GOUDEN HUWELIJKSFEEST. 75*te Jaargang WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 No. 22810 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HINDENBURG'S TOESTAND BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN F® PRIJS DER ADVERTENTIENj: 00 Cts. per regel toot advertentiën uit Lelden en plaatsen ,waar agentschappen van ons Mad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Nooideinékpiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PostdMlMe^ GiroiWt No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2>35; per week O.ia. Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.gl Franco per post f. 205 portokosten, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leideii brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, betreffende gronden, gelegen in den Rodenburger polder ten Oosten van den Lammen- schansweg, met ingang van 2 Augustus 1934 gedurende vier weken ter gemeente secretarie (afdeeling Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage zal liggen. De Burgemeester voornoemd, J. SPLINTER GZN., Weth. .loco-Burgemeester. Leiden, 1 Augustus 1934. 5304 ZONDAGSSCHOOL „DE 24 HUIZEN Geslaagd uitstapje. Gistermorgen verzamelde zich te negen uur een 150-tal kinderen van de Zondags school op het breede trottoir voor de Openbare School aan den Maresingel voor een reisje door het Gooi. Het was een lust die stralende oogen van blijdschap te zien, toen de drie groote touringcars kwamen voorrijden, want dat waren toch van daag „hun auto's". Vlug werd ingestapt en onder groot gejuich werd de tocht naar Zeist aangevangen. In de theeschenkerij bij de „Pyramlde van Austerlitz" werd eenlgen tijd volop genoten van den speeltuin. Er stond echter nog meer op het pro gram en nadat de „inwendige mensch" versterkt was, werd langs de Leusderheide koers gezet naar Hilversum waar het stadhuis en de studio's der verschillende omroepvereenigingen in het bijzonder de aandacht trokken. Intusschen was het weer tijd geworden om de dorst te les- schen waarvoor men in de „Gooische Boer" in Bussum reeds had zorg gedragen. Na van de frissche drank genoten te heb ben zag men de kinderen spoedig weer zwieren en draaien, rijden en glijden in de ruime speeltuinen. Even kroop nu de zon, die tot dusver zoo heerlijk geschenen had, weg en toen geposeerd werd voor „de ge voelige plaat" geschiedde dit niet bepaald op een droogje. Gelukkig was het maar van korten duur want, toen de terugreis, die over Amsterdam genomen werd, werd aangevangen, was het weer spoedig droog en wierp de zon weer haar koesterende stralen over bosch en veld. Evenals van den aanvang af klonken ook nu weer uit volle borst de Hollandsche liederen langs Hollandsche wegen- Voor de kinderen was het eind te spoe dig gekomen toen om acht uur weer voor het schoolgebouw werd gestopt, maar het klokje van gehoorzaamheid zou spoédig slaan om dan te droomen van toeren en spelen, van bosch en van heide DE OPVOLGER VAN PROF. SCHREINEMAKERS. Prof. Dr. A. E. van Arkel. Zooals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden mededeelen, is dr. A. E. van Arkel, scheikundige op het natuurkundig laboratorium van de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven als opvolger van prof. dr. F. A. H. Schreinemakers be noemd tot hoogleeraar in de anorganische scheikunde aan de universiteit alhier. De nieuw benoemde vertoeft momenteel te Zeil am See in Tirol. Dr. van Arkel werd in 1892 geboren te 's Gravenzande, waar zijn vader arts was. Hij volgde het Stedelijk Gymnasium in Den Haag, en studeerde aan de Universi teit te Utrecht, waar hij assistent was van prof. Hugo Kruyt. Na beëindiging zijner studie was de heer Van Arkel, die in 1929 gepromoveerd was op een proefschrift „Uitvlokkingssnelheid van het Seleensol" gedurende een jaar hoofdassistent van wijlen prof. Storm van Leeuwen alhier. In 1921 werd dr. van Arkel verbonden aan het natuurkundig laboratorium der N. V. Philips. Van zijn hand verschenen Inmid dels tal van werken voor een groot deel als vrucht zijner samenwerking met dr. J. H. de Boer, zooals „Chemische binding als electro-statisch verschijnsel", „Over de bereiding van hafnium" (dit was het nieuwe element, dat omstreeks 1924 door beide geleerden in chemisch zuiveren toe stand was gebracht), „De afscheiding van metalen uit de gasstaven", (het was hen n.l. gelukt verscheidene metalen hierdoor in een tot dusver ongekende graad van zuiverheid te bereiden). Dr. Van Arkel heeft voorts veel werk In het licht gege ven over het Röntgen-onderzoek van me talen. Van zijn werken noemen wij voorts „De bereiding van Urdkristalijn Wolfram", „Eigenschappen van den metalischen toe stand voornamelijk bij kristalisatie-ver- schijnselen", „Physisch-chemische eigen schappen van organische verbindingen, speciaal in verband met het dipol-mo- ment". Met wijlen prof. Ehrenfest is dr. Van Arkel bovendien in 1928 afgevaardig de voor Nederland geweest naar het Inter nationaal Congres voor Natuur en Schei kunde, dat na den oorlog in Rusland ge houden is. Later werd hij beroepen als directeur van het instituut voor schei- kunde-docenten te Leningrad. Deze be noeming heeft dr. van Arkel evenwel niet aangenomen. Te Eindhoven nam dr. van Arkel ook In het openbare leven een vooraanstaande plaats in, o.a. als voorzitter van de Volks universiteit en bestuurslid van de stich ting het Lorentz-Lyceum. DE DIRECTIE DER N. Z. H. JUBILEERT. In verband met het zilveren jubileum van ir. W. J. Burgersdijk, directeur van de N.Z.H.T.M. zijn heden alle stads- en interlocale trams van die maatschappij ge- pavoisseerd. Op de feestelijke viering, welke op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris slechts op zeer bescheiden wijze en in strikt intiemen kring plaats heeft, komen wij morgen nog terug. Vandaag is het precies een halve eeuw geleden, dat onze stadgenooten Adrianus ran den Broek en mej. Alida Elisabeth Brandt., wonende Samuel de Zeehofje 16, rich in de huwelijks-registers van den Burgerlijken Stand lieten inschrijven, ter wijl zij op 13 Augustus d.a.v. in den echt Werden verbonden. De thans 74-jarige bruidegom was on geveer 40 jaar als kleine schilderspatroon voor eigen rekening werkzaam; een ge deelte van dien tijd was hij tevens als schilder in dienst bij de Leidsche paar dentram. Twee-en-een-half jaar geleden noodzaakte zijn gezondheidstoestand hem de werkzaamheden neer te leggen en over te dragen aan een zijner zoons. Sindsdien bewoont het echtpaar het kraakzindelijk huisje in het Samuel de Zeehof. De bruid wordt a.s. Zaterdag 70 jaar, maar is nog terdege bij de pinken. Uit hun huwelijk werden 10 kinderen geboren, waarvan er nog zeven in leven zijn. Moge dezen tezamen met de 16 klein kinderen er in slagen hun ouders respec- tivelijk grootouders een prettigen gouden bruidstijd en onberzorgden levensavond te bereiden. DE VICTORIA REGIA IN BLOEI. Teneinde het publiek gelegenheid te geven de verzameling tropische moeras- en watenilanten in oogenschouw te ne men tijdens den bloei van de Victoria Regia, zal de Victoria Reglakas in den Hortus heden (Woensdag-) en morgen (Donderdag) avond van 911 uur geopend zijn tegen het gewone entrée van f. 0.25 per persoon. Leden van de Hortus-Stich ting hebben op vertoon van hun lidmaat schapskaart eenmaal vrij toegang. De Victoria Regia heeft zich dit jaar bijzon der fraai ontwikkeld en toont bladeren van meer dan twee meter doorsnede. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". Het jaarlijksche uitstapje naar „Groenendaal". Bovengenoemde vereeniging heeft giste ren haar jaarlijksche uitgaansdag naar „Groenendaal" gehouden. Des morgens te halfacht werd met 250 kinderen en 100 volwassenen, het vereeni- gingsvaandel en de groepsvlaggen en voor afgegaan door het Leidsche Politie Mu ziekgezelschap naar de N.Z.H.T.M. ge marcheerd en met twee extra trams naar het heerlijke bosch „Groenendaal" ge reden. Bij aankomst aldaar gingen de verschil lende groepen al dadelijk het bosch in, om onder leiding van de geleiders en geleid sters verschillende spelletjes uit te voeren. Het materiaal was aanwezig en naar har telust zag men de kinderen balletje rij den, touwspringen, hardloopen, zakloopen, handballen enz. Tusschentijds kwamen de groepen naar de consumptietent om zich te verkwikken. Zij werden getrakteerd op limonade, melk, krentebollen enz. en het was vooral een leuke aanblik toen alle gToepen in een grooten kring bezig waren broodjes met melk te verorberen. Een attractie, welke ruim een uur tijds vorderde, was het optreden van den heer T. Teysse, uit Hilversum, rijwiel-artist, die zoowel grooten als kleinen op span nende wijze bezig hield met zijn vele acrobatische toeren. Er werd mooi werk verricht en dat allen genoten bleek wel uit het herhaaldelijke applaus. In den middag trad de regen als spel breker op, doch hierdoor werd de goede 'stemming niet verstoord. Toen het weer opklaarde was het tijd huiswaarts te keeren. Te Leiden stond de muziekkapel „T. en D." gereed om het op gewekte gezelschap langs een omweg naar de „Eensgezindheid" te brengen. Veel pu bliek was hierdoor op de been en de politie zorgde voor een uitstekende regeling. Te ongeveer negen uur werd de stoet ontbonden en ging ieder voldaan huis waarts. Een woord van hartelijken dank moet gebracht worden aan de geleidsters en geleiders, die zich den geheelen dag heb ben inspannen om het den kinderen zoo prettig mogelijk te maken. Er is voor de kinderen nog een prettige dag in het vooruitzicht ,n.l. de kinderspelen op 1 Sep tember a.s. Het is weer een echte „Eens gezindheid-uitgaansdag" geweest. Het be stuur kan op dezen dag terugzien, met het gevoel zoowel volwassenen als kin deren een prettigen dag te hebben be zorgd. o TUINCONCERT „ENDEGEEST". Begunstigd door mooi zomerweer gaven het Zusterkoor „Onder Ons" directrice mevr. Stuurman en het muziekgezelschap „Orpheus" gisteravond een concert voor de patiënten van het gesticht „Endegeest". Het gebodene zoowel zang als muziek werd op hoogen prijs gesteld. Mevrouw Stuurman en de pianiste van het koor werden bloemen aangeboden. De Geneesheer-Directeur dankte allen voor den genotvollen avond. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juli 1934) ingelegd f. 496.041.29 en terugbetaald f.420.252.85; 131 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 110 boekjes geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.387 Inleggers, inclusief 1443 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Juli 1934 f. 8.585.701.93. In 4824 posten is indeze maand door den Afhaaldienst f. 14.029.75 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Brandstof Centrale, Levendaal 93, Lei den. Vennooten; D. Dusoswa, Leiden (Be perkende Bepalingen) en W. Chmela, Wassenaar (Beperkende Bepalingen). Fi liaal: Oude Vest 9, Leiden, Wijzigingen: Sigarenmagazijn Minerva", Vrouwen- steeg 18, Leiden. Uittredend eigenaar: G. W. van Weizen dd. 29 Juni 1934. Zeebad Noordwijk, Zuidboulevard 5, Bad- en strandbedrijf Overleden lid van Raad van Beheer: H Hoek, Noordwijk aan Zee. N. Dir.; R. Tappenbeck, Noord wijk. Nieuwe leden van Raad van Beheer: H. Hoek, Noordwijk aan Zee en H. Lief- ferink, Noordwijk-Binnen. Hedenochtend om halfnegen was door de behandelende geneesheeren te Neudeck het volgende bulletin over den toestand van Rijkspresident Von Hindenburg ge publiceerd „Ondanks den gunstigen nacht, dien de Rijkspresident heeft doorgebracht, neemt de zwakte toe. President Von Hindenburg is bij zijn volle bewustzijn en koortsvrij. De polsslag is zwakker." Nader wordt gemeld, dat er in den loop van den morgen niets is veranderd. Von Hindenburg is volledig bij kennis en heeft tegen den middag iets gegeten. GEREF. UX.O.-KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT 20 A. (Hoofd: de heer W. G. Aldershoff). Bij de gehouden Mulo-examens in Den Haag slaagden voor Diploma B: A. T. Kraan. J. Bonda, J. v. d. Haak en H. La- bordus en voor Diploma A: A. v. Oosten- brugge. B. Muys, J, Lasschuyt, W. J. La- man, H. v. Egmond, J. Ketel. H. v. Kapel, P. M. de Joode, N. de Groot, J. Lit, A. Molijn, J. G. Lamers. L. Kurpershoek,. M. A. Ham. C. v. d. Zwan, P. Verra, A. Smit- tenaar. H. v. Reijn, C. v. Dam. H. Bösecke, allen leerlingen d:er Geref. Ulo-Sohool. „DE TREKVOGELS" OP STAF. Hedenmorgen vertrok met vrij gunstig weer de troep „De Trekvogels" van de Ned. Chr. Padvindersver. afd. Leiden, naar Schaersbergen, gemeente Ede. alwaar een boerderij is gehuurd om de jongens eens flink van bosch en hei te laten genieten. Het is voor de ouders een prettig idee, te weten, dat hun jongens geen last van wind en regen behoeven te hebben, daar gekampeerd wordt in de boerderij zelf, waar ook ruimschoots gelegenheid is voor binnenspelen. Onder leiding van Hopman Groeneveldt en vaandrig Dingjan belooft het voor de jongens een prettige tijd te worden. o Onze stadgenoot, de heer J. A. Bever sluis is geslaagd voor 't examen hoofdakte. Het kinderkoor „Zang Zij Onze Leus" alhier, directeur de heer A. Teljeur, be haalde op het concours, gehouden 31 Juli te Soestdijk, in de 2de afdeeling Kinder koren. een eersten prijs met 304 punten. Een twintigtal leden van de Jonge- liedenvereeniging, onderafdeeling van de Jongelingsvereeniging „Prediker 12a", Jan- vossensteeg, zijn per rijwiel van hier naar Baarn vertrokken om aldaar eenige dagen te kampeeren. In 't laatst van deze week keeren zij per trein naar huis terug. Bij minlsterieele beschikking is de vergoeding wegens gemis van levensmid delen bij de korpsen van het leger gedu rende de maanden Augustus, September en October 1934 vastgesteld op 39 cent per rantsoen. DUITSCHLAND. Hindenburg's ziekte - Dagorder aan de S. A. Alle ministers zijn in verband met den toestand van president Von Hindenburg naar Berlijn geroepen. De pers onthoudt zich van commentaar. Alleen de „Deutsche Zeitung" heeft een uitzondering gemaakt en het blad is dan ook voor acht dagen verboden. De ont sporing van dit blad komt voor in de slot alinea van een overigens onbeduidend ar tikel, welke alinea aldus luidt: „Het is even ijdel om voor het geval van zijn ver scheiden (hetwelk, daar moeten wij nog eens den nadruk op leggen, in onge- wenschte nabijheid is gekomen) overwe gingen te houden over de eventueele op volging. De partijstaat van Weimar met zijn wisselvallig spel van intrigues, van egoïstische groepen van belanghebbenden is vernietigd. Het lot van 't Duitsche volk en dus ook elke beslissing berust in één hand, in die van den leider." De chef van den staf heeft de volgende dagorder aan de S.A. uitgevaardigd: Op 1 Augustus is de S.A.-vacantie ten einde. Met dezen dag vangt de volledige dienst weer aan. Tegelijkertijd vervallen alle, met de vacantie samenhangende be perkingen. B.v. die betreffende het werk der staven, het dragen van uniformen enz. Daarmede verschijnt de S.A. weer volledig in ons volk, om zich met vastbe radenheid in de eerste frontlinie te wijden aan haar taak. Weliswaar in een anderen geest dan tot uiting kwam in de vacan- tiebepalingen van de thans uit den weg geruimde verraders. De S.A. wil en moet terug naar den ouden koers, die haar groot en sterk heeft doen worden en waaruit zij kunstmatig tegen haar wil is weggeleid. Eenvoud, voorbeeldige houding in en buiten dienst, verbondenheid met volk en beweging, zijn de principes der S.A., waarin zij zich verbonden weet met den leider en die haar tot een krachtig onbreekbaar instrument In zijn hand maken. Leve de leider, leve Duitschland! BINNENLAND. Een wetsontwerp is ingediend tot ont eigening voor aanleg van het kanaalvak van Jutphaas tot de Lek bij Wijk bij Duurstede. Binnenland, Se Blad). Een onderhoud met den Oostenrijk- schen zaakgelastigde te 's-Gravenhage, (le Blad). Een tweede radiorede van den heer W. F. van Hoeven, over de herziening van de steunregeling. (Binnenland, 3e Blad). De heer C. J. P. Zaalberg treedt niet meer op als voorzitter van het Werkfonds 1934. (Binnenland, 3e Blad). Officieele opening der Coöp. Boerenleen- bank te Boskoop. (3e Blad). Tot burgemeester van Arnhem is be noemd de heer H. I. J. Bloemers burge meester van Groningen. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. De moordenaars van Dollfuss terecht gesteld. (le Blad). Het Engelsche parlement op recès. (Buitenland, le Blad). De S.A. weer in dienst. (Buitenland, le Blad). FRANKRIJK. De geheimzinnige Stavisky-cheques. De vroegere kasbode van een der Sta- visky-ondernemingen, die eenige dagen ge leden verklaard heeft inlichtingen te kun nen verstrekken omtrent de geheimzinnige Stavisky-cheques, die op naam van „Tardilulden, is door den rechter van, instructie verhoord. Hij heeft beweerd, dat hier sprake is van een decorateur, ge naamd Tardif, die verschillende opdxacten van Stavisky zou hebben uitgevoerd. ENGELAND. Hooger- en Lagerhuis op reces. Het Hooger- en het Lagerhuis zijn tot 30 October op reces gegaan. Indien het openbare belang het eischt zullen zij eer der bijeenkomen. Baldwin vertrekt 8 Augustus naar Aix les Bains. Neville Chamberlain wordt plv. premier. HONGARIJE. Communistisch complot ontdekt. De politie is een communistisch complot op het spoor gekomen, volgens hetwelk er in Augustus een opstand zou uitbreken. Niet minder dan veertien communistische leiders werden gearresteerd. Door de nauwlettende actie van de politie is het complot in den kiem ge smoord, o ITALIË. Handelsverdrag met Bulgarije. Het te Rome .tusschen Italië en Bulgarije geteekende accoord tot het stimuleeren van. levendiger handelsbetrekkingen houdt in: een volledig handels- en scheepvaartver drag, het instellen van twee lijsten, waarin, de tariefbepalingen vastgelegd zijn, een overeenkomst betreffende den ruil van, vleesch. een protocol, dat voorziet in de vorming van een gemengde commissie tot bestudeering van de uitbreidings-mogelijk- heden van den goederenruil. Officieus wordt medegedeeld, dat deze reeks overeenkomsten de eerste volledige regeling der Italiaansch-Bulgaarsche eco nomische betrekkingen vormt. Tot nu toe waren deze slechts geregeld door bepalin gen, die de meestbegunstigingsclausule bevatten. Gedurende de laatste 5 jaar waren de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen sterk teruggekropen, waaronder vooral de Italiaansche uitvoer had te lijden RUSLAND. Vijf doodvonnissen wegens sabotage. In een proces tegen ingenieurs der Oeral-Machinefabriek in Jekatherinenburg zijn vijf doodvonnisen geveld wegens sabo tage en brandstichting. De veroordeelden zijn de chemische leider der fabriek, een bedrijfsleider, twee andere ingenieurs en een arbeider. De executie heeft inmiddels reeds plaats gehad. De veroordeelden zijni gefusilleerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1