De ontvangst der deelnemers aan de Vierdaagsche. 755,e Jaargang ZATERDAG 28 JULI 1934 No. 22807 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD awi PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen ,waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending yan brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noorüeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postohèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.-35; per weet .JÏ77... f.0.18 Bulten Lelden, waar awenten gevestigd zftn, per week „0.18 Franco per post f,2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN B. EN W. Inzake de verlaging van den werkloozensteun. Aan het College van B. en W. dezer ge meente ls volgend adres gericht: De Plaatselijke Raad, gevormd uit de besturen van den Leidschen Bestuurders- bond en van de afdeeling der S.D.A.P., wendt zich bij dezen tot Uw College in verband met de dreigende gevolgen van de op 1 Juli ingevoerde verlaging van den werkloozensteun. Door den maatregel der Regeering is in vele gezinnen van werkloozen een nood toestand ontstaan, waaruit betreurens waardige moeilijkheden kunnen voort komen. Het ls wel duidelijk, dat, gezien de zeer Ingrijpende verlaging van den steun, door de betrokkenen naar middelen wordt ge zocht om de vaste uitgaven zoo mogelijk te verminderen. Naast het betalen van de huishuur, welke een zoo groot gedeelte van den steun opvordert, komt ook de moeilijkheid van het betalen der contributie voor zieken- en verplegingsfondsen. Er bestaat een niet gering gevaar, dat vele werkloozen uit financieele nood het lid maatschap vsin zieken- en verplegings- fonds zullen gaan opzeggen. Dat daaruit groote moeilijkheden, óók voor de gemeente, zouden voortvloeien, spreekt wel vanzelf. Indien een groot aantal werklooze ar beiders voor genoemde fondsen zouden be danken, zouden de kosten van geneeskun dige behandeling en ziekenhuisverpleging voer de gemeente uiteraard aanzienlijk stijgen. Het is daarom van groot belang, dat ten spoedigste van gemeentewege maatregelen torden getroffen, waardoor zal worden voorkomen dat groote aantallen verzekerde «rbeiders zich van hunne fondsen, waarin zij Jaren lang betaald hebben en welk lid maatschap zij gaarne zouden behouden, moeten gaan losmaken. De Plaatselijke Raad neemt derhalve be leefd de vrijheid Uw College dringend te verzoeken zoo spoedig mogelijk een rege ling te treffen, zoo noodig in overleg met andere instanties, waardoor de werklooze arbeiders geheel, en anders voor een be langrijk gedeelte, worden ontlast van het betalen hunner contributie voor zieken en verplegingsfondsen, door hen daarvoor een toeslag boven het steunbedrag te ver- leenen. Vervolgens vestigt de Plaatselijke Raad Uwe aandacht op het feit dat door de ver mindering van den werkloozensteun de te betalen huishuur steeds moeilijker kan worden opgebracht, temeer daar bij de in gevoerde verslechting ook de huishuurtoe slag is verminderd. Het wil ons trouwens voorkomen, dat verlaging van de huurprijzen, niet alleen voor de werkloozen, maar in het alge meen, dringend noodzakelijk is. Door de voortdurende verlagingen van de loonen en steunuitkeeringen, wordt het levenspeil op steeds lager niveau gebracht, terwijl daartegenover de huishuren op een zoodanige hoogte blijven, dat zij slechts met de grootste opofferingen van anderen aard kunnen worden opgebracht. Het lijkt ons dringend noodzakelijk dat, zoo mogelijk door overleg en samenwer king, en anders door dwingende maat regelen, ten spoedigste verlaging van het huurpeil tot stand komt, niet alleen voor de woningen welke bij de gemeente en bouwvereënlgingen in exploitatie zijn. doch ook en vooral voor de woningen van par ticuliere eigenaren, welke tot nog toe on geneigd bleken de huurprijzen hunner woningen te verlagen. Wellicht kan de van gemeentewege in gestelde commissie tot onderzoek van de mogelijkheid van verlaging der huren vruchtdragend werk doen, doch een voor name eisch is dat getracht wordt ten spoedigste tot resultaat te komen. Indien zou blijken dat langs den weg van overleg toch niets te bereiken zou zijn, mag het belangrijke vraagstuk der huurverlaging daarop niet doodloopen, doch dient ten spoedigste te worden over gegaan tot het in het leven roepen van huurcommissies met wettelijke bevoegd heid om huurprijzen naar billijkheid vast te stellen De Plaatselijke Raad verzoekt Uw Col lege beleefd doch dringend, al het moge lijke te willen doen om zoo spoedig moge lijk tot verlaging der woninghuren te komen. LEIDSCHE EXPLOITATIE MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Jaarverslag over 1933. Aan het jaarverslag der N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onr. Goede ren, gevestigd te Leiden, dat in de aan deelhoudersvergadering van 6 Augustus zal worden uitgebracht is het volgende ont leend Het Maatschappelijk kapitaal, oorspron kelijk groot f. 2.000.000 werd teruggebracht tot f. 1.500,000. terwijl op het uitstaande kapitaal de afstempeling met 50"/o reeds is toegepast. De in ons vorig jaarverslag uitgesproken verwachting omtrent de exploitatie onzer bouwterreinen mochten wij grootendeels verwezenlijkt zien. Een der terreinen werd vrijwel geheel verkocht tegen behoorlijke prijzen. De overdracht van een groot ge deelte dezer verkochte gronden zal eerst in het loopende boekjaar plaats vinden, waardoor de resultaten eerst bij de vol gende balans geheel tot uitdrukking zul len komen. Thans wordt in exploitatie gebracht een terrein in Oegstgeest ter grootte van ongeveer 5 H.A. waarvan inmiddels een gedeelte werd verkocht tegen bevredigende prijzen. De handel ln huizen heeft weinig betee- kenis gehad. Slechts zes panden werden verkocht tegen een de boekwaarde ruim dekkenden prijs. Door de concurrentie op de woningmarkt moest buitengewoon veel zorg worden be steed aan de verhuring van leegkomende perceelen. De kosten van onderhoud waren, naar verhouding, belangrijk hooger dan in voor gaande jaren tengevolge van de vele ver langens van huurders, waaraan wij moe ten tegemoet komen om leegstaan der perceelen te voorkomen. Bovendien moesten wij de huurprijzen aan den algemeenen teruggang aanpassen waardoor de huuruitkomst niet onbelang rijk werd verminderd. Deze huurdaling heeft zich in het loo pende jaar nog voortgezet, zoodat op een verdere verslechtering in de uitkomst van de huizenexploitatie moet worden gere kend. De zeer ongunstige tijdsomstandigheden Even voor twaalf keerden de Leidsche deelnemers aan de tieiaaagsche vroolijk en welgemoed terug in onze Sleutelstad na zoo dapper volbrachte prestatie. beginnen zich ook in ons bedrijf in het algemeen snel af te teekenen, en wel het scherpst door het aantal allerwege leeg staande perceelen. De bouwnijverheid zal, naar onze mee ning, hiervan den terugslag moeten on dervinden en wij vreezen, dat hierdoor ook de exploitatie onzer bouwterreinen zal worden getroffen. Over het algemeen kunnen wij de resul taten over het afgeloopen jaar niet on bevredigend noemen, waartoe hoofdzake lijk de gunstige bouwgrondexploitatie heeft medegewerkt. De balans geeft een winstsaldo aan van f. 34.442.30. Nadat deze winst in mindering is ge bracht van het op de balans voorkomende nadeelig saldo van vorige jaren, resteert dus nog een verlies van f. 79.753.89. De verlies- en winstrekening geeft de volgende cijfers: verlies: hypotheekrente f. 58.831, interest f. 11.748, exploitatie kosten en algemeene onkosten f. 48.208, reserve dubieuse debiteuren f. 9602, saldo winst f. 32.442. Winst: huur f. 85.362, winst op verkoop van bouwgronden en huizen f. 70.623, in gekochte obligaties f. 4846, totaal f. 160.831. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld de winst te bestemmen voor afboeking op het verlies van het vorige jaar van f. 79.754. WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het in relatie te treden met de Nationale Beige, gevestigd H. de Kosterlaan 15 te Zeilick (B.). Deze onderneming zendt den oplossers van een door haar in Nederlandsche dag bladen geplaatst prijsraadsel circulaires, waarin toezending van een vergroot por tret en 2 loten van de loterij der Alge meene Wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 worden beloofd, als het te vergrooten portret en 2 postzegels van 6 cents worden overgemaakt. Zij, die dit deden, ontvingen daarna noch vergrooting, noch loten, doch de eene circulaire na de andere, waarin aangespoord wordt om geld te zenden voor een lijst, waarin de vergroo ting zou kunnen worden gevat. Ook hier ter stede heeft gonoemde ondernemnig getracht haar slag te slaan. VERBETERING VERKEERSWEG POTGIETERSLAAN. Nu de aanleg en de verbreeding van den verkeersweg Potgieterslaan is gereed ge komen, blijkt dit een belangrijke verbe tering in het Haagwegkwartier te zijn. Door de demping der sloot is de straat ruim 2 Meter verbreed, waardoor ook een trottoir langs de huizen kon worden aan gelegd. Niet alleen de bestrating maar ook de verlichting, waarover zoo dikwijls ge klaagd was, is verbeterd; de oude lan taarnpalen zijn door nieuwe betonnen palen vervangen, waarin 2 electrische lampen 's avonds een mooi helder licht verspreiden. In het algemeen is het een belangrijke verbetering voor de bewoners van de Potgieterslaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Schaart en Zoon, Sluis- weg 60b, Katwijk aan Zee, Rijwielfabriek, Vestiging filiaal (winkel in rijwielen enz.) Sluisweg 5. Katwijk aan Zee. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Door de beroepingscommissie is het vol gende viertal (alphabetisch) opgemaakt ter voorziening in de vacature, die ont staat door het vertrek van ds. L. Bonga naar Leeuwarden: ds. F. ten Cate te Sappemeer; ds. T. O. Hylkema te Almelo; ds. I. van der Meulen te Akkrum en ds. F. H. Pasma te Grouw. DE BIOSCOPEN. Roxy-Theater. Voor de pauze draait de verfilming van de operette „Die Fle- dermaus" met Anny Ondra in de hoofd rol. Het is een luchtige geschiedenis van bal's, leuke intriges, grappige verwikke lingen enz., die zeker in den smaak van het publiek zal vallen. „Des nachts in het eenzame huis", laat zien hoe een ijverig politieman en een op nieuwtjes beluste verslaggever met hun neus in de boter vallen en een geheim zinnige erfeniskwestie krijgen op te los sen. In het stille Havenhurst heeft Wally Cook, verslaggever, bij gebrek aan werk, zelf een inbraakje gepleegd, wat zijn vriend, de politie-luitenant in groote moei lijkheden brengt. Het collier dat hij ge stolen heeft, blijkt bij openbaarmaking van het testament een geheim te bevat ten. Ais men nu aan de eigenares dit col lier wil teruggeven, is het verdwenen. Op zoek er naar beleven zij allerlei avontu ren en sensaties. Namen als Jack Holt en Ralph Graves waarborgen de goede spel- kwaiiteit in deze film. Trianon-Theater. - „Robert en Bertram op ski's" verplaatst ons naar de winter sportgebieden der Zwitsersche hoogvlak te, waar een Hamburgsch meiske alle moeite doet om zich op verschillend sport gebied te bekwamen en daardoor het ver wijt te logenstraffen van haar vriend, dat zij niets anders zou kunnen als brid gen en dansen. Twee wonderlijke typen, een lange en een korte en daarom Robert en Bertram geheeten, wijden haar in de geheimen van het ski-loopen, ski-sköring en bob-sleeën in en met zóóveel succes, dat zij, in een wedstrijd haar vroegeren vriend tot tweemaal toe verslaat. In den derden wedstrijd lokt hij haar op een dwaalspoor en het slot geeft een vroolijke trouwscène te midden der witbesneeuwde bergen te zien. „Zoutwatermelodie" is een luchtig ver haal van twee vrienden, van wien (Char lie Ruggies) de een, getrouwd Is en de ander iPhil Harris) een plechtige gelofte doet nooit in de huwelijksboot te zullen stappen. Als onderpand stuurt hij aan de echtgenoote van zijn vriend een brief, waarin een opsomming wordt gegeven van al diens afwijkingen van het huwe lijkspad. Deze brief mag eerst geopend worden wanneer hij (Harris) ooit trouwt. Dit zal dus voor zijn getrouwden vriend tevens een prikkel zijn om een eventueel huwelijk met alle macht te beletten. De film toont op vermakelijke wijze, dat die opgave allesbehalve gemakkelijk is, te minder waar het hart van den z.g.n. vrij gezel heel gauw in vuur en vlam staat. Alle hardnekkige pogingen om een huwe lijk te verhinderen falen en het slot is dan ook voor beide vrienden heel ver schillend: de een drukt een lief vrouwtje in zijn armen en de ander krijgt den wind van voren Beide films worden goed gespeeld. Casino-Theater. Het behoeft nauwe lijks betoog dat in „Es war einmal ein Musikus" de gelijknamige bekroonde tango van Schwarz, tot vóór kort de „schlager" van het muziekrepertoire, ge vlochten is en er voortdurend in weer klinkt. Naast de muzikale illustratie is het vooral de onweerstaanbare komiek Szöke Szakall, die aan het geheel een zekere charme verleent in de rol van ganzenhouder. Door middel van zijn gan zen kan hij rijk worden, althans volgens zijn berekening De goedhartige kerel zorgt ook nog voor een tweetal „studen ten", die tamelijk vaak „collegeld" noo dig hebben, want beiden zijn verliefd en willen zich „groot" voordoen. Doch het meeste geld verdienen ze als musicus en tot 's avonds laat spelen ze „wundervoll im Café" om daarna nog „ein kleines „Rendez-vous" te hebben. Hier komen natuurlijk eerst de noodige verwikkelin gen bij te pas, alvorens de gelukkige lie den hun trouwplannen kunnen verwezen lijken en daarin heeft Szöke Szakall, of tewel Blond-Baard, een belangrijk aan deel, gesticuleerd en druk babbelend als immer. In de overige rollen treffen we goede bekenden aan, zooals Ralph Arthur Roberts, den talentvollen Victor de Kowa en Ernst Verebes, en om de vrouwelijke rollen niet te vergeten Trude Berliner en Maria Sörensen, zoodat de film al met al goede kwaliteiten bezit. „Sneller dan de bliksem" beweegt zich op heel ander terrein, hetgeen de sensa- tioneele titel reeds verraadt. Luxor-Theater. Mysterie omhuivert den toeschouwer tijdens de verfilming van Wells's griezelverhaal over den Onzicht- baren Mail. Wij zijn als regelmatig bios coopbezoeker heel wat gewend, maar wat we nu te zien krijgenbrrr, 't is om er kleine kinderen mee naar' bed te jagen! 't Lijkt wel, alsof de werkelijke wereld niet reeds genoeg sensatie brengt, want de zaal zat stampvol met begeerigen, die het wonderlijke verhaal van den man, die zich onzichtbaar weet te maken en slechts zichtbaar is, wanneer zijn vlee- schelijk omhulsel door kleeren of doeken wordt bedekt, wenschen te volgen! 't Is voor een fantastisch brein als dat van Wells om van te watertanden zulk een gegeven uit te werken en de regisseur James Whale kon er eveneens z'n hart aan ophalen. 't Treurig slachtoffer van zijn eigen wetenschappelijke experimenten, die on der den invloed en de macht van het giftige monocaïne raakt, dat hem voor 't oog der menschen doet verdwijnen en dat zijn verstand scherpt maar tegelijkertijd benevelt, terroriseert de wereld en zijn bewoners, brengt de grootste opschudding in dorpen en steden teweeg. Alle midde len, die het politioneele vernuft tracht uit te denken, dit gevaarlijke heerschap onschadelijk te maken, schijnen op niets uit te loopen, totdat men er in slaagt. Hoe? Laten wij 't niet verklappen: de spanning moet behouden blijven. Die spanning zit er overigens goed in: het verhaal is zóó griezelig, dat 't eigenlijk niet griezelig meer is en men hartelijk moet lachen. Maar het volgend oogenblik verstijft ge dan weer van schrik! Vooral de inzet is uitstekend getroffen: de lugu bere aankomst van den onzichtbaren man in het kleine dorpshotelletje, waar hij in eenzaamheid een tegengif wil preparee ren waar men hem echter niet met rust laat. zoodat hij gedwongen is zich ein delijk in zijn „ware gedaante" te vertoo- nen en de eenvoudige buitenlui hals over kop de vlucht nemen voor dit waanzin nige geval, dat zij „zich en niet zien". Enfin: er valt moeilijk over dit vreemde gebeuren te praten, wanneer ge 't niet zelf heb gevolgd De onzichtbare man is heel prettig op 't doek. al bezorgt hij ook dèm menigeen koude rillingen, doch we zijn toch maar blij, dat wij hem niet in ons midden hebben! Technisch wemelt deze geschiedenis van ingenieuse vónd- BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Noorwegen vertrokken (Laat ste Berichten, le Blad). Wetsvoorstel tot wijziging der Kieswet ingediend (Binnenland, 3e Blad). Kranslegging op bet graf van Prins Wil lem van Oranje te Delft (Binnenland, 3e Blad). De A.V.R.O. te Arnhem in jaarvergade ring bijeen (Binnenland, 3e Blad). Wetsontwerp te wachten voor gelijk matige verdeeling der werkloosheidslasten over het geheele land (Binnenl., 3e BI. Overleden is G. C. baron van Asbeck (Binnenland, 3e Blad.) Groote brand in de Betuwe (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na den moord op DoUfuss. Radiorede van Starhemberg (3e Blad). Von Papen als gezant te Weenen toege laten (Tel., le Blad). Overleden is de Fransche maarschalk Lyautey (Buitenland, le Blad). sten, terwijl het romantische trekje ook ai niet ontbreekt! Voor de pauze een film van een ander en gemoedelijker genre, n.l. „Pappie", waarin vooral Victor de Kowa gevoelig spel ontplooit en de kleine Petra Unkel aardig speelt. Onze stadgenoot de heer H. Verwer, leerling van „Kennis is Macht" behaalde het Mercurius-diploma Engelsche handels correspondentie, welk examen 25 Juni af genomen werd te 's-Hage. Geslaagd voor het examen Boekhou den. Handelsrekenen en Handelsrecht af genomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer C. Bouwmeester, leerling van den heer J. A. Christiaanse, alhier, De heer E. P. Bakels alhier is geslaagd voor het examen nijverheidsonderwijs akte Nb. Te Utrecht slaagde voor het tweede deel Theoretisch Tandheelkundig examen, onze oud-stad'genoote mej. D. Wicherink. Tot het volgen van den lOden schiet- cursus zullen op 30 Juli a.s. bij het 6e Regiment Veldartillerie alhier, de navol gende reserve-officieren onder de wapenen komen Reserve le luitenants H. Ballot, H. van Zwanenburg, V. J, van der Lijke, W. Cohen, P. Jansen, J. Penninck en de 2e luitenant W. Muller. Gistermorgen is de 70-jarige mej. G. van B.P. in haar woning aan de Lange- brug van de trap gevallen, waardoor zij haar rechteronderarm brak. Gistermiddag is de 50-jarige mej. E. W. S. bij het oversteken van de Hoo- gewoerd door een onbekend gebleven wiel rijder aangereden, waardoor zij vermoede lijk het linkerbovenbeen brak. De Eerste- Hulpdienst vervoerde haar naar het Dia- conessenhuis. Toen de 18-jarige P. van B. H. gister morgen in de smederij van zijn vader aan de Hoogewoerd werkzaamheden verrichtte, waarbij hij gebruik maakte van benzine, geraakte deze in brand, waardoor ook zijn kleeren vlam vatten. Zijn broer A. had de tegenwoordigheid van geest hem op den grond te gooien _-n de vlammen onder een waterkraan te dooven. Zoodoende kwam hij er met lichte brandwonden aan belde beenen goed af. Gistermiddag heeft de 4-jarige G. J. D. in de ouderlijke woning in de Magdalena Moonsstraat den Inhoud van een pot kokende thee gedeeltelijk over het lichaam gekregen, waardoor het ventje brandwonden aan den rechterschouder en het linkeronderbeen bekwam. De E. H. D. en de huisdokter behandelden hem ter plaatse. De natuurvriendengroep Lelden v h. Instituut voor Arb. Ontwikkeling heeft voor Zondag 12 Augustus een rondvaart over de Brasemer- en Kagermeren geor ganiseerd Ook zal een bezoek aan het vliegveld „Schiphol" worden gebracht waarvoor deskundigen leiding is toegezegd, terwijl voor korte vliegtochten boven Am sterdam gelegenheid zal worden gegeven. Belangstellenden worden verwezen naar de kleine advertentie van hedenavond. Zondag 5 Augustus a.s. is er een goedkoope trein- en bootreis naar Enk huizen en Urk. Zie de advertentie in dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1