Thijs IJs en de schat op de Maan. LEJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 28 Juli 1934 AMERIKAANSCHE NOTITIES BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrina, D. van J. Renes en W F. Croes Andrles, Z. van J. Zwanen burg en J. Both. Ondertrouwd: L. C. Hogervorst 39 j. en D. Rijkaart 33 J. J. J. Koole 26 j. en M. Vroege 39 j. Getrouwd: C. Jongeneel 26 j. en J. M. Bos 26 j. Overleden: H. C. Boot, weduwe van H. Windhorst 84 j. H. v. d. Laan 18 mnd. 0 BOSKOOP. oe R.-K. muziekvereeniging Harmo nie „8t. Ceacilia", alhier, zal op 15 Aug. e.k. deelnemen aan het concours te Bilt- hoven ln de 2de afd. o KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van Dirk Kruit en comeüa Hollander Jan Gerardus, z. van Gerardus Johannes Corts en Pieternella Catharina van Beek. Gehuwd: Willem van Vegten 27 J. en Jannetje Oppelaar 24 J. Johannes Hen- dricus Vink 35 J. en Louwerina Munnlk 32 jaar. o LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Woningstichting Patrimonium Aanleg straat Overdracht grond Uitbreidingsplan. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester, de heer K. Brug. Deze opende op de gebruikelijke wijze. Hierna voorlezing notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Onder de Ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring van een raadsbesluit betreffende de vestiging van een servituut op ge meentegrond, benevens de vastgestelde re kening over 1932. Mede was van Ged. Sta. ten bericht Ingekomen van goedkeuring der raadsbesluiten tot verbouwing van het raadhuis en het aangaan van een geldleening ten behoeve van Patrimonium, Van de Chr. Muziekvereeniging „De rate" was Ingekomen een aanvrage om subsidie, terwijl van de voetbalver. „Ons Clubje", die een terrein van de gemeente in huur heeft een verzoek was ontvangen om dit terrein te verbeteren. Deze beide adressen werden na bespreking in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies in de volgende raadsvergadering. De voorzitter deelde, met betrekking tot verbouwing van het raadhuis nog mede, dat iemand had aangeboden de wind vaan gratis te maken, terwijl een ander had aangeboden het wapen van Leider dorp in klei te boetseeren, ter plaatsing in he tlront van het nieuwe gebouw. De voorzitter kwam hierop met een voorste! om de werkverschaffing tijdelijk te schorsen, zulks in verband met het kleine aantal werkloozen momenteel. Het lag in de bedoeling er mee voort te gaan zoo noodlg ongeveer in November. Na be spreking werd dit voorstel aangenomen. Hierbij kwam ook nog ln bespreking de steunregeling. De voorzitter deelde mede. dat de ge meente Leiderdorp voor deze regeling thans was geplaatst in de 7e klasse. De heer Klaver vroeg naar aanleiding hier van naar de gevolgen speciaal voor de froote gezinnen. De heer de Haas vroeg de uitkeering per kind te verhoogen. Dit werd door de andere leden gesteund. De voor zitter zegde toe een verzoek ln dien geest te zullen verzenden, doch zei er bij dat er niet veel kans op was, dat hierop gunstig zou worden beschikt. Bij de aanbieding der rekening over 1S33 bleek er een batig saldo te zijn van f. 20.521.08. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat in verband met latere uitgaafposten de werkelijke toestand wel iets minder gunstig was. Tot 't nazien dezer rekening werden benoemd de hesren Klaver, Roest en De Haas. Bij de vaststelling van de rekening van het Grondbedrijf bleek er verkocht voor een bedrag van f. 44.806,50 aan grond ter grootte van ruim 9000 vlerk. M. Uit de verdere gegevens kon worden afgeleid, dat dit grondbedrijf uitstekend floreert. Vervolgens werd de rekening van het, Burgerl. Armbestuur zonder nadere be spreking vastgesteld. Bij het volgende agendapunt: benoe ming raad van toezicht, op de woning stichting „Patrimonium" wees de voorz. op de belangrijke taak dezer commissie, ook wijl eventueeie tekorten door de ge meente moeten worden gedekt. Tot leden van dezen raad werden benoemd de hee ren B. G. Corts, M. Splinter Jr. en dr. G. A. de Bruyne. Het volgende betrof den aanleg van een straat door den heer M. v, d. Velden en overdracht daarna aan de gemeente. De voorzitter lichtte dit punt toe. De nieuwe straat zal de Koningstraat ver binden met den Hoogmadesche-weg. De beer v. d. Velden heeft verzocht het ge- Projecteerde pleintje te laten vervallen, zooals het uitbreidingsplan aangeeft, en voegt zich overigens wat den aanleg be treft naar de door de gemeente gestelde voorwaarden. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Een wijziging van het uitbreidingsplan ten behoeve van de woningstichting „Pa trimonium" werd eveneens vastgesteld. Bij dit punt kwam tevens ln bespreking een wijziging van het uitbreidingsplan aan de Spanjaardsbrug. Ook hiertoe werd ln Principe besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer de Haas in hoeverre de werkloozen zouden kunnen worden tegemoetgekomen bij de betaling van de ziekenfondsgelden, zulks in ver pand met de nieuwe steunregeling. Deze vraag werd door den voorzitter beant- ihm! *leer K'aver wees op de moei- ijkneden met de nummering van de hui- v aan den Hoogmadeschen weg in ver- ti!™ tnet de ligging van het van Leeuwen- vTi!1'. e voorzitter zegde zoo mogelijk verbetering toe. Hierna sluiting. v.'n het plaatselijk orgaan der Ar- I asbentiddeling staan deze week inge schreven 47 werkloozen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Theodora, d. van W. Mourits en A. C. Verdam. o NIEUWVEEN. Loop der Bevolking. Vertrokken: W. v. Dijk, naar Vlaardln- gen; M. J. Rekelhof, naar Bloemendaal; A. Brouwer, naar Wagenborgen; A. Tho massen, naar Wagenborgen; A. J. de Vos, naar Amsterdam. Ingekomen: M. van Leeuwen wed. P. de Boer, van 's-Hage; J. v. Spengen, van Mijdrecht; L. C. Mesman, van Zoeterwoude. Burgerlijke Stand. Overleden: P. Groenewoud, 53 J. Geboren: Ida Christina, d. v. A. Schalij en J. C. Hendriks®. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling staan 16 werkloozen ingeschreven. Woensdag 1 Aug. a.s. zal er collecte gehouden worden voor het Fonds voor den Gewapenden Dienst 'Invalide Militairen). Aan den heer P. Egberts alhier is op gedragen het metselwerk aan de verbou wing en inrichten van het R.K. Internaat alhier. o NOORDEN. In het lokaal en op de speelplaats van de voormalige openbare lagere school door de afdeeling NieuwkoopNoorden van de Vereeniging Het Groene Kruis is ten bate van de kas een tuinféest georga niseerd. Den eersten avond werd men ver gast op muziek van den muziekvereeniging uit Aarlanderveen en den tweeden avond trad een Mandolineclub op uit Alphen a. d. Rijn. Voorts waren tal van vermakelijk heden aanwezig als koekslaan, rad van avontuur, ballengooien, enz. ROELOFARENDSVEEN. Tragisch verdrinkingsgeval. Gistermiddag is het drie-Jarig zoontje van den heer J. D. in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gele gen sloot gevallen en jammerlijk verdron ken. De kleine was om ongeveer 5 uur het laatst gezien ln de naast gelegen bak kerij van den heer Van Pelt en is ver moedelijk bij het naar huis terugkeeren van een over de sloot gelegen plank ge vallen. 20 minuten later werd het lijkje door een buurvrouw drijvende gevonden. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Voor de ouders een zware slagl o WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda - Mooi batig saldo gcmeentercEening - Verlaging van den gasprijs. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. De voorzitter opende met het uitspre ken van het ambtsgebed en hield een rede ter herdenking van het overlijden van Z. K. H Prins Hendrik, welke rede door alle leden staande wordt aangehoord. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de burgemeester reeds wederom zoo ver hersteld is, dat hij op 1 Augustus a.s. zijn ambtsbezigheden hoopt te hervatten. Het verslag van de vergadering van 22 Juni j.l. werd onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevonden zich enkele goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts was ingekomen een schrijven van een comité om de opening van de nieuwe spoorlijn op eenlgszins feestelijke wijze te doen geschieden. De kosten daaraan verbonden zullen ongever f. 50 bedragen. De heer Van den Berg verklaarde zich tegen het voorstel in verband met den flnancieelen toestand der gemeente. Met den stem van dezen heer tegen wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat de subsidie voor de steun verlening over 1933 is bepaald op 76 De rekening van de Iandarbeidersver- eeniging „Eigen Haard" werd, gehoord het advies van de financieele commissie, vastgesteld. De voorzitter bood de ge meenterekening en de rekening van de bedrijven over 1933 aan. De gemeente rekening sluit met een totaal aan ont vangsten van f. 422.974,04'/! en aan ui gaven met een totaal van f. 377.069,51, al- zoo met een batig saldo van f. 45.904,59'':. De voorzitter voegde hieraan toe, dat dit groote saldo is toe te schrijven aan de resultaten van de bedrijven en het hooge subsidie percentage in de kosten van steunverleening. Het vaststellen van de verordening voor de arbeidsbemiddeling ontmoette eenige bezwaren bij den heer Bremmer, zij het dan van redactioneelen aard. De raad kon zich met de wijzigingen van den heer Bremmer vereenigen. De heer Pille had bezwaar tegen de wijze waarop de candi- daten voor de commissie zijn gesteld, aan gezien hierin de vakcentrale niet is ge kend. De benoeming van de leden werd hierop aangehouden tot een volgende vergadering. Een voorstel tot wijziging van het regle ment van het burgerlijk armbestuur werd zonder h. st. goedgekeurd. Aan den heer De Gelder werd vergun ning verleend tot het hebben van een brug over de Kerkwegvaart, nadat de heeren Bremmer en Vis eenige bezwaren hadden geopperd. De voorstellen tot het opnieuw vaststel len van de verordening op het beheer der gemeentebedrijven, tot het doen van een extra aflossing ad f. 10.000 van de geld leening voor de woningbouwvereeniging, alsmede het voorstel om over te gaan tot een vrij aanzienlijke verlaging van de huren der huizen van die vereeniging, werd. gehoord het gunstig advies van de financieele commissie, goedgekeurd. Het voorstel om f. 50 beschikbaar te stellen voor een polltiecursus kon voor de derde maal geen meerderheid vinden. Met 7 tegen 5 st. werd het voorstel verworpen. Daarentegen werd met alg, et. besloten om den gasprijs met 2 cent per kub. M, te verlagen en met 9 tegen 3 st werd be sloten de salarissen van de ambtenaren beneden de f. 1000, in verband met de verplichte storting voor pensioen met 5"/» te verhoogen. Ontheffingen van schoolgeld wegens ziekte of vertrek worden verleend en een begrootingswijzlging goedgekeurd, waarbij een voorstel om f. 10 beschikbaar te stellen voor de véreeniglng van vreemde lingenverkeer (streekvereenlglng) eenige bezwaren ontmoet bij de heeren Brem mer, Van den Berg en Van der Hee. die tegen de beschikbaarstelling stemden. De agenda was hiermede afgehandeld. De heer Van Tol dankte den heer Herfst voor de welwillende wijze, waarop hü tij dens de afwezigheid van den burge meester een 2-tal vergaderingen heeft ge leld. De heer Herfst dankte hiervoor, waarna sluiting der vergadering Volgde. Burgerlijke Stand. Geboren: Jitske Willemina, D. van C. Rietveld en M. J. Schot Hendrik Jochem Z. van M. de Roolj en R. Doelman. Overleden: A. M. van Vliet, geb. Kleiweg 65 j. Th. van Rijn 58 j. E. Jasperse 3 jaar. Gehuwd: KI. Broeren E. G. Aumayer. Loop der bevolking. Gevestigd: P. C. Booij—Binnenkade, van Boskoop naar Noordelnde 144 T. Oskam, van Zwammerdam naar Noord kade 105 C. van der Krans van Rotter dam, naar Emmastraat 25. Vertrokken: N. de Ruiter, van Noord einde 16 naar 's-Gravenhage P. J. M. de WitVan Brkesteijn, van Wilhelmina- kade 47, naar Boskoop. Gevonden: 2 lange palen. Te bevra gen bij A. Vis, Noordkade; een rijwlelslot, bevragen Gemeentehuis. o WOUBRUGGE. De vlekziekte. Onder den varkensstapel heerscht in ernstige mate de vlekziekte; dagelijks sterven er dieren aan deze ziekte. Ook enkele arbeiders zagen hun bijna vet varken bezwijken wat voor deze menschen een groot verlies beteekent als men Weet dat wekelijks wat wordt overgespaard om in het najaar te' kunnen slachten. De kadavers worden vervoerd naar de „Gekro" te Overschie. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Anna en Gerard a Cornelia, d. van J. van der Meer en J. A. Borst. Overleden: Jacob van der Eng, echtge noot van A. Borst, 77 j. 50-Jarig jubileum van den heer O. C. van Hemessen. Op 1 Augustus a.s. zal het 50 jaar gele den zijn dat de heer O. C. van Hemessen die gisteren, gelijk gemeld, zijn 80sten ver jaardag vierde, in dienst trad bij onze ge meente. Als 18-jarig jongeling begon hij zijn militaire loopbaan en pasporteerde hij als wachtmeester,., waarna hij tot ge meente-veldwachter werd benoemd en onze gemeente 36 iaar als zoodanig dien de. In 1920 veriietrhü dezen dienst met pensioen en wijdde veel tijd en zorg aan de archieven der gemeente, met welk werk hij zich nog dagelijks bezig houdt. Naast zijn beroepswerk was de heer van Hemes sen op velerlei terrein mede werkzaam, zoo arbeidde hij gedurende 40 jaar op de Zondagsschool, tientallen jaren had hij de leiding op de Chr. Jongelingsyereeuiging, voorts was hij secretaris van de A.R. Kies- vereenlging, het Groene Kruis en de Chr. Oranje-vereeniging. Ook bekleedde hij kerkelijke functiën en is nu nog archiva ris bij de Geref. Kerk alhier. Zijn organi satorische kennis op het gebied van ten toonstellingen en Oranjefeesten, het op richten van vereenigingen zooals schiet- vereeniging, volksweerbaarheid, korfbal club enz. is van algemeene bekendheid, zoodat, gezien deze veel omvattenden staat van dienst wij gerust kunnen voor spellen dat het den jubilaris dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Het zoontje van den heer S. viel van de trap ln zijn woning en bekwam ernstige hoofdwonden. Op advies van Dr. Loth werd de kleine naar het Ac. Ziekenhuis te Lelden vervoerd. (Van onzen correspondent). NA DE HERROEPING DER DROOG LEGGING DE VROUW AAN DE BAR DE „BOOTLEGGER NIET UIT HET VELD GESLAGEN. Toen de herroeping van de drooglegging op St. Nicolaasdag van het vorige Jaar plaats vond, loosde schrijver dezes een diepe zucht van voldoening en beloofde zithzelf plechtig het laatst over de heele Amerlkaansche drankgeschiedenis geschre ven te hebben. Alle ellende van massaal overtreden van de Grondwet, smokkelen, doodschieten, vergiftigd worden en acti viteiten der onderwereld zouden op dien gedenkwaardlgen dag ophouden, het leven zou zijn normalen gang hernemen en hoogstens zou de herinnering blijven bestaan o.a. in den vorm van Al Capone achter de tralies en de noodige maag lijders, die in de jaren 19191933 zoo dwaas waren geweest heil te' zoeken bij verdoovende dranken, die zelfs op staal groenachtig Inbeten. Verder maakte men zich ln groote kringen over niets meer druk en werd door de autoriteiten op middelen gezonnen om den terugkeer van vroegerë mistoestanden te voorkomen en bovendien zooveel mogelijk geld in 't laadje te krijgen, wat ten slotte was deze laat ste factor er een van minstens even groot gewicht als het teruggeven van persoonlijke vrijheid inzake het drinken van alcoholica. Het dient zonder eenig sarcasme gezegd te worden, dat de autoriteiten zich af sloofden, om alles zoo goed mogelijk in het gareel te krijgen en vanzelfsprekend kregen, we dus de noodige rare bepalingen te gehoorzamen. De angst voor de „sa loon" of kroeg van vóór 1919 zat er zoo in, dat nu alles op haren en snaren werd gezet om een herhaling te voorkomen. Was het vroeger gewoonte, dat elke straathoek een kroeg of drankwinkel bevatte, nu werd de bepaling gemaakt, dat zij minstens 1500 voet of 500 meter van elkaar af moesten liggen. Dit gold dan voor een straat, maar de leden van de Alcoholic Board vergaten, dat er ook zoo iets als zijstraten bestaan en dus Is het nu zeer goed mogelijk door het omslaan van een hoekje'van de eene gelegenheid in een andere te wandelen. Nadeelen van de oude „saloons". Een ernstig bezwaar van de oude saloon was de gedwongen maskeering van stfraat af. Een en ahdeT als gevolg van de fana tieke puriteinen, die aan het eind van de vorige en bij het begin van deze eeuw wel niet hun zin kregen inzake wettelijke geheelonthouding, maar die gedaan kre gen, dat een bar of een kroeg zich moest verschuilen achter matglas, gordijnen enz. Het kwaad ontstond dan pas goed, doordat zij zich veilig voelden tegen afkeurende blikken. Nog een nadeel was het drinken, staande voor de tapkast, op een elboog geleund en met een voet op een koperen rail, waar dan de eene hartige dronk d« :andere volgde, de heeren onder elkaar waren en dus alle beschaafdheid ver, zeer ver te zoeken was, terwijl de slijters, bazen of bartenders niet ophielden met schen ken, totdat het slachtoffer rijp was om door een „bouncer" of uitsmijter op straat gezet te worden, hetgeen afliep met een dut ln de goot. Dit alles en meer nog heeft er veel toe bijgedragen de drooglegging in 1919 er door te krijgen, omdat de be schaafde wereld er de gelegenheid in zag om grondige opruiming onder dit kwaad te houden. De „Alcoholic Board" in actie. Aan het hoofd van de New Yorksche Alcoholic Board kwam niemand minder te staan dan een voormalige hoofdcom missaris van politie, Mulrooney, die zijn carrière van gewoon agent tot den top van het 18.000 man groote corps gemaakt heeft en die zich nog precies herinnert, wat er ln vroeger dagen niet aan deugde. Hij had zich heilig voorgenomen alles in het werk te stellen om de herwonnen vrijheid niet in losbandigheid te laten ontaarden, zoodat de verslagen geheelonthouders niet zouden kunnen zeggen: Zie je wel, dat het toch een janboel is geworden en alle» bij het oude bleef? Volgde derhalve een serie bepalingen van hoogerhand, die met verbaasde gezichten en een gemompel van ontevredenheid ontvangen werden. Alle gelegenheden waar geestrijke drankep geschonken werden, moesten open en vanaf de straat zichtbaar zijn. Geen mat glas meer, geen houten schotten, die den Inkijk beletten, maar licht, groote spie gelramen en tafeljes vlak voor het raam! Want pal daarop kwam het bevel, dat niemand staande drinken mocht. Alleen maar zittend! Daar is heel veel over ge lachen en even veel tegen geprotesteerd, want de Amerlkaansche man, die in de „speakeasy" den drogen tijd getrotseerd had, was de oude gewoonte trouw ge bleven en voelde er niets voor om voort aan zijn cocktail of whiskey in een club fauteuil te consumeeren. Hij had cehter buiten den waard gerekend! Mulrooney beval het aldus en aldus gebeurde. Ieder een werd gedwongen zich ln een stoel bij een tafeltje neer te vlijen en daar zijn bestelling te doen. Sommige deftige gelegenheden bedach ten er iets op en installeerden een rond rijdende bar, die bij een tafeltje kwam, de bestelling opnam en ter plaatse de hart versterking klaar maakte en inschonk. Een kennis van mij overkwam het vol gende: hij zette zich voor een „oyster bar" neer, waar oesters ln kouden en war. men vorm aan een toonbank worden op gediend en waar men zich op een hooge kruk voor neerzet. Tevens bestelde hij een glas sherry. De bediende deelde hem mee, dat hij wel de oesters kon opeten voor de bar, maar dat hij de sherry aan een tafeltje moest opdrinken. Evenmin kon hij de oesters aan het tafeitje opgediend krijgen als de sherry aan de bar en dus zat er niets anders op dan het glas ln de verte neer te zetten en er af en toe heen te hollen om er een slokje van te nemen. Veredelende invloed van het zwakke geslacht. Natuurlijk-ls dit een enkel geval uit velen maar bovendien een bewijs hoe raar de beperkende maatregelen uitwerk ten. Kort geleden kwam ook van hooger hand het bericht, dat alles ingetrokken was en men voortaan aan de bar staande of niet zijn bestelling kon doen en opdrinken of er uit vrije wil bij gaan zitten. Toch mag niet vergeten worden te vertellen, dat de heele drinkquaestie een ongelooflijke meevaller is geworden, een voudig door het feit, dat vrouwelijk Amerika zich niet meer op den achter houdt, maar overal komt, waar de man nen heengaan. De drooglegging schijnt een verkapte zegening geworden te zijn. aan gezien de dames weigeren voortaan achter" uit gezet te worden, maar overal komen waar hun aanstaanden en broers naar toe gaan. Zelfs hebben zij te kennen gegeven ook voor de bar te willen staan met een voet op de koperen rail en zoo hun hart versterking te willen inslikken, ofschoon dit spot met alle traditie. De waarheid gebiedt me te vertellen, dat zij er inder daad dapper mee bezig zijn. Het is dus niet meer noodig, dat zij zich in fauteuils neer. vlijen, een sigaret aansteken en de rijden de „bar" bij zich laten komen, maar zij voelen zich de gelijke van het sterke ge slacht en stappen overal binnen, waar het vroeger een Heilige Halle nur für Herrn was. Wat is het gevolg hiervan gebleken? Dat de zeden sterk verzacht zijn, dat de heeren zich buitengewoon onbehagelijk voelen voor de toonbank van een café. om. dat zij een lid der zwakke sekse als buur hebben en derhalve niet hun hoed op dur ven houden, niet durven te vloeken of gewaagde moppen durven te vértellen, evenmin gebruik maken van de kwispel- doors en allerminst meer durven te drin ken, dan goed is voor hun constitutie. De heele drinkpartij is, dank zij de vrouw, teruggebracht tot een vrij onschuldige tijdpasseering en de autoriteiten wrijven zich ln de handen, dat het aantal be- schonkenen zoo ver beneden de schatting blijft. De bootlegger nog steeds een ramp voor de schatkist. Maar daarmee zijn we nog niet met de heele geschiedenis klaar! De federale autoriteiten hadden zich in hun hoofd ge haald om zooveel mogelijk accijnzen te heffen ter stijving van de schatkist en leg. den op elke geïmporteerde gallon (4'/= L.) de noodige invoerrechten. Nu had Amerika den 5den December 1933 maar een voor raad van I mlllioen gallon behoorlijke drank van gouvernementswege om onder het publiek te brengen, maar de sluik handelaars of bootleggers hadden nog veel meer over. Is het dan zoo onbegrijpelijk, dat de regeerings-whiskey en de daarop gevolgde geïmporteerde drank het af moest leggen tegen den grooten voorraad, die nog in het land aanwezig was en die veel goedkooper was, omdat er geen be lasting bijgevoegd werd? Maar hier deed zich een nieuw probleem voor. De belasting voor de geïmporteerde whiskey, jenever, wijn, champagne, likeuren en wat er ver der uit de overige wereld toestroomde, was niet mis! Voor sterke drank, als Sohotsche whiskey en Schiedamsche Jenever, werd de lnvoerbelasting niet minder dan 5 dollar per Uter, zoodat een klein kruikje van nog geen volle liter Schiedammer op ruim, vijf dollar kwam te staan en wie had er dat voor over? Hetzelfde gebeurde met echte geïmporteerde whiskey en wat was het gevolg? Dat de geweldige clandestien gestookte voorraad, die klaar lag, verkocht werd met of zonder toevoeging van be lasting. en nog liever zonder, zoodat de oudervfétsche, veel gevreesde bootlegger, die de schatkist ln die veertien jaren mll- lioenen dollars gekost heeft, nog steeds bestaat en dezelfde whiskey levert voor een dollar per pint, terwijl men er in de bona fide winkels 1.70 voor betaalt, Inclu sief de somma die des Caesars is. Nu wil het geval eenmaal, dat het menschdom altijd aan het voordeel van zijn eigen portemonnaie denkt en derhalve krijgen ds bootleggers hoe langer hoe meer klandizie en ziet het gouvernement zich beroofd van een belangrijke bron van inkomsten, waarop het gerekend had om de begrooting sluitend te maken. Het eenige wat er op zit is, om de veel te hooge Invoertarieven en acoljzen sterk naar be neden te laten komen en zelfs de 50 "/o, die president Roosevelt kan laten vallen, zullen nog niet genoeg zijn. (Intusschen is reeds belangrijk verlaagd. Red. L.D.). Niet voordat men hier begrijpt, dat het publiek en niet de wetten of bepalingen het sterkst zijn, komt er ook op het terrein van een glas bier of een cocktail volkomen norma liteit. 3--2 55. „Kom mee", zegt Thijs, „blijf hier niet staan laat ons toch vlug nu gaan; voordat die Krak ons ziet, want ik verlang zoo'n spinne-lichaam niet!" Op het hooren nu van Thljsje'S stem, volgden Sim en Glimmer hem; want Th ijsje voegt de daad bij 't woord en zij snellen ijlings voort. O, jé, wat hollen zij en wat zijn zij blij als zij veilig bij de pijl weer komen. „Dat had ik niet kunnen droomen!" roept dan Sim, „dat dat zóó gemakkelijk zou gaan Komaan, wèg gaan wij van de maanl" Hij gaf drie rukken aan het touw en Wogrem want die wachtte beneden trouw liet hen dalen met een vaart, naar de goede oude aard'.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7