Na den Nazi-Putsch in Oostenrijk. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 Juli 1934 DOLLFUSS' UITVAART Schuschnigg Bondskanselier. TELEGRAMMEN. Ten grave geleid. Op den dag van Dollfuss uitvaart was <Je geheele stud Weenen in rouw. Op alle openbare gebouwen en alle gezantschap pen waren de zwarte vlaggen halfstok geheeschen, evenals van de meeste parti culiere woningen, waar de stoet zou pas- seeren. De rouwplechtigheid begon voor het stadhuis, tie lijkkist was opgebaard op den grooten oprit. Officieren van de Deutschmelster-orde vormden een eere- wacht. Op het afgezette plein voor het gebouw hadden een regiment cavallerie een bataljon infanterie en de afweerorga- nisatles zich opgesteld De klokken van alle Weensche torens beierden voortdu rend. Bondspresident Miklas, die het eerst het woord voerde, bracht de beteekenis van Dollfuss' persoonlijkheid naar voren en wees op zijn verdiensten als Oosten rijker en als Dultscher. Na hem sprak vice-kanselier vorst Sta rhemberg, die den overleden bondskanse lier namens _de regeering, namens de af- weerorganisaties en namens het leger trouw tot over het graf zwoer. Daarna sprak de eerste burgemeester van Weenen, Schmitz, en de Landeshaupt- mann van Neder-Oostenrijk, Reiter. De buitengewoon lange stoet bewoog zich vervolgens langzaam en plechtig door de straten van Weenen. De kist met het stoffelijk overschot werd op een affuit medegevoerd. Het stoffelijk overschot werd gevolgd door de familie van den bondskanselier, den bondspresident, het geheele Corps Diplomatique met de spe ciale vertegenwoordigers der groote mo gendheden en den pauselijken gedele geerden. nuntius Slbilia. den specialen vertegenwoordiger van Mussolini, ambas sadeur Di Martino. den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken Kanya, den vertegenwoordiger van den koning van Engeland, Selby en den vertegenwoor diger van den Volkenbond, Rost van Tonningen. De Duitsche regeering was vertegenwoordigd door den zaakgelastigde Prins zu Erbach. Voor de lijkkist schreed kardinaal-aardbisschop Innitzer met de hooge geestelijkheid. De stoet werd beslo ten door een afdeeling van het bonds- leger. Bij den Sephansdom had de zege ning van het stoffelijk overschot door kardinaal Innitzer plaats. De stoet be woog zich daarna naar het kerkhof in Hitzingen. Na de aankomst van de rouwstoet op het kerkhof te Hitzingen sprak aan het open graf minister Schuschnigg namens de af- weerorganisaties, die direct aan Dollfuss ondergeschikt waren. Verder werd het woord gevoerd door een leider van het Oostenrijksche Jeugdfront en den bonds- leider van het Vaderlandsche front, Dr. Btepan. Onder de klanken van „Ich hatt einen Kameraden" daalde de kist met het stof felijk overschot in het graf. Mevr. Dollfuss terug naar Riccione. Mevrouw Dollfuss Is naar Riccione, naar haar kinderen teruggekeerd. Evi en Bibi houden nog steeds verblijf bij mevrouw Mussolini op de villa van den Duce en zij weten nog steeds niet wat er gebeurd is. Terwijl in Weenen de begrafenis plaats had maakten de kinderen een tochtje met de motorboot. Dank aan Mussolini. De Oostenrijksche regeering heeft de Italiaansche regeering in kennis gesteld van de afzetting van den vroegeren gezant te Rome. dr. Rintelen. Bovendien heeft het Oostenrijksche gezantschap te Rome opdracht gekregen, Mussolini den bijzon deren dank van de Oostenrijksche regee ring voor zijn vriendschappelijke houding tegenover Oostenrijk in de moeilijke dagen uit te drukken. De tegenwoordige zaakge lastigde te Rome werd door Mussolini ontvangen en heeft zich van deze taak gekweten. Bij deze gelegenheid sprak Mussolini met ontroering over Dollfuss. Hij zei woordelijk: ,,Ik heb door den dood van Dollfuss iemand verloren, die mij zoo na stond als één mijner naaste fami lieleden". Dr. Schuschnigg Bondskanselier. In een langdurige kabinetszitting, die pas des nachts tegen 1 uur was afgeloo- pen is de samenstelling der nieuwe regee ring vastgesteld. De Minister van onder wijs Dr. Schuschnigg werd benoemd tot bondskanselier, Vorst Starhemberg blijft yice-kanselier. Schuschnigg. Schuschnigg behoorde tot de voormalige chr. soc. partij en was een politiek ver trouwde van wijlen dr. Seipel. Hij was minister van justitie in de kabinetten Buresch en Dollfuss. Het kabinet is aldus samengesteld: Bondskanselier, tevens minister van Landsverdediging, Onderwijs en Justitie Schussnlgg. De Vice-kanselier, tevens leider van het veiligheids-wezen, prins Stahremberg. Buitenlandsche Zaken Senger Waldenagg Blnnenlandsche Zaken Fey, tevens ge- neraal-staats-commissaris. Financiën Buresch. Handel Stocklnger. Sociale Zaken Neustaedter-Stuermer, die bovendien wordt belast met de nieuwe regeling van de beroeps-standen. Het Ministerie van Landbouw en bosch- beheer is nog niet bezet. Als staats-secretarlssen zijn benoemd: Landsverdediging generaal Zehner, Onderwijs sectiechef Pernter, justitie Kar- winsky. Den vice-kanselier wordt voor het vei ligheids-wezen een staats-secretarls toe gevoegd. welke binnenkort zal worden be noemd. Den minister voor Sociale Zaken wordt voor arbeiders-beschermings-vraagstukken een staats-secretaris uit arbeids-kringen toegevoegd Stahremberg blijft voorzitter van het ministerieele comité voor buitengewone veiligheids-maatregelen, met Fey als plaatsvervanger. Berger zal tijdelijk de loopende zaken van het ministerie van Justitie afwikkelen en Karwinsky zal hetzelfde doen voor het veiligheidswezen. Staatssecretaris Tauschitz zal voorloopig in het ministerie van buitenlandsche zaken blijven. Scherpe aanval op de Duitsche pers. Bondscommissaris Adam heeft Zater dagavond voor de Radio Weenen de vol gende rede gehouden: Wij hebben voor enkele uren Dollfuss ten grave gedragen. Op zulk een dag zou de politiek eigenlijk moeten zwijgen, maar het leven gaat voort en met dat leven ook de smaad en de laster die de Duitsche pers onzen dooden kanselier nog nawerpt. Dit noopt mij tot verdediging, waar de aanval zelfs vandaag niet ophouden wilde. De Völkische Beobachter, het orgaan van Hitier zelf, schrijft: „Dollfuss heeft in Oostenrijk 'n schrikbewind opgericht waar door honderden Duitsch-voelende burgers in nood en ellende gestort zijn. Dollfuss is de voltrekker geweest van den wil van vreemden, die van Oostenrijk een buiten landsche kolonie wilden maken. Het oor deel over zijn persoon en zijn daden zal echter pas in volle klaarheid geveld kun nen worden als ook zijn vrienden en opvol gers weggevaagd zullen zijn". De Angriff, die, zoo ging spr. voort, zoo als bekend is, in zeer nauwe relatie tot minister Goebbels staat, schrijft heden avond: „Dollfuss heeft in Oostenrijk weer mid- deleeuwsche folteringen ingevoerd, aan welke ook honderden onbeschermde vrou wen ten offer zijn gevallen. Hij is gevallen niet als offer van Duitsche medeplichtig heid of intrigues, maar van de krachten en hartstochten die hij zelf heeft opgeroe pen". Merkwaardig vind ik, zei spr., dat dit blad blijkbaar nooit gehoord heeft van de bommen die uit de depots der Duitsche rijksweer vla Zwitserland naar ons land gesmokkeld zijn, evenmin als van het Oos tenrijksche legioen, dat in Duitschland be scherming genoot, om op ons losgelaten te worden; noch van het te München be staande Landescommando dat sinds maan den zijn laster over Oostenrijk en zijn re- geeringspersonen heeft uitgestort. Dit zijn de officieele Duitsche organen. Twee staaltjes uit de gewone pers. De Deutsche Wochenschau schrijft: Wie zijn de schuldigen van Dollfuss' dood? U zult het antwoord niet gelooven, n.l.: „Fey en Starhemberg", de Weensche clerus en de Italiaansche militaire attaché, die met naam en toenaam als Jood en vrijmetse laar bestempeld wordt. De bewijzen? Fey heeft Dollfuss gedreigd hem voor een militaire rechtbank te zullen dagen en Starhemberg heeft den moord te Venetië afgewacht! Dit blad bevat voorts een weerzinwekkende carlcatuur van Doll fuss op het oogenblik van zijn tragischen dood. Ik vraag u of het ooit in de wereldge schiedenis voorgekomen is dat iemand tot voorwerp van carlcatuur gemaakt wordt in het uur van zijn sterven. Het orgaan van het Duitsche arbeids front (minister dr. Ley) schrijft: Dollfuss heeft in kleinzieligheid, valschheid en poli tieke verachtelijkheid een zoo lagen trap bereikt, dat medelijden met hem, in diepe ren zin. bij ons niet kan opkomen! Ten slotte de Germanla, het orgaan van den nieuwen gezant Von Papen. Ook dit Katholieke blad heeft geen woord van af keuring voor de moordenaars, geen woord van medelijden voor de weduwe en de wee zen en natuurlijk niet voor het slachtoffer zelf en het vat zijn oordeel samen in dezen zin: „Dollfuss was de meest hardleersche vertegenwoordiger van de aan Duitschland vijandige politiek". Terwijl ik hier voor de microfoon sta, besloot dr. Adam, wordt mij een nieuw pakket Duitsche kranten ter hand gesteld. Ik heb ze onder het spreken even doorge bladerd. Hun inhoud is precies in denzelf den vorm en getuigt van denzelfden goe den smaak. Ik heb bij mijn ambtsaan vaarding moeten beloven, dat ik nooit door de radio zou schelden. Die belofte zal ik houden, maar ik erken dat zulks mij op dit oogenblik moeilijk valt. Ik heb er dus geen woord voor over; ieder woord van verdedi ging tegen dezen laster zou te veel eer voor de lasteraars zijn: maa- ik hoop dat gij Oostenrijkers en Oostenrijksche vrou wen, met mij, zult onthouden! Nog onzekerheid over von Papen Het is mogelijk, dat de Oostenrijksche regeering weigert den nieuwen Dultschcn gezant te Weenen te ontvangen, tenzij voorafgaande voorwaarden worden ver vuld. Ofschoon, naar men meent te weten, von Papen persoonlijk aanvaardbaar zou zijn. verklaart men dat het nog niet defi nitief vaststaat, dat de regeering bereid is hem te ontvangen. Onderhandelingen zouden achter de schermen voortgang heb ben betreffende de voorafgaande voor waarden, waarop de nieuwe regeering de normale diplomatieke betrekkingen met Duitschland zou voortzetten. Men zegt, dat het thans weinig waarschijnlijk is, dat von Papen te Weenen zal aankomen vóór het midden of het eind van de week. De Italiaansche regeering heeft de Oostenrijksche aangeraden von Papen niet te accepteeren als Duitsch gezant te Weenen. Volgens niet bevestigde berichten zou Italië de Habsburgers willen herstellen, als tegenwicht tegen de nazi-invloed in Oostenrijk. Uit Brussel wordt gemeld, dat geen be vestiging is verkregen van de geruchten, dat vele personen aartshertog Otto op Steenockerzeel hebben bezocht om hem te verzoeken de Oostenrijksche troon te be stijgen. De Italiaansche troepen aan de grens. De „Neue Freie Presse" meldt uit Udlne, dat alle Italiaansche Alpenwegen met sol daten zijn bezet. De soldaten zijn in volle berguitrusting. Onder deze troepen be vindt zich ook de eerste gemechaniseerde divisie ter sterkte van 8000 man. Deze di visie bestaat uit hyper-moderne tanks en pantser-auto's, zware en lichte artillerie en zes- en achtwielige vrachtauto's. Ge mechaniseerde eenheden bewegen zich over den straatweg UdineTarvis, terwijl langs den weg MonteCroce bergsaglierl, afdeelingen wielrijders en huzaren trekken Italië is op alles voorbereid en heeft Zuid-Slavië volkomen Ingelicht! De Duit sche pers is zoo naïef zijn lezers te willen doen gelooven, dat deze militaire actie tegen Zuid-Slavië is bestemd De Italiaansche pers eischt dat Europa zal waken voor Oostenrijks onafhanke lijkheid, niet slechts met woorden, maar desnoods met daden tegenover Duitsch land. De „Giornale d'Italla" schrijft: ..Iedere groote natie moet over den moreelen moed beschikken, en zich herinneren dat over vloed van woorden en ijdele betoogen een van de eerste oorzaken zijn geworden van de Europeesche verwarring, en een aan moediging voor de verwekkers van staats grepen en liefhebbers van voldongen feiten De regeeringen en volkeren moeten geden ken, dat het gevaar voor ernstige verwik kelingen, op internationale oogenbllkken als thans alleen kan vermeden worden door er tegenover een houding aan te nemen van daden. Het artikel sluit met de woorden, dat Duitschland meer dan ooit moet worden bewaakt, dat het vandaag een alibi zoekt, maar dat niets vooralsnog bewijst, dat zijn bedoelingen veranderd zijn. De „Gazette del Popoio" schrijft: „Wij waarschuwen voor eens en altijd, dat wij geen enkel voldongen feit zullen aanvaar den en dat wij besloten zijn de zelfstan digheid van Oostenrijk te verdedigen, des noods met de wapens." De „Messagero" ontleedt de verantwoor delijkheid van Hitier en herinnert er iro nisch aan, dat Hitler de eenigste was, die niets wist over den Rijksdagbrand, noch over de zeden van Rohm, noch over de campagne van het Radiostation Munchen, noch over de handelwijzen van den Duit- schen gezant te Weenen enz. Eens zal Hitier wellicht ontdekken, dat zijn minis ter Goering gedurende 5 jaar in een krank zinnigengesticht heeft gezeten als morphi- nomaan. De Popoio dl Roma" schrijft verder: „Het is niet voldoende den titel en naam van dictator aan te nemen. Men moet hem ook waardig zijn." Verder moet ook Von Papen het ontgelden en men herinnert aan zijn lage houding gedurende den we reldoorlog in Amerika. Bijzonder veel aandacht wordt ge schonken aan een artikel, verschenen in de „Messagero", dat, naar men zegt, direct is geinspireerd door den Duce. Het is overbodig te zeggen, dat Italië niet zal deelnemen aan een demarche, welke de overige mogendheden misschien zullen ondernemen. Dikwijls werden beloften van de Duit sche regeering niet gehouden. Men onderhandelt geen twee maal op voet van gelijkheid met dengene die met zooveel cynisme aan de wetten van de eer tekort is gekomen. Er is op het oogenblik geen regeering. die ten aanzien van Duitschland niet het volste recht heeft zijn volledige vrijheid van handelen te hernemen. Men ziet uit bovenstaande, hoe de stem ming in Italië is Oostenrijk nog niet geheel rustig. In Oostenrijk zelf is de strijd nog niet geheel geëindigd, hoewel de tegenstand der Nazis toch vrijwel is gebroken. Volgens den specialen verslaggever van het Joegoslavische dagblad „Pravda" te Belgrado zouden de Oostenrijksche op standelingen in Karinthie en Stiermarken een uit München afkomstig telegram heb ben ontvangen met het bevel, den strijd tegen de Oostenijksche regeering te staken. De correspondent weet zelfs mede te deelen, dat de letterlijke tekst van het telegram luidde: „Alle Kampfe einstellen" Het „Deutsche Volksblatt" in Neusatz meldt uit Marburg a. d. Drau, dat 550 op standelingen uit Karinthie, de Zuid-Slavi sche grens zijn gepasseerd. Zij hebben den Zuid-Slavischen autoriteiten 200 infante- riegeweren, een machinegeweer en een groot aantal revolvers uitgeleverd. De „Prawda" meldt, dat de vluchtelingen naar Warasdin in Kroatië zijn gebracht. Onder hen bevonden zich professoren, on derwijzers, doctoren en advocaten Meer dan de helft bestond echter uit jonge knapen onder de 20 jaar. Velen hunner hadden geen cent op zak en droegen nog hun werkkleeren, daar zij bij het uitbreken der revolutie irt hun werkplaatsen waren weggeloopen Zij vertelden, dat felle en bloedige gevechten zijn geleverd in La- vanstal in Karinthie. De verliezen. Volgens dc officieele lijst van dooden en gewonden zijn d» zwaarste v rliezen geleden door het vrijwillige Schutzcorps, MINISTER HAILSHAM HERDENKT DOLLFUSS. LONDEN, 30 Juli (Reuter) Gister avond heeft de Britsche minister van oor log, Hailsham, te Worthing een rede ge houden, waarin hij den vermoorden Oos- tenrijkschen bondskanselier Dollfuss her dacht. Hij noemde hem een dapper vader lander, een staatsman met een eenvoudig hart, waarvan het verlies door Oostenrijk en Europa moeilijk gedragen wordt. Halls ham verklaarde verder, dat hij niet ge looft. dat uit dezen moord een oorlog zal voortvloeien, zooals in 1914 uit den moord te Serajewo, De toestand in Europa is ge heel anders als toen, toen Europa ver deeld was in twee gewapende kampen; thans betreurt de geheele beschaafde we reld de laffe misdaad van de nazi's. Bo vendien zijn thans in Europa millioenen oud-strijders, die vast besloten zijn een herhaling van 1914 niet toe te staan. beeediging der nieuwe oosten rijksche regeering. WEENEN, 30 Juli. Officieel wordt mede gedeeld: De nieuwe Bondskanselier is in den af- geloopen nacht met de leden van het Ka binet bij den Bondspresident verschenen. Bondspresident Miklas begroette de hee- ren met een langdurige toespraak, waarin hij o.m. uiteenzette: Gij aanvaardt een groote erfenis, de politieke erfenis van den verscheiden Bondskanselier Dr. Dollfuss. Leidt deze erfenis in eere verder, in zijn zin en in zijn geest. Vervolgens herdacht de Bondspresident het werk van Bondskanselier Schusch nigg, dat een volledige garantie biedt dat de nieuwe regeeringschef de op hem ge stelde verwachtingen volledig in vervulling zou doen gaan. Eveneens dankte Miklas vice-kanselier Starhemberg voor dc doel bewuste en energieke leiding der regee- ringszaken. sedert den dood van Dollfuss. Vervolgens legden de Bondskanselier en de nieuwe Bondsministers en Staatssecre tarissen den eed op de grondwet af. Na de beëediging dankte Bondskanselier Dr. Schuschnigg den Bondspresident voor het in hem gestelde vertrouwen en zelde toe de leiding der regeeringszaken in den geest van den onvergetelijken Bondskanselier Dr. Dollfuss tot welzijn van het vaderland voort te zetten. de havenstaking in amerika. SAN FRANCISCO, 30 Juli (V.-D.) 12.000 stakende havenarbeiders in alle havens van de Westkust zullen morgen het werk hervatten. waarvan 48 leden zijn gesneuveld en 103 gewond. Het bondsleger heeft 18 dooden en 37 gewonden te betreuren, de gendar merie 10 dooden en 20 gewonden en de Weensche politie 2 dooden en 5 gewonden. Aan de zijde der Nazis moeten de ver liezen veel grooter zijn en zeker de 200 dooden overschrijden. Sluiting der Beiersche grens. Volgens te Weenen verluidende ge ruchten zou de sluiting der Beiersch- Oostenrijksche grens zijn geschied op last van de Duitsche autoriteiten, aangezien er muiterij zou zijn uitgebroken onder het Oostenrijksche Legioen, dat is onderge bracht op Beiersch gebied dicht bij de Oostenrijksche grens en dat pogingen zou hebben willen ondernemen om de grens te overschrijden teneinde de beweging der opstandelingen in Oostenrijk te verster ken. De Duitsche autoriteiten zouden er, volgens de officieel nog niet bevestigde geruchten, slechts met behulp van de Rijksweer in geslaagd zijn de muiterij te onderdrukken. De Duitsche autoriteiten laten niemand de grens passeeren, behoudens personen in het bezit van diplomatieke papieren en enkele reizigers, die op doorreis zijn en in het bezit zijn van Internationale reis- j biljetten. Te Weenen doen allerlei alarmeerende geruchten de ronde omtrent een voorge nomen putschpoging van de Helmwehr. De politie zou in alarmtoestand gehouden i worden en vele café's en restaurants, die I aanvankelijk tot Zondagavond 10 uur ge- opend zouden blijven, kregen order van i de politie, om 8 uur te sluiten. De ma- j chinegeweren, die in het hoofdbureau van politie stonden, zijn thans voor het hoofd- j bureau opgesteld. Ook de Bondskanselrij waar de Ministerraad vergaderde over de j nieuwe samenstelling van het kabinet, werd extra bewaakt. Van de zijde der Heimwehr wordt ver klaard, dat men voornemens is verschil lende politieke eischen te stellen. Vooral in Tirol zouden vérstrekkende eischen overwogen worden. Op aandringen van de Heimwehr zijn te Innsbrueck alle bekende nationaal-socia- listen gearresteerd. De Tlroolsche Heimwehr zou in een of ficieele oproep den eisch hebben gesteld, dat de wlt-groene Heimwehr-vlag naast rood-wit-rooae Bondsvlag tot officieele staatsvlag zou worden verklaard. Minister Fey sprak echter een Putsch der Heimwehr beslist tegen. Zelfmoord van politie-inspecteur. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bondsregeering den politie-vice-president Michael Skubl, afgezien van zijn fuctie van plaatsvervangend politie-president te Weenen heeft benoemd tot inspecteur- generaal voor de Bondspolitie, in welke functie hij tot taak heeft voortdurende toe- 1 zicht te houden op de bondspolitie en be staande fouten op te heffen. Naar verder verluidt is in het hoofd bureau van politie de inspecteur Doppler van de vierde verdieping naar beneden ge vallen en ernstig gewond. Doppler had het commando van de po- litie-afdeeling, die belast was met de be waking der Bondskanselarij, toen Woens dag de nationaal-socialisten binnendron gen en de bewakingsmanschappen over- we'-'igden. Gisteren werd hij voorgeleid bij de Staatspolitie, die hem een verhoor af nam om op te helderen, welke rol Doppler Woensdag eigenlijk gespeeld heeft. Tijdens dit verhoor sprong Doppler plotseling op, rende het vertrek uit en wierp zich uit het venster. WAT WIL ITALIË? ROME, 30 JuU (v.-d.) In gezagheb. bende kringen ziet men in verband met den toestand in Oostenrijk op het oogen blik drie mogelijkheden: nl. een ultimatum aan Duitschland gericht door Engeland, Frankrijk, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowa- kije, waarin op Duitschland druk wordt uitgeoefend om Oostenrijk zijn eigen bin- ncnlandsche zaken te laten uitvechten; verder restauratie van de Habsburgers en een unie van Oostenrijk met Hongarije en tenslotte neutralisatie van Oostenrijk. de berechting der oostenrijksche opstandelingen. WEENEN,, 30 Juli. (D.nh.)Het nieuwe militaire gerechtshof, dat zal moe ten oordeelen over de opstandelingen, is vanmorgen bijeengeroepen. De rechtbank welke bestaat uit rechters, drie officieren door de regeering benoemd, is reeds ge vormd. Vermoedelijk zal het begin van de processen nog uitgesteld worden, aangezien eerst de politie het noodige materiaal moet bijeenbrengen. Men verwacht, dat het ver hoor van dr. Rintelen belangrijke feiten aan het licht zal brengen. Deze bevindt zich nog steeds in het gevangenis-zieken huis. o mussolini 51 jaar. ROME, 30 Juli (V.-D.) Mussolini heef# gisteren zijn Sisten verjaardag gevierd. hulde aan maarschalk lyautey. NANCY. 29 Juli. (Reutor). Het stoffe lijk overschot van maarschalk Lyautey rust hier in een kapel. Een enorme menigte defileert langs d» baar. o vertrouwen in herriot. LYON. 29 Juli. (Reuter). In een al- gemeene vergadering van de Radicaal- Socialistische Federatie van de Rhone heeft Herrlot zich verantwoord over zijn houding in de oplossing van het incident Chautemps—Tardieu. De vergadering aam eenstemmig een motie van vertrouwen in Herriot aan en verklaarde zich eolldair met zijn optreden, o brand aan boord. BERLIJN, 30 Juli. D.N.B.). Op de boven loop van de Havel is een passagiersschip in brand gevlogen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een motor-defect. Alle passagiers konden veilig aan land worden gebracht, het schip is geheel vernield. De schade bedraagt ongeveer 15.000 mark. o de amerikaansche stratosfeer. vlucht. HOLDREDGE (Nebraska), 30 Juli. (Reu ter). In tegenstelling met de vorige be richten wordt thans vernomen, dat de gondel van de stratosfeer-ballon van Kempner totaal is vernield en alle instru menten, behalve de spectograaf vernield zijn. De schade bedraagt eenige duizen den dollars. o het roode front in frankrijk, PARIJS, 29 Juli. (Reuter). Heden is de eerste demonstratie geweest van het socialistlsch-communistisch eenheidsfront. Gezamelijk heeft men Jaures in het Pan theon herdacht. De plechtigheid is zonder incidenten verloopen. o de staking te dublin. DUBLIN, 30 Juli. (Reuter). De hoofd- stad van den Ierschen Vrijstaat wordt me# een staking bedreigd. Afgezien van het staken der drukkers en zetters, die de hoofdstad zonder kranten laten zitten, heeft nu ook het personeel der tram en autobussen verklaard, met ingang van 4 Augustus as. in staking te gaan. Ook het personeel der wasscherijen in Dublin is van plan, het werk neer te leggen. Het spoorwegpersoneel weigert, meer exemplaren der Engelsche dagbladen te vervoeren, als vóór de staking geleverd werden. Ondernemende krantenverkoopers maken gebruik van de gelegenheid en leenen de Engelsche bladen uit tegen een vergoeding van 2 tot 3 pence per uur. In verband hiermede heeft de Vereenl- ging van Transportarbeiders een algemeen verbod uitgevaardigd voor het vervoer van Engelsche dagbladen in Dublin en in de steden der provincie. o relletje te port said. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De „Daily Herald" meldt uit Cairo: Te Port Said is het Zondag bij de aan komst van den vroegeren minister-presi dent en leider der natianalistische Wafd- partij Nahas Pasja, tot een botsing geko men tusschen de menigte en de politie. De ordeverstoringen namen een aan vang, toen de politie den chauffeur van den vroegeren minister-president uit zijn auto trok en door een lid der geheime po litie liet vervangen. Nahas Pasja protesteerde hiertegen, en tenslotte gaf men hem zijn chauffeur terug. De politie voerde vervolgens een charge uit tegen de demonstreerende massa, waarbij een aantal schoten werd gelost. Nahas Pasja zelf ontving een klap met een gummiknuppel, waarop hij den betref- fenden agent in het gezicht sloeg. Acht agenten werden door steenworpen en drie personen uit het publiek door schoten gewond. Zij moesten naar het zie kenhuis getransporteerd worden. o cholera in china. SJANGHAI, 30 Juli (V.-D.) Volgens gisteren alhier ontvangen berichten, zijn tengevolge van de cholera-epidemie in de provincie Honan en de omliggende ge bieden, reeds honderd personen om het leven gekomen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2