NOVACEK. JJ-IDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 1 Augustus 1934 UIT DE OMSTREKEN. Vanaf 1 Augustus Middag- en Avondconcert ENSEMBLE EVELIJN Café-Restaurant „NIEUW-BRITTENBURG", Boulevard 33, Katwijk Zee. HAARLEMMERMEER. Inbraken, Aan den Kruisweg in Hoofddorp heb ben weder twee Inbraken plaats gehad, pe heer v, d. W. kwam gisteren tot de ontdekking, dat de deur van zijn achter ie woning staande schuur was geforceerd en de dief zich van 'n rijwiel had meester gemaakt. In denzelfden nacht hebben onge- fcenschte bezoekers ook bij den heer M., die eenige huizen verder woont, Inge broken en eveneens een rijwiel gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Noodlottige botsing. Bij een voetbalmatch te Vijfhuizen al- kier, kwam De R. uit Heemstede zoodanig net een anderen speler in botsing, dat hij achterover sloeg. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en op advies tan den ontboden geneesheer per zieken auto naar de ouderlijke woning gebracht en kort daarop naar de Maria-stlchtlng ln Haarlem vervoerd. tVeer een rijwiel gevonden. Nabij den IJweg werd weder een rijwiel gevonden, waarvan de eigenaar tot heden niet is komen opdagen. De politie werd met de vondst in kennis gesteld. DOODELIJKE AANRIJDING. jongetje door auto overreden en gedood. Gisteravond had op den Lijnderdijk nabij Halfweg een ernstig ongeluk plaats, dat aan den 13-jarigen Th. Homan het leven heeft gekost. Terwijl de knaap al daar op een voor hem te hoog gezadelde flets reed, zoodat hij van de eenen kant naar den anderen kant van den weg la veerde en niet lette op de signalen van en naderende auto, komende uit Zwa nenburg, kwam hij met dit motorrijtuig toodanlg in botsing, dat hij overreden serd. Daar de wielen hem over het hoofd en het lichaam gingen, trad de dood bijna onmiddellijk in. Hij werd naar de ouder mie woning vervoerd, in de onmiddellijke omgeving waarvan het droevig ongeluk gebeurde. Een in allerijl ontboden dokter ion slechts den dood constateeren. o HILLEGOM. Concert in de Tent. De Hlllegofhsche Harmonie Kapel heeft een concert gegeven on de muziektent van de gemeente. Voor een vrij groot gehoor ls «n mooi programma onder leiding van dm directeur den heer Adam uit Haarlem tm uitvoer gebracht. De concerten in de openlucht worden SHlen het groote applaus zeer gewaar- dsvrd. o KATWIJK AAM DEN RIJN. Landbouw-Overzicht. Het overzicht van de afgeloopen week mg in optimistlschen toon gesteld worden. Met het artikel aardappelen, dat nog steeds het hoofdproduct vormt, liep het zeer goed. Er werden geen aardappelen voor den minimumprijs gekocht doch alles bleef daatfboven, soms aanmerkelijk daar boven. Wat mooi ls van goede kwaliteit, en dat zijn voornamelijk de duineigenheimers uit de duingTonden die in flinke hoeveel heden werden aangevoerd, bracht steeds van f, 1.10 tot f. 1.35 ptr kist van 25 K.G. op. Iets minder soort bracht op f. 0.90 tot 11.05. Ook voor Drielingen werden prijzen betaald boven den minimumprijs, n.l. van f. 0.60 tot f. 0.75. Met de eerstelingen is het bijna afgeloopen, doch de aanvoer van Eigenheimers nam dagelijks toe. Met teleurstelling zien de tuinders dat de rege ling van de Groenten- en Frultcentrale ten einde is en men zich noodgedwongen zal moeten onderwerpen aan voorschriften van een andere centrale, n.l. de Akker- bouwcentrale. Steeds had alles een prettig en mooi verloop. Gelukkig dat een der voornaamste voorschriften, het aanvoeren in zakken, voorlooplg ls Ingetrokken. Door voering hiervan zou ongeveer stopzetting van den aanvoer, stopzetting van den han del tengevolge hebben gehad. Men is alge meen ingesteld op den aanvoer in kisten. Men heeft geen zakken zelfs. Bovendien zou de waarde van het product aanzienlijk gedaald zijn, want de aardappelen zouden er onooglijk uitgezien hebben bij vervoer ffl zakken. De huid kar. daar in deze niet legen. Andere onaangenaamheden zijn b.v. het verbod voor het verkoopen van drle- bngen en bonken, anders dan voor vee voeder. Voor de tuinders brachten deze een toonenden prijs op. Peen ging redelijk weg, •ithans voor wat de beste kwaliteit aan gaat. Per 100 van f. 3.30 tot f. 5.90. Kisten Peen van 20 K.G. brachten f. 0.35 tot f. 0.50 op. Voor bloemkool was deze week een goede vraag. 1ste soort ging van f. 15.20 lot f. 20.30. Sla bracht in de goede kwali teit f. 1.30 tot f.2.— per 100 op. o KATWIJK AAN ZEE. IEZING VAN PASTOR WILLIAM FETLER Over: „Een godzoekend volk". In de zaal voor Prot, Belangen werd de eerste der drie Russische Zendlngsbijeen- komsten gehouden door Pastor William Petier, vroeger predikant te St. Peters- burg. die zijn rede in de Duitsche taal uitsprak. Zijn privé-secretaris. de assistent missionaris D. Bal van het Russisch Zen- cmgsgenootschap vertaalde de rede. Als onderwerp had pastor Fetler gekozen .■Een Godzoekend volk". Na gezamenlijke zang en gebed zong een gemengd koortje «enige liederen. Ook zong de predikant ge erarende zijn redevoering met een kiank- ii a en 'le'^ere stem enkele Russische cederen, die daarna vertaald werden, Spr. uitte zijn blijdschap over de groote ""langstelling. Hij is in Nederland ln vele kerken geweest en heeft er zooveel bijbeis gezien. Hier heeft men den vrijen bijbel, 0o met in Rusland. Bij duizenden zijn uaar de bijbels verbrand, waar er geen •nkele meer gedrukt wordt, In dat land, °at een zesde deel rnn de wereld Inneemt, 5268 kan men geen bijbel koopen. Er zijn 32 millioen kinderen, dus ongeveer vier maal de bevolking van Nederland, die geen Nieuw Testament kennen. Op de scholen wordt hun geleerd, dat er geen God is en nooit heeft bestaan. Er is geen grooter ongeluk, dan wanneer een mensch niet van God afweet. De arme evangelisten is Rus land hebben het er zeer zwaar, geen rech ten van de regeering hebben zij. Veel predikanten en zendelingen zitten in de gevangenis en de familie moet bedelen om eten te krijgen. De bolsjewieken willen, dat zij hun bijbel vergeten. Zij worden ver bannen naar Siberië en de Solovetsky eilanden ln de Witte Zee. Maar de Rus sische Christenen zullen hun Bijbel nooit verliezen. Door de Russische geloovigen wordt het Bijbellied gezongen. Spr. zong dit ln het Russisch voor, waarna het koor tje het in Hollandsehe vertaling nazong. Zoolang een volk naar den bijbel wil leven, aldus spr.. zal zoo'n volk blijven be staan. Hoewel Rusland regeerders heeft gehad als een Lenin, Trotzky, Stalin, is er geen ander volk, dat zoo van godsdienst houdt. In Rusland, wordt slechts met twee woorden gesproken: ..Heilig Rusland". De Rus trekt naar Palestina om te aanbidden. Zij doopen zich in de Jordaan en nemen het heilige water mee naar Rusland. Wij' Hollanders weten beter, wij hebben dat water niet noodig. wij hebben het levende water udt het Boek, De Russen waTen ech ter Grieksch Katholiek; hadden nooit een Luther en Calvijn of van een evangelie prediking gehoord. Spr. wekte op om Hollandsehe zendelin gen naar Rusland te sturen. Spr. hoopt, dat weldra de eerste 12 apostelen uit Hol land naar Rusland zullen gaan, om daar tot grooten zegen te zijn. Nog sprak 'hij over zijn arbeid te St. Petersburg en te Londen en verhaalde ten slotte de bekeerlngsgeschledenis van een uit Siberië ontvluchte misdadiger, die on der zijn gehoor was. Met dankzegging be sloot spr. zijn boeiende rede. o LISSE. Raadsagenda. Vrijdagavond te 8 uur komt de Raad in vergadering bijeen ter bespreking van on derstaande punten: 1. Verzoek van den heer J. B. Kaas, om eene schadevergoeding van f.300, in ver band met zijn ontslag als plaatsvervan gend Chef van politie dezer gemeente. 2 Vaststelling van eene gewijzigde ver ordening op de heffing van Besmettelijke- Ziektengelden. 3. Conversie van verschillende geldlee- ningen. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen. De kwestie-J B Kaas. In de a.s. Vrijdagavond te houden Ge meenteraadsvergadering zal de zaak-J. B. Kaas wederom aan de orde komen. De heer Kaas. die als waarnemend chef van politie in November 1933 was gede gradeerd, vraagt den Raad om een scha deloosstelling van f.300. Vrachtwagen met bollen omgevallen. Op den Heereweg had nabij de fa. Bchouten een verkeersopstopping plaats doordat een vrachtauto, geladen met man den bollen, omsloeg. Een der wielen brak, met het genoemde gevolg. Alle soorten bollen rolden door elkaar. Een en ander gaf veel stagnatie. Een gunstig teeken. Voor het eerst in dit jaar is deze week het aantal werkloozen lager dan in de zelfde week van het vorig jaar. Dit is een gunstig teeken, daar de saneering, naar men verwachte, eerder een veel grooter aantal werkloozen tengevolge zou hebben. Bij den dienstgeleider der belastingen werden 400 gratis rijwielplaatjes aange vraagd. In het vorig jaar werden slechts 249 plaatjes uitgereikt. Voor het diploma lingerie-naaister slaagden de dames M. v. Zonneveld, R. Vink, B. v Dijk, J. Verdoom, B. Lange- veld, J. Folia en M. Schoone, en voor het diploma costumlère: L. v. d. Lans, J. Ver doorn, T. v. d. Voort en B. van Zonneveld. o LEIDSCHENDAM. Verkooping. Ten overstaan van Notaris W. A. Caron had in Hotel ,De Zwaan" alhier de ver kooping plaats van de woning met schuren en diverse perceelen land aan den Veen- weg 2. gemeente Stompwijk. groot 3 H.A., 94 A. 30 c.A. Kooper was de heer H, Chr. Keukenmeester te Stompwijk voor f. 6930. o NOORDWIJKERHOUT. Al stoeiende viel de Jeugdige M. v. D. op de scherpe ijzeren punten van het hek rondom de Herv. Kerk. Dr. Wösten ver bond het kind, dat hevig bloedde. NOORD WIJK. TREFFEND AFSCHEID VAN DEN HEER W. VINK. Ruim 37 jaren bij Gemeentewerken. Gisteren werd op het bureau van open bare werken officieel afscheid genomen van den gemeente-arbeider Willem Vink, die wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd den dienst verliet. Aanwezig waren de heer C. G. J. Alke made, wethouder van openbare werken, de gemeente-architect, de gemeente-opzich ter en alle arbeiders in dienst bij openbare werken. Nadat Vink en zijn echtgenoote hadden plaats genomen sprak wethouder Alke made hem toe. De burgemeester kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn, aldus spr., doch heeft mij verzocht namens het college van B. en W. u te danken voor de diensten die u de ge- gemeente bewees. Er is voor u en uw echt genoote alle aanleiding om blijde te zijn. Door wijlen burgemeester Quarles von Ufford werd u aangesteld als nachtwacht en als hulp bij gemeentewerken. Naar mate het politiecorps zich uitbreidde, kreeg u een plaats bij openbare werken. Dat het hoofd van dienst heeft gewild, dat het werk een oogenblik werd stilgelegd om gezamenlijk afscheid van u te kunnen nemen is een bewijs dat uw arbeid wordt gewaardeerd. Spr. wenschte hem en zijn echtgenoote, namens B. en W. van harte toe dat zij nog vele jaren van welverdiende rust mogen genieten. Vervolgens sprak uitvoerig de gemeente architect de heer van Vliet, die den arbeid van den scheidende gedurende ruim 37 jaren bij gemeentewerken besprak en hem als wegwerker, ontsmetter van woningen, bezorger van cokes aan de scholen en andere publieke gebouwen, begrafenis dienaar, schoonmaker van rioleeringen en straatkolken, hulp bij de brandweer en de Reddingsbrigade hartelijk schetste. Na mens directie en arbeiders bood hij hem een mand met bloemen aan en namens het personeel van openbare werken een gemakkelijke rookstoel. De heer Vink dankte tenslotte wethou der Alkemade en de gemeente-architect voor de hartelijke toespraken en zijn col lega's voor de sportieve wijze, waarop zij hem dit afscheid hadden bereid. Mej. J. M. Wijnbeek, alhier is te Rot terdam geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken. o OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Een weinig belangrijke agenda. Onder leiding van den loco-burgemees ter, wethouder Van Egmond, kwam de Raad in vergadering bijeen. Met kennis geving waren afwezig de heeren K. Krui- singa, mr. Sprey en Den Ouden. Na de opening en goedkeuring der no tulen deed de voorzitter mededeeling der ingekomen stukken, o.a. missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van ver schillende Raadsbesluiten o.a. tot goed keuring van het stratenplan Koordes en Proper. De Raad ging accoord met en kele verzoeken om uitstel van de over dracht van gronden en de overname door de gemeente „om niet" van enkele strook jes grond. Z.h.s. verleende de Raad aan mej. A. K. Krijger—Stoutjesdijk op haar verzoek ont slag als concierge in het gemeentehuis. Op een vraag van den heer Breda deelde de voorzitter medé, dat B. en W. een voorloopige overeenkomst hebben gesloten met mej. Remmerswaal. Wanneer een ar restant is ingesloten zal politiebewaking aanwezig zijn, terwijl voldoende publici teit gegeven zal worden aan de veran derde telefoonnummers van de politie; tot dien tijd zal ln het gemeentehuis poli tie aanwezig zijn. De heer Kortman vroeg waarom niet 'n opvolger benoemd wordt; de heer Paar- dekooper achtte het ontruimen van de conciërgewoning voorbarig en had liever gezien dat de nieuwe woning leeg was ge bleven dan de conciërgewoning. De voor zitter antwoordde de heeren dat het een politiezaak is en dat zoo uitgebreid moge lijk overgangsmaatregelen genomen zullen worden. De heer Bakker drong bij B. en W. aan op de grootst mogelijke voorzich tigheid, hetgeen de voorzitter deed wijzen op het ongewisse van dezen tijd door de steeds veranderende maatregelen der re geering. De heer Uittenboogaard drong er bij B. en W. op aan te trachten dat de gemeentebode reeds thans bij het gemeen tehuis gaat wonen, hetgeen in de toe komst als het gemeentehuis verbouwd wordt toch in de bedoeling ligt. In ge heime vergadering besprak de Raad daar na op voorstel van den voorzitter de voor loopige maatregel van B. en W. inzake de bewaking enz. In handen van de desbetreffende com missie werden vervolgens de gemeentere kening 1933 en de rekening van 't grond bedrijf over 1933 gesteld, ter goedkeuring werden aangeboden de rekeningen van 't Heilige Geest Armbestuur en Burgerlijk Armbestuur over 1933, de begrootingen over 1935 van deze lichamen werden vast gesteld. Benoemd werd tot lid van de commissie van schatters voor de Directe Belastingen de heer C. van Klaveren Pzn. Tot lid van het Heilige Geest Armbestuur werd benoemd de heer W. van Egmond. Aan de N.V. P. C. Zanen te Haarlem werd voor de somma van f. 3790, bij on- dershandsche aanbesteding gegund het maken van een deklaag van asphaltbeton. De heeren Breda en Uittenboogaard onderschreven de opvatting van B. en W. het aantal ondershandsche aanbestedin gen tot een minimum te beperken. De Raad ging occoord met het voorstel van B. en W. tot ondershandsche verhuring van het perceel Geversstraat 22. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot overname van grond aan den Hoogen Morschweg voor verbetering der rloleering aldaar. Voor het maken van een rioolultmonding verstrekte de Raad B. en W. een credlet van f. 505. Voorts stelden B. en W. voor de belooning van de kwee- kellngen met akte aan de o. 1. school aan den Terweeweg met f. 200 te verhoogen en tot het inrichten van een 8e schoollo kaal waarvoor B. en W. een credlet vroe gen van f. 728. De heer Kortman vond het onbehoorlijk een kweekeling met acte te gebruiken als volwassen kracht, doet men het toch, dan dient de belooning naar rato te zijn en minstens gelijk te zijn aan de Leidsche van f.700. De voorzitter Wees er op dat splitsing der tweede klas nood zakelijk ls en daardoor het inrichten van een nieuw lokaal. In het belang der ge meentekas is het ongewenscht de beloo ning nog meer te verhoogen, temeer waar het voorstel van B. en W. volkomen in overeenstemming is met het streven der regeering. De heer Bakker sloot zich hier bij aan. De heer Uittenboogaard juichte het voorstel van B. en W. toe en de heer Kroon drong er op aan alsnog te trach ten de leerlingen in de bestaande lokalen onder te brengen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer Kortman deelde de voorzitter mede, dat B. en W. een wijziging der schoolgeldrege- iing overwegen, op verzoek van den heer Kortman ondersteund door den heer Paardekooper zal terdege rekening wor den gehouden met de groote gezinnen. Z.h.s. vereenigde de Raad zich met het voorstel. De Raad vereenigde zich eveneens met het voorstel van B. en W. ln den vervolge op de belanghebbenden maximaal de helft te verhalen van de door de gemeente te betalen inkoopsom voor eigen-, wedu wen en weezenpensloen, zulks te regelen naar den tijd, welke de betrokkene in tij- delijken of zijdellngschen dienst is ge weest. Voor kennisgeving werd aangeno men het bezwaarschrift van W. J. Woes- tenburg over de aanschrijving van B. en W. tot verbetering van de woningen Abtspoelweg Nos. 5 en 6. Bij de rondvraag drong de heer Uitten boogaard aan op verbetering van den Rijnhoffweg. Hierna ging de Raad in geheime verga dering ter bespreking van schoolgeldre clames en de voorloopige maatregelen van B. en W. inzake bewaking van het ge meentehuis en werd de openbare verga dering gesloten. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L.O. mej. H. C. Stoppelaar al hier. o RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje Jacoba, D. van L. Lindhout en A. Boezaard Adriana, D. van C. Driebergen en A. van Egmond Lena, D. van W. de Mooy en A. van der Bent. Ondertrouwd: D. B. Verboom jm. 29 j. te Haarlemmermeer en G. Hogewoning jd. 25 jaar. De Autotocht voor Ouden van Dagen. Gisteren had de j aarlij ksche autotocht voor ouden van dagen plaats, 't Comité had alles deugdelijk voorbereid, hetgeen bleek uit het vlotte verloop. Te 1 uur nam. werd van de Kerkstraat uit onder groote belangstelling vertrokken met 26 auto's. Het doel was de mooie omstreken van Haarlem, waar een bezoek werd gebracht aan Zandvoort, Bloemen- daal, 't Groenendael enz. Ondanks den regen werd veel genoten. Te 8 uur nam. kwam men weer in het dorp terug, opgewacht door de muziek van „Wilhelmina". In de feestelijk versierde zaal achter het Weeshuis bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Hier werd het woord gevoerd door ds. Peter en den burgemees ter. Beiden brachten dank aan allen, die aan het welslagen van dezen tocht hadden meegewerkt en spraken er hun blijdschap over uit, dat alles zonder ongelukken was verloopen. De heer A. Meierink maakte zich verdienstelijk door zijn keurig orgel spel. Zij, die een en ander hebben georgani seerd, kunnen met voldoening op dezen welgeslaagden autotocht terugzien. Mej. A. v. d. Haak alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het Mulo-diploma B. o SASSENHEIM. Dc Crisis-Postzegels. Het aantal verkochte crisis-postzegels bedraagt 1000 a 9 cent en 2265 a 11 cent, wat voor het Plaatselijk Crisis-comité een bate opleverde van f. 153,25. Een woord van lof voor de dames, die gedurende 3 maanden hun tijd beschik baar gesteld hebben om deze zegels te verkoopen is niet misplaatst! Het aantal werkloozen alhier bedroeg op 30 Juli 115, waarvan 85 gehuwd. Op 30 Juli 1933 stonden ingeschreven 132 werk loozen. Naar wij vernemen bestaan er bij het bestuur der Sassenheimsche Zwemver- eenlglng plannen, om nog dit seizoen eenige demonstraties te geven ter propa- gandeering van de zwemsport. Op 18 Aug. zal de wedstrijd over 1500 M. om den wis selbeker plaats vinden. o STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. A. Heyde geb. Dieben, D. L. J. Kortland, geb. Duwaer, Z. H. M. Doelman geb. v. d. Sar, Z. Ondertrouwd; J. P. van Lochem en J. G. Bim. o VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: S. M. Snelderwaard, geb. Lans, D. E. J. van Vliet, geb. v, d. Krogt Zoon. o VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling alhier, staan als werkzoeken den 142 personen ingeschreven: n.l. 17 timmerlieden, 11 metselaars, 7 opperlie den, 8 grondwerkers, 44 land- en tuin- bouwarbelders, 21 los-arbelders, 2 zilver- bewerkers, 2 loodgieters, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 2 bankwerkers, 1 straatmaker, 2 chauffeurs, 1 radlo-technlker, 1 stuca- door, 1 betonwerker, 1 houtbewerker, 1 monteur, 1 electricien, 1 kantoorbediende, 2 schippers, 4 smeden, 1 surveillant, 1 let terzetter, 1 loopknecht, 1 schoenmaker, 1 bedrijfsleider, 1 werkster, 2 bakkers, 1 spinmeester, 1 scheepmaker, 1 bouwkun dige. GEMEENTERAAD. Chr. Eggink Jr., wethouder - ConversW geldleeningcn - Herziening jaarwedden gemeente-ambtenaren - Wijziging gem.- steunregeling. Onder leiding van Burgemeester E. Ver- nède kwam de raad ln openbare zitting bijeen. Er was een vacature. Allereerst herdacht de voorzitter het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, waardoor ander maal het Koninklijk Huis en het land diep werden getroffen. Zijne nagedachtenis zal ook in deze ge meente in eere worden herdacht. Deze woorden werden door de raadsleden staande aangehoord. De vergadering werd geschorst voor het onderzoek van het nieuwbenoemde lid van den raad de heer Chr. Eggink Jr. Nadat de heer W. G. Duyvisveld namens de com missie van onderzoek tot toelating heeft geadviseerd, werd het nieuwe lid door de heeren A. Verboom en D. Limburg binnen geleid waarna hij de, bij de wet gestelde vereischte. eeden aflegt. Na gelukwen- sching door den voorzitter nam de heer Chr. Eggink Jr. zijn zetel in. Hierna volgde de verkiezing van een wethouder. Uitge bracht werden op den heer Chr. Eggink Jr. 8 stemmen; 3 stemmen blanco. De heer Eggink nam zijne benoeming aan waarbij hij er aan herinnerde dat hij door zeer tragische omstandigheden lid van den raad is geworden, hetgeen nog tragischer was, omdat hij niet de directe opvolger is. Spr. hoopte dat God hem de kracht en lust zal schenken zijn taak te volbrengen. De voorzitter wenschte den nieuwen wethouder geluk met zijne benoeming. Gij zijt hier geboren, zoodat U met het wel en wee, met de nooden en behoeften ver trouwd is. Spr. hoopte, dat de samenwer king even aangenaam zal zijn als met wij len zijn vader,' waarna wethouder Chr. Eggink Jr. zijn zetel innam. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen een aantal missiven van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd werden teruggezon den enkele raadsbesluiten; waarbij de voorzitter nog opmerkte, dat Ged. Staten er op aandringen een nieuwe bouwver ordening vast te stellen. In handen van B. en W. werden gesteld om hierop nader te adviseeren, een adres van mevr. v. d. Schrieck e.a. reeds door ons gepubliceerd, Red. waarin wordt aangedrongen op een gem. verordening, waarin het zwemmen en baden in binnen wateren verboden ls enz. en een adres van N. H. Wassenaar en J. Fr. Balfoort e. a. waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van het aanleggen van wandelwegen, enz. Hierna bood de voorzitter de rekening der gemeente en der bedrijven aan. De re kening der gemeente gewone dienst sluit met een batig slot van f. 25605.95; de ka- pitaaldienst met een nadeelig slot van f. 20808.38. De bedrijven hebben de navol gende winsten gemaakt, electriciteitsbedr. f. 16405,95, gasbedrijf f. 7927.71. waterbe drijf f. 6359.05V2 en het Badhuisbedrijf een verlies van f. 1607.92. De rekeningen worden in handen der commissie gesteld voor onderzoek. Aan de Chr. H.B.S. te Leiden wordt een subsidie verleend van f. 368.09. De gemeente heeft verschillende leenin gen en wenscht deze te converteeren. De N.V. Maatschappij voor Gemeente Credlet te Amsterdam wil f. 82000 aan deze ge meente verstrekken tegen een jaarlijksche annuïteit van f. 4149.78, w.o. begrepen een rente van 4 1/4%. Deze conversie geeft een besparing van f. 331.79 p. j. terwijl de tweede conversie een besparing geeft van f. 1717.95. Bij de herziening van de jaarwedden van gemeente-ambtenaren adviseeren B. en W. geen verdere verlagingen toe te passen, aangezien zij 10% verlaging vol doende vinden. In de toekomst wenschen zij het salaris van twee gemeente-werklieden terug te brengen tot f.20f.27. Verder wenschen zij in te voeren een kindertoelage voor groote gezinnen, 2'/2% per kind boven 2 kinderen tot het 18e jaar en de tracte- menten van den 2den en 3den ambtenaar ter secretarie te verhoogen, omdat deze tractementen vergeleken bij ambtenaren van de Provinciale Griffie en salarissen Departementsambtenaren, te laag zijn. De organisaties zijn gehoord en B. en W. hebben geen veranderingen in hun voor stel kunnen brengen. De heer J. Braggaar wees op een ge deelte van het schrijven van den Mi nister. Hij ziet een eigenaardigheid. Bij de ambtenaren ter secretarie wordt een ver gelijking gemaakt en voor den meter-op- nemer-incasseerder, ook een ambtenaar, wordt dit niet gedaan. Hij kan zich het verzoek van den ambtenarenbond om het salaris op f.1700 te brengen best begrij pen. Hij kan zich ook niet vereenigen met het voorstel om het salaris van de ge meentewerklieden te verlagen. Het aan- vangsalaris wordt in de toekomst f. 18 en een maximum van f. 24.30 is geen loon om mee te volstaan. Een nieuwe factor ls de kindertoelage. Hij ziet hierin een gevaar. Men moet beloonen naar capaciteit, ge lijke prestaties, gelijk loon. De voorzitter beantwoordde uitvoerig den heer Braggaar. In het algemeen wenschen B. en W. niet te verhoogen. In vergelij king met andere plaatsen zijn de salarissen in Voorschoten niet te hoog. Bij de ambte naren ter secretarie moest wel een cor rectie worden aangebracht; de verschillen waren te groot. De meteropnemer-incas- seerder schijnt bij den ambtenarenbond in een bijzondere gunst te staan, want reeds meerdere malen heeft men den Raad ge schreven. De Raad deed indertijd uit spraak, dat hij een behoorlijk inkomen heeft. Wethouder Mens valt het moderne hu welijk aan zonder kinderen en noemde de kindertoelage een zegen. Spr. hoopte, dat er nog eens een Rijkskinderfonds zal komen. De heer Braggaar neemt niet graag de wootden van wethouder J. A. Mens voor zijne rekening inzake het kinderlooze huwelijk en bleef zijn standpunt hand haven. De voorstellen werden ten slotte in stem ming gebracht. Het voorstel verlaging (in de toekomst) gemeente-werklieden werd aangenomen met 1 .stem tegen (J. Braggaar); het voorstel kindertoelage werd aangenomen met 1 stem tegen (J. Braggaar). Het voorstel-Braggaar, salaris meteropnemer-incasseerder te brengen op f. 1700, werd verworpen met 9 tegen 2 st. (J. Braggaar en L. J. van Leeuwen). De voorstellen van B. en W. werden aange- 3 3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7