HAAS Instelling van een Werkloosheidssubsidiefonds. T5*e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Juli 1934 Derde Blad No. 22808 f KUNST EN LETTEREN. BINNENLAND. Tot ontlasting der gemeenten. Heffing van opcenten op verschillende belastingen. FAILLISSEMENTEN. MARIE DRESSLER. Groot verlies voor de filmkunst. MARIE WESSt-fR Naar wij vernemen is de bekende film- tnlce Marie Dressier Zaterdag JJ. na een tngdurige ziekte te Sancta Barbara over- den. De dood trad rustig in, terwijl zij uiten bewustzijn was. Zij heeft twee jaar mg geleden aan een kankeraandoening. Met het heengaan van Marie Dressier, liens eigenlijke naam Leila Koerber jidde, lijdt de hedendaagsche filmkunst n harer belangrijkste verliezen. ZIJ telde alle deelen van de wereld duizenden anhangers, zoowel onder de ouderen als nder de jeugd .terwijl zij tevens de liefde au velen won door het feit, dat zij een goot deel van haar inkomen besteedde er ondersteuning van haar minder talent- olie collega's of van hen, die achterultge- pan waren. De groote karakterspeelster n; de dochter van den officier Alexan- fer Koerber en de musicienne Anne Hen- toon en werd omstreeks 1870 het uiste jaar is niet bekend geboren te ioburg in Canada. Marie Dressier was 15 jaar oud, toen zij Ie rol van „Cigarette" vervulde in Ouida's Inter two flags" en onmiddellijk vestigde ij de aandacht op haar buitengewoon ta rnt. Van toen af aan was haar succes inekerd, al zijn haar tallooze moellijk- eden niet bespaard gebleven. Toen de [Imindustrie begon op te komen, poogde taie Dressier ook daarbij successen te traveren, maar dit werd aanvankelijk een ittere teleurstelling. ZIJ maakte wel een oedtn indruk, maar de producers erken- en haar toch niet als een ster van de eiste grootte, gelijk dat wel bij het too isel het geval was. Het is merkwaardig, lit zij het daartoe bij de film op den te wel heeft kunnen brengen, hoewel luie Dressier aan twee bijzondere ihen n.l. jong zijn en mooi niet ÉKd. Kt haar buitengewoon karakterspel iftii zij echter ook de filmbezoekers ver- irtrd, die in stille ontroering haar «stflijke vertolkingen volgden. Na te- raistellingen, werden de Dressler-films teds grootere successen, waartoe de prekende film niet weinig bijdroeg. Want larie Dressier had een uitstekende stem s wist daarin alles tot uitdrukking te ragen. Haar arbeidskracht verflauwde limmer: er zullen dan ook ihaar weinig iioseoopbezoekers zijn, die deze actrice, relfce waarlijk tot de zeer grooten be- uorde, niet in een film gezien hebben, Barin zij de hoofdrol vervulde. Naast irormc lachsuccessen in films als „Let us toonde zij later in Anna Christie, fin and Bill, Emma, Dinner at eight en ogboat Annie, waartoe zij in staat was. Marie Dresselr beschreef haar loopbaan de Humoristische Auto-blografie „The 'e-story of an ugly Duckling" (de levens- schiedenis van een leelijk eendje. Nu is ook zij heengegaan. Marie Dress- i zal moeilijk of niet te vervangen zijn. in einde is gekomen aap een roemvolle opbaan, die niet dan na zwaren strijd irfaegen is.... PAUL KENISt I Op 49-jarigen leeftijd is na een lang- urige ziekte te Brussel overleden de .laamsche letterkundige Paul Kenis. I Van zijn hand verschenen talrijke ro- ns en uitgebreide novellen: De kleine ridemoiselle Cerisette, de roman van een pugd, de apostelen van het nieuwe rijk, Ptes galantes, Lokkende Wereld, Lieven de ïuytenaere, een geromanceerde biografie ffl Frangois Villon, en een in Nederland -iCgeven overzicht van de Vlaamsche l >.rkunde sedert de periode van Van Nu ns straks. O „ONS NEDERLAND". Het Augustus-nummer van „Ons Neder- md". het orgaan van de A.N.V.V., bevat ka uitvoerig verslag van het te Gronin- gehouden congres. Behalve tal van artikelen op het werk der vereenlglng «rekking hebbend bevat het nummer een E'erzicht van de in ons land voorkomen- 8 natuurbaden. KONINGIN EN PRINSES NAAR NOORWEGEN. EEN AFSCHEIDSGROET. Toen de „Tarümbar" Zaterdag bij zijn vertrek de „Tabinta" van de „Nederland" passeerde, werden op dit schip de drie vlaggen TJD.L. onder elkaar geheschen, hetgeen^beteekent„Ik wensch u een aan gename en voorspoedige reis". Van dezen afscheidsgroet werd aan H.M. de Koningin mededeeling gedaan, waarop deze terug liet seinen: X.O.R., hetgeen beteekent: „Ik dank U zeer". Voor het vertrek van de „Tanimbar" had zich de inspecteur voor de scheep vaart, de heer Van der Boom aan boord bevonden voor de vereischte inspectie in verband met het feit, dat het schip thans als .passagiersschip voor 22 passagiers is ingericht, hetgeen speciale eischen met zich brengt betreffende veiligheid aan boord, brandgevaar e.d. Te IJmuiden was groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat Koningin en Prinses hartelijk toejuichte. o VREEMDE WERKKRACHTEN IN ONS LAND. Het Tweede Kamerlid, de heer Hermans heeft den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is den Minister bekend, dat het aantal in ons land te werk gestelde vreemde lingen nog voortdurend toeneemt, en heeft ZE. kennis genomen o.a. van de resultaten van een onderzoek, ingesteld in Venlo en omgeving, over 240 bedrflven, waaruit zou gebleken zijn, dat reeds op 8 werkkrachten één Duitscher voorkomt of in totaal op 4385 werkkrachten' 561 Duit- schers? Acht de Minister het niet noodzakelijk, dat met het oog op dit verschijnsel en den stijgenden nood onder de werkloozen, on verwijld in werking wordt gesteld de jarenlang voorbereide, eindelijk tot stand gekomen wet tot regeling van het verrich ten van arbeid door vreemdelingen? Wil de minister mededeelen, waarom soms maandenlang, ook in spoedeischende gevallen en ondanks herhaalde verzoeken, moet gewacht worden op beslissingen In zake Rijksbijdragen voor productieve werkverschaffing, zoolang soms, dat goede gelegenheid tot werkverschaffing verloren gaat of nieuwe werkloosheid onder reeds te werk gestelden dreigt te ontstaan? Kan de Minister, zoo noodig in overleg met ambtgenooten, maatregelen treffen, om zulke vertraging in de toekomst te voorkomen? De heer Hermans heeft voorts de vol gende vraag gericht tot den Minister van Economische Zaken: In de Tweede Kamer werd op 2 Maart 1934 door den Minister van Sociale Zaken medegedeeld: „Ik kan de Kamer mededeelen, dat de Minister van Economische Zaken een wetsontwerp voorbereid niet: de voorbereiding overweegt, maar: voorbe reidt met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uit oefenen." Wil de Minister mededeelen. waarom na vier en een halve maand die voorberei ding blijkbaar nog niet geëindigd is en wanneer dat wetsontwerp zal worden in gediend? o DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN. Onderhond van den Ned. gezant te Tokio met minister Hirota. Naar aanleiding van de stappen door de Japansche Regeering in Den Haag gedaan in verband met de nieuwe Nederlandsche maatregelen op handelsgebiedheeft de Nederlandsche gezant te Tokio, de heer Pabst. een bezoek gebracht aan minister Hirota, met wlen hij van gedachten wis selde over de conferentie te Batavia. De gezant gaf verder een uitlegging van de nieuwe handelsmaatregelen der Neder landsche Regeering. o HET ZENDER-VRAAGSTUK. NIEUWE UITGAVEN. Onder den titel „De Groote Prijs van w>pa 1934" deed de N.V. Bataafsche ®Port Mij. te Den Haag een keurig ver- J°t|d boekje verschijnen dat kosteloos Fttkrijgbaar is en met tal van fraaie |0io's herinnert aan den in ons land ge- jouden wedstrijd, waarbij de firma met Far Shell producten zooveel succes ver derf. wfeanf, bij gelijken prijs en kwaliteit "e Nederlandsche Industrie, "'ermede dient gij Uw land bestrijdt gij de werkloosheid. Proeven voor een nieuwen kortegolf- omroepzender. De Commissie welke door den Minister van Binnenlandsche Zaken in het leven is geroepen ter bestudeering van het zen der-vraagstuk, houdt zich om. bezig met het bepalen van een geschikte plaats voor een kortegolf omroepzender. Op verzoek van deze Commissie neemt het Rijksradio-laboratorium daartoe thans proeven met een provisorischen zender in de omgeving van Zoetermeer. De proef nemingen bevinden zich nog niet in het stadium, dat reeds een beslissing kan wor den genomen. o LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN. Christelijke Bond aanvaardt het voorstel der directies. Het hoofdbestuur vaai den Prot. Chr. Mijnwerkersbond heeft aan de Contact commissie voor het Mijnbedrijf bericht, dat het, na raadpleging van de ledenver gadering zijner afdeelingen besloten heeft het laatste voorstel van de meerderheid der mijndirecties, een loonsverlaging van 3 pet., te aanvaarden. In dit schrijven wordt er de nadruk op gelegd, dat slechts noodgedwongen hiertoe is besloten, onder den Invloed van de hui dige omstandigheden, die den plicht op leggen zware offers te brengen, ten einde een conflict, in het mijnbedrijf te voor komen. Wanneer de mijnindustrie door deze loonsverlaging in de toekomst niet geholpen is, zal de oplossing der verdere moeilijkheden in andere richting moeten worden gezocht, omdat het reeds ge vraagde offer den mijnwerkers boven hun krachten gaat. Tenslotte worden gezegd: Wij willen er hier tevens op wijzen, dat ook het geven van ontslag, waarover thans reeds geruchten gaan de zorgen in de kring der arbeiders sterk vergroot, waarom het naar onze meening gewenseht is te bepalen dat. mocht onverhoopt ontslag noodzakelijk zijn. dat hiervoor in de eerste olaats in aanmerking komen die bui'en- landsche arbeiders wier domicilie over de grens gevestigd is. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND DOOR MIDDEL VAN BAN KM ARKEN. De minister van economische zaken heeft een circulaire gericht tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken en de vier werkgeversorganisaties, waarin de groote wenschelijkheld wordt betoogd de Neder landsche importeurs van Duitsche goede ren met nadruk op de mogelijkheid te wijzen hun betalingen aan Duitsche leve ranciers te verrichten door middel van bonkmarken. WIJZIGING TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Bekrachtiging besluiten gouverneur- generaal. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van twee door den gouverneur- generaal van Nederiandsch-Indië krach tens artikel 93, eerste lid, en artikel 183, tweede lid. van de Indische Staatsregeling vastgestelde ordonnanties. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het wetsontwerp heeft de strekking om bekrachtiging bij de wet te erlangen van twee door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, met gebruikmaking van de in artikel 93, eerste lid en artikel 183, tweede lid, der Indische Staatsregeling vermelde bevoegdheden, vastgestelde ordonnanties tot verhooging van de invoerrechten op wijn en tot verlaging van die op enkele geneesmiddelen, teerverfstoffen en medici nale zeep. De bij de wet van 29 December 1933 tot stand, gebrachte herziening van het In disch tarief van invoerrechten, liet de wijnrechten onveranderd in verband met de tusschen Nederland en Frankrijk nog van kracht zijnde zoogenaamde petroleum- wijnschikking. Sedertdien werd met de Fransche regeering overeenstemming ver kregen nopens een wijziging van die over eenkomst in dier voege, dat de Indische invoerrechten op wijn zouden kunnen worden verdubbeld. Van die regeling is gebruik gemaakt om het invoerrecht op afgetapten wijn te ver dubbelen en dot voor wijn op fust met 50 °/o te verhoogen. De waarde van laatst genoemd artikel maakt een zwaardere be lasting niet wenschelijk. Op basis van den invoer van 1933 zal de getroffen maatregel een bate van f. 120.000 's jaars opbrengen. Ten einde den invoer van abnormale groote hoeveelheden wijn te voorkomen, kwam het der regeering gewenseht voor de renteverhooging die op 1 Juli jj. in werking trad op korten termijn tot stand te brengen. Dit laatste heeft eveneens plaats gehad ten aanzien van de verlaging der rechten op enkele geneesmiddelen, teerverfstoffen en medicinale zeep. Die verlaging is een gevolg van een, mede op 1 Juli jj. in werking getreden, overeenkomst met Duitschland nopens het goederenverkeer tusschen dat land en Nederiandsch-Indië. GROEIEND VERKEER DER K. L. M. Bij een vergelijking der vervoercijfers der K1.M. in Europa en op de Indiclijn over het eerste halfjaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste 6 maanden van 1933 werden 13978 passagiers vervoerd tegen 33101 in dit jaar, hetgeen neerkomt op een vooruitgang van 137°/o. De post vermeerderde van 85847 K.G. in 1933 tot 107490 K.G. over het eerste half jaar van 1934, een stijging van 25%. Het goederenvervoer leed ook dit Jaar onder den algemeenen toestand en verminderde van 667896 K.G. gedurende de eerste 6 maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 be droeg 41701; reeds in de derde week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en werd de 41702de passagier geboekt. De maand Juli bracht tevens de 200.000ste passagier der K. L. M. sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht gemaakt werd. Ook op de Indiëlijn vertoonde het vervoer een stijging over de geheele linie DE A.VJR.O. De jaarvergadering. De begrooting over 1934, sluitende met een bedrag van f. 1.120.000 aan inkomsten en uitgaven en met een saldo-overschot van f. 200.000, werd vastgesteld. De vergadering hechtte ook haar goed keuring aan een tweetal voorstellen van het hoofdbestuur tot ruiling van grond aan den 's-Gravelandscheweg en 't Melk- pad te Hilversum ten behoeve van den bouw van dé nieuwe studio. Besloten werd tot aankoop van het per ceel 's-Gravelandscheweg 50/52 te Hil versum. groot 2107 vlerk. M.. voor de som van f. 26.250. eveneens in verband met den bouw van de A.V.R.O.-studio. Vervolgens gaf de architect Merkelbach, van het architectenbureau Merkelbach en Karsten uit Amsterdam, aan de hand van een reeks lantaarnplaatjes een uiteenzet ting van de thans in uitvoering zijnde bouwplannen voor de nieuwe A.V.R.O.- studio te Hilversum. Op voorstel van den heer J. C. Banz uit Eefde werd besloten den populairen A.V.R.O.-omroeper Guus Weitzel staande de vergadering een telegram toe te zenden waarin de A.V.R.O. hem een spoedig her stel toewenscht en de hoop uitspreekt, dat hij in September weer in goede gezondheid zijn werkzaamheden zal kunnen hervat ten. Uit de vergadering werd door den heer De Grnnf. voorzitter van het A.V.R.O- Actie Comité te 's-Gravenhage het hoofd- bestuur dank gebracht voor zijn beleid. De voorzitter hield een korte sluitings rede. waarop de vergadering met een spontaan „Leve de A.V.R.O.!" reageerde. Het vraagstuk van de dekking der ge meentelijke uitgaven voor werkverschaf fing en steunverleenlng aan werkloozen VTaagt in steeds toenemende mate de aan dacht van de Regeering. Bleek het over het jaar 1933 nog mogelijk uit 's Rijks kas een bedrag beschikbaar te stellen, hetwelk over het algemeen In staat stelde bij een rationeele verdeeling u.I. bij een ver deeling, welke volledig rekening hield met de belangrijkheid van deze uitgaven in verhouding tot de draagkracht der ge meenten de lasten te dekken, voor 1934 toen het voor dit doel op de Rijksbegroo- ting beschikbare bedrag moest worden teruggebracht tot f. 46 millioen, werden de moeilijkheden aanmerkelijk grooter. Voor het jaar 1935 zullen de moeilijk heden voor alle daarbij betrokken par tijen weder grooter zijn. Reeds kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de bijdrage van het Rijk in geen geval grooter dan f. 46 millioen kan zijn, terwijl de financiëele weerstand van de gemeenten, wier financiën door de werkloosheid zijn getroffen, weder aanmerkelijk is ver zwakt. Reeds geruimen tijd houdt de Regeering zich met dit vraagstuk bezig. Zij is ervan overtuigd, dat de betrokken gemeenten met behulp van de bijdrage van het 'Rijk van f. 46 millioen niet in staat zullen zijn de lasten van de werkloosheidsvoorziening op haar gewone begrooting te dekken. Niet minder overtuigd is zij echter van het verderfelijke van elk systeem, waar aan niet ten grondslag ligt het beginsel, dat deze lasten in het heden uit de ge wone middelen gedekt behooren te wor den. Deze moeilijkheden hebben de Regee ring geleld tot de overweging van een maatregel, welke hare rechtvaardiging vindt. Deze maatregel zou neerkomen op het bestemmen van een gedeelte van het gemeentelijke belastinggebied van alle ge meenten des Rijks voor de dekking van de meergenoemde lasten. Zelfs deze nood maatregel kan, op zichzelf genomen, de moeilijkheden niet geheel ondervangen. Slechts indien zij gepaard zou gaan met een daarkerkelijke versobering van de huishouding van die gemeenten, waar dit tot nu toe niet of niet voldoende plaats vond en gerekend zou mogen worden op de verlichting, welke bepaalde maatrege len, als de uitvoering van het f. 60 mil- lioenplan, kan brengen, zou de verwach ting mogen worden gekoesterd, dat de dekking van bedoelde lasten uit de ge wone middelen zal kunnen worden ver kregen. De Regecring bereidt thans maatregelen voor, die in de aangeduide richting gaan. Daar het van belang is, dat de gemeen tebesturen van het voornemen der Regee ring niet onkundig blijven, opdat zij daarmede bij het opmaken harer begroo tingen voor 1935 rekening kunnen hou den, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, onder dagteekening van 27 Juli, een circulaire terzake aan de gemeente besturen gericht. Uitsluitend met het oog op deze wen- schelijkheid, derhalve zonder op eeniger- lel wijze vooruit te loopen op de besluiten welke de Kroon in gemeen overleg met de Staten-Generaal terzake zal nemen, doet de Minister van Binnenlandsche Zaken in deze circulaire mede namens zijn ambt genooten van Sociale Zaken en van Finan ciën, mededeeling van de regeling, welke thans in overweging is. lo. de instelling van een fonds, waarvan de Inkomsten zullen worden aangewend ter tegemoetkoming aan de gemeente in hare uitgaven terzake van de werkloos heid (Werklooshelds-subsidle-fonds) 2o. als Inkomsten van het fonds zullen gelden behalve de f. 45 millioen welke het Rijk beschikbaar stelt: a. 25 opcenten op de hoofdsom der Ge meentefondsbelasting volgens de ie klasse; b. 10 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting; c. 75 opcenten op de hoofdsom der Per- soneele Belasting, in elke gemeente te heffen volgens het tarief der wet op de Personeele Belasting, 1896 en volgens de klasse of de klassen, waarin de gemeenten* gerangschikt zijn; d. 40 pCt. van de hoofdsom der Grond belasting. De heffingen sub. a en b vangen aan met ingang van het belastingjaar 1935 1936. De gemeentebesturen zuilen er reke ning mede behooren te houden dat hun bevoegdheid tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der Fondsbelasticg en van 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting met ingang van het zelfde belastingjaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der fondsbe lasting en van 40 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting. De heffing sub c. vangt aan met het belastingjaar 1935. De gemeentebesturen zullen alsdan met ingang van hetzelfde belastingjaar uit de personeele belasting wegens hoofdsom en opcenten geen hoo- ger be<jrag mogen heffen dan overeen stemt met 225 ten honderd van de hoofd som der personeele belasting volgens het tarief der wet op de Personeele Belasting 1896 en volgens de klasse of de klassen, waarin de gemeenten gerangschikt zijn. In bijzondere gevallen zal aan een ge meente toestemming kunnen worden ver leend van het hlervoren bepaalde af te wijken. De bestemming voor het in te stellen fonds van het sub d genoemde gedeelte van de hoofdsom der grondbelasting gaat eveneens in met het belastingjaar 1935. Terzelfder tijd wordt het aandeel, dat de gemeenten in de hoofdsom der grondbe lasting ontvangen van 75 pCt. terugge bracht tot 35 pCt. 3e. Uit het fonds wordt een bijdrage verleend in de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werk verschaffing aan werkloozen, worden weer gelijkgesteld de door den Minister van Sociale Zaken aangewezen uitgaven. De beperking welke tot dusverre geldt, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aanmerking komen vervalt. 4e. de sub 3 bedoelde bijdrage zal over het algemeen worden verleend In de mate als in een bij de Ministerieele circulaire gevoegde schaal is aangegeven. Uiteraard zullen nog eenlge punten nadere regeling behoeven. 5e. op de gemeente-begrooting voor 1935 behoort te worden gebracht het 1/10 gedeelte van het bedrag aan werkloos heidsuitgaven, dat buiten de begrooting voor 1934 is gesteld (z.g. uitgestooten be drag) zooals dat bedrag nader definitief zal worden vastgesteld. In dit gedeelte zal ten laste van het fonds een bijdrage wor den verleend, berekend naar hetzelfde percentage, als ingevolge het sub. 4 ge stelde in de uitgaven, sub. 3 bedoeld zal worden verleend. 6e. indien met de bijdragen sub. 4 en 5 aangegeven geen evenwicht in de be grooting kan worden verkregen, kan op de begrooting op een afzonderlijken post een extra-bijdrage worden geraamd. Deze extra-bijdrage zal tezamen met de bij drage sub 4 niet meer dan 99 pCt. van de uitgave sub. 3 aangegeven, mogen uit maken. De extra-bijdrage wordt slechts ver leend, indien ten genoege van de Regee ring, die zich terzake door Ged. Staten doet voorlichten, wordt aangetoond, dat inderdaad de inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de ge meente, rekening houdende met de reali teit, mogelijk is, en dat de huishouding van de gemeente in die mate versoberd is als in de huidige omstandigheden, nu voor de dekking van de crisis-uitgaven alier- wege zware offers gebracht moeten wor den, noodzakelijk is. Het stadium, waarin de voorbereiding van de maatregelen verkeert, mede gezien de noodzakelijke medewerking van de Staten Generaal ten deze, laat uiteraard niet toe daaraan reeds thans onverander lijke aanspraken te ontleenen. NEDERLANDSCHE VLASSPINNERIJ STOPGEZET. Naar wij vernemen is de Nederlandsche vlasspinnerij te Tilburg heden voor veer tien dagen stop gezet. Ruim honderd ar beidsters en arbeiders worden daardoor werkloos. E>eze stillegging van het bedrijf is het gevolg van volkomen gebrek aan or ders. Op dit oogenblik wordt in Nederland zesmaal zooveel garen uit het buitenland ingevoerd, als de productie van de Neder landsche vlasspinnerij bedraagt. DOLOMIETENREIS DOOR NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de 425 deelnemers aan de propagandareis der Nederlandsche Reisvcreeniging veilig en in de beste ^temming aldaar zijn aange komen. Ten gevolge van de in verband met de Oostenrijksche gebeurtenissen door de Duitsche autoriteiten ingestelde grenssperre ondervond het gezelschap te Rosenheim eenlge vertraging. Met groote moeite slaagde de leiding er echter in toestemming te verkrijgen voor de door reis naar Innsbrueck. Na een korte nacht rust werd de reis gisteren in goede stem ming en met schitterend weer voortgezet naar de Dolomieten en Venetië. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone autdiëntie van den minister van Sociale Zaken op Woensdag 1 Aug. en die van den minister van Economi sche Zaken op Donderdag 2 Augustus zul len niet plaats hebben. Bijna zevenduizend Katholieken uit Rotterdam en omstreken hebben gister middag deelgenomen aan de Vredes-ma- nifestatle, welke de R.K. Vredesbond in Nederland in een der hallen op het. voor malige Nenijto-terrein had belegd. Aan deze massale demonstratie was een op tocht voorafgegaan, waarin tal van jeugd- en standsorganitaties vertegenwoordigd waren en die dan ook zeer veel belang stelling trok. RECLAME. 31S9 AZIJN MOSTERD TAFEI.ZURE.N In de week van 23 tot en met 28 Juli werden ln Nederland 64 faillissementen uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9