WEin CONSEQUENT 666 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 24 Juli 1934 tel: KXhT FEK tic TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Nog eens de brand in den Rijksdag! Hirtsiefer vrijgesproken. De vroegere S.A.-man Kruse, die in per soonlijken dienst stond van den geëxecu teerden kapitein Röhm. heeft een sensa- tioneelen brief gericht tot president Hindenburg van Zwitserland uit. waarheen hij is gevlucht, na te zijn ontkomen aan de zuiveringsactie" in Münehen op 30 Juni. Hij noemt zichzelf den laats ten overlevende van hen, die den brand in den Rijksdag hebben gesticht op 27 Februari 1933, en kondigt aan, dat hij hieromtrent documenten zal toesturen aan de Britsche regeering. Hij heeft een afschrift van zijn brief gestuurd aan drie bladen in neutrale landen, o.a. aan de „Duitsche Freiheit" in Saarbriicken. Kruse verklaart, dat Röhm. Heines en Ernst (allen na 30 Juni terechtgesteld) op 10 Februari 1933 een groep van elf be trouwbare S.A.-mannen hadden uitgeko zen die werden ultgenoodigd tot een geheime bijeenkomst, waar de plannen tot de brandstichting werden uiteengezet. Iedereen moest geheimhouding zweren en op nadere orders wachten. Een der S.A.- mannen, Lobike. weigerde den eed af te leggen. Hij verdween en sedertdien heeft men nooit meer iets van hem gehoord. Kruse noemt de namen van alle andere negen mannen en deelt mede, hoe Van der Lubbe de toezegging kreeg, dat hij zou worden gearresteerd en veroordeeld om de publieke opinie te bevredigen, maar later in het geheim zou worden vrijgelaten en met een groot fortuin naar Amerika zou worden gezonden. De tien ingezworen mannen moesten twee keer voor een repetitie bij elkaar komen. Zij kwamen daartoe bijeen in de kelders van het presidentspaleis van Goring, begaven zich door de onder- grondsche gang naar het Rijksdaggebouw en kregen aanwijzingen omtrent de plaat sen. waar zij brandbaar materiaal moesten neerleggen. Op den avond van den 27sten Februari kregen zij ieder een zak ont ploffingsmiddelen. waaraan celluloid- strookeh waren bevestigd. Zij gingen naar den Rijksdag, waar Heines en Ernst het celluloid aanstaken, nadat Van der Lubbe zich had opgesteld op de hem aangewezen plaats. Kruse verklaart, dat van de dertien deelnemers de een na den ander op ge heimzinnige manier is verdwenen, behalve Röhm. Heines, Ernst en twee S A.-heden, namelijk een vriend van Heines, Nagel, en Kruse zelf. Aan het einde van Juni had Röhm gedreigd de waarheid omtrent den brand te openbaren, indien Hitier de S.A. zou ontbinden. Kruse heeft kunnen ont snappen, doordat hij toevallig niet bij Röhm in huis was in den nacht van den dertigsten Juni Wij geven dit bericht onder alle voor behoud! De groote strafkamer van de Berlijnsche landsrechtbank heeft den Pruislschen oud-minister Hlrt3iefer, die in eerste instantie was veroordeeld, in hooger beroep vrijgesproken. Een aantal mlnlsterleele ambtenaren, die tegelijkertijd terecht stonden, is even eens vrijgesproken. FRANKRIJK. Rede van Lebrun. De president der Fransche repubhek. Lebrun, heeft het woord gevoerd op een diner, dat hem was aangeboden door den gemeenteraad van Clemont-Ferrand. Hij wees o.a. op de resultaten ten aanzien der buitenlandsche politiek, die Barthou op zijn reizen had behaald, op de feesten in Italië ter herdenking van de veldslagen bij San Martino en Solferino en op ae Amerlkaansche Lafayette-feesten. Dit al les, aldus Lebrun, moet beschouwd wor den als een teeken. dat men Frankrijk recht wil doen wedervaren wegens zijn loyaliteit, zelfverloochening en vredelie vendheid. Het is thans tijd om een eüide te maken aan de ziekelijke onzekerheid en den twijfel, waaronder de wereld lijdt. Het is geen tijd meer voor spitsvondig heden en uitvluchten. Frankrijk heeft steeds de loyale samenwerking tusschen de volken gepredikt, die ook haar verhe ven uitdrukking in den Volkenbond heeft gevonden. Het heeft nooit gedroomd van hegemonie, zooals men het zoo vaak ver wijt. Het denkt er niet aan, iemand van de Europeesche gemeenschap uit te slui ten. Het wil den vrede door de solidariteit van allen en in de waarde van ieder. Maar Frankrijk heeft het gevoel, dat in den koortsachtigen toestand, waarin zich nog te veel deelen der wereld bevinden, deze vrede slechts duurzaam kan zijn, wanneer hij berust op veiligheid. Daarom streeft het er naar, deze veiligheid een vasten grondslag te geven, waaraan alle volken naar Frankrijks wensch zouden kunnen medewerken. ENGELAND. Het Hoogerhuis en de uitbreiding der luchtmacht Het Turksche incident geregeld. Zooals gemeld, is gisteren in het Hoo gerhuis het debat begonnen over de re- geeringsvoorstellen tot uitbreiding van de luchtmacht. De Labourpartij heeft een motie inge diend, waarin jegens de regeering de af keuring van het Huis wordt uitgesproken. Deze motie werd gemotiveerd door lord Ponsonby, die de voorgestelde versterking sensationeel noemde. Als het plan wordt uitgevoerd, zal Engeland ongeveer 1300 gevechtsvliegtuigen hebben. Men moet zich afvragen aldus Ponsonby wat het doel dezer versterking is. Frankrijk beschikt thans reeds over 1650 vliegtuigen, Rusland en Italië over 1500. Ondanks dit groote program zal Engeland dus niet met deze mogendheden op gelijken voet komen. Er kan dus geen beroep worden gedaan op de pariteits-aanspraken der regeering om zich te rechtvaardigen ten aanzien van de onrust, die de aankondi ging der versterking in het land heeft veroorzaakt. De huidige toestand laat zich vergelijken met dien in de eerste maan den van 1914. Ook thans is er weer sprake van bewapeningswedloop, van argwaan en van een gevoel van onveiligheid. Er ont breekt een flinke leiding, die de juiste richting weet in te slaan. Ponsonby hield zich verder bezig met he4 bezoek van Barthou en de resultaten daarvan, waarbij hij ironisch opmerkte, dat de Fransche diplomatie blijkbaar met recht beroemd is. Een accoord over het Oosten aldus vervolgde Ponsonby zou door de deel neming van Frankrijk in nauw verband staan met het accoord van Locarno. In dien Frankrijk verplicht is, Rusland tegen een eventueelen Duitschen aanval te steunen, dan is het niet ondenkbaar, dat er een oorlog uitbreekt aan de Westgren zen van Duitschland. Engeland zou zonder meer in een dergelijken oorlog worden ge sleept. Als de Britsche regeering plotse ling verklaart, dat zij de luchtmacht met 75°/« moet versterken, dan heeft het Hoo gerhuis het recht zich af te vragen, of er niet verborgen verplichtingen bestaan, waarvan het land niets afweet. In het verdere verloop van het debat verklaarden een reeks leden van het Hoo gerhuis zich al naar gelang van hun poli tieke oriënteering voor of tegen de voor gestelde versterking der luchtmacht. Bijzonder opzien werd gewekt door het betoog van een tweeden spreker der op- positioneele Labour-partij, lord Arnold De Engelsche regeering aldus Arnold heeft wel het Kellog-pact onderteekend, maar dat verhindert niet, thans weer te willen bewapenen. Het verdrag van Lo carno is morsdood. Het heeft geen rechts geldigheid meer, want Frankrijk heeft sedert de onderteekening van dat verdrag voortdurend weer bewapend zoo snel als zijn financiën dat toelieten. Reeds in het feit, dat het niet heeft ontwapend, is een schending van Locarno te zien. Onder deze omstandigheden heeft men het recht niet te verklaren, dat de jeugd van En geland ten strijde moet trekken en het verdrag van Locarno met zijn bloed moet bezegelen. Geen Britsche regeering zal in staat zijn een leger op te brengen, wanneer het er om gaat, wegens het verdrag van Lo carno in den oorlog te trekken. Het debat werd besloten met een rede van den minister voor de luchtvaart, lord Londonderry, die het regeerings-stand- punt uiteenzette. De socialisten, die altijd verklaard hadden een eenzijdige ontwa- peningspolitiek te verwerpen, hadden thans een motie van afkeuring Ingediend, die blijk gaf van onnoodige geprikkeld heid, juist op een moment, dat de regee ring gedwongen was haar eenzijdige ont- wapeningspolitlek te laten varen omdat zij internationaal niet het gehoopte resul taat had kunnen boeken. De regeering had echter de hoop niet opgegeven, in de toekomst toch nog een ontwapenings overeenkomst te kunnen bereiken. Thans mocht de regeering echter van de poli tieke partijen elschen, dat zij de werke lijkheid in het gezicht durfden zien. Nooit zou de minister voor de luchtvaart de ver antwoordelijkheid er voor durven dragen, dat hij in vredestijd zou hebben nagela ten, de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Mocht zich het betreurenswaar dige geval van een oorlog voordoen, dan zou men geoefende vliegers noodig heb ben en geen mannen met een in haast geïmproviseerde opleiding. Het besluit der regeering, de luchtmacht te verster ken, beteekende een beveiliging van den wereldvrede en zou bijdragen tot de ver hindering van een bewapeningswedstrijd. Lord Reading verklaarde vervolgens, dat hij verontrust is, omdat de regeering haar voorstellen tot uitbreiding van de lucht macht bekend maakt, op een oogenblik waarop zij verklaard heeft met de voor stellen van Barthou in te stemmen. Lord Cecil vreest dat de beslissing van de regeering de terugkeer tot de bewape ningspolitiek van voor den oorlog betee- kent en daarmede ook tot eenzelfde poli tiek voor alle buitenlandsche aangelegen heden. Het amendement van lord Ponsonby, dat in wezen een motie van afkeuring tegen de regeering was, werd vervolgens met 549 stemmen verworpen. Terwijl lord Londonderry zijn redevoe ring hield, vlogen 24 vliegtuigen, die op het oogenblik aan luchtvaartmaneouvres deelnemen, over de parlementsgebouwen. Sir John Simon heeft gisteren in het Lagerhuis nog eenlge mededeelingen ge daan over het. incident bij Samos, waar, zooals men zich zal herinneren, Britsche zeeofficieren door de Turksche kustwacht zijn beschoten, toen zij aan het spele varen waren, waarbij een der officieren ls omgekomen. Volgens nadere berichten, aldus Sir John, was het incident een gevolg van een betreurenswaardig misverstand. De boot, waarin de zee-officieren gevaren hadden, had geen Britsche vlag als ken- teeken en de officieren waren niet in uniform. Volgens een verklaring van de Turksche regeering hebben de kustwacht troepen strikte orders om elk verdacht vaartuig te sommeeren en te onderzoe ken. Men had in dit geval aan het vaar tuig teekens gegeven om te naderen, maar blijkbaar was dit teeken misverstaan. De Engelschen waren integendeel weggevaren en daarop was door de Turken geschoten. Men heeft het lijk van den over boord gevallen zee-officier niet meer gevonden. De Turksche regeering heeft haar groot leedwezen over het gebeurde be tuigd en dit o.a. doen blijken door het uitwerpen van een krans op de plaats waar de zeeofficier over boord is gevallen en door het aanbieden van schadevergoe ding aan zijn nagelaten betrekkingen. RECLAME. 4655 BULGARIJE. Herstel der diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Het officieele Sovjet-telegraafagent- schap publiceert de briefwisseling tus schen den Bulgaarschen Minister van Buitenlandsche Zaken Batalof en Volks commissaris Litwinof, waarin Batalof mededeeling doet van het resultaat der onderhandelingen tusschen Sovjet-Rus land en Bulgarije, alsmede van het be sluit der Bulgaarsche regeering tot her stel der normale diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie door wederzijd- sche benoeming van gezanten. In zijn antwoord schrijft Litwinof, dat hij dit voorstel gaarne aanvaardt aange zien het overeenstemt met zijn eigen ven chen en in het belang van beide lan den ls. OOSTENRIJK. Massa-arrestatie van Marxisten. In alle districten van Weenen zijn gisteren vele sociaal-democraten en communisten gearresteerd. Aangezien de politiebureaus en de voor voor-arrest ge bruikte strafinrichtingen vol met gevan genen en arrestanten zitten, zijn de ge arresteerde Marxisten ondergebracht in de leegstaande montage-werkplaatsen van de Carosscriefabrlek Armbruster. Er zou den 600 a 1000 personen zijn gearresteerd. De fabriek wordt scherp bewaakt. Omtrent de aanleiding tot deze massa arrestatie doen verschillende geruchten de ronde. Eenerzljds wordt beweerd, dat de politie een groot Marxistisch complot om de regeering ten val te brengen op het spoor zou zijn gekomen, anderzijds wordt van overheidszijde verklaard, dat men geen speciale aanleiding tot het houden van de razla had. doch dat de sociaal-democraten ln de laatste dagen een groote illegale activiteit ontwikkelden en leden voor illegale Schutzbund-forma- tles aanwierven. Ook ln de provincie zijn vele socialisten gearresteerd. Dr. Karwinsky, de Staats-secretaris voor veiligheid, heeft meegedeeld, dat de vol gende ontplofbare stoffen zijn ingeleverd: 150 kilogram amoniet en dynamiet, 202 pakjes andere ontplofbare stoffen, 1150 patronen. 2300 gloeilonten, 621 meter lont; verder batterijen, enz. Dr. Karwinsky zeide, dat de Nazis er nooit in zouden slagen de regeering klein te krijgen, maar dat deze hen allen zou arresteeren en dat de vijanden der regee ring de volle scherpte der wet zouden voelen. In politieke kringen ziet men ln deze uiting een voorspelling, dat nog deze week vele doodvonnissen zullen worden geveld. ITALIË. Arpinatie uit de partij gezet. De vroegere Staats-secretaris in het ministerie van binnenlandsche zaken, Arpinati, is uit de Fascistische partij ge- stooten. omdat hij opvattingen huldigde, die niet in overeenstemming waren met de richtsnoeren van hen die strijden in de gelederen der partij. o RUSLAND. Vonnis wegens spionage. Tegen een groep van 23 ingenieurs en technici heeft te Moskou een spionage- prooes plaats gehad. Zij zouden spionage hebben verricht ten gunste van een vreemde mogendheid. Zeven hunner werden ter dood veroordeeld. De anderen kTegen gevangenisstraffen van maximum 10 jaar. ZUID-SLA VIE. Overeenkomst met Hongarije. Hongaarsche en Joego-Slavlsche afge vaardigden zijn tot overeenstemming ge komen over de grensincidenten, die voor de Hongaarsche regeering aanleiding waren, een beroep te doen op den Vol kenbond. Hongarije verklaarde, dat de Hongaar sche grensbewoners op zeer ruwe wijze behandeld worden door de Joego-Slavl sche grenswachten en dat hun groote moeilijkheden in den weg werden gelegd. De besprekingen tusschen de afgevaar digden van de beide landen, die op zeer vriendschappelijke wijze gevoerd werden, eindigden in een overeenkomst, waarin bepaald werd, dat dergelijke Incidenten in het vervolg niet meer zullen voorkomen en dat de Joego-Slavische grenswachten de Hongaarsche grensbewoners met de noo dige voorkomendheid zullen behandelen. Door deze vriendschappelijke regeling is ingrijpen van den Volkenbond niet meer noodig. o ESTLAND. De verhouding tot Polen. „Kurjer Poranny" publiceert een on derhoud met den Estlandschen minister van buitenlandsche zaken, Seljamaa, naar aanleiding van het bezoek van den Poolschen minister Beek aan Reval. Onder verwijzing naar de nauwe vriendschappelijke betrekkingen tusschen belde landen, zeide Seljamaa o.a., dat hij een toenadering der Baltische staten lot Polen onvoorwaardelijk noodig achtte. Omtrent het voorgestelde Oostelijke pact zeide hij, dat Estland en Polen een gemeenschappelijke politieke grondslag zouden vaststellen. Estland was in elk geval besloten in deze kwestie met Polen gemeenschappelijk op te treden. CHINA. Tegen een gemeenschappelijke conferentie met Japan? Onlangs heeft de Japansche regeering aan de centrale Chineesche regeering, zooals men weet, het voorstel gedaan, een gemeenschappelijke conferentie bijeen te roepen. De Chineesche regeering heeft daarop dezer dagen uitvoerige bespre kingen gehouden over alle bijzonderheden, die uit het Japansche voorstel zouden kunnen voortvloeien. Naar uit goedingelichte kringen in dit verband medegedeeld wordt, heeft de Chi neesche regeering besloten het Japansche voorste! definitief van de hand te wijzen. Van officieel Chineesche zijde is daarover echter tot nog toe niets medegedeeld. DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS, 24 Juli. (V.D, I De president der Republiek, Lebrun ls te Parijs terugge keerd. De minister-president Doumergue keert hedenochtend te Parijs terug ter behan deling van de politieke gevolgen van het conflict tusschen Tardleu en Chautemps. Terwijl minister-president, Doumergue om half twaalf Tardieu ontvangt, zal Herriot met de radicaal-socialistische partij een bespreking houden. De afdeeling Parijs van de Nationale Vereeniglng van vroegere frontstrijders en het Verbond van belastingbetalers heb ben een adres gericht tot minister-presi dent Doumergue, waarin zij verzoeken den polltieken wapenstilstand te handhaven. Men schijnt er ln politieke kringen op te rekenen, dat Doumergue er niet ln zal slagen den bestaanden toestand te hand haven. Wanneer Tardieu aftreedt, dan zal vermoedelijk ook Herriot. zijn functie neerleggen, opdat de politieke verhoudin gen in het ministerie niet uit het even wicht geraken. De vraag 13 echter of het kabinet door het verlies van deze beide staatslieden uit partij-politiek oogpunt niet te zeer verzwakt zal worden. Men schrijft daarom minister-president Dou mergue het voornemen toe. de ontslag aanvragen van al zijn ministers te aan vaarden. zonder dat hij zelf aftreedt, om daarna de ministerfuncties opnieuw te verdeelen. Bij deze reorganisatie van het kabinet zouden dus noch de President der republiek, noch het parlement betrokken worden. De ochtendbladen bespreken allerlei op lossingen, zonder zich echter voör een bepaalde mogelijkheid uit te spreken. De „Echo de Paris" wijst op de ernstige gevolgen, die een binnenlandsche politieke crisis op de Fransche buitenlandsche politiek zou hebben. MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.) Naar de „Voelklscher Beobachter" meldt, heeft Rudolf Hess gelast, dat voortaan de flnan clën 'van het Duitsche Arbeidsfront (dat onder leiding staat van dr. Ley) onder toezicht wordt gesteld van den Rijks schatmeester van de Natlonaal-Socialls- tlsche partij. BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.) De Adjudan- luur van den chef van den Staf der S.A. Lutze, is, naar de „Voelkischer Beobach ter", meldt, gisteren van Muenchen over geplaatst naar Berlijn, Wllhelmstrasse 106 Alle andere bureaux der S.A.-leiding blij ven te Muenchen. BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.) Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft be paald, dat de Nat. Socialistische studen- tenbond voortaan onder zijn persoonlijke leiding zal staan. BERLIJN, 24 Juli. (V.D.) Volgens een bericht ln de „Voelklscher Beobachter" heeft de plaatsvervanger van den Fiihrer het volgende bekend gemaakt: Ik heb op 18 April j.l. bekend gemakt, dat ieder partijlid en volksgenoot, dien de eerlijke bezorgdheid om beweging en volk daartoe drijft de weg openstaat naar den Führer en naar mij, als zijn verantwoor delijk vertegenwoordiger, zonder dat hij derhalve ter verantwoording kan worden geroepen. Nog steeds ben ik vastbesloten in het belang van zuiverheid der beweging zoo noodig ook met de scherpste maat regelen op te treden tegen leiders der N.S. D.A.P., die zich verdienstelijk hebben ge maakt, wanneer zij door overtredingen het aanzien van de beweging schaden. Ik zal uit iedere gerechtvaardigde klacht de mij door mijn geweten als natlonaal-so- clalist en door mijn verantwoordelijkheids gevoel tegenover den leider voorgeschre ven consequenties trekken. Ik kan echter niet toelaten, dat mijn verordening van 18 April misbruikt wordt door gewetenlooze beroepsaanbrengers om onberispelijke leiders, die zich verdienste lijk hebben gemaakt, en die sinds jaren trouw hun plicht hebben gedaan bewust of lichtvaardig door den modder te trek ken en daarmee ook het aanzien der be weging in uitgebreide kringen van het volk omlaag te halen. Dat dit door vijan den van de beweging en van het volk steeds weer gepoogd wordt blijkt uit het groote aantal klachten die door mijn lasthebbers ter plaatse zijn onderzocht. Wie in ge rechtvaardigde bezorgdheid om de bewe ging onder eigen naam mijn ingrijpen vraagt tegen schadelijke personen en af valligen onder de leiders der N.S.D A P. mag steeds op mijn bescherming rekenen, ook dan wanneer zijn verklaringen r.iet geheel juist blijken, doch het onderzoek uitwijst, dat goede trouw aanwezig was. Aan den anderen kant ben ik vastbeslo ten mij beschermend te plaatsen tegen over iederen trouwen en zuiveren leider der N.8.D.A.P., die als vertegenwoordiger der beweging ten onrechte wordt belas terd. Van alle leiders der N.S.D.A.P. ver wacht ik echter, dat zij hun houding zoo zullen inrichten, dat ieder partij- en volksgenoot met vertrouwen Lot hen kan opkijken en zich gewiliig onder hun lei ding kan scharen. ITALIAANSCHE STAPPEN BIJ DE DUITSCHE REGEERING? ROME, 24 Juli. (V.D.)Men aoht het hier waarschijnlijk, dat de Italiaansche regeermg een formeel protest zal Indienen bij rijkskanselier Hitler in verband met het voortdurende nationaal-soclalistisoh ter rorisme in Oostenrijk. Mussolini zou te kennen hebben gegeven, dat de Ita liaan i'h-Dultsche vriendschap niet tot stand zou kunnen komen, zoolang de hui dige terreurgolf blijft voortduren. DE TOESTAND IN MINNEAPOLIS. MINNEAPOLIS, 24 Juli. (V.D.). Na den wapenstilstand van het afgeloopen week end stonden gisteren op alle groote wegen weer postende stakers die het verkeer der vrachtauto's trachtten te verhinderen. De posters werden scherp in het oog gehouden door nationale gardisten en andere be wakingstroepen ten getale van ruim vier duizend, die gereed stonden om bij de eer ste teekenen van geweld krachtdadig ln te grijpen. De federale bemiddelaars zijn nog steeds bezig te trachten een regeling tot stand te brengen. Gouverneur Olson heeft bekend ge maakt, dat hij zoo noodig bereid ls den staat van beleg af te kondigen. GENERAAL JOHNSON NAAR WASHINGTON. WASHINGTON, 24 Juli (V.D.) Generaal Johnson ls gisteravond overijld vertrok ken uit San Francisco naar Washington. Alhier gaan geruchten, dat ln Washington zich ernstige feiten die niet nader wor den aangeduid hebben voorgedaan, welke de persoonlijke aanwezigheid van den generaal noodzakelijk maken. DILLINGER'S DOOD. NEW-YORK, 24 Juli. (Reuter). De politie ls klaarblijkelijk door de aanwij zingen van twee vroegere gedetineerden en van een vrouw op het spoor van Dllllnger gekomen en deze drie personen zullen waarschijnlijk den prijs van 16.000 dollar krijgen. De politie tracht thans ook de andere leden van Dllllnger's bende in handen te krijgen. De kogel, welke Dllllnger heeft gedood ls voor onderzoek naar een laboratorium gezonden. Geen enkele polltle-agent kon verzekeren, dat hij Dlllinger geraakt had, en men meent te kunnen constateeren, dat de bandiet zelfmoord heeft gepleegd. NEW YORK, 20 Juli (V.-D.) Met alle kracht is thans de achtervolging opgenomen van de overlevenden van de bende van John Dillinger, namelijk John Hamilton, George Baby, Face Nelson en Homer van Meter. Nu Dillinger eindelijk dood is, worden tal van zijn heldendaden weer in herin nering geroepen. Zoo wordt verteld, dat Dillinger eens zich had uitgegeven voor bankier en als zoodanig er zelfs in ge slaagd was een uitnoodiging te krijgen Voor een banket tijdens hetwelk hij erin slaagde inlichtingen te verkrijgen over de gemak kelijkste wijze om overvallen te plegen op verschillende groote banken. Verder schijnt Dillinger zich eenlge malen te heb ben uitgegeven voor Journalist en zoo doende ln de politiebureaux van de staten van het Midden-Westen tal van bijzonder heden te weten te zijn gekomen omtrent de op hem georganiseerde drijfjacht. Zijn sluwheid en onverschrokkenheid, gelijk die thans ln de dagbladen breedvoerig be sproken worden, beginnen reeds een legen- dair tintje aan te nemen. Zijn bekendste heldenfeiten zijn: twee maal heeft hij een overval gepleegd op po litiebureaux waar hij een groote bult maakte bestaande uit munitie, kogelvrije vesten en machinegeweren. Te Aubura Warsaw en te Greencastle in Indians pleegde hij overvallen op politiebureaux en verdween met medeneming van 55 duizend dollar. Bij een andere bankoverval maakte hij 28 duizend dollar buit. Drieduizend dollar verdiende hij bij een bezoek van een bank in Daleville in Indiana, 20 duizend dollar bij een visite aan de First National in Chicago, 28 duizend verwierf hij uit de kas van een bank in Indianapolis. Zijn korte boevenbestaan wordt geïllustreerd door een vrijwel onafzienbare reeks bank overvallen, moorden en stoutmoedige ont snappingen. Bij zijn dood was hij vrijwel onherken baar, hij droeg een snor en had zijn gelaat door operaties vrijwel geheel veranderd. Men zoekt thans naar den chirurg die den bandiet de buitengewoon geslaagde metamorphose heeft doen ondergaan. SCHIP GESTRAND EN VLOT GEKOMEN. HAMBURG. 24 Juli. (Reuter). Het s.s. „Monte Rosa" van de HamburgZuid- Amerika Scheepvaart Mij, dat zich op een plezierreis naar de Noordkaap bevindt, is gisteren bij het verlaten van de Thors- havn op de Feroer-eilanden, ten gevolge van den dikken mist op een rif geloopen. De reederij deelt mede, dat er geen on middellijk gevaar bestaat voor het schip, noch voor de passagier ten getale van ca. 1200, meerendeels Duitschers, en de be manning van 280 koppen. De „Monte Rosa" voer, toen zij strand de, zeer langzaam. Andere schepen trach ten het vaartuig vlot te brengen. De „Monte Rosa" meet 13.882 ton. De kapi tein van het schip heeft aan zijn reederij geseind, dat geen enkel ruim een lek heeft gekregen en dat men hoopt bij de eerst volgende vloed weer vlot te komen. De zee is kalm, zoodat het schip geen gevaar loopt. Ook de passagiers zijn volkomen kalm. De waterdichte schotten zijn on beschadigd. HAMBURG, 24 Juli. (Reuter). De „Monte Rosa" is vanmorgen om 7 uur vlot geko men met hulp van het regeeringvaar- tuig „Arcus". Het schip blijft voorloopig ter hoogte van Thorshavn om door dui kers de averij te laten onderzoeken. DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA TOKIO, 24 Juli (V.D.) De overstroo mingen in Zuid Korea zijn nog steeds niet tot staan gekomen. Hedenmorgen ls wederom een rivier bulten haar oevers ge- trden. Ruim honderdduizend personen zijn thans door het hooge water in Wet nauw gedreven. Vier honderd huizen zijn totaal weggespoeld .terwijl vele duizenden andere woningen onder water staan. Vele duizenden bewoners der geteisterde stre ken hebben de wijk genomen naar de nabijliggende heuvelen. Tot dusverre is bekend, dat 29 personen verdronken zijn, 21 anderen verwondingen hebben opge- loopen, terwijl 18 personen worden ver mist. Uiteraard zijn deze berichten niet volledig en verkeert men over het totaal aantal slachtoffers voorloopig nog geheel in het onzekere. 2—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2