LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 9 Augustus 1934 RECHTZAKEN. BRIEVEN UIT BERLIJN. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. ENGELAND. De rijksverdediging. Sir Maurice Hankey, de secretaris van het Britsche kabinet, tevens secretaris van de kablnetscommlssie voor de rljksverde- diging. vertrekt morgen naar Australië, waar hij zal deelnemen aan de feesten voor het honderdjarig bestaan van den staat Victoria. Sir Maurice zal van deze gelegenheid gebruik maken om zich naar de verschillende hoofdsteden der dominions te begeven, ten einde daar de belangrijke vraagstukken van de verdediging van het rijksgebied te bespreken. Verscheidene bladen hechten aan deze reis bijzondere be teekenis. o OOSTENRIJK. De benoeming van Von Papen Dollfuss' herdacht Verdere vonnissen. Nadat de Oostenrijksche regeering het agreement verleend heeft aan de benoe ming van gezant van von Papen te Wee- nen is dezen door de FUhrer en rijkskan selier de nog door den overleden rijkspre sident onderteekende oorkonde overhan digd, waardoor hij van zijn functie van rijksminister en vice-kanselier ontheven wordt en tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Weenen wordt be noemd. Von Papen verklaarde: De mij door de Führer en rijkskanselier gestelde taak is in een schrijven aan mij d.d. 26 Juli ondubbelzinnig en klaar uit eengezet. Ik heb mij voor deze zending ter be schikking gesteld om haar in den zin en den geest van dat schrijven te vervullen, wijl ik weet. hoe zeer die vervulling zal bijdragen tot ontspanning van den Euro- peeschen toestand en wijl ik aldus mijn land ook op dezen nieuwen post dienen kan. Het schrijven, waarvan ik gewag maakte dra set de laatste handteekenlng van den overleaen rijkspresident. „Indien ik u thans", zoo heet het in den brief, „als diplomatiek gezant naar Weenen zend, dan doe ik zulks in de op rechte hoop dat het u gelukken zal. nor male en hartelijke betrekkingen met het verwante Oostenrijksche volk te herstellen. Mijn beste wenschen vergezellen u bij de uitvoering van deze verantwoordelijke taak" Dit bevel is tegelijk een legaat, waaraan mets behoeft te worden toegevoegd. Vermoedelijk zal von Papen einde der voleende week te Weenen kunnen zijn. Op de Wiener Heldenplatz heeft gisteren een rouwbijeenkomst van het Vaderland- sche Front voor Dollfuss plaits gehad waaraan door 80.000 personen werd deel genomen. Bondskanselier Schuschnigg zeide bij deze gelegenheid o.a „In dit ernstige uur roep ik U, Oostenrijkers, weder op tot verzoening en vrede. Wij willen ieder de hand der verzoening reiken ook den op gehitste, ook dengene, die zich liet mis bruiken, indien hij althans van goeden wille is. Maar een ding moet ik zeggen: geen verzoening is er mogelijk met hem. die middellijk of onmiddellijk bloedschuld heeft. Duitsche, ja, Duitsche, Oostenrijk sche trouw tot volk en land moge ons lei den naar de toekomst, naar het Oostenrijk dat een vrij en onafhankelijk Duitseh land zal zijn. een steunpunt van Suropeesche cultuur en Europeesche vrede". Vice-kanselier Starhemberg zeide oa.: „Wij Duitschers van de Ostmark voelen het in ons binnenste, dat wij in den volsten zin des woords door de Goddelijke voorzie nigheid uitverkoren zijn om door ons lijden door ons offer, het lot der weTeld te vormen". Tijdens de gisteren gehouden zitting van den krijgsraad, waarin de zaak behandeld werd tegen negen Weensche politieagenten die hadden deelgenomen aan den aanval op de bondskanselariji. deed; de procureur- generaal mededeelingen over de toebereid selen van den Putsch, Hij zeide o.m., dat de opstand reeds lang te voren was beraamd; reeds een jaar ge leden* waren toebereidselen getroffen. De regeering zou worden gevangen genomen en afgezet, een nieuwe regeering zou wor den gevormd en nieuwe verkiezingen uit geschreven. Bet lijdt geen twijfel, dat alles wat zich op 25 Juli heeft afgespeeld, niet onvoorbereid of onverwacht is gebeurd. De autotransporten naar de bondskanse- larij zijn door deze agenten bewaakt. Voor een militair gerechtshof te Graz stond de 52-jarige schooldirecteur Philibert Gragger uit Schwanberg, in Stiermarken, terecht. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De burgemeester van Pitzbuehel, Joseph Rehold. is van zijn ambt ontheven. Burgemeester Rehold had geweigerd, de hoofdstraat van Pitzbuehel naar den ver moorden kanselier Dollfuss te noemen „daar hij een dergelijke verandering van een straatnaam voor Pitzbuehel. als inter nationale badplaats, ondoelmatig achtte". HU merkte voorts op. dat Oostenrijk be reids twee revolutie-pogingen had meege maakt en dat het niet onmogelijk was, dat te eeniger tijd een andere poging zou slagen, waarna dan de hoofdstraat van Pitzbuehel wéér veranderd zou moeten worden. o ITALIË. Russisch vliegtuig-eskader te Rome. Een Russisch eskader van drie vliegtui gen is te Rome aangekomen, ten einde het bezoek te beantwoorden, dat generaal Balbo in 1929 aan Moskou heeft gebracht. De vliegers werden verwelkomd door den Russischen gezant en eenige hooge offi cieren van het Italiaansche ministerie van luchtvaart. Aan boord van het eskader bevond zich o.a. generaal Eldeman. president van de Ossiaviachim de particuliere orgar'na^e ter bevordering van de Russische lucht verdediging. RUSLAND. Rakovski weer in genade aangenomen. De hongersnood. De voormalige ambassadeur van Rus land ln Londen en Parijs, Rakovski. is be noemd tot leider van de Russische dele gatie naar de internationale Roode-Kruls- conf eren tie, In October te Tokio te hou den. In 1927 werd hij uit de communistische partij gezet wegens zijn oppositie tegen de politiek van Stalln en naar Siberië ver bannen. Dit is de eerste vertrouwens-post waarmede hij werd bekleed, sedert hij in Februari uit zijn verbanningsoord terug keerde en weer in de partij werd opgeno men. Dr. Ewald Ammenda, secretaris-generaal van het „Intereonfessional and Interna tional Committee for the Starvation Dis tricts of Sovjet-Russla" (Het Interconfes sioneel en internationaal comité voor de hongerlijdende streken in Sovjet-Rusland) heelt een rapport uitgebracht over de werkzaamheden van het comité ln het af- geloopen jaar. Ondanks het ontbreken van officieele Russische cijfers schrijft dr. Ammenda, kunnen wij met zekerheid vaststellen, dat in 1933 minstens vier millioen menschen van honger zijn omgekomen. Verder is het thans reeds zeker dat het totale sterfte cijfer dit jaar nog grooter zal zijn. Aan het slot van zijn memorandum schrijft dr. Ammenda, dat het stopzetten van de hulp-actie in Rusland onvermij delijk den dood zou beteekenen van mil- lioenen menschen, die alleen door de sa menwerking van de Europeesche en Ame- rekaansche instellingen van liefdadigheid gered kunnen worden. o VEREENIGDE STATEN. Beperking van de werking der Nira-codes. Generaal Johnson heeft aangekondigd, dat de Nira-codes ln het vervolg niet meer Zullen gelden voor steden met minder dan 25000 inwoners. De bepalingen betreffende kinderarbeid en collectieve arbeidsovereen komsten blijven echter ook voor deze steden van kracht. o UIT HET VERRE OOSTEN. De strijd tegen de „rooden". De verbitterde gevechten, welke tus- schen Chlneesche regeerlngstroepen en communistische opstandelingen ln de na bijheid van Foetsjau worden geleverd, hebben in totaal reeds ongeveer 10.000 dooden geëischt. De communistische troepen, die het ge- heele gebied ten Noord-Westen van Foets jau bezet hebben, worden aangevoerd door den communistischen agitator Tsjoede, die ziin militaire opleiding ln Moskou ontvangen heeft en bekend stond als een der Ijverigste aanhangers van Trotzky. Tsjoede heeft zich later verzoend met Stalin en is naar zijn vaderland terug gekeerd, waar hij zich onder de Chinee- sche communisten een leidende plaats wist te veroveren. In verband met de dreiging van de zijde der communisten is in Foetsjau de staat van beleg afgekondigd. Volgens een telegram uit Foetsjau is de katholieke kerk van Foening in het Noor den van de provincie Foekien, welke on der leiding staat van Fransche missiona rissen, door communistische troepen aan gevallen. Het Fransche oorlogsschip „Hata" Is naar Santoeao gezonden, om de Fransche onderdanen te beschermen. Het luchtbombardement van de Chinee- sche troepen schijnt, tenminste op het oogenblik, den opmarsch van de roode troepen tot staan te hebben gebracht. Naar de Chlneesche pers meldt, hebben 500 Chineesche opstandelingen getracht de stad Moekden binnen te dringen om hun gearresteerden leider Ten Zen Mal te bevrijden. De Chlneesche opstandelingen die in kleine groepen samengeschoold wa ren, hebben getracht de gevangenis te be stormen, maar werden dadelijk door Ja- pansche infanterie met mitrailleurs en bommenwerpers uit elkaar gedreven. Aan belde zijden telt men vele dooden en ge wonden. De poging om den gearresteerden leider te bevrijden is mislukt. In Moekden is daarop de staat van be leg afgekondigd. DE GOUDCLAUSULE VAN DE DOLLARLEENINGEN De bij het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep aanhangige zaken tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Koninklijke en de Bataafsche Pe- troleum-Maatschappijen zijn in de zitting van heden nader aangehouden tot de rol van 3 September. Zooals men weet had de Vereeniging voor den Effectenhandel uitbetaling op goudbasis gevraagd van de vervallen cou pons der door de Koninklijke en Bataaf sche in Amerika uitgegeven dollarleenin- gen. hetgeen door deze maatschappijen is geweigerd. In de eerste instantie heeft de Rechtbank de vordering tegen de Ko ninklijke toegewezen, terwijl de Vereeni ging in haar eisch tegen de Bataafsche niet ontvankelijk werd verklaard. o HULP, DIE NIET GEWAARDEERD WERD. Eenige bewoners van het Zuidelijk deel der Amstelstad, die met leede oogen de verwildering aanschouwden van een plantsoen voor hun deuren hebben op 6 Juli zelf de hand aan den ploeg gesla gen. Zij zijn toen geverbaliseerd en heden stonden voor den Amsterdamschen kan tonrechter drie personen terecht, wegens het zich bevinden op een niet tot speel plaats bestemd grasveld gelegen aan den openbaren weg (Stadionkade). Zij stonden dus niet wegens vernieling terecht. Twee „verdachten" vader en zoon J., waren verschenen, de derde was op reis. De zaak tegen den heer W. B. werd bij verstek behandeld; als gemachtigde trad op mr C. Zadoks. De ambtenaar van het O.M wilde geen straf eischen. De kanton rechter sloot zich hierbij aan. De zaak tegen de heeren J. komt 16 Augustus voor. (Van onzen correspondent) Berlijn, Augustus 1934. HINDENBURG EN HITLER. De stemming der Duitschers wordt op dit oogenblik beneerscht door twee om standigheden: de dood van Paul von Hindenbrug en de oogenbllkkelijke ge volgen van dit overlijden. Een en ander is zóó ernstig en indruk wekkend, dat d» kroniekschrijver er zich niet aan onttrekken kan. In deze dagen uit Duitschland over Iets anders schrijven, is, van journalistiek standpunt gezien, een onmogelijkheid. Er is een enorm nationaal sportfeest geweest in Neurenberg, in Berlijn wordt een groote tentoonstelling van zomer bloemen gehouden, vanavond begint de radio in geheel Duitschland met een sen satie; 't doorgeven van den „Ring"-cyclus der Wagnervoorstelllngen in Bayreuth. Over deze en dergelijke dingen ware te schrijven en te berichten. Ook over eco- nomisch-financieele vragen, over alweer een Nederlandsche regeeringscommissie. die ln Berlijn aangekomen is om met Duitschland te onderhandelen; over het tijdelijk optreden van dr. Hjalmar Schacht, president van de Rijksbank, als rijksminister van economische zaken; over de organisatie Kraft durch Freude"; over de van verlof teruggekeerde S.A. en het lot, dat haar wellicht te wachten staat. Maar we kunnen, vol van het andere hoogst belangrijke, onze gedachten op zulke dingen nog niet concentreeren. Twee mannen, de een nog slechts her innering, de ander actueel leven van het oogenblik, vergen alle aandacht Paul von Hindenburg, Adolf Hitler. Wie zal durven ontkennen, dat het hier om twee mannen van Dultschen bloede gaat, die ten volle de aandacht hunner tljdgenooten verdienen? Nog slechts wei nige dagen geleden heeft de jongste van beiden, jong genoeg om jongste zoon van den oudste te zijn, aan diens ziekbed gestaan. Dat was één dag voor het lang zaam inslapen van Von Hindenburg, op weg naar de eeuwigheid. Aan dat ziekbed heeft de jongere gestaan om van den ouden, doodmoeden man een laatste handteekenlng te vragen onder het laat ste staatsstuk. Nu ls Hindenburg dood; nu is Duitsch land als rechtsstaat dood, nu ls Duitsch land als machtsstaat opgestaan; de dic tator is Adolf Hitler. Miliioenen vlaggen hangen uit Duitsche vensters in den re gen Het rouwfloers huilt en druipt. Hindenburg is 87 Jaar oud geworden. Hij heeft als tweede luitenant bij König- gratz tegen Oostenrijk gevochten, hij heeft in 1871 in Versailles in de Zaal der Spiegels In Bismarck's onmiddellijke om geving de kroning van een koning van Pruisen tot Duitseh keizer bijgewoond en het Tweede Rijk zien geboren worden. Hij heeft in 1914 als veldheer Duitschland gered en ln 1918 als eenig overgebleven hoogste bevelhebber de Duitsche legers ln orde huiswaarts geleld. Hij ls bijna tien jaren president van de Duitsche republiek geweest en als zoodanig ln den zadel ge storven. Maar dat alles was wereldbekend en eiken Duitscher bewust. Er was nog Iets anders, waarvan zich de meeste Duitschers géén rekenschap gegeven had den: Hindenburg was de laatste Duitsche mensch, die als enkele persoonlijkheid den band vormde tusschen Duitschland en het buitenland. En nu hij gestorven is, komt het geheele buitenland de communisti sche der Sovjet-Republiek uitgezonderd met groote oprechtheid en hartelijkheid, en zonder een zweem van de anders in zulke gevallen gebruikelijke koele vorme lijkheid, van deze vereering voor het over leden Hoofd van Staat getuigen. Juist op hetzelfde oogenblik waarop men, de waar heid dienend, caistateeren moet, dat de Duitsche Staat, beter gezegd het Duitsche .Derde Rijk" geen enkelen anderen Staat meer tot zijn vrienden kan rekenen en in de samenleving der volken ziet men van de sympathieën van kleine politieke groepen in verschillende staten af vol komen geïsoleerd staat. Men kan nu zeggen: de hoogachting voor Hindenburg heeft sinds 1914 bestaan, omdat men ln dezen veldmaarschalk een nobele figuur, een ridderlijken tegenstan der zag, iemand, die als groot patriot zijn plicht bleef doen ook, en juist, toen zijn land en zijn volk ln ellende gedompeld werden; en dus heeft deze vereering geen politleken kant hoegenaamd. En in zulk een redeneering zit ook wel een element van juistheid. Maar het is toch niet de afdoende verklaring. En miliioenen Duitschers voelen dat in deze dagen óók. Het komt in de Duitsche kranten meer of minder openlijk tot uiting. Men voelt hier, dat het buitenland de gelegenheid van Hindenburg's dood dankbaar heeft aangegrepen om het Duit sche volk een (voor vele Duitschers ver rassende!) bekentenis te doen: Wij hebben voor Duitschland en voor het Duitsche volk. gelijk het in een Hindenburg be lichaamd was, onbeperkte hoogachting. Maar een Duitschland en een Duitseh volk, dat zich in „Kadavergehorsam" schikt onder het regime van radicalisten, die geen andere meening dan hunne eigene dulden, begrijpen we niet en kunnen we vooralsnog ons vertrouwen niet schenken." Dat is, aldus voelen velen het in Duitsch land, de ondertoon in al die spontane in ternationale huldigingen van de nage dachtenis van Duitschlands grooten Doode. En daarmee komen we vanzelf tot zijn opvolger Adolf Hitler. Hitler, over wlen we op deze plaats al zoo vaak geschreven hebben, wordt stellig in vele buitenlandsche kringen miskend. Waaraan dat wellicht te wijten is? We hebben er dikwijls emstig over nagedacht en meenen heden, dat misschien één der verklaringen te vinden ls ln de omstan digheid, dat wat hij zijn „beweging" noemt niet iets is, wat zich tot. Duitseh grond gebied en tot de Duitsche staatsburgers beperkt, maar, gelijk hijzelf ook steeds onderstreept heeft, een „wereldbeschou wing" is. Een wereldbeschouwing, die met zich brengt, dat andere, noemen we de .marxistische", de „liberalistische", de „conservatlece" (reactlonnalre) niet alleen door hem en zijn volgelingen theoretisch bestreden, maar mettertijd „te vuur en te zwaard" uitgeroeid zullen moeten worden, wil de nieuwe profeet zijn roeping ge trouw blijven. Zoolang deze Hitler-beweglng nog min of meer geleek op elke andere Duitsche politieke partij, die zich in den blnnen- landsch-polltleken strijd parlementsman- daten veroverde en zelfs overwoog, of men zich niet tot regeerlngscoalltles met an dere partijen zou laten verleiden (Inder daad was Hitiers eerste kabinet met Hu- genberg nog zoo'n coalitie volgens aloud model!), kon van een moreele en politieke isolatie van Duitschland ook nog niet ge sproken worden. Men leeft tegenwoordig zoo snel, dat men dit feit wellicht al weer vergeten was. En toch was ook in die periode de afkeer van verschillende tot voor korten tijd jegens Duitschland nog „neutrale" staten en volken reeds in opkomst. En wel dank zij de omstandigheid, dat de „beweging" van Hitier en haar politiek met verrassend succes buiten Duitschland aanhang begon te krijgen, hier niét, daar zonder directen steun van de Duitsche nationaal-socia- listen; waardoor in die staten buiten Duitschland (Engeland, Ierland, Neder land, België, Zwitserland, Zweden, Dene marken, Noorwegen zijn voorbeelden) de afkeer van het steeds meer zich tot een heidsstaat in nationaal-soclalistischen zin ontwikkelende Duitschland zeer bewust een strijd van binnenlandsch-polltlek ka rakter begon te worden. Men heeft er sedert begin 1933 ln Duitschland veel te weinig over doorge dacht, dat een groot deel van de tegen Duitschland gerichte buitenlandsche oppo sitie op rekening van zulke binnenlandsch- politieke overwegingen der andere volken geschreven moet worden. De wijze waarop zich deze Hitlerstaat I ten slotte ontwikkeld heeft, de elgenaar- I dlge karaktertrekken van den doorsnee- j Duitscher, die zeer vergaand bereid ls, zich 'een despotische leiding te laten welgeval- I len, heeft vele andere staten en de regee- ringen dezer staten tot alarm genood zaakt. En wie objectief wil blijven, kan niet ontkennen, dat wat sinds Hlnden- burgs overlijden in Duitschland geschied is en nog verwacht kan worden, voor een groot volk van 65 millioen zielen het voor- 1 loopig einde beteekent van alle vrijheden, waarop de mensch der twintigste eeuw ge woon was prat te gaan. Men twist er ook hier ln Duitschland over, of deze Adolf Hitler, vroeger Oosten- rijksch onderdaan en pas eenige jaren tot Duitscher genaturaliseerd, heden hoofd van staat en minister-president ln één per soon, regeerend zonder grondwet, zonder parlement, zonder eenige controle, chef van leger en vloot, heerscher over een par- tijleger van miliioenen geüniformeerde burgers, ten slotte een werkelijk absoluut heerscher, dan wel een gevangene van de weermacht is. Zulke vragen duiken altijd weer op, waar een staatsman zich een zeer sterke machtspositie veroverd heeft. Ik vind zulke problemen nog al academisch! Waarin schuilt absolute macht? In de mo gelijkheid persoonlijke wenschen van den despoot ln de werkelijkheid om te zetten. In dit bijzonder egeval is de dictator Hitier nog geen gevangene van zijn eigen machtsinstrumenten gebleken. Hij heeft op 29 en 30 Juni een revolte van een deel zijner 8. A-aanvoerders en hun volge lingen met de hem trouw gebleven 3. S.- troepen bloedig onderdrukt. Hij is met be wust voorbijgaan van de nationale justitie zijn eigen hoogste rechter, procureur-ge neraal en beul ln één persoon geweest. En niemand heeft zich daartegen verzet. Hij heeft zichzelf, ln dezelfde minuut, waarin het Hoofd van Staat den geest gaf, tot Hoofd van Staat geproclameerd en de grondwet als „vodje papier" ln een hoek geworpen. Zonder dat de weermacht, die denzelfden dag nog den eed van trouw op zijn persoon aflegde, op het denkbeeld gekomen is, dat het hier om een staats greep ging, dien zij toch eigenlijk niet had I mogen meemaken. In welk opzicht was hier de dictator een gevangene? Hij kan 't morgen zijn, toegegeven. Om dat ook hij slechts een mensch is, wiens macht berust op gehoorzaamheid van zijn praetorlanen. Maar die macht komt ons sedert eenige dagen uiterst solide voor, omdat ze nu over het eenige werkelijk ge- wapende staatsorgaan beschikt, dat wei- I nige dagen geleden nog aan Paul von Hin denburg gehoorzaamde. Er is voor ons reden om aan te nemen, dat deze Adolf Hitler ondanks alles een eerlijk man, een gloeiend patriot en een nobel karakter ls. En toch voelen we, met tallooze Duitschers, de toespitsing van het oogenblik als een obsessie, een nacht merrie, een internationale bedreiging. Er is ln dit groote Midden-Europeesche Rijk geen recht meer. geen grondwet, geen vrijheid zijner staatsburgers, geen vrijheid van drukpers, geen controle op zijn alleen- heerscher. Eén enkele man is staatshoofd, regeering, parlement, pers, leger, volk en staat tegelijkertijd. Elke gezegende daad, die door dezen eenling wordt uitgevoerd, is een zegen, elke ondoordachtheid of roe keloosheid. waartoe zich deze eenling mocht laten verleiden moet een vloek worden voor dit zijn groote Rijk van 65 millioen. Hindenburg heeft tot zijn dood toe ge wacht op een andere oplossing: de constl- tutloneele monarchie. ROLAND. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Alpherat, Baloeran, Chr. Huygens, Co lombia, Dempo, Indrapoera, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kota Pinang. Kota Tjandi, Marnlx van St. Aldegonde, Orania, Oranje-Nassau, Poelau Bras, Poe- lau Roebiah, Van Rensselaer, Simon Bo livar, Statendam, Venezuela, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Schevenlngenradlo bedragen de totale kosten 44 cents per woord. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Schevenlngenradlo te bereiken. Baders gaat niet te ver in zee: Ge waagt dan Uw leven en dat van Uw redders! DE JAPANSCHE ONTWERP-MARINE-BEGROOTING. TOKIO, 9 Aug. (V.D.) Het departement van marine heeft het Japansche ministe rie van financiën de ontwerp-begrootlng voor het komende begrootingsjaar doen toekomen, nadat de minister van marine Osoemi er zijn goedkeuring aan had ge- hecht. I De ontwerp-begrootlng sluit met een totaal bedrag van 714.720.000 Yen, of on geveer 35 millioen meer dan de begroo ting van verleden Jaar. Hiervan ls plm, 300.000.000 Yen bestemd voor onderhoud, en 76.200.000 voor den aanbouw van nieu we schepen. Voor de aankoop van nieuwe vliegtuigen en reorganisatie van de lucht macht is een bedrag van 27.600.000 Yen bestemd en voor de moderniseering van bestaande oorlogsschepen 44.500.000 Yen Bovendien ls voor vervanging van oude torpedo-jagers 15.000.000 Yen uitgetrok- ken. Hoewel de militaire begrooting voor het komende jaar nog niet gereed ls, verwacht men, dat deze zal sluiten met een bedrag van 560 millioen Yen. In een interview met eenige persverte, genwoordigers gaf de Japansche minister president Okada toe, dat het moeilijk was de noodige gelden voor de nationale ver dediging op te brengen, temeer waar men slechts in uiterste noodzaak kon overgaan tot verhooging der inkomsten-belasting. Niettemin zou men hiertoe echter toch moeten besluiten. Naar aanleiding van de grensincidenten, die zich van tijd tot tijd tusschen Russische en Japansche solda ten aan de Russisch-Mandsjoerljsche grens voordeden, verklaarde Okada, dat deze Incidenten weliswaar te betreuren waren, doch weinig politieke beteekenls hadden. Er was geen enkele groote kwes tie tusschen belde landen, waardoor oor- i logsgevaar zou bestaan. o WEER EEN ENGELSCH BLAD VERBODEN MüNCHEN, 9 Aug. (Reuter). De verkoop van de „Evening Standard" ls in geheel Duitschland tot 20 Augustus verboden. o LOONEISCHEN VAN BRITSCH SPOORWEGPERSONEEL. LONDEN, 9 Aug. (V.D.). Een gecombi neerde vergadering van de besturen der drie groote Engelsche organisaties van spoorwegpersoneel heeft besloten heden de onderhandelingen te hervatten met de directies der spoorwegmaatschappijen over de eischen der vakbonden tot wijziging ln de loonovereenkomsten en opheffing van de loonsverlagingen van 1931. De vakbonden motiveeren hun eisch met een verwijzing naar de stijgende inkom- sten van de spoorwegen ln de eerste helft j van dit jaar in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1933. Van de zijde der spoorwegdirecties wordt daartegen aangevoerd ,dat de opheffing der bedoelde loonsverlaging den spoorwegen ongeveer vier millioen pond sterling per jaar ra kosten, zoodat de maatschappijen eent wenschen af te wachten in welke verhou ding de netto Inkomsten over 1934 zullen staan tot de netto Inkomsten van 1930, waarop de huidige loontarleven zijn geba seerd. Van de zijde der vakbonden wordt mede gedeeld, dat zij vastbesloten zijn, alles te doen om te zorgen dat het spoorwegpei- i soneel, dat onmiddellijk offers moest brengen toen het de spoorwegmaatschap pijen minder goed ging, zijn rechtmatig aandeel in de verbetering van de situatie zal krijgen. MC. DONALD'S REGEERING. SYDNEY (Nleuiw Schotland), 9 Aug. (Reuter). Alvorens zich aan boord van den kruiser „Dragon" te begeven, welke hem naar Saint John op New Foundland zal brengen, verklaarde Mac Donald, dat geruchten, dat sommige ministers voor nemens zouden zijn, zich uit de nationale regeering terug te trekken onjuist zijn. o PRINSEN DEDEN AFSTAND! STOCKHOLM, 9 Aug. (Reuter). De belde Zweedsche prinsen, die door hun morga natisch huwelijk afstand hebben gedaan van al hun rechten, zullen al hun onder scheidingen en decoraties moeten terug zenden. o WOELIG SPANJE. VIGO, 9 Augustus. (Reuter). Bij een be zoek van president Zamora aan Vigo, brachten eenige jonge fascisten hem den Romelnschen groet, waartegen het pu bliek protesteerden; dit had weer kleinere vechtpartijen ten gevolge, waarop de poli tie het partijgebouw van de fascisten sloot. Twaalf fascisten werden gearresteerd, een van de arrestanten werd ernstig door het publiek mishandeld, toen hij naar het politie-bureau werd gebracht. o OTTO VON HABSBURG. KOPENHAGEN, 9 Aug. (Reuter). Kroon prins Otto von Habsburg is alhier per auto vanuit Esjberg aangekomen. Hij reist on der den naam van Graaf Polavesing. Vandaag zet hij zijn reis voort naar Zweden en Noorwegen, om vervolgens naar België terug te keeren. Men gelooft dat hij deze reis onder neemt op raad van de Oostenrijksche Mo narchisten en van Mussolini, die wenschen, dat Otto zich op neutraal gebied bevindt, tijdens de besprekingen over zijn terug keer op de Oostenrijksche troon. o BOTSINGEN TE PARIJS. PARIJS, 9 Aug. (Reuter). - Bij een van de Metro-stations hebben vechtpartijen plaats gehad tusschen leden van de Jeu* nesses Patrottes en het soclallstisch-cow munistisch eenheidsfront, waarbij one personen licht werden gekwetst. Er werden geen arrestaties verricht I—I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2