75*te Jaargang WOENSDAG 25 JULI 1934 No. 22804 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per régel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ,waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 <fts. Bureau Noordeinikplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER eOURANTfo Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per Treek f. 0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per weèk Franco per post f. 2.35 Tjt portokosten. ,0.1 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer w. van Vliet, thans chef de pomp, den dag, waarop hij 25 Jaar geleden ln dienst trad bij de Fa. Peek Cloppenburg, alhier. Toegesproken door den bedrijfsleider, den heer l. Pastoor, ontving hij namens de firma een geschenk onder couvert, onder toevoeging van een persoonlijk cadeau. Voorts voerde nog het woord de heer W. van Zuiden, die onder welgekozen woorden namens het geheele personeel een prachtig vloerkleed aanbood. Na afloop vertrok de jubilaris en fami lie om den dag verder thuis feestelijk door te brengen. o teekens geven door wielrijders. De commissaris van politie verzoekt ons opname van het volgende: Wielrijders en bestuurders van rij- en voertuigen worden er aan herinnerd, dat zij bij elke verandering van richting tevo ren steeds een tijdig en duidelijk teeken moeten geven. Eveneens moeten zij steeds een tijdig en duidelijk teeken geven als zij plotseling stoppen of snelheid verminderen. Het vervoeren van zoodanige lasten door wielrijders, dat zij tengevolge daarvan niet een tijdig en duidelijk teeken kunnen geven, zal dus achterwege moeten blijven. Eveneens het meevoeren door wielrijders van een rijwiel aan de hand als dit er toe leidt, dat het vereischte teeken niet tijdig of niet duidelijk gegeven wordt. Een tee ken met een been is niet gebruikelijk en daarom ongetwijfeld een onduidelijk teeken. o üitkeeringen prophylaxefonds. Het bestuur van het fonds, bedoeld bij art. 123 der Ziektewet en benoemd volgens K3. van 3 Januari 1931, Staatsblad No. 2 (Prophylaxefonds), heeft ook over 1934 een bestemming gegeven aan geldmiddelen ran dat fonds, door subsidies toe te ken nen aan de provinciale vereenigingen ter bestrijding der tuberculose, ten dienste van het instituut voor praeventieve ge neeskunde, ten behoeve der kinderuttzen- ding, aan de vereeniging tot rheumatiek- bestrijding en voor de physisch therapeu tische kliniek hier ter stede. Het Tweede Kamerlid Drop vraagt nu den Minister van Sociale Zaken of, en waarom, hij de aldus verkregen bestem ming hoe noodzakelijk op zichzelf ook ln overeenstemming acht met de bepaling van art. 123 der ziektewet, 1ste lid, in houdende, dat, „de gelden bestemd zijn tot het nemen of bevorderen van maatregelen, welke strekken om ziekte van ingevolge deze wet verzekerde personen te voor komen, of welke de geneeskundige behan deling" dier verzekerde personen „ten goede komen". Het Kamerlid vestigt er de aan dacht van den Minister op, dat bij de be handeling van dit onderwerp in de Tweede Kamer o.a. op 20 en 21 Maart 1929 haar veel meer voor oogen stond de vorming van een fonds, dat rechtstreeks beteekems zou hebben voor de volgens de Ziektewet verzekerde personen, omdat zij zelve ver antwoordelijk bleven voor hun geneeskun dige behandeling bij ziekte, hetgeen men te ernstiger oordeelde, waar de ziektever zorging niet wettelijk geregeld was. COÖPERATIE „VOORUIT". In het pand Driftstraat 35 waren heden morgen een aantal bestuursleden van de Coöperatie „Vooruit" en belangstellenden bijeen ter officiëele opening van het vijfde filiaal hier ter stede en het tweede ln het Kooikwartier. De voorzitter der Coöperatie, de heer F. Kooistra, herinnerde era&n hoe reeds eenige jaren geleden het plan werd geop perd om in dit stadsdeel een vijfden winkel te openen. Het bestuur stelde zich toen op het standpunt aan vernieuwing en moder niseering der bestaande zaken de voor keur te moeten geven boven uitbreiding. De leden bleven evenwel aandringen, daar de bestaande winkel in de Parkstraat niet meer in de behoeften kon voorzien en toen bovendien het perceel Driftstraat 35, dat reeds eenige jaren geleden door de Coöperatie was aangekocht, ingrijpend ver bouwd moest worden, besloot het bestuur tot vestiging van een 5de filiaal over te gaan. Die wensch is thans in vervulling gegaan. En wij mogen zeggen, dat de „Vooruit" trotsch mag zijn op haar nieuwe aanwinst. De zaak ziet er frisch en helder uit en is naar strenge hygiënische eischen ingericht. Aan de verbouwing werd mede gewerkt door de architecten Verhulst en Van der Laken, den hoofdaannemer Burgy en de onderaannemers van Houten en Ligtvoet (sanitair en electriciteit)J. Crama (stucadoorswerk), Schoondergang 'winkellnstallatiel, Rietkerken (schilder werk), Poeliejoe (steenhouwer) en Cancian (granietwerk). mulo-examens. Gisteren zijn te Den Haag geslaagd voor het M.U.L O.-examen de jongedames A. J. foersma, W. M. A. Bremmer, H. T. M. Brugman, G. H. M. Castelein, M. A. T. van D'Js. C. w. M. Goddijn, H. M. A. Karte ll11. E. Kreffer, H. J. v. d. Poel, A. E. van btralen, H. A. M. v. d. Top, A. E. M. Walter, M. Zandvliet, S. B. van Zijp, allen leer lingen van de Mariaschool alhier. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Rapenburg 23. Het getuigschrift van den 2-jarigen dagcursus werd uitgereikt aan: G. Bak huis, G. Bavelaar, Tr. van Beveren, A. Bink. H. Bodson, M. Cats, J. Ciere, C. Dexel, C. Jansen, N. de Jongh, R. Prins, T. Servaas, C. v. Steenwijk, A. Augustlnus, M. Choufour, A. van Dam, A. Didden, J. Gljzenlj, A. Haasnoot, M. Hillebrand, H. Kingma, C. van Leeuwen, A. Louwe, A. v. d. Meij, A. Pasma, G. van Putten, F. Rem- melets, L. van Rooyen en M. Veerman. 1 leerl. herexamen; 4 geen getuigschr. Het getuigschrift der 3-jarige Huishou delijke Avondopleiding werd uitgereikt aan: N. van Duin, G. van Duin, L. Slerag, R. Piena, N. Ziegelaar, J. van der Meij, L. Lepelaar, M. Houthoff, C. Pauw, B. Hooidonk. A. Lardé. A. Brederveld en T. de Boer. Bevorderd tot 2e leerjaar Huishoudkun dige: I. Bosscha, G. Bijlstra, M. Breedveld (alleen praktijk), M. Bulten (alleen prak tijk). M. van Eelen, P. de Graaff, D. v. d. Hoek, N. Hagen, L de Later. Th. Martin, T. v. d. Meulen (alleen praktijk), C. Pauw, Fr. Petersen, J. Persant Snoep, C. van Sandick en T. van Veen. Bevorderd tot 2e leerjaar Costuumklasse D. ter Beek, J. Guldemond, D. Leenheer, A. Plaizier, C. van Rooyen, T. Smit, A. Wij ling, J. Zwanenburg. Bevorderd tot 2e leerjaar Dagcursus: S. Blom. S. Boom, M. Beem, S. van Duuren, L. Hozee. A Laman, M. van der Linden, C. van der Reijden v.w„ P. Siere v.w.. J. Tegelaar. E. Volkers, J. Zirkzee v.w A. Crama. M. van der Horst, M. Dijkdrenth, L. van Glnneken, G. Laman, M. Leemans, N. Mechelse, B Meijers, M. Ramak, M. Sepers, M. van Starkenburg, C. Tuinhof de Moed. M. de Vink, J. de Visser, N. de Vreugd. Tr. de Vries v.w., M. de Wolf v.w., J. de Boer, G. van Dam, H. Hoogstraten, D Klinkhamer, C. Kret, R. van der Laa- ken. A. Labordus, W. v. d. Riet, C. Ros- dorff, A. Schippers v.w., J. van Tol. E. Trouwee. C. Verhoeven, L. van Weeren, N. Zuurdeeg, C. Abspoel, J. Been, M. Bink. M. Dubbeldam. M. de Jong, J. Kuperus, A Lankhorst, C. vail der Linden, A. v. d. Marei, N. van Oorde, E. Volkers v.w., T. Zeilstra. Niet bevorderd 12 leerlingen. KONIJNENFOKKERSVER. „LEIDEN EN OMSTREKEN". Deze vereeniging heeft haar eerste tafel keuring gehouden. Aanwezig waren 82 en kele nummers plus 16 nesten jonge dieren van 5 tot 14 weken. De heer M. Kouwenberg heette allen welkom en in het bijzonder den heer van Gent, die zich bereid verklaard had deze keuring op zich te nemen. Hierna dankte hij allen voor hun spontane medewerking, in het bijzonder de heeren de Vroomen en Vintges. De uitslag luidde als volgt: De beker voor het mooiste dier der tafel keuring werd gewonnen door P. Vintges benevens de beker en medaille voor de mooiste Vlaamsche reus (voedster). Voorts werden medailles gewonnen door Peter voor de mooiste VI. Reus (ram), door K. Ver meer, O. de Vroomen, Ploeg, P. N. Ploeg, Vintges, Roos, O. de Vroomen, de Bruin, Peter. F. H. Ploeg. De 30 andere prijzen werden verdeeld onder de 1ste en 2de prijswinnaars. Hierna sloot de voorzitter de bij uitstek geslaagde tafelkeuring. PARKCONCERT. Het eerstvolgende concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare- Vereenigingen zal worden gegeven op Vrij dag 27 Juli a.s. 's avonds 8 uur precies in hel Plantsoen (Musis Sacrum) en zal wor den verzorgd door de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", directeur de heer G. Dik. Stoelen verkrijgbaar tegen den geringen prijs van vijf cent. Eventueel niet door gaan wordt op de gewone wijze bekend gemaakt. Het programma luidt: 1. Through Bolts and Bars, marsch E. Urbach. 2. Martha, ouverture de Flotow, Arr. L. Christol. 3 Verschmahte Liebe, Wals, P. Lincke. 4. Diavolino, Variatie voor Alt-Saxophoon, solist de heer W. Nieboer E. Mullot. 5 Suite de Ballet de l'opéra Comique Marion", 6 deelen S. Vlessing. Pauze. 6. Freia, concert-ouverture, Gottfr. Mann. 7. Lc Chalet, solo v. tuba, arr. G.Wittmann solist de heer J. F. C. van Schie. 8. Der Kaiser und Kaiserin, wals, R. Eilenberg. 9. Vivat Europa, marsch, arr. E. Larue. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: W. B. Smits Zn., D. 301, Hazerswoude. Varkenshandel. Wijziging: J. P. M. Balet, Zoeterwoudscheweg 13, Leiden. Agenturen, verkoop glas, porcelein, aardewerk. Bovengenoemde handelszaak is d.d. 28 Mei 1933 omgezet in een vennoot schap onder firma: Firma J. P. M. Balet. Vennooten: C. J. B. J. M. Schermer Voest, Leiden en J. D. Bijleveld, Haarlem. DE ALGEMEENE TOESTAND. Incident in het Saargebied. Gistermorgen heeft een zekere Johann Baumgaertner uit Saarbrücken op den politiecommissaris Machts eenige schoten afgegeven. Machts loste daarop op zijn beurt eenige schoten op Baumgaertner, die ineenzakte en naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De gewonde kon nog niet verhoord worden, zoodat men nog geen vermoeden heeft omtrent zijn beweegredenen. Maandag Jl. heeft hij aan het bestuur van het Duitsche front, waartoe hem in April van 't vorige jaar, de toegang was geweigerd, een brief gericht, die reeds door zijn vorm duidelijke conclusies toelaat om trent den verwarden geestestoestand van den schrijver. Deze brief luidt als volgt: „Ik neem bij dezen mijn ontslag van het Duitsche front. Reden: door zijn al te groote toegevendheid tegenover de vader landsverraders en emigranten en door het gebrek aan tucht, dat als lid van het Duitsche front aanneem. Hoogachtend (w. g.). Hans Baumgartner." Het bestuur van het Duitsche front heeft dezen brief dadelijk aan den officier van justitie overhandigd, om ook harerzijds het hare bij te dragen tot op heldering der motleven van de daad. Het Duitsche Front weigert de schuld voor deze daad van een ontoerekenbare te aanvaarden. De bondsleiding zal in een officieele ver klaring op de scherpste wijze protestee ren tegen dergelijke verdachtmakingen. Dat men nochtans het Duitsche front in verband met deze zaak tracht te brengen, schijnt te blijken uit een huiszoeking, die ln het gebouw van het Duitsche Front on dernomen werd. Een sterke politiemacht sloot ditmaal de Waterloostrasse af. De agenten beweerden, dat zij de lokalen moesten doorzoeken en verzegelen. Voorts is huiszoeking gedaan bij de redactie van het Saarbruecker Abendblatt en in het filiaal van het Deutsches Nach- richten Buero te Saarbruecl.en. De commissie voor de organisatie van het Saarplebisciet heeft den Nederlander Jan van Pelt. benoemd tot vice-voorzitter van het stembureau in het district Merzig en den Nederlander Brinks tot voorzitter van het stembureau van het district Saar brücken. DUITSCHLAND. Voorloopig geen inzamelingen meer Goebbels' macht uitgebreid Een vet-trust Nieuwe Anti- Joodsche actie. De rijkskanselier heeft gisteren den vol genden oproep tot de N.S.D.A.P. gericht: „Met volle toewijding heeft een groot aantal leden van de partij, S.A., S.S., Nat. Soc. Vrouwenbond en Hitlerjeugd de laat ste maanden gelden ingezameld om nood te lenigen of anderszins tot het welzijn van de Duitsche volksgemeenschap bij te dragen. Ik dank hun en alle volksgenooten die bijdragen hebben gegeven. Thans heeft de rijksregeering een wet afgevaardigd, welke alle inzamelingen tot 31 Oct.. verbiedt. Slechts in zeer zeldzame uitzonderingsgevallen zullen in dezen vacantietijd inzamelingen worden toege staan. Tot die uitzonderingen behooren collectes voor het hulpwerk „Moeder en Kind" en enkele andere voor liefdadige doeleinden. Op 1 Nov. zal dan met frissche krachten het hulpwerk voor den winter worden ondernomen". Een officieel communiqué deelt mee, dat Goebbels zich voortaan het monopolie voorbehoudt van propaganda en de be- Bij de te Rotterdam gehouden exa mens in de nuttige handwerken ls ge slaagd mej. E. G. Remmelenkamp alhier, leerlinge van mej. G. M. E. v. d. Bijl te Leiderdorp. Geslaagd is voor het Mercurius- examen Engelsche handelscorrespondentie de heer E. de Jonge, te Sassenheim, leer ling van den heer N. Spijker, alhier. Woensdag 1 Augustus rijdt er een goedkoope trein naar Breda, Oisterwijk en Eindhoven. Zie advertentie in dit Blad. De politie heeft zekeren L. D. aan gehouden, die ervan wordt verdacht ten nadeele van zijn hospita een bankbiljet van f. 10.te hebben gestolen. Gistermiddag ls in de Nieuwstraat bij het starten een kleine Singer-bestelauto in brand gevlogen. De bestuurder van een passeerende Shell-auto wist het vuur met behulp van een brandbluschapparaat te blusschen, zoodat de schade gering was. Door het bestuur van den Ned. R.K. Volksbond afd. Leiden, plaatselijke cen trale R.K. Arbeidersbeweging ls adhaesie betuigd aan de beide verzoeken, welke de Chr. Besturenbond dezer dagen richtte tot het College van Burgemeester en Wet houders. Het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijks-ethnographisch Museum alhier zijn in het tweede kwartaal van 1934 res pectievelijk bezocht door 2713 en 959 per sonen. richtgeving over Duitschland ln het bui tenland, evenals de controle van de ont vangsten georganiseerd door de autoritei ten van het Rijk, de landen en de nat.-soc. partij, speciaal de receptie van diplomaten en journalisten. Men vraagt zich af, tegen wlen deze maatregel gericht is. Een der ernstigst ge troffenen zou zeker Rosenberg zijn, het hoofd van hét buitenlandsche politieke bureau der nat.-soc. partij, die de ge woonte had eens per maand de buiten landsche diplomaten en journalisten te ontvangen, om hun een uiteenzetting te laten geven over actueele vraagstukken door een bekende persoonlijkheid. De uitgebreide volmachten geven aan Goebbels zeker een exclusieven invloed op alle uitingen van het Duitsche openbare leven. t Er is een aaneensluiting tusschen onge veer 100 bedrijven in de margarine- en kumstvetindustrie tot stand gekomen, die de bedoeling heeft, dat de productie, de afzet en de prijzen van margarine, kunst- vet, plantenvet en olie en traan in vasten vorm zoo geregeld worden, dat de verzor ging van de bevolking verzekerd is tegen matige prijzen. Deze aaneensluiting heeft plaats gehad in het kader van het vetplan der Rijks regeering. Niet aangesloten zijn de olie molens voor zooverre zij andere dan de genoemde producten verwerken. Het op pertoezicht berust bij den minister van volksvoeding en landbouw. Hij heeft zeer vérstrekkende bevoegdheden. Daar de han del niet bij de aaneensluiting is betrok ken, moest het den minister voorbehouden blijven, handelsplannen vast te stellen voor den afzet van producten, voor welke op grond der nieuwe verordening vaste prijzen zijn aangegeven. Hoewel dus de regeering zoo noodig sterk kan ingrijpen. ligt het toch in de bedoe ling de ordening der markten zoo mogelijk over te laten aan autonome lichamen en staatsdwang zooveel mogelijk te vermijden. De verordening zal op 1 Augustus in werking treden. Tot slot der beschavingsweek, gehouden te Aken, hebben 100.000 leden van de Hit lerjeugd, samengestroomd uit het geheele gebied van den midden-Rijn, voor gouw leider staatsraad Grohé gedefileerd. Het voorbijtrekken van deze troepen duurde vijf uur. Vervolgens hield Grohé, geassisteerd door luidsprekers, een redevoering over den ras- sengrondslag van de Duitsche volkseen heid, waarvan het „Vad." nog meldt: De Hitlerjeugd moest zich dezen grond slag bewust maken. Zij komt voort in de eerste plaats uit gemeenschap des bloeds en de eigen aard van het Duitsche volk. Indien het Duitsche volk voor dit rassen- standpunt op komt, beteekent dat nog niet, dat het de andere rassen als minder waardig beschouwt. Het Joodsche ras daarentegen moet als minderwaardig worden beschouwd. De Jood is de vijand van iedere fatsoenlijke gemeenschap in de heele wereld. Hij streeft er steeds naar om andere volken ten gronde te richten. Dit was reeds zoo voor duizend jaren, zoo was het reeds voor Christus, die heeft gezegd, dat de Satan de vader is van het Joodsche volk Van de joden komen alle werken des duivels. De jood heeft geprobeerd het Duitsche volk alle moraliteit te ontnemen, en dat is hem gedeeltelijk ook gelukt. De jood is degene, die de klassenhaat heeft gepredikt, die het marxisme heeft uitge vonden. en de aanmatiging. Op deze wijze heeft hij Duitschland ge maakt tot een speelbal van de wereld. Voor den oorlog heeft hij de wereld opge hitst tegen het vredelievende Duitschland. Tijdens den oorlog heeft hij gruwel sprookjes verspreid tegen het Duitsche volk, na den oorlog heeft hij het volk geëxploiteerd, de economische welvaart en de beschaving vernietigd. Thans hitst hij de wereld wederom tegen het vreedzame Duitschland op. Thans moet de Duitsche jeugd weten, dat haar de reinheid van het bloed en de eigen aard van de natie boven alles moet gaan. De jeugd moet weten, dat zij haar bloed zuiver te houden heeft. De jeugd is verantwoordelijk voor het voortleven van de natie. Iedere Duitsche jongen en ieder Duitsch meisje moet zich schamen een jood ook maar vriendelijk aan te zien. Wie bij een jood koopt, een joodschen dokter of een joodsch advocaat ge bruikt. besmet de Duitsche eer. En zoo voorts FRANKRIJK. De crisis opgelost, het kabinet blijft ongewijzigd Het Fransche Kabinet blijft ongewij zigd. In den loop eener vergadering, die twee uren duurde, bood Tardieu zijn ontslag aan, maar Doumergue weigerde dit te aanvaarden. Doumergue stelde zijn collega's voor de keuze tusschen de handhaving van het ongewijzigde Kabinet en het ontslag van het geheele Kabinet. In het laatste geval zou Doumergue, zeide hij, weigeren om een ander Kabinet te vormen. Er werd besloten, nadat een pauze was gehouden, waarin de radicaal-socia listische ministers tot Doumergue's onge noegen besprekingen voe cn, tot be houd van het Kabinet, zooals het thans is samengesteld. BINNENLAND. De tocht van het hospitaal-kerkschip „De Hoop"; belangrijk werk onder Neder- iandsche visschers. (Binnenland, 3e Blad). De spoorboomen niet neergelaten; wiel rijder bij Weert door een trein gegrepen en gedood. (Gemengd, 3e Blad). De Kaagweek ten einde; wie de hoofd prijzen wonnen. (Sport, 2e Blad). De Vierdaagsche; drie uitvallers op den eersten dag; heden steeg het aantal uit vallers tot 14. (Sport, 2e Blad en le Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; het vonnis van het Hof tegen do officieren. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad. De sabotage op de „Nautilus"; de dader heeft bekendwraakneming omdat hij was overgeplaatst. (Laatste Berichten, le Bh). BUITENLAND. Incident in het Saargebied. (Buitenl., le Blad). De Fransche crisis geëindigd; het kabi net Doumergue blijft ongewijzigd aan. - (Buitenl. le Blad). Uitbreiding van Goebbels' macht in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Duitsche wapensmokkel naar Oostenrijk in Zwitserland ontdekt. (Buitenl. le Blad). Twee doodvonnissen in Oostenrijk. Een is voltrokken. (Buitenland, le Blad.) Een Turksch-Italiaansch incident. (Tel., le Blad.) Herriot las een verklaring voor, inhou dende dat de radicaal-socialistische ministers op hun post blijven, dat echter de door de gebeurtenissen ontstane situa tie moet worden voorgelegd aan den par tijdag der rad.-soc. partij in October. Het incident is daarmede voorloopig bijgelegd. De ochtendbladen zijn zeer voldaan, dat door de bemiddeling van minister-presi dent Doumergue een regeeringscrisis voor komen is. Algemeen wordt verklaard, dat de per soonlijke positie van Doumergue door deze gebeurtenis versterkt is. De „Petit Parisien" verklaart, dat de minister-president zijn geheele autoriteit heeft moeten aanwenden om een onge wijzigd voortbestaan van het kabinet mogelijk te maken. Het „Journal" schrijft dat het voortbe staan van den Godsvrede in het geheele land zal worden toegejuicht. De radicaal-socialistische bladen wijzen op de reserves gemaakt door de radicaal- socialistische ministers, die het gebeurde op den in October a.s. te houden partijdag ter sprake zullen brengen. Doumergue moet zóó ontroerd zijn ge weest over het vermijden van de crisis, dat hij Tardieu en Herriot omarmde, waarna deze beide staatslieden elkaar hartelijk de hand schudden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in het dorp Miramar nabij Marseille is het on langs gevormde eenheidsfront tusschen socialisten en communisten aan den dag gekomen. Bij de vorige verkiezingen hadden de radicaal-socialisten 255 stemmen, de socia listen 215 en de communisten 419. Nu hadden de eerstgenoemde 290. de communisten echter 580 met behulp van de socialisten. ENGELAND. Steun aan de veehouders. Geen „rood-font". Het Lagerhuis heeft gisteravond met 232 tegen 53 stemmen het regeeringsont- werp aangenomen om tijdelijken steun van ten hoogste 3 millioen pond te ver- ieenen aan de veehouders om hen in staat te stellen hun bedrijf te blijven uitoefe nen. Minister Elliott zeide dat het een tijdelijke maatregel betrof, zoolang de onderhandelingen met de vieesch-invoe- rende landen nog niet waren voltooid. Het vereenigd nationaal comité, dat het congres van vakvereenigingen vertegen woordigt, heeft een voorstel bestudeerd, dat is ingediend door het secretariaat van de communistische partij in Engeland om een vereenigd front te vormen tegen het fascisme en den oorlog. Het comité gaf als zijn meening te kennen dat er geen nieuwe omstandigheden zijn. die zouden rechtvaardigen dat de parlementaire poli tiek en de actie van samenwerking van de vakvereeniging af gaan wijken van de tot nog toe gevolgde politiek.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1