Humor uit het Buitenland. IflDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 11 Augustus 1934 FINANCIEEL OVERZICHT. De tandarts, met vacantia in een woonwagen „Nu nog een beetje wijder open alstublieft." (London Opinion),. sv.rrr. „Ik geloof, dat er Iemand voor u aan de telefoon Is, meneer." „Gelooven 7 U hoort zeker te weten." „Nóu, Iemand riep: ben JU daar ouwe Idioot 7" (Vart Hem), De sportieveling„En denk eens aan, kerel, nog tien heele dagen hiervan, voor we weer In het dwangbuis terug moeten 1" (Passing Show). Meisje, tot nieuweling: „Ik zou wel eens willen weten, Wat je eigenlijk met Je racket uitvoert 7" Nieuweling „Oehnou, ik heb er ln leder geval al een paar muggen mee doodgeslagen." (Happy Mag.), Motorrijder, tot verbaasde dame „Ik heb uw dienst bode van de duo verloren, op weg naar Zandvoort, maar gelukkig pikte lk dit meisje op, dat zonder be trekking is." (Passing Show). „Hendrik, lk ga dadelijk naar den timmerman om een' nieuwen ladder. Maar lk wil niet, dat Je Je lntusschen agiteert. Pieker der nu maar niet over; steek een clgaret op 1" (Humorist). Ë5! De ongunstige oogstvooruitzichten behcer- uhen de New-Yorksche Beurs - Uitbrei ding van de controle op 't AmcriUaansche ludrijfsleven - Terugslag in de conjunc- tuur Aanhoudende vraag naar belcg- (ingswaarden - Gebrek aan beleggings- rtkc'en - Vaste stemming voor Rubber- undeelen - De Suikerconferentie mislukt. Sa een afwezigheid van c.a. een maand President Roosevelt van vacantle terug- skterd en zoo hij verwacht mocht heb- len, dat de verbetering ln de conjunctuur, die bij zijn vertrek viel waar te nemen, ion hebben doorgezet, moet hij wel zeer teleurgesteld zijn door den toestand, dien hij thans aantreft. Voor een deel is de on- pinstlge verandering ongetwijfeld te wij len aan omstandigheden, die geheel buiten de regeering omgaan. De aanhoudende droogte, in den jongsten tijd nog verergerd door een nieuwe hittegolf in een groot deel der graanstreken, dreigt den omvang van een nationale ramp te zullen aannemen. Be opbrengst, zoowel van den tarwe als 'an den malsoogst, zal een van de kleinste worden, die het land ooit heeft gekend; de reestapel dreigt voor een deel ten gronde ie zullen gaan; de vooruituitzichten voor katoen wijzen er op, dat de oogst belang rijk kleiner zal zijn, daar de beplante op pervlakte kleiner is dan ooit te voren ge durende de laatste dertig jaar en ook hier de droogte haar invloed doet gevoelen. De gevolgen van dezen toestand zijn nog met geheel te overzien. Aanvankelijk kon ®en nog hopen, dat de vermindering in de opbrengst der oogsten gecompenseerd zou worden door de hoogere prijzen per een- Md van het product; er waren er zelfs, die 'oorspelden, dat de koopkracht der land bouwstreken er per saldo nog op vooruit wu kunnen gaan. De omvang, die de droogte sindsdien heeft aangenomen, treft aan deze hoop echter den bodem in- eeslagen en men moet thans wel aanne men, dat de landbouwdistricten een pe riode van verarming tegemoet gaan, die op het geheele land zijn stempel moet druk ken. Men denke in dit verband slechts aan de vermindering van het vervoer van land bouwproducten door de spoorwegen, aan den teruggang in de bestellingen van ar tikelen van dagelijksch gebruik, van landbouwmachines enz. Tegenover zulk een ontwikkeling staat de regeering lntusschen niet geheel mach teloos. Zij zal het vermoedelijk ln haar hend hebben, om de bedreigde gebieden te hulp te komen met flnanclëelen steun, ronder dat deze extra lasten zal leggen op de schatkist, waaraan reeds zulke zware eischen worden gesteld. Naar men weet, is de regeering, resp. de met regeeringsgeld opgerichte lichamen, in het bezit van aan zienlijke voorraden van landbouwproduc ten, die van de boeren werden overgeno men om een verdere prijsdaling tegen te 89an, maar die tot dusverre niet meer kon den worden gespuid. Nu voor het eerst se dert verscheidene jaren het evenwicht tus- tchen vraag en aanbod zal worden hersteld rallen de overtollige voorraden in de ko mende twaalf maanden waarschijnlijk ge heel of voor een groot deel kunnen worden verbruikt. Dank zij de reeds ingetreden WlMtijging zullen deze voorraden vermoe delijk tot heel wat hoogere prijzen van de hand kunnen worden gedaan dan waarop gerekend. De aldus beschikbaar ko mende gelden kunnen dan worden aange wend tot leniging van den nood in de mndbouwdistrlcten. Van de verdere ont wikkeling der weersomstandigheden zal het lntusschen afhangen, of de hulpactie van de regeering op dit gebied eenlgermate voldoende zal zijn. Houden dus de verdere vooruitzichten voor de economische ontwikkeling in de rS ®taten te" nauwste verband met de oporengst der oogsten, dit neemt niet weg, ook veel zal afhangen van de wijze, ®°P de regeering verdere uitvoering zal geven aan haar z.g. „herstelprogramma". Het aantal dergenen, die meenen. dat de regeering het best zou doen, dit program ma geheel te laten varen, en een herstel aan een vrije ontwikkeling der economi sche krachten over te laten, neemt voort durend toe. Er waren aanwijzingen, dat men in regeeringskringen meer dan tot dusverre geneigd zou zijn, aan deze stem men het oor te leenen. Uit de houding, die President Roosevelt na terugkeer van zijn vacantle heeft aangenomen, blijkt echter, dat de regeeringsbemoeiing nog niet ten einde spoedt. Integendeel, het ziet er naar uit, alsdat nog verdere voortgang zal wor den gemaakt met het ingrijpen in de na tuurlijke ontwikkeling. Naast een grootere contröle op het crediet- en het bankwezen zou een toenemende contröle op de prijzen op het programma der regeering staan. Het risico van het bedrijf zou op deze wijze voor de ondernemingen blijven; hun winstmogelijkheden zouden echter tot een minimum worden beperkt. De kans op een uitbreiding van de regeeringsbemoeiing met het bedrijfsleven heeft een neerdrukkende uitwerking op de New Yorksche beurs, die door de berichten omtrent, de droogte toch reeds verontrust was. Van een krachtig koersherstel is onder deze omstandigheden geen sprake; zoo nu en dan treedt een lichte verbetering in, die echter al spoedig weer door een nieuwe inzinking wordt gevolgd. Veel aan leiding voor een blijvende koersstijging is er dan ook nog niet, zelfs wanneer men rekening houdt met de betere financiëele resultaten, die verschillende ondernemin gen in de eerste helft van dit jaar hebben behaald. De National City Bank heeft in haar jongste maandbericht een samen vatting gegeven van de gedurende de maand Juli gepubliceerde verslagen, betrekking hebbende op de eerste helft van 1954. Hieruit blijkt, dat de netto inkomsten van industriëele ondernemingen wel aanmerkelijk grooter waren -dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar, doch dat het rendement op het belegde kapitaal verhoudingsgewijs nog steeds laag Is. Een samenvatting van 250 maatschap pijen, met een gezamenlijke netto-waarde van ongeveer 9.724 millioen, doet uitko men, dat de gezamenlijke netto winsten onder aftrek van de verliezen ln de eerste helft van dit Jaar $276 millioen hebben bedragen, tegen een netto winst van 86 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Deze winsten verte genwoordigen een jaarlijksch rendement óp de netto-waarde van 5.7 pet. in het loo- pende jaar, tegen 1.7 pet, verleden jaar. Alleen wanneer de opgaande lijn in de eerste helft van het Jaar zich verder zou hebben voortgezet, zou er weer aanleiding geweest zijn voor een stijgende koers- beweging ter beurze. In de laatste weken is echter een duidelijke terugslag ln de economische ontwikkeling waar te nemen. Voor een deel houdt deze weliswaar ver band met seizoensinvloeden; daarnaast doet zich echter ook de uitwerking gevoe len van de regeeringsmaatregelen, vooral die, welke betrekking hebben op de prijzen en loonen Zoo bedroegen de bruto ont vangsten van de Amerikaansche spoor wegen, behoorende tot de eerste klasse, over Juni $282 millioen, wat ten opzichte van Juni 1933 een stijging met 16 pet, beteekent. Daarentegen waren de netto ontvangsten ad $41 millioen ruim 30 pet. lager dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. De kans op een geringer vervoer van de spoorwegen in de land bouwdistricten als gevolg van de ongun stige oogstvooruitzichten vormt tezamen met de onbevredigende resultaten ln de laatste maanden, een verklaring voor de flauwe stemming, die vooral spoorweg- aandeelen in den jongsten tijd op de New Yorksche beurs aan den dag leggen. De Amsterdamsche beurs heeft ln de afgeloopen week ook al weinig aanleiding gehad voor een opgewekte houding. De politieke horizon is weliswaar eenigszins opgeklaard maar er blijven genoeg fac toren van onzekerheid over, die den han del ter beurze beperken. Toch heeft op enkele dagen een vastere stemming de overhand kunnen krijgen, die in het alge meen tot een licht koersherstel heeft geleid. De beleggingsmarkt heeft weer een vast verloop gehad. Ditmaal hebben vooral de 4 pet. Nederlandsche staatsleeningen van de vraag naar vaste rente dragende fond sen geprofiteerd. Met 102 3/16 pet. bereik ten zij een nieuw hoogtepunt. Staatslee ningen met lageren rentevoet hebben daarentegen de recordkoersen der vorige maand, nog bereikt; 2 Va pet. Neder landsche Staatsschuld noteert b.v. thans ruim 79 pet., tegen 80 pet. enkele weken geledeh; 3'/i pet. Nederland, die reeds tot 100 3/4 pet. waren gestegen, hebben het thans nog niet verder kunnen brengen dan tot den paristand. Met dit al wijst het herstel, dat na de onderbreking van de koersstijging ten gevolge van de mislukking der 3Vi pet, leeningen op de beleggingsmarkt weer is ingetreden, er wel duidelijk op. dat de vraag naar goede beleggingswaarden het aanbod nog steeds overtreft. Wel zijn er ln de laatste maand aanzienlijke bedragen aan binnenlandsche gemeente- en provin ciale leeningen aan de markt gekomen, maar de opbrengst hiervan was voor een groot deel bestemd voor conversie van oude leeningen met hoogere rente, zoodat er slechts weinig nieuw geld uit de markt werd genomen, vooral in verhouding tot den overvloed van beschikbare middelen, In de maand Juli werd in totaal aan obli- gatlen ruim f. 109 millioen geëmitteerd, waarvan de opbrengst slechts op f. 336.000 na voor conversie van uitstaande leenin gen werd aangewend. In de eerste zeven maanden van dit jaar was het totale be drag der nieuwe uitgiften, met Inbegrip van de groote conversie-transactie der regeering, bijna f. 1404 millioen: hierin was slechts f. 62 millioen aan nieuw geld begrepen. Voor zoover er nog vraag naar geld aan wezig is, is deze afkomstig van overheids lichamen; van particuliere zijde bestaat er. in verband met de beperkte bedrijvig heid en de vermindering ln de geldwaarde der omzetten als gevolg van de prijsdaling nog altijd zoo goed als geen behoefte aan nieuwe middelen. Integendeel: vele onder nemingen, die vroeger regelmatig een be roep op de kapitaalmarkt plachten te doen, hebben thans middelen beschikbaar, die zij vaak aanwenden voor aflossing van vroeger opgenomen obligatieleeningen. Een voorbeeld hiervan is de Handelsver. „Amsterdam"; nadat deze reeds in haar jaarverslag een extra aflossing van ruim f. 5 millioen had aangekondigd, heeft zij thans de 41/; */<i obligatleleening van 1928 per 1 October a.s. in haar geheel af losbaar gesteld. Ook het Magazijn „De Bijenkorf" gaat, in verband met de in krimping van zaken en de hierdoor be schikbaar gekomen geldmiddelen per 1 October a.s. over tot een vervroegde aflos sing van f2,6 millioen van haar 4*/i lee ning. Onder deze omstandigheden wordt het terrein voor geldbelegging hoe langer hoe beperkter en worden de beleggingen, zoo wel van particulieren als van groote licha men, zooals banken, verzekeringsmijen e.d. wel zeer eenzijdig op het overheldscrediet georiënteerd. Slechts de pandbrieven der goede hypotheekbanken vormen vrijwel gelijkwaardige beleggingsobjecten; hoewel ook deze den Invloed hebben ondervonden van den terugslag od de kapitaalmarkt na de mislukking der 3'/- °/o leeningen, blijft er nog altijd goede vraag naar bestaan. Overigens heeft de belegger, voor zoover hij zich tot binnenlandsche obligatiën wenscht te beperken, ook al weinig keus. Aan dit laatste moet het dan ook worden toegeschreven, dat het emissie-syndicaat, dat. met een aanzienlijk deel-, naar ver luidt de helft van de 3 leening Noord-Holland is blilven zitten, geleidelijk aanmerkelijke bedragen hiervan kan spuien, ondanks het feit, dat de spaar banken, pensioenfondsen, verzekering- mijen e d.. die zich bil de berekening van hun reserves od het 4"/n rente-type geba seerd hebben, de invoering van een rente stand van 3'/j?/o zooveel mogelijk tegen houden. Of hun dit op den duur zal ge lukken, moet gezien de hierboven ge schetste positie van de kapitaalmarkt, ten zeerste worden betwijfeld! Op de aandeelenmarkt hebben rubber- aandeelcn weer wat meer belangstelling getrokken. Zooals gewoonlijk ln deze af- deeling met haar betrekkelijk beperkt ma teriaal heeft dit zich weerspiegeld ln een krachtige koersstijging, vooral voor de minder courante soorten. Op de rubber- markt is weliswaar nog geen belangrijke verdere verbetering Ingetreden, maar de algemeene opinie is, dat een prijsstijging niet kan uitblijven, wanneer de restrictie effectief gaat worden. De meeningen over de vraag, hoever deze prijsstijging zal moeten gaan. om het bedrijf voor de In dische rubermijen weer loonend te maken, loopen nogal uiteen. Veel hangt daarbij natuurlijk af van de bijzondere positie der desbetreffende onderneming, met name van den omvang der hun toegewezen stan daardproductie. Blijkens een door een van de financieele bladen ingestelde rond vraag achten sommige directies een slechts weinig hoogeren prijs dan den tegenwoor- digen reeds voldoende, om weer met winst te werken; andere daarentegen hebben berekend, dat de prijs wel tot 40 a 50 cent per half KG. (tegenwöordigen prijs circa 24 cent!zou moeten stijgen, om bij een restrictie van 30 de noodige afschrijvin gen en reserveeringen te kunnen verdie nen en redelijk dividend te kunnen uit- keeren. In doorsnee mag men aannemen, dat een prils van circa 35 cent voor de meeste rubbermaatschappijen vermoede lijk weer de mogelijkheid zou openen voor hervatting van het dividend. De pogingen, om ook voor de suiker tot een Internationale overeenkomst tot rege ling der productie te komen, die alle sui- kerproduceerende landen zou omvatten, moeten voorloopig als mislukt worden be schouwd. nu het op de conferentie van de bij de Chadbourne-overeenkomst aange sloten landen niet gelukt is, tot overeen stemming te komen met betrekking tot de quota, die aan deze productiegebieden zouden moeten worden toegewezen. Niet temin konden suikeraandeelen in koers verbeteren, in verband met het bericht, dat de Nlvas de limite voor verkoopen naar Brltsch-Indlë met 5 cent heeft ver hoogd. De prijs op zichzelf is echter nog altijd laag: f. 3.65 voor superieur, en blijft aanmerkelijk beneden den prijs, waartegen de aanwezige suikervoorraden door de meeste mijen op de balans per 31 Dec. 1933 zijn opgenomen. In aansluiting aan rubberwaarden waren ook de aandeelen der tabaksmijen, die naar men weet alle rubberbelangen heb ben, gevraagd. Koninklijke Petroleum werden gunstig beïnvloed door een verdere daling van de petroleumproductie in Amerika, die, naar men hoopt, nog voort gang zal maken nadat de nieuwe voor schriften der regeering met betrekking tot de petroleumindustrie van kracht zul len worden. Door het instellen van hooge boeten en zelfs van gevangenisstraf bii overtreding van deze voorschriften, hoopt men een eind te maken aan de onwettige productie, die tot dusverre alle pogingen om het evenwicht tusschen productie en verbruik te herstellen, had doen mislukken. Van de industriëele fondsen waren Philips in herstel; Unilever daarentegen waren weinig veranderd. Ook Aku's trok ken geringe belangstelling, doch konden zich goed in koers handhaven Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Nederland 102, 102 3/16, 102 1/8. 2'/iN.W.8. 77 3/4, 78 1/4, 78 1/8. 4»/o Amsterdam 99'/., 99 15/16, 99 7/8 3'/. Rotterdam 93 1/4, 93 5/8. Amsterdam-Rubber lOO'/j, 99 1/4, 102, 101. Bandar Rubber 128, 134. 132. Hessa Rubber 43'/:. 49 3/4. Deii Batavia Rubber 72'/i. 76 3/4, 73 1/4, Indische Rubber 86'/.. 91 3/4. Kali Bakar 141'/«, 148, 145. Oost Java Rubber 126, 135, 130. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Hoewel we niet kunnen zeggen dat de prijzen van gebruiksvee sedert het vroege voorjaar veel verschillen ook niet van het guste vee ls het toch een feit, dat er steeds kleine sehomelingen plaats heb ben en dit vindt zijn oorzaak o.l. wel in hoofdzaak daarin dat de gebrulksveeprlj- zen in verhouding tot de productiewaarde te hoog zijn. Niet zoodra loopen de ge- brulksveeprijzen iets op al ls het maar met gemiddeld f. 10 per stuk of de koopers zijn gereserveerd en de handel ligt stil, terwijl bij iets teruggang al direct eenlge vermeerdering van de om zetten plaats heeft. In de afgeloopen week stonden de prijzen niet zoo „strak" hoewel we moeten erkennen dat de aan voeren niet belangrijk waren; de markten werden geruimd. Zoo konden we gister over de geheele linie, dus.te Leeuwarden Zwolle, zoowel als hier ter plaatse, dan ook zien en van onze correspondenten vernemen, #dat er een voldoende vraag was, doch uitsluitend als men de vraag prijzen binnen de perken hield. Dit demon streert toch duidelijk dat de huidige toestand geen hoogere prijzen kan ver dragen. De guste koelen werden gister hier op de Leldsehe markt ln hoofdzaak opgekocht door de spoelingmesters, die in de geluk kige omstandigheid verkeeren dat zij momenteel minstens 5 cent per K.G. meer voor hun slachtvee ontvingen dan de weiders, omreden het vet duur is en door de droogte de spoellngkoeien superieur zijn boven het weidevee. De slachtveeprijzen hielden zich gister over de geheele linie weer aan de vorige tendenzen. Stieren door ruim aanbod wat luier, maar toch ook niet direct lager in prijs. Vette en nuchtere kalveren konden gemakkelijk prijshoudend worden ver kocht. Het wolvee ondervindt nog den druk van den verkeerden consentenregeling en was weer flauw ln prijs. Vorige jaar toen de prijzen nog lager waren, werd er heel veel gevraagd voor de binnenlandsche consumptie en hadden de exporteurs na tuurlijk concurrentie, hetgeen nu in zeer geringe mate het geval is. lntusschen is en blijft het een grievende zaak voor de boeren die er machteloos tegenover staan en veel te weinig voor hun schapen ontvangen. De varkensmarkt toonde niet de minste verbetering en aangezien de varkenscen trale nog met enorme kwantum» bevroren varkens zit zelfs ln buitenlandsche koelhuizen, ziet het er niet rooskleurig uit. Het instituut de Nederlandsche Var kenscentrale is dan ook tot op heden een groote teleurstelling voor de varkens houders, want heeft het bedrijf nog niet kunnen rendabel maken. VAN DER S. Serbadjadi 64 3/4, 75, 71'/«. Handelsver. „Amsterdam" 165'/., 171 Javasche Cultuur 81, 87. Dell Batavia Mij. 140, 148. Deli Mij. 130, 129, 136'A. Senembah 133'/t, 136. Koninkl. Petroleum 147 3/4, 151. Philips 199'/t, 206, 204 1/4. Unilever 62 1/4, 60'/-, 62, 61. Aku 33 1/4, 34. Nadat het bovenstaande geschreven was. heeft het aspect der New Yorksche beurs een plotselinge wijziging ondergaan, in verband met de uitvaardiging van een nieuw decreet van President Roosevelt tot nationalisatie van de zilvervoorraden. Hoe wel de draagwijdte van dit nieuwe experi ment nog niet geheel ls te overzien, draagt het een duidelijk inflationistisch karakter, en als zoodanig is het dan ook door de New Yorksche beurs opgevat die de uit vaardiging van het decreet beantwoord heeft met een krachtige koersstijging. Ook de goederenmarkten hebben er 'op gelijke wijze op gereageerd, In ons volgende over zicht denken wij op een en ander uitvoerig terug te komen, 3-4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 15