 8 losse paarden, de rijder gezeten op het achterste paard. Het zal een mooie middag zijn, die on getwijfeld veel belangstelling zal trekken! Nadere bijzonderheden zullen in een advertentie worden medegedeeld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: B. Prijs (filiaal) Hoofdstraat 175; hoofd zaak Haarlem, Gen. Cronjestraat 54; dameskapsalon. BEDORVEN EIEREN. Gisterenmiddag hebben enkele vrouwen ln onze stad van een leurder langs de deur kipeieren gekocht tegen den prijs van 3 et. per stuk. Toen de eieren geopend werden bleken ze bedorven te zijn. De man is ongeveer 30 jaar oud, 1 M. 75 lang, draagt een stofjasje en een jockeypet. Hij heeft een fiets bij zich. AANRIJDING OP DEN KANAALYVEG. Voetganger ernstig gewond. Gisteravond te half negen is op den Kanaalweg de 64-jarige H. v, L„ alhier aangereden door een auto, bestuurd door H. v. E. uit Beverwijk. Met een ernstige hoofdwonde bleef hij bewusteloos liggen. De E.HX». heeft hem naar het Diacones- senhuis vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een ernstige hersenschudding en een arm- fractuur. Zijn toestand is ernstig. Van morgen was hij nog steeds bewusteloos. De orgeldraaier S. geraakte heden morgen te ongeveer half elf met de rech terhand in het orgel bekneld, waardoor twee vingers ernstig werden verwond en S. zich naar 't Academisch Ziekenhuis ter geneeskundige behandeling moest begeven. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. - Men kan zich niet onttrekken aan den geweldigen indruk, die het sublieme filmwerk „20.000 jaar in Sing-Sing" achterlaat. Een film, die de echtheid van het leven zoo nabij komt, dat men vergeet dat „20.000 jaar in Sing Sing" een film is! Want zij bereikt een dramatiek en een hoogte, waardoor er stellig van een evenement gesproken kan worden. Men leeft dit gevangenisleven mee: allereerst de ij delheid van den ge-' straften boef, dan zijn opstandigheid tegen den weliswaar harden, maar toch eerlijken directeur, vervolgens de opko mende eerbied voor zijn superieuren chef, het verlangen naar zijn meisje, dat haar liefde voor hem opoffert, de moord op den medeminnaar, waar hij onschuldig aan is, de moeilijke terugkeer naar den directeur en tenslotte de executie van het dood vonnis wegens den vermeenden moord, die hij op zich genomen heeft om zijn meisje te redden. Dit al is met zóó'n meesterlijke hand in beeld gebracht, dat men er be wondering voor moet hebben, niet in het minst voor den boef van Spencer Tracy en de prachtige directeursrol van Arthur By ron, beide een creatie, tot in elk woord levend, in iedere geste beheerscht. En zoo neemt dan deze Sing-Sing-film een heel aparte plaats in onder de Amerikaansche gangstersfilms, „Het meisje in de taxi" vult het grootste gedeelte van het voor programma. Luxor-theater. Zóó heer, zóó knecht! Het moet dit bekende spreekwoord zijn dat geïnspireerd heeft tot de film „Cham pagne bij Kaarslicht", een klucht van de Universal, die tot uitbundige vreugde aan leiding geeft. Di- heer is een jeugdige graaf, wiens belangrijkste bezigheden be staan in het onderhouden van liefdes betrekkingen met knappe, gehuwde vrou wendie knecht: een van eigen kwa liteiten overtuigd man, die maar al te gaarne de kans aangrijpt om eens het voorbeeld van den graaf te volgen en zich hals over kop stort in een amoureus avon tuur, dat tot tallooze moeilijkheden aan leiding geeft. Want de „wijsheden en ge zegden" van den heer, thans gretig gelan ceerd door den knecht (die zich uitgeeft voor den graaf) hebben niet die uitwer king, waartoe zij anders altijd voeren, en de „dame" is niet diegene, waarvoor zij zich uitgeeft, doch slechts het kamer meisje, getooid met de „geleende" kleeren van haar mevrouwDat wordt zoo een vermakelijke geschiedenis, door Elissa Landi en Paul Lukas prachtig gespeeld, met een reeks van verwikkelingen, waaruit nauwelijks meer een uitweg te vinden schijnt. En telkens weer brandt er een zekering van de lichtleiding door in het huis van den graaf om een gelegenheid te scheppen het liefdes-avontuur bij kaars licht en champagne te kunnen vervolgen! Dat de twee betrokkenen elkaar krijgen spreekt vanzelf. Bij een film als deze be hoort een blij eindigend slot. Zij is verder rijk aan humor en satyre, wordt uitste kend geregisseerd en gaat gepaard met een zeer welluidende muzikale illustratie. Deze film zal zonder twijfel groote belang stelling trekken. Tino Pattiera, de helden-tenor, heeft de hoofdrol in de Duitsche film „Een nacht in Venetië en naast zijn zang verdient deze rolprent in het bijzonder de aandacht door de schitterende opnamen uit deze wonder mooie stad met haar paleizen, haar gon dels, haar waterpartijen. De muziek-motie- ven zijn van Johann Strauss. Roxy-Theater. Wie van spanning houdt, moet Ken Maynard in „El Lobo, de Vrijbuiter" gaan zien. El Lobo is een „held" zonder weerga, die groote bewon dering afdwingt voor zijn tallooze bra- vourstukjes! Men kan in deze film tevens genieten van prachtige staaltjes paarden- dressuur en rijkunst. Voor de pauze draaide de klucht „Zout waterliefde", waarin de amusante Slim Summerville de hoofdrol speelt. Men moet eens gaan zian, hoe het toegaat in een gezin, waarvan de man de zee liefheeft en de vrouw haar huis. Ruzie en elkaar - voor-den-gek houden is aan de orde van den dag! Maar u kunt er hartelijk om lachen! Bij een bioseoopavondje behooren na tuurlijk tevens een journaal en een tee kenfilm, die dan ook niet ontbreken 9 9 9 Trianon-Theater. Het Breestraat- Theater brengt deze week wel een zeer bijzonder zomer-programmavoor de pauze Bing Crosby in „Too much Harmo ny" en er na „Paniek in den Dierentuin". „Too much Harmony" geeft den populai- ren radio- en gramofoonzager Crosby ruimschoots gelegenheid zijn zangkunst en -kunde te demonstreeren. Judith Allen assisteert hem niet onverdienstelijk in den Connie Boswell-trant, terwijl de mu zikale begeleiding door eenige uitsteken de bands wordt verzorgd. Dit wat het mu zikale deel van de film betreft: de „ro mantische" liefdesgeschiedenis moge min der geslaagd zijn als schakel tusschen de revue-gedeelten is zij onmisbaar. Dat de revue zelf op Amerikaansche wijze is op gebouwd op een overweldigenden pracht en pronk, spreekt van zelf; zij is er te beter om. De balletten dienen tenslotte vermeld te worden. „Paniek in den Dierentuin" is opgeno men in den Zoo te Budapest en is uit fotografisch oogpunt wel het belangrijkst. Een serie schitterende opnamen toont ons de verschillende dieren waaronder zeer fraaie leeuwen en tijgers. Rondom den BINNENLAND. De bom op de „De Zeven Provinciën.'' was als treffer bedoeld; mededeelingen van minister Deckers (4e Blad), Auto van de pont bij Velsen in het ka naal gereden; twee van de zes inzittenden verdronken (3e Blad). De Europeesche roeikampioenschappen de Argo-Twee met stuurman in de finale; de andere Nederlandsche ploegen geslagen (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Schuschnigg's bezoek aan Budapest (Buitenland, le Blad). Interview met Starhemberg over herstel der Habsburgers (Buitenland, le Blad). Nieuwe geruststellende verklaring van den Japanschen premier (Buitenland, le Blad). Henderson over de Ontwapening (3a Blad). olifant Radjah, den in den tuin tusschen de dieren opgegroeiden oppasser Zani en het schichtige weesmeisje Ese, groeit ten slotte een driedubbele paniek als Zani zich meester maakt van enkele bonten, om dat de mensch geen dier mag doo den om zich te tooien. Eve uit het wees huis ontsnapt en beiden door de politie en de oppassers gezocht worden! Ook een klein jongetje heeft weten te ontsnappen aan zijn toezicht en dwaalt door den duis teren tuin vol dierengeluiden. Zani hoort en haalt hem en zoo slaan zij gedrieën het zoeken gade; een zoeken dat eindigt met de arrestatie van Eve en Zani. Het jongetje is gevlucht, terechtgekomen in de arena en heeft daar door een verkeer de manoeuvre de tijgers losgelaten; zelf uit angst wegkruipend in een kooi. Een verwoede strijd tusschen de oer-vijanden. der wildernis breekt dan los: olifanten, tijgers, leeuwen en panters vormen een vechtende kluwen. Op sensationeele wijze redt Zani dan met katachtige handigheid het jongetje. Het huwelijk tusschen Zani en Eve besluit de paniek! Zwakke mo menten, zelfs fouten mag de film bevat ten, toch is zij van zeer bijzondere waarde door de ongekend fraaie fotografie! Onze oud-stadgenoot de heer W. F. van Weizen, thans woonachtig te Schie dam, slaagde te Den Haag voor de akte N.V. (Nijverheidsonderwijs). Wij verwijzen naar de publicatie be treffende toelating tot de cursussen aan de Gem. Kweekschool van Onderwij zersfessen) alhier. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit de generale kas gevoteerd aan de Ned. Herv. Gemeente alhier, de somma van f. 200 voor het bezoeken van gemengde gezinnen. Aan de Rijkspostspaarbank alhier werd in den loop der maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd f. 134.888,57 en terugbetaald f. 135.967,74. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 1079,17. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 93. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschreven f. 4200. GEBOREN. Hilletje Maria, d. van W. F. Zwart en M. P. Glasbergen Hails Marinus, z. van G. Waasdorp en W. C. de Graaf Cor nelia Jacoba, d. van J. L. G. Rigthart v. Gelder en F. C. Kooien Martha, d, van H. Quivooij en M. A. A. Horstmann Harm Hendrik, z. van A. J. Haverkort en Chr, M. F. v d. Voort Clasina, d. van J. Bruin en M. van Rijn Leendert Dirk, z, van W. Barnhoorn en G. v. d. Plas Gerardina Christina, d. van A. de Lijster en G. Chr. v. Fruchten Hendrikus Jo hannes Simon, z. van P. W. Blokker em C. v. d. Hulst Willem Hendrik, z. van J. H. v. Keulen en M. Eichenauer Ja coba Albertina, d. van J. E. W. Suurland en P. van Eeden Johan Jacques, z. van J. J. Lub en J. P. Goddijn Johannes, z. van N. Gordijn en W. van Dinten Wil helm, z. van P. Groenendijk en J. van As Petrus, z. van P. Groenendijk en J. van As Elisabeth Maria, d. van H. G. Ver hoogt en E, M. Chrispijn. ONDERTROUWD F. X. Rehmann, jm. 21 jaar en H. Riet veld, jd. 20 jaar W. van Hartog, jm. 25 jaar en M. E. Piena, jd. 24 jaar. OVERLEDEN J, de Vos, ongeh. man, 60 jaar C. Crama, ongeh. vrouw, 79 jaar L. Segaar, ongeh. vrouw, 71 jaar.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1