75!te Jaargang ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 No. 22813 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:; 30 Ots. pér regel voor advertenttën uit Lelden en plaateen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal •woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueelë opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bureau Noordeinrkplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postdfdjguet.en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. PROF GORTER NIET NAAR GRONINGEN? Een der middelen ter bezuiniging op ons hooger onderwijs blijkt te zijn: de omzetting van gewone leerstoelen in bui tengewone. Dat geschiedt heel ln het ge heim achter de schermen, aldus de „Haag- sche Post." In Groningen is een vacature voor kindergeneeskunde (prof. Scheltema trad wegens het bereiken van de leef tijdsgrens juist af). De faculteit en de senaat zonden een voordracht in ihet is juist, dat daarop de naam van prof. Gor ter alhier voorkwam). Men zat reeds ei ken avond de „Staatscourant" na te kij kentoen de voordracht uit Den Haag terugkwam met de heel lakonieke boodschap; Verzoeke een nieuwe voor dracht voor een buitengewonen leerstoel in de kindergeneeskunde. Met één penne- streek wil de minister dezen leerstoel de- padeeren tot een tweede rangs-leerstoel. Is dat een paar duizend gulden per jaar waard? AANKOOP STROOKJES GROND Bij de uitwerking van het plan betref fende de verbreeding en de verbetering van het gedeelte Zoeterwoudschesingel iusschen de trambaan Leiden—'s-Gra- venhage en het sportterrein, waarvoor 26 Januari j.l. de noodige gelden beschik baar stelde, is de wenschelijkheid geble ken, om over eenige particuliere strook jes grond te kunnen beschikken ten be hoeve van de verruiming van de bochten in genoemd weggedeelte. De desbetreffende eigenaren zijn bereid bevonden die strookjes op den voor der- •elijke gevallen gebruikelijken voet, der isive o.m. tegen een prijs van f. 10.— per 12, aan de gemeente in eigendom en mderhoud af te staan. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen in Steno-typen in de Ned. taal (130 lettergrepen per min.), af genomen door den Alg. Stenografen-Bond op 21 Juli j.l., slaagden de dames J. Heis- terborg, Oegstgeest, A. J. Paats, C. Pracht M. C. Vermeulen, Leiderdorp, A. N. Visser, K, van der Voorde en de heer J. Kok. Voor Steno-typen in de Duitsche taal; Mej. E. J. C. van Zwieten. Voor kantoorstenograaf ln de Ned. taal: de heer C. Bloot. Voor Machlneschrijven diploma B (mi nimum 120 regels per uur): de dames M. H. Bouwman, W. de Broekert, C. van Dui venvoorden, Katwijk aan Zee, G. J. Heijl, Warmond, Th. Roesteen, Katwijk aan Zee M. G. IJssel de Schepper en de heeren A. J. Akkerman, J. W. Janzen, Voorscho ten, C. B. de Klerk Wolters, N. Kwestro Jr. Afgewezen één. Allen zijn leerlingen van de Pont- school. Steenschuur 14, alhier. Waar geen woonplaats is vermeld is deze alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Muller en Co., Bloembollenbedrijf N.V. Gouverneurlaan 45, Sassenheim. Handel ln- en teelt van bloembollen en aanver wante artikelen in den ruimsten zin van het woord, zoowel in binnen- als buiten land. Directeur: G. J. Sap, Sassenheim en Comm.: H. Sap, 's-Gravenhage. Ned. Sts.Crt. Dinsdag, 31 Juli 1934 No. 145/1420. Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt f. 25.000, waarvan geplaatst en gestort f. 5000. A. G. van Rijn, Douzastraat 3, Noord- wijk Binnen. Brandstoffenhandel. Eige naar A. G. van Rijn, Noordwijk-Binnen. Wijzigingen Firma J. M. Wolters, Noordeinde 44, Lei den. Brood- en banketbakkerij. Uittre dend eigenaresse: Mevr. J. v. d. Burg Vermulm, Leiden. Uittr. Gevolm.: J. v. d. Burg Lelden. Nieuwe eigenaar: J. v. d. Burg, (Huwelijksche Voorwaarden), Lei den. Wijz. handelsnaam in: Jacob van der Burg, voorheen firma J. M. Wolters. W. Hoogstraten, Morschkade 20a, Lei den, Aannemers en timmerbedrijf. Ver plaatst: Zaak- en woonadres naar: Hooge Morschweg 57a, Oegstgeest. De heer C. Kanbier heropende na een ingrijpende verbouwing, waardoor niet alleen het exterieur een ander aan zien kreeg, maar tevens de winkel zelf een groote uitbreiding onderging, heden zijn zaak in haarden, kinderwagens, lam pen enz. in het pand Haarlemmerstraat 196. De heer Th. Wurzer had de leiding hij de verbouwing, terwijl de lichtinstal latie werd geleverd door het Elcctro- technisch Bureau J. van Rijn. Geslaagd voor het acte-examen En- üelsch L.O. de heer K. Raimond alhier. Geslaagd voor 't acte-examen Fransch I/O. mej. E. W. A. van Egmond alhier. Geslaagd voor het examen Fransch M-O. mevr. A. H. van ZimmerenJoustra alhier. Morgenavond zal de R.-K. Harmonie- zapel „Perosi" onder leiding van den heer J. Noordanus Sr. haar uitgesteld concert Beven, DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. Reeds de inzet van „The Kid from Spain", Is veelbelovend en aantrekkelijk. De overeenkomst tus- schen het ballet en de meisjesslaapzaal eener Amerlkaansche universiteit is bui tengewoon goed gevonden! Bijna oogen- blikkelljk beginnen dan de dolle avon turen waarin Eddie (Eddie Cantor) zich zelf stort of door den samenloop van om standigheden gedreven wordt. Zooals de beide vrienden, de Amerikaan Eddie en de Mexicaan Ricardo, alles deelden, zoo vertrekken zij van de school, weggestuurd. Ze gaan hun geluk beproeven in Mexico, het wonderland van de zon, de maan en de rumba. Zoo gemakkelijk als zij het zich voorgesteld hadden, laat het geluk zich echter niet pakken: tegenspoed, schijn bare medeplichtigheid aan een bankover val en zelfs een werkelijk stierengevecht door Eddie als Don Sebastiaan n ge leverd moet overwonnen worden, ont zenuwd en doorgemaakt alvorens het doel bereikt wordt. De wijze, waarop Eddie Contor zich echter door alle moeilijkheden heenslaat, met het meest onbewogen ge zicht de dolste dingen doet en zegt, is zoo meesleepend, dat de aandacht van begin tot eind volkomen op hem geconcentreerd is. Ook de bijrollen in dit qua aanklee ding en muziek uitstekend verzorgd film werk zijn goed bezet. Voor de pauze wordt vertoond „Grün ist die Heide" met o.a. Fritz Odemar, Fritz Kampers en Peter Voss, de geschie denis van den strijd tusschen stroopers en jachtopzieners, waaraan de liefde een romantisch tintje komt geven en vooral de schoonheid van het Lüdenburger land schap sterk naar voren treedt. Een geestige screensong en het Movie- tone-journal voltooien dit onderhoudende programma. Casino-Theater. Het theater aan de Hoogewoerd heeft voor de vierde maal „Haar jongen" met in de hoofdrollen Magda Sonja en de 7-jarige Hans Feher op het programma gezet. Dat zulks op veelvuldig verzoek geschiedde, bewijst wel, dat deze film nog niets van haar groote aantrekkingskracht heeft ingeboet. Renate Müller en Gustav Fröhlich in „Een lach en een traan", zorgen voor een prettige ontspanning. Luxor-Theater. Magda Schneider- Hermann Thimig-Szöke Szakall, welk een kostelijk driemanschap is het toch en hoe verstaan zij de kunst om ons een avond de zorgen van het dagelijksch leven te doen vergeten. Laatstgenoemde moge in „Gluck über Nacht" dan niet de hoofd rol, bezetten, hij is toch degene op wien aller aandacht geconcentreerd is en die door zijn bespottelijk-druk gebarenspel en kostelijke mimiek de lachers voortdurend op zijn hand heeft. Hij vervult in deze rolprent de positie van een bejaarden ouden heer, die niet ongenegen is een jongen ingenieur financieel te helpen bij de verwezenlijking van zijn plannen, maar aan den anderen kant toch liever 'n dub beltje ontvangt dan uitgeeft. Wanneer de uitvinding van zijn jongen vriend onder de meest ongunstige omstandigheden faalt, weigert hij verderen geldelijken steun. Teneinde dit voor hem rampzalige besluit ongedaan te maken, bedenkt de jongeman een list. Hij doet het voorko men alsof hij verloofd is met een schat rijke Amerikdansche. Szöke ziet hierin een kans om de plannen van zijn vriend tot uitvoering te brengen en tegelijkertijd zijn geld in den zak te houden en moe digt de gefingeerde verhouding op alle mogelijke wijzen aan. De zaak neemt een bedenkelijke wending als dc jongedame in quaestie in werkelijkheid blijkt te bestaan en zelfs naar Europa komt. Er ontstaat een reeks van dol-komische verwikkelin gen, waarover wij terwille van de span ning het stilzwijgen zullen bewaren, maar die ook in de komende week uitbundige vroolijkheid zullen veroorzaken. Als eer ste hoofdfilm gaat voor de pauze „De Blauwe Donau", waarin Brigitte Helm en Joseph Schildkraut de hoofdrollen ver vullen en waarvan vooral de meesleepen- de muzikale Illustratie door Alfred Rode en zijn prachtige Tzigane-band dient ver meld. Roxy-Theater. „Het geheimzinnige Sanatorium" is geenszins een inrichting, waar men gezond en wel uit ontslagen wordt; Integendeel, het is opgezet om een erfenis van een jonge dame te bemach tigen. Edoch, ze heeft een sportief vriend je Dick en deze weet haar uit de misda dige handen van haar belagers te redden. Natuurlijk gelukt dit niet direct bij de eerste keer, want Dick wordt eenige ma len het sanatorium uitgewipt. Maar hij komt terug, niet zoozeer om de erfenis te redden, als wel om het charmante meiske. En nu gaat het beter; al smij tend, gooiend, springend en vechtend ont doet hij zich van de „sanatoriumdokter en zijn helpers" om van de aardige jonge dame een levenslange belooning te krij gen. Richard Talmadge is de spil. waar het heele geval eigenlijk om draait. „De hooge C en een hooge Zee" is een klucht met Charley Chase in de hoofd rol, met min of meer geslaagde mo menten. o Niet aan mej. N. Wallaard is het diploma geoefend zwemmer (ster) uitge reikt, maar aan mej. A. Wallaard. Het is niet Christien te Vriend, maar Christien de Vriend. Ook is het diploma uitgereikt aan den heer P. Boom. HINDENBURG'S OVERLIJDEN. Op Neudeck. Gisteren is aan de vertegenwoordigers van de pers gelegenheid gegeven, Huize Neudeck en de sterfkamer van Hinden burg te bezichtigen. In alle vertrekken van het schoone en toch zoo eenvoudige landhuis hangt de geest van den grooten doode. Hindenburg is buiten reeds de mythische verpersoon lijking geworden van Duitsche geschiede nis. In dit huls echter is bijna alles een levende getuigenis van Hindenburg's krach tig leven. Daar staat naast de schrijftafel van den veldmaarschalk onder een glazen stolp de helm van Koeniggratz met de sporen van schrapnells, die den jongen luitenant von Beneckendorf und von Hindenburg gedu rende den slag verwondden. Een van deze schrappnells ligt nu op het doodsbed van den veldmaarschalk. Ook in de bibliotheek ziet men waarde volle herinneringen, zijn eeresabel, die de Japansche regeering kort na het einde van den wereldoorlog aan den veldmaar schalk als dank voor zijn ridderlijkheid liet overhandigen. In hetzelfde vertrek ligt een tapijt, dat op andere wijze getuigenis aflegt van Hin denburg's dapperheid. In het jaar 1922 werd dit tapijt door de kogels van een in breker getroffen. De toen reeds 74-jarige veldmaarschalk was den inbreker onver schrokken tegemoet getreden en had hem de pistool uit de hand geslagen. Daarnaast ziet men militaire souvenirs en talrijke kostbare bewijzen van eere burgerschap. De eerebrlef van de stad Koenigsbergen bevindt zich in een prachtigen koker, die kunstvol vervaardigd is uit het goud van de Oost-Pruisische kust, barnsteen. Aan de wanden hangen afbeeldingen uit de groote geschiedenis van Pruisen Duitschland. In de hal bevindt zich een afbeelding uit den grooten oorlog: „Voortstormende infanterie". Deze afbeelding is een ge schenk van het Oost-Pruisische infante- rie-regiment, waarvan de veldmaarschalk deel uitmaakte. Over dat alles ligt echter niets van de sombere stemming van een museum. Al leen de krans van eiken bladeren op den hoogen leunstoel, dien de veldmaarschalk in zijn werkkamer en in de hal geregeld gebruikte, herinnert er aan, dat de groote held hier vlak bij opgebaard ligt. Het persgezelschap is tenslotte binnen geleid in de sterfkamer, een vrij klein ver trek, waar allen achtereenvolgens in de gelegenheid zijn gesteld langs het stoffe lijk overschot van den veldmaarschalk te defileeren. De rijkspresident ligt nog in dezelfde houding, waarin hij zacht en vredig is ontslapen. Het bovenlichaam rust op een hoog kussen. De trekken van den bijna zeven en tachtigjarige zijn niet bijzonder ingevallen, maar zijn ook thans nog de teekenen van een fiere grootheid. Aan het hoofd- en aan het voeteind houden twee officieren van de rijksweer de wacht. Diep ontroerd verlaten allen de sterf kamer, om na een korte wandeling door het park van Neudeck nog een kort be zoek te brengen aan het kleine kerkhof, dat de voorouders van den grooten veld maarschalk met de eenvoudige bewoners van het dorp Neudeck in vredige rust ver- eenigt. Waar Hindenburg rusten zal. Het stadje Hohenstein staat reeds ge heel in het teeken van de overbrenging en bijzetting van het stoffelijk overschot van den overleden rijkspresident in het Tan- nenberg Denkmal. In Hohenstein zelf zijn reeds beambten aangekomen van de mi nisteries, die de toebereidselen voor de groote rouwplechtigheid van a.s. Dinsdag maken. De acht torens van het Denkmal ver heffen zich statig ten hemel, Vandaar overziet men men bijna het geheele voor malige slagveld. Men ziet het groote kerk hof van Waplitz, waar tienduizenden sol daten in den wereldoorlog de laatste rust gevonden hebben. In den vaandeltoren hangen de banie ren van Oost-Pruisische regimenten, met gouddraad geborduurde rijksadelaars en ijzeren kruisen. Het stoffelijk overschot van den over leden veldmaarschalk zal worden bijgezet in den Ost Preussenturm temidden van zijn soldaten, waarmede hij zich steeds zoo innig verbonden voelde. Von Hindenburg zelf was het, die het Denkmal in 1927 heeft ingewijd. „Den gesneuvelden ter eere, den overlevenden tot ernstige vermaning en den komenden geslachten tot nadenken", was de spreuk, welke hij zelf bij de inwijding bezigde. De 2de ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1934, aangewezen voor de offi ciersopleiding bij het 4e reg. infanterie, wordt in het tijdvak van 1 tot 10 October ingelijfd en direct daarna gezonden naar de 3e compagnie van de school voor re- serve-officieren van het wapen te Breda. De manufacturenhandel „Zuiderkwar tier" van mej. W. F. StafleuBosman is heden verplaatst van de Korevaarstraat 49, naar Kraaierstraat 28, welk pand in een frissche winkel is herschapen. Afscheid der Hitlerjeugd. De rijksjeugdleider maakt het volgende bekend Aanstaanden Dinsdag, 7 Augustus, groet de Duitsche jeugd den veldheer van den grooten oorlog voor de laatste maal. Alle eenheden van de Hitlerjeugd, van het Duitsche jongvolk en van den bond van Duitsche meisjes leggen op de oorlogs- gedenkteekenen van hun vaders en broe ders bloemen of kransen neer Door de gedenkteekenen van alle soldaten te versieren, dankt de Duitsche natie in eerbied en dankbaarheid den overleden generaal-veldmaarschalk en handelt in zijn geest. Het juiste tijdstip voor den plechtigen bloemengroet dient door de bevoegde plaatselijke leider der Hitlerjeugd te wor den vastgesteld. BINNENLAND. Ook dit jaar zal de Troonrede draadloos worden uitgezonden (Binnenland, 3de Blad). Restitutie van het verschil in heffing op vetten (Binnenland, 3de Blad). Bekende Amerikanen, w. o. Hearst, in ons land (4de Blad). ENGELAND. Een vTedes-referendum - Sir John Simon Ariër - Diefstal van documenten. De aartsbisschop van Canterbury heeft Lord Cecil een brief geschreven waarin hij zijn volle sympathie betuigt met het denk beeld om door een vrijwillige volksstem ming te doen uitkomen hoe vredelievend het Engelsche volk in zijn groote meerder heid is. De bond van Volkenbondsveree- niglngen die deze nationale stemming zal organiseeren, heeft den brief gisteren we reldkundig gemaakt. De aartsbisschop schrijft: „Ik ben overtuigd dat een groot deel van het Engelsche volk ook thans nog be reid is om zijn sympathie met den Volken bond te betuigen en dat vrijwel het ge heele volk zal willen bijdragen aan ont wapening en verkrijging van nationale veiligheid door internationale overeen komst onder auspiciën van den Volken bond. Juist het doode spoor waarop de ontwapeningsconferentie op het oogenblik is vastgeloopen, besluit de aartsbisschop, moet voor ieder vredesvriend een reden te meer zijn om zijn inspanning te verdub belen. In een brief, die gisteren gepubliceerd is, ontkent Sir John Simon, de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, dat hij Jood zou zijn. Hij drukt daarbij tevens de hoop uit, dat men deze ontkenning niet zal uitleggen als een betuiging van sym pathie voor het anti-semltisme, dat hij als on-Engelsch en volkomen verwerpelijk beschouwt. De brief van Simon is een antwoord op een brief van Sir Archibald Hurd, die er zijn aandacht op had gevestigd, dat in Engeland en daarbuiten het gerucht de ronde deed, dat Simon van Joodsche af komst was en dat dit feit van grooten in vloed was geweest op de politiek van de nationale regeering sinds hij minister van buitenlandsche zaken was. Volgens berichten uit Portsmouth zijn er belangrijke documenten van de marine verdwenen over» proefnemingen met nieuwe schepen en kanonnen. De stukken bevonden zich in een kist, die geplaatst was in de dienstafdeeling van een trein. De kist werd bewaakt door een ambtenaar van de marine, die van een inspecteur vergezeld was. Toen beiden de kist uit den wagen wilden halen om haar verder te vervoeren, was zij verdwenen. De nasporingen der politie worden be moeilijkt door het feit, dat de trein na zijn vertrek uit Waterloostation vóór Portsmouth aan 16 stations heeft stilge houden. De bladen melden, dat de documenten van de grootste beteekenis zijn voor een buitenlandsche mogendheid. ITALIË. 20 leden uit de Fascistische partij gestooten. De secretaris van de fascistische partij heeft 20 leden te Bologna uit de partij gestooten, aangezien zij hun aanhanke lijkheid hadden te kennen gegeven voor het uit de rijen dier partij gestooten lid, Arpinati, dat zich had schuldig gemaakt aan krasse ongehoorzaamheid aan partij- bevelen. BUITENLAND. Na Hindenburg's overlijden (Buitenland, lste Blad). De Nazi-actie in Oostenrijk (Buitenland lste Blad). OOSTENRIJK. De Nazi-actie. De Oostenrijksche SB.-man Honisch en ne nationaal-socialist Strölten zijn door den krijgsraad wegens het in bezit hebben van explosieve stoffen ter dood veroordeeld President Miklas heeft echter voor beiden het vonnis gewijzigd in levenslange gevan genisstraf In het kasteel Hornstein te Krumpen- dorf (in Karinthië) heeft de gendarmerie een geheimen zender ontdekt, benevens twee zakken met Duitsche revolvers. De slotheer en zijn tuinier zijn gearresteerd. Advocaat dr. Erich Fuehrer, die de ver dediger was van den wegens moord op bondskanselier dr. Dollfuss terechtgestel- den Otto Planetta, is gearresteerd. Hij be vindt zich sedert Donderdag in politie- arrest. De aanhouding geschiedde wegens zijn verdedigingsrede. Door de Nazis is een circulaire verspreid, die voor zich zelf moge spreken.... Het vlugschrift begint met te zeggen: „De terroristische kanselier Dollfuss heeft den dood gevonden, die ieder fatsoenlijk mensch over hem had uitgesproken. Men seden, wier positie op onderdrukking ge grond is. sterven niet van ouderdom. Doll fuss moet dat beseft hebben toen hij zich zelf buiten wet en recht plaatste". Het stuk eert dan Holzweber en Planetta Dollfuss' moordenaars, als helden en wekt vervolgens de Oostenrijksche nazi's op tot een boycot van artikelen die uit Italië worden ingevoerd en tot voortzetting van, den boycot van de Oostenrijksche staat- monopolies. Dan komt de bewering, dat Rintelen geen poging heeft gedaan tot zelfmoord, maar in den rug is geschoten door katho lieke stormtroepen op last van Schusch- nigg. Alle commentaar lijkt ons overbodig! Rintelen's toestand is verergerd. Door een beroerte is bij links geheel verlamd. BULGARIJE. Als er hoog bezoek komt Op last van den gemeenteraad moeten alle gebouwen in de hoofdstraten van Sofia tusschen het station en het koninklijk paleis vlaggen voor het aanstaande bezoek van koning Alexander van Joego-Slavië, die het bezoek zal beantwoorden dat koning Boris hem in December j.l. heeft gebracht. Het is mogelijk dat koning Carol van Roemenië terzelfder tijd een bezoek aan Sofia brengt. De gemeenteraad heeft voorts gelast, dat gedurende het vorstelijk bezoek ieder een de straat voor zijn huis eiken morgen moet schoonmaken. Er mag ook geen waschgoed uit de ramen en buiten de huizen te drogen worden gehangen, als dit van de straat af te zien is. Alle balkons moeten met potten bloemen versierd worden. Ieder huis en winkel moet een nieuwe vlag uitsteken van een opgegeven grootte. Inwoners, die zich niet aan deze bepa lingen houden, zullen worden beboet. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder qeteekende wonende straat)j-No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf-v tmopgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1