75,te Jaargang DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 No. 22817 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN:] 30 CES. pér regel voor ad verteritten uit Lelden ea plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere adverbentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bl] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ött. Bureau Noordeindaplein -»• Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER eoUR"ANT« Voor Belden pér 3 maanden fi2»35; pér week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0;M Franco per post f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN H. M. DE KONINGIN. Inzake de „Baatbelasting Levendaal". Geven met verschuldigden eerbied te kennen: 1. De Vereeniglng Verhuurdersbond Voor Leiden en Omstreken, gevestigd te Leiden, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 December 1924; 2. de Vereeniglng De Leidsche Bouw- kring, gevestigd te Leiden, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 10 Maart 1934 No. 32; 3. Hermanus van Leeuwen, wonende te Lelden, ten deze domicilie kiezende aan de Hoog- iandsche Kerkgracht No. 40 ten kantore van verzoekster sub 1; dat verzoekster sub 1 is een vereenl- ging, die zich ten doel stelt de belangen ran haar leden-verhuurders van onroe rende goederen o£ gedeelten daarvan te bevorderen en verzoekster sub 2 een veree- niging, die zich ten doel stelt de belan gen te behartigen en te bevorderen der leden-leiders van een anderneming in de bouwvakken en der werklieden in de bouwvakken dat verzoeker sub 3 is eigenaar van een pakhuis met bovenwoning gelegen aan het Levendaal No. 164; dat verzoekers hebben kennis genomen van een besluit van don Gemeenteraad van Leiden, waarbij is aangenomen het voor stel van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden strekkc-r.de tot demping van het Levendaal te Leiden en tot het vaststellen van de verordeningen respec tievelijk op de lief Lug en de invordering een belasting order der. naam van .Baatbelasting Levendaal"; dat verzoeksteis sub 1 en 2 zijn belang- tebbenden bij dit besluit, daar verschei- iene harer leden wier belangen zij behar- tgen door deze baatbelasting getroffen forden, terwijl verzoeker sub 3 als eige naar van panden aan het Levendaar recht streeks bij dit besluit betrokken is; dat verzoekers zich met de door den Gemeenteraad aangenomen baatbelasting niet kunnen vereenigen; dat de rechtsgrond voor de baatbelasting ontbreekt, daar degenen te wier laste deze belasting zal moeten worden geheven, door de demping van het Levendaal niet „ge laat" worden; dat de huizen aan het Levendaal voor het grootste deel worden bewoond door mingegoeden; dat derhalve de eigenaren op wie de heffing zal drukken, niet een hoogere huur van de panden zullen kunnen be dingen, temeer daar de huren in het al gemeen in dalende richting gaan en huur ders bij huurverhooging wegtrekken, aan gezien voldoende huurhuizen voorhanden zijn; dat een huurverhooging bovendien in strijd zou zijn met het algemeen gel dend principe de huren op een lager ni veau te brengen; dat het Levendaal niet in trek is en door demping een trek naar het Levendaal ze ker niet is te verwachten, daar men lie ver in de buitenwijken woont in nieuwe huizen met meer comfort; dat het Levendaal ook nimmer een ver keersweg voor het stadsverkeer zal worden, hoogstens een weg voor doorgaand snel verkeer ter ontlasting van de Hooge- woerd; dat in verband hiermede evenmin win kels van eenige importantie zich aan het Levendaal zullen vestigen; dat de koopwaarde der panden niet zal stijgen aangezien de prijzen van betere panden abnormaal laag zijn; dat de ervaring leert dat wanneer smalle wegen tot breedere wegen worden gemaakt, de aanliggende huizen daardoor niet in waarde stijgen (cf. de singels); dat derhalve voor de eigenaren van den grond en huizen geen voordeelen van de demping zijn te verwachten; dat voorts de belasting zelf reeds aan toont, dat zij geen zuivere „baatbe lasting" is; dat immers zal worden geheven een be drag van f. 2.85 per M2. ineens, welk be drag kan worden voldaan in termijnen gedurende een tijdsduur van 30 jaren, in kelk geval rente bijgerekend wordt; dat derhalve het bedrag niet afhanke lijk is gesteld van eventueele baat voor den individueelen betreffenden eigenaar van een aangrenzend pand, doch voor ieder gelijk is vastgesteld onafhankelijk van individueele voor- en nadeelen (zoo als b.v. gemis van het vaarwater) aan de demping verbonden; dat dan ook slechts de eenige opzet van deze belasting was de kosten voor de ge- Weente, die de demping in werkverschaf fing laat uitvoeren, te verlagen, opdat de Raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot demping zou aannemen, doch men door de omwonenden te belas ten een willekeurige categorie inwoners van Leiden hiermede treft; dat dit temeer klemt, daar de demping het Levendaal een algemeene ge meentebelang is zoowel uit oogpunt van Jerkeersverbetering als op hygiënische Bonden, dat door het gemeentebestuur leeds jaren verwaarloosd is geworden; dat de baatbelasting dan ook door den iin1alleen is aangenomen omdat deze W urSemeester en Wethouders vastge speld was aan de demping en de werk verschaffing en de Raad de demping in werkverschaffing uitgevoerd als een groot algemeen belang niet wenschte af te stemmen, weshalve de Raad de baatbe lasting mede aanvaardde; dat er voorts nog moge worden gewezen op het feit dat de omwoners van het Le vendaal als belastingbetalers hebben bij gedragen in de kosten van diverse andere wegverbeterlngen en waarbij van de recht streeks betrokkenen geen extra belasting werd geheven, omdat de verbetering aan hen baat bracht; dat verzoekers derhalve meenen dat deze baatbelasting niet behoort te worden goed gekeurd Op alle welke gronden verzoekers Uwe Majesteit eerbiediglijk verzoeken de boven genoemde verordening op de heffing en invordering van een belasting onder den naam „Baatbelasting Levendaal" niet te willen goedkeuren. Voor den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken w.g. J. Zitman, Voorzitter, w.g. P. T. de Jong, Secretaris. Voor den Leidschen Bouwkring, w.g. J. de Lange, Voorzitter, w.g. M. C. van Straten, Secretaris en w.g. H. van Leeuwen. NED. BOND VAN AQUARIUMHOUDERS „DE NATUUR IN HUIS." Een fraaie tentoonstelling! De Leidsche afdeeling van den Ned. Bond van Aquariumhouders „De Natuur in Huls" heeft de bovenzalen van „De Harmonie" tot een buitengewoon fraaie tentoonstelling ingericht. Tropische, sub tropische en Europeesche vischsoorten zijn er in talrijke aquaria ondergebracht en het aantal zeldzame exemplaren is legio.In de gezelschaps-, familie-stellen en jongbroed aquaria zijn fraaie exemplaren te bewonderen, de halve maanvisschen vallen op door klein: en vorm, de zalmen door hun rankheid en zoo wordt bij een bezoek aan deze interessante tentoonstel ling onze aandacht telkenmale geboeid door de hier verzamelde wonderen der natuur! Leerzaam is ook het mierennest in door snee, dat ons een blik gunt in het leven van dit nijvere volkje. Twee handelaren, de heeren Stol en De Rijk, luisteren de tentoonstelling met aan trekkelijke inzendingen op. De hrcr Stol demonstreert de deugdelijkheid en doel matigheid van zijn uit spiegelglas gesne den bakken en vraagt met een zoui-waler- aquarium met koralen, Middellandsche Zee-anemonen enz de aandacht. De heer De Rijk geeft in zijn stand een beeld van al hetgeen een aquarium-liefhebber moet weten of bezitten. Al met al is het een tentoonstelling, welke een bezoek ten voile verdient. Zij wordt hedenavond geopend en men zal tot Maandagavond in de gelegenheid zijn. het vele schoons dat hier geëxposeerd wordt, te bezichtigen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van Pater J. Menken M. S. F. Hedenmorgen viel de St. Petrus-parochie opnieuw de eer te beurt een jeugdig pries ter aan het altaar te zien, tot het opdragen van zijn Eerste Plechtige Heilige Mis, n.l. Pater J. Menken. Het altaar van de St. Lodewijkskerk was rijk met bloemen en kaarslicht versierd. Het zangkoor zong de driestemmige muziekmis van Perosi. De Eerw. Neomist werd bij de heilige handelingen geassisteerd door den Zeer- eerw. Heer Beukers, Pastoor der Parochie, als Diaken door Kapelaan Mudde, Sub- Diaken de Weleerw. Heer Th. van Niekerk, Ceremoniaris was de Theologant Padberg. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeereerw. Pater van Dijk, oom van den Neomist, die het Priesterschap in zijn ware grootheid, "tiaar ook met zijn offers en zorgen schetste. Tijdens de H. Mis werd door den jongen priester de H. Communie aan zijn familie uitgereikt, terwijl na de H. Mis door den Neomist den zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Met een tweestemmige Priestercantate van Th. Vis werd deze indrukwekkende plechtigheid besloten. JEUGDIGE BOEFJES! Door glasgerinkel ontdekt. In den afgeloopen nacht te kwart over twee werd aan de politie kennis gegeven van het feit, dat glasgerinkel was gehoord in de Groenhovenstraat. Bij onderzoek bleek dat zich in den tuin van het per ceel Groenhovenstraat 26 de 8-jarige W. F. bevond, terwijl voorts bleek dat een ruit van de keukendeur was ingeslagen. In de keuken hield zich zijn broertje, de 11-jarige H.F. op, die bekende de ruit te hebben vernield. Hij vertelde, dat hij zich toegang tot het huis had verschaft, om daar met zijn broertje te gaan slapen. De jongens werden meegenomen naar het politiebureau. Bij fouilleermg bleken zij in het bezit van enkele doosjes Haagsche hopjes, die zij uit een automaat hadden ontvreemd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de „veelbelovende" knapen, die reeds eer der met de politie hebben kennis gemaakt naar huis gebracht. EEN BIJZONDERE WOLK. Prachtig natuurverschijnsel. Gisteravond heeft hier en in de omlig gende gemeenten, alsmede in andere plaat sen van ons land een bijzondere wolken vorm langen tijd de algemeene aandacht getrokken. In een opvallend rechte lijn strekte zich een smalle witte wolk over het gansche uitspansel, gelijk een kunstmatig getrokken streep in N.N.O.-Z.Z.W. richting uit, fel afstekend tegen den blauwen hemel. Het feit, dat de wolk door de ondergaande zon verlicht werd, verhoogde het frap pante karakter. Wij hoorden tal van gis singen omtrent dit merkwaardige ver schijnsel: sommigen meenden, dat hier sprake was van een rookspoor van een reclamevliegtuig, anderen dachten met het begin van een reusachtige onweerswolk te doen te hebben. Het bleek echter een niet-alledaagsche vorm te zijn van „alto cumulus", die zich gewoonlijk in de ge daante van de bekende schaapswolken vertoont. De langgestrekte, witglanzende wolk, die van kim tot kim pronkte dreef uit het Noorden. Waarschijnlijk viel het ver schijnsel samen met het invallen van den Noordenwind op grootere hoogten. Het is zeer goed denkbaar, dat de duinenrij, die eveneens een N.N.O.-Z.Z.W. richting heeft, evenals de wolk die had, mede bij het ont staan van invloed is geweest. Hoe het ook zij, wij hebben genoten van een schitte renden avondhemel! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebr. Meirink, Rijnsburg, Hofstraat 2 en 4, handel in tapijten en meubelen. Vestiging filiaal: Katwijk a/Zee, Voorstraat 33a, d.d. 1 Mei 1934. Gebr. Gevers Leuven, Voorschoten, Veur- scheweg 21 b, verwerking van plastische materialen. De volmacht van J. C. den Bandt is ingetrokken. Wed. J. van der Zwam, Rijnsburg, Oegst- geesterweg 13. handel in kruidenierswaren en brandstoffen. Uittredend eigenaar: Wed J. C. van der ZwamVan Luiing, Rijns- burg. De handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Fa. Wed. J. van der Zwam. Ven- nooten: Wed. J. A. Krolv. d. Zwam, Rijnsburg: J. v. d. Zwam, Riinsburg, en H. van der Zwam. Rijnsburg. A. A. Goedhart. Alphen a. d. Rijn, Hooft- straat 305, schoenwinkel en schoenmakerij. De op 20 Juni 1934 aangegeven opheffing betreft alleen den schoenwinkel: de schoenmakerij blijft voortbestaan. Geslaagd te Utrecht voor acte A En- geisch M O. de heer N C G Spijker, al- nier. Geslaagd te Den Haag voor Acte A Duitsch M.O., de neer J. B. van Eek, al hier. Toen Dinsdagmiddag het vijfjarig zoontje van den kapitein van het s.s. „Tosca" op de Oude Vest, nabij de Turf- marktsbrug aan den walkant speelde, ge raakte de jongen, doordat hij over een paar balken struikelde, te water; hij kwam niet meer boven. Het gelukte den heer K.W.T. door zich onmiddellijk ge kleed te water te begeven, hec knaapje te icaden. Toen gisternamiddag een bezoeker van de zweminrichting de Zijl zich met zijn rijwiel naar huis wilde begeven, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat een ander hem voor was geweest. Zijn rijwiel, dat hij onbeheerd in een stuk land nabij de zweminrichting had neergelegd, was reeds meegenomen. Geen aangename ontdekking! IJMUIDEN, 9 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1,05—0,70; Griet per kist van 50 K.G. f. 3015; Tongen per K.G. f. 1,750,95; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 305.20; Middelschol idem f. 2521; Zetschol idem f. 1916; Kleine Schol idem f. 153,10; Schar idem f 7— 2,20; Vleeten per stuk f. 2,400,85: Pie terman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4,90; Groote Schelvisch per kist van J0 K.G. f. 23; Middel Schelvisch idem f. 2016; Kleinmiddel Schelvisch idem f. 1610; Kleihe Schelvisch Idem f. 10— 3.80; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 4425; Gullen per kist van 50 K.G. f. 5,200,70; Lengen per stuk f. 0,720,33; Heilbot per K.G. f. 0,800,60; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3,602,60; Makreel per kist van 50 K.G. f. 84,70. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: IJM 1 met f. 1579; IJM 54 met f. 1461; IJM 10 met f. 1947; IJM 19 met f. 1683; IJM 147 met f. 1367, IJM 87 met f. 1245; IJM 90 met f. 1404; 4 kotters E 281 met f. 224; E 541 met f. 416; E 45 met f. 687; FN 143 met f. 466 en 5 loggers KW 86 met f. 501; KW 162 met f. 488; KW 51 met f. 728; KW 28 met f. 209; RO 1 met f. 434. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit het Saargebied De vloot- besprekingen. De rechter van instructie van het Saar gebied heeft naar aanleiding van de klachten ingediend door de leiding van het Duitsche Front en het persbureau Saarkorrespondenz, de door de regee- ringscommissie op 24 Juli J.I. gelaste huis zoeking onrechtmatig verklaard. De regeeringscommissie liet op 24 Juli huiszoekingen bij bovengenoemde instel lingen verrichten in verband met den aan slag op den commissaris van politie, Macht. In de motiveering van zijn besluit zegt de rechter van instructie: Een dergelijk ingrijpende maatregel als de beslagneming bij het Duitsche Front eischte op zijn minst, dat er bepaalde punten van aan knooping bestonden voor betrekkingen van den dader van den aanslag en het Duitsche Front. Het onderzoek heeft niet de minste feiten in deze richting aan het licht gebracht. De beslagneming is dien tengevolge onrechtmatig en moet onmid dellijk opgeheven worden. Kapitein Iwasjita, de Japansche vloot- deskundige, is gistermiddag te Londen aangekomen. Zijn volmachten zijn niet zeer uitgebreid en de besprekingen zullen dan ook uitsluitend een consultatief karakter dragen. Intusschen bestaat er in Brltsche kringen wel Interesse voor de ver klaringen, die men van den vlootexpert verwacht, daar men nog al teleurgesteld is door de opeenvolgende en tegenstrijdige verklaringen van Tokio. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De nationale synode der Duitsche Evan gelische Kerk komt hedenmiddag te Ber lijn bijeen voor een zeer belangrijke ver gadering. De besluiten dezer vergadering zullen, naar de bestuurder der Evangeli sche Kerk, Jaeger, in een persconferentie mededeelde, van beslissende beteekenls zijn voor het herstel van de rust in de kerk. Met de overwinning der nat.-soc. revolu tie aldus Jaeger is het besef doorge drongen, dat een Evangelische Kerk niets anders zijn kan dan een organisme, een orgaan en een schakel van het volksgeheel. Het is noodig gebleken, ook in de kerk een eenheid in te voeren, opdat het werk ver richt kan worden, dat men in een volks gemeenschap van haar mag eischen. Er zijn thans nog slechts drie kerken, die niet bij de Rijkskerk zijn ingelijfd; Beieren, Wuerttemberg en de Gerefor meerde Landskerk van Hannover met zetel in Aurich. Met betrekking tot deze laatste zal de synode een bijzondere wet worden voorgelegd, die er toe zal leiden, dat alle verzet verstomt. Opdat er niet langer ge sproken zal worden over strijd met de grondwet en onrechtmatigheid, zullen aan de nationale synode alle maatregelen van wetgeving en bestuur, die tot dusverre zijn getroffen, worden voorgelegd, zoodat de synode haar oordeel en haar besluit kan kenbaar maken. De synode moet door haar votum bevestigen, dat deze maatregelen rechtmatig zijn. Nadat deze legale eind streep zal zijn getrokken, komt het er ver der op aan, de vereeniging der kerken te voltooien en uit te breiden over het ge- heele gebied der Rijkskerk, zoodat ook de tot dusverre oppositioneele landskerken daarbij betrokken zullen worden. Dat zal geschieden, doordat de wetge vende macht in het vervolg alleen door de Rijkskerk zal worden uitgeoefend. De poli tieke lijn der kerk zal niet meer worden bepaald door parlementaire groepen, maar door het bestuur der Rijkskerk in overeen stemming met de algeheele leiding van het volk. In een nieuwe wet wordt daarom be paald, dat in de synode niet meer gestemd zal worden, maar dat een meening wordt gevormd In broederlijke gedachtenwisse- ling. Overigens zullen nog een geheele reeks nieuwe bepalingen worden ingevoerd. BINNENLAND. Met bet hospitaal-kerkschip „De Hoop" op reis (Binnenland, 3de Blad). De eerste jaarvergadering van den Ned. Bond van Varkenshandelaren (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). De Europeesche roeikampioenschappen worden in 1937 in Nederland gehouden. (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. Von Papen over zijn benoeming tot ge zant te Weenen (Buitenland, 1ste Blad). De kerk in Duitschland wordt „gleich- gcschaltet" (Buitenland, 1ste Blad). Rakovski weer in de genade der sovjets (Buitenland, 1ste Blad). FRANKRIJK. Maarschalk Lyautey's stoffelijk overschot naar Marokko De botsingen in Algiers Doumergue over den bin- nenlandschen politieken toestand. De overleden maarschalk Lyautey heeft in zijn testament den wensch geuit om in Marokkaanschen bodem te rusten. De Fransche regeering zal dezen wensch eerbiedigen en de overbrenging van het stoffelijk overschot op staatskosten doen geschieden. De weduwe zal zich ook In Marokko vestigen. Naar de „Paris Soir" meldt, moeten in verschillende plaatsen in het binnenland van Algerië botsingen tusschen inlanders en joden hebben plaats gehad, of dreigen. In Ainbeuta, Tebessa en Jemmapes zijn. Joodsche zaken geplunderd, zoodat de eigenaars zich gedwongen zagen een heen komen te zoeken in de kazerne. De haastig uit Parijs teruggekeerde gou verneur-generaal van Algerië, Carde, heeft langdurige onderhandelingen gevoerd met deputaties van de bevolking. Minister-president Doumergue, die he den te Parijs terugkeert, verklaarde in een onderhoud met een medewerker van de „Excelsior", verschillende dingen op poli tiek gebied, die beschouwd kunnen worden als antwoord op de kritiek, die geoefend is op de prestaties van het Kabinet van den Godsvrede. Doumergue schijnt bepaalde plannen te hebben waaromtrent hij zich echter pas wil uitlaten, wanneer na rijp overleg een beslissing is genomen. Er werd, zoo zeide hij, van bepaalde zijde beweerd, dat het door hem verrichte werk nog geen groote resultaten had bereikt. Men behoeft zich daarover niet te verwonderen. Hij heeft nooit beweerd wonderen te kunnen doen. Elk opbouwwerk eischt een bepaal den tijd. Overeenkomstig de omstandig heden kan deze tijd kort of lang zijn. In dit geval zou het lang kunnen duren en zelfs tot een mislukking kunnen leiden, wanneer men inplaats van geduld te heb ben, en mee te helpen het vertrouwen te versterken, beide afbreekt. Geduld en ver trouwen zijn in deze moeilijke tijden voor elk slagen van doorslag gevende beteekenls Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Otidergeteekende wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- t m opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1