FIFTY-FIFTY NA DEN MOORD OP DOLLFUSS 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Juli 1934 Derde Blad No. 22807 H Buitenl. Weekoverzicht. Dokter adviseert SIGARETTEN FIFTY- FSFTY cent. INGEZONDEN. EEN RADIO-REDE VAN STARHEMBERG. dan in de Zon ALS REVOLVERSCHOTEN EEN LEIDER VALLEN De wereld doorleeft schokkende perloden en zij. die beweren, dat wij een interes santen tijd medemaken, hebben schoon gelijk! Al zou men licht geneigd zijn, om te wenschen, dat het anders ware Evenals ln het beruchte jaar 1914 door een moord in Oostenrijk de wereld ln een vuur en vlam spuwende heksenketel werd gemetamorphoseerd, zoo dreigt, 20 jaar later, een herhaling tengevolge van een nieuwen moord in Oostenrijk. Gelukkig heeft men echter uit het recente voor beeld geleerd en lijkt het er op. dat het nu niet zoo'n vaart zal loopen! Steeds duidelijker treedt aan den dag, dat de nationaal-sociallsten in Oostenrijk een goed voorbereide Putsch hebben uitge voerd, waardoor zij hoopten ln één slag zich van de macht meester te maken. Zoo ongeveer op de wijze, waarop Lenin de macht der sovjets vestigde. Hetgeen Lenin echter zoo grandioos gelukte, is den Oos- tenrljkschen Nazis mislukt door onvoor ziene omstandigheden en. wanneer de re geering in Austria oog blijkt te hebben voor de werkelijkheden en tact om de noodig geworden maatregelen ten uitvoer te leggen, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de wind den Nazis voor goed uit de zeilen is genomen. In dat geval zou de moord op den sympathieken bonds kanselier Dollfuss misschien nog niet te duur zijn betaaldIeder systeem, dat zich van moord als wapen bedient, is daardoor an und für sich veroordeeld, het is de wijze les der geschiedenis, die dit steeds heeft geleerd en volkomen terecht! Het hanteeren van het moordwapen is immers een bewijs van innerlijke zwak heid en holheid, een gebrek aan positieve overtulgingsmacht, een gemis aan vertrou wen op de kracht der gepropageerde idee. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de Nazis over den moord als wapen in den politieken strijd er precies zoo over dach ten! Na den mislukten moordaanslag van socialistische zijde op Dollfuss op 3 Octo ber van het vorig jaar schreef de Naz. soz. Partei-Korrespondenz: „In haar 14-jarigen zwaren strijd om de macht in Duitschland heeft de N.S.D.A.P. zich nimmer van dergelijke strijdmiddelen bediend en alle ele menten die dit principe niet wilden erkennen, onvoorwaardelijk uit haar rijen verwijderd. De N.S.D.A.P. die zich door de kracht van de idee het vertrouwen van het heele Duitsche volk heeft verworven, heeft derge lijke daden van geweld niet noodig." Het kan verkeeren! Nog geen jaar later hanteert het nationaal-socialisme hetzelf de verfoeilijke wapen en niet als daad van een eenling, doch blijkbaar als tevo ren vastgestelde maatregelKan de voosheid van het ideaal scherper worden gedemonstreerd? Mede gelet op de wijze van strafoefening op de leiders van het rerzet in Duitschland op 30 Juni J.I.: de iood zonder vorm van proces! En juist hij werd tot slachtofferge maakt, die zich totdusver steeds had ver zet tegen de scherpe bestrijding van het nationaal-socialisme, die de regeerings- kringen in Oostenrijk reeds zoo lang voorstonden! Dollfuss was een gematigd leider, die den vrede lief had, ook in eigen land en slechts met bloedend harte, door den loop der omstandigheden gedwongen, zich neerlegde bij de scherpe wetgeving tegen aanslagen als anderszins. De driest voortgezette actie der Nazis moest echter beteugeld en Dollfuss kon zich niet ont trekken aan het stellen van de dood straf op de plegers van deze misdadige actie, waarvan, o blind toeval, een so cialist het eerste slachtoffer zou zijn! Dollfuss was voor Oostenrijk het cement, dat de regeeringspartijen samen hield in baar onverflauwden strijd voor haar on afhankelijkheid van het land. Hij was de drager van de leus: Oostenrijk voor de Oostenrijkers, wel zich nauw verbonden voelend met het Duitsche broedervolk, doch biet begeerend daardoor te worden opge slokt, vooral niet door het regiem, dat in Duitschland zich van het roer van den staat had meester gemaakt, Dollfuss wist zich daarbij geschraagd door ganse h Europa, onverschillig, hoe het verder stond tegenover het Hitler-systeem. Hij genoot een groote mate van populariteit, zelfs in het land. dat Duitschland nog het naast stond, Italië! Dollfuss Is gevallen op het altaar van zijn vaderland; lafhartig neergeschoten op beestachtige wijze, waarbij hem zelfs medische en geestelijke bijstand werd ont houden. Dat moet toch ook spreken tot de groote middenstof in eigen land. die geen vast-omlijnde opinie pleegt te hebben, zich laat meesleuren door de pakkende leus van het oogenblik! En zoo kan zijn bloed offer tenslotte misschien nog een zegen worden voor zijn geliefde vaderland. En met het Oostenrijksche nationaal- socialisme krijgt ook het Hitler-regime een zware slag door dezen misdadigen moord, hoezeer het zich officieel tracht vrij te pleiten van iedere verantwoordelijkheid voor het gebeuren. Niet te loochenen is echter de steun in allerlei vorm vanuit Duitschland. het ophitsen der Oostenrij kers tegen Dollfuss' bewind via den Mün- chener zender en dan de rol. gespeeld door den Duitschen gezant bij de mislukte revolte Deze is gedesavoueerd en ter stond teruggeroepen, maar is aan te uemen. dat deze gezant aldus durfde op treden op eigen gezag? De vraag stellen Is het antwoord tevens! Blijkbaar was Italië eenigszins op de hoogte van de dreiging, want. het frap peerde. hoe onomwonden enkele dagen te voren de Italiaansche pers zich schaarde achter Dollfuss en Duitschland bedreigde met een volkomen loslatingDeze waarschuwing is te laat gekomen, de slag was niet meer af te wenden, doch thans, na den slag, zal Duitschland ongetwijfeld duidelijk zijn geworden, dat de slag niet alleen doelloos is geweest, doch bovendien Duitschland volslagen heeft geïsoleerd. Hitier heeft niet geschroomd om den terugweg in te slaan, nu de noodzaak daartoe was geboren. Blijkbaar heeft hij de kracht gemist om zijn belofte, aan Mus solini bij zijn ontmoeting te Venetië ge daan. na te komen. n.l. paal en perk te stellen aan de Nazi-actie in Oostenrijk. Het werpt opnieuw een schril licht op de RECLAME. 5102 i4an Goodwin <5 Co. 25 Juni 1934 Hoewel ongevraagd, wil ik U toch even berichten, dat ik met genoegen heb kunnen constateeren, dat het door U gefabriceerde merk Fifty- Fifty sigaretten, eigenschappen bezit, die ik lang tevergeefs in andere sigaretten heb verlangd. De zuiver heid en het aroma laten niets te wenschen over en ik kan ze inhalee- ren zonder eenigen nadeeligen in vloed te ondervinden. In mijn dokters- practijk komen vele patiënten met keelklachten bij mij, die zich het rookgenot niet laten ontzeggen en het doet mij daarom genoegen hun tegenwoordig op Uw Fifty-Fifty sigaretten te kunnen wijzen. Mij houdende aan de waarheid, dat voorkomen beter is dan genezen, raad ik mijn keelpatiênten voortaan aan Fifty-Fifty sigaretten te rooken om prikkeling van de keel te voor komen en zij blijken mij allen dank baar te zijn voor dit advies. (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week SIGARETTEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WAT DOEN WIJ MET ONS OUD RIJWIELPLAATJE? Nog enkele dagen en het oude Rijwiel plaatje heeft weer afgedaan. Weet ge dat dit dienstbaar gemaakt kan worden aan de T.B.C.-bestrijding? De Vereeniging tot bevordering der belangen van T.B.C.- patiënten in Nederland verzamelt de plaatjes. Maar niet alleen oude plaatjes zijn welkom; ook andere metalen, zooals: koper, tin, zink, theelood en zilverpapier worden gaarne in ontvangst genomen. Veel geld is noodig voor de T.B.C -bestrij ding, dus zorgt allen dat zooveel mogelijk plaatjes en oude metalen bezorgd worden bij onderstaande adressen en gij doet een goed werk in het belang der lijdende menschheid. J. OBER, De Genestetstraat 78. J. BOUWMAN. Heerenstraat 97. J. C. BRUNÉ, Oosterdwarsstr. 4. J. BLOM, Lijsterstraat 9 en waar de bekende raambiljetten hangen verhoudingen in het Duitsche rijk. waar de dictator geen dictator blijkt te zijn.... Officieel correct gedraagt zich thans het Nazi-Duitschland uit bittere noodzaak want zoo iets duidelijk is, dan is het wel dit, dat iedere zelfs verkapte poging om nog in Oostenrijk het nationaal-socialisme te doen zegevieren, gelijk zou staan met een „oorlog". De Italiaansche semi-offi- cieele verklaringen daaromtrent laten niet den minsten twijfel daarover toeEn zoo schijnt het groote gevaar over te waaien Voor Duitschland is het moeten opgeven van den „Anschluss" evenwel de zwaarst denkbare tegenvaller en daarom is te be grijpen hoe de pers gemuilkorfd wordt om dit echec zoo goed mogelijk te verbloe men; de Duitsche buitenlandsche politiek heeft een volslagen fiasco gemaakt en de terugslag daarvan zal zich doen gevoelen bii de langzaam maar zeker groeiende on tevredenheid over het „regiem"! De schoten, die een sympathieke figuur als Dollfuss velden, zijn verklonken, doch de gevolgen zijn nog niet te overzien. Noch op het groote soeeltooneel der Europeesche politiek noch op het kleinere tooneel der Oostenriiksche politiek waar een n'ouwe opstelling noodig zal zijn RUST EN ORDE. VRIJWEL TERUGGEKEERD. Een rouwproclamatie. De Oostenrijksche bondsregeering heeft de volgende rouwproclamatie gepubli ceerd: De Oostenrijksche bondsregeering maakt het diep schokkende bericht bekend van het overlijden van haar onvergetelijken leider bondskanselier dr. Engelbert Doll fuss, eerste luitenant der reserve, drager van talrijke ordeteekenen enz. die op 25 Juli 1934 als slachtoffer van trouwste plichtsvervulling en onvermoeibaren dienst voor zijn vaderland door een schandelijken moordaanslag op zijn 42ste jaar is gevallen. Om ongeveer 15.45 uur beëindigde hij zijn door den edelsten geest gedragen leven. Het stoffelijk omhulsel van den in het hiernamaals opgenomene, zal Zaterdag om 14.30 uur na de eerste inzegening van het Raadhuis van de stad Weenen worden overgebracht naar de Metropolitaankerk St. Stephan, daar plechtig worden ingeze gend en dan op het Hietzinger kerkhof voorloopig worden bijgezet". De generaals van het bondsleger hebben onder leiding van den staatssecretaris voor legerzaken, generaal-majoor Zechner, aan de baar van den dooden bondskanse lier uit naam van de gewapende macht, een krans neergelegd. Het gerechtelijke onderzoek van het lijk van dr. Dollfuus heeft uitgewezen, dat hij doodgebloed is en te redden ware geweest, als men hem een noodverband had kun nen aanleggen. Zijn verwondingen waren echter van dien aard, dat zijn armen en beenen verlamd zouden zijn gebleven. Het is nu definitief vastgesteld, dat aan den moord op Dollfuss rechtstreeks drie terroristen deel hadden en wel behalve de reeds gemeld Holzweber en Panata, ook nog de vroegere onderofficier van het oude leger, Friedrich, De kwestie der nieuwe regeering. Naar verluidt, zal in de kwestie van de vorming eener nieuwe regeering en in het bijzonder in de kwestie van de benoeming van een nieuwen bondskanselier begin volgende week een beslissing vallen. In politieke kringen verluidt, dat onder de toonaangevende figuren tot dusverre nog geen overeenstemming is bereikt over den persoon van den nieuwen bondskanse lier. Er schijnen nog groote tegenstellingen te bestaan, die nog niet zijn overbrugd. Op den voorgrond der besprekingen staan thans de vroegere minister van oor log Vaugoin als eventueel toekomstig bondskanselier, verder de eerste burge meester van Weetien, Schmitz, viee- kanseller vorst StaWiembèrg, de minister van onderwijs dr. Schuschnigg en dr. Ender. Starhemberg voor de radio. Gisteravond te half twaalf heeft prins Starhemberg, Je vice-kanselier, voor de radio de volgende verklaring afgelegd: Oostenrijkers! In den strijd voor Oosten- rijk's toekomst ls kanselier Dollfuss geval len. Morgen wordt hij begraven en zal zijn nagedachtenis geëerd worden. Vanavond heb lk u het volgende te zeggen: De regeering-, voelt het als haar heilige plicht om het werk van Dollfuss voort te zetten, d.wz. Oostenrijk's onafhankelijk heid en vrijheid en politiek integriteit tegen lederen aanval en aanslag te hand haven Medeburgers, bekeert u allen tot het ware denkbeeld van een gemeenschap pelijk vaderland dat door zijn eigen zonen geregeerd wordt. De oogen van de geheele beschaafde wereld rusten thans op ons om zich te overtuigen of wij de taak vol brengen zullen. Ik dank mijne kameraden van de Hei- matschutz, en alle onbekende helden van politie en gendarmerie die ons deze dagen geholpen hebben den misdadigen aanslag op ons staatsleven en onze onafhankelijk heid af te weren, maar de wereld ziet thans naar u, medeburgers, om het werk te voltooien. Wanneer gij het vaste geloof aan de eind-overwinning, dat ons. uw re geerders. thans bezielt, met u wilt omdra gen dan ls Oostenrijk's toekomst niet te vernietigen. Om die toekomst te verzekeren, hebben wij geen nationaal-socialisme en geen dictatuur noodig. Vele jeugdige personen, en velen die waarschijnlijk in Februari nog onder de banier van den Sovjet-ster gevochten hadden hebben zich thans tegen ons gekeerd, in bondsgenootschap met bepaalde politieke kringen buiten onze grenzen die ons de valsche leuze voorhiel den dat wij geen Duitschers waren. Om Duitschers te zijn en ons als zoodanig aan de geheele wereld te toonen. hebben wij geen nat.-socialisten noodig en ik zeg u dat deze regeering nooit eenig compromis met de nat.-socialisten zal sluiten en ons nooit van buiten af zal laten voorschrijven hoe wij onze Duitsche zending van de wereld te vervullen hebben. Oostenrijks leider is dood, maar zijn idee van onze volkomen onafhankelijkheid zal en moet als fakkel worden, die onze toe komst weer belichten zal In geheel Oostenrijk heerscht op het oogenblik waarop ik tot u spreekt rust, met uitzondering van een paar kleine plaatsen, waar de opstand nog dezen nacht bedwongen zal zijn. Gelooft niet aan ver spreiders van geruchten, vooral niet als zij u zeggen dat onze regeering het innerlijk oneens zou zijn over de in de naatste toe komst te treffen maatregelen Tot die maatregelen zal behooren een strenge maar rechtvaardige betraffing der schuldigen. Er zijn Doeingen gedaan, om de verantwoordelijkheid van bepaalde bui tenlandsche elementen voor de wandaden van deze week af te schuiven of te ont kennen Goed Wii zullen afwachten welkr daden op die woorden zullen volgen maar wit zullen er ons niet door laten intimi- deeren om te straffen waar dit noodig is. De Oostenrijksche regeering heeft nooit eenige aanleiding gegeven tot het zooge naamde conflict met Duitschland. Integen deel wij hebben steeds getracht de ge meenschappelijke banden van bloed en kuituur hechter te bevestigen, maar onder voorwaarde, dat men onze eer. vrijheid en onafhankelijkheid niet zou wagen aan te tasten. Starhemberg. Ook nu nog zijn wij bereid een betere verhouding tot Duitschland met alle mid delen te bevorderen, maar wij zijn het tevens aan de nagedachtenis van Dollfuss verplicht om voor iedere toekomst die vrij heid te verdedigen en tegen elke aanran ding te beschutten. Gelooft. landgenooten, dat wij weten welke plichten wü thans te vervullen hebben. Huldigt morgen de na gedachtenis van den grooten doode door u zelf, ieder voor zich. dezelfde plichtsbe trachting en plichtsvervulling tot heil van ons gemeenschappelijk vaderland, op te leggen. Dr. Rintelen overleden. Officieel wordt thans medegedeeld, dat gezant dr. Rintelen gisteren aan de ge volgen van zijn zelfmoordpoging is over leden. Prof. dr. Anton Rintelen, die 58 jaar oud is geworden, was voor den oorlog hoogleeraar in het burgerlijke recht te Graz. Hij werd ln 1918 gekozen tot lid van de voorloopige landsvergadering van Striermarken en tot lid van den natio- nalen raad. In 1919 werd hij gouverneur van Stiermarken tot 1926, toen hij minis ter van onderwijs werd. Na zijn aftreden als minister hervatte hij zijn gouverneurs functie tot zijn benoeming als Oosten- rijksch gezant- te Rome. Rintelen behoorde tot de kopstukken van de christen-socia listische partij en er kon geen kabinets crisis zijn of hij werd ais aanstaand bonds kanselier gedoodverfd. In het buitenland maakte hij zich naam door zijn onder handelingen met de schuldeischers van de Creditanstalt en door de snelle onder drukking van den opstand van de burger wacht in Stiermarken onder Pfriemer in 1931. Zijn rol in deze revolte is nog niet op gehelderd. Eigenrechtig had hij echter zijn standplaats Rome verlaten om naar Weenen te gaan, juist voor de Nazis hun slag probeerden. Von Papen. Officieel wordt medegedeeld: In aansluiting op het door den Rijks kanselier tot vice-kanselier von Papen ge richte schrijven van 26 Juli, heeft de Rijkspresident er zijn goedkeuring aan gehecht, den vice-kanselier te ontheffen van zijn functie als plaatsvervanger van den Rijkskanselier en als gevolmachtigde voor de Saarkwestie en hem te belasten met de gewichtige opdracht, die cjoor den Rijkskanselier was voorgesteld. In overeenstemming daarmede heeft de Rijkskanselier besloten vice-kanselier Von Papen te benoemen tot gezant te Weenen met bijzondere missie. Heden heeft men te Weenen om het agreement verzocht. Rust vrijwel teruggekeerd. Geconstateerd werd. dat op enkele uit zonderingen na in het geheele land rust en orde heerschten. Het spoorwegverkeer functioneert normaal. Een speciale ministerieele commissie werd ingesteld ter bestrijding van den terreur, onder voorzitterschap van Star hemberg met als leden de Minister van Justitie Werger, staatssecretaris Karwins- ky, Minister Fey en den staatssecretaris voor de veiligheid Zehner. Volgens voorloopige officieele gegevens zou het Bondsleger bij de gevechten in Stiermarken 2 officieren en 7 man ver loren hebben, terwijl 4 officieren en 6 man zwaar gewond werden. Het totale verlies van het Bondsleger zou 25 a 30 man be dragen. De verliezen der vrijwillige af- weercorpsen zijn nog niet bekend. Er doen nog steeds geruchten de ronde, dat op verschillende plaatsen in de pro vincie nog gevochten zou worden, o.a. in den namiddag om het bezit van St. Veit bij Klagenburg, om Bleiburg nabij de Joegoslavische grens en nabij Zeil am See. Volgens andere geruchten zouden de opstandelingen zich echter steeds terug trekken wanneer regeeringstroepen na deren. Italiaansche troepencnncentratie. Naar vernomen wordt, bevindt zich op het oogenblik een corps van veertigdui zend Italiaansche soldaten aan de Oosten- rijksch-Italiaansche grens. Dit corps zal daar blijven totdat de toestand in Oosten rijk weder normaal zal zijn geworden. Bovendien worden in Noord-Italië nog RECLAME. 5119 honderdduizend man gemobiliseerd ter voorbereiding van de groote jaarlijksche manoeuvres, die den lsten Augustus a.s. zullen aanvangen. Men ls thans van meening, dat Italië geen protest te Berlijn zal indienen. Het zou de voorkeur geven aan een energieke diplomatieke démarche boven een eenvou dig protest. Italië zal evenwel niet hande len zonder overleg te plegen met de ove rige mogendheden. Het gerucht gaat, dat Groot-Brittannia en Frankrijk op het oogenblik een diplo matieke démarche overwegen. Verdediging van deai Duitschen gezant. Ten aanzien van de gebeurtenissen te Weenen, heeft dr. Rieth, de teruggeroepen Duitsche gezant te Weenen, de volgende authentieke verklaring afgelegd: „Over mijn bedoelingen bij de gebeurte nissen, die zich in de bondskanselarij te Weenen hebben afgespeeld, zijn ln Oosten rijk en in het buitenland zoovele verschil lende berichten verschenen, dat ik mij ge noodzaakt zie, zuiver zakelijk een uiteen- zettin gte geven van de gebeurtenissen, zooals zij zich inderdaad hebben afge speeld. Zooals bekend, had de in de kanselarij binnengedrongen groep, nadat dr. Dollfuss gewond was, en drie andere leden der re geering met ongeveer 150 ambtenaren wa ren gevangen genomen, gedreigd, dat deze gevangenen zouden worden doodgeschoten indien de troepen, die het gebouw bele gerden, tot den aanval zouden overgaan. Na verscheidene uren, waarin van re- geeringszijde was onderhandeld met de binnendringers, stelde minister von Neu- staedter Stuermer, die het bevel buiten de bondskanselarij voerde, een ultimatum met korten termijn, na afloop waarvan dé aanval zou worden geopend. Even voor den afloop van den termijn werd ik opgebeld uit de bondskanselarij door den leider der binnendringers, die zich voorstelde als kapitein Friedrich. Hij deelde mij mede, dat met de regeerings- vertegenwoordigers een overeenkomst was gesloten, volgens welke, om geen men- schenlevens te offeren, de geheele troep, die reeds van het Oostenrijksche burger recht vervallen verklaard was, met toege zegd vrijgeleide onder militaire bewaking uit Oostenrijk zou worden gebracht naar een grens, waarvoor de troep de Duitsche had gekozen. Friedrich voegde hieraan toe, dat de uitvoering van deze overeenkomst nog niet mogelijk was. doordat zijn men- schen vreesden, bij het verlaten van het gebouw te worden neergeschoten. Daar om verzocht Friedrich mij, dat ik mij da toezegging van het vrijgeleide door den bevoegden minister zou laten bevestigen. Ik heb dat aanvankelijk geweigerd en ver klaard, dat lk met deze gebeurtenissen niet het minste had te doen en dat ik mij er niet mede kon bezig houden. Daarna bevestigde Fey, de in de kanse larij gevangen gehouden minister, mij te lefonisch de gemaakte overeenkomst en herhaalde het reeds door Friedrich gedane verzoek, dat ik onmiddellijk naar het ge bouw zou komen en mij de overeenkomst door von Neustaedter Stuermer zou laten bevestigen, omdat de uitvoering daarvan afhankelijk was. Daar het nog slechts en kele minuten voor den afloop van den termijn was en daar volgens de mij gege ven verklaringen een vreedzame oplossing slechts mogelijk was, ais ik aan het ver zoek zou voldoen, heb ik mij naar minister Stuermer begeven. Bij het begin van het onderhoud deelde deze mij mede, dat dr. Dollfuss dood was. Daarna bevestigde hij mij den inhoud van de gemaakte over eenkomst en het toegezegde vrijgeleide voor den geheelen troep, die zich in het gebouw bevond. Dezelfde bevestiging kreeg ik van den eveneens aanwezigen Fey. Ik heb geen toestemming gegeven, of eenige andere verklaring afgelegd, maar er den nadruk opgelegd, dat, wanneer ik deze mededeeling aanhoorde, ik dat slechts persoonlijk deed. Karwinsky, die zich nog in het gebouw bevond, verzocht mij daarna een onderhoud met hem aan het venster te hebben. Von Neustaedter Stuermer, wiens mee ning ik daaromtrent vroeg, antwoordde, dat hij zich daarover niet wilde uiten en dat hij de zaak aan mijn eigen goedvin den overliet. Daarop heb ik het onderhoud geweigerd. Toen ik in mijn auto wilde weg. rijden verzochten toeloopende politie officieren mij, nog te blijven, daar Kar winsky uit het gebouw bij mij zou komen. Deze trad snel op mij toe en verzocht mij, met hem en Fey naar een der ingangen van de kanselarij te gaan, om Friedrich mede te deelen, dat de minister mij het accoord bevestigd had In gezelschap van de beide ministers begaf ik mij daarheen en deelde dit mede aan Friedrich, die achter een kier van de deur verscheen, waarna ik wegging. Uit deze schildering blijkt allereerst, dat ik niet, zooals beweerd wordt, een bemid delingsactie heb ingeleid of er aan heb deelgenomen, maar dat ik slechts de mededeeling van een reeds getroffen over eenkomst in zekeren zin als getuige heb aangehoord, zonder mij daarover te uiten. Ik constateer ook dat de verklaringen der drie regeeringsleden over het vrij geleide mij zijn gedaan, nadat zij mij reeds het overlijden van dr. Dollfuss hadden medegedeeld, dat derhalve dit vrijgeleide is toegestaan, terwijl men volledig op de hoogte was van deze treurige gebeur tenis". Nog eenige arrestaties. Te Weenen zijn gearresteerd de presi dent van den Oostenrijksch-Duitschen volksbond, directeur generaal Neubacher, prof. Hugelmann en de directeur generaal van de Alpinen-Montan-Gesellschaft, dr. Apold. Enkele vroegere hooggeplaatste ambte naren der politie zijn in hechtenis geno men, daar zij verdacht worden van heulen met de opstandelingen. Onder de gearres teerden bevindt zich ook de vroegere chef der politie Steinhauser, in wiens naam de opstandelingen toegang tot de bonds kanselarij verlangden De politiecommis saris Brandi moet zelfmoord hebben gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9