75,,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Augustus 1934 Derde Blad No. 22810 BINNENLAND. Nieuw gebouw der Coöp. Boerenleenbank. de scheepvaartverbinding amsterdam—rijn. Aanlog kanaalvak van Jutphaas tot Lek bij Wijk bij Duurstede. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont- E»oning voor aanleg van het kanaalvak kan Jutphaas tot de rivier de Lek bij Wijk L Duurstede, deel uitmakende van de kerken tot aanleg van een scheepvaart- herbinding van Amsterdam met den Bo nen Rijn. Aan de toelichting wordt ontleend: Bij de wet van 27 Maart 1931 werd in rtikel 1 de aanleg bevolen van een heepvaartkanaal van Amsterdam naar fen Boven Rijn, dat gevormd zal worden verbetering van het Merwedekanaal hen Amsterdam en Utrecht en door (jiet maken van nieuwe kanalen tusschen Btrecht en de Lek omtrent Wijk bij Duur- ktede en tusschen de Lek omtrent Ra- (ïeiiswaay en de Waal omtrent Tiel. Ingevolge art. 3 van die wet zal tot uit roeiing van de In art. 1 bedoelde werken [niet worden overgegaan, dan nadat de be- knghebbenden zich hebben verbonden »n derde gedeelte in de kosten van die (terken bij te dragen. Deze bijdragen zijn ïans toegezegd. Mede met het oog op de wenschelijkheid 3i deze werken aan de werkverruiming jenstbaar te maken, verdient het aanbe veling, dat thans met de uitvoering van werken van aanleg van het kanaalvak hen het in de gemeente Jutphaas ge- jen splitspunt van het hoofdkanaal en jen zijtak naar de Lek bij Vreeswijk en Lek bij Wijk bij Duurstede, een aan- worde gemaakt. Dit kanaalvak zal i het Westen aansluiten aan het kanaal- elte tusschen Jutphaas en Vreeswijk, i ln het Oosten aan de rivier de Lek. De jte van dit kanaalviak bedraagt rond IK.M. Het kanaal wordt met de Lek in ver- inding gebracht door middel van een ihutsluis met een doorvaartwijdte van |l8 KM. en een nuttige kolklengte van 350 Bij de onteigening wordt gerekend op [de mogelijkheid van den bouw van een Wede sluis: het ls de bedoeling daartoe lever te gaan, zoodra het verkeer door de |siiiis, gerekend over een periode van drie mocht toenemen tot meer dan |ii500,000 st. laadvermogen per jaar. 1 De bestaande Noorder Lekdijk zal ter Weerszijden van de voorhaven worden ver- llegd en aansluiten aan de schutsluis. I Bij km. 42.900 wordt een keersluis ge- Ibouwd met een doorvaartwijdte van |2 X 26 M. De normale breedte van het kanaal be- Idraagt, gemeten op het peil van 0.40 m Inap. ongeveer 65 M.; gemeten op het I peil van 4,60 m N.A.P. 40 M. Ter weers- Izijden van de sluis wordt het kanaal [plaatselijk verbreed tot een voorhaven. De voorhaven aan de Lekzijde verkrijgt |ws lengte van ongeveer 1250 M. de onteigening zal rekening worden ISfiauden met de mogelijkheid van ver- fireeding van het kanaal met 34 M. Het beoosten het kanaal gelegen ge- I Stelle van de Houtensche wetering wordt I deer een bevaarbare bermsloot verbonden [net het kanaal door de Hooge Landen, I terwijl laatstgenoemd kanaal door ver- I lenging in Noordelijke richting in verbin- I ding wordt gebracht met de Ravensche petering. In verband met de belangen Iran 'sLands defensie wordt langs het I tanaal door de Hooge Landen een kade I opgeworpen, welke in Noordelijke richting I «ordt voortgezet tot nabij het Houtensche Ipad. Ten behoeve van het spoorwegver- I teer wordt een dubbele spoorbrug ge- l'oouwd bij km. 48.900, terwijl ter voorzie- I ring van het overige verkeer te land over- Ibruggingen bij km. 42,900, 48,900. 53,500 I en 59.—, benevens een pontveer bij km. 145.900 worden gemaakt. De gemeenten, binnen welker grondge bied perceelen bij de onteigening zijn be- I trokken, zijn: Jutphaas. Utrecht. Houten, I Schalkwijk, Cothen en Wijk bij Duurstede, BEGRAFENIS BARON VAN ASBECK. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op de Algemeene Begraafplaats te 'sGravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. C. baron van Asbeck. oud-voorzitter van de I Algemeene Rekenkamer, voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. Kamerheer i. b, d. von H.M. de Koningin. H.M. werd bij de teraardebestelling ver tegenwoordigd door Haar kamerheer 1. b. d. Jhr. H. J. Repelaer van Uriel. Op de begraafplaats deden o.m. van hun belangstelling blijken de heeren R. Zuy- derhoff, voorzitter van de Alg. Reken kamer, H. F. C. Berckenkamp. secretaris, dr. W. C. A. baron van Vredenburch en Jhr. G A. A. Alting von Geusau, leden en onderscheidene ambtenaren bij dat college. Aanwezig waren voorts de leden van den Hoogen Raad van Adel, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. R. H. O. baron v. d. Capellen en jhr, mr. W. A. Beelaerts van Blokland, benevens de secretaris van dat college, mr. J. Ph, de Monté ver- Loren, Jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, oud-secretaris van den Hoogen Raad van Adel, Sixma baron van Heemstra, benoemd particulier secretaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. G Schlmmelpenntnck groot-officier van H.M., jhr, ir. Six. Kamerheer i b. d.. in tendant van het Kon. Paleis te Amsterdam Baron Schimmelpenninck van der Oye, lagermeester van de Koningin, de adjudan ten van H.M,, N. A Rost van Tonningen en De Jonge van der Halen, Baron Taëts van Amerongen. Kamerheer i. b. d.. voorts de heeren: Juckema van Burmania. baron Rengers. oud-Hofmaarschalk van wijlen de Koning-Moeder, de generaals Leclercq Eiout en jhr. Wittert mr J. P. De Meyere, secretaris-generaal van het Departement van Justitie, jhr. mr. Von Weiier, oud voorzitter van den Pensioenraad. In den stoet fungeerden boden van de Rekenkamer als slippendragers Een krans van H.M. de Koningin dekte de baar. Er werd op verzoek niet. zesDroken. De Waalsche predikant ds Michelin-Moreau. die ten sterfhuize een rouwdienst geleid w' °'n® aan ^et "ra^ voor 'n Sebed. Namens de familie werden woorden van Jjdnk gesproken in de eerste nlaats jegens den vertegenwoordiger der Koningin voor uc aan den overledene bewezen eer. economische raad. Bij K. B. zijn voor het tijdvak van 20 Mei tot 1 Januari 1935 herbenoemd tot voorzitter van den Economischen Raad prof. ir. L. P. de Vooys, te Arnhem en tot plaatsvervangend voorzitter dr. E. Hel dring te Amsterdam: ls voor het tijdvak van 1 Juni 1934 t/m. 19 Mei 1937 benoemd tot lid van den Economischen Raad de heer C. J. P. H, Zaalberg te 's-Gravenhage. WERKFONDS 1934. Het heengaan van den heer Zaalberg. Naar wij vernemen treedt de heer C. J. P. Zaalberg sinds eenige dagen niet meer op als voorzitter van het Werkfonds 1934. Met het beheer der loopende zaken ls belast dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur- generaal van den Arbeid, Naar aanleiding van dit bericht had' het „Hbld." een onderhoud met den heer Zaalberg. Met groot tamtam, aldus de heer Zaal berg, heeft men destijds het f. 60 millioen- plan aangekondigd als een opzet, waarbij dank zij practische samenwerking van burgers en regeering het noodige ln het belang van de werkverruiming zou worden ondernomen. De werkelijkheid is echter anders, want alles gebeurt eigenlijk amb telijk. Van de groote hulp van particuliere zijde aangeboden, maakt men niet het juiste gebruik, en de particuliere, die in het bestuur, raad van advies enz. zitting hebben genomen, verrichten feitelijk al leen een soort loketdienst: bij hen komen voorstellen binnen en zij geven deze met hun advies weer door aan de regeerings- instamties, welke uitmaken wat er wel en wat er niet zal gebeuren". In het bijzonder noemde de heer Zaal berg nog verkeerd de werkmethode, die de regeering ten opzichte van industrieele projecten voor werkverruiming voorstaat, gelijk is aangegeven in den door voorzitter van den ministerraad op 18 Juli geschreven brief, waarin deze het bestuur van het Werkfonds een andere preciseering om trent deszelfs taak en bevoegdheid deed toekomen. De opmerkingen van den heer Zaalberg en een interview in ..Het Volk" van den heer v. d. Tempel, waarnaar hij verwees hoofdklacht van den in dat blad geïnter viewde was. „dat de invloed van het Werk fonds op den aard', den omvang en het tempo der voorgenomen werkverruiming in feite gering blijkt, doordat daaraan al leen een strikt voorbereidende en advisee- rende taak is opgedragen", gaven ons verder aanleiding ons tot een der meest actieve bestuurders van het Werkfonds te wenden, aldus het „Hbld," Op onze vraag, wat hij tegenover derge lijke kritische beschouwingen in het mid den meende te kunnen brengen, vernamen wij. dat van den beginne af bij de regee ring de werkmethode en taakverdeeling heeft voorgezeten, die men thans toepast. De adviezen, wenken enz. der particulie ren zijn uit den aard der zaak van groot belang bij de regeling der werkverruiming en de waarde van hun medewerking valt niet te onderschatten. Doch het kan niet anders, of de regeering dient ten slotte te beslissen, hoe de f. 60 millioen besteed zul len worden, want zij draagt daarvoor de aansprakelijkheid. Bovendien is het ook uit een practisch oogpunt noodzakelijk, dat de regeering in deze beslist, en men hier geen vrijheid aan de particulieren geeft om zekere besluiten te nemen, aangezien deze laatsten immers niet vermogen te overzien of een door hen aanbevolen werk inderdaad past in het kader van het algemeen regeeringsbeleid', op waterstaats-, op handelsgebied enz. Op onze vraag of ten gevolge van de door den heer Zaalberg, en blijkbaar ook door den heer Van den Tempel afgekeurde werkmethode en taakverdeeling, bepaalde objecten voor werkverruiming, waarvoor de heer Zaalberg had gepleit, niet. dan wel andere, waar hij tegen was geweest, wél in aanmerking kwamen om te worden uitgevoerd, met behulp van bedragen uit de f.60 millioen, kregen wij van onzen zegsman een beslist ontkennend antwoord. NA DE OPHEFFING DER GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Wachtgeldregeling voor de ambtenaren, die hun betrekking verloren. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van de aanspraken op wachtgeld van de gewezen secretarissen van en de ge wezen ambtenaren in den zin der Ambte narenwet 1929 in vasten en tijdelijken dienst bij de voormalige Gezondheids commissies. De toelichting zegt o.m.: Krachtens de wet van 14 December 1933 tot wijziging van de Gezondheidswet, in werking getreden op 18 Januari 1934, zijn de gezondheidscommissiën met ingang van dien datum opgeheven. De billijkheid brenkt mede. dat aan de gewezen secreta rissen dier eommissiën wachtgeld wordt toegekend. De regeling van het K.B. van 3 Augustus 1932, zooals dat sindsdien is gewijzigd moet echter, gezien den aard van het bekleede ambt voor hen te vrijgevig worden geacht De Minister acht het daar om wenschelijk dat een andere wachtgeld regeling voor deze categorie van ambte naren wordt in het leven geroepen, welke zich beter aanpast bij den aard hunner positie. Voorts ware de wachtgeldpositie te rege len van de gewezen ambtenaren en tijde lijke ambtenaren in den zin der Ambte narenwet 1929 bij de gezondheidscommis siën. die wegens opheffing dier eommissiën hun betrekking hebben verloren. Aange zien hun positie overeenkomt met andere ambtelijke posities waarop het K.B. van 3 Augustus 1922 van toepassing is, ware dat besluit ook voor hen van toepassing te verklaren. Het wetsontwerp beoogt de aanspraken op wachtgeld zoowel van de bovenbedoelde secretarissen als van de bovenbedoelde vaste en tijdelijke ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet 1929 vast. t° leggen, terwijl de vaststelling der wachtgeldrege lingen aan een algemeenen maatregel van bestuur ware over te laten. oprichting VAN db geluidstichting. Tegen lawaai. Op 30 Juli JJ. had ln het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van ir. G. L. Tegelberg, een vergadering plaats van het Comité tot voorbereiding van een Geluidstichting met vertegenwoordigers van verschillcr.de, daartoe uitgenoodigde, lichamen. Afgevaardigden werden gezonden door verschillende gemeenten, den directeur- generaal van den arbeid, den dienst van de volksgezondheid, de K.N.A.C., den A.N.W.B., het Technisch-Economisch Genootschap, de K.L.M., de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Horecaf, het Instituut voor Volkshuisvesting, het Kon. Instituut van Ingenieurs, de omroepvereenigingen, de Materialenkennis, de Bond van Ned. Architecten en verschillende vereeniglngen van huls- en grondeigenaren. Dc bedoeling ls ln Nederland een cen traal punt tot stand te brengen voor de behandeling van geluidsvraagstukken in de ruimste zin van het woord en de ver spreiding van de kennis daaromtrent. Het is bekend, dat door den toenemeifden bouw van groote woningcomplexen en het toe nemend gebruik van voorwerpen, die hin derlijk geluid veroorzaken zoowel bin nenshuis als buitenshuis meer dan vroeger last wordt ondervonden van lawaai, zoo dat de vraagstukken van geluidsisolatie en absorptie door scheidingswanden meer naar voren komen. Het is noodig de wijze van meeting van het geluid en het be palen van de z.g. acoustische eigenschap pen van bouwmaterialen aan een nadere studie te onderwerpen, opdat voor archi tecten, gemeentebesturen enz. de noodige gegevens voor een juiste wijze van bouwen beschikbaar komen. Verder staat zeker in het brandpunt van de belangstelling de bestrijding van het geraas in steden; men zal moeten vast stellen in welke maat en hoe de sterkte van het gedruisch kan worden uitgedrukt én moeten bepalen wanneer het hinder lijk wordt. Wellicht zal men kunnen komen tot normen voor de toelaatbare gedruisch- sterkte in een woonwijk, een industrieele wijk. een gemengde wijk. Wellicht kan men komen tot een ratloneele lawaaibe- strij dingsme thode Een andere kant van het geluidsvraag- stuk is de acoustiek in zalen; radio en sprekende film brengen ook hun proble men mede. Op al deze gebieden wordt thans verspreid gewerkt, zonder dat er eenheid of samenwerking is, terwijl op vele plaatsen de noodige kennis vrijwel ontbreek. Door verschillende aanwezigen, speciaal de aanwezige medici, werd nog eens onderstreept de wenschelijkheid van optreden tegen de overlast van het lawaai, dat het moderne leven aankleeft. Besloten werd dat het comité van voor bereiding de noodige stappen zal doen voor de oprichting van de Geluidstichting. Als voorzitter van den Raad van Be stuur van de nieuwe stichting zal optreden prof. dr. A. D. Fokker te Haarlem, en als secretaris prof. dr. C. Zwikker te Delft. VOORRADEN ONBELASTE OLIE. In restaurants, bij handelaren en in winkels. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het met ingang van 6 Augustus as. aan café's restaurants, hotels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, olieverwerkende bedrijven, oliehandelaren, grossiers en winkelbedrijven niet langer geoorloofd is eenige hoeveelheid olie, waar over geen crisisheffing is betaald, voor handen te hebben. DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft verklaard, dat hij verwacht, dat bij de handelsonderhande lingen met Nederland een minnelijke schikking tot stand zal komen. Hij zeide, dat het Japansche standpunt van Neder- landsche zijde verkeerd wordt begrepen. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Geen invoering in België. De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, de heer Maistriau, heeft beslo ten het vraagstuk der nieuwe spelling voorloopig in beraad te houden en tot tijd en wijle een vast besluit zou kunnen wor den genomen de De Vries en Te Winkel spelling in het onderwijs te handhaven. In elk geval zal de nieuwe spelling, nl. het geamendeerd compromls-Marchant, op 1 September in de Belgische scholen niet ingevoerd worden. PENSIOENFONDS VOOR DE GRAFISCHE VAKKEN Maandag had te Amsterdam de alge meene ledenvergadering plaats van de vereeniging „Pensioenfonds voor de Gra fische Vakken" ter vaststelling van de jaarstukken over het boekjaar 1933. Uit het jaarverslag blijkt, dat de be- drijfsgewijze pensioenverzekering van alle georganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet, op 31 Decem ber 1253 ondernemingen bestreek met 11.588 verzekerde werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van f. 6.024.558,36 per jaar, over eenkomende met een verzekerd kapitaal van f. 60.245.583.60 (V. j. f. 54.708.378.—1. f. 840.514,40 werd aan premie ontvangen (v. j. f. 876 025.201. De premiereserve steeg tot f. 3.664.701,19, waarnaast nog een extra reserve van f. 74.657,38 aanwezig is. Van de 219 pensioengerechtigden had den op 31 December 186 het pensioen laten ingaan, In het verslagjaar werd f. 38.419,84 uitgekeerd. Het verslag geeft een verdeeling van de verzekerden naar leeftijd en geslacht en een overzicht van de in de achtereenvol gende weken van het "evslagiaar waarge nomen werkloosheid Daaruit blijkt, dat de werkloosheid in de typografie ln het jaar 1933 lOVs" bedroeg, tegen 10,06 in j het voorafgaande boekjaar. Offïcieele Ingebruikneming te Boskoop. Het nieuwe gebouw der Coöp. Boerenleenbank te Boskoop, dat hedenmiddag onder groote belangstelling geopend is. Hoe het gebouw er uitziet. Wanneer wij de Burg. Colijnstraat te Boskoop afkomen en wij zien dan het mooi uitgevoerde Remonstrantsche Kerkie waarnaast de villa van den heer Struve, dan merken wij duidelijk hoe de ontwer per van het nieuwe bankgebouw der Coöp. Boerenleenbank dat hedenmiddag geopend werd, heeft laten aanpassen aan de omgeving. Het valt ons op. dat de goede verhou dingen, de ronding van het kantoor met zijn hooge ramen, de terugspringende ge deelten en de afsluiting van het schuine dak met den schoorsteen uitstekend aan een juiste hoekoplossing voldoen. Beschouwen wij het hoofdmateriaal, nl. de steen met zachte kleur en de onder linge versiering met hier en daar een stukje brons koper dat past bij de raam- dorpelsteen, de afdekkingen, de entrée en de kleur der pannen, dan zien wij dat de bronzen naamletters van het gebouw met de kleur van de zandsteen en de afschil dering het geheel tot eenheid brengen. Gaan wij langs het ruime pad door den hoofdingang naar de centrale hal. dan valt ons hier dezelfde eenheid in de kleur der tegels, vloer, deuren en meubilair op. Het hoofdmotief is bruin met grijs, en de tegelwand geeft bijv. het stukje „Oranje-rood" een levendig aanzien. Van de wachthal uit gaan wij door dub bele draaideuren naar de loketten welke een ruimte van 2 x 3 M. beslaan, en waarin twee personen geheel afzonderlijk gehol pen kunnen worden. De lambrizeering wordt door een aar dige schoorsteenmantel onderbroken; het groote werkbureau en de Lips brandkast geven een zakelijk karakter. In het kantoor heeft de kassier een overzicht op de benedenruimte; achter de wachthal liggen een spreek- en controle kamer. Om in de kluiskamer te komen kunnen de bezoekers van de hal uit en de kassier van het kantoor uit door een gang langs een trap naar beneden gaan; daar liggen in de benedenhal de twee coupon kamertjes. Door de benedenhal gaat men door een inbraak en brandvrije kluisdeur van Lips naar de Safe en kofferkamer, die een op pervlakte heeft van 3 x 4 M,; hier is een Safe-blok met 51 loketten. De kluiswanden zijn van speciale beton constructie vervaardigd en tevens van de buitenmuren gescheiden. De kofferkamer is bedoeld voor het tijdelijk bewaren van particuliere goederen Van de benedenhal gaat men door een deur naar de centrale verwarmingskelder. Langs de trap komt men aan de boven verdieping, waar de bovenhal ligt en de bestuurskamer. Hier constateeren wij we derom een rustige eenheid: een parket vloer met een 1.40 M. hooge eiken lambri zeering en een jutebehang alsmede een wit gestucadoord plafond met aan de achterzijde geplaatste lichtopeningen. Ook het meubilair, de gordijnen en lampen, alsmede platteel van Schoonhoven harmo nieeren hierbij. Den architect den heer J. D. Kranenburg te Boskoop die een en ander ontwierp kun nen wij met deze eerste belangrijke op dracht gelukwenschen Hoofdaannemer is de heer J. H. Mohr eveneens te Boskoop. De onder-aannemers waren voor machinaal timmerwerk de firma Keijzer en Boer: loodgieters en elec- triciteitswerken de heer A. J. L. Vlasman: schilderwerk de firma gebr. Goudkade; meubilair de firma gebr. van Pelt; aan kleeding, gordijnen de firma van der Geur en de centrale verwarming de N.V. J. van den Broek. Al het werk is, zoo eenigszins mogelijk door Boskoopers tot stand gebracht. De offïcieele opening. Hedenmiddag had dan ln tegenwoordig heid van zeer vele genoodigden de offi- cieele ingebruikneming plaats van dit nieuwe bankgebouw. Onder de belangstel lenden merkten wij op het college van B. en W. met den burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, verder vele vooraan staande personen uit het bankbedrijf zoo wel uit Boskoop als elders en verschilende vertegenwoordigers en besturen van zus- terafdeelingen uit den omtrek, terwijl zeer vele bloemstukken een feestelijk aanzien gaven. De voorzitter van de Boskoopsche Boe- renbank. de heer P. Loef Az. heette de aanwezigen, in het bijzonder het college van B. en W. namens het bestuur hartelijk welkom. Na een historisch overzicht te hebben gegeven over het tot stand komen van het nieuwe bankgebouw, waarbij spr. een blik wierp in het verleden, sprak de heer Loef woorden van dank tot het college van B. en W. en de verdere aanwezigen voor hunne belangsteling, waarna spr. woor den van dank bracht aan den heer J. D. Kranenburg, architect te Boskoop voor diens voortreffelijk werk, waarmede hij' hem tevens feliciteerde. Ook de heer Mohr, hoofdaannemer mocht een compliment in ontvangst nemen, terwijl tevens door spr. de onderaannemers dank gezegd werd voor hun keurig werk. Alsnu werd een rondgang door het ge bouw gemaakt, waarbij waardeering werd uitgesproken over de inrichting en de af werking. De directie heeft daarna ververschingen aangeboden, waarbij zooals begrijpelijk nog vele vriendelijke woorden zijn ge wisseld. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De tweede Meimaand, zooals de land man de maand Augustus in verband met de hernieuwde grasgroei heel dik wijls noemt is wat dit betreft, heel goed ingezet. Een paar dagen van gulle regen doen dan ook de weilanden weldadig aan. Er was zeer zeker verlangend naar uitge zien, zoowel door de melkveehouders, als door de vetweiders. We zouden hierop direct al wat levendiger handelsstemming mogen verwachten, doch dit was nog niet het geval. We moesten echter wel consta teeren, dat de vraagprijzen voor goed ge- bruiks-, zoowel als idem weidevee wat hooger waren, wat ook al eenigszins rem mend werkte op een vlotten handel. Toch ondanks de prijzen op iets hooger niveau stonden, was er meer omzet dan de laatste weken het geval was. Alleen te Groningen was de handel gisteren nog uiterst traag. In het Noorden des lands zijn de laatste tijd echter heel wat gevallen van mond en klauwzeer, wat zich vooral in de pro vincie Friesland openbaart en de handel direct den terugslag van ondervindt. Het is te hopen, dat men het tot die omtrek kan bepalen. Zooals gezegd goede soorten gebruiksvee en weidevee waren iets stijver in prijs We konden noteeren voor zware melkkoeien f. 180f. 220 Mindere soorten f. 110—f. 160. vaarzen f. 120—f 170, pinken f.60f.90. graskaiveren f.15f. 32 De laatsten kwamen reeds heel wat ruimer VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer C. Roosen, oud-commissaris van politie te Batavia. Op de luchtreis van Brussel naar Malmo heeft het Belgische Koningspaar een kort bezoek gebracht aan Schiphol, waar eenige toestellen werden bezichtigd. ter markt en voor de fokkerij is er uit den aard der zaak weinig handel in, aange zien de ongeschetste kalveren alle in ver band met de inkrimping wel alle moeten verdwijnen. In dit verband wijzen we op de gelukkige omstandigheid, dat men er veel naar de Zuidelijke grensplaatsen ver koopt, waar men er blijkbaar wel weg mee weet. Voorts was er nog al wat vraag voor de slachtbank en zoolang bovengenoemde prijzen zich nog kunnen handhaven, zal de regeering zeer zeker niet ingrijpen. Op de slachtveemarkt ging het gerucht dat er 10°/o van de heffing zou afgaan, doch bevestiging er van is er nog niet. We gelooven ook nog niet dat het zoo gauw zal gebeuren. Wel als de slachtvergunnin- gen eens sterk terug zouden loopen, doch deze blijven vrij stabiel, al geeft het voor de weiders geen winst. We noteeren voor de prima kwaliteiten van f. 0.60f. 0.62 en overigens van f. 0.480.58 per kilo geslacht gewicht. Vette stieren f. 0.45f. 0.50 per kilo. Vette kalveren gingen voor de prima soorten vrij goed van de hand f0.20— f. 0.24. mindere kwaliteiten f. 0.10f. 0.18 per pond levend gewicht. De C.R.C. kocht minder dan voorheen. Nuchtere kalveren werden nogal vlug verkocht en wat duurder f. 5f. 6 voor de gewone koppeltjes, zware f, 7f. 8 p. stuk. Op de wolvee-afdeelingen deden de ex porteurs weer kalmpjes aan", hetgeen vreemd aandoet, nu er weer naar Frank rijk geslacht kan worden gestuurd. Het „systeem" van verdeelen der contingenten werkt o i. schadelijk voor de weiders, doch men is hier afhankelijk van de Fransche regeering. Onze exporteurs, die wel eens beschul digd worden van misbruik maken van hun consenten, gaan geheel vrij uit. Doch we voegen er onmiddellijk aan toe, dat in verhouding tot de exportprijzen de markt prijzen hier veel te laag zijn. De varkensmarkt bleef nog onveranderd. We konden voor prima zware soorten nog nergens hooger dan 16 cents noteeren. Lichte varkens 14141/! cent per pond levend gewicht. yAN DER S.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9