NA DEN NAZI-PUTSCH IN OOSTENRIJK. 75sle Jaargang DONDERDAG 26 JULI 1934 No. 2280S OFFICIEELE KENNISGEVING STAOSNIEUWS. Bijzonderheden over den moord op Dollfuss Rintelen tracht zelfmoord te plegen. Zafcen Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per régel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otê. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus Nq. 54. PRIJS DEZER COURANTjj Voor Lelden pér 3 maanden f. 2.35; per week Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per Franco per post f. 2.35 portokosten. f. 0.18 w „0.18; Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. J. H. S. Jaspers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Oude Heerengracht No. 15, kad. bekend Sectie C. No. 35; b. R. Keij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een tricotagefabriek In het perceel Hooge Morschweg No. 50, kad. bekend Sectie P. No. 874; c. N.V. Leldsche Melk inrichting „De Toekomst" en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de fa briek voor het vervaardigen van consump tie-ijs in het perceel Hooigracht No. 41, kad. bekend Sectie I, No. 2514; d. W. J. Visser en rechtverkrijgenden tot het op richten van een inrichting voor het be werken van vleeschwaren in het perceel Lage Rijndijk No. 10, kad. bekend Sectie K. No. 2416. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 26 Juli 1934. 5025 LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Naar wij vernemen ls de door de Leid- sche Reddingsbrigade tegen het einde van deze maand uitgeschreven groote open bare demonstratie in de Nieuwe Vaart, uit gesteld tot Zaterdag 25 Aug. 3 uur. Het bestuur dezer vereeniging vertrouwt er op, dat alle gediplomeerde leden de oefenin gen op Woensdag- en Vrijdagavond, resp. In de Zweminrichtingen aan den Hooge Rijndijk en aan de Zijl, trouw zullen ko men bijwonen, teneinde deze demonstra tie wederom een groot succes te doen worden. Het programma is belangrijk ge noeg en zal vermoedelijk worden ver filmd. O. i. verdient deze vereeniging aller medewerking vanwege haar doelstelling en wij behoeven in dat verband slechts te wijzen op het vele reddingsmateriaal door de geheele stad aanwezig. Het is slechts zeer te betreuren, dat men zoo vaak dat materiaal vernielt en niet begrijpt, hoe misdadig dat is. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Modehuis Schulte (filiaal), Steenstraat 3 Leiden. Hoofdzetel: Hoofdstraat 47, Hille- gom. Heerenmodemagazijn. L. van Bergen, Weth. Spaargarenstr. 42 Oegstgeest. Grossier in rund- kalfs-, var kens- en lamsvleesch. Eigenaar: L. van Bergen, Oegstgeest. Opheffing: C. van Gerwen. Kerkstraat 11, Noord- wijk-Binnen. Manufacturen. Wijzigingen Gebr. Remmerswaal, Kerkstraat 1, Noordwijk. Handel in melk, boter en kaas. Door uittreding van den vennoot: P. W. A. Remmerswaal, d.d. 1 April 1934, is de ven nootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den over- blijvenden vennoot: H. J. Remmerswaal, onder diens eigen naam. Rachel et Gerard, Noord Boulevard, Noordwijk aan Zee, Hoofdzetel; Keizers gracht 510518, Amsterdam. Dameshoe den. Bovengenoemd filiaal is opgeheven. Firma G. Haasnoot en Zonen, Prins Hendrikkanaal, Katwijk aan Zee. Fust en haringhandel; kuiperij. Overleden eigenaar: G. Haasnoot Lzn., Katwijk aan Zee. d.d. 24 Mei 1934. Drukkerij C. Dekker en Co., Hoofd straat 43, Drukkerij, kantoorboekhandel. Hetfiliaal te Noordwijk-Binnen, Kerk straat 69, is d.d. 1 Mei 1934 overgegaan aan den heer: C. Dekker. C. de Groot v. Egmond, van Manders- loostraat 96, Alphen a. d. Rijn. Dames hoeden. De zaak is verplaatst naar: Mr. Fockstraat 25. Katwijk aan Zee. o DE SPOORLIJN LEIDEN—HOOFDDORP. Naar aanleiding van de geruchten over een eventueele opheffing door de Neder - landsche Spoorwegen van de Haarlemmer meerlijnen, kan nog nader meegedeeld worden, dat het niet in de bedoeling ligt om alle lijnen in de Haarlemmermeer op te heffen maar uitsluitend de lijn Leiden— Hoofddorp. De Stscrt. van gisteravond bevat de statuten betreffende de N.V. van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapijten- handel, alhier. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen N.O. akte N.I. A. E. Meijer alhier. Geslaagd voor het Mercuriusexamen Engelsche Handelscorrespondentie de heer J. W. J. Blöte, leerling van Mej. Zaalberg alhier. Bij den ontvanger der directe belas tingen, enz. 1ste kantoor alhier is f. 7 ontvangen wegens gewetensgeld. J. van Ulden, C. Schalks, J. de Kier, H. de Wekker en A. Vuurpeil alhier zijn geslaagd voor het R.K. Mulo-examen. o (Vervolg van het 2e Blad). WEENEN, 26 Juli. (V.D.) Over de be ëindiging van de Putch, meldt de „Neue Freie Presse, stelden de opstandelingen met de wapens in de hand aan de on derhandelaars der regeering de volgende eischen: Er moet een regeering van Nationale richting onder leiding van dr. Rintelen worden gevormd. De gearresteerde per sonen moeten in vrijheid worden gesteld. Het conflict met Duitschland moet wor den bijgelegd. De opstandelingen wezen het eerste ul timatum der regeering af. Tegen halfze ven begon de regeering militairen te con- centreeren voor de Bondskanselarij. Ten gevolge hiervan vroegen de opstandelin gen nieuwe onderhandelingen, die gerui- men tijd duurden. Toen vrijgeleide tot de Duitsche grens was toegezegd werden de wapens afgegeven In het gebouw moesten de opstandelingen zich tot het hemd ontkleeden, daarna werden zij onder strenge bewaking op vrachtauto's naar de politie-kazerne in de Marokkanerstrassé gebracht. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat den opstandelingen slechts onder twee voorwaarden vrijgeleide werd toegezegd, n.l. dat er geen dooden zouden zijn te be treuren en dat de overgave binnen een kwartier zou geschieden. Daar aan deze beide voorwaarden niet is voldaan, bestaat er geen aanleiding het vrijgeleide te ge ven en nu mag worden verwacht dat de 144 gearresteerde rebellen onder het standgerecht zullen vallen. Hedenmorgen bevonden de 144 rebellen, alleen gekleed in hemd en broek, zich nog steeds in de politie-kazerne. De aanvoerders zijn reeds terechtgesteld. WEENEN, 26 Juli. (Reuter). Het cor respondentiebureau deelt nog mede: Na des avonds 8 uur was de Bondskanselarij geheel ontruimd. De terroristen werden tijdens het vervoer door de menschen- menigte ontvangen en het kosttte veel moeite een lynch-partij te voorkomen. Rintelen gearresteerd. WEENEN, 26 Juli. (Reuter). De Oosten- rijkche gezant te Rome Von Rintelen, die hier was gearriveerd, is in hechtenis ge nomen, terwijl een zeer groot aantal Nazi- ieiders zijn gearresteerd. Rintelen. WEENEN, 26 Juli. (Reuter). Dr. Rinte len, die een poging tot zelfmoord heeft gedaan, is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Hij heeft een brief achtergelaten, waar in hij verklaard dat hij niet met de sa menzweerders in contact heeft gestaan. In wei-ingelichte politieke kringen wordt verklaard, dat er geen enkele wijzi ging in de regeering zal worden gebracht vóór de begrafenis van dr. Dollfuss. Bondspresident Miklas is hedenmorgen te Weenen teruggekeerd. De politieke be sprekingen zullen den geheelen dag voort duren. Algemeene verontwaardiging. ROME, 26 Juli. (Reuter). Het bericht van den dood van Dollfuss heeft onder de Romeinsche bevolking een smartelijken en verontwaardigden indruk gemaakt. In po litieke kringen is men zeer verontwaardigd over den moord. Ooii het Vaticaan was door het bericht smartelijk getroffen. Volgens een uit Rome vernomen bericht heeft de Oostenrijksche regeering de mo gendheden verzocht te intervenieeren om de onschendbaarheid van den staat te waarborgen. LONDEN, 26 Juli. (V.D.). In een hoofd artikel geeft de „Times" 'n korte beschou wing over de voorgeschiedenis van den putch in Oostenrijk en komt dan tot de conclusie, dat de openlijke actie van Duitschland jegens Oostenrijk door de ac tieve oppositie van het buitenland was stopgezet, doch dat de onderhandsche Duitsche aanmoediging van de nationaal- socialistische vijanden van de Oostenrijk sche regeering nooit heeft opgehouden. Het zou unfair zijn, aldus de Times, in 't licht van de tot dusver bekende berichten de Duitsche regeering de verantwoordelijk heid toe te schrijven, voor het roekelooze avontuur van gisteren. Het staat echter buiten kijf, dat de opstand min of meer is veroorzaakt, door de voortdurende insti gatie uit Duitschland. Op 't eerste gezicht, schrijft o.a. de „Mor ning Post", lijkt 't waarschijnlijk, dat deze revolte in Oostenrijk op touw is gezet, om de aandacht af te leiden van de groeiende crisis in Duitschland en de dorheid van het nationaal-socialistische programma. Het is echter nog te vroeg om eenigerlei zekere gevolgtrekkingen te maken behalve deze eene „dat in deze gevaarlijke tijden, wanneer dergelijke dingen zich kunnen voordoen als een bliksemstraal, 5 jaar een veel te lange termijn is om onze krachten en onze verdediging aan te pakken. De „Daily Herald" schrijft: „Tragisch Weenen biedt de wereld wederom een fei telijke les in de euvelen van de dictatuur". De executie van Dinsdag van een 20-jarig arbeider heeft een nieuw vuur van harts tochtelijke verontwaardiging gewekt, in de rijen der arbeiders. De nationaal-socialis- ten hebben daar hun kans in gezien en toegeslagen. Hun Putsch was lang voorbe reid. Zij hadden machtige bondgenooten in alle afdeelingen der regeering, onder de politie en in het leger. Zij weten, dat over de grens in Duitschland een macht van achtduizend Oostenrijksche nazi's ligt, uit gerust met honderden pantserwagens en zij rekenen op hun bijstand. Wat de ge volgen van de gebeurtenissen van gisteren betreft, het is nog te vroeg daarover te speculeeren. De politieke meening van het publiek in Oostenrijk is gelijkelijk verdeeld tusschen socialisten, katholieken en natio naal-socialisten. Het kan zijn, dat de cle- ricale fascisten een neteligen greep op Oos tenrijk kunnen handhaven, doch dit kan niet duren. De dagen van het ministerie Schuschnigg zijn geteld. Wanneer echter de nazi's denken, dat zij Oostenrijk kun nen regeeren tegen den wil in van onge veer twee derden hunner landgenooten, zullen zij waarschijnlijk tot de ontdekking komen, dat de moeilijkheden, waarmede zij in laatste instantie te kampen zullen Voor het examen in Boekhouden c.a. vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden (,,Mercurius"-diploma), slaagden' de heeren B v. Leeuwen alhier en J. Marijt, Noordwijk-Binnen, leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14. Bei den slaagden ook voor het examen in Boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam. Geslaagd voor het examen Boekhouden afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen: C. J. M. Rietveld te Leiderdorp en H. J. Broeksema alhier. Beiden zijn leerlingen van het genootschap ..Kennis is Macht". Hiermede slaagden wederom alle leerlin gen welke aan het examen deelnamen. Begunstigd door mooi weer heeft de Meisjesclub van het Wijkgebouw Pniël on der leiding van ds dames Valkenburg en Riphagen een vijfdaagsch reisje naar Amersfoort en omgeving gemaakt. Dankbaar en voldaan keerden de meisjes gisteravond met den trein, die hier om 11 uur aan het station aankomt, weer huis waarts. Geslaagd voor het examei Boekhou den afgenomen door de Ver. Mercurius de heer C. J. M. Rietveld te Leiderdorp. Gistermiddag is de 13-jarige wielrijd- ster C. K„ doordat zij bij het omslaan van den hoek Leege Werffsteegv. d. Werff- straat te veel naar links uitweek tegen den 15-jarigen fietser B. S. opgereden, waardoor zij kwam te vallen en het rech terbeen brak. De Eerste Hulpdienst ver voerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. Gistermiddag is de 43-jarige mej. J. de G toen zij aan de achterzijdi van haar woning aan den Maredijk in een motorboot wilde stappen, uitgegleden, waarbij zij haar rechterenkel brak. De E H. D. bracht haar ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Donderdag 2 Augustus a s. rijdt er een goedkoope trein naar Goes, Middelburg en Vlissinr-rt Man z'a de advertence in dit B'ad Col" al Don'-rdag 2 Aug :en goed- koope trein rijden naar Den Bosch, Maas tricht en Valkenburg. hebben, onoverkomelijk zijn. Daar is het gevaar, en dat is niet ver verwijderd, van internationale complicaties. Italië is op zijn hoede, Tsjecho-Slowakije staat op den uitkijk. „Is het denkbaar aldus vraagt tenslotte het blad dat de regeeringen van verlichte en democratische landen zul len voortgaan hun verplichtingen als leden van den Volkenbond, te veronachtzamen en het Oostenrijksche volk aan zijn lot over te laten?" Waarschuwing van dr. Benesj. LONDEN, 26 Juli. (V.D.). De corres pondent van de News Chronicle seint uit Praag, dat hij een telefonisch onderhoud heeft gehad met den Tsjecho-Slowaak- schen minister van Buitenlandsche Zaken Benesj, waarin deze hem meedeelde, dat het nationaal-socialistische terrorisme de vreedzame betrekkingen tusschen Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije wilde verstoren. Dr. Benesj is van meening, dat de natio- naal-socialisten in Oostenrijk hun terro ristische campagne hebben aangevangen met de bedoeling een botsing te veroor- Inmiddels is de Tsjecho-Slowaaksche regeering en het departement van Buiten landsche Zaken te Praag volkomen rustig en wacht de verdere gebeurtenissen in Oostenrijk af. Duitschland beschuldigd. LONDEN, 26 Juli. (V.D.). Langzamer hand worden meer bijzonderheden bekend omtrent den mislukten Putsch der nazis van Oostenrijk en de relaties welke in ver band hiermede met Duitschland bestaan. Zoowel uit de eigen informaties van de correspondentie van vescheidene Engelsche -bladen van Duitschland als uit de berich ten, welke door het officieuze Duitsche nieuwsbureau tijdens den Putsch werden gepubliceerd, blijkt duidelijk dat zooal niet de Duitsche regeering dan toch de hooge instanties van de Duitsche nationaal- socialistische partij volkomen op de hoogte moeten zijn geweest van hetgeen in Oos tenrijk ging gebeuren In dit verband wordt ook gewezen op het feit, dat Rijkskanselier Hittler niet, zooals oorspronkelijk de be doeling was. een reis aan boord van een Duitsch oorlogsschip naar de Noorsche wateren is gaan maken, doch zich op ,t laatste oogenblik voor zijn vacantie naar Beieren heeft begeven. De correspondent van de Daily Tele graph te Miinchen wist gisteren te mel den dat aldaar verluidde, dat het legioen der Oostenrijksche nazi's in Duitschland gereed stond, om Oostenrijk binnen te rukken De intensieven activiteit van den Oostenrijkschen persdienst van de Nazi's gedurende de laatste 4 dagen heeft belang rijke onrust veroorzaakt. Gemeld wordt, dat 3000 Oostenrijksche nazi's onder de wapenen zijn en wachten om van ver schillende punten langs de Oostenrijksch- Beiersche grens Oostenrijk binnen te rukken De correspondent van het blad voegt hieraan toe, dat, hoewel dit bericht niet kon worden bevestigd, men ervan over tuigd is, dat het niet zonder grond is. Ook de correspondent der „Daily Herald" meldde gisteren dergelijke berichten aan zijn blad. Hij wist er bij te melden dat het Oos tenrijksche legioen geconsigneerd was en de barakken niet mocht verlaten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het op valt, dat de eerste berichten over de Putch, die van Duitsche zijde gepubliceerd werden, in 't geheel niet sDraken over een Putsch van nationaal-soclalisten. Onder den titel het „Volksgericht in Oostenrijk" werd in den laten avond een mededeeling gepubliceerd, welke heette van Oostenrijksche zijde afkomstig te zijn en waarin werd meegedeeld, dat over de regeering-Dollfuss in Oostenrijk 't volks gericht was uitgebroken. Wat men eigenlijk in de geheele wereld, wanneer men niet opzettelijk vreemd was en wanneer men niet alle gevoel van menschelijkheid met geweld onderdrukte, reeds sinds weken, ja sinds maanden zag aankomen, is gebeurd. Het Duitsche volk in Oostenrijk heeft zich tegen zijn pijni- gers en onderdrukkers, tegen zijn cipiers in lichamelijk en geestelijk opzicht, tegen zijn folterknechten verheven. BINNENLAND. Ernstige ontploffing op een visschers- schuit te Ouddorp; drie dooden. (Gemengd, 3e Blad). De Vierdaagsche; een zware tweede dag. (Sport, 3e Blad). Om het voetbalkampioenschap van Nederland; hedenavond de beslissings wedstrijd tusschen Ajax en K.F.C. (Sport, 3e Blad). De opening van het Chr. Jeugdhuis ta Katwijk-aan-Zee. (3e Blad). De Eerste Kamer heeft de wetsontwer pen tot wijziging der landbouwcrisiswet en der winkelsluitingswet goedgekeurd. (lste Blad). BUITENLAND. Een mislukte Nazi-Putsch in Oostenrijk. Bondskanselier dr. Dollfuss is vermoord, (2e en le Blad). De Oostenrijksche gezant te Rome, dr. Rintelen bij zijn komst te Weenen gear resteerd. Hij doet een poging tot zelfmoord (le Blad). Het verbod der buitenl. bladen in Duitschland. (Buitenl., 2e Blad). In hetzelfde bericht werd meegedeeld, dat het Bondsleger achter het volk, dat tegen de regeering in opstand was ge komen, stond. Dit is thans het groote, dat wij beleven. Het Duitschdom in Oostenrijk viert in den volksopstand tegen de regee ring-Dollfuss, die reeds lang zonder wet tige basis de dictatuur tegen het volk uit oefende, zijn overwinning. Dit bericht werd in Berlijn gepubliceerd toen nog niet bekend was, dat de nazi's, die de Bondskanselarij hadden bezet en Dollfuss hadden doodgeschoten, zich had den moeten overgeven. Toen 't te Berlijn bleek, dat de Putsch was mislukt, werd het overwinningsbe- richt der Nazi's in Oostenrijk onmiddellijk ingetrokken. Van Duitsche zijde werd ook het eerste gemeld, dat de opstandelingen vrijgeleide naar de Duitsche grens hadden gekregen. Een der voorwaarden voor dit vrijgeleide dat er geen bloed zou vloeien, was niet vervuld. En toen de nazi's uit de Bondskanselarij naar de politiekazerne werden overge bracht inplaats van over de grens gezet, werd van Duitsche zijde onmiddellijk ge publiceerd, dat de Duitsch-Oostenrijksche grens weer gesloten was en dat, wanneer de opstandelingen zouden trachten over de grens te komen, zij zouden worden ge arresteerd. Tenslotte leggen de bladen verband tus schen de Putsch in Weenen en de aan houding door Zwitsersche autoriteiten van een zending bommen uit Duitschland, welke voor Oostenrijk bestemd waren. In politieke kringen acht men den ont- stanen toestand door den dood van Doll fuss ze» ernstig. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen overleg met de an dere groote mogendheden zal worden ge pleegd over de te nemen stappen. Uit Volkenbondskringen. GENEVE. 26 Juli. (V. D.) In officleele Volkenbondskringen is men van meening, dat de Putsch te Weenen de groote mo gendheden zal noodzaken tot een energiek optreden ter beveiliging van den onafhan kelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den indruk, dat Engeland en Italië thans hun steun zullen verleenen aan een Oostenrijksch beroep gericht tot den Volkenbond. In Italiaansche kringen verluidde, dat Italië bereid was zijn troepen te mobili- seeren wanneer dit noodzakelijk mocht blijken in verband met de Oostenrijksche gebeurtenissen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteékende - wonende (straat)~.Ao wensrht het „LE2DSCH DAGBLAD" vanaf t m.opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1