75*le Jaargang WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934 No. 22816 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 8 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. VACANTIE-ADRES BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENf 90 Ct«. per régel yoör uit Lelden en plaatsen ,waar agenfecihappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecjit. Voor evenitueele opeendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Oté. Bureau Noordeintkpfem - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Posti ilff^ (MAjan Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. lp* PftfJS DEZER COURANT^ f.O.K Voor Lelden per 3 maanden f.2r36; per week ...v.. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zafh, per wéék „O.-WÖ Franco per poet f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan a. H. van den Ouweelen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een koper- en blik slagerij en herstelplaats voor machines ln het perceel Oude Vest No. 187, Sectie H. No. 1572; b. Jac. Raar en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Levendaal No. 25, Sectie E. no. 1354. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, lelden, 8 Augustus 1034. CRISIS-COMITÉ. Het bestuur van het Leidsche Crisis- Comité maakt bekend, dat het Bureau. Stille Rijn 3, wegens werkzaamheden tot herstel der Lokaliteiten gesloten zal zijn tan 13 tot en met 31 Augustus a.s. NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. Achteruitrijden met motorrijtuigen. Met Ingang van 16 Juli 1934 ls het den bestuurder verboden met een motorrijtuig achteruit te rijden indien hij zich niet te- roren overtuigd heeft dat zulks veilig kan seschieden. Dit ls een vrij sterk ingrijpend voor- *hrlft, daar het vrijwel uitgesloten moet torden geacht voor den bestuurder vanaf (ju zitplaats voldoende gezicht achter zijn wagen te hebben. Het komt er derhalve op aan zoo min mogelijk achteruit te rijden ol wanneer men het doet en verantwoord wil zijn, zal iemand zich achter den wa gen moeten bevinden ter waarschuwing. ALCOHOL VAT VLAM. Gistermiddag ls een begin van brand ontstaan in de Wljnkooperij van de fa. C. Kuperus, Hoogewoerd 12. Een der knechts C. C. genaamd wilde met een lucifer een emmer alcohol controleeren, waardoor de vloeistof vlam vatte en zich over de vloer verspreidde. Met emmers water zijn de vlammen gedoofd. De brandweer, die uit gerukt was behoefde geen dienst te doen. VERRUIMING VAN ZONDAGSVERKOOP. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebr. Schouten, Bloemmarkt 8, Leiden. Groothandel in fruit en zuidvruchten. Op- hefting filiaal: Leiden, Heerenstraat 47. Opheffing: Firma M. Goddijn, Breestraat 47, Lei den. Huishoudelijke artikelen, galante rieën, enz. Vereffening: Mej. M. J. God dijn, Leiden. Nieuwe inschrijving: Firma E. P. Bakels en Co., Pesthuis- laan 105, Leiden. Aannemers- en timmer bedrijf. Beheerend vennoot: C. A. M. Uit- tenbogaard, Oegstgeest. Aantal venn. bij wijze van geldschieter: één. Gevolmach tigde: E. P. Bakels, Leiden. Geslaagd te Utrecht voor het examen Esperanto de heer J. de Ren alhier. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende den bloempjesdag ten bate van het Kinderhuis Voordorp. ADVIES VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN OVER DE TE VOLGEN GEDRAGSLIJN. Door den minister van Economische Zaken is een brief gericht aan dc gemeen tebesturen, waarin wordt medegedeeld, welke gedragslijn moet worden gevolgd, inzake de verruiming van Zondagsver- koop. De jongste wijziging van de Winkelslui tingswet zal zooals men weet in werking treden twee maanden na het tijdstip van afkondiging der wet. In die periode van twee maanden moeten de gemeenteraden verklaren, dat zij van oordeel zijn, dat de tegenwoordige omstandigheden aanleiding geven tot verruiming van de verkoopgcle- genheid op Zondag len aanzien van de in de wet genoemde winkels: (banketbak kers, sigarenwinkeliers, slijterijen, verkoo- pers van visch, fruit, brood en consump tie-ijs). Na dit tijdstip van inwerkingtreding zal het niet meer mogelijk zijn de ln art. 4 der Wijzigingswet opgenomen regeling van toepassing te verklaren. De verklaring zal voorts moeten Inhouden opgave ten aanzien van welke der in de wet genoem de categorieën winkels de verruiming van toepassing zal zijn. De minister deelt thans het volgende mede: Een verklaring zal door den gemeente raad slechts kunnen worden afgelegd, na dat belanghebbenden uit het betrokken bedrijf ter zake zijn gehoord. In de eerste plaats zullen dit uiteraard zijn de winke liers uit het betrokken bedrijf, voor zoo ver hun belangen inderdaad rechtstreeks met de verruiming gemoeid zijn. Zulks beteekent, dat daaronder niet vallen die winkeliers, t.a.v. wie de regeling van art. 4 der wijzigingswet practisch geen betee- kenis zal hebben uit hoofde van het feit, dat voor hen op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden thans reeds voor het geheele jaar een afwijkende re geling voor den Zondag geldt, welke ver der gaat dan die. welke het genoemde wetsartikel inhoudt. Zij die slechts voor een gedeelte des jaars van een dergelijke afwijkende regeling profiteeren, zullen wel als belanghebbenden zijn aan te merken, aangezien de verruiming van art. 4 voor hen voor het overige deel van het jaar beteekenis kan hebben. Het zal aanbeveling verdienen om, zoo mogelijk met de betrokken winkeliers in dividueel contact te zoeken, b.v. door in formatie ter plaatse. Mochten hiertegen overwegende practische bezwaren blijken te bestaan, dan zouden, na voorafgaande aankondiging, ter secretarie of elders in de gemeente lijsten ter teekening kunnen worden nedergelegd, waarop zij zich vóór of tegen de verruiming kunnen verklaren. Voorts zal, voorzoover noodlg, nog het oordeel van plaatselijke organisaties van winkeliers uit de betrokken branche, zoo mede dat van de Kamers van Koophandel onder welker gebied de gemeente behoort, kunnen worden ingewonnen. Ook wijst de minister op het belang, dat er. in verband met de concurrentie verhoudingen tusschen winkeliers in aan- grenzenden gemeenten, in gelegen kan zijn om, alvorens een beslissing te nemen, in daartoe leidende gevallen met de besturen dier gemeene contact te zoeken. Voorts dient er de aandacht op te wor den gevestigd, dat ook het winkelpersoneel als belanghebbende moet worden aange merkt. In hoeverre er aanleiding bestaat ook aan dit personeel uit de betrokken branche eenigen invloed op den gang van zaken toe te kennen, zal afhangen van de vraag, of daarin in eenigszins beteekenen- de mate bedienden werkzaam zijn. Wel licht kunnen de personeelsorganisaties in voorkomende gevallen inlichten omtrent wat men in de kringen dezer bedienden zou wenschen. De nadruk wordt er nog eens op gelegd, dat het de bedoeling is dat toepassing van de regeling van art. 4 der wijzigingswet Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende ------ wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" i anaf -- t'm.opgezonden te hebben aan onderstaand adres: alleen dan plaats vindt, indien de nood zakelijkheid daarvan voor de winkeliers in derdaad duidelijk gebleken is. Deze nood zakelijkheid dient naar de meening van den minister als vaststaand te worden be schouwd, indien de overtuiging is verkre gen, dat een behoorlijke meerderheid der geraadpleegde winkeliers vóór de toepas sing der regeling is. Zou in een thans van kracht zijnde plaatselijke verordening op grond van art. 9, eerste lid, der Winkelsluitingswet, een afwijking t.a.v. tabakswinkels en slijterijen zijn opgenomen (en dit geldt dus ook t.a.v. die gemeenten waar b.v. alle winkels op Zondag gedurende eenige uren open gesteld zijn) dan zal. indien de bijzondere regeling van art. 4 der wijzigingswet van toepassing verklaard wordt, bij hernieuwde vaststelling der verordening ingevolge de wijzigingswet, bedoelde afwijking t.z.t. moeten worden teruggebracht tot open stelling gedurende ten hoogste twee ach tereenvolgende uren. liggende tusschen 8 uur v.m. en 8 uur n.m. Overigens vestigt de minister er de aan dacht op, dat bij het vervallen van de regeling van art. 4 der wijzigingswet, de vóór de inwerkingtreding dier regeling be staan hebbende toestand voor wat de thans van kracht zijnde afwijkingen be treft. weder zal kunnen worden hersteld, indien de plaatselijke bijzondere omstan digheden daartoe alsdan aanleiding geven. Ingevolge art. 2 van de wet tot wijziging der Winkelsluitingswet zuilen thans van kracht zijnde plaatselijke verordeningen, als bedoeld in art. 6 en art. 9. ie lid. der Winkelsluitingswet, ophouden te gelden uiterlijk na verloop van zes maanden na het tijdstip van inwerkingtreding der wij zigingswet. In sommige winkelsluitingsverordeningen komt ta.v. alle winkels of van een of meer bepaalde groepen daarvan een afwijking voor, waarbij deze winkels op Zondag ge durende eenige uren tusschen 9 uur v.m en 8 uur n.m. geopend mogen zijn. Het ontmoet bij den minister geen bezwaar, indien ten deze aansluiting wordt gezocht aan de gewijzigde regeling van art. 4 der Winkelsluitingswet, zoodat bedoelde uren van openstelling tusschen 8 uur v.m. en 8 uur nii. mogen liggen Ten slotte wijst de minister er nog op. dat aan de Joodsche winkeliers ingevolge art 5 der Winkelsluitingswet te verleenen vergunning in den vervolge betrekking zal hebben zoowel op den Zondag als op de dagen, verband houdende met de Joodsche feestdagen. 25 JAAR LUCHTVAART IN NEDERLAND. Een monument te Etten-Leur. Het Comité van Voorbereiding tot her denking van het historisch feit, dat de eerste vliegdemonstratie op 27 Juni 1909 op den Klappenberg te Etten-Leur op ini tiatief van den heer S. C. J. Heerma van Voss groot-industrieel te Leur al daar plaats vond, heeft gemeend dit ge beuren vast te leggen door oprichting van een monument op de plaats, waar deze vliegdemonstratie door Graaf de Lambert werd uitgevoerd. Duizenden en duizenden menschen waren getuigen van deze eerste poging, om op Nederlandsch grondgebied met een vliegmachine op te stijgen. De eerste stoot om belangstelling op te wekken voor de Luchtvaart in ons land gaf de heer Heerma van Voss en we zeg gen zeker niet te veel, als we ons Vader land aan de spits zien staan van de lucht vaart. waar de schitterende prestatie's op luchtvaartgebied werden getoond. Den heer Heerma van Voss werd 25 jaar geleden een gedenksteen aangeboden, waarop vermeld: „Ter blijvende herinnering aan de eerste vluchten in Nederland per vliegmachine, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan 1909 der suikerfabriek v. d. H.H. Heerma van Vo:;S te Leur." Dezp steen bevindt zich nog steeds in den at 'e-- van de boerderij „Het Vlieg terrein Het Comité heeft gemeend als blijvende hulde aan het initiatief van den heer Heerma van Voss deze gedenkplaat vast te leggen in een eenvoudig monument, geplaatst daar, waar de eerste vliegma chine opsteeg. Het Comité wil hierin een historisch ge beuren zien, waarop ook ons nageslacht trotsch zal zijn. De kosten voor oprichting van een ge denksteen voor dit doel zullen ongeveer zes honderd gulden bedragen. Wie door geldelijken steun dit streven wil helpen verwezenlijken, wende zich tot den heer Thomson, kolonel Maréchaus- sée b.d. Vught, Villapark (telefoon 275 giro no. 122805). o „HET PLANKEN WAMBUIS" IN SEPTEMBER GEVEILD! Half September zal naar „Het Volk" verneemt indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, het bekende landgoed „Het Planken Wambuis" bij Arn hem in honderd perceelen worden geveild. Dit buiten, dat toebehoort aan de fami lie Van Pallandt. bevat tallooze prach tige stukken ongerept natuurschoon, zoo dat er een groot gevaar dreigt, dat deze verloren zuller, gaan De totale oppervlakte van het landgoed bedraagt ruim 1900 hectaren; reeds is men bezig der. inboedel van het er op staande kasteel „Nijenhuis" voor veiling gereed te maken. CHRISTELIJKE BOND VAN ARBEIDERS IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Onder voorzitterschap van den heer W. Nieuwland te 's-Gravenhage is te Utrecht de tiende algemeene vergadering gehou den van den Ned. Chr. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Kleedingindustrie en aanverwante vakken. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental teruggeloopen was van 853 op 1 Januari 1.1. tot 795 op 1 Juli 1.1:het aantal afdeelingen bedraagt 27. De werkloozenkas heeft in het afgeloopen jaar uitgekeerd f. 24.886. Aangenomen werd een motie, waarin aangedrongen werd op spoedige inwer kingtreding van de .Huisarbeidswet", als mede van een wet om vreemde arbeids krachten te weren. Deze motie zal aan den minister van Sociale Zaken worden ge zonden. Besproken werd de praktijk van de col lectieve arbeidsovereenkomst. De heer A. Stapelkamp, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, heeft een rede gehouden over „Vrijheid-gebonden heid". Verschillende voorstellen werden behan deld. Besloten werd de contributie niet te verlagen en ook niet te herzien de sala rissen van de bezoldigde bestuurders. NIJVERHEIDSRAAD. De laatste vergadering van den Nijver- heidsraad heeft de minister van Econo mische Zaken gedeeltelijk bijgewoond. De voorzitter heeft uiting gegeven aan de groote voldoening van den Raad, dat thans aan het hoofd van het departement van Economische Zaken iemand staat, die de nooden en behoeften van het bedrijfs leven uit persoonlijke ervaring kent en die zelf vele jaren deel van den Raad heeft uitgemaakt. Bijzonder heeft de Raad op prijs gesteld het nieuwe bewijs van belangstelling voor zijn werk, dat de minister heeft gegeven, door in de eer ste zitting na zijn benoeming aanwezig te zijn. Hoewel ten overvloede is de ver zekering gegeven, dat de Raad niets lie ver wenscht, dan dat hij tot de grootst mogelijke samenwerking op economisch gebied met de Regeering komt, om op die wijze in het algemeen belang en in het bijzonder belang van de Nederlandsche industrie werkzaam te kunnen zijn. De minister heeft doen uitkomen, dat hij voor het werk van den Raad groote waardeering heeft en dat hij er naar zou streven, om den Raad, voor zoover zulks nog niet het geval was, in het Regee- ringsstelsel de plaats te bezorgen, die hem toekomt. o VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterdamsche Lloyd Raplde aan sluitend op het mailschip „Indrapoera" wordt morgen te 8.44 in Den Haag ver wacht. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal Vrijdag 10 Augustus a.s. niet plaats hebben. Bij K. B. is aan den heer dr. ir. H. Wortman te 's-Gravenhage op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid voor Nederland van de Permanente Internatio nale Commissie voor Scheepvaartuigwe- zen te Brussel en als lid van het door die commissie ingestelde Permanente Bureau tot voorbereiding der driejaarlijksche congressen. Bij K. B. is het lid van den Raad van Bestuur in Curagao benoemd de heer A. G. Statius Muller, oud-lid, respectievelijk voorzitter van den Kolonialen Raad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Lloyd George waarborgt 10 jaar vrede. In een interview, dat Lloyd George aan de „Petit Journal" verleend heeft ver klaarde hij o.m.: Duitschiand kam geen oorlog voeren. De psychologische voorwaarden voor een oor log zijn zeker aanwezig, maar er zijn ook materieele voorwaarden welke een rol spelen. Ik ben bereid de naties voor een tijdsduur van tien jaar tegen het risico van een oorlog te verzekeren. Wij constateeren een teruggang in den voorspoed en de internationale samenwer king. Eerst moet nu de economische machine in werking gesteld worden door richtinggevende maatregelen in het natio nale kader, terwijl daarna aan de vernieti ging van het economische nationalisme moet gewerkt worden. Parallel daarmede moet verhinderd worden, dat de Volken bond sterft De Mandsjoerijsche aangelegenheid is een fatale zaak. Waarom heeft men ta Frankrijk niet begrepen, dat men door Japan te laten handelen Duitschiand aan gemoedigd heeft? Ongetwijfeld zal Engeland zijn verplich tingen tegenover Frankrijk naleven Maar Frankrijk zou daarvan nog zekerder kun nen zijn, als het niet toegelaten had, dat de groote mogendheden hun verplichtin gen tegenover China, welke uit de verdra gen voortvloeiden, niet eerbiedigden. BINNENLAND. Verruiming: van den Zondagsverkoop; de minister van economische zaken over de te volgen gedragslijn. (Binnenland, le Blad). De Synode der Ned.-Herv. Kerk; het jaarverslag van den raad van beheer in zake de predikantstractementen. (Kerle en School, 3e Blad). BUITENLAND. Von Papen toegelaten als Duitsch ge-, zant te Weenen. (Buitenl., le Blad). De Russische vliegers met groote eer Iq Parijs ontvangen. (Buitenl., le Blad). Nieuwe vonnissen in Oostenrijk geveld*. (Buitenl., le Blad). DUITSCHLAND. Na Hindenburg's uitvaart. Direct na Hindenburg's uitvaart is de aftocht der duizenden bezoekers begon nen. Reeds weinig uren na de beëindiging van de plechtigheid waren vele duizenden gasten van Hohenstein afgereisd. Gisteravond evenwel geleek Hohenstein nog een legerkamp. In alle beschikbare lokalen en in alle winkels heeft men plaat sen voor het gebruiken van ververschin- gen ingericht, om de tallooze gasten te kunnen bedienen. Eerst langzamerhand en in den loop van den nacht kon men er in slagen, alle deelnemers aan de grootsche bijzettings plechtigheid naar hun woonplaatsen te vervoeren. Bij het Tannenbergmonument verzamel de zich een onafzienbare menschenmenig- te, die geduldig staat te wachten, om langzaam den maarschalktoren te mogen passeeren, een blik op de kist van den grijzen veldmaarschalk te werpen en den getrouwen Ekhart van het Duitsche volk met opgeheven arm te begroeten. De vele honderden kransen voor den rijkspresident zijn, met uitzondering van den bloemengroet van den „Fuehrer", dien van veldmaarschalk von Mackenzen en de familie van den overledene, bijeengelegd en in ononderbroken rijen schrijden de menschenmassa's den kostelijken bloemen- schat voorbij. o FRANKRIJK. Het Luchteskader der Sovjets te Parijs - De radicalen en de diensttijd. Het sovjet-Russische luchteskader, dat het bezoek van Cot aan Moskou in 1933 beantwoordt, is te Le Bourget gearriveerd. De lucht was betrokken, het weer regen achtig. De drie viermotorige vliegtuigen met reusachtige vleugels daalden zeer sierlijk, tot bewondering der aanwezige vliegers. De Russen werden door den chef van het kabinet van den minister van lucht vaart ontvangen voor het gebouw van den commandant, dat getooid was met de sovjet-vlag met sikkel en hamer. De troepen brachten het saluut. Gene raal Michaud sprak een woord van wel kom. Unschlicht, chef van het Russische es kader, antwoordde en wees op de vriend- sohap tusschen de Fransche en de Sovjet luchtvaart en over de noodzakelijkheid er van voor het bereiken van een bestendi gen vrede. Hij werd geestdriftig toege juicht door de talrijke aanwezigen, o.w. vertegenwoordigens van de ministeries van oorlog en buitenlandsche zaken en Pierre Cot. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft zich in haar gisteren gehouden zit ting behalve met het vraagstuk der be- stuurshervorming. ook bezig gehouden met den diensttijd en het standpunt in genomen, dat een militairen diensttijd van een jaar niet overschreden behoeft te worden, als men het oorlogsmateriaal zorgzaam behandelde en doelmatig be nutten zou. De afgevaardigde Bernier gaf uiting aan de vrees dat het parlement in de herfst wellicht voor een fait accompli zal worden gesteld en een verhooging van den militairen diensttijd zal hebben goed te keuren. Bij den generalen staf is men, volgens dezen afgevaardigde, nog niet zeker of een tweejarige diensttijd of een van 18 maan den zal worden ingevoerd. ENGELAND. Staking bij de kustvaart in Nieuw-Zeeland. In Nieuw-Zeeland wordt een algemeene staking bij de kustvaart verwacht uit pro test tegen de gevangenneming van zeven tig zeelieden te Greymouth, die gemuit hadden. Er bestond reeds eenige weken groote ontevredenheid wegens de pogingen van de werkgevers om de loonen omlaag te brengen. Te Auckland lag de scheepvaart gisteravond geheel stil en overeenkomstige berichten werden ontvangen uit andere plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1