NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Juli 1934 LEVENSVERZEKERING BANK Voor f 10.000 TELEGRAMMEN. RECLAME. 1892 verkrijgt een 67-]arige vrouw- ROTTERDAM '•en lijfrente van 1015,23 's-jaars ENGELAND. Het Turksche Incident. Sir John Simon legde in het Lagerhuis een verklaring af over het gebeurde op Samos. waar de Turksche kustwacht op drie Engelsche officieren schoot en één hunner doodde. Hij gaf zijn leedwezen te kennen over het gebeurde, doch gaf geen rechtstreeksch antwoord op de vraag, of de boot van den kruiser Devonshire zich al dan niet in verboden wateren bevond. Hij zeide dat hij het niet wenscheüjk achtte een verklaring af te leggen, „die kon worden betwist". Uit Istanboel wordt gemeld, dat de Turksche oveitheid het incident als geslo ten beschouwt. Anderzijds vertrekt heden de Britsche gezant naar Ankara, om met den Turkschen minister van buitenland- sche zaken het voorval te bespreken. De admiraliteit eischte, dat een ver tegenwoordiger der Engelsche marine deel neemt aan het onderzoek. Diverse Engelsche oorlogsschepen sija op Samos aangekomen. -o- OOSTENRIJK. Rede van den minister van sociale zaken. De Oostenrijksche minister van sociale zaken heeft op een bijeenkomst van de Helmatschutz te I.inz een opmerkelijke rede gehouden. Hij zelde dat er eens open lijk over gesproken moet worden, op welke wijze de opneming van de nat. soc. bewe ging in het regeeringsfront mogelijk zou zijn. Dit is niet mogelijk binnen het kader van een nat. soc. partij of van een partij in het algemeen. Zelfs de gedachte van verzoening met de nat. socialisten door het opnemen van een aantal van hen in de re geering, achtte de minister absurd. Van hun „voelklsche" gezindheid wenschen de nat. socialisten - niets op te offeren. Nie mand zal in Oostenrijk resultaten wen schen door middel van een automatische aaneensluiting. De nationaal gezinden wenschen het vasthouden van de regeering Dollfuss aan de zelfstandigheid van Oos tenrijk, wat bij de tegenwoordige toestan den in Duitschland en Europa de eenlge oplossing is. Gezien de snelle ontwikkeling van de gebeurtenissen in Europa kan geen staatsman van te voren zeggen, wat over 10 of 20 jaar wenschelijk is. Het staatspro- gram van de nieuwe regeering is, om de tegenstelling tusschen het partij-politieke nat. socialisme en het partij-politieke cle- ricalisme te overwinnen en het belangrijk ste van de christelijke en de nationale ideeën tot een eenheid te maken. In nationale kringen hebben deze uit latingen van een minister zeer de aan dacht getrokken. Zij hebben echter niet de overtuiging doen postvatten dat binnen afzienbaren tijd een werkelijke verande ring in de houding van de regeering tegen over het nat. socialisme te verwachten valt. Een communist, die aan een geheime bijeenkomst in het Prater te We enen had deelgenomen en niet onmiddellijk gehoor gaf aan het bevel om stil te staan van een politie-man is door dezen doodgeschoten. Op dezelfde wijze is bij het Noorder Sta tion een natlonaal-sociaüst door de poli tie gedood. Uit Wolfsberg in Karnten, uit Innsbruck en uit Sankt Kathrein, eveneens in Karn ten, worden nieuwe dynamiet-aanslagen gemeld. De aanslag in Wolfsberg is de vijftigste in korten tijd. UTHAUEN. Het slot van den staatsgreep van 7 Juli j.l. Officieel wordt medegedeeld, dat de krijgsraad den voormaligen chef van den generalen staf luit.-gen. Kubiliunas, den plaatsvervangenden commandant der mi litaire luchtvaart, luit.-kol. Narakas en den onder-bevelhebber van het regiment huzaren, luit.-kol. Backus, ter dood heeft veroordeeld wegens kwaadwilligheid en gebrek aan activiteit bij den militairen staatsgreep van 7 Juni j.l. Deze straffen zijn, met het oog op de door de veroordeelden ingediende gratie verzoeken, door den bondspresident gewij zigd in resplevenslange, vijftien en twaalf jaar tuchthuisstraf. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Sociaal-democraten wijzen eenheidsfront met communisten af. De beide sociaal-democratische par tijen in Tsjecho-Slowakije en de Natio naal Tsjechische Socialistische Partij heb ben het communistische aanbod tot vor ming van het eenheidsfront afgewezen. In alle drie de antwoorden wordt ver klaard, dat het aanbod tot het voeren van gemeenschappelijke actie met het oog op de voortdurende communistische aanval len op de regeerings-socialisten niet als ernstig kan worden beschouwd. De Duitsche sociaal-democratische partij antwoordt o.a., dat het door de commu nisten voorgestelde parool onzinnig is, aangezien de Sovjet-Unie millioenen voor haar landsverdediging uitgeeft, voorne mens is tot den Volkenbond toe te treden en zich met Frankrijk en de Kleine En tente verbindt tot een gemeenschappelijk anti-fascistisch front. De communisten verlangen echter van de sociaal-democra ten in Tsjecho-Slowakije, dat zij de mid delen tot bestrijding van het fascisme zul len weigeren. Doch Tsjecho-Slowakije moet sterk zijn, in staat zich te verdedigen en goed bewapend. o BRAZILIË. Vargas gekozen tot president. Het Braziliaansche Bondsparlement heeft den voorloopigen president Getulio Vargas met 175 van de totaal uitgebrach te 248 stemmen gekozen tot President der Braziliaansche Republiek voor de komen de vier jaar. Op Vargas' tegencandidaat Borges de Madeiros werden uitgebracht 59 stemmen. TURKIJE. Ismet Pasja over den binnenlandschen en buitenlandschen toestand. Naar aanleiding van de laatste zitting van de groote nationale vergadering heeft minister-president Ismet Pasja een exposé gegeven over de binnenlandsche en bui- tenlandsche politiek der Turksche regee ring. Wat de binnenlandsche politiek betreft, sprak Ismet Pasja allereerst over de in dustrie. waarbij hij in het licht stelde, dat de regeering den particulieren onder nemingsgeest bevordert en beschermt. Wat. de groote industrieorganisaties be treft, die boven de particuliere belangen moeten worden gesteld, heeft de regee ring zelf maatregelen genomen voor de verwerkelijking daarvan, en heeft zij zelf de basis daarvoor geschapen. Inzake de handelspolitiek legde Ismet Pasja er den nadruk op dat het liberale en normale karakter van den handel ge lijk tot dusverre zal worden gehandhaafd. Opdat een volledig succes verzekerd zal worden, zal worden overgegaan tot Instel ling van verkoopscoöperaties. Aangaande den landbouw zeide Ismet Pasja dat het doel der regeering was, de nieuwste tech nische uitvindingen in Turkije in te voe ren. Iedere vooruitgang van het land, op alle gebieden van het nationale leven en de opvoering van de staatsmacht hangen essentieel af van de levensvoorwaarden van den boerenstand. Inzake het finan- cieele beleid verklaarde de premier dat het de regeering gelukt was, ondanks het wankelen der buitenlandsche valuta's het Turksche budget in evenwicht te houden. De verkeerstavieven zuilen worden ver minderd. Vooral waakt de regeering er over dat de speculatie in valuta's wordt onderdrukt. In het bijzonder zal aandacht geschonken worden aan den aanleg en de Instandhouding van de staatswegen. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek verklaarde de premier dat de be trekkingen van Turkije tot Perzië het ka rakter dragen van een hartelijke vriend schap, daar de betrekkingen der beide landen gegrondvest zijn op waarachtig vertrouwen en trouw. „Wij hebben de vas te hoop aldus Ismet Pasja dat zich tusschen Turkije en Perzië op alle gebie den van het internationale leven de nauw ste betrekkingen op breede basis zullen ontwikkelen." Overgaande tot bespreking van de ver houding tot Joego-Slavië wees de premier erop, dat het Joego-Slavische parlement hem naar aanleiding van de ratificatie van het vriendschaps- en arbitrageverdrag gelegenheid gegeven had de atmosfeer van vertrouwen, die tusschen beide landen heerscht in het licht te stellen. Overigens is het in den tijd na den oorlog, waarin beide landen ver van elkaar verwijderd waren, tot geen enkel onaangenaam inci dent gekomen tusschen Turkije en Joego- Slavië en de nauwe betrekkingen tusschen de beide landen hebben in den laatsten tijd in beider opvattingen die overeen stemming doen blijken welke uitgedrukt is in den geest van tegenstand tegen een aanval en in de liefde tot de vredesge- dachte. Het karakter der politieke samen werking met Joego-Slavië wordt evenals tegenover de andere onderteekenaars uit gedrukt in het Balkan-pact welks bui tengewoon belang door onze gevoelens van wederzijds vertrouwen de juiste kracht verkrijgt. Met betrekking tot Bulgarije aldus Ismet Pasja hopen wij oprecht, dat onze gevoelens van ware vriendschap te genover dit land zoowel door de Bulgaar- sche regeeraing alsook door het Bulgaar- sche volk op juiste waarde zullen worden geschat. Wij vertrouwen levendig dat Bul garije toch een meer verzoenend en meer practisch standpunt zal innemen tegen over het Balkanpact. Bij de bespreking der Turksch-Roe- meensche betrekkingen verklaarde Ismet Pasja, dat Roemenië tijdens het laatste jaar. tezamen met Turkije eenige inter nationale overeenkomsten heeft ondertee kend. „Wij zijn ervan overtuigd, dat een vriendschappelijke samenwerking met Roemenië, die rekening zal houden met onze behoeften en met onze bizondere si tuatie, een der belangrijkste factoren zal zijn voor de handhaving van de vrede op den Balkan". De verhouding van Turkije tot de Sov jet-Unie vindt zijn uitdrukking in de samenwerking tot voortzetting van de po litiek van hechte vriendschap en weder zij dsch vertrouwen. Ons wederzijdsch vol komen begrijpen aldus de premier is een gelukkige basis ook voor onze toekom stige samenwerking. Met levendige genoegdoening consta teerde Ismet Pasja in verband met de betrekkingen van Turkije met Frankrijk, dat Frankrijk met belangstelling de op den vrede en de stabiliseering gerichte politiek van Turkije volgt. De liquideering der tegenstellingen en meeningsverschi'^n tusschen de beide landen heeft lang ge noeg geduurd en is zeer moeilijk geweest. „Wij voeden echter de hoop dat onze be trekkingen thans reeds gekomen zijn in een stadium van wederzijdsch vertrouwen. Wij waardeeren in overeenstemming met hun feitelijke waarde de belangrijke vriendschapsbetuigingen, die ons bij de meest verschillende gelegenheden van den kant der Fransche staatslieden ten deel zijn gevallen". Tusschen Italië en Turkije zijn er geen punten van conflict. Niets scheidt Italië van Turkije. Een karakteristiek teeken van beide landen is de gevoeligheid in de kwestie van vrede en veiligheid. Tenslotte verklaarde Ismet Pasja: „Onze buitenlandsche politiek wordt in de eerste plaats gekarakteriseerd door den wil, den vrede met onze naburen in stand te hou den. Met het oog op het feit. dat wij in overeenstemming met onze aardrijkskun dige situatie blootgesteld zijn aan een voortdurende strooming van elkander tegensprekende politieke belangen stellen wij levendig belang in alle internationale gebeurtenissen van verontrustend karak ter. Derhalve zorgen wij voor de instand houding van onze verdedigingsmiddelen op volle sterkte en houden wij ons trouw aan de verdragen", ■o- VEREEN1GDE STATEN. Betere toestanden te San Francisco. De toestand te San Francisco is wat verbeterd. Het stakingscomité heeft zich tot eenlge concessies laten bewegen, wijl het klaarblijkelijk inziet, dat 'n verscher ping van den toestand voor de stakers zelf nadeellge gevolgen zou hebben. Zoo heeft het comité de heropening van bijna alle restaurants weder toegestaan. Ook de trams loopen weer. In een manifest van het stakingscomité heet het o.a., dat niemand in San Fran cisco honger zal lijden en dat de vracht auto's met levensmiddelen ongehinderd passeeren kunnen. Ook de postverzending heeft regelmatig plaats gehad. Toch zijn de huisvrouwen bang dat zij heel wat zullen moeten ontberen voordat een behoorlijk distributiesysteem in wer king zal treden. De bevolking der stad is erg blij met de aankomst van levensmiddelenzendingen van buiten maar de kruideniers betwij felen het ten zeerste of zij hun waren vrij aan het publiek/zullen kunnen ver- koopen. Een hunner zelde tot een correspondent van Reuter: „Wij zijn bevreesd voor sa botage, indien wij een poging zouden doen om de eetwaren van de magazijnen der groothandelaren naar onze winkels te vervoeren. Twee honderd personen zijn gearre steerd bij een inval van de politie in een gebouw, gelegen aan een der kaden, dat, naar beweerd wordt, de hoofdzetel zou zijn van de extremistische elementen. Rij kelijk gebruik makend van den gummi stok, dreef de politie de personen die zich in het gebouw bevonden, in groote vracht auto's die naar den naastbijzljnden po litiepost werden gereden. Op alle eventualiteiten voorbereid, staan de nationale gardisten op de negen kilo meter lange kaden opgesteld. Totdusver hebben zij echter nog niet behoeven in te grijpen. Het meerendeel der bevolking heeft ge bruik gemaakt van conserven, daar versch vleesch, spek, ham, groenten en fruit niet te krijgen zijn en eieren zeer schaarsch zijn. De aankomst van een aantal vracht auto's, volgeladen met levensmiddelen, heeft de hoop doen herleven op betere maaltijden. Men zag verschillende zakenmenschen en kantoorbedienden zich naar hun bu reaux begeven met brooden onder hun arm en hun zakken volgepropt met con- servebllkjes. Het bureau van den burgerlijken stand is blijkbaar niet door de staking getrof fen, want gisteren werden er nog zestien huwelijkscertificaten verstrekt en een en twintig nieuwe aanvragen geregistreerd. In de deports liggen omvangrijke le- vensmiddelenvoorraden opgeslagen maar de moeilijkheid schuilt hierin, dat het niet mogelijk is ze te vervoeren en onder de bevolking te verdeelen. Volgens tot dusver nog niet bevestigde geruchten zouden de leiders der vakver- eenigingen alle geschillen met de werkge vers aan 'n arbitrage-commissie willen voorleggen. Uit goede bron wordt vernomen, dat de arbeidersleiders gisteravond een langdu rige bijeenkomst hebben gehouden, ten einde een resolutie inzake arbitrage uit te werken. Een arbeldersleider verklaarde, dat deze resolutie zou moeten leiden tot een regeling van het stakings-conflict aan de Pacific-kust. Anderzijds heeft een lid van het fede rale bemiddelingsbureau te kennen gege ven, dat op het oogenblik een bepaald voorstel wordt overwogen, teneinde het conflict te beëindigen. Hij voegde hieraan nog toe, dat de werkgevers in arbitrage zouden toestemmen, als de arbeiderslel- ders deze eveneens zouden aanvaarden. De aandrang tot bemiddeling blijft steeds groeien. De gouverneur van den staat Minnesota heeft in Minneapolis een regi ment der nationale garde bevel gegeven, om zich in alarmgereedheid te houden. In Huntsville in den staat Alabama hebben ruim tien duizend arbeiders, die werkzaam waren in vijftien katoenfabrie- ken, het stakingsbevel opgevolgd. Te San Antonio in Texas is de Hicko- riehout-industrie door de staking van acht duizend georganiseerde arbeiders stilge legd. Te Huntsville in Ontario hebben sta kende katoenarbeiders kort na het uit roepen van de textielarbeidersstaking een nog werkende katoenfabriek bestormd en de directie gedwongen de fabriek te slui ten. Hiermede is het aantal stakende tex tielarbeiders tot dertien duizend gestegen. De New-Yorksche bladen zijn van oor deel, dat er in hun stad geen sympathie- staking zal uitbreken en dat de voorzitter van de Seafarers-counceil, Maher, van de gebeurtenissen in San Francisco slechts gebruik wil maken, om de aandacht te vestigen op de grieven van de leden der bij hem aangesloten vakvereenigingen. De havenarbeiders in New-York hebben bindende overeenkomsten met de stoom vaartmaatschappijen, welke pas einde September afloopen en de voorzitter van hun organisatie heeft verklaard, dat zij zich aan de contracten zullen houden. Hun vakvereeniging is aangesloten bij de Amerlkaansche arbeidsfederatie, die van Maher echter niet. HET ENGELSCH-TURKSCHE INCIDENT. VA/THY (Samos). 17 Juli. (Reuter). De Britsche kruiser „London" ging voor anker op drie mijl afstands van hier. De kapitein verzocht vergezeld van den Brlt- sohen vice-consul den Turkschen autori teiten verlof om nasporingen ln het kanaal te doen naar het lijk van den marine-arts Robinson. Dit verlof werd verleend. De nasporingen zijn begonnen. Twaalf Britsche oorlogsschepen liggen ln de haven van Tiganl voor anker. LONDEN, 18 Juli. (Reuter). De door de Engelsche oorlogsschepen bij het eiland Samos verrichte nasporingen naar het lijk van den door de Turksche kustwacht dood geschoten Engelsehen marine-dokter Ro binson, hebben totdusver geen resultaat opgeleverd. Uit Istanboel wordt gemeld, dat de door den Brltschen gezant in Turkije gestelde elsoh, om gemeenschapipelijk door Britsche marine-officieren en Turksche beambten een onderzoek naar het gebeurde te doen instellen, in Turksche regeeringskringen groote verrassing heeft teweeg gebracht. Naar gisteravond laat gemeld werd, zal de Turksche regeering dezen eisch waar schijnlijk niet Inwilligen. Hedenmorgen heeft te Ankara een be spreking plaats gehad tusschen den Engel- schen gezant en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Pewfik Roeydi Bey. In verband met het incident zal minis ter-president Ismat Pasja zijn vacantie waarschijnlijk uitstellen. De Turksche minister van Oorlog, Zeksi Bey, is naar de plaats van het incident ver trokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Tusschen de Turksche en Engelsche uiteenzetting van het gebeurde bestaat groot verschil. De Turksche autoriteiten verklaren, dat de Engelsche officieren zich bij de beschie ting aan land bevonden, terwijl van Engel sche zijde wordt verklaard, dat de officie ren zich aan boord van een mailboot van de kruiser .Devonshire" bevonden hebben op het oogenblik dat zij beschoten werden. Volgens een bericht uit Athene zou de zeilboot met machinegeweervuur en niet met geweervuur aangevallen zijn. LONDEN, 16 Juli. (Reuter). Naar uit Istamiboel gemeld wordt is men daar van meening, dat het incident bij het eiland Samos een gevolg is van de nervositeit der Turksche autoriteiten, ln verband met de rede die Mussolini ln Februari gehouden heeft en waarin hij de noodzakelijkheid i heeft uiteengezet van een Itallaansche expansie in Azië. i De Turksche regeering zou gevreesd hebben, dat Mussolini een Italiaansche actie tegen de Aegaeische kust bedoeld heeft en daarom zou zij de Turksche kust wachten en douane-beambten opdracht hebben gegeven de grootst mogelijke waakzaamheid in acht te nemen. I JAPANNERS NAAR MANDSJOEKWO. MOEKDEN, 18 Juli (Reuter). Volgens een mededeeling van de Mandsjoerijsche regeering zullen binnenkort 1500 Japan- sche ambtenaren uit Japan naar Mand- sjoekwo vertrekken om daar de hervor ming van £-t bestuur van het Mandsjoe rijsche keizerrijk tot tand te brengen. Ook zullen Japanners tot gouverneurs der provinciën benoemd en uitgezonden wor den. De 1500 ambtenaren zullen vijf jaar bij het Mandsjoerijsche leger moeten dienen. „GENADIGE FRAU" IN DEN BAN. BERLIJN, 18 Juli (V.-D) In Bruns- wijk is namens het arbeidsfront de uit drukking „Genadige Frau" in den ban ge daan, daar deze een herinnering vormt aan het liberale tijdperk en niet meer in over eenstemming is met den geest van het nieuwe Duitschland dat geen klasse-onder scheld meer kent. o DE ONTPLOFFING TE ARENDONCK. ANTWERPEN, 18 Juli (V.-D.) Bij de ontploffing ln de dynamietfabriek te Aren- donck (België) is ook het tweede slacht offer, de 67-jarige F. Gevers uit Arendonck die werkzaam was aan de nitro-glycerine- fabriek, aan de bekomen verwondingen overleden. SPANJE. Stakingen in Catalonië. De stakingen in de verschillende deelen van Catalonië eischen steeds slachtoffers. In het kolendlstrict van Salente is Zondag een werkwillige gedood en gisteren heeft men het lijk van een werkwillige gevonden met zes kogelwonden. Te Barcelona zelf vielen ln de laatste dagen twee dooden. De politie treedt thans energiek op tegen de benden, die tramwagens in brand trachten te steken. Een lid van een dergelijke bende had een flesch vloeibare brandstof bij zich die, toen de man tengevolge van een poli- tie-kogel gewond neerstortte, vlam vatte en hem geheel in vlammen hulde. Een an dere brandstichter, die gearresteerd werd, kon slechts met moeite beschermd worden tegen de menigte, die hem wilde lynchen. DE STAKING TE SAN FRANCISCO. BLIJVENDE VERBETERING tN DEN TOESTAND. SAN FRANCISCO. 17 Juli. (iReuter). Naar aanleiding van berichten dat bendea terroristen van winkel tot winkel trekken, het personeel schrik aanjagend, alle rui ten verbrijzelende en trachtende ook den inventaris te vernielen, werd een afdee- ling nationale garde met machinegeweren naar de handels- en havenwijk in het district Easthay (Oakland) gezonden. Overal vluchtten de terroristen voor de gewapende macht verscheen. SAN FRANCISCO, 17 Juli. (Reuter). De politie heeft het zoogenaamde commu nistische hoofdkwartier overvallen, de ra men en deuren den Inventaris enz, wer den vernield. De leden boden eerst tegenstand maar kozen daarna het hazenpad. Bij het gevecht werden er drie gewond. SAN FRANCISCO. 18 Juli. (Reuter), De politie heeft 340 agitators gearresteerd, die er van verdacht worden de stakers te hebben opgehitst. Een groote hoeveelheid pamfletten, waarin tot revolutie werd aangespoord, is bij de verschillende posters ln beslag genomen. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter) - Het stakingscomite heeft regeling van het conflict door arbitrage aangenomen. SAN FRANCISCO. 18 Juli (Reuter). Een aantal met baseball-slaghouten gewapen de mannen deden een inval ln de bu reaux van het communistische orgaan „Daily Worker" en vernielden zonder dat zij verzet ontmoetten, den geheelen in ventaris waarna zij weer verdwenen. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter). Het besluit van het stakingscomité om het conflict langs scheidsrechterlijke weg tot een oplossing te brengen wordt beschouwd, als een bewijs dat de meer bezonnen ele menten weder de overhand gekregen heb ben Dit besluit is voornamelijk genomen, doordat eenige honderden leden van het afweer-comlté uit de burgerij, een aantal communistische agitatie-centra hebben verwoest. Zooals reeds gemeld, heeft de politie gisteravond reeds 340 personen, meeren- deels communisten, gearresteerd. Eenige dezer communisten werden door de menigte zoo toegetakeld, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De autoriteiten hebben aangekondigd, dat het staatsburgerschap van alle ar restanten nauwkeurig zal worden onder zocht en dat alle buitenlanders, die aan de stakings-agitatie hebben deelgenomen, uit het land zullen worden gezet. Deze zuiveringsactie alsmede het toene mende inzicht, dat noch de getroffen be volking, noch de openbare meening ln het geheele land de algemeene staking ge rechtvaardigd acht, hebben waarschijnlijk aanleiding gegeven tot de gewijzigde hou ding van het stakingscomité. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter). Het stakingscomité doet opmerken, dat het be sluit, dat met 207 tegen 108 stemmen is genomen om arbitrage te aanvaarden, nog geen onmiddelijk einde van de staking be- teekent. Er is hier slechts sprak van een aanbe veling aan de stakers. Het comité heeft de gouverneurs van Californië, Oregon en Washington, als mede de burgemeesters van de betrokken havens verzocht aan Roosevelt te vragen een eventueele arbitrage wettig te ver klaren. BERKELY, 18 Juli (Reuter). In eenrede tot de studenten van de Californische universiteit noemde generaal Johnson de algemeene staking een burgeroorlog en een bloedige opstand. Tengevolge van de staking van de taxi chauffeurs, keerde Johnson in een huur rijtuig naar het „Courthouse" terug, onder groote hilariteit van de toeschouwers. o DE STRIJD OM DEN GRAN CHACO. BUENOS AIRES, 18 Juli (Reuter). Naar verluidt zou Argentinië moeite doen het conflict ln den Gran Chaco bij te leg gen. De Argentijnsche regeering stelt voor, dat de Vereenigde Staten. Brazilië en Ar gentinië op een alhier te houden vredes conferentie den strijd beslechten. Bolivia zal ln den loop dezer week op dit voorstel antwoorden. o COTY ZIEK. PARIJS, 18 Juli. (Reuter). De be kende parfum-fabrikant en oprichter van het dagblad .-Ami du Peuple", Coty is ziek, Nlaar verluidt is zijn toestand beden kelijk. o HET CHINEESCHE ZEEROOVERSDOM. TSINAN 18 Juli. (Reuter). Zestien zeeroovers, welke te Shuntlen gevangen genomen waren, zijn ln vrijheid gesteld, nadat de gouverneur van de provincie Shantoeng beloofd heeft, de bandieten in zijn provinciale troepen op te zullen nemen. Het hoofd van de zeeroovers is thans op weg naar Tsinan om den gouverneur te danken. Z-I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2