HET LEVENDAAL IN FEESTSTEMMING 75,le Jaargang WOENSDAG 18 JULI 1934 No. 22798 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Ons Prijsvraag-Feuilleton. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ots. pér régel voor advententiëm uit Lelden en plaatsen iwaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cbs. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otó. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;:) Bulten Leiden, waar agepten gevestigd &tp, per Week „OM Franco per post f. 2.35 portokoeten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 3 OCTOBER-STEMMING OP HET LEVE ND AAL. Twee aren uitbundige feestvreugde. De bewoners van het Levendaal hebben hun vreugde over het demplngsbesluit niet onder stoelen ot banken gestoken, maar gisteravond eendrachtig en algemeen feest gevierd. Bijna huis aan huis was de vaderland- sche driekleur uitgestoken en om het ge heel nog meerderen luister bij te zetten, hadden verscheidene bewoners lange guir landes van gekleurd papier tusschen de boomen gespannen. Om acht uur kwam „Werkmans Wils kracht" met volle muziek aangemarcheerd en het duurde niet lang of het gevolg was aangegroeid tot één dansende en dei nende massa, die hoste en zong, dat het een lieve lust was. De warme zomeravond deed uit hét Le vendaal heerlijke geuren opstijgen, zoodat ook in dat opzicht de illussie niet ver stoord werd. Uit alle deelen van de stad kwamen de menschen belangstellend een kijkje nemen en de feestvreugde werkte dusdanig aan stekelijk, dat naarmate het einde der mu zikale rondgangen naderde, de drom dan senden achter het muziekcorps dichter werd. Men kon vrijwel over de hoofden loopen en wij overdrijven niet, wanneer wij het aantal personen dat gisteravond gedurende langeren of korteren tijd op het Levendaal heeft vertoefd, op tienduizend schatten. Dat er desondanks niemand als gevolg van het gedrang te water is geraakt, is uit sluitend te verklaren uit den afschuw der omwonenden voor het Levendaal. Men laat zich liever tegen de huizen platdrukken dan de kans te loopen in het vieze gracht water terecht te komen! Hoe het ook zijde stemming was gister avond opperbest en de anders zoo stille gracht vormde thans het brandpunt van uitbundige feestvreugde, welke deed den ken aan het Schuttersveld in den avond van 3 October. Het buurtcomité heeft met zijn initiatief wél eer ingelegd. TREINVERTRAGING. Even voor het vertrek van Woerden is gistermiddag van trein 3388 Utrecht-Lei den, die hier om 13.58 u. moet aankomen, de locomotief defect geraakt. Daar de loco motief door een andere moest worden ver vangen, gaf dit nogal ernstige vertraging en kwam de trein met ongeveer een uur vertraging alhier aan. OUDERAVOND SCHOOL MARESINGEL B. Gisteravond werd, onder leiding van het hoofd der school, den heer W. v. d. Laan, een ouderavond gehouden in de school Mareslngel B, die zooals altijd, zeer druk was bezocht; de localiteit was weer te klein. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen door den secretaris, werden enkele gymnastische oefeningen door meisjes van het vijfde en zesde leerjaar uitgevoerd met medewerking van mej. Koeman; daarna zongen de leerlingen der zesde klasse eenige liederen, door den heer de la Rie op de piano begeleid. Evenals vorige jaren werden ook nu de leerlingen, die bij het einde van den cursus de school verlaten, door het hoofd der school toegesproken en hun een herinne ring aan hun verblijf op de school Mare slngel B. aangeboden. In de pauze hadden de ouders gelegen heid met het onderwijzend personeel over hun kinderen te spreken en het teeken- werk van de leerlingen der hoogste klasse te bekijken. Tot slot hield de heer D. W. v. d. Wad een lezing met lichtbeelden over „Veilig Verkeer", daarzij wijzend op de gevaren van den weg en de noodzakelijkheid van ouders en onderwijzers, om de kinderen daarop te wijzen en de middelen aan te geven, waardoor die gevaren zooveel mo gelijk worden beperkt en vermeden. Met 'n hartelijk woord van dank aan den spreker voor de wijze, waarop hij dit actueele onderwerp had behandeld en aan de va ders voor hun groote belangstelling sloot de voorzitter dezen uitstekend geslaagden ouderavond. o PARKCONCERT. De onderbroken concertenreeks van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare- vereenigingen zal worden voortgezet. Het eerstvolgende concert zal gegeven worden op Vrijdag 20 Juli a.s. 's avonds 8 uur in het Plantsoen (Musis Sacrumen worden verzorgd door het Leidsch Politie Muziek gezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Het programma luidt: 1. Les Echos de Ronquieres, marsch, Jean Pleckker; 2. Ouverture Solenlle, Sam Vles- sing; 3. Largo, G. F. Handel; 4. Le Trou- vère, potpourri sur l'opera Verdi, arr. M. J. H. Kessels; 5. Leidsche Politie Marsch, M. Bolderdijk. Pauze 6. Ouverture La Reine d'Ëté, Ch. Panne; 7. Les Roses du Midi, grande Valse, Joh. Strauss, arr. Jules Blongenois; 8. Maritna, fantaisie, arr. J. Kessels; 9. Marsch Finale, Evenals gewoonlijk zijn stoelen te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Onverhoopt niet doorgaan van het con cert wordt op de bekende plaatsen mede gedeeld. o Mej. J. Harmsen en mej. A. P. van Kluijve, beiden alhier zijn te 's Graven- hage geslaagd voor de Nijverheidsakte Na (leerares lingerie- en costuumnaaien). Van de 1063 inzenders hebben er 809 een goeden speurneus getoond en ons den naam van Clemens Brunn toegezonden. Anderen hebben mis getast, gaven b.v. op als moorde- naar(es) Franz Kessel, mevr. Reiner Schweniger, von Schlangen, de Hausmeister en zelfs werd aan zelf moord gedacht. Morgen zullen wij den uitslag vermelden. DE DIRECTIE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. M. van der Bent en Zonen (Beperkende Bepalingen), Duinoord 70, Katwijk. Bouw kundig Aannemersbedrijf. Vennooten M. van der Bent, Katwijk a. Zee, W. H. van der Bent, Katwijk a Zee en P..van der Bent, Katwijk a. Zee. Geslaagd is te Arnhem voor de Hoofdacte Lager Onderwijs onze vroegere stadgenoot de heer E. J. B. Janzen. A. van Oostenbrugge, B. Muys, J. Las- schuyt en W. J. Laman allen alhier, zijn geslaagd voor het Mulo-examen diploma A. Mej. W. M. Hogema en de heer N. van der Heuvel, beiden alhier zijn ge slaagd voor het examen Handelskennis L.O. Gistermorgen vertrokken met den trein, die om 7.56 van het station alhier vertrekt, de leerlingen van de Chr. H.B.S. naar Miinster in Westfalen, om aldaar met hun leeraren een voetreis te maken. Bij de politie zijn twee onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. Gistermiddag heeft de 42-jarige werk man H. H. uit Amsterdam, werkzaam bij den nieuwbouw der firma Gerzon aan de Breestraat een rol zeil tot een gewicht van 150 K.G. op zijn been gekregen, waardoor dit lichaamsdeel op meerdere plaatsen werd gebroken. De Eerste Hulpdienst ver voerde den man naar het Diaconesssuhuis. Bij het te Den Haag gehouden examen van den Bond van Leeraressen bij het ploma coupeuse mej. A. v. Valderen, voor het diploma costumière de dames A"--e v. Nood en Aagje Eikeleboom; voor net Mode-vakonderwijs slaagden voor het di- diploma costuumnaaien de dames M. Kley en J. Herreur, allen leerlingen van mej. H. M. Goddijn, Hooigracht 70a. Foto Bleuzé ^91 gedeelte van de enorme menschenmenigte, welke gisteravond langs de boorden van het ieesteiijk versierde Levendaal was samengeperst. «Werkmans Wilskracht' voerde de stemming tot uitbundige pret opi BELGIE. Kamerdebat over machtigingswetten begonnen. Gisteren begonnen in de Kamer de de batten over de machtigingswetten, die de regeering De Brocqueville direct nadat zij het bewind in handen had genomen van het Parlement had geeischt. De regeering wordt door deze wetten gemachtigd tot buitengewoon ingrijpen op financieel en economisch gebied. Minister-president De Brocqueville leidde de debatten in met de verklaring, dat de door de regeering geeischte bui tengewone volmachten één geheel vorm den. De regeering had deze werktuigen beslist noodig om het economische en financleele opbouwwerk te kunnen vol brengen. Weliswaar zou de sociale wetge ving in stand worden gehouden, doch een aanpassing der loonen en uitkeeringen aan de kosten voor het levensonderhoud was niet uitgesloten. De regeering was er de laatste jaren in geslaagd, de Staats financiën in orde. te brengen. De Belgische franc stond vaster dan ooit tevoren. Thans wil de regeering, steunende op de aan het Parlement gevraagde volmachten, het be drijfsleven van het land een steviger structuur geven. De rede van den Minister-president werd op de regeeringsbanken met applaus bij de linkerzijde met rumoer ontvangen. Het debat werd geopend door de socia listen, en wel door hun radicaalsten ver tegenwoordiger Spaak, die zijn rede be sloot met de woorden, dat de tijd zal komen dat het proletariaat de macht in handen neemt en zelf zijn lot zal regelen. De leider der liberalen, de Brusselsche Burgemeester Max, verklaarde dat de liberalen, slechts ongaarne de politiek van den Minister-president volgden, doch deed niettemin een beroep op zijn fractie- genooten om uit disciplinaire overwegin gen de regeering niet de gevraagde mede werking te weigeren. De debatten, waarbij het herhaaldelijk tot rumoerige incidenten kwam tusschen de sociaal-democraten en de regeerings- partijen, worden heden voortgezet. DUITSCHLAND. Namen van slachtoffers. De correspondent van de „Times" te Berlijn meldt dat, zooals eerst nu gebleken is, ook Adalbert Probst, leider van de „Duitsche Jeugdkracht" een R.K. jeugd vereniging tot de slachtoffers van 30 Juni heeft behoord. Probst werd gearresteerd ten huize van bisschop Wolker te Braunlage in den Harz. Toen men na 3 dagen niets van hem ge hoord had, ging de bisschop op kondschap uit en kreeg van de geheime politie te Ber lijn de laconieke mededeeling „Probst is bij een poging tot ontvluchting neerge schoten". Het nieuws van den dood van Probst volgende op dien van Klausener heeft m katholieke kringen een zeer slechten in druk gemaakt. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" behooren tot de slachtoffers van de revolte van 30 Juni 1.1. ook baron von Gleichen, lid van de Ber- lijnsche Herrenolub; Engels, oud-adjunct- hoofdcommissaris van politie te Breslau; Krause, lid van den staf van den S.A.-lei der Ernst; Stützel, oud-minister van bin- nenlandsche zaken in Beieren, die zich den haat der nazi's op den hals haalde door in Juni 1930 het dragen van unifor men door politieke groepen te verbieden. Voorts weet de correspondent nog te ver tellen, dat kapitein von Kessel, een hoog geplaatst ambtenaar bij de geheime poli tie te Berlijn, aan zijn schrijftafel door S.S.-lieden op 1 Juli werd doodgeschoten. BINNENLAND. De nieuwe steunregeling in de practijk? uiteenzetting voor de radio (3de Blad). Het concours hippique te Hoofddorp is hedenmorgen begonnen (Sport, 3de Blad en Sport, 1ste Blad). Wielerkampioenen van Nederland zijn: Van Egmond, Van der Linden, Beukers en Leddy (Sport, 3de Blad) BUITENLAND. Het debat in de Belgische Kamer over de machtigingswet begonnen (Buitenland, lste Blad). De Fransche premier Doumergue voor de radio (Buitenland, lste Blad). Ontspanning in den toestand te San Francisco (Buitenl. en Tel., lste Blad). Besprekingen over het Engelsch-Turk- sche incident (Buitenland en Tel., lste Blad). De Turksche premier Ismet pasja over den binnenlandschen en buitenlandschen toestand (Buitenland, lste Blad). FRANKRIJK. Radiorede van Doumergue. Minister-president Doumergue heeft bij het einde van de zitting van het parle ment gisteren een rede voor de radio ge houden. Hij deelde o.a. aan het Fransche volk mede, dat er in het verleden veel ge brek aan organisatie heeft geheerscht en veel verliezen zijn geleden, doordat de Tegeeringen elkaar te snel afgewisseld hebben en de arbeid niet geregeld kon geschieden. Doumergue sprak er zijn vreugde over uit, dat de groote meerder heid van het Fransche volk hem zijn ver trouwen zou schenken wanneer de uit drukking daarvan practisch mogelijk ware. Bij het vervullen van zijn taak heeft hij van de gewone parlementaire methoden moeten afwijken, daar anders de begroo ting voor 1934 nu nog niet zou zijn aan genomen. Doumergue constateerde, dat sedert Maart. 5Vt milliard goud naar Frankrijk gevloeid is. De regeering heeft niet nagelaten zich met het veiligheidsvraagstuk bezig te houden en de grenzen van het land in staat van verdediging te brengen. Ik spreek, aldus Doumergue, van verde diging, want niemand in Frankrijk denkt er aan onder eenig voorwendsel het initia tief tot een aanval te nemen. Wij zijn hartstochtelijk met den vrede verbonden. Wij zullen nimmer den vrede van anderen verstoren, maar wij willen ook niet, dat het onvoldoende zijn van onze verdedi gingsmacht bij iemand den wensch zou kunnen doen opkomen om een aanval op ons gebied te ondernemen Indien ik er prijs op heb gesteld, dat Frankriik in zijn buitenlandsche politiek een houding aan nam. die beantwoordde aan zijn verleden, zijn roem en zijn liefde tot de mensch- heid. dan is dat geschied om zoo krachtig mogelijk tot den vrede bij te dragen door bereiking van volkomen veiligheid. Frankrijk is bereid aan iedere gedachte wisseling en aan iedere overeenkomst mee te werken, die de anderen en ons in vrede doet leven. Tenslotte deed de minister president een beroep op eenheid. De zoon van den vermoorden Prince heeft bij Doumergue nog eens aangedron gen op een krachtiger aanvatten van het onderzoek naar den moord, daar z. i. tot- nutoe niet met voldoende ernst was ge voerd. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Otidergeteekende --- wonende (straat)--No 'uenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t m.opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1