LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 25 Juli 1934 BURG. STAND VAN LEIDEN. VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. HISTORISCHE FIGUREN. LAND- EN TUINBOUW, i VISSCHERIJ-BERICHTEN. I GEVRAAGD. AANGEBODEN. GEBOREN. Johanna Barbara, d. van H. A. Henzing Èn C. J. Freeke Pleter Cornells Paulus, z. van L. J. C. HagemeSjer en J. M. A. de Jong Douwe Hendrik, z. van J. Westra en J. Boersma. ONDERTROUWD. A K. v. Leeuwen Jm. 24 j. en M. A. Cawrosch Jd. 18 J. OVERLEDEN. M. B. v. Kleef z. 41 j. J. W. Vijlbrief— Broekveld wede. 79 GEVESTIGD. S. Bartnlk, Haarlemmerstr. 31 A. N. M. van Beurden, Breestr. 114a J. N. Botermans, directeur wonlngbur., Middel stegracht 26 K. de Bruin, verpleegster, de Genestetstr. 72 W. K. J. Dubbelaar, los werkman, Kruisstr. 48 J. R. Dutilh, Rijnsburgerw. 56 M. E. Maerschalck v. d. Eijnde, Zoeterw. weg 80 K. Hooge- veen, da Costastr. la J. Kikkert, siga renmaker, Haven 18a W. H. Leenart, Rijnsb. weg 137 J. Beekmanv. Leeu wen, Fr. v. Mlerlsstr. 25a J. H. v. Loon, Nieuwe Rijn 86 J. Lottes, dienstbode, Oude Singel 140 E. de Metz, apotheker, Korevaarstr. 51 F. W. Rieke, contr. „de Courant", Oegstgeesterl. 7 J. Chr. Schalkwijk, Zoeterw. Singel 83 M. W. D. Schunk, Merelstr. 42 Wed. J. de Jong Spruitenburg, Ambonstr. 7 K. v. d. Steen, dienstbode .Nieuwe Rijn 82 W. J. J. Tettero, dienstbode, Alexanderstr. 38a Wed. H. E. de GraaffTrouwee, Haven 38a J. Veltenaar, vulcaniseur, da Costa- straat 1 W. Visbach, Rijnsb. weg 56 P. Volder, directeur N.V., Vondelweg 38 Baron J. A. G. de Vos van Steenwijk, Rijnsb. weg 56 M. J. v. Zuilen, onderw. op wachtgeld, Rijnsb. weg 93. VERTROKKEN: J. H. Banen, Apeldoorn, Burglaan 23 J W. Behrends, Amsterdam, v. d. Helst- plein 11 bov. C. J. de Langev. d. Berg Lisse, Veldhorststr. 18 G. J. Bisschop, Oude Pekela, Ericakade 132 L. Boelee, Oegstgest, H. Morschweg 118 E. S. Bon nen, Bloemendaal, Julianalaan 96 H. A. J. Botermans, Leiderdorp. Lindelaan 16 C. Collee, Haag, Laan lib C. v. Eg- mond, Alphen a.d. Rijn, Jan Nieuwenhuy- 2«nstr. 11 M. Evers. Roermond, Huize Maria Louise A. Friedrich, Wassenaar L. Kerkdam 94 W. F. Filippo. Middel- harnis, Pr. Hendrikstr. C 132 Th. J. H. van Geldrop, Roermond. Willem n laan 72 H. de Heer, Oegstgeest, de Kempe- naerstr. 62 J. J. Hoogenboom, Haag Dr. v. Welylaan 2 R. v. Hoorn. Nijme gen, Hertogstr. 122 N. E. van den Hurk Haag, Verhulststr. 62 G. G. Jagtman Haag Frankenslag 166 H. de Jong, Gro ningen, H. W. Mesdagstr. 17a A. Keijzer, Voorschoten, Rijndijk 172 M. Mucha- Kubitza en fam„ Voorschoten, Rijndijk 172 J. de Lange, Lisse, Veldhorststr. 18 J. Leentvaar, Rotterdam. Stationsweg A. P. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 298 J. M. v. d. Vos-v. Leeuwen, Voorschoten, Leidscheweg 199v S. K. Lekx, Koudekerk, Hooge Waard B 163 Th. J. S. Locher, Heemstede, Meer en Bosch. H, Lokkers, Borne, Almeloscheweg M. Th. Lokkers, id. id. M. C. Baijer- v. Noort, Haag, P. Gabriëlstr. 50 A. J. Overweg, Amsterdam, Ferd. Bolstr. 107 A. M. A. W. P. Petit, Haag, Eschdoornstr. 102 M. M. C. van der Ploeg, Woubrugge Noordeinde B 290 C. W. V. d. Poe), Haag v. Loostr. 78 A ">ushik, Voorschoten, Veurscheweg 54 J. H. Regeer, Haag, Noordpolderstr. 46 J. E. Snik, Zoeter- woude, Vrouwenweg E 68 H. Stoel, Utrecht, Prof. Rltsema Boslaan 111 G. W, Stoof, Wassenaar, L. Kerkdam 94 P. W. Stuurman, Amsterdam, Wilhelmina gasthuis A .J. Gerdes-v. d. Vegt, Wijk a z. en Duin, Romer Kerkw. 33a M. L. D. v. Vlijmen, Bloemendaal. Ter Hoff- steedew. 17 A. M. v. d. Voet, Warmond Heerenweg 38a H. v. d. Vos, Voorscho ten, Leidscheweg 199v W. M. Wenneker, Dcli E. Yssennagger, Deventer, mr. H. F. de Boerlaan 43 J C. E. Yungs, Maarssen „West Hill" J. Zaalberg, Wassenaar L. Kerkdam 94 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3e lijst Trekking van Woensdag 25 Juli 1933 Hooge Prezen f 100»— 12700 19910 Prijzen van f20. I 99 153 234 266 486 557 591 692 1125 1343 1550 1587 2232 2317 2517 2633 2638 2789 3022 3563 3622 3635 3923 4024 4096 4224 4456 5439 5816 5963 6677 6698 6821 6834 7294 7799 7963 8102 8556 8711 9131 9225 9314 9852 9859 10536 10709 10886 10987 11191 11669 11963 12012 12291 12560 12610 12803 13552 13891 13921 13965 14474 14806 14885 15189 15277 15723 16202 16411 16525 16591 16620 16791 17506 17511 17535 17875 18063 18071 18346 18470 18952 18999 19102 19596 20063 20461 20531 20685 20952 21568 21695 22388 22596 22922 23034 23248 23424 J. van R. te W. Woubrugge, Rljnsater- woude, Lelmuiden, Kudelstaart, de Kwa- kel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nleuwer- sluls, Loenen, Vreeland, Kortenhoef, 'sGraveland, Bussum. Totaal 64 K.M. A. G. te L. Leiden, Rijpwetering, Lel muiden, Nieuwersluls (zie boven), Oud- Loosdrecht, Hilversum. Totaal 55 K.M. J. G. te L. De voornaamste beziens waardigheden van Arnhem zijn: de Sint Eusebiuskerk, het huls van Maarten van Rossem, Paleis van Justitie, de Waag, St. Walburgskerk, Park Sonsbeek, Museum Ned. Helde-Mij., Gmeente-museum, Land goed Zljpendaal, Westerbouwlng, Door- werth (natuurbad), Openlucht-museum en Dierenpark. G. H. te L. Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht. Willemsdorp, Moer dijk, Breda, Tilburg. Otrschot, Eindhoven, Geldrop, Weert. Roermond, Sitbard. Beek, Maastricht, Heugem, Eysden, Withuis, Luik. Totaal 279.8 K.M. Lelden. Alphen. Zwammerdam. Bodegra ven, Woerden. Utrecht, Houten. Schalkwijk Oulemborg, Geldermalsen. Zaltbommel, Hedel. Den Bosch Vught. St. Oedenrode, Eindhoven enz. Totaal 311 K.M. Wat uw vraag omtrent de grenskosten betreft, aan het inlichtingenbureau voor V.V.V. worden u gaarne alle Inlichtingen verstrekt. L. K. te L. Alleen de provincie Bra bant eischt een wegenkaart. Deze gelegen heden zijn ons niet bekend, evenmin als de prijzen der ponten, tollen enz. Het totale aantal K,M. bedraagt ongeveer 600. H. K. te L. Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Katwijk Pljnacker. Delft. Den Hoorn, Schipluiden, Maasland. Maassluis. Rozenburgsche Veer, Brielsche Veer, Brielle, Nieuwenhom, Hel- levoetshiis, Nleuw-Hellevoet. Totaal 60.1 K.M. A. v. S. te N. B. Noordwijk Binnen, Leiden, Alphen. Zwammerdam, Woerden, Utrecht, is 60 K.M Utrecht. De Bilt. 3fees- terberg. Amersfoort. Nijkerk, Putten. Er- melo. Harderwijk. Hulshorst is 60.3 K.M. Een enkele reis 3e klasse Lelden-Utrecht toost f. 1.20 en Utrecht-Hulshorst f. 1.25. L. K. te L. Leiden. Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht. Willemsdorp. Moer dijk. K'.undert, Fijnaart, Stampersgat, Oud Gastel. Kruisland, Worm, Bergen op Zoom. Totaal 112.9 K.M. Of na Rotterdam: Charlols, Goidschalx- oord, Klaaswaal, Middelsluis. Numansdorp, Willemstad, Dlnteloord, Steenbergen. Oude Molen. Halsteren. Bergen op Zoom. Totaal 93.4 K.M. In beide gevallen moet u twee ponten passeeren. L. B. te L.; F. de W. te L.; J. K. en J. M. de J. te L. Voor de beantwoording uwer vragen kunt u zich het best wenden tot het Inlichtingenbureau der V.V.V. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen. wegens overtreding van de algemeene politieverordening der gemeente Bodegra ven: L. O. te Lelden f.3 subs. - wk. tucht- schoolstraf; H. v. d. L. te Woerden f. 0.50 subs. 1 dg. tuchtschoolstrafOvertreding van de Motor en rijwielwet: J. W. te Amersfoort f. 2 subs. 1 wk. en f. 4 subs. 1 wk. tuchtschoolstraf; G. v. M. te Bode graven f.2 subs. 1 wk. tuchtschoolstraf; E. A. te Zwammerdam f. 8 subs. 1 wk. tucht schoolstraf; E. P. J. B. 10 dagen hechtenis met intrekking rijbewijs voor 1 jr.; S. W. B. f.3 subs. 1 dg.; J. W. H. te Bennekom 2 x f.4 subs. 2 dg.: F. v. d. V. te Voorburg id.; G. K. te Nieuwkoop id.; C. K. te Voort huizen, C. T. F. Den Haag, f. 5 subs. 2 dg.; N. J. J. K. te Bodegraven f. 8 subs. 4 dg.; A. O. te Katwijk a. Zee f. 6 subs. 3 dg.; G. J. V. Den Haag f. 3 subs. 1 dg.; A. A. v. d. P. te Wilnis f. 3 subs. 1 dg.; J. S„ C. A. v. d. H., K. H., H. O., W. de V., allen f. 4 subs. 2 dg.; M. v. d. M. te Ter-Aar, E. P. te Woerden, D. J. B., W. A. v. K. te Bode graven, M. K. Den Haag, J. B. L. te Mij drecht, Til. v. E., P. W. te Bodegraven, A. v. G. te Bodegraven allen tot f.4 subs. 2 dg.; A. J. A. te Utrecht f. 6 subs. 3 dg.; H. v. d. D. te Leiden f. 8 subs. 4 dg. en f. 4 subs. 2 dg.; F. N. C. S. te Rijnsburg f.8 subs. 4 dg.; Overtreding algemeene politie verordening der gemeente Rijnzaterwoude C. V. te Lelmuiden f. 4 subs. 1 wk. tucht schoolstraf: Drankwetovertreding: A. L. te Nieuwveen f. 15 subs. 5 dg. met verbeurd verklaring van inbeslaggenomen sterken drank; Algemeene politieverordening der gemeente Boskoop A. G. te Alblasserdam f.3 subs. 1 dg.; C. K. f.2 subs. 1 dg. met teruggave v. d. mondharmonica Art. 453 wetb. v. strafrecht: K. D. f. 5 subs. 2 dg.; G. B. zonder bekende woon of verblijf plaats hier te lande f.6 subs. 4 dg.; F. v. B. zonder bekende woon of verblijfplaats hier telande f. 5 subs. 2 dg.; J. B. zonder bekende woon of verblijfplaats hier te lande f.5 subs. 2 dg.: Overtreding der al gemeene politieverordening der gemeente Alphen R. K. f. 3 subs. 1 dg.; G. de V. f. 2 subs. 1 dg.; Id. der gemeente Nieuwkoop G. D. te Leiden f.3 subs. 1 dg.; P. G. te Hoofddorp f.3 subs. 1 dg.: Visscherijwet- overtreding W. den H. f. 8 subs. 4 dg. met verbeurdverklaring van inbeslaggenomen vischtuig. Leerplichtwetovertreding J. W. te Nieuwkoop f. 1 subs. 1 dg. Waar geen woonplaats vermeld wonen j veroordeelden te Alphen aan den Rijn. I LINCOLN'S MOORDENAAR. Uit mijn schooltijd herinner ik mij het tragische verhaal van den moord op Lin coln. Abraham Lincoln, den rechtschapen President der Vereenigde Staten van Ame rika, gedood eenige dagen nadat generaal Lee zich had overgegeven, met welke daad de burgeroorlog tusschen .Noord" en "Zuid" met de afschaffing der slavernij als inzet beslist werd ten gunste van de Noordelijke, voor de afschaffing ijverende. Staten. De berichten van den 14en April 1865 doen ons zien de verslagenheid, die te Washington heerschte na het bekend wor den van hetgeen dien avond in Ford's theater was geschied. De President, die zich verheugde over den loop, dien de zaken hadden genomen, was zich gaan ontspannen in den schouwburg, waar een blijspel, „Our American cousin", gegeven werd. Gebogen over den rand van zijn loge volgde hij, zeer geamuseerd, wat er op het tooneel voorviel. Midden In de derde acte wordt het publiek opgeschrikt door een schot, dat in de presidentieele loge is ge lost. Men ziet den President inéén zakken en het volgend oogenblik springt uit die loge een man op het tooneel. wendt zich om tot de toeschouwers in de zaal en roept, terwijl hij dreigend met een dolk zwaait: „Sic semper tyrannisl" („Zoo zal het altijd den tirannen vergaan!") ..Het Zuiden is gewroken Na de eerste verbijstering begrijpt het publiek, dat deze man de moordenaar is. De advocaat Stewart springt op het too neel om hem te grijpen. Maar de man met den dolk is hem te vlug af; hij werpt zijn vervolger een zware deur voor den neus dicht en ontsnapt. Hij was echter herkend. De moordenaar is een tooneelspeler, John Wilkes Booth, een fanaticus, die meende een vaderlandslievende daad te doen door den grooten President uit den weg te ruimen. De wraakoefening zal niet lang op zich laten wachten. Het is een spannende jacht, die er aan vooraf gaat. Hoe die geleid werd is langen tijd onbekend gebleven. De dag bladreportage en de belustheid op het leveren of lezen van sensatie-artikelen waren nog niet zoo ik zou haast zeggen mateloos ontwikkeld als nu: de snelheid der communicatie haalde niet bij die van tegenwoordig. Booth werd eenige dagen later gegrepen en gedood. Dat was de korte inhoud der berichten; Amerika en Europa hielden zich gelukkig meer bezig met den grooten doode. dan met zijn moordenaar. Booth verdween achter Lincoln, wiens nobele figuur aller aandacht trok en aan wiens nagedachtenis op zijn minst twee werelddeelen hulde betuigden. Een groot- sche uitvaart werd den zestienden presi dent der Unie, den grooter bestrijder der slavernij, bereid. Men bemoeide zich min der met zijn moordenaar, die zijn gerecht vaardigde straf had gekregen. Vijf en twintig jaar later deed luitenant Doherty in Century Magazine het verhaal naar zijne herinneringen, zooals hij zeide van zijn vervolging van Booth. Men los het verhaal en men schonk er ge loof aan. Luitenant Doherty had met een detachement soldaten het spoor van den gevluchten moordenaar van stap tot stap gevolgd, totdat hij hem eindelijk vond in de schuur van Bowling Green, waar hij zich had verstopt. Zeven jaar lang deed dat verhaal onwedersproken te ronde. Het gaf de groote rol van de vervolging in de ontdekking van den misdadiger aan den verhaler zelf. Doch ten slotte kwam de waarheid aan het licht. Nauwgezet snuffe lende geschiedschrijvers toetsten Doherty's mededeelingen aan de werkelijkheid en vonden de eerste in strijd met de laatste. De nasnuffelaars meenden te mogen vast stellen. dat luitenant Doherty slechts een zeer ondergeschikte rol, men zou haast zeggen een passieve rol. gespeeld had bij het drama der vervolging. De nieuwe lezing van de zaak was dus geheel anders. Er verschijnt in Mac Cure's Magazine een artikel,, sterk gedocumen teerd, met gegevens, die berusten op de aanteekeningen van den man, aan wien de vervolging was opgedragen; luitenant Doherty was aan dezen toegevoegd om hen, zoo noodig, hulp te verleenen. Doch de vervolging, de ontdekking van het spoor, de omsingeling van Booth, waren het werk van luitenant Baker. Het was een span nende jacht, geleid met koelbloedigheid, midden tusschen overal vermoede gevaren. Een wreede jacht met een onvermijdelijk bloedig einde. Het wild, dat gejaagd werd, was kost baar. Een prijs van honderdduizend dollar was beloofd aan wie zich van Booth, dood of levend, zou meester maken. Die belofte had zoovele begeerten ontketend, dat Baker evenzeer aandacht moest schenken aan wat zijn concurrenten deden als aan de bewegingen van Booth en diens partij- genooten zelf. Ziehier nu, in korte trekken, den loop der gebeurtenissen: Maandag 24 April verneemt luitenant Baker, dat Booth twee avonden van te voren in een visschersboot den Pontomac is overgestoken. Daarop vroeg hij aan lui tenant Doherty hem met vijf en twintig man te vergezellen. Het kleine troepje trekt de rivier over en vangt onmiddellijk aan. den anderen oever te exploreeren; alle bewoners wor den ondervraagd en met bedreigingen tot bekentenis gebracht van wat zij weten. Hierdoor krijgen de vervolgers te hooren, dat Booth bij zijn vlucht een been ge broken heeft. De getuigenissen zijn positief de portretten, die luitenant Baker van den moordenaar heeft, worden herkend als te zijn van den man, die met een gebroken been over de rivier is gekomen. De veerman, die twee dagen vroeger Booth heeft overgezet, wordt ontdekt. Baker neemt hem gevangen, dwingt hem tot praten. Booth is door officieren van de Zuidelijke Staten opgenomen. Eén van hen, kapitein Jeth, heeft hem naar Bowling Green weggebracht, op een afstand van vijftien mijlen. Op weg daarheen gaat de troep voorbij de schuur, waar Booth zich bevindt, zonder te vermoeden, dat hij daar verborgen is. De troep trekt verder. Baker en de zijnen houden recht op Bowling Green aan; dit wordt omsingeld, kapitein Jeth gevangen genomen, bedreigd en hij doet wat de veerman deed; hij vertelt, wat hij te vertellen heeft. Booth is niet in zijn huis; hij is in het huls van een anderen Zuidelijke, eenige mijlen terug; de man heet Garrett. Bij hem zal men Booth vinden, tenzij deze de soldaten heeft zien voorbijkomen en op de vlucht is gegaan. De vervolgers maken rechtsomkeert, komen bij Garrett's huls, belegeren het nemen den bewoner gevangen en deze, op zijn beurt, volgt het voorbeeld van den veerman en geeft de schuilplaats op van den man, aan wien hij gastvrijheid heeft verleend: het is een schuur; de troep heeft die moeten zien; de soldaten zijn er langs gekomen. Er is niet veel kans, dat Booth gevlucht is, want hij loopt moeilijk op krukken. Nu wordt recht op het doel afgegaan. De schuur is gemakkelijk gevonden. Wanneer Baker en zijn volgelingen er vlak bij zijn, hooren zij daarbinnen een waardenwisse ling en de sterke stem van den acteur, die schreeuwt: „Ge hebt mij verraden, mijnheer! Er uit, oogenbükkeUjk. of ik schiet u neer!" Luitenant Baker roept daarop Booth toe, zich over te geven. Depe opent de deur niet, doch roept: „Hier binnen is iemand, die zich heel graag wil overgeven!" En tot den persoon, die met hem in de schuur is. zegt hij met gedempte stem: „Vooruit, ga weg! Laat mij alleen!" Dan hooren de belegeraars de stem van den anderen man in de schuur. Het is die van Herold, makker en medeplichtige van Booth, die zich met dezen had ver stopt. Herold tracht zich vrij te spreken en roept nu tot de vervolgers: „Laat mij er uit; ik ken den man niet, die hier bij mij is." Baker roept terug, dat hij zijn wapens moet overgeven. „Hij heeft geen wapens!" schreeuwt Booth terug. „Hij is volkomen onschul dig. De wapens zijn van mij zelf en ik be houd die." Op het smeeken en zuchten van Herold wordt nu de deur een weinig geopend, zoo dat hij er zich doorheen kan wringen. Gij zoudt beter doen met óók naar buiten te komen! roept Baker nu tot den alleen gebleven Booth. Deze antwoordt: „Zeg mij wie gij zijt en wat ge van mij wilt!" Luitenant Baker snauwt hem toe. dat het hem niet aangaat, wie zij zijn. Zij we ten, wie hij is en willen hem hebben. Met hun vijftigen, gewapende manschappen, staan zij om de schuur. Het is dus onmo gelijk voor hem om te ontsnappen, maar zij zijn niet van plan hem te dooden. Dan is er een oogenblik stilte. „Kapitein", zegt Booth, „ziehier mijn voorstel. Ik ben gewond aan mijn been en kan niet loopen. Maar geef mij een kans. Laat uw manschappen zich verwij deren en duelleer met mij!" „We zijn hier niet om te duelleeren", antwoordt Baker, „maar om ons van u meester te maken. Zoo ge niet naar bui ten wilt, komen, zullen wij de schuur in brand steken." „Welnu, dappere mannen, doet dan naar uw zin", smaalt Booth. „Het komt niet op een vlek meer of minder op het oude vaandel aan!" Men ziet, Booth, die een moord pleegde, blijft fn zijn karakter van acteur. Dat „de strepen en sterren" van de Amerlkaansche vlag bevlekt konden worden door de ge vangenneming van een gevaarlijken fana ticus, is een vreemde veronderstelling, evenals zijn aanbod om te duelleeren een duel tusschen hem, een moordenaar, en den officier belachelijk klinkt. Het is een „pose", die ergert. Maarhij was een dweeper eneen acteur. Toen werd de schuur in brand gesto ken. De deur stortte in en de buiten staanders zagen Booth rechtop, steunend op twee aan de schouders vastgebonden krukken. In de eene hand had hij een karabijn, in de andere een revolver Hij wachtte, blijkbaar gereed om tot het uiterste te vechten. Toen de geheele schuur in brand stond, strompelde hij naar voren, lichtte den arm op om te schietenDoch op 't zelfde oogenblik viel hij neer. Een uit het escorte, sergeant Corbett, had zijn schot voorkomen en hem een kogel door den slaap gejaagd. De ongelukkige stierf niet terstond „Zeg aan mijn moeder aan mijn moederstamelde hij. En eensklaps met een schreeuw van pijn: „Oh, maak mij af. Hij bleef nog eenige oogenblikken stil liggen, waarna hij zich weer inspande om eenige wcorden te zeggen. „Zegaan mijn moederdat ik gestorven ben voormijn land Ik heb gedaanwat mij het beste toe scheen. Dat was het einde. Nog één krampach tig trekken der spieren en het lichaam vlijde zich tegen den grond. Het was ge daan. liet lijk werd r.aar Washington ge- CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend dat voor de periode van 29 Juli tot en met 4 Augustus 1934 de prijs voor het taxegedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is bepaald op 51/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwallteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere ln consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. o VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mijn Bromelia heeft stekken gemaakt, wanneer moeten die worden op gepot en hoe met de oude plant te han delen? N. N. te V. Antw.: De oude plant sterft meestal af, wanneer de jonge planten zijn ge vormd. Niet zelden maken deze begin van wortel terwijl ze aan de oude plant zitten. Neem ze af en plant ze in een pot met lichte, vochthoudende aarde. U kunt deze laatste beter bij een bloemist halen. Het moet n.l. varengrond, gemengd met mos, zijn. Zooals opgemerkt, sterft de oude plant vaak af. Vraag: Hoe moet de plant behandeld, waarvan een blad hierbij gaat? L. S. te K. a. Z. Antw.: Uw plant behoort tot de vet- planten en moet geregeld worden verpot, om het lang opschieten te voorkomen, kunt u haar insnijden, waarna vertakking volgt. Het geel worden van de onderste bladeren zal dan minder sterk plaats heb ben. Mesten met een weinig bloemenmest in water zal goed doen, als de pot met wortels is volgroeid. Vraag: Op mijn kamerplanten komen steeds veel kleine vliegjes voor. Hoe deze te verdrijven? L. S. te K. a. Z. Antw.: Zet uw planten ééns per week buiten en overgiet ze met frisch water. Hierdoor worden de bladeren stofschoon. Meestal verdrijft dit ook de vliegen. Houdt de planten geregeld flink vochtig, zet ze daartoe desnoods met de pot gedurende een uur in een emmer water. Lucht het vertrek flink. Mest niet met verdunde stalmest, maar met in water op te lossen bloemenmest. Aan Th. W. G., te L. Het insect is mi) niet bekend. Aan J. C. B„ te L. Zendt nogmaals een blad van bedoelde plant, maar dan een gaaf blad. Zoo mogelijk zullen we u in lichten. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re- daktie onder motto „Tuinbouw". IJMUIDEN, 25 Juli 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.850.62, tongen per kilo f. 1.751.35, kleine schol per kist van 50 kilo f. 218.50, schar per kist van 50 kilo f. 72.20, vleeten per stuk f. 2.50—2.22 groote schelv. per kist van 50 kilo f.2421 middel schelv. f. 1917.50, klelnmiddel schelv. f. 157.20, kleine schelv. f. 7.50 2.15, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 54— 23, gullen per kist van 50 kilo f.81.50, lengen per stuk f. 0.610.28, wijting f. 3.40- 2.00, makreel f. 7.104.20. Aangekomen: IJM 268 met 15 last pekel haring en de stoomtrawlers IJM 58 met f.2563, IJM 37 met f.2333, IJM 167 met f. 2189, IJM 39 met f. 2212 en de loggers KW 124 met f. 451, KW 44 met f. 528, KW 65 met f.708, KW 154 met f.428, KW 51 met f. 898 besomming. Prijs der steurharing f. 13.5013.10, volle haring f. 13.2012.20, maatjesharing f. 11.- per kantje. VLAARDINGEN, 25 Juli. KW 20 met 17 last, VL 20 met 27 last, VL 89 met 28 last. Groen haring f. 22.50 f. 21.30, maatjesharing f. 1411.60, volle haring f. 17.10—14.50. bracht en daar in een gevangeniscel be graven. Zoo bang was men, dat zijn par- tijgenooten zich er meester van zouden maken. De honderdduizend-dollar-premie viel toe aan luitenant Baker en zijn me dehelpers. De Unie der Vereenigde Staten van Noord-Amerika had echter door de straf van Lincoln's moordenaar den President met het nobele hart niet terug. Haar rouw duurde voort en zoo er in het tra gische einde van den schuldige wellicht eenige, zij het ook geringe, aanleiding mocht te vinden zijn tot medelijden met den man, die door fanatisme werd mee gesleept tot zijn afschuwelijke daad, afschuwelijk blijft die daad in zich zelf en zij is des te betreurenswaardiger door het feit, dat zij werd uitgeoefend op een man, wien tijdgenoot en nakomeling de hulde brengen, dat zijn eerlijkheid en zijn rechtschapen zin grooter waren dan de politiek om hem heen en het bewijs ga ven, dat ten slotte aan rechtvaardigheid en gezond verstand de defintieve over winningen behooren en de uitspraken in laatste instantie. A. J. BOTHENIUS BROUWER. Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. ZEILBOOT Te koop gevraagd zeilboot, helst B.M. Brieven met uitvoerige inl. en prijsop gave Bur. van dit Blad °nder No. 6153 k. AGENTUUR Door actief persoon wordt loonend agentuur gevraagd Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6212 k. HAVER te koop gevraagd. Brieven met prijsopgaaf aan: J. WIJSMAN, Leldsche weg 226, Voorschoten. Veevoeder aardapp- en oud brood te koop ge vraagd. KEES v. d. MEER, Korevaarstr. 4, Tel. 179. 100 GULDEN Net persoon (vr.) met vast wekelijksch salaris, vraagt wegens omstandigheden f. 100 ter leen (wekel. af lossing) Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6271 k. 200 GULDEN te leen gevraagd, hooge rente en aflossing, spoed gewenscht, goed rendee- rend, eigen zaak ln onder pand. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6165 k. IJZEREN SCHUIT Te koop gevraagd, een ijzeren schuit, groot pl.m. 10 ton. Opgaaf met prijs en afmetingen: C. DE GRAAF Wzn., v. d. Valk Boumanweg 38, Leiderdorp AUTOSTEP Te koop gevr., autostep op luchtbanden, ln goeden 6taat. Aanb. met prijsop gaaf Bur. v. <V. Blad onder No. 6158 k. AUTO Auto te huur cvrnagd, van 1115 Aug Voor 24 personen. Prijs en inlich tingen aan het Bur. v. d. Blad onder No. 6172 k. ZEILEN Jongedame zoekt beschaaf de eigenaar of eigenares van zeilboot of zeilbootje, om tegen vergoeding eeni ge keeren mee te gaan zei len. Brieven met inlichtin gen Bur. v. d. Blad onder No. 6080 k. SCHRIJFMACHINE Gevraagd schrijfmachine, eenvoudige 2de handsch, alsmede een dito dames- en heerenrijwiel van le kl. fabrikaat ter overname ge vraagd. Brieven met prijs opgave Bur. van dit Blad onder No. 6194 k. MOTORBOOT Wie kan amateur helpen aan een goed schema voor houten motorboot met ka juit 6 M. lang (kruiser model) tegen vergoeding. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6289 k. NAAISTER Elegant werkende naaister vraagt beleefd nog eenlg werk aan huls ook pas klaar maken van Japon nen, prima coupe, nette "ing. Blieven Bur. v. d. Blad onder No. 6114 k. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. RIJWIELEN Te koop, nog eenige solide 2e handsch dames- en heerenrijwielen vanaf f. 9 en een Gilet motorrijwiel, prima in orde, spotprijs. Adres: ERADES. Doeza- straat 27. Telef. 2022. B.M. ZEILBOOT te huur aangeboden, per dag of per week. Te be vragen: Oude Singel 116. Broedsche Kippen Ter overname mooie Jonge kippen (Red Island) en konijnen met pracht hok ken. Pension ..Grenshoek" Hooge Rijndijk F 7. PLANTEN Groene koolplanten en een party Margrietenplanten, aangeboden door, A. VAN KLAVEREN. Buitenweg 21 Rijnsburg. DUITSCHE HERDERS Nog 2 pracht beesten te koop. 7 weken oud. moe ten beslist vandaag weg, Malson PLANTFEBER Apothckersdijk 7, Tel. 3248 Van H.H. Studenten kan all'én JAN SLOOS een zeer ruime collectie heerenkleedlng aanbieden (uitsluitend 2do handsch) alles chem. ger, Gelegenh. kleeding billijk in huur, alle maten. JAN SLOOS. Stlllo RUn 11 (Heerenhul6) Leiden. PADVINDERS costuum met complete uitrusting en diverse In signes. Tevens H.B.S -boe ken van le tot 5e klasse, ook gedeeltelijk te koop. Leeuwerlkstr. 31 (naby Rynsburgerweg.) 3—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11