li Humor uit het Buitenland. LEÏDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 Juli 1934 FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. T' h uw gegroeid sedert lk hem Matsten keer zag 1 (Gutierrez) .3én JIJ die fietser die schreeuwde: uit den weg Idioot I, een paar honderd meters terug eh het spijt me erg. Ik had er geen Idee van, dat die spoorwegovergang gesloten zou zijn." (Koralle). r «jf. 1 J „Zeg eens, lk kom Je die lekke roeiboot terugbrengen." (Passing ahow) „Je hoeft ]e niet zoo te haasten; lk betaal bij het uur (Passing Show). Hé, baas. Je el ls uitgekomen 1" (Humorist). Boerenzoon, onverwachts zijn vader ontmoetende Ehzijn dit de meisjes die lk moest zeggen dat e hier niet mochten kampeeren, vader (Happy Mag.), Stijging van den Nederlandschen uitvoer, ondanks invoerbelemmcringen - Stabili satie van den economischen toestand in Ned.-Indië - Het aanpassingsproces in de enltnres - Onvermijdelijke inkrimping van bet productie-apparaat voor Java-suikcr Terngslag in de Rubbcrafdccling - Scher pe reactie op de beleggingsmarkt. Wanneer men leest, dat nu dit, dan dat tod den invoer van buitenlandsche pro ducten verder belemmert, door verhooging Tin invoerrechten, door verscherping van wntingenteering of zelfs door een alge heel invoerverbod, en daarnaast stelt de hachten uit handel en industrie over de bemoeilijking van den afzet in het bui tenland als gevolg van de concurrentie ran landen met gedeprecleerde valuta, dan moet men wel vreezen voor een voort durend verdere Inkrimping van onzen buitenlandschen handel, die het vorige jaar reeds zulk een laag punt had bereikt. Beziet men dan de cijfers van onze handelsstatistiek voor het loopende jaar, dan vallen deze nog betrekkelijk mede. wel blijkt de waarde van onzen export opnieuw te zijn teruggeloopen, maar de hoeveelheid goederen, die in het buiten land kon worden afgezet, is nog iets footer geweest dan in het vorige jaar. Deze ontwikkeling wa3 reeds in de eerste drie maanden van dit jaar waar te ne men, toen 3.212.000 ton aan goederen werd jeëxporteerd, ter waarde van f 167 mil ten, tegen 3.031.000 ton ter waarde van '177 millioen in de overeenkomstige pe riode van 1933. In het tweede kwartaal hierop geen terugslag Ingetreden; in tegendeel: zoowel In hoeveelheid als in waarde heeft de uitvoer ln het tweede (wartaal dien ln het eerste kwartaal van dit jaar nog overtroffen. Met een gewicht 'an 3.369.000 ton was de export ca. 157.000 ton grooter dan ln het eerste wartaal van dit jaar en ca. 154.000 ton meer dan in het tweede kwartaal van het telge jaar. Met een waarde van f. 171 millioen werd nog voor eenlge millioenen meer geëxporteerd dan in de eerste drie maanden van dit jaar, al bleef de waarde epnieuw ca. f. 7 millioen bij die van den Rport in de overeenkomstige periode van het vorige jaar ten achter. Het resultaat is, dat wij voorde eerste helft van dit jaar 6.581.000 ton aan goe deren hebben uitgevoerd, tegen 6.246.000 wn in het eerste halfjaar van 1933, maar dat de waarde van dezen export verder is teruggegaan van f. 355 tot f. 338 millioen. Terwijl de export dus in waarde opnieuw gedaald, en wel met ca. 5%, is de hoe- Weiheid uitgevoerde goederen met een ongeveer even groot percentage toege nomen. Onder de tegenwoordige omstandighe den mag deze ontwikkeling niet onbevre digend worden genoemd. Zij wijst er im mers op, dat de stagnatie van onzen af- z«t in het buitenland, tot uiting komende een voortdurende vermindering van de hoeveelheid uitgevoerde goederen (in 1933 bedroeg de teruggang nog ca. 10%) heeft Plaats gemaakt voor een lichte verbete- nng. Mocht deze in de tweede helft van bet jaar aanhouden, dan zou hieruit de Wnclusie kunnen worden getrokken, dat wij, wat onzen export betreft, over het diepste punt heen zijn gekomen, zonder dat wij onze toevlucht hebben behoeven _e nemen tot het van bepaalde zijden ge propageerde, maar voor de geheele volks huishouding zoo gevaarlijke middel van valuta-depreciatie. Natuurlijk zijn wij er met de eenigszins bevredigender ontwikkeling van onzen taK?rt nog n'et- In 'a' van bedrijfs- zijn nog groote, vaak zelfs onover- aoomitjk schijnende moeilijkheden te over ™nen, die hun oorsprong vinden in de "ntwnchte internationale verhoudingen, en oil dan ook slechts kunnen worden op- i;ost door de nauwere internationale sa- mnwerking, voorloopig behoorende tot het gebied der vrome wenschen. De hier boven uiteengezette ontwikkeling van den Nederlandschen uitvoer geeft echter moed, voort te gaan op den ingeslagen weg van aanpassing aan de eenmaal bestaande ver houdingen, in plaats van den internatio nalen chaos te vergrooten door experi menten op valuta-gebied. Wat voor ons land geldt, geldt in zekere mate ook voor Ned. Indië. In zijn jongste jaarverslag heeft de President van de Javasche Bank opgemerkt, dat verschil lende teekenen duidelijk in de richting van een zich verbeterende situatie wijzen, al moet het begrip verbetering in dit ver band nog niet als een aanduiding van belangrijk herstel, doch voorshands meer als een eindelljke stabilisatie van de eco nomische verhoudingen worden opgevat. Bedoelde teekenen betreffen zoowel de sfeer der exportcultures als die der In- heemsche hulshouding en kunnen worden samengevat als volgt: Verbetering van den Ned. Indischen ruilvoet met het buiten land; handhaving van het, voor deze crisisjaren nog steeds belangrijke uitvoer- saldo, hetwelk gedurende het eerste kwar taal van 1934 zelfs een nlet-onbeteeke- nende verbetering aantoonde; een geleide lijke toeneming van de vervanging van den import door eigen productie waar zulks economisch gerechtvaardigd is en door internationale ontwikkeling wordt geboden; het in vele streken meer en meer stabiliseeren der verhoudingen in de inheemsche huishouding, o.a. blijkende uit den gang van zaken bij den pandhuis- dienst en het volkscredietwezen; het tot stilstand komen van den sedert drie jaar zeer ver voortgeschreden afbouw van prij zen, loonen, salarissen en personeelsforma ties in het particuliere bedrijfsleven. Nu kan niet worden ontkend, dat het aanpassingsproces in Ned.-Indie in sterke mate in de hand is gewerkt door den zooveel gesmaden invoer van goedkoope Japansche artikelen, waardoor verschil lende eerste levensbehoeften enorm in prijs zijn gedaald. Tezamen met door de regeering doorgevoerde bezuinigings maatregelen, heeft dit de geheele volks huishouding op een andere basis gebracht. Wanneer sommige cultures op het tegen woordige prijsniveau weer rendabel beloven te worden, is dit voor een belang rijk deel te danken aan het feit, dat de productiekosten verlaagd zijn tot een peil, dat men slechts enkele jaren geleden nog volkomen ondenkbaar zou hebben geacht. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de Indische rubberondernemingen werkten met een kostprijs van 35 k 40 cent per half Kg.; thans zijn een aantal maatschappijen in staat, bij den tegenwoordigen verkoop prijs van ca. 22 cent per half Kg. winst te maken en na afschrijvingen zelfs de her vatting van dividend in het vooruitzicht te stellen. De Sumatra-tabaksmaatschap- pijen hebben hun productiekosten even eens zoo sterk kunnen verlagen, dat de in dit jaar ter markt gebrachte oogst 1933 reeds weder eenige winst oplevert. De situatie in de suikercultuur ls nog altijd ongunstig, omdat hier de daling van de verkoopprijzen zich ln een nog sneller tempo heeft voltrokken dan de verlaging van de productiekosten Zoodra de verhou dingen op dit gebied echter stabieler worden, zal blijken, dat ook hier op een heel wat lager niveau dan vroeger weer met winst kan worden gewerkt. In de afgeloopen week hebben geruchten geloopen, volgens welke de bietsuiker oogsten in verschillende landen sterk door de droogte zouden hebben geleden. Dien tengevolge zou in den herfst een verbete ring der suikerprijzen mogen worden verwacht, waarvan, naar men lioopt, ook de Java-suiker zou kunnen profiteeren. De beurs heeft deze toekomstverwachtingen wel wat overhaast in de koersen voor Indische suikeraandeelen verdisconteerd. Op het oogenblik is er van eenigen invloed van de droogte op de suikerprijzen niets te bespeuren. Wel heeft de Nivas in den jongsten tijd vrij groote hoeveelheden suiker van de hand kunnen doen, maar deze verkoopen vinden nog altijd plaats tegen de oude, verliesgevende prijzen. Het wordt dan ook hoe langer hoe duidelijker, dat het voor de Java-suikerindustrie niet zoo zeer gaat om tijdelijke overbrugging van een moeilijke periode, maar om geleidelijke aanpassing aan een bestaan- den toestand. De hiervoor noodzakelijke verdere inkrimping van het product apparaat moet onvermijdelijk kapitaal verliezen met zich brengen; eerst wanneer deze door crediteuren en aandeelhouders van de „suikermaatschappijen zullen „verschmerzt", en de productie zal zijn geconcentreerd op de ondernemingen, waar de productie-kosten het laagst zijn, zal het bedrijf weder op een gezonde basis komen te staan. Door gebrek aan afzet is de Java-suiker- industrie reeds gedwongen den aanplant veel meer te beperken dan op grond van de bekende Chadbourne-overeenkomst noodig zou zijn geweest. Naar men weet, heeft deze overeenkomst, die een aanpas sing van de productie aan het verbruik beoogde, nimmer aan haar doel beant woord, doordien eenerzijds de consumptie veel kleiner is geworden dan men had berekend, terwijl aan den anderen kant de productie in niet bij de overeenkomst aangesloten landen dank zij beschermen de regeeringsmaatregelen sterk is ver hoogd. Dit laatste is vooral het geval geweest ln Britsch-Indië, het natuurlijke afzetgebied voor Java-suiker. Eerst in den jongsten tijd zijn de afzetmogelijkheden voor Java-suiker in dit gebied iets ver beterd, dank zij de heffing van een accijns op in het binnenland geproduceerde suiker. Met deze verbeterde afzetmogelijkheden houdt wellicht de wensch der Ned. Indi sche suikerproducenten tot verhooging van het exportquotum voor Java-suiker op grond van de Chadbourne-overeeenkomst verband. In een binnenkort te houden internatio nale suikerconferentie waar zal worden beraadslaagd over een verlenging der Chadbourne overeenkomst en over een nieuwe verdeeling der quota, zal deze wensch naar voren worden gebracht. Ver moedelijk zal hij veel tegenkanting ont moeten, vooral van de zijde van Cuba, den grooten concurrent van Java-suiker. Ook in andere opzichten zal het niet gemakke lijk zijn, de tegenstrijdige belangen der verschillende productielanden met elkan der te verzoenen. De koerverbetering voor suikeraandeelen op de Amsterdamsche beurs ls slechts van korten duur geweest. Al spoedig is een reactie ingetreden, onder den invloed van de algemeen gedeprimeerde stemming, die haar oorsprong heeft gevonden ln een nieuwe, scherpe koersdaling op de New Yorksche beurs, waar het voornamelijk de toestand op arbeidsgebied aanleiding tot bezorgdheid geeft. De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben eveneens weer een gevoel van onzekerheid met betrekking tot de internationale poli tieke verhoudingen ln het leven geroepen, dat op het koersverloop een ongunstige uitwerking heeft gehad. Onder deze omstandigheden heeft ook de vaste stemming voor rubberaandeelen zich niet kunnen handhaven. Deze heeft trouwens voornamelijk betrekking gehad op de incourante aandeelen. Het beperkte materaal, dat hierin aanwezig is maakt, dat een betrekkelijk geringe vraag. resp. een klein aanbod, gemakkelijk leidt tot koersstijgingen, resp -dalingen, die niet ln overeenstemming zijn met de werkelijke situatie. Een terugslag in de een of andere richting is dan onvermijdelijk. Ditmaal is deze nog in de hand gewerkt door de mededeeling van de Indische regeering. dat zii het te hoog opdrijven van de rub- berprijzen tengevolge van de hanteering der rubberrestrictie ongewenscht acht, niet alleen omdat hierdoor de productie van synthetische rubber zal worden aangemoe digd doch ook omdat andere productie bronnen bestaande in landen, welke niet bij de restrictie zijn aangesloten, sterker zouden gaan vloeden. Bovendien zouden hooge prijzen niet in het belang zijn van de zoo zeer gewenschte ontwikkeling van het verbruik. Blijkbaar ligt het in de be doeling van de regeering, de rubberprijzen zoo mogelijk op omstreeks het tegenwoor dige niveau te handhaven. Zooals hier boven opgemerkt, kunnen verschillende rubber ondernemingen op deze basis weder met eenige winst produoeeren. Overdreven verwachtingen te dien aanzien kunnen echter slechts tot teleurstelling lelden, vooral ten opzichte van maatschappijen, die nog altijd betrekkelijk duur werken, en bovendien gebukt gaan onder een zwa- ren schuldenlast. Aandeelen Koninklijke Petroleum zijn opnieuw in koers afgebrokkeld, hoewel de berichten uit de Amerikaansche petro leumindustrie niet ongunstig luiden. Dank zij eenige toeneming van het verbruik zijn de prijzen in sommige streken iets geste gen en indien de productie geen verrassin gen brengt zal de toestand, naar men hoopt, geleidelijk kunnen verbeteren. Vol gens de jongste opgave is de gemiddelde dagelijksche productie weer wat minder. Het meest werden industriëele aandee len door de koersdaling in de afgeloopen week getroffen. Zoowel Philips' als Uni lever en Aku kwamen op een aanmerkelijk lager niveau. Wat Unilever betreft, oefende het bericht omtrent een aaneensluiting ln de Duitsche margarine- en kunstvetin- dustrie een ongunstigen invloed uit. Deze aaneensluiting, die blijkbaar een gedwon gen karakter heeft, waarbij van overheids wege de productie, de afzet en de prijzen zullen worden geregeld, is vermoedelijk niet in de laatste plaats gericht tegen het Unilever-concern, welks overheerschende invloed op de Duitsche margarine-markt door de autoriteiten reeds lang met leede oogen werd aangezien. Een opmerkelijk wijziging heeft de be leggingsmarkt te zien gegeven. Op de aan houdende koersstijging der voorafgaande weken is een scherpe reactie gevolgd, waarvan vooral, de staatsfondsen met lagen rentevoet hebben geleden. Zoo zijn 2</i N.W.S. die de vorige week tijdelijk tot boven 80 waren gestegen, met ca. 4 teruggeloopen. De 4Vs Amsterdam sche leeningen zijn weer beneden pari aangeland. Blijkbaar heeft de daling van den rentevoet zich in een al te sneltempo voltrokken. Ook met de uitgifte van de 3'/a leeningen blijkt men den toestand der markt te hebben overschat. Zoowel de leening van de Provincie Noord-Hol land als die van de. Provincie Utrecht kon niet geheel bij het publiek worden ge plaatst en naar verluidt, moest ln totaal een bedrag van ca f. 40 millioen aan niet- geplaatste 3% leeningen door de emit- tenten worden opgenomen. Deze zullen ge leidelijk moeten worden afgezet; eerst wanneer dit materiaal kan verwerkt wor den, zal er weer sprake kunnen zijn van nieuwe uitgiften met hetzelfde rente-type. Voorloopig blijkt het publiek hier nog niet aan te willen. Buitenlandsche beleggingswaarden wa ren eveneens gedrukt, vooral voor Duit sche obligatiën, die den ongunstigen in vloed ondervinden van de verslechtering van den economischen toestand :n Duitschiand waar het gebrek aan grond stoffen reeds geleid heeft tot een gedwon gen beperking van den werktijd in eenige takken van Industrie. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3'/i Nederland 89 3/4—88 1/8. 2Vin/o Nederland 78 1/16—76 1/4. 4'/s% Amsterdam 100 1/4—99 7/8—99 15/16. Amsterdam Rubber 104 3/4105 3/498 1/2 Indische Rubber 8981. Bandar Rubber 121125114117. Rotterdam Tapanoeli 49—43. Sumatra Rubber 149 3/4137 Wai Sumatra 120113. Handelsver „Amsterdam" 170—164 1/4. Vorstenlanden 171/2—21—171/2. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, pass. 27 Juli Gibraltar. MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS, thuisreis, 27 Juli van Algiers. MAPIA, uitreis, 27 Juli te Genua. KON. NED. STOOMBOOT MD. ORANJE NASSAU, 26 Juli van Paramaribo naar Amsterdam. SATURNUS, 26 Juli van Constanza te Istanboul. ORPHEUS, 27 Juli van Cothenburg te Aarhuus. FAUNA, 27 Juli van Venetië te Triëst. TRITON, 27 Juli van Alexandrië naar Jaffa. IRENE, 27 Juli van A'dam n. Kopenhagen. KON. HOLL. LLOYD. ORANIA, thuisreis, 27 Juli van Monte video. ZEELANDIA, thuisreis, 27 Juli v.m. 8 uur van Vigo. HALCYON LIJN. VREDENBURG, Vlaardingen naar Narvik, pass. 27 Juli Holtenau. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DRECHTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 27 Juli te Londen. ROTTERDAM, toeristenvaart, 27 Juli te Stockholm. ROTT. LLOYD. PALEMBANG, thuisreis, pass. 27 Juli Sagres. oI- DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. THEANO, 27 Juli van Belfast te Fowey. AGNITA, 28 Juli van Houston te Thames- haven verwacht; gaat daarna naar Rouaan, Amsterdam en Curacao. BEVERWIJK, 27 Juli van Vlissingen naar Arch^n^6l APOLLONIA, 28 Juli van Constanza te Port Said verw; gaat daarna naar Beyrouth en Constanza. ARTEMIS, 30 Juli van A'dam te Port of Spain verw.; gaat daarna naar Engeland HERMES, 28 Juli van Abadan te Suez verwacht; gaat daarna naar San Louis du Rhone, Tunis en Constanza. JOSEFINA, 26 Juli van Soerabaya te Batavia. MEGARA, 29 Juli van Pauiliac te Houston verwacht; gaat daarna naar Pauiliac en Hamburg/Rotterdam. MERULA, 26 Juii van Curacao te Shell- haven. MIRZA, 5 Aug. van Aruba te Rotterdam verwacht; gaat daarna naar Rouaan. MURENA, 2 Aug. van Curacao in Enge land verwacht. SELENE. 29 Juli van Havre te Curacao verwacht; gaat daarna naar Antwerpen Amsterdam. ST. ANNALAND, 27 Juli van Boulogne op de Tyne. TELA, 26 Juli van Rosario n. Santos. WOENSDRECHT, 26 Juli van Houston te Melbourne. ZEELAND, 26 Juli van A'dam te Blyth. MAAS, 25 Juli van R'dam te Hamburg. BEYERLAND, 26 Juli van Danzlg naar Terneuzen. HOOGLAND, 27 Juli van de Tyne te Hamburg. WINTERSWIJK, naar A'dam, pass. 26 Juli Noordkaap. Javasche Cultuur 348680. Kon. Petroleum 153 3/4148 1/4. Redjang Lebong 150146. Aku 34 1/4—30 1/2. Ned. Ford 201 1/2—203 1/2—199 Philips' 212 3/4—206 1/2—207 1/2 Unilever 67—56 3/457 1/4. Deli Batavia 145 3/4—136. Dell Mij. 135 1/2—127. 3—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11