'55^1 Iw LEJDSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 24 Juli 1934 KERK- EN SCH00LN1EUWS. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. bedenkt hef telkens weer... ookuit zijwegen komt verkeer. PREDIKBEURTEN. DINSDAF 24 JULI. BENTHUIZEN. Geref. Gemeente: Hedennamiddag 8 uur (Z.t.) ds. Lamain, te Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Nam. 8 uur ds. van Oordt (Zeist). o NED. HERV KERK. Beroepen: Te Kedlchem mr. H. van Ewijck, voorg. der Ver. van Vrije. Herv. te Hillfgersberg. Aangenomen: Naar Bozum J. T. Huls man, te Noordwolde (Pr.). CHR. GEREF. KERK. Drietal: Te Kampen W. Heerma, te Aals meer, W. Ramaker te Harlingen en K. Groen te Rotterdam-West. o LAGERE SCHOLEN MET EEN BIJZONDER KARAKTER. De decentralisatie, welke ook op onder wijsgebied steeds meer naar voren komt, brengt met zich mede, dat de behoefte aan lagere scholen, die een afwijkend ka rakter bezitten, steeds toeneemt. Dat bij zonder karakter van deze scholen kan op verschillende manieren tot uiting ko men, hetzij door een speciaal doel, dat de school zich gesteld heeft, hetzij door een aparte onderwijsmethode, waaraan men zich vasthoudt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zich op dit netelig terrein gewaagd en de gegevens verzameld van dit type scholen, die betrekking hebben op de jaren 1930-1932. Het verdient echter wel opmerking, dat de cijfers over 1932 be trouwbaarder zijn dan die der vooraf gaande jaren, omdat de vraagstelling op de statistiek-formulieren niet alleen is uitgebreid, doch tevens scherper is gefor muleerd. Men zal dus goed doen zich uit sluitend te bedienen van de gegevens, die betrekking hebben op het jaar 1932. De gegevens van de scholen voor het buitengewoon lager onderwijs zijn in deze bijdrage niet verwerkt, omdat men vair dezen tak van onderwijs mettertijd een afzonderlijke publicatie zal laten verschij nen. Ditzelfde geldt ook voor de scholen voor psychopaten en lichamelijk gebrek- kigen. Scholen met speciale onderwijs methodes. Op 31 December 1932 telde men in ons land 21 scholen voor gewoon lager onder wijs, die de leermethode van dr. Montes- sori geheel volgden en 4 scholen die dit slechts ten deele deden. Het Daltonstelsel scheen meer aantrekkingskracht te bezit ten: 8 scholen volgden dit onderwijs systeem geheel en 39 gedeeltelijk. Ten slotte waren er nog 3 scholen, die beide methodes combineerden: deze scholen pasten nl. zoowel het Montessori- als het Daltonstelsel, zij het slechts gedeeltelijk toe. In totaal waren er op genoemden datum 11 scjiolen, waaraan zuiver individueel onderwijs werd gegeven. Men zou ver wachten, dat dit allen particuliere scho len waren, daartoe in staat gesteld door buitengewoon hooge schoolgelden, doch dit is niet heelemaal waar. Van deze 11 scholen waren er 6 openbare. Het valt intusschen te betwijfelen, dat zij niet zeer spoedig onder het mes der bezuiniging zullen vallen. Men past op deze scholen als regel een bijzonder stelsel van be vordering tot een hoogere klasse toe, nl. de bevordering per vak. Als men dit sy steem volgt, komt het wel voor, dat een leerling b.v. voor aardrijkskunde in de vierde en voor rekenen in de zesde klasse zit. Sscholen met centrale klassen. Van groot belang zijn eveneens de ge gevens, die betrekking hebben op de scho len met een centraal 7e, 8e of 7e en 8e leerjaar. Deze gegevens zijn voor de eer ste maal gepubliceerd. Er waren op den teldatum 62 scholen, waaronder 60 open bare, die zoowel een centraal 7e als een 8e leerjaar hadden. Daarentegen hadden slechts 4 scholen uitsluitend een centraal 8e leerjaar, terwijl 13 scholen alleen een centraal 7e leerjaar hadden. Bij deze categorie dienen ook vermeld te worden de 18 scholen, waaraan één of meer speciale opleidingsklassen voor H.B-S. Gymnasium e.d. waren verbonden. Andere scholen. Er waren nog verschillende scholen, die hoofdzakelijk door leerlingen van een vreemde (meest Duitsche) nationaliteit werden bezocht, nl. 2 in Rotterdam, 2 in Den Haag. 2 in Amsterdam en 1 in Venlo. Voorts waren er nog 18 scholen voor schippers- en kramerskinderen. 5 scholen, die hoofdzakelijk bestemd waren voor weeskinderen en 2 voor nerveuze kin deren. Het openluchtonderwijs schijnt ondanks de krachtige propaganda, die hiervoor gevoerd werd. geen groote plaats te heb ben kunnen innemen, want op den tel datum had men slechts 16 volledige open- luchtscholen en 6 semi-openluchtscholen, terwijl er bovendien nog 3 z.g. buiten scholen waren. In 1929 bedroeg volgens de statistiek het aantal volledige open- luchtscholen reeds 12: van een snellen groei valt dus geenszins te spreken. o ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. V. In de eerste zitting van de tweede Synodeweek, werd na opening van de zittingen op gebruikelijke wijze en aan vulling van het agendum, allereerst een commissie samengesteld voor de herzie ning van den Gezangenbundel. Tot leden daarvan werden benoemd de heeren prof. dr. M. v. Rhijn te Utrecht; dr. P. Smit te Heumen; ds. J. W. J. Adding te Heeze en ds. J. Boonstra te Gieten (3 orthodoxe en 1 vrijzinnig lid). Tot primus-predikant-lid van de Aige- meene Synodale Commissie werd be noemd ds F. Tammens te Ooswold (Gron) en tot diens secundus ds. A. B. te RECLAME. 4928 HAAR HEUPEN 13 cJM. SMALLER. Vriendinnen begrijpen er niets van. Wat het Geheim is. De vriendinnen van Mevr. E. M. D„ die zich er over verbaasd hebben, hoe deze dame haar heupwijdte verminderde, zijn nu met het geheim bekend. Zij had Kru- schen Salts genomen. Hier volgt haar brief „Ik werd steeds dikker en voelde me niet erg goed. Daarom begon ik Kruschen Salts te nemen, en ben nu aan mijn derde fla con. Mijn heupwijdte, was eerst 118 c.M. en de laatste drie maanden heb ik dezen omvang teruggebracht tot 105 c.M. En mijn vriendinnen, die mij altijd uitlach ten, zijn nu geheel verbaasd. Ik zal het laatste lachen, want als ik mijn heup- maat teruggebracht heb, zoover als ik denk dat goed is, dan zal ik het ze ver tellen. Maar dit weet ik zeker, sinds ik Kruschen Salts neem, voel ik me veel beter en ik ben werkelijk blij, dat ik er mee ben doorgegaan". Mevr. E. M. D. Hier volgt het recept, dat overtollig vet verdrijft: neem vóór het ontbijt een hal ven theelepel Kruschen Salts in een glas warm water, wijzig Uw dieet en neem wat lichte beweging. De werking van maag, nieren en ingewanden wordt gestimuleerd en zuiver, frisch bloed wordt naar elk deel van het lichaam gestuwd. Dan volgt „dat Kruschen gevoel" van energie en gezond heid, dat men herkent aan heldere oogen, frissche huid, opgewektheid en levenslust. Millioenen menschen over de geheele we reld ondervinden dit dagelijks. Waarom ook U niet? Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DUITSCHE DIENSTBODE. Mijnheer de Redacteur: Diegenen, die het Duitsche Dienstboden vraagstuk in uw blad bespraken zien vol gens mij een belangrijk punt over het hoofd. Waar zullen zij de Hollandsche dienstbodens vandaan halen indien de bijna 40.000 Duitsche ons land verlaten? Laten zij eens informeeren hoeveel Hol landsche dienstbodens voor nacht en dag bij de Arbeidsbeurs staan ingeschreven. Zeker werksters genoeg, van deze wordt ook niet zooveel tijd gevraagd: dit is ook de reden waarom het Hollandsche meisje de voorkeur geeft aan fabriek en atelier, welke haar meer vrijen tijd waarborgen. En verandering kan daar niet ingebracht worden door de Duitsche als huichelaars verdacht te maken zooals de „Huisvrouw" gisterenavond deed. Iemand die zijn ouders niet tot last wil zijn huis en vaderland verlaat om in den vreemde de kost te verdienen heeft recht op onze achting. Hoeveel Hollandsche meisjes zijn hiervoor te vinden? Laten de huisvrouwen de arbeidsvoor waarden der dienstbodens verbeteren, dan zal het Hollandsche meisje zich misschien weer voor huishoudelijken arbeid interes seeren. U dankend voor de verleende plaats ruimte, J. ACKERMAN. Oegstgeest, 24 Juli 1934. Winkel te 's-Gravenhage. In de plaats van ds. L. S. v. Zwet te Almelo, die primus is geworden werd benoemd tot diens secun dus ds. J. W. J. Addink te Heeze Tot primus-ouderlinglid werd gekozen de heeren ir. P. v. Wolfensberger en tot zijn secundus mr. H. J. M. Thyssens. Tot lid van den Raad van Beroep werd herbenoemd jhr. dr. W. A. Beelaerts v. Blokland te Wassenaar en tot lid van den Pioenraad, tevens voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer. oud-min. van Financiën te den Haag terwijl tot lid gekozen werd de heer jhr. mr. G. C. von Weiier te den Haag. in de vac. van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Tot bestuurslid van het Zuiderzeefonds werd gekozen in de vac. van wijlen ds. C. F. Bruins te Wartena, ds. D. A. v. Kre velen te Deimun (Fr.). Tot lid van de commissie Diaconale Armenzorg werd ge kozen de heer J. Welling te Nijmegen. Tenslotte benoemde de Synode met ingang van 1 Oct. a.s. tot secundus- secretaris van haar college in de vac. ontstaan door het overlijden van ds. B. Tichelman, dr. C. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Aangezien des middags commissiever gaderingen gehouden werden werd de vergadering door den president verdaagd tot hedenmorgen 10 uur. o TE VROEG VACANTIE GENOMEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: Het spreekt vanzelf, dat wij in onze dagelijksche giro steeds den invloed der zomervacantie ondervinden. In het eind van de maand Juli worden de inkomsten beduidend minder. Maar dit jaar hebben zij, die in de Zending belangstellen, blijk baar te vroeg vacantle genomen. In de afgeloopen week kwam de giro slechts een enkelen keer boven de f. 1000.— en er waren dagen van slechts een paar hon derd gulden. Terwijl er ook in de vacan- tie per dag f. 2700.noodlg is! Nadat er drie weken van Juli voorbij zijn, is er f. 30.000.ontvangen. Op deze wijze komen wij dus deze maand hoogstens op de helft van wat er noodig is, maar met de helft kan men het ge heel niet bekostigen. Wij zeggen dit nog eens om te waar schuwen eer het te laat is. Het gaat om het zendingswerk in Indië, dat juist in dezen tijd grooter mogelijkheden biedt dan ooit en dat in de huidige wereldsi tuatie voor Indlë noodiger is dan ooit. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kantonge recht te Lelden terecht staan de melk handelaar H. B. uit Zoeterwoude. wegens overtreding van de Crisis Zuivelwet. De heer Vaandrager, controleur van de Cri sis- en Zuivelwet uit Rotterdam, had op 13 April 37 pakjes boter aangetroffen, verpakt in blanco papier, zonder dat deze pakjes boter van het vereischte crisis- merk waren voorzien. Verdachte was zelf niet aanwezig, maar wel zijn vrouw en daar zij weigerde de pakjes boter af te staan, was de heer Vaandrager hulp op het Gemeentehuis te Zoeterwoude gaan halen. Toen de controleur terugkwam, waren de pakjes boter verdwenen. Het O. M. wees er op, dat verdachte al meer voor zulke overtredingen heeft te recht gestaan en elschte f. 40 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. Schaper, verdediger van verdachte, hield een pleidooi om aan te toonen, dat zijn cliënt niet schuldig was, daar hij niet thuis was geweest. Zijn vrouw had gedacht een buitenkansje te hebben door boter, die clandestien was ingekocht, met een voordeeltje te kunnen verkoopen, maar zijn cliënt kon niets ten laste gelegd worden. Ook achtte hij de boete absurd hoog. De kantonrechter deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hecli tenis. Dezelfde verdachte moest nogmaals voor een overtreding van de Zuivel- en Crlsiswet terecht staan. Op 6 en 17 Juni had de controleur Vaandrager 8 K.G. af gewerkte boter aangetroffen en in beslag genomen, verpakt in 1/4 K.G zonder dat het vereischte crisismerk aanwezig was. Ook was de boter niet in de bestemde re gisters ingeschreven. Het O.M. merkte op dat op zoo'n wijze alle controle ontbreekt, vooral ook als de boeken niet worden bij gehouden en eischte dan ook 2 x f30 boete of 2 x 20 dagen hechtenis. Mr. Scha per, die ook in deze zaak als verdediger optrad, kon niet begrijpen, waarom de boete zóó hoog moest zijn. f. 5 boete was z.i. meer dan voldoende, daar zijn cliënt toch geen bedrog heeft gepleegd om mar garine voor boter te verkoopen. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot 2 x f. 20 boete of 2 x 10 dagen hechtenis. Daarna moest terecht staan de meel- en graanhandelaar N. A. S„ omdat hij volgens de tarwewet van 1931 vanaf Sep tember 1933 de registers van afgeleverd tarwemeel en bloem niet had bijgehouden. In begin September was nog 100 en 50 K.G. verkochte tarwe ingeschreven en daarna was niets meer bijgehouden. De kantonrechter wees verdachte er op, dat het toch een kleine moeite is, de registers geregeld bij te houden. Het O.M. wees op de hooge boete, die op deze overtreding staat en eischte f. 50 boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmid dellijk vonnis en veroordeelde verdachfe tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Daarop moest terecht staan de heer C. J. v. d. B. uit Rotterdam, omdat hij op 27 Mei bij de Haagsche Schouw een wielrij der had aangereden die naar het rijwiel pad wilde oversteken. De wielrijder was daarbij gevallen en ernstig verwond. Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dagen. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De chauffeur H. V. stond terecht omdat hij op 24 Mei met zijn vrachtauto op den Rijnsburgerweg een stadstram van de N. Z. H. T. had aangereden, waardoor deze tram ernstig beschadigd werd. De heer G„ chauffeur uit Oegstgeest, verklaarde, dat het erg rommelig op den Rijnsburgerweg was. De bestrating was opgebroken, waar door het rechterverkeer gestremd was, en door de weinige ruimte heeft men dan direct de tram te pakken. De wagen- voerder A. K. die de tram bestuurde, ver klaarde bij „Tuinlust" door verdachte te zijn aangereden. Verdachte had willen uit halen, maar dit was niet gelukt, waarop de aanrijding gevolgd was Er bleek voor f. 23.60 schade aan de tram te zijn toege bracht. De heer C. R„ uit Oegstgeest, die op het voorbalcon van de tram gestaan had, verklaarde dat de weg rechts was opgebroken: verdachte had toen links wil len voorbijrijden en bij die poging had hij de tram aangereden; aanvankelijk had den zij eerst gelijk gereden. Namens de directie der N. Z. H. T. werd een vorde ring van f. 23.60 schadevergoeding inge diend. Het OM. eischte f. 20.boete of 10 dagen hechtenis en toewijzing van de schadevergoeding. Verdachte riep de cle mentie van den Kantonrechter in, daar hij zelf ook f. 75.schade had en nu nog f. 23.60 moet betalen plus de boete. De Kantonrechter deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis en toe wijzing der schade a f. 23.60 aan de N. Z. H. T. De chauffeur H. G. de IE. stond terecht omdat hij op 2 Juni op het Kort Rapen burg met een auto van den Eersten Hulp dienst met een snelheid van 50 K.M. had gereden, en toen een voetganger, die bij de Gijselaarsbank wilde oversteken had aan gereden, waardoor deze ernstig verwond werd. De heer B. Punselie, dokter van den Eerste Hulpdienst verklaarde, dat er spoedeischende hulp was ontboden in hotel Centraal. Verdachte had wel snel gereden, maar de auto's van den Eersten Hulp dienst hebben altijd de voorrang en het was eigenaardig dat, terwijl de andere voetgangers bleven wachten, deze voet ganger alleen overstak. Hij had den ver keersagent direct nadat de man voorloopig behandeld was, een andere auto E. H. D. laten opbellen. De heer G. Kesselen uit Voorschoten vond de snelheid van 50 K.M. veel te hoog. De verkeersagent M. van Dijk verklaarde de auto een doorrijteeken ge geven te hebben; de auto had ongeveer 50 K.M. snelheid toen de voorbijganger plotseling overstak. De heer C. de Lange, ingenieur alhier, vond de snelheid al is het de auto van den E H. D. van 50 a 60 K.M. ook veel te groot. Het O.M. eischte f. 25 boete of 15 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde den chauffeur tot f. 5.- boete of 2 dagen hechtenis. De expediteur R. E. stond terecht om dat zijn auto niet voorzien was geweest van twee goed werkende remmen. Bij de remproeven was gebleken, dat de auto in- plaats van op 11.4 Meter nas na 42 Meter tot stilstand kwam. wat de kantonrechter zeer gevaarlijk vond. Het O.M. eischte ALPHEN. JAARVERSLAG DER GASFABRIEK 1933. Verbruik 8,689 °/o minder. Verschenen is het jaarverslag van de Water- en Lichtbedrij ven onzer gemeente over het jaar 1933. Betreffende den toe stand en de exploitatie van het gasbedrijf ontleenen wij het volgende: De gasprijs was het geheele jaar volgens raadsbesluit tijdelijk als volgt vastgesteld: gasprijs voor alle doeleinden (eenheidstarief) 10 cent per M3. voor gewoon gas en muntgas. De vastrechttarieven waren als volgt: tarief A f. 1.50 per opneem-periode van 6 weken en alle M3 ad 8 cent; tarief B: f. 3.75 per opneem-periode van 6 weken en alle M3. ad 6 cent. Deze gasprijzen per M3. worden met cent per M3. verminderd voor de afnemers die op 1 Januari van het Jaar 4 of 5 kinderen en met 1 cent per M3. voor de afnemers, die op 1 Januari 6 of meer kinderen beneden den 15-jarigen leeftijd te hunnen laste hadden. De prijs door de gemeente te betalen voor straat verlichting bedroeg 8 et. per M3. Geprodu ceerd werden in 1933: 1913295 M3. tegen 2095355 M3. in 1932 of minder 182060 M3„ zijnde een achteruitgang van circa 8.68 Het gasverbruik per hoofd en per jaar be droeg 107 M3. tegen 119 M3. in 1932. Om trent den toestand van de terreinen en de fabriek het volgende: Door plaatsing van een centrifugaalpomp met aangekop peld 2 pk. motor werd een verbetering ge bracht in de afwatering der rioleerlng der gasfabriek. Onder den vloer van de oude stokerij werden zware ijzeren binten aan gebracht met als steunpunten de fundee ring van het overhuis eenerzijds en ander zijds op de overfundeering. zoodat ter plaatse aan het Jarenlange verzakken van den stokerijvloer een einde werd gemaakt. Verschillende timmerrepaxaties aan de ge bouwen werden uitgevoerd, terwijl in de meterkamer en oude zuiverhuis de vloeren werden geverfd. De volgende uitbreiding vonden plaats in de kanalisatie: v. Boetse- laerstraat 120.10 M. 4„; Rozenstraat 35.50 M. 4". In verband met de werkzaamheden van den Provincialen Waterstaat aan den Oostkanaalweg, moesten 1760 M. gaspers- leiding landwaarts omgelegd worden. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 Dec. 1933 48645 M. (v. j. 48489 M.i. Het aantal muntgasverbruikers bedroeg op het einde van het jaar 2182 (v. j. 2187). Het aantal gewone gasverbruikers 1462 (v. j. 1496) In den loop van het jaar werden in totaal geplaatst 484 meters doch weg genomen 523 meters. Op 1 Jan. '34 waren aangesloten 1462 gasverbruikers en 2182 munt gasverbruikers. Het verlies van het afgeleverd gas bedroeg 81816 (v. j. 116494). Wat de gewone dienst betreft sluit de reke ning ontvangsten en uitgaven op f. 217.564.06. Als ontvangsten aan gas was geraamd een bedrag van f. 190.992.50 (wer kelijk ontvangen bedrag f. 172.427.87). De uitgaven voor steenkolen waren geraamd op "f. 48200 (werkelijk uitgegeven bedrag f. 36.989.19). Aan winstuitkeering aan de gemeente en extra-uitkeering aan de ge meente in verband met tariefsverhoozing per 1 Juli 1932) werd uitgekeerd f45.400.99 (v j f.20 000, reserve a f. 2867.29. reserve b f11.469.17)Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst bedroeg op 31 December f. 18.683.30 (per 1 Jan. f. 17.779.13). O BOSKOOP. Tentoonstellingsvereeniging in oprichting. Alhier worden pogingen ln het werk ge steld om te geraken tot oprichting van een tentoonstellingsvereeniging. Het doel van deze vereeniging zal zijn het organiseeren en exploiteeren van Bloem- en Plantententoonstelllngen. Een voorloopig comité heeft zich reeds gevormd. HAZERSWOUDE. BOTSING TUSSCIIEN TREIN EN WAGEN. Aan groot gevaar ontsnapt. Gistermiddag te ongeveer kwart voor drie is op den onbewaakten overweg nabij het station alhier een ernstig ongeluk gebeurd, dat nog goed Is afgeloopen. Toen de sneltrein 3326 WoerdenLeiden den overweg aldaar naderde, trachtte een voerman met een beladen boerenwagen, niettegenstaande de herhaalde fluitsigna len, den overweg nog over te steken. Maar het was te laat, en hoewel de machinist direct krachtig remde en stopte was een aanrijding niet meer te voorkomen. De kar werd zoo goed als geheel vernield, de wie len kwamen ln de sloot terecht, terwijl het ander deeel op den weg bleef liggen en de inhoud van den wagen mest en zakken op de locomotief terecht kwam. Tegen den voerman, die er nog goed was afgekomen, werd proces-verbaal opge maakt. De trein, waarvan de locomotief ook zeer ernstig beschadigd was, kreeg ongeveer 20 minuten vertraging. Afscheid van den heer Jac. van Beek Szn. Dezer dagen nam de heer Jac. van Beek Szn. afscheid van de Zondags school, waaraan hij 42 jaar werkzaam ls geweest. Nadat gezongen was Ps. 105 25 ging de oud-onderwijzer, de heer N. v. d. Bosch Sr., voor in gebed, waarna den kinderen bekend gemaakt werd dat het oogenblik van scheiden voor den heer van Beek was aangebroken, waarna hij een woord van hartelijken dank richtte tot den heer van Beek voor al de toewijding, waarmede hij zoo'n lange reeks van jaren op voorbeel dige wijze de kinderen had onderwezen. Daarna werd als gewoonlijk in de af zonderlijke lokalen van „Salvatorl" de Bijbelsche Geschiedenisles verteld, waarna de scheidende onderwijzer een woord van afscheid sprak. De heer S. Huisman Sr. danige namens de kinderen den heer van Beek voor het f. 20.— boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens dezelfde over treding werd ook de heer S. M„ fabrieks- chef. veroordeeld tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Vrijdag. Zoeterwoude: „Ik Leer Nog". Ledenvergadering „Wllhelmina-vereenl- gtng", 8 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur voorm,5 uur nam. (tot 29 Juli). Den Haag (Scala)Revue „Vooruit maar weer" 8 uur nam.; Zondags ook te 3 uur n.m. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve ociiees- kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrle tot halfvier. Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Ich kenn dlch nicht und liebe dicht." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam, „Loulou maakt promotie." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling „De verliefde Lood gieter". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „De huwelijks-vennootschap." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli a.s, waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. vele, dat deze voor de Zondagsschool heeft gedaan en wat hij voor de Zondagsschool is geweest, en wenschte hem een van God gezegenden rusttijd toe. Daarna zongen de kinderen den heer van Beek een afscheidslied toe en werd door den heer A. A. Matze een schilderij aan geboden, waarop het afscheidslied ge schreven was, hetgeen door den heer van Beek dankbaar werd aanvaard. Het samenzijn werd daarna door den heer Jac. van Beek met dankgebed geslo ten, waarmede deze plechtigheid geëin digd was. Enkele belangstellende vrien den woonden dit afscheid bij. o— NOORDEN. Tuinfeest van het Groene Kruis. De afdeeling NieuwkoopNoorden van het Groene Kruis organiseert morgen en overmorgen op het terrein achter de voor malige openbare school alhier een tuin feest ten bate van de kas der vereeniging. Morgenavond omstreeks 8 uur (nieuwe tijd) zal van de woning van A. Stlgter Jr. af door het Muziekgezelschap D.S.S. uit Aarlanderveen een marsch gemaakt wor den door net dorp en omstreeks 8 1/4 uur zal het gezelschap een concert geven op het terrein. Donderdagmiddag te 4'/» uur (nieuwe tijd) wordt een groote ballonwedstrijd ge houden. Des avonds om 8 uur geeft het Mandoline-ensemble „Excelsior" uit Al phen a. d. Rijn een concert. Voorts zullen verschillende vermakelijk heden op het terrein opgesteld worden. o TER AAR. De Geref. Kerk alhier ontving van wijlen den heer C. Schraverus een legaat groot f. 1000. o WADDINXVEEN. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen tegen morgenmiddag te twee uur. In deze vergadering zal worden aangeboden de gemeenterekening over 1933 en die der drie bedrijven: gas, water en electriciteit. Verlaging der huishuren? Op verzoek van het bestuur van de Woningbouwvereeniging, alhier, doen B. en W. aan den Raad voorstellen om te komen tot verlaging van de huishuur der 160 wo ningen, die deze vereeniging in exploitatie heeft. Deze verlaging zou dan bedragen 30 a 50 cent per week en per woning of in totaal f. 3008.20 per Jaar. Aan den gemeen teraad wordt voorgesteld de desbetreffende plannen aan den Minister van Sociale Zaken over te leggen ter goedkeuring, op dat deze verlaging 1 October a.s. zal kun nen ingaan. j|ï\W fWi 2—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6