De positie der Ontwapening niet hopeloos. Auto in het Noordzeekanaal. (H Buitenl. Weekoverzicht. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Wat zijn haar vooruitzichten Nieuwe hoop door de regionale verdragen. Zaterdag 11 Augustus 1934 Klep van de pont bij Velsen was niet opgehaald, SCHEEPSTIJDINGEN. ——O DOOR THE RT. HON. ARTHUR HENDERSON M. P. (VOORZITTER DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE). Twee van de zes inzittenden verdronken. Nabij het stoompontveer te Velsen aan de Noordzijde van het kanaal is gistermid dag een auto van de middelste stoompont te water gereden. De auto stond nog ge deeltelijk op de klep en voordat gelegen heid geboden was den wagen verder naar voren te rijden vertrok de pont. Aangezien de klep van de pont niet was opgehaald reed de wagen achteruit te water, dat daar 4 M. diep ls. Twee Inzittende dames verdronken 1 De heer G. H. Heymann .wonende aan de Overtoom 10 te Amsterdam, was gister morgen met zijn echtgenoote, zijn onge veer 20-Jarlge dochter, zijn 15-jarlgen zoon, een hulsgenoote Lena Süssler, uit Bochum, en een 14-Jarlgen buurjongen Karei Bruynes, een tochtje gaan maken door het Noorden van de provincie en was nu op den terugweg naar huls. Voorin zaten de heer Heymann, die stuurde, en Karei Bruynes; achterin zaten de vier anderen. Te ongeveer halfvier kwam de heer Hey mann van Beverwijk vóór het kanaal. De middelste pont stond op vertrekken; maar de man aan den afsluitboom wenkte, dat er nog een plaats was. De heer Hey mann reed dus den steiger af en de pont op. Maar de pont was vol op een plekje na, waarop de auto van den heer Heymann niet geheel kon staan. Hij stond daardoor met de achterwielen nog op de neerge laten pontklep, die naar den steiger eenigszins helt. De pontbeambte gaf een paar vóór- staande auto's order nog iets op te rijden, wat gebeurde; en nu zou ook de heer Hey mann vooruit gaan. Uit den aard der zaak stond de handrem dus niet vast. Maar Juist op het oogenbllk, dat de auto vooruit zou rijden, schokte de pont vooruit en ging varen. De klep zakte omlaag en de ai%i gleed achteruit het kanaal ln. De heer Heymann zag nog kans uit den wagen te springen. De pont stopte, doch onmiddels was de auto (een oude Hup- mobile) in het 4 M. diepe kanaal verdwe nen. Van de vijf Inzittenden wisten er zich drie te redden. Eerst kwam Karei Bruynes boven; hij werd aan wal gebracht en was ongedeerd. Toen kwam de 15-jarige zoon aan de oppervlakte en ook deze kon ongedeerd aan wal worden gebracht. Maar toen ook mevr. Heymann gered was, bleek, dat zij groote verwondingen had aan een been, armen en hoofd. ZIJ had een ruit van een achterportier ingetrapt en was na haar zoon door het gat naar buiten gekropen; waarbij zl) de verwondingen had opge- loopen. Er was dadelijk veel hulp aanwezig. De gewonde werd naar het ziekenhuis te Be verwijk vervoerd; de beide jongens kregen onderdak ln hotel „De Prins". Na veel moeite gelukte het de auto op te halen. De beide inzittende dames bleken echter overleden te zijn. Aan het „Hbld." ontleenen wij nog het volgende: De eerste vraag, die bij dit ongeluk op komt, is natuurlijk deze: hoe is het mo gelijk, dat de pont afvoer, terwijl de klep, die van de pont als oprit op den stelga wordt neergelaten, nog niet was opge. haald. In hotel „De Prins" konden wij Karei Bruynes die zich voor het grootste deel al weer hersteld had vragen hoe het ongeluk gebeuren kon. „De auto, vertelde hij, stond met de achterwielen op de riep en juist zou de heer Heymann Iets op- rijden, toen de pont afvoer. Wij reden achteruit; de heer Heymann sprong uit de auto en deze dook achterover het water ln, waarbij het portier weer dichtsloeg, wij kwamen met de vier wielen op den bodem van het kanaal terecht. Het lukte mij het portier aan mijn kant open te krijgen, ik werkte mij naar bulten en zette my op de auto af, waardoor lk naar boven kon komen en zoo gered werd. Allen konden zwemmen, ook mevrouw Heymann, dus wij dachten dat ze er allemaal uit zouden komen. Maar dat is niet gebeurd." Op onze vraag of het niet gesloten zijn van de klep dan niet op de pont bemerkt was, antwoordde de jongen, dat de men- schen wel schreeuwden en dat ook de man aan de klep Iets riep, maar de gezagvoer der scheen het niet te merken. Het was moeilijk den beambte, die nan de klep van de pont stond, toen het on geluk gebeurde, te spreken te krijgen. Ds man was zeer ontdaan; maar hij moest toch dienst blijven doen. al was het dan op een andere pont. Het ponttoezlcht wilde geen verklaring geven en de politie, die onder leiding van hoofdinspecteur Kip uit Velsen de handen vol had met het regelen van het buitengewoon drukke ver keer, kon zoolang de pontbeambten dienst deden, geen onderzoek Instellen. Maar de man heeft ons dan toch zijn lezing gegeven. Zij komt overeen met die van Karei Bruynes. Toen de heer Hey mann zou oprijden en de auto nog met de achterwielen op de klep stond, ging de pont varen. De man had geschreeuwd en ln zijn ontsteltenis de auto gegrepen, om haar tegen te houden, maar dat was na- tuurUjk niet mogelijk geweest. De pontbestuurder, die uit zijn stuurcel de pont kan overzien, had blijkbaar niet gemerkt, dat de klep nog niet gesloten was, toen hij Het afvaren. Het voorschrift Is, dat eerst de klep gesloten moet zijn, voor dat de pont vertrekt. Het zal dus uit het onderzoek moeten blijken of hier van onachtzaamheid sprake ls. De Inrichting van deze nieuwste der drie varende ponten ls zoo, dat het vaar tuig. aan den steiger liggende, door i> werking van de schroef vóór tegen den steiger wordt gedrukt Het pontveer te Velsen behoort tfct Ie veiligste in ons land. Er is daar dan ook zoo goed als nooit sprake van eenig geval. Het verkeer ondervond op dit drukke uur van den dag natuurlijk stagnatie; ook doordat velen zich bij de plek van het ongeluk bleven ophouden. Maar toen tegen halfzes de auto geheel op het droge was gebracht men had het voertuig langs den wal eerst wat van den steiger afgesleept om het pontverkeei niet langer te belemmeren herstelde zich langzamerhand ook de gewonen loop van het verkeer. Gisteravond laat vernamen wij, dat de toestand van mevrouw Heymann bevre digend was. Henderson Talrijk zijn de vragen, die mij blijven bereiken over de toekomst van de ont wapeningsconferentie. Sommige dezer ge tuigen van een zekere onrust over de kwestie, of de conferentie wel in staat is haar feitelijke doel te bereiken, andere drukken teleurstelling uit omdat de Vol kenbond opnieuw moet toegeven niet bij machte te zijn een oplossing voor het ont- wapeningsvraagstuk te vinden. Ik wil de positie in beschouwing nemen. In de eerste plaats dient erkend te wor den, dat de hoop op en het vertrouwen in de conferentie verminderd is, maar daarom moet men nog niet denken, dat zij een mislukking is geworden. Deze ver anderde gezindheid kan door verschillende factoren beïnvloed zijn. zooals bijvoorbeeld de internationale situatie, de langzame voortgang van de conferentie zelf en de ongunstige behandeling, die de conferen tie gedurende de laatste maanden in woord en geschrift ten deel is gevallen. Bijgevolg heeft de meening spoedig post gevat, dat het onder de gegeven omstan digheden bespottelijk is een wereldover eenkomst te verwachten, waarin een uni versale beperking der bewapening is ver vat. Dit standpunt vertegenwoordigt niet de situatie, zooals zij in de jongste bijeen komsten van de algemeene commissie en het bureau is bekend gemaakt. De tekst van de resolutie, welke de toengenomen besluiten omvatte, was heel wat meer moedgevend, gelijk de volgende zinnen duidelijk aantoonen: overtuigd van de noodzakelijkheid dat de conferentie haar werk voortzet met het doel een algemeene conventie voor vermindering en beperking der be wapening te bereiken", besluit de reeds aangevangen on derzoekingen onverwijld voort te zetten". De conferentie droeg op de bijeenkomst van de algemeene commissie ln het ge heel 'niet het karakter verslagen te zijn. Dit beteekent niet, dat de moeilijkheden, waar wij ons constant tegenover bevin den, genegeerd worden. Maar met de meeste van deze moeilijkheden hebben we reeds te maken gehad op den dag, dat wij onze taak begonnen. Wij kregen al dadelijk de donkere wolk van den tragi- schen toestand in het Verre Oosten boven ons. Om succes te hebben moesten de regeeringen met oude tradities betref fende de nationale bewapening breken en de inter-geallieerde mogendheden van den wereldoorlog moesten de overwonnen staten los maken van de ontwapenings formule uit het vredesverdrag. De arbeid van de conferentie ls niet gemakkelijker gemaakt door het algemeen gepraat over oorlog en het groeiend aan tal aanvallen op den Volkenbond. Maar hoe verwarrend deze factoren ook gewerkt mogen hebben, zij zijn niet de eenlge geweest die de vermindering van het vertrouwen in een mogelijk succes onzer pogingen veroorzaakt hebben. Het toenemend gepraat over oorlog heeft on getwijfeld de vooroordeelen tegen de zaak ln de hand gewerkt, zooals het er ook aan geholpen heeft de internationale betrek kingen te benadeelen en wantrouwen tusschen nabuurstaten teweeg te brengen. Wij staan tegenover een paradoxalen toe stand. De regeeringen zijn tegen den oorlog. Zij hebben verklaard, dat zij haar toevlucht niet zullen nemen tot den oor- log als instrument van nationale politiek. Zij hebben hun pacifistische bedoelingen uiteengezet in het Briand-Kellogg-pact en het Volkenbondsverdrag; en toch aarze len zij niet alleen om de bewapeningen te verminderen, zelfs bij een wereldovereen komst. maar zijn zij juist met een nieu wen bewapeningswedstrijd begonnen. Een andere moeilijkheid, waarmede de conferentie van het begin af te kampen heeft gehad ls het vlnden van een bruik baar middel om aan den elsch voor natio nale veiligheid te kunnen voldoen. Dit is geen nieuw vraagstuk; het heeft Genève vele jaren bezig gehouden. Het nam een belangrijke plaats in bij de besprekingen van de Assemblee ln 1924 toen Herrlot en MacDonald trachtten de basis voor een veiligheidsplan te leggen. Het werd op nieuw aangeraakt in December 1932, toen het vljfmogendhedenpact werd geteekend onder voorzitterschap van den Britschen minister Dit verdrag was een poging te voldoen aan den eisch van gelijken status ln een systeem, dat in de veiligheid voor alle landen voorzag. Deze principes van gelijkheid en veiligheid moeten beiden haar uitdrukking vinden in een verdrag, dat een belangrijke vermindering van de bewapening ten doel heeft. Wat zyn dan de obstakels, die de ver werkelijking van een wezenlijk en prac- tisch wereldverdrag ln den weg Uggen? zy zyn 'te geweldig om er overheen te komen? Nee, dat geloof lk niet. Om suc ces te bereiken ls het noodzakeiyk, dat de regeeringen van de groote mogend heden, Dultschland inbegrepen, besluiten om hun bydrage te leveren tot een reusachtig doel. In het kort. zyn zy be reid, zelfs op dit late uur het collectieve vredessysteem te bekrachtigen of geven zy er de voorkeur aan terug te keeren naar den stryd om nationale of groeps- overheersching en de onvermüdeiyke dolle race in het verwerven van vernieti gingswapenen? De sleutel voor dit pro bleem ls het vinden van een oplossing, die alle staten veiligheid garandeert. Aan zulk een oplossing zou Dultschland in be- langryke mate kunnen bydragen door terug te keeren naar de conferentie. Of schoon ik regionale pacten niet geheel en al bevredigend acht, zoude zij toch aan gemoedigd moeten worden, mits zij alle staten binnen het bepaalde gebied om vatten en binnen het kader van het Vol kenbondsverdrag worden gebracht. Op deze wijze moeten wü het gevaar van vyandige gfoepen vermyden. Het is niet temin noodzakeiyk te erkennen, dat, of schoon regionale verdragen hun waarde hebben, zij toch niet ln ware bevrediging van een wereldbehoefte voorzien. De re geeringen biyven dit vraagstuk niet van het standpunt eener wereldcoöperatie be- kyken, maar uitsluitend van dat der-na tionale defensie. Met het oog op de sinds lang gangbare tradities en de betreurens waardige onzekerheid in de Internationale situatie ls dit niet verrassend. Want de ondervinding met den oorlog, thans ver schrikkelijker dan ooit tevoren ln de menschelyke geschiedenis, drijft de regee ringen er toe haar heil in kracht te zoe ken en bygevolg maken zy complete voor bereidingen tegen het gevaar van een aanval. De regeeringen verklaren alle, dat zij geen oorlog wiUen; zy verdenken er evenwel andere regeeringen van oor logsplannen te koesteren. De regeeringen dienen zich het geweldige doel te herinne ren, dat de conferentie zich gesteld heeft, een universeel toegepaste overeenkomst onder internationale controle en toezicht. Onder zulk een wereldovereenkomst zou de georganiseerde veiligheid zoo doel treffend zyn, dat zij iedere staat zou afschrikken zich schuldig te maken aan een aanval of de dwaasheid een interna tionale misdaad te wiUen begaan. Wan neer bovendien de conferentie uitvoering aan haar eigen besUssingen geeft en een conventie aanneemt, die in een ingrijpende vermindering en beperking der wereld bewapening voorziet, zal dit 'n krachtige bydrage tot de nationale veiligheid be- teekenen. In Juni benoemde de conferentie een commissie, die de algemeene lijnen ont wierp, volgens welke regionale veiligheids pacten zouden worden opgesteld teneinde het collectieve vredessysteem, dat de poli tieke ondergropd van de ontwapening uitmaakt, te versterken. Volgens desbe treffende berichten doen de Fransche en de Sovjetregeering een opmerkelijke po ging deze algemeene aanbevelingen te vervatten ln wat omschreven ls als het „Oost Europeesche Locarno". Wanneer deze poging met succes mocht worden be kroond en tot Ruslands toetreding tot den Volkenbond zou leiden, is er kans op een nieuw en meer hoopvol begin der ontwapeningsconferentie. Terzelfdertyd hebben andere commissies te Genève gedurende de laatste twee maanden eenlge veelbelovende voorstellen uitgewerkt, die betrekking hebben op di- pltmatieke, economische en financieele garanties en die verstrekkend systeem van internationale controle op de wapenfabrl- cage en -handel beoogen. De luchtvaartcommissie heeft order ge kregen zoo spoedig mogeiyk byeen te ko men teneinde een oplossing te vinden voor het dringende vraagstuk der lucht- bewapening; dienaangaande zyn ter con ferentie verschillende voorstellen behan deld. welke ten doel hadden een soort internationale organisatie en controle zoowel voor de gevechtstoestellen als voor de civiele vUegtuigen in het leven te roepen en waarbij het feit in acht werd genomen, dat een nationale luchtbewape- ning slechts voor aanval of wraakoefe ning en niet tot doelmatige verdediging ln staat ls. Samenvattend kan gezegd worden, dat de machinerie der ontwapeningsconfe rentie blijft doorwerken aan de perfec tioneering van het materiaal, waarvan de ontwapeningsconventie gebouwd moet worden. De regeeringen zyn verpUcht het ontwapeningsfundament te versterken door Dultschland te bewegen opnieuw zijn plaats in het collectieve vredessysteem in te nemen, sommigen hunner trachten dat systeem in Oost-Europa hechter te maken en het ledental van den Volkenbond uit te breiden. De toestand is ernstig, omdat de bewapeningsrace ls begonnen en de regeeringen en de publieke opinie blijken geven den moed te verliezen. Maar de wil tot het bereiken van resultaten ls zoo ernstig, dat lk niet alleen geloof, dat de conferentie voortgang zal vinden, maar dat zij zich naar de politieke noodzake- ïykheid zal moeten schikken een voltooide conventie te ontwerpen voor vermindering en beperking der bewapeningen, welke ter beslissing aan de regeeringen zal worden voorgelegd. (Nadruk verboden). ONZEKERHEDEN. Met een eerbetoon en plechtstatigheid, zyn grootte waardig, ls „der alte Herr" te rusten gelegd in het gedenkteeken, te zü- ner eer opgericht op de plaats, waar hy zyn grootste trlumf behaalde; Tannen- berg! Tot zelfs hierin heeft Von Hinden burg zich geofferd voor zyn vaderland; ln plaats van een rustplaats naast zyn eohtgenoote te verlangen, zooals zyn eigen wensch was geweest, heeft hy ten slotte toegestemd, dat ook zyn ïyk nog bleef ln dienst van zyn geliefd Dultsch landDe lyn van plichtsbetrachting tot het uiterste ls ten einde toe doorge voerd! En nu gaat Duitschland de volksstem ming van 19 dezer tegemoet, waarbij op nieuw het grootst mogeHjk propaganda- stelsel zal worden toegepast. Zonder eenl- gen twyfel met bekend resultaat. Een de monstratie van Dultsche eenheid zon der werkeiyke beteekenis. Van zooveel te meer beteekenis ls ech ter de zwenking der Dultsche bultenland- sche politiek ten aanzien van Oostenryk. Hoe zwaar het hem ook zal zijn gevallen, den geboren Oostenrijker. Hitler heeft be grepen, dat de „Anschluss" moest worden losgelaten en in dien geest zyn de noodlge maatregelen getroffen. Men heeft daarby getracht twee vliegen in één klap te slaan en voorloopig niet zonder succes. Zooals voldoende bekend, was de positie van den vlce-kan9elier Von Papen langzamerhand onhoudbaar geworden. Weliswaar was zyn ontslagaanvrage geweigerd, doch in functie was de slechts met steun van Hindenburg en generaal von Fritsch aan de „executie" van 30 Juni JJ. ternauwernood ontko- mene evenmin. Politiek gesproken zwom de vlce-kanseller! Als uitweg uit deze eigenaardige moeliykheden vond men toen uit om Von Papen te benoemen tot ge zant te Weenen, welke benoeming nog door Hindenburg is bekrachtigd. Tengevolge van Hitler's brief in deze materie heeft het nog al wat voeten ln de aarde gehad voor Weenen zyn flat gaf op deze benoeming, doch deze is tenslotte afgekomen, nadat duideiyk van Oosten- ryksche zyde was gestipuleerd, dat de nieuwe gezant geen uitzonderingspositie zou Innemen, doch slechts zou genieten de rechten, die lederen gezant toekomen. Bepaald welkom is von Papen niet te Weenen en dat ls te begrijpen. De regee ring Schuschnigg volgt het voetspoor van den vermoorden Dollfuss, ls dus volkomen in overeenstemming met een positief R.-K. program, terwijl Von Papen ln Dultsch land de Katholiek was, die de regeering in handen der Nazis heeft gespeeld. De R.-K. geesteiykheid in Oostenryk, een zeer machtige factor, heeft dientengevolge slechts schoorvoetend zyn fiat gegeven aan deze benoeming. Von Papen's positie is derhalve precair en dit te meer, waar hy de betere ver standhouding tusschen beide landen heeft te bewerkstelligen, waar deze verstand houding momenteel geheel is verbroken. Zal de nieuwe gezant, die totdusver nooit gelukkig was by de vertegenwoordiging van zijn land, de tact hebben in dit geval te bereiken, wat zyn taak is? Wü zullen het moeten afwachten! Mede tengevolge van een en ander is de zoo belangryke kwestie van midden- Europa wederom in het midden der be langstelling gekomen. De Habsburgers, die hun kansen zien groeien, zitten meer dan ooit op het vinkentouw, al hoeden zy zich voor overdryving. Ongetwijfeld zou een herstel der dynastie in Oostenryk de onafhankelykheid van Oostenryk accen- tueeren, maar tevens «zou dit herstel de zucht naar herstel der oude grenzen nieuw leven in blazen en juist dit laatste doet het verzet der Kleine Entente onvermin derd voortduren. Mussolini ls minder kraohtig in zyn tegenstand geworden, doch op eigen risico durft ook de Duce den terugkeer der Habsburgers als regee- rend vorstenhuis niet aan. De gebeurtenissen in Oostenryk en Duitschland hebben de aandacht den laatsten tyd zoodanig tot zich getrokken, dat veel, dat toch de belangstelling volop waard is, op den achtergrond is gedrongen. Om een voorbeeld te noemen, het Oost- Locarno-pact was eenigszins in het ver geetboek geraakt. Lltwinoff's reis naar Berlyn, op doorrreis naar Parijs en Rome, doet wederom de volle aandacht vallen op deze aangelegenheid en weldra zal ieder land, hlerby betrokken, kleur moeten be kennen. Het laat zich aanzien, dat allen van den nood een deugd zullen maken en zullen mee gaan Voor Dultschland, dat totdusver hardnekkig een garantie der grenzen ln het Oosten had geweigerd en heusch niet geheel ten onrechte, gezien hoe de Silezische kwestie tot een „oplos sing" werd gebracht, beteekent dit een nieuw volledig echec. En daarnaast staat, de vloot-conferentle. Bepaald voortgang zit er niet ln deze aan gelegenheid, mede door de aarzelende hou ding van Japan, dat zijn ware bedoelingen schuil tracht te houden. Dit laatste gaat zelfs zoover, dat in het kabinet Okada blijkbaar twee stroomingen bestaan, waar door het vrijwel ondoenlijk is te beoordee- len, wat Japan nu feitelijk voorstaat. Het lijdt geen twyfel, dat de marine de ver houding 553 wil verlaten, eisohend vol komen geiykstelling. doch degenen, die voor de finantiën moeten zorgen, zien daarin en terecht voor Japan een niet gering bezwaar. Welke party het sterkste zal blyken, is niet te voorspellen. Stelt men daarnevens, dat met Frankrijk en ItaUë de oude tegenstellingen ln vollen omvang zijn blijven bestaan, dan biykt duideUjk, hoezeer de kansen op succes ter komende zee-conferentie ongewis zyn; we zouden bijkans willen zeggen geiyk ter algemeene Ontwapeningsconferentie, die volgende maand zal worden hervat, al ziet momenteel niemand, op welke wijze daar een vergeiyk zal zijn te bereiken, ook al laten de leidende figuren den moed niet zakken, zooals uit de beschouwing van den voorzitter, Henderson zal blyken. Gaarne hopen wy een te pessimistische zienswijze te huldigen, want het wordt meer dan tijd, dat de bewapening een halt wordt toe geroepen miiiiiiimmmmiinmniiimiiiiiiinmiinimiiiiiiiiiiimniiinniiiinniiiiiinninininiiimimiiiHni Wilt ge zwemmen, doet het in een inrichting; wilt ge U in zee ver fris schen, blijft aan den kant! Miiumiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiimw^ KON. NED STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 10 Aug. van A'dam te R'dam ARIADNE 9 Aug. van Oporto naar Vigo. BODEGRAVEN, 10 Aug. van Hamburg te Antwerpen. GALYPSO, 9 Aug. van Setubal n. A'dam DEUCALION, 9 Aug. van Gyon n. Vigo. HEBE, 9 Aug. n.m. 9 uur 15 van A'dam te Hamburg. NEREUS, 9 Aug. van Gothenburg naar Aarhuus. ORANJE NASSAU, thuisreis, 11 Aug. n.m. tusschen 810 uur te Havre verwacht. TELAMON, R'dam n. Middl. Zee, pass 9 Augustus Gibraltar. TRITON, 9 Aug. van Lefkandi te Yeraklnl ULYSSES, 10 Aug. van Istanboul te Vatl. VENEZUELA, 10 Aug. van A'dam n. W. Indie. A J AX, 9 Aug. van Hamburg te A'dam. COLOMBIA, 8 Augustus van Barbados n. Porto Limon. KON HOLL. LLOYD. WATERLAND, 9 Aug. van B. Aires te Amsterdam. ZEELANDIA, uitreis, 9 Aug. n.m. 11 uur van Southampton. KEMLAND, A'dam n. Durban, pass. 9 Aug. Ouessant. MIJ. OCEAAN. ELPENOR, 10 Aug. van Java te A'dam. NEREUS, Java n. A'dam, pass. 9 Aug. Perlm. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. HOOGKERK. 9 Aug. van Bremen te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK, 10 Aug. van Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BREEDIJK, 9 Aug. van R'dam te Boston. VOLENDAM, toeristenvaart, 9 Aug. n.m. van Gudvanger. ROTTERDAM, Rotterdam naar New York, pass. 9 Augustus Lizard. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJIKEMBANG, 8 Aug. van Batavia naar Soerabaya. TJINEGARA, 9 Aug. van Shanghae te Manilla. TJIBADAK, 8 Aug. van Batavia te Hong kong. KON. PAKETV. MIJ. STAGEN, 9 Aug. van Tamatave n. Padang NIEUW HOLLAND, 9 Aug. van Singapore te Melbourne. SIPORA, arr. 9 Aug. te Belawan. ■o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. MERWEDE, 8 Augustus van Gorinchem te Plaistow Buoys. GRUTTO, 9 Augustus van .Rotterdam te Londen. MURENA, arr. 9 Augustus te Shellhaven, LAUWERZEE, sleepboot; pass. 9 Augustus Dover, met een lichter op sleeptouw. JEANETTE, naar Gent, pass. 9 Augustus Dungeness. LINGESTROOM, 8 Augustus van Newport te Swansea. BATAVIER III, 10 Augustus van Rotter dam te Gravesend. STOLWIJK, 9 Augustus van Huelva te Rouaan. AMSTERDAM, tank, 9 Augustus van Hous ton te Hamburg. ROSSUM, 9 Augustus van Archangel n. Terneuzen. FARMSUM, 9 Augustus van B. Aires naar St. Vincent v.o. BRITSUM, 10 Augustus van B. Aires te Antwerpen. TROMPENBERG, 9 Augustus van Kemi naar Westzaan. RIJNSTROOM, 9 Augustus van Amster dam te Lelth. VLIESTROOM, 8 Augustus van Amster dam te Hull. BATAVIER VII, 9 Augustus van Aberdeen naar Rotterdam. ZAAN, 7 Augustus van Ornskjoldvik naar Rotterdam. IJSSEL, 4 Augustus van Hangö te Abo. MAAS, pass. 9 Augustus Elseneur. MIRZA. 8 Augustus van Rotterdam te Rouaan. BEURSPLEIN, pass. 9 Augustus Elseneur. MANVANTARA. naar Rotterdam was 8 Augustus 10,35 u. n.m. 1200 mijlen W.Z.W. van Lands End. SCOPAS. 8 Augustus van Londen te Ne» Orleans. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10