Jij moet altijd mee TWEEDE RADIOREDE OVER DE STEUNREGELING. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 1 Augustus 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS. DOOR DEN HEER W. F. VAN HOEVEN Begin nog heden met ykd£clandschela/idfmsb^ PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Donderdagnam. half acht, ds. R. Kok van Veenendaal. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijssen A. F. P. Pop te Monster. Bedankt voor Noordwijk (Gron.) J. H. Witkop Jr. te Norg (Dr.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuwolda (Gron.) dr. J. v. a. Linden, cand. te Leeuwarden. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Algemeene vergadering te Alkmaar. Heden en morgen wordt te Alkmaar de 88ste algemeene vergadering gehouden van het Ned. Onderwijzers-Genootschap. De voorzitter van het N.O.G., de heer H. J. Bon. sprak de openingsrede uit, waar aan wij het volgende ontleenen: In zeer moeilijke tijdsomstandigheden komen wij samen. Voor zeer velen uit het corps zijn de levensomstandigheden uiterst bezwaarlijk geworden, naderen door werkloosheid de grens van armoede, zoo die grens hier en daar al niet over schreden is. Het aantal wachtgelders is met honderden vermeerderd, voor een tweede categorie is het salaris opnieuw in belangrijke mate teruggebracht, voor de jongeren is er geen kans op het verkrijgen eener betrekking. Spr. constateerde, dat de regeering maar voortgaat met het on beperkt openstellen van de gelegenheid tot opleiding voor het onderwijzersambt. Ingrijpende maatregelen zijn noodig om de werkloosheid in het onderwijzerscorps te bestrijden. De regeering zal regelend hebben op te treden inzake de opleiding; voorts zal de regeering zich hebben te beperken in mogelijk verdere maatregelen en besluiten tot opvoering van het leer lingental per onderwijzer en beperking van het aantal openbare scholen, zoodat het aantal wachtgelders niet nog grooter wordt dan het thans reeds is. De regee ring zal ook dienen over te gaan tot wat door de verschillende onderwijzers-organi saties is gevraagd: de gelegenheid schep pen tot vervroegde pensionneering. zoodat wachtgelders kunnen worden herplaatst en binnen niet te langen tijd bij vrije sol licitatie de jongeren ook de kans op het verkrijgen eener betrekking zouden kun nen hebben. Spr constateerde tot zijn leedwezen, dat bij het zestig-millioen- plan, beschikbaar gesteld voor werkver ruiming en bestrijding der werkloosheid, het onderwijs niet is betrokken. De heer Bon wees vervolgens op het feit, dat voor het eerst sinds de Instelling van een afzonderlijk ministerie van onderwijs een voorstander van openbaar onderwijs als minister aan dat departement staat. Hard is er gewerkt en spr. herinnerde aan het noodwetje-Marchant van 4 Augustus inzake beperking in den bouw van bijzon dere scholen. Ongerustheid wekte de cir culaire van 20 Juli 1933 aan verschillende burgemeesters betreffende de opheffing van openbare scholen in hun gemeente. Tot eind April 1934 zijn 48 beroepen in zake het behoud der school bij de Kroon behandeld, waarbij in 45 gevallen het in gestelde beroep ongegrond is verklaard. De practijk komt hierop neer, dat open bare scholen worden opgeheven, maar bij zondere scholen van gelijken of kleiner omvang blijven ongemoeid. Spr. wees er op, dat de bezuiniging, die de regeering verkrijgen wil door opheffing van scholen alleen ten laste komt aan het openbaar onderwijs en dat ondanks het feit, dat de minister zelf in de Tweede Kamer vorig najaar nog eens uitdrukkelijk onder de aandacht heeft gebracht, dat de grond wettelijke positie van het openbaar onder wijs anders is dan die van het bijzonder onderwijs en dat de overheid er voor te zorgen heeft, dat alom gelegenheid zij voor het genieten van openbaar onderwijs. De houding, aldus de voorzitter, die mi nister March ant als voorstander van open baar onderwijs aanneemt, is voor ons een nog niet opgelost raadsel. Aan de hand van verschillende voorbeelden trachtte spr. aan te toonen, dat. wanneer men de overwegingen in de Koninklijke Besluiten wat meer op den keper beschouwt, die houding nog raadselachtiger woTdt, en dat bij het nemen van beslissingen het volgen van een vaste lijn niet geschiedt. Het verzenden van de circulaire aan de burgemeesters is wat haar uitwerking be treft. niet alleen beperkt gebleven tot de door den minister met name aangewezen scholen, zij heeft de idee gewekt, dat het openbaar onderwijs wel het allereerste object is. waarop bij de plannen tot be zuiniging niet alleen het eerst, maar ook het krachtigst kan worden aangevallen. Verschillende autoriteiten en colleges heb ben ons ongevraagd geadviseerd of be sloten tot opheffing van openbare scholen en hebben reorganisaties van het openbaar lager onderwijs op grooten schaal door combineering van scholen, hergroepeering van leerlingen, opvoering van het leerlln- gental per onderwijzer, voorbereid of aan genomen. De heer Bon eindigde zijn openings woord met. de opwekking, altijd en overal den autoriteiten voor te houden, af te zien van het nemen van drastische bezuini gingsmaatregelen ten aanzien van het openbaar onderwijs, want men doet daar door tekort aan het kind van heden en benadeelt daarmede de toekomst van ons volk. o ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. xn. In de zitting van gisteren werd een voor stel van ds. D. A. v. Krevelen van Deinum in betrekking tot art. 25 van het regle ment op de vacaturen in handen gesteld van de commissie voor de nieuwe wets voorstellen. De Synode keurde goed de naamsveran dering van de gemeente van Hollandsche- veld Z.O. in Elim. Vervolgens kwam aan de orde het ver- BRANDEN. Gisteren is te Steggerda een brand uit gebroken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer J. L. de Vries. De brand greep snel om zich heen, zoodat, daar de brand weer bij gebrek aan water niets kon onder nemen, slechts weinig kon worden gered. De Inboedel en de landbouwwerktuigen gingen dan ook verloren. De eigenaar is door de politie aangehouden ten einde te worden verhoord. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de woning van den heer P. Kes- sels te Bergen, gelegen aan den weg naar Siebengewald. De geheele boerderij ging in vlammen op. Verzekering dekt de schade. Gisteravond zijn tijdens een hevig on weer. vier stroobergen, staande bij de Strookartonfabrlek De Dollard te Nieuwe Schans in brand geraakt. De spuiten uit Winschoten, Beerta en Driebosch werden dadelijk gealarmeerd. Evenwel viel tegen de geweldige vuurzee niets uit te richten. De brandende stroopakken stortten met tientallen naar beneden, waardoog het vuur weer verder in de hoopen kon inwer ken. Men vreest, dat door de geweldige hitte de fabrieksmuren zullen scheuren en de machines door uitzetten der assen groote schade zullen oploopen. Het staat wel vast, dat van de vier millioen K.G. stroo niets behouden blijft. De waarde van het stroo wordt geschat op f. 10 per 1000 K.G., zoodat de schade door verlies aan stroo ongeveer f. 40.000 zal bedragen. Het stroo, dat grootendeels van den oogst 1933 is, is verzekerd op beurspolls. Een drietal jonge ooievaars, dat zijn nest op een der stroohoopen had, werd gered. Voorts sloeg de bliksem in de woning van den vrachtrijder Meulman te Vlagtwedde en in die van den landbouwer Hommes te Boertange. Met moeite wist men door vereende krachten van omwonenden de levende have te redden. Verzekering dekt de schade. Gisteren ontstond er door bliksem inslag brand in de kapitale boerderij van den landbouwer Horstink te Luur. Het vuur greep snel om zich heen en weldra was de geheele boerderij afgebrand. De inventaris ging verloren. De schade wordt geschat op f. 15.000 en wordt door verze kering gedekt. De brandweer kon slechts een hooimijt en een schuur behouden. GESCHIL BIJGELEGD. Er heeft een bespreking plaats gehad tusschen den heer Kolfschoten, burgemees ter van Edam, den heer E. Wark, opper- brandmeester in die gemeente, en den wet houder den heer Konlngs. Hierbij is defi nitief het conflict tusschen twee eerstge noemde personen, ontstaan bij het incident tijdens den grooten brand der vereenigde touwfabrieken, uit den weg geruimd. Zoo als men weet, had de heer Wark tegen den burgemeester een klacht ingediend bij de Justitie in verband met het hem verleende ontslag uit zijn functie tijdens den brand en het daarbij dreigen met een browning. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Gistermiddag is te Wageningen bij een kort onweer de 60-Jarlge landbouwer C. Vermeer, die op een akker aan den Dle- penweg achter een roggeschelf voor den regen schuilde, door den bliksem getrof fen en gedood. De man laat een vrouw met vijf kinderen achter. slag in betrekking tot het kerkelijk hooger onderwijs, waarbij allereerst in bespreking kwam het verslag van de kerkelijke hoog leeraren over den staat van het Hooger Onderwijs gedurende den cursus 1933-1934. In Leiden werden 190 studenten inge schreven w.o. 2 vrouwelijke en waarvan 31 voor de eerste maal. In Utrecht werden 242 studenten ingeschreven, w.o. 55 voor de eerste maal. Er waren geen vrouwelijke studenten bij. Wel zijn er momenteei 4 vrouwelijke studenten in Utrecht in de theologie. Een vrouwelijk student deed het kerkelijk voorbereidend examen. In Gro ningen zijn 66 studenten ingeschreven w.o. 15 voor de eerste maal. De beide prae- adviseerende hoogleeraren, prof. dr. A. v. Veldhuizen van Groningen en prof. dr. M. van Rhijn van Utrecht, gaven nog enkele inlichtingen. Met dankbaarheid nam de Synode kennis van de fraaie schenking van wijlen prof. dr. H. U. Meyboom aan de kerkelijke bibliotheek. Na toelichting door prof. dr. M. v. Rhijn diende deze een voorstel in tot wijziging van het slot van art, 7, alinea c van het reglement op het examen bedoelende te verkrijgen vrijstelling van testimonia voor het proponentsexamen. De Synode ver wierp dit voorstel echter met 14 tegen 5 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde het rap port van de commissie tot bestudeering van het vraagstuk van de opleiding van de evangeliedienaren in de Ned. Herv. Kerk en de e.v. daarin aan te brengen verbete ringen. Als rapporteur trad op ds. J. Boon stra van Gieten. De president gaf van deze aangelegenheid een nadere toelich ting. In 1931 werd bij de Synode terzake een voorstel ingediend om een commissie te benoemen. De kerkelijke hoogleeraren gaven over deze materie hun advies. Bij de Synode van 1932 kwam een rapport in. Deze droeg daarop aan de Algemeene Sy nodale commissie op om ook het advies te vragen van de staatshoogleeraren en an dere daarvoor in aanmerking komende personen. Tot leden van de commissie van rapport werden benoemd de heeren dr. J. G. Weyland te Veere; prof. dr. W. J. Aal- ders te Groningen; ds. A. B. te Winkel te 's-Gravenhage en ds. J. Boonstra, welke commissie aan de Synode van '33 diligent- verklaring aanvroeg. De Synode besloot in de zitting van heden deze materie aan te snijden. De president verdaagde de zitting tot heden- RECLAME. 5281 waarheen ik ook aal Mei jou bij mij, wordt nooit een dag bedorven door hoofdpijn, kiespijn, of onlekker zijn I Zoo'n "Akkertje" verdrijft dadelijk al Uw klachten. Onmisbaar op reis. "AKKER'TJES kosten slechts 52 cL per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 cl. (omzetbelasting inbegrepen). VERDRONKEN. Het zesjarig zoontje van den heer Wal- hout te Tilburg is gistermiddag bij het spelen in de Plushaven aldaar geraakt en verdronken. HET ZWAKKE GESLACHT. Tusschen mej. K., 21 jaar, wanende ln de Bakkerstraat en de 24-jaxige mej. S., wonende ln de Tulpenstraat te Haarlem, bestond sinds eenlgen tijd oneenlgheid. Belde vrouwen zijn gehuwd. Gisterochtend hadden zij ruzie gemaakt; ze waren elkaar ln de haren gevlogen zoodat de buren tus- schenbelde moesten komen. Gisteravond was mej. K. weder naar de Tulpenstraat gekomen met de bedoeling haar vijandin op te zoeken. Toen zij uit een winkel kwam. zag zij haar staan, pratend met eenige buren, Mej. K. ging op haar af en begon ruzie te maken en te schelden. Ten slotte viel ze haar aan. Een korte poos waren de vrouwen handgemeen. Mej. S. poogde te ontkomen en liep in de richting van haar woning. Mej. K. zette haar na, haalde een mes te voorschijn en viel haar in den rug aan. Zij bracht haar een diepe steek in den linker dij toe, Mej. S. zakte ineen, luid schreeuwend. Zij werd opge vangen door haar broer, die zijn hevig bloedende zuster naar zijn woning mee nam De daderes vluchtte, nadat zij hert mes op het dak van een woning had geworpen, waar het door de politie gevonden is en in beslag genomen. Gisteravond laat was zij nog voortvluchtig. Me). S. werd opgenomen In het St. Eli- sabethsgasthuis. Zij had een diepe, doch niet gevaarlijke wond. Den heelen avond bleef het rumoerig in de Tulpenstraat. De politie moest de orde handhaven, omdat er kans bestond dat de mannen der belde vrouwen de zaak verder zouden uitvechten. Reeds hadden zij ge poogd met schoppen en bijlen elkaar te lijf te gaan. doch de politie wist een ge vecht te verhinderen. (Vad.) DIEFSTAL IN EEN HOTEL. Voor f. 10.000 meegenomen. Toen Zondagavond een inwoner van Rotterdam, die met zijn echtgenoote lo geert in een groot hotel te Vlissingen, op zijn kamer kwam, bleek, dat daar diefstal was gepleegd. Het echtpaar vermiste drie halskettingen, bezet met brillianten en een platinaspeld met twee groote en twee kleine brillianten, alles tezamen een waar de vertegenwoordigende van ongeveer f. 10.000. De commlsaris van politie, die op dat oogenblik in het hotel vertoefde, begon onmiddellijk met een onderzoek, dat nog voortduurt. Het gestolene was verzekerd en de verzekeringmaatschappij heeft f. 1000 uitgeloofd voor aanwijzingen, die er toe leiden licht in dezen diefstal te brengen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DILLINGER-EPILOOG. Familieleden van Dilllnger zijn va der, zuster, halfbroer en zwager vormen thans een „nummer" ln een Veaudevllle- theater in Indianapolis, teneinde gelden bijeen te brengen voor de begrafenis van den gangster. Zij zullen gedurende een week zesmaal per dag optreden. De vader van Dilllnger verklaarde in verband daarmede, dat hij hiertoe was overgegaan omdat de belastingen en de droogte zijn farm hadden „opgegeten", zoodat hij geen geld had voor de begra fenis van John. Wel was er iemand ge weest, die hem tienduizend dollar had aangeboden voor het lijk van den gedoo- den bandietenkoning, maar de oude Dil llnger had het niet over zijn hart kunnen verkrijgen dit aanbod te aanvaarden. MARCONI'S NIEUWE UITVINDING. „De blinde loods". In tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten, officieren van de Italiaansche marine en koopvaardij, en vertegenwoor digers van de pers. heeft Marconi aan boord van zijn jacht, een demonstratie gegeven van zijn nieuwe uitvinding om schepen bij volstrekt onvoldoende zicht het binnen loopen van een haven te ver gemakkelijken. Het jacht, dat van het nieuwe apparaat is voorzien, passeerde goed tusschen twee boeien, die zeer dicht bij elkaar waren gelegen, terwijl de offi cieren. die met de navigatie waren belast, met gordijnen van de buitenwereld waren afgesloten, zoodat zij niets van de om geving konden zien. morgen 10 uur. Gisteravond heeft de referendaris van het Departement van Sociale Zaken, de heer W. F. van Hoeven, inspecteur voor de steunverleenlng, wederom een radio rede gehouden over de herziening der steunregeling. In verband met commen taar, dat verschenen is naar aanleiding van de eerste rede, welke de heer van Hoeven voor de radio heeft gehouden en waaruit bleek, dat men op sommige pun ten den spreker niet juist begrepen had, terwijl hem ook is gebleken, dat er ge meentebesturen zijn, die de voorschriften niet goed toepassen, meende de heer van Hoeven nog eens deze zaak te moeten be lichten en eventueele misverstanden uit den weg te ruimen. In zijn vorige lezing wees hij op het euvel, dat herhaaldelijk gevallen van ver lagingen van steunultkeerlngen gepubli ceerd worden, zonder de gegevens te ver melden, die voor een beoordeeling van het geval noodzakelijk zijn. Tot sprekers vol doening heeft hij geconstateerd, dat men behoudens in een enkel geval, zijn op merking ten deze ter harte heeft geno men. De heer van Hoeven betoogde voorts, dat er Inderdaad belangrijke verlagingen zijn, maar uit zijn vorige rede bleek ook duidelijk dat niet immer steunverlaging heeft plaats gehad. Spr. handhaafde zijn bewering, dat van hen, die het het slechtst hadden, niets is afgenomen en ln verschil lende gevallen zelfs verhoogingen plaats vonden. Uiteraard moet het aantal verlagingen belangrijk grooter zijn dan het aantal ge vallen, waarin men gelijk blijft, of iets meer krijgt. De opzet van de geheele her ziening toch was bezuiniging en men kan bezwaarlijk verwachten dat, als er bezui nigd moet worden, de uitkomst der her ziening anders zou zijn. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het tekort op de ge meentebegrotingen voor werkloozenzorg dit Jaar 25 millioen gulden bedraagt, niet tegenstaande er op alle mogelijke gebieden door de betrokken gemeenten drastisch is bezuiningd en de belastingen tot het uiterste zijn opgevoerd. De gemeenten, die noodlijdend zijn en die, welke dit jaar de kosten van werkloozenzorg in het geheel niet of slechts gedeeltelijk konden dekken hebben reeds het uiterste punt van be zuiniging en belastlngverhooging bereikt; zij kunnen daarom niet blijven doorgaan met bezuinigen en opschroeven van ds belastingen. Het aantal gemeenten, dat de begrooting niet sluitend kan krijgen, zal daarbij eer toe- dan afnemen, daar de uitgaven niet noemenswaard verminderen en de inkomsten steeds meer achteruit zullen loopen. Daarbij kan geredelijk wor den aangenomen, dat de kans groot is, dat het tekort van 25 millioen het vol gende jaar nog grooter zou zijn, als er geen maatregelen zouden worden genomen. Spr. illustreerde dit met enkele cijfers. Voor alle gemeenten in ons land tezamen wordt blijkens de gemeentebegrootingen voor 1934 op een uitgaaf voor werkloozenzorg gerekend van 108 millioen. Van deze 108 millioen ls 25 millioen niet gedekt. Dit tekort kan niet door bezuiniging op steun verleenlng worden weggewerkt. De ver mindering, die door de plaats gehad heb bende herziening zal worden verkregen, is veel en veel minder dan 25 millioen, zoodat zonder twijfel dit jaar er een be langrijk tekort zal overblijven. Daarna wijdde spreker eenige woorden aan de instelling van het Werkloosheids- subsidiefonds en wees er daarbij op, dat de maatregel om alle gemeenten te doen bijdragen in de kosten van werkloozen zorg zelfs de moeilijkheden nog niet ge heel zal kunnen ondervangen en dekking van de werkloosheidslasten uit de gewone middelen slechts zal kunnen worden ver kregen, Indien de bedoelde maatregel ge paard zou gaan met een daadwerkelijke versobering van de huishouding van dl) gemeenten, waar dat tot nu toe niet ol niet voldoende plaats vond. Uit de mededeeling der Regeering blijkt voorts, dat het in 1934 ontstane tekort slechts geleidelijk zal kunnen worden weggewerkt en dat verwacht wordt, djt slechts door een aantal ingrijpende maat regelen het zal gelukken de begrootingea voor 1935 sluitend te krijgen. Wie meer en wie minder krijgt, De heer van Hoeven gaf vervolgens een overzicht van de gevallen, waarin mm niet minder heeft gekregen en van dit, waarin men een hoogere ultkeering ont ving. In Amsterdam bedroeg ae gemid. delde ultkeering in de week voor de her ziening f. 12.72 en na de herziening f. 11.51, Een gemiddeld verschil van f. 1.39, over de gevallen, waarin verlaging heeft plaati gehad. Van de rond 24.000 ondersteunden in Amsterdam ontvingen er 757 een hot gere uitkeering en veranderde van US) ondersteunden de uitkeering niet. In Rot terdam ontvingen 20.643 van de 26.553 ondersteunden minder, 4420 bleven gelijk en 1490 kregen een verhooging. De verla ging alleen berekend over degenen, dis minder kregen, bedroeg gemiddeld f. 1.38, De verhoogingen in Amsterdam en Rot terdam liepen van 25 cent tot f. 4.25. Spr. wenschte nog eens nadrukkelijk vast te stellen, dat er niet van een alge meene verlaging kan worden gesproken, omdat een aantal arbeiders hun oude ult keering hebben behouden, andere zelö meer kregen dan vroeger, dat er naar ge streefd ls de noodzakelijke vermindering van uitgaven te verkrijgen door verminde ring van de ultkeerlngen, die relatief het hoogst waren, van de uitkeerlngen ln de eerste plaats van de kleine gezinnen met hoogere loonen, voorts in het algemeen van de gezinnen met inkomsten van kinderen en voor zooveel de grootere ge zinnen betreft, alleen van hen, die relatief de hoogste uitkeerlngen hadden. De vermindering der steunultkeerlngen is dus niet botweg met een bepaald per centage over de geheele linie geschied doch het beschikbare bedrag is naar de behoeften meer gelijkmatig verdeeld. Vervolgens besprak de heer Van Hoeven nog de nieuwe schalen der maxlmumuit- keerlngen. Uit de door hem verstrekte cijfers blijkt duidelijk, dat de verhoogins van de maximum-uitkeering niet uitslui tend heeft plaats gehad voor de zeer groote gezinnen met zeer lage loonen, doch dat de groote gezinnen zelfs bij hoogeer loonen verhooging van de maximum-u!- I keering hebben gekregen. Tenslotte vestigde spreker nog de aan dacht op de vele moeilijkheden, waarop men bij een juiste toepassing der regeling het oog moet houden. Eén daarvan ls dt aftrek van den huurtoeslag. Hierover zeldr de heer van Hoeven, dat de maxima der schalen zoowel voor gemeenten met all zonder huurtoeslag gelden. Deze gemeen ten hebben dezelfde maximum-uitkeerin- gen. Men heeft thans niets ander te doen dan na te gaan of het berekende be drag niet hooger is dan het bedrag op de schaal van maximum-ultkeeringen aan gegeven. Alleen als het bedrag van de schaal lager is dan het berekende bedrag, moet het bedrag van de schaal worden uitgekeerd. In alle andere gevallen hei berekende bedrag. De schaal geeft der halve de grens aan van de uitkeeringen, ongeacht of huurtoeslag wordt toegekend of niet. Men trekke dus noch van de be dragen der school noch van het absolute maximum iets af, als geen huurtoeslag of minder dan f. 2.50 huurtoeslag wordt toe gekend. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat het nieuwe systeem voor de verdeeling der gelden bevrediging zal schenken. NOODWEER IN SPANJE. Boven het Spaansche stadje Mota del Marques ln de provincie Valladolië heeft een hevig noodweer gewoed, waardoor de door de stad stroomende rivier bulten haar oevers trad. Tengevolge van de overstrooming stortten negen huizen in, terwijl de geheele reeds binnengehaalde cogst vernield werd. Aangezien ook de straatweg door het water gedeeltelijk is verwoest, ls het verkeer geheel gestaakt. ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD. Een vrouw, die om haar acht-jarig doch tertje te straffen een arm van het kind boven een gasvlam hield, waardoor het meisje ernstige brandwonden opliep, stond terecht voor de rechtbank te Los Angeles. De buren hadden het kind hooren gillen en de politie gewaarschuwd, die de ont aarde moeder arresteerde. De vrouw werd heden veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf. GROOTE BOSCHBRANDEN IN BRITSCH-COLUMBIE. In Britsch-Columbla, in het gebied tus schen Nelson en de grens der Vereenigde Staten, woedt een reusachtige boschbrand. Honderden vrijwilligers nemen deel aan het blusschingswerk. Verschillende kam pen van boscharbeiders en verscheidene huizen zijn in het district Kootenay een prooi der vlammen geworden. Ook ver scheidene houtzagerijen zijn door het vuur vernield. o DE SVEN HEDIN-EXPEDITIE. Volgens berichten uit Oeroemtsji (Mon golië) is de expeditie van Sven Hedin daar aangekomen. Zij zal spoedig weer opbre ken om haar onderzoekingen voort te zet ten. De Chineesche autoriteiten hebben be sloten, het wetenschappelijke werk der on derzoekers te steunen. RECLAME.5276 „Wat Mijnhardt maakt is goed." BEDRIEGERS ONTMASKERD. Een ongewoon brutaal bedrog, gepleegd door twee jonge mannen, ls te Berlijn aan het licht gekomen. De 24-jarige Hans Kaeszingk en de 21-jarige August Alberts vestigden een zoogenaamd reisbureau, dat gezelschapsrelzen naar de Noord- en Oost zee, alsmede naar Scandinavië zou onder nemen, Zij „werkten" afwisselend te Ber lijn en Stettin. In Berlijn bezochten zij meestal kleine café's, waar zij reclame biljetten ophingen en zich door den kas telein de adspirant-reizigers lieten aan wijzen. En door de buitengewoon goed- koope prijzen werden er inderdaad steeds slachtoffers gevonden. Graag betaalde men de lage vooruitbetaling van 5 15 Mark, waarbij de dag van vertrek werd overeen gekomen. Inderdaad werd de reis begon nen in een touringcar door de bedriegers geleverd. Evenwel niet verder dan Stettin. Deaar aangekomen, steeg het gezelschap uit. om „de reis" voort te zetten, terwijl de ondernemeirs met de touringcar on- middelljk naar Berlijn terugkeerden Zee' onaangenaam was dan de groote verras sing voor de varantlegangers, tot de con clusie te komen dat de hen overhandigde coupons voor de reis naar de badplaatsen of naar de Noorsche landen in het geheel niet geldig waren. De gedupeerden waren dan gedwongen om öf terug te keeren, öf hun reis oo eigen kosten voort te zetten. De bedriegers zijn nu door de Berlljnscne politie gearresteerd. 2j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10