PUROL 75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 Juli 1934 Derde Blad No. 22796 BINNENLAND. nationale luchtvaart dag te soesterberg. financieele verhouding rijk en gemeenten. ontslag aan de huwende onderwijzeres. KERK- EN SCH00LNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN. EEN GESLAAGD VLIEGFEEST. (Van een specialen verslaggever). Onze militaire piloten hebben Zaterdag middag te Soesterberg een lijvig program afgewerkt, dat met het oog op het recente overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik een sober karakter droeg. Er was geen muziek, terwijl de van land- en zeemacht opge vraagde beschikbare vlaggen niet mochten worden gebruikt. Niettemin waren tienduizenden die van heinde en verre per auto, per fiets en te voet en last not least per vliegtuig waren verschenen, getuige van de schitterende prestaties van onze goed geoefende lucht- vaart-afdeeling. Het weer was, toen wij in de ochtend uren vertrokken voor alles goed, behalve vooreen verblijf op een open vlakte. Doch Soesterberg zou uit de lucht worden aan gevallen en daar moesten we noodzakelijk bij zijn! Niet om het te verdedigen, dat is deL.V.A. zélf wel toevertrouwd, doch om te kijken hoe dat gaat. We behoefden daartoe niet door een kogelregen, doch door een plasregen, welke in zijn soort even af schrikwekkend was als een luchtbombar dement, Tegen belde zoekt men dekking. .Tenslotte kwamen we bij het vliegkamp aan, waar reeds honderden wagens gepar keerd stonden. Op de tribune voor de genoodigden en op het terrein merkten wij o.m. de volgende autoriteiten op: minister-president dr. H. Colijn; minister mr. dr. Deckers; minis ter mr. De Wilde: luit.-gen. Seyffardt, oud- obef van den staf van het veldleger; ge- pensionneerd generaal Snijders, oud opperbevelhebber; generaal-majoor Hoef- iee, directeur van het Leger-museum te Doorwerth; de inspecteurs der infanterie, cavalerie, artillerie en genie; de commis sarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Gelderland, Drente en Overijsel; de oud-commandanten der L.V.A., gepens. kolonel Wallaardt, Sacré en overste J. J. van Santen; de commandanten der vlieg kampen „De Kooy" en „De Mok" en de heeren dr. A. F. Philips, A. Fokker, F. Kool hoven, Marinus van Heel, Plesman en W. Vogt Het program, dat door de kapiteins vlieger A. K. Steup, W. E. Hoogenboom en H. v. Weerden Poelman was samengesteld, ms uiterst gevarieerd. We zagen zoowel estafettevliegen door nog niet gebrevet- teerden als stunts van de beste instruc teurs. Den meesten indruk zal ongetwijfeld de luchtaanval van de groep verkenners onder leiding van den heer Koenen hebben ge maakt. Deze groep C.V. werd tijdig gesig naleerd. Er werd lucht-alarm gemaakt. Dp sirene loeide en negen toestellen van de Java (Jachtvliegafdeeling) waren spoedig onder bevel van kapitein van Weerden Poelman omhoog. De verkenners kwamen uit de richting Hilversum en het gedonder was niet van de lucht. De Lu(chtdoel) Art (illerie) mit(railleurs) knetterden, rook wolken werden waargenomen. De Java doet een aanval op de verkenners en zui vert de lucht zelfs zoodanig, dat na het gedonder het zonnetje doorbreekt. Een speciaal nummer, uitgevoerd door luit.-vlieger-instructeur jhr. Sandberg en sergeant-vlieger-instructeur Rambermont was gewijd aan lucht-acrobatiek, doch za gen we den heelen middag iets anders? Alles was voor de aardsche stervelingen niets anders dan demonstratie van een ge oefendheid en paraatheid, ondernemings lust en durf. De pick-up, het binnen het vliegtuig halen van berichten met den ko ker, het formatie-vliegen, de aanval op een gronddoel, waarbij een tentenkamp ondanks de hechte verdediging werd neer gehaald en de crazy flying van den adju dant-onderofficier-instructeur v. d. Griend die releveerde welke gevoelens de begin neling heeft en de reactie daarop. Het nummer radioverbinding (tusschen den vlieger Janssen, die met een Java- zender bevelen van den grond kreegl was uit technisch oogpunt van bijzonder belang door de verbinding van den vlieger met de vliegbasis en daarnevens tusschen vliegers onderling van groote practische beteeke- nis is. Interessant waren de gesprekken „Hallo, Soesterberg, de Fokker 324 roept U". „Hallo Fokker 324, Soesterberg antwoord. Soester berg ontvangt u goed. Ontvangt u mij ook goed? Over". Een geheel gesprek werd op deze wijze gevoerd, met vragen en antwoorden. De consignes aan de vliegtuigen volgden en werden uitgevoerd, met de explicaties. Machtig interessant! Voor het nummer parachute-springen werden poppen gebruikt omdat het gebfuik van parachutes door personen verboden is. Drie toestellen wierpen ieder twee pop pen uit. De door den luidspreker gestelde vraag of het een aardig gezicht was of niet, behoeft geen antwoord. De P.H.-A.J.A., de „Arend", meer bekend als F 36. was mede van de partij. Zooals te begrijpen is trok dit toestel groote be langstelling. Marchaussee's stonden bij den ingang van de cabine, onder den vleugel. Het was een vliegfestijn, dat het Natio naal Luchtvaartfonds ongetwijfeld ten goede is gekomen. de heer van der leeuw op den terugweg. De Nederlandsche vlieger van der Leeuw is Zaterdagmorgen te 8.10 uit Kaapstad gestart voor den terugtocht naar Neder land. Te 14.25 is hij te Johannesburg aan gekomen. verscherpte controle aan de duïtsche grens. Alle lectuur wordt nagezien. Snzt j sP°°rwegmedewerker schrijft: „eden ls Aan de Duitsche grenzen met alleen de passen-controle verscherpt, ??orJ de Du'tsche douane wordt de 'ectuur der reizigers stuk vciwi "aSczien of zich daaronder geen ,IectuuJ bevindt; waardoor het oponthoud aan de grenzen vergroot wordt. NIEUWE WIJZIGING VOORGESTELD. Belastingvrij minimum verlaagd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet in zake de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeente. Het doel dezer wijziging is een nieuwe formule vast te stellen, volgens welke de uitkeering uit het gemeentefonds aan do gemeente zal geschieden. Voor het uitkeeringsjaar 1935/36 vinden de uitkeeringen volgens een eenigszins af wijkende samenstelling van de formule plaats, terwijl daarna een nieuwe formule toepassing vindt, met dien verstande, dat de regeering zich een overgangstijd van tien jaar gedacht heeft, gedurende welke periode garaniebepalingen, c.q. limietbepa lingen nadeelige of voordeelige verschillen in de uitkeeringen aan de gemeenten ge deeltelijk en volgens een glijdende schaal opvangen, tot dat aanpassing aan den nieuwen toestand na tien jaar bereikt zal zijn. De beteekenis der voorgestelde wijzi ging voor enkele der grootste gemeenten moge blijken uit de volgende cijfers. Amsterdam zal volgens de bestaande wet voor het jaar 1934/35 na toepassing der bekende korting per inwoner ontvan gen f. 20.464.629 de vermoedelijke uitkee ring volgens de voorgestelde formule voor 1935/36 (zonder toepassing van garantie- en limietbepalingen) voor het jaar 1935/36 zal zijn f. 12.218,939. In 1934/35 ontvangt Amsterdam totaal f. 15.930.526.73. In 1935 1936 zou Amsterdam dan volgens de nieuwe formule ontvangen f, 9.597.500.13, vermeerderd met f. 5.699.723.94 in gevolge de garantiebepalingen. Totaal dus f. 15.297.224.07. Rotterdam zal ontvangen in 1935/36 f. 9 909.272.38 (in 1934/35 f 10.140.957.45). Den Haag zal In 1935/36 ontvangen f. 5.462.648.51 (1934/35 f. 5.741.326.11), Utrecht f. 1.947.170.16 (1934/35 f.2 042.995), Arnhem f. 1.168,852 (1934/35 f. 1.225.306.32) Groningen zal ontvangen f. 1.192.868.32 (f. 1934/35 f. 1.249.210.07). Verdere cijfers zijn; Alphen a d. Rijn f. 103,578.12; Hillegom f. 108.748; Katwijk f. 101.865 80; Leiden f. 976.653.22; Haarlemmermeer f283 446.67. De voorgestelde wetswijziging bepaalt dat de uitkeeringen aan de gemeenten voor het tijdvak 1 Mei 1935—30 April 1936 zal samengesteld zijn vit de volgende be- standdeelen A. een uitkeering voor iederen bewoner, die is aangeslagen in de gemeentefonds- belasting voor het belastingjaar 1935/36, welke uitkeering bedraagt voor de eerste, tweede en derde klasse resp. f. 1. f. 2 en f. 3 per Inwoner. B. een uitkeering ten bedage van 75 pet. der jaarwedden van den burgemeester en secretaris volgens de regeling geldende op 1 Januari 1935, welke uitkeering een be drag van f. 3000 niet te boven mag gaan. C. een uitkeering volgens een formule. De voonaamste wijziging is deze dat de vaststelling der uitkeeringen niet meer voor een tijdvak van vyf jaren geschiedt, doch telkens voor een jaar. Het wijzigingsontwerp geeft dan ook aan dat voor de in de formule verwerkte be lastingopbrengsten voor 1935/36 de boe kingstijdvakken 1931/32 en 1932/33 als grondslag dienen, en voor het tijdvak 1936/37 de boekingstijdvakken 1931/32, 1932/1933 en 1933/34. Voor volgende uit- keeringstijdvakken gelden dezelfde gege vens met dien verstande, dat voor elk volgend uitkeeringstijdvak het oudste boe kingstijdvak komt te vervallen en het op volgende boekingstijdvak wordt toege voegd. Voor het in de formule verwerkte aantal inwoners wordt genomen het getal inwoners op 1 Januari van het jaar waarin het uitkeeringstijdvak een aanvang neemt, terwijl datzelfde aantal inwoners ook berekend wordt bij de vaststelling van de hierboven onder A genoemde uitkeering per inwoner. In de Memorie van Toelichting tot het Kortingswetje, hebben de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken uiteengezet, welke omstandigheden geleid hebben tot de zeer omvangrijke tekorten in het gemeentefonds. Zij hebben daarbij tevens in het licht gesteld, dat aan dezen toestand in het jaar 1936/37 een einde zal komen, terwijl het tekort over de volgende vier jaren naar menschelijke berekening binnen zeer enge grenzen zou blijven be perkt. De ministers hebben toen betoogd, dat het in het belang van beide partijen nood zakelijk was een geldelijke aanpassing van de uitgaven van het gemeentefonds aan zijn sterk verminderde inkomstbronnen te bewerkstellingen Het was evenwel onmo gelijk een volledige overgangsregeling tijdig voor te bereiden. De ministers zijn tot de conclusie gekomen dat de grondslagen der wet proefhoudend zijn gebleken en dat alleen de wijze waarop die grondslagen uitwerking vonden op verschillende pun ten wijzigingen dient te ondergaan het dreigend conflict in de mijnindustrie. De R.K. Mijnwerkers Bond aanvaardt de voorstellen van de directies De Alg. Ned. Mijnwerkers Bond niet. Gisteren hebben de mijnwerkersorgami- saties te Heerlen over het dreigend con flict in de mijn-industrie vergaderd. De R.K- Mijnwerkers Bond heeft met alg. st. aangenomen het voorstel van het Hoofd bestuur tot aanvaarding van het voorstel der directies om toe te passen een loons verlaging van 3%, met dien verstande, dat zeer binnenkort wordt overgegaan tot een geregelde werkweek van vijf dagen op de particuliere mijnen, en aldus meer ver zuimdagen dan twee worden voorkomen. De Algemeene Nederlandsche Mijnwer- kersbond heeft een openluchtmeeting ge houden en heeft de voorstellen der direc ties niet aangenomen, RECLAME. 4525 Dsos30-60,Tube 80ct.BijApoth.enDroqisten VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager-Onderwijswet 1920, juichten vele Tweede Kamerleden de in diening van dit wetsontwerp toe. Zij stem den er mede in, dat aan de huwende on derwijzeres uit haar betrekking eervol ontslag wordt verleend, waardoor zij in de gelegenheid wordt gesteld zich geheel aan haar gezin te wijden. Verscheidene leden konden zich met de strekking van dit wetsontwerp, waardoor de beroepsgelijkheid van man en vrouw principieel wordt aangetast, in het geheel niet vereenigen. Indien een onderwijzeres wenscht te huwen, bepale zij zelf, of zij al dan niet in functie wenscht te blijven. Per soonlijke geschiktheid blijve, voor wat de benoeming van gehuwde onderwijzeressen betreft, het eenige criterium. Zij uitten de vrees, dat de hoogst onge- wenschte toestand zal ontstaan, dat enkele ongehuwde onderwijzeressen uit vrees voor ontslag in concubinaat zullen gaan leven. Vele andere leden konden de bovenaan- gevoerde bezwaren niet deelen. Het belang van het onderwijs brengt mede, dat de onderwijzeres zich geheel aan de haar toevertrouwde kinderen kan geven. Bo vendien is zij meer dan haar ongehuwde collega's wegens ziekte afwezig. Op dezen grond konden zij het wetsont werp ook aanvaarden als subsidievoor waarde voor het bijzonder lager onderwijs. Zij deelden voorts geheel de in de Me morie van Toelichting weergegeven op vatting, dat het gezinsleven noodzakelijk er onder moet lijden, wanneer de vrouw de functie van onderwijzeres vervult Naar hun meening mag het algemeen maat schappelijk belang van een gelukkig hu welijksleven mede ais argument ten deze gelden. Verscheidene leden achtten het wetsont werp onbevredigend, omdat het de vóór 16 Juni 1934 gehuwde onderwijzeressen in de school werkzaam laat blijven. Zij dron gen er met kracht bij de regeering op aan, ook deze onderwijzeressen, naar zij meen den tusschen de 800 en 1000 in getal te ontslaan, daar er dan van aanmerkelijke werkverruiming sprake kan zijn voor de tallooze huisvaders onder de onderwijzers, die zonder emplooi zijn en waarop de regeering het oog heeft. Door een vrij lan gen opzeggingstermijn van. bijvoorbeeld twee jaar voor te schrijven, of door het verleenen van een in twee jaren afloopend wachtgeld, zou met de belangen van de gezinnen dezer onderwijzeressen op vol doende wijze rekening zijn gehouden. wijziging der staatsloterij. Vrij veel critiek van de zijde der Tweede Kamer. Blijkens het Voorloopiig Verslag over de voorgestelde wijziging van de Wet tot rege ling der Staatsloterij, vond men algemeen de toelichting tot dit wetsontwerp te sober. Verscheidene Tweede-Kamerleden acht ten het allerminst vanzelfsprekend, dat het gebruik maken van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij door particu liere ondernemingen als niet-toelaatbaar moet worden aangemerkt; te minder, om dat in zoodanig gebruik een waarborg te meer kan zijn gelegen voor de betrouw baarheid van door particulieren georgani seerde loterijen. Hieronder zijn er, die het publiek steeds goed hebben bediend, en onder de particuliere ondernemingen is een aantal zonder twijfel solide. Verscheidene andere leden achtten het zelfs nuttig, dat door bona fide onderne mingen aan de „kleine luyden" de gelegen heid wordt geboden, ook een kans te wa gen. Het gebruik maken van de trekkingen van de Staatsloterij verhoogt de aantrek kelijkheid en heeft het voordeel van ge makkelijke controle. Gezien het feit, dat de collecteurs van de Staatsloterij vrijwel altijd hun loten gemakkelijk verkoopen, werd de voorgestelde maatregel, in zoo verre hij bedoeld mocht zijn ter bescher ming van de Staatsloterij, overbodig ge acht. Door verscheidene andere leden werd dit wetsontwerp met instemming begroet. Verschillende leden vreesden evenwel, dat door het wet worden van dit ontwerp de geoorloofde gelegenheid al te zeer zou worden beperkt, tengevolge waarvan het publiek, dat nu eenmaal loten koopen wil, zich nog meer dan thans van Sweepstake- en andere bultenlandsche loten zal voor zien. Dit gevaar zal echter door aanzien lijke uitbreiding der Staatsloterij voor komen kunnen worden. NIEUWE SEINEN BIJ DE SPOORWEGEN Heden worden bij de Nederlandsche Spoorwegen de nieuwe seinen ingevoerd. Ook de seinpalen hebben andere bena mingen gekregen. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris ln het arron dissement Amsterdam ter standplaats Amsterdam (vacature-mr. l. A. Micheels) J. van Hasselt, candidaat- notaris te Am sterdam. De minister van sociale zaken houdt op Woensdag 16 Juli a.s. geen audiëntie. PREDIKBEURTEN. BODEGRAVEN. Geref- Gem.: Dinsdag, nam. half acht, ds. Vreugdenhil van Borselë. BOSKOOP. Geref. Gem. (Dwars-Nieuwsteeg). Dins dag, nam. half acht, de heer Ligtenborg van Rotterdam. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's-Gravenhage-West W. Bijleveld te Haarlem-Centrum en N. de Jong te RUnsburg. HET ONTWERP-KWEEKSCHOOLWET. Een adres van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen in Nederland. De Bond van Prot. Chr. Kweekscholen in Nederland, dip 20 van de 21 Prot. Chr. Kweekscholen omvat, heeft naar aanlei ding van de uitvoerige bespreking van het ontwerp-Kweekschoolwet in zijn laatste jaarvergadering, een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij er op wijst, dat het wetsontwerp hem allereerst preaema- tuur voorkomt. De Bond is van oordeel, dat de kweek schoolopleiding behoort te worden gere geld, nadat de grondslagenwet voor het onderwijs zal zijn tot stand gekomen, en de daaruit op te bouwen speciale wetten zuilen zijn vastgesteld. Dan alleen kan men juist beoordeelen, tot welk onderricht en in welke hoeveelheid voor de toekomst onderwijzers moeten worden opgeleid op de kweekscholen. Afgezien van dit be zwaar bestaat de ernstige grief tegen het wetsontwerp, dat het als vaststaand aan neemt, dat er een aanzienlijk teveel aan kweekscholen is, en dit wil doen verdwij nen, zonder dat in de toelichting ook maar een enkel cijfer wordt gegeven omtrent de toekomstige behoefte aan onderwijzers. Naar het oordeel van den Bond gaat het getal Prot. Chr. Kweekscholen de normale behoefte aan Chr. onderwijzers en onder wijzeressen niet te boven, hetgeen blijkt uit de omstandigheid, dat de abituriënten dezer kweekscholen regelmatig worden ge plaatst. De tweede strekking van het wetsont werp, waarmede de opheffing van een groot aantal kweekscholen volgens de Memorie van Toelichting zoo mogelijk ge paard moet gaan, is gericht op verbete ring van de opleiding en als derde de fi nancieele gelijkstelling. Deze doeleinden zijn uiteraard sympathiek, al wenscht adressant ze niet ten koste van de ophef fing van een aanzienlijk aantal men spreekt van de helft van de bestaande kweekscholen. Intusschen moet adressant toch de op merking van het hart, dat het hem een raadsel is, waarom de Minister vrijwel ter stond na zijn optreden uit bezuinigings overwegingen de bestaande 4-jarige kweekscholen inkromp tot 3-jarige, feite lijk ingaande 1 Sept.. 1934, terwijl de Mi nister nu weer deze bezuiniging geheel te niet doet door de 3-jarige opleiding met 2 jaren (wat de theoretische opleiding be treft met in totaal 1 jaar) te verlengen. Tegen de driejarige opleiding bestaat bij den bond tweeërlei bezwaar; het eene bezwaar is, dat de vorming in 3 jaren na dat de leerlingen een jaar langer op de ulo-scholen hebben doorgebracht, naar ons oordeel aanmerkelijk minder goed is, dan vorming gedurende 4 jaren op de kweekscholen met een jaar minder verblijf van de leerlingen op de ulo-scholen; het andere bezwaar betreft de moeilijkheid, om de vakken op een 3-jarige kweekschool rationeel over een beperkt aantal leeraren te verdeelen. Inzooverre de 5-jarige kweek school de leerlingen een jaar langer op de kweekschool doet verblijven, acht de Bond deze dan ook beter dan de 3-jarige kweekschool. Ook acht hij ruimere oefening in de practijk tijdens de opleiding een verbete ring. Desniettemin ziet hij een overwegend bezwaar tegen de voorgestelde verlenging van den duur der opleiding van alle on derwijzers en een deel der onderwijzeres sen daarin, dat het althans in de huidige omstandigheden voor het grootste deel van de ouders uit de kringen, waaruit de on derwijzers veelal voortkomen, vrijwel on doenlijk is om 2 jaren langer ten volle voor hun kinderen te zorgen en daarvoor schoolgeld te betalen. Aan de juistheid hiervan behoeft men niet te twijfelen, wanneer men ziet, voor welke moeilijkheden alleen reeds het ver hoogde examengeld vele ouders plaatst. Adressant vreest, dat in de toekomst dientengevolge zelfs een gebrek aan on derwijzers zal ontstaan, tenzij de salaris sen zoo sterk zouden worden opgevoerd, dat de verhoogde opleidingskosten zouden worden gecompenseerd. Ds. J. BARBAS. Woensdag 25 Juli as. herdenkt ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengelo (Geld.) den dag waarop hij zich voor 25 jaax aan deze gemeente verbond. De jubilaris werd 8 Febr. 1876 te Ame- rongen, waar zijn vader predikant was, geboren en studeerde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. In 1902 werd hij candi daat in Zeeland en 23 Nov. van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Goesteren in zijn eerste gemeente, waar hij intrede preekte met Matth. 16 vrs. 16. In 1909 ver trok hij naar Hengelo (G.) waar zijn vader hem 25 Juli eveneens bevestigde en waar ds. Barbas intrede preekte met 1 Cor. 1 vrs. 23. De jubilaris beweegt zich op ver schillend gebied. Ds. Barbas maakte o.m. deel uit van den ring Zutphen, waarvan hij quaestor was. Vanaf de oprichting is hij voorzitter van het Oosterzendingsgeest en secretaris van de vereen. „Kinderzorg" in de classis Zutphen der Ned. Herv. Kerk. Voorts was hij Ud van het classicaal be stuur van Zutphen en voorzitter van de Groen van Prinstererkweekschool te Doe- tinchem. Ook had hij zitting in de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en was hij lid van de Alg. Synodale Commissie. Hij was secr. van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland en lid van het Prov. college van toezicht op, de kerkelijke goederen en fondsen ln Gelderland; was vice-voorzlt-» ter van het hoofdbestuur van de Nat. Ver. „Pro Rege" en gedelegeerde voor het! vierde district van den Schoolraad voor de1 Scholen met den Bijbel. Thans is ds. Barbas voorzitter van den Schoolraad en eveneens voorzitter van de Schoolraadcommissie voor de kerkelijke geschillen; lid van den Voogdijraad te Zutphen, bestuurslid van het opvoedings gesticht voor jongens „Valkenheide", vice- voorzitter van de Schoolraadcomm. voor art. 10 der statuten, lid van de examen commissie van den Schoolraad, lid van de commissie voor Radio-Schooluitzending vanwege de N.C.R.V.; vice-voorzitter van de Unie „Een school met den Bijbel", voor zitter van de stichting voor Buitengewoon onderwijs; lid van de Gew. Landstorm commissie „De Veluwezoom" en voorzitter van de Plaatselijke Landstormcommissie te Hengelo. Hij is lid van de Boekencomm. van Pro Rege en voorzitter van de ver- eeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel is zijn woon plaats. Ds. H. HUMMELEN t Na een langdurig en ernstig lijden is irï het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waar hij een operatie had ondergaan, overleden ds. H. Hummelen, predikant bij; de Geref. kerk van Zutphen. Ds. Hummelen werd 5 Oct. 1884 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1910 candidaat werd. Datzelfde jaar aanvaardde hij het predikambt bij de Geref. kerk van Haarlemmermeer-O.Z. vanwaar hij in 1916 naar Breda vertrok. In 1920 werd hij predikant te Bedum en ln 1925 verbond hij zich aan de kerk van Zutphen. De overledene was leeraar aan het Chr. luceum te Zutphen, voorzitter van de afd. Zutphen van den Nat. Bond tegen revolutie en vervulde voor de classis Zutphen enkele deputaatschappen. UNIE VAN BAPTISTEN-GEMEENTEN. 1 De jaarlijksche algemeene vergadering. 1 Onder leiding van ds. K. Reiling van Hengelo (O.) kwam de Unie van Baptisten Gemeenten te Hengelo in jaarlijksche al gemeene vergadering bijeen. Ds. Reiling hield een openingsrede die tot titel droeg: „Bidden en Werken." De vergadering werd toegesproken door prof. Carl. Schneider van Prediger Siminair der Deutschen Bap tisten te Hamburg, die de groeten over bracht van de 70.000 Baptisten in zijn land en de aanwezigen uitnoodigde om het Bap tisten Wereldcongres te Berlijn in Aug. a.s. te komen bijwonen. De vergadering werd blijkens de presen- tiel st b gewoond door 87 afgevaardigden en 7 commissies, alsmede 100 belangstel lenden. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secr.. ds. J. W. Weener van Stadskanaal, ontleenen we dat in de Unie een kleinen groei viel te constateeren, 260 personen werden door den H. Doop aan de Unie toegevoegd. De verschillende week- en maandperiodieken kwamen op tijd uit en gaven geen reden tot zorg. uitgenomen dan het weekblad „De Christen." De Zendingscontactcom missie die mede gevormd wordt door de Ned. Bapt. Vrouwenbeweging en de Jeugd beweging, zal trachten een som van f4000 bijeen te brengen ten bate van het zen dingswerk in Yakusse-Besloten werd, ge hoord het rapport der commissie, de ge meenten te den Haag-Oost en te En schedé tot het verband der Unie toe te laten. Tot leden van de Unie-Radiocom missie werden benoemd de heeren ds. B. Planting te Amsterdam; J. Boiten te den Haqg en A. H. Zerbst te Utrecht. Besloten werd in overleg met het Zen dingsgenootschap in Engeland de heer H. Doornkamp, momenteel student aan het Spurgeons-college te Londen, na beëindi ging van zijn studie, uit te zenden iri dienst van de zending en zooveel mogelijk in zijn onderhoud te voorzien. Aangeno men werd een voorstel van de commissie voor Inwendige zending om drie evange listen-huisbezoekers uit te zenden. Naar aanleiding van een voorstel om het orgaan „De Christen", dat momenteel om de 14 dagen verschijnt, weer tot weekblad te maken, werd besloten om alle periodieken van de Unie in een weekeditie te vereeni gen. indien zulks mogelijk blijkt. Na de jaarvergadering werden een drie tal sectievergaderingen gehouden. Behan deld werden de onderwerpenDe finantiën der gemeenten; de leekepreeker en de moeilijkheden ln de gemeente, door een drietal sprekers ingeleid. Gedurende de jaarvergadering werd ook gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Baptisten Vrouwenbeweging „Zuster- hulp", met 16 afd. Ten besluite vereenigden alle onder- deelen zich in een gemeenschappelijke meeting die in de openlucht gehouden werd, onder leiding van ds. J. Hekhuis van Muntendam. Als referenten traden op de heeren ds. C. Brandt van Hauierwijk, me® het onderwerp: „Charles Haddon Spur- geon"; ds. G. Bouritius, van Deventer, onderwerp: „Johann Gerhard Oncken( den grondlegger der Baptisten-gemeenten ln Duitschland" en ds. J. W. Weenink van Stadskanaal, onderwerp'. „William Carey, de baanbreker der Baptisten in Britsch- Indië." Aan den avond van de jaarvergadering werd met de gemeente het Heilig Avond- maai gevierd. GEBOREN. Catharina dr. van W. F. v. Soest en G, Walraven. ondertrouwd. N. Gans jm. 26 jaar en C. Slegtenhors® jd. 23 jaar N. Bodrij jm. 21 jaar en J, Kosto jd. 21 jaar G. H. Boezaard jm. 25 jaar en H. Klaverweiden jd. 20 jaar H. v. d. Water jm. en N. J. v. Hooidonk jd. R. Nagtegaal jm. 30 jaar en A. K. Zoet jd. 33 jaar P. Rietkerken jm. en E. Holswilder jd. J. Kukler jm. 25 jaar en H, de Jager jd. 18 jaar,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9