75ste Jaargang DINSDAG 24 JULI 1934 No. 22803 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden, en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending wi brieven W Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 <Su. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT?) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per week ...v.... f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. deskundigen artsexamen. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn voor het tijdvak van 17 September 1934 tot en met 15 September 1935 aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het artsexamen aan de Rijksuniversiteit al hier: R. H. Fortanier, hoofdassistent aan do Rijksuniversiteit alhier: dr. Tj. Halbert- sma, hoofd van de Kinderafdeeling St. Elisabethgasthuis te Haarlem; dr. J. J. de Jong. hoofdassistent aan de Rijksuniversi teit alhier; dr. J. Munk, assistent aan de Rijksuniversiteit alhier; dr. Th. Potjewijd, apotheker bij het Academisch Ziekenhuis alhier; dr. H. P. A. Smit, arts te 's-Gra- venhage; dr. H. Wamsteker, conservator aan de Rijksuniversiteit alhier. NIEUW TOESTEL VOOR LAGE TEMPERATUREN. 0.03 Graad boven het absolute nulpunt. In het Kamerlingh Onnes Laboratorium alhier zijn de proeven om langs magneti- schen weg lage temperaturen te bereiken, voortgezet. Professor dr. W. J. de Haas en dr. E. C. Wiersma hebben een nieuw toestel geconstrueerd, dat dezer dagen met goed gevolg beproefd is. Het toestel is aanmerkelijk grooter dan het vroegere, de meting der temperatuur geschiedt vol gens een andere methode. Ongeveer 56 cm3 van een paramagnetisch zout werd in de groote magneet bij 1,16° K gemag netiseerd en vervolgens gedemagnetiseerd. De bereikte temperatuur, bleek 0,03 graad koven het absolute nulpunt te liggen. De Installatie is zóó groot, dat het uitvoeren ran metingen bij zeer lage temperaturen mogelijk Is geworden. PROPAGANDA-OPTOCHT DER NED. CHR. JONG. GEH.-ONTH.-VER. „DE SCHAKEL." Dezer dagen verzamelden zich in „Staal- wijk" uit bovengenoemde vereeniging on geveer 60 Schakelaars, die van Gouda, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen zijn komen fietsen voor een propaganda- marsch naar de Kaasmarkt. Na een kort openingswoord van den voorzitter van de Leidsche afdeeling, heette deze namens de afdeeling Lelden alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den spreker den heer Wijnand Scheerens uit Gouda, op wiens initiatief deze samenkomst georganiseerd was. Spr. sprak den wensch uit, dat deze stertocht zou mogen gelukken. Vervolgens vond een gezamenlijke maaltijd plaats. Om 6 uur arriveerden de leden der mond-accordeonvereeniging „Bravo" in hun schitterende uniformen en werd de stoet opgesteld. Het weer werkte niet erg mee, doch vol moed trokken de Schake laars met de mond-accordeonver. „Bravo" onder leiding van den heer v. d. Reijden en onder het zingen van verschillende strijdersliederen naar de Kaasmarkt, waar reeds velen wachtten. Hier voerde de lei der de heer Wijnand Scheerens het woord. Spr. zette duidelijk de ellende uiteen die de alcohol teweeg brengt en nog dage lijks duizenden menschen mee wil sleuren ten verderve. Hij wees vooral op het ge vaar van de T.B.C., welke door het alco holgebruik veroorzaakt wordt en waar van de kinderen het slachtoffer worden. Ieder jaar worden er in ons land ontzag lijke kapitalen aan drank besteed. Kunnen die niet, in deze moeilijke tij den, aan andere, betere doeleinden be steed worden? Het meeste geld wordt uitgegeven aan drank door de matige drinkers en daartoe behooren v.n. de christenen. Laten de christenen toch een voorbeeld worden voor de zwakkeren en geheelonthouding beschouwen als naastenliefde. Hierna marcheerde men weer terug naar Staalwijk waar de stoet ontbonden werd. De voorzitter dankte den spreker en den heer v. d. Reyden voor de keurige verzorging der muziek. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen hoopt de heer W. van Vliet, thans chef der kleermakerij, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is bij de firma Peek en Cloppenburg, alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Ankersmit's Foto- en Kinohandel. Noord Boulevard, hoek Oude Zeeweg (f), Noord- Wijk. Hoofdzetel: Bloemendaalscheweg 277 Bloemendaal, Uittredend Eigenaar: K. S. Ankersmit dd. 1 Dec. 1933. Nieuwe Eige naar; J, T. F. Voorwalt, Bloemendaal. het vijfde vacantie-kinderfeest. Een „groote" dag voor honderden kinderen. Gisteren was het dan de groote dag voor honderden Leidsche kinderen: zij zouden hun vacantiefeest. gaan vieren! Om half 8 moesten zij op de Kaasmarkt zijn. Maar wie om halfzeven door de straten, die naar de Kaasmarkt voeren, zijn ochtendwande ling maakte, zou al heel wat rugzakken, blauwe shirts, bloote knieën enz. hebben kunnen zien, die zich, zoogenaamd „op hun gemak" naar de verzamelplaats spoedden! En wie tegen halfzes in tal van gezinnen had kunnen kijken, zou ook daar al ge merkt hebben, dat er iets stond te gebeu ren! Om half 8 waren zij dan op de Kaas markt: kaartjes, waarop stond tot welke groep zij behoorden, kregen de kinderen op de borst en toen begon het „instappen". Dat ging den leiders te vlug en den kin deren te langzaam! Elke school moest zooveel mogelijk in een „eigen bus", die zij van te voren, zoo op 't oog, al vast be sproken hadden. „Wij in die blauwe", „Nee zeg, laten we die rooie nemen". Nou, dan gaan wij in die daar achteraan, daar heb je van die fijne kussens in!" Zoo zochten zij hun bus al vast uit. Maar 't lukte niet altijd. Bij achten hadden allen zich geïn stalleerd en op 't seintje van den hoofd leider, rolden de vijftien bussen de stad door, de stad uit naar buiten! Natuur lijk werd er dadelijk gezongen. Wie nog eens zegt, dat 't Holiandsohe volk niet zingt, moet 't Vacantie-Kinderfeest eens meemaken. Hij zal zijn oordeel wijzigen in zooverre, dat 't jonge Hollandsche volk althans haast niets liever doet dan zingen! „Drie blanke, blonde meisjes, die zaten op een rij", „Als 't sneeuwklokje ons van de lente vertelt, komt mee dan naar buiten, naar 't bosch en naar veld" enz. Al die kostelijke echt-Hollandsche liedjes schal den door de ochtendluchten en maakten met de vroolijke, onbezorgde kinder snoetjes dezen tocht tot één groot feest, in den goeden zin des woords. Om 10 uur was Schiphol „in zicht" en zagen de kinderen de eerste groote vogels zweven! Pas echt werd het, toen zij op het terrein zelf in 4 groepen werden rondge leid door vriendelijke gidsen, die hun alles fijn uitlegden, te fijn soms, zoodat tal van kinderoogen niet meer luisterden ook oogen kunnen luisteren, lezer! maar afdwaalden naar die groote, groote. won dere vogels, om alleen maar te kijken, kijken, kijken.Dan hoorden ze haast den gids niet meer. Toen alles dan bekeken was, was het ook weer tijd, om te vertrekken. Er werd weer „ingestapt", ieder in zijn „eigen bus", met zijn eigen „chauffeurtje", dat nu en dan ook al meezong. En daar ging het weer, op Amsterdam af. niet echter, om Amsterdam te bekijken, maar om er gauw weer uit te gaan. Naar het Gooi, ging het, naar „Oud Valkeveen", Daar kwam het gezelschap om 1 uur aan en onder het lommer der boomen werden er de meegebrachte boter hammen genuttigd, voor zoover er ten minste nog over waren. Toen is er ge speeld in den speeltuin, aan het strand, op het voetbalveld, in het water, zooveel men maar kon! Totdat de hongerige m»gen hen langzamerhand dreven naar de eet zaal. In twee groote groepen werd er „ge dineerd". En niet zoo zuinig! Griezelig groote borden met gehakt gingen er rond. tal van aardappelschalen en groentescha len werden geledigd op de borden. Moeilijk werd de lust bedwongen om toe te tasten. Eindelijk het fluitje van den hoofdleider. Een rustig woord en daarna stilte. Handen vouwden zich. hoofden bogenEn daar na? Maar dat vertel ik niet. De lezer ge looft het zóó wel! Ten slotte kwam zelfs aan het eten een eind. En toen het „op" was. kwam weer de rust en het zwijgen, waarin gedankt werd. Nog even werd wat rondgeloopen en ver volgens namen de bussen hun last op, waarna die prachtige tocht door het on volprezen Gooi begon. Op sommige punten werd het in de bussen stil, zóó mooi was het dan... 't Hilversumsche stadhuis werd niet vergeten. We reden er rondom heen. Prachtig vonden zij het en vergelij kingen werden er gemaakt met het stad huis van Leiden, dat er nog niet is! Toen naar Utrecht met zijn Dom. Na Utrecht kregen sommige bussen juist van de nieuwste, het te kwaad. „Warm geloopen", zeiden sommige jongens. „Kortsluiting" zeiden andere. In ieder -geval stond de stoet zoo nu en dan stil. Wat de jongens en de meisjes niet erg vonden, want ze zongen steeds maar van: „We gaan nog niet naar huis, we gaan nog niet naar huis. want moeder is niet thuis". In dit laatste hadden ze gelijk, want moeder. stond te wachten op de Papengracht en ook vader Om ruim half tien reden wij de Pa pengracht dan eindelijk op. Een gejuich, een hoera-geroep en zij waren toch weer thuis bij moeder en bij vader. De dag was voorbijEen uur latei^agen ze te slapen de kinderen en hun geleiders! ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 8e programma der wekeiijksche Or gelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma, bevat ditmaal, Woensdag 25 Juli werken van: Jan Zwart: (3 Orgelliederen), Alex. Guilmant: (Sonate 5); J. S, Bach: (Passacaglia)Jos. Cal- laerts: 'Scherzo-Méditation et Toccataj. De toëgang is vrij. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN. Diploma's. Voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandeling N VII slaagden de dames: H. M. Beekman Sassenheim; M. J. Ph. Berkvens, Utrecht; C. M. Fens, Hillegersberg; S. Ph. A. v. Krieken en H. A. v. Krieken te Haaksber gen; M. J. C. v. d. Linden, Leiden; A. L. Maaskant, Bodegraven; M. A. M. Moen- king, Bussum; M. A. Munting, Alphen a. d. Rijn; E. M. J. Schoemaker, Deventer en A. M. W. Wuisman, Schiedam. Voor het Staatsexamen Koken en Voe dingsleer N VHI slaagden de dames: J. A M. Alkemade, Noordwijk; C. H. Dijk- sterhuis, Groningen; G. M. C. Hoevenaars, Dongen; C. M. la House, Den Haag; S. A. M. Nijsten, Amsterdam en M. L. D. van Vlijmen, Overveen. Het diploma Huishoudkundige werd be haald door de dames: J. v. Beukering, J. Meyer, M. Stumpel, J. Timmermann, en C. v. d. Vaart, Leiden; M. v. Daalen, Kat wijk; A. Derksen, L. Heynen en M. Zuur, Voorburg; J. Drenth, Oude Pekela: N. Haspers, Koudekerk; L. v. d. Hoeven, Was senaar; G. Rozemeyer, Rotterdam ;C. Roo- zen, Haarlem; A. Stael en M. Welsing, Arnhem; T. Vos. Rijswijk; K. IJdens, Al phen a. d. Rijn; N. Vorwerk, Zierikzee. Het getuigschrift Hulp in de Huishou ding werd uitgereikt aan de dames; M. v. d. Horst, L. Krol, E. Meurs, H. Prowaseck, E. Raat, M. Rotteveel, M. Sierag en W. v. d. Werf, Leiden; P. Heemskerk, Hazers- woude; J. v. d. Kerkhof, Voorhout; M. Leenen, Warmond, A. Ouwerling en M. Paridon, Katwijk en D. Zoetemeyer, Al phen a. d. Rijn. Het diploma Coupeuse werd uitgereikt aan mej. G. Anes, Leiden. Geslaagd voor het examen Costuum- naaien de dames: G. Sasburg, Leiden; F. Bonnet, en J. Kuypers, Oegstgeest; G. Loomans, Hazerswoude; G. Rozestraten, Alphen ad. Rijn; A. Seinstra, Katwijk; C. Straathof, Nieilwe Wetering; M. Zwet sloot, Warmond en J. Omtzigt, Zoeter- woude H. R. Geslaagd voor het examen van den Vier-Jarigen Middagcursus de dames; A, de Haas Leiden; C. Groenewegen, Voor schoten; L. v. d. "Vis, Hazerswoude en C. v. Cuilenborg,, Voorschoten. Geslaagd voor het examen Costumiere de dames: H. Muller, J. Omtzigt, B. Schou ten, E. v. Ulden en C. Vogelezang, allen Leiden; J. Haasnoot, A. Peeman, M. van Rhijn en J. Rljsdam, Katwijk; C. Heyl. Warmond Geslaagd voor het examen van den drie jarigen Volledigen Avondcursus de dames: A. v. d. Berg, J. v, Deventer, A. Goedhart en M, van Zijp, allen Leiden. Overgangsexamens. Opleiding leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: de dames L. Antonissen, Groningen; F. Geus. kens, Nijmegen; Th. Jansen, Enschede; J. Koenders, Utrecht (gedeeltelijk); A. v. d. Meer, Zwolle (ged.); A. van Parijs, Lisse; M. Poelman, Bussum: W. Raadsen en A. Timmermann, Leiden; Y. Salm, Oegstgeest (ged.); A. Verhoeven, Asten (ged.); H. Vosters, Eindhoven. 1 niet be vorderd. Opleiding leerares Koken en Voedings leer Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames- Zr. Bernaro, Steyl: A. Bertels, Delft (ged.i; C. v. d. Burg, Delft; A. Corver, Utrecht; J. ten Hacken, Haarlem; I. Leesberg, Alkmaar; L. Rietdijk, Oegstgeest; H. Sa- dee, Rotterdam; J. Stollenwerck, Maas tricht (ged.); (Th. Jongmans. Leiden (ged.); A. Keulemans, Voorburg; G. Lambo, Veur; J. Meuwese, Leiden; N. v. Nood, Alphen a. d. Rijn (ged.); M. ten Thy. Enschede; A. Vierling, Scheveningen (ged.)J. Visser, Noordwijk; G. Breuers, Dortmund. 1 niet bevorderd. Opleiding Huishoudkundige Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd de dames; E. de Jong, H. Schilt, S. Wouterlood, M. Wijtenburg, allen Lei den; M. Koning, J. Frijlink, A. Ie Grand, Sassenheim; J. v. d. Meulen, Warmond; A. Noordam. Oegstgeest; L. Verhoeven, Tilburg; L. Verruyt, Alphen a. d. Rijn; M. Smit, Voorschoten; G. Filippo, Eind hoven; L. de Rochefort Mulder, Lisse; M. Bruna, M. Corthals, M. Dols. G. Heynen, Voorburg; A. v. Dooren. Roelofarends- veen; L. Heins, Noordwijk; C. Huibers, Wassenaar en A. Jansen, Den Haag. Opleiding Hulp in de Huishouding Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de dames: M. v. Dort, E. Genang, C. v. d. Voort, Leiden; Th. Da- men, Lisse; /V Korswagen, I. Varkevisser, Voorschoten; L. van Leeuwen, A. Hooge- veen, G. Vink. Noordwijk; G. v. Vliet, Alphen a. d. Rijn; R. v. d. Poel Groenen dijk, C. Dirkse. Oegstgeest. 5 voorwaar delijk bevorderd. Dagvoorbereidende Cursus Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: J. Boekee J. Gressie, W. Gulde- mond. C. de Jong W. Jurgens. M. v. Leeu wen, A. v. d Moolen J. Olivier. G. Peterse, J. Filippo. M Stikvoort, E. de Vos, J. v. d. Werf. A. v. Woudenberg. E. Bronsgeest, C. Teyn. A de Beer M. B'ansjaar, A. v. Haarlem M v. Kempen.. R. v Kerkhoff, M. Kramp, R. Peterse M. Roeters, E. Roeters E Swaanenburg allen te Leiden, H Dorrepaa! Koudekerk; J. v. Dorp. Rijn- zaterwoude: L v Gaaien en C, v. Kuilen burg Hazerswoude: A. Reediih M Sr.el- derwaard C. v. d Kley en T v. d Ster Voorschoten J v. Werkhoven, G. Driessen, M. de Klerk, R. Molenkamp, Oegstgeest; N. v. Leeuwen, Hoogmade; A. Snel, Leider dorp; C. Zintel. Hazerswoude. M. v. Wie- ringen, Hoogmade; S. van Kempen, War mond. Het getuigschrift van de 2-jarige Dag- voorbereidende Cursus werd uitgereikt aan S, v. Buuren. J, v. Dijk. M. Langezaal, A. v. Meygaarden, B Overdevest, J. v. Deven ter, B. Frankhuizen. C. v. Hoven. J. Jan sen, G. Keereweer, M. Schimmel. A. Schou ten, W. de Zeeuw, allen Leiden; T, Cor- reljé. L. Nouwerts J. Ouwerling, G. v. d. Scheur. Voorschoten; C. Hofman, L. v. d. Kooy, C. d. Dubbelden, Oegstgeest; D. Rozestraten, Alphen; R. v. Strohé, A. v. Winkel, Leiderdorp; L. v. Went, Noord wijk; R. v. Rhijn. Katwijk; B, en M. v. d. Voorn. Hoogmade; C. v. Zwieten. Hazers woude. Opleiding Costuumnaaien Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: C. de l'Ecluse. A Overdijk. A. Stikkelorum, Leiden; J. Meiman, Sassen heim; D. v. d. Plas, Noordwijk; A. v. Rij, Oegstgeest; A. v. Santbrink. J. Waayer, C. v. Wissen. Voorschoten; N. Zwetsloot, A. Versluys. Warmond H. v. Zwieten, Hazers woude M. Bakker Roelofarendsveen. Van Middagcursus I naar Middagcursus n werden bevorderd: A v. Amsterdam. B. Anes C v. Doorn, E Elderhorst, W. Frank, A. Knibbe, M. Kukler. S. v. Leeuwen, A. v. Nood A. v. d. Stoel. J. Zandvliet, M. Rijs- dam, M. v. Groeningen, Leiden; G. Jong bloed. G. v. Kampen. Zoeterwoude; L. v. Meygaarden en A, v. Weerden. Voorscho ten; J. Verhaar en H v. Leeuwen, Hazers woude. Het getuigschrift 2-jarige Middagcursus werd uitgereikt aan: A, Nieuwenburg, K. Rijkelijkhuizen, A v. Staveren, A. Mank, Leiden; A Dijkman H. v. Wilsum, Zoeter woude M. de Groot. Hazerswoude; R. Hen driks, B Meijer en B. v. Wissen, Voor schoten; G. v. d. Schalk, Noordwijk; A. Vreeburg. Katwijk en Q. Strijk. Oegst geest (gedeeltelijk). Van Middagcursus m naar Middagcur sus IV werd bevorderd: M. Goddijn, R. Hoogeveen, T Koets. N. Krol, D. Laman, A. v. d. Logt, C. Pellekoorne M. Schip per en H. de Bruin, allen te Leiden; M. Juffermans. Oegstgeest; W, v. d. Valk, Zoeterwoude. Van den 3-jarigen volledigen avond cursus werden bevorderd: van de eerste maar de tweede klasse: M. Christiaanse, H. Dijt M Keizer, M v. d Linden, Ch. Mar- tijn, S Post, T. du Prie. G. Sloos. T. Dijt, S. v. Heusden, N. v Diest, H. v. Leeuwen, A. Maaskant en M. Boon. Van de tweede naar de derde klasse; S. Groenendijk, G Harteveld. L, Huiting, M. v Kampen, C Pardon. M. v. Rijn, L. Stikkelorum, A Vitters, M. de Wit en W. de Wit. o EEN NIEUW BIOSCOOP-THEATER. Naar wij vernemen zal door onzen oud- genoot, den heer B. C. Hartman, een der oudste nog in functie zijnde bioscoop exploitanten van ons land, tegen October van dit jaar in het gebouw Concordia alhier een bioscoop geopend worden. Velen herinneren zich ongetwijfeld nog de werk zaamheid van den heer Hartman als bio scoopeigenaar hier ter plaatse: zijn eerste bioscoop stond op de plaats van het nieuwe Amicitia, zijn volgende was aan den Rijnsburgersingel (achteruitgang van het huidige Luxor). daarna het tegen woordige Luxortheater. Ruim 13 jaar gele den vertrok hij naar Haarlem, waar door hem het bekende Luxortheater geëxploi teerd wordt. In October 1933 vierde de heer Hartman zijn 25-jarig jubileum als bioscoop-exploitant. Het theater in Con cordia waarvan de teekenmgen reeds door de brandweer zijn goedgekeurd, zal 600 a 700 personen kunnen bevatten. Het too- neel blijft, hierboven komen kleedkamers, waarachter een bar wordt ingericht. Voorts zijn ontworpen een groote hal (11 bij 9 M.) met cassa rechts achter in de hoek, met daarvoor een 2 M. diepe vóórhal, een achterhal met garderobe (8 bij 11 M.) en een zaal (18 bij 13 M.) met 3 loopgangen, een in het midden en twee aan weerszijden. Op de tusschenverdieping komen de garderobe en de W.C.'s en boven vóór een foyer (11 bij 12 M.)Het balcon zal één middengang bevatten. Geslaagd te Den Haag voor het examen Nijverheidsonderwijs (Akte NI) onze plaatsgenoot de heer G. Starre. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken onze s'ad- genooten de dames G. N. Bloemendaal en W. Dieben. Bij Kon. besluit is voor het studie jaar 19341935 benoemd tot reclor-mag- nilicus der Rijksuniversiteit alhier, dr. W. van der Woude. De opperwachtmeesters-administra teur H. J. Meurs en W. van Toorn van het 6de reg. veld-artillerie, zijn terugge keerd van hun detacheering te Amers foort en hebben met goed gevolg het examen voor adjudant-onderofficier voor militaire administratie afgelegd. Op 1 Augustus a.s. hoopt onze stad genoot, de heer W. P. Smit, assistent 1ste klasse aan het Postkantoor alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. De a.s. jubilaris heeft echter als zijn uitdruk kelijke wensch te kennen gegeven, dit ju bileum onopgemerkt te doen voorbijgaan. BINNENLAND. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana vertrekken Zaterdag voor een vacantie-verblijf naar Noorwegen. (Bin nenland, 3e Blad). Felle branden te Schiedam, Oudenhoorn en Utrecht. (Gemengd, 3e Blad). Sabotage op de „Nautilus?" (Gemengd, 3e Biad). De Kaagweek; Holland won den team wedstrijd der regenbogen; de Kaag die der 12-voetsjollen. (Sport, 3e en 2e Blad.) BUITENLAND. Debat in het Engelsche Hoogcrhuis over de uitbreiding der luchtmacht. (Buitenl., Ie Blad). Nieuwe geruchten over den Rijksdag brand. (Buitenl., Ie Blad). De Hongaarsch-Zuid-Slavische grensge schillen geregeld. (Buitenl., Ie Blad). Herstel der betrekkingen tusschen Bul garije en de sovjets. (Buitenl., Ie Blad). Na Dillinger's dood. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., Ie Blad). Gisteren is te Den Haag geslaagd voor 't examen 3e stuurman Groote Vaart onze stadgenoot J. v. d. Plas. Gistermiddag te halfvier vond aan den bouw van de nieuwe R.K. Meisjes school aan den Zoeterwoudsche Singel een ongeluk plaats, waarvan de 59-jarige H- v. d. B. het slachtoffer werd. Deze werd aan het hoofd getroffen door een der handvaten van een kruiwagen, die uit de lus schoot en van 5 M, hoogte viel, waar door de man een lichte hersenschudding en diverse verwondingen aan het hoofd kreeg. Hij is door den E. H. D. naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Gistermiddag te 6 uur is op den Kanaalweg de 3-jarige P. v. d. VI. aan gereden door den motorrijder D. J. B., waardoor hij een bult aan het voorhoofd bekwam, terwijl zijn bovenlip gescheurd werd. De jongen is naar het Ac. Zieken huis overgebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Oost-Locamo - Uit het Saargebied. De Russische ambassadeur te Berlijn Tsjinsjoek heeft vóór zijn vertrek naar Moskou op het ministerie van Buitenland- sche Zaken verklaard, dat de regeering van Sovjet-Rusland accoord gaat met de uit breiding der Locarno-garantie van Sovjet- Rusland op Duitschland en de uitbreiding der Fransche garanties uit het plan voor een Oostelijk Locarno op Duitschland, zoo als dat is voorgesteld door de Engelsche regeering en is aanvaard door Frankrijk. Deze verklaring stemt overeen met de verklaringen, die de Russische ambassa deurs te Parijs en te Londen op dit punt hebben afgelegd, tegenover de Fransche en Engelsche regeeringen. In Zwitserland is een hernieuwde actie ingezet tegen de toetreding van sovjet- Rusland tot den Volkenbond, doch men begrijpt, dat deze actie tot mislukken ge doemd is. Voortdurend blijven berichten komen over spionnage in het Saargebied. Zoo zijn kortgeleden twee employés van de Toch- ling-onderneming in Völklingen in Lotha ringen gearresteerd, verdacht van het feit, dat zij aangesloten zijn bij den Duitschen spionnagedienst. Thans weer heeft de regeeringscommis- sie van het Saargebied een grootsch-opge- zette spionnageorganisatie ontdekt, welker doel was de werkzaamheid van de regee- ringscommissie na te gaan en te be- spioneeren. In verband daarmede is een voormalig majoor van het Duitsehe leger, Schaffer genaamd, die zich sedert eenigen tijd op verdachte wijze gedroeg, gearres teerd. Bij hem werd een aantal documen ten gevonden, die de Saarregeering aanlei ding heeft gegeven tot een ingrijpende ac tie. Bij het domicilie van het Duitsehe Front werden huiszoekingen gehouden, waarbij veel materiaal in beslag is genomen, dat thans bestudeerd wordt. Verder is huiszoe king gehouden bij een ambtenaar der cri- mineele politie, terwijl een „Oberland jager" gearresteerd is. Hieruit zou blijken, dat de spionnage zelfs is doorgedrongen in de Saarlandsche politie. Er verluidt overi gens, dat ook regeeringsambtenaren in deze spionnage-affaire verwikkeld zouden zijn. De geheime organisatie ter bespion- neering van de regeeringscommissie zou uitgaan van het bestuur van het Duitsehe Front. De regeeringscommissie heeft onmiddel lijk de noodige veiliheidsmaatregelen ge nomen. Ook de benoeming van den En- gelschman Hensley tot chef van de geheele Saarpolitie moet in dit verband worden ge zien.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1