75ste Jaargang MAANDAG 16 JULI 1934 No. 22796 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. H. M. de Koningin spreekt tot Haar Volk. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordein cis plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week .ftfr... t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd styn, per week „o:W Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 16 JUNI 1934, des namiddags te vijf uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuux 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en Installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer A. J. Schoneveld. 2o. Voorstel tot aankoop van de per- ceelen Vischmarkt Nis. 9 en 10 van de N.V. Schlatmann's Confectie- en Manu- lacturenhandel „De Faam" te Leiden en van de perceelen Vischmarkt Nis. 16 en 17 van de N.V. „De Faam" Maatschappij van Handel in Manufacturen en aanverwante artikelen te Haarlem, en tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling. (157) 3o. Voorstel om ten aanzien van aan de Koenesteeg te bouwen woonhuizen toe stemming te verleenen tot overschrijding van de bij de verordening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maximum - hoogte. (158) 4530 o UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 12 Juli 1934 gehouden uitloting van 50 obligatiën ad f. 1000 in de 4"/o geldlee- ning van 1930, groot f. 2.000.000, de navol gende obligatiën zijn uitgeloot: de nummers 24, 72, 134, 187, 202 217 235, 237, 276, 349. 351, 364, 400. 562, 696, 710, 751. 967, 990, 1012. 1032, 1055, 1098, 1101, 1120, 1123, 1124, 1201, 1260, 1284, 1289, 1329, 1338, 1416, 1434, 1524, 1590, 1594, 1601, 1700, 1712, 1716, 1727, 1769, 1791, 1856, 1876, 1933. 1952 en 1997. De uitgelote obligatiën zijn betaalbaar: te Leiden bij den Gemeente-Ontvanger en bij het bijkantoor van de N.V. de Incasso Bank: te Amsterdam bij de N.V. Ned. In dische Handelsbank en de N.V. de In- cassobank, alsmede bij de bijkantoren dezer instellingen in andere plaatsen in Nederland. Deze obligatiën worden 1 October 1934 met de tot dien datum verloopen rente, afgelost en houden met dien dag op rente te dragen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1934. 4566 BOOTTOCHT DER OUDEN VAN DAGEN. Een heerlijke middag. Zaterdagmiddag hebben de ouden van dagen, voor wie 1.1. Dinsdag geen auto beschikbaar was een heerlijken tocht ge maakt met de stoomboot „Concordia" over het Kager- en Braassemermeer. Het weer liet zich aanvankelijk bijzonder slecht aanzien. Om één uur regende het hard, maar toch hadden de oudjes zich niet laten terugschrikken. Zij stonden in grooten ge tale reeds om halféén ongeduldig op den wal te wachten, tot de boot om halftwee aankwam. Vele familieleden deden de boot uitge leide tot de grens van Leiden. Wat een pleizier hebben de oudjes gehad, 't was of allen vele jaren jonger waren geworden. ZIJ zongen en dansten van de pret op de maat van de vroolijke muziek. 70- en 80- jarigen reciteerden tot groot vermaak van allen, 't Was een prachtige middag. De zon kwam door, toen zij halverwege den tocht waren. Zij genoten van de vergezich ten en van de vlugge zeilbootjes, die met witte zeilen over het water scheerden en het landschap kleurden. De muziek speel de onvermoeid. Zij hebben een mooien dag gehad, de oudjes van Leiden. Veel dank komt toe aan den heer Ho- fenk die „de Concordia" voor een zeer matigen prijs afstond, aan de muzikanten en ook aan de zusters van den Genees kundigen dienst, die zoo vriendelijke hulp verleenden bij het uitreiken der versna peringen, welke evenals bij den autotocht door vele Leidsche firma's gratis ter be schikking van het comité waren gesteld. Het. comité is dankbaar, dat deze tocht zoo goed is geslaagd en hoopt in 't vol gend jaar wederom een beroep te mogen doen op aller medewerking. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: H. Verdegaal en Zonen N. V., Hoofdstraat 33, Sassenheim, bloembollen kweeken en exporteeren. Nieuwe direc: teur: Chr. Verdegaal, Sassenheim (sedert 1 Jan. 1929). NIEUWE TEEKENS DER VERKEERSAGENTEN INGAANDE HEDEN. UNIFORMITEIT IN HET GEHEELE LAND Met ingang van heden zijn de nieuwe bepalingen van het Motor- en Rijwiel reglement voor een groot gedeelte van kracht. De nieuwe voorschriften brengen o.a. uniformiteit in de teekens gegeven door de verkeersagenten. Stopteeken. De agent plaatst zich óf met het front óf met den rug naar de zijde, vanwaar het verkeer nadert, dat hij zal stop zet ten. Is hij met het front daarheen ge keerd, dan strekt hij den linkerarm onge veer horizontaal zijwaarts uit, totdat het eerst aankomend verkeer tot stilstand is gekomen. Al het verkeer, dat volgt, sluit zich in volgorde van aankomst aan achter de reeds stilstaande motorrijtuigen, rij wielen enz. Staat de agent met den rug gekeerd naar de zfjde, vanwaar het ver keer nadert, dat hij zal laten stoppen, dan geeft hij het teeken met den rechterarm op dezelfde wijze. Het verkeer achter hem stopt en stelt zich op als boven vermeld. Geeft de agent het „dubbele" stoptee ken, dan strekt hij beide armen ongeveer horizontaal uit, totdat het eerst aanko mend verkeer tot stilstand is gekomen. Het teeken geldt dan zoowel voor het verkeer, dat hem van voren als voor het verkeer, dat hem van achteren nadert. Het loodrecht omhoog steken van een der armen wordt niet meer als „collectief" stopteeken toegepast. Het blijft wel als „individueel" teeken gehandhaafd, d.w.z. is het noodig een bepaalden weggebruiker te laten stoppen, dan wendt de agent zich tot dien weggebruiker, daarbij een der armen recht omhoog stekend. Oprijteeken. De agent strekt, wanneer hij het ver keer, dat aan zijn linkerzijde achter de stopstreep staat, zal laten oprijden, den linkerarm ongeveer horizontaal in die richting en brengt vervolgens den onder arm omhoog, totdat de vingertoppen ongeveer den schouder raken. Laat hij het verkeer, dat rechts van hem achter de stopstreep staat, oprijden, dan geeft hij het teeken met den rechterarm. Teeken snelheid vermeerderen. Om het verkeer, dat rechts van den agent komt aanrijden, snelheid te laten vermeerderen, zal hij den rechteronderarm heen en weer bewegen ongeveer in een horizontaal vlak voor het lichaam in de richting waarin wordt gereden. Rijdt het verkeer links van hem, dan geeft hij het teeken met den linkeronderarm. Teeken snelheid verminderen. Hierbij staat de agent óf met het front óf met den rug gekeerd naar de zijde vanwaar het verkeer nadert, waarvan het noodig is de snelheid te laten verminde ren. Staat hij met het front daarheen ge wend, dan geeft hij het teeken met den linkerarm, in het andere geval met den rechterarm. De agent beweegt den zij waarts gestrekten arm op en neer, totdat het eerstaankomend verkeer voldoende snelheid heeft verminderd. Zqoals uit het bovenstaande blijken kan, is voor onze stad vooral het stopteeken veranderd en zal dit teeken den eersten tijd wellicht niet altijd onmiddellijk wor den begrepen. Men zij dus op zijn hoede en werke zooveel mogeiyk mede in het belang van alle weggebruikers. KWEEKSCHOOL VOOR BEWAARSCHOOLHOUDERESSEN. Geslaagd voor het eindexamen de dames W. G. H. G. Klaasen. A. H. J. Susan en A. Vodegel, allen te Leiden, E. J. Maronier, Den Dolder, D. G. Heuff, Leersum, jkvr. C. J. van de Poll, Óegstgeest, H. M. J. van Osselen. Delft, J. M. den Boon, Arnhem, C. J. Nachenius, Heerenveen, G. J. Bis schop. Oude Pekeia. H. Stoel, Utrecht, E. IJssennagger, Deventer. C. E. Yungs, Maarssen, J. P. Törch. Den Haag, A. M. Wanschers, Óegstgeest. Drie candidaten moeten herexamen praktijk afleggen. Afgewezen twee candidaten. DE KOOIKAPEL. De eerste godsdienstoefening. Gistermorgen werd in de nieuwe Kooi- kapel de eerste godsdienstoefening ge houden. Voor dezen dienst bestond zeer groote belangstelling; zóó zelfs, dat de extra-zijbankjes in gebruik moesten wor den genomen. De wijkpredlkant, ds. Joh. W. Groot Enzerink, ging in dezen eersten dienst voor. Nadat op gebruikelijkè wijze was geopend, hield spr. een korte inleiding, waarin hij de beteekenis van de Kerk voor onze samenleving uiteenzette, om daarna aan de hand van Ex. 3 5: „En Hij zeide: Nader hier niet toe; trek uw schoenen uit van uw voeten, want de plaats waar gij op staat is heilig land", dit nader toe te lichten. Uitvoerig bepaalde spr. zijn gehoor bij de godsdienstoefening aan den voet van de Horeb, om in verband hiermede de aandachtig luisterende schare te wijzen op hetgeen God in ons leven doet, van ons leven maakt en van ons leven verwacht. Dank voor het hartelijk deelnemen in de smart bij 's Prinsens overlijden. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag half een voor de microfoon van uit het Koninklijk Palels aan het Noordelnde te Den Haag de volgende radiorede uitgespro ken: „Het ls mij een behoefte des harten mijn volk zoowel hier te lande als in Neder- landsch-Indié, Suriname en Curasao, mede namens mijn dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegen heid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven; zoowel door den bloemenschat aan zijn baar neer gelegd, als door den treffenden afscheids groet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijkheid en eenvoudige inborst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en zijne algeheele toewijding aan deszelfs belangen in zoo'n ruimen kring waardeering vindt vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt met de- zelftje toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezen lijke troost is? Bij hoogtijen en opeenvolgende herden kingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onvergetelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de weemoedige dagen, welke wij dit jaar doorleefden, be vestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdruk king en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij an deren opgewekt het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het Licht en de blijd schap, die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou achter laten, voor velen een blijvenden zegen zij. Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze ge liefde ontslapenen binnen het korte tijds bestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien wij ontvingen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen ver blijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij ge spaard bleef, voor hetgeen mijn innig ge liefd kind voor mij is en voor de liefde van mijn volk, aan welks belangen mijne beste krachten te wijden mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd." Voordat H.M. de Koningin haar rede aanving speelde het orgel van de Groote Kerk twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel het „Wien Neerland's Bloed" deed hooren. VOLKSTUINVEREENIGING „ONS GENOEGEN". Geslaagde thee-middag. Zaterdagmiddag heeft bovengenoemde vereeniging op haar nabij de zweminrich ting „De Zijl" gelegen terreinen een wel geslaagden theemiddag .gehouden, waar aan verbonden was een uitdeeling van eenige prijzen voor die leden, die in het bezit waren van de best onderhouden tui nen. Tot deze bijeenkomst waren o.a. uit- genoodigd B. en W., raadsleden, het hoofd bestuur van de Landelijke organisatie als mede de besturen van de Zusterorganisa ties en van de Vereeniging voor Schooi en Werktuinen. Nadat het bestuur in de Bestuurskamer van het nieuwe Clubgebouw, dat bij deze gelegenheid tevens officieel in gebruik werd genomen, met de genoodigden een kopje thee had gebruikt, begaven dezen zich naar buiten waar de voorzitter van de feestcommissie een welkomstwoord sprak tot alle aanwezigen en waarbij hij vooral welkom heette de wethouders Splinter en Goslinga, het raadslid Kuypers en den voorzitter van de Landelijke organisatie. Spr. wees verder op het mooie van het volkstuinleven, maar ook op de moeilijk heden en wel in het bijzonder op één moei lijkheid, n.l. het moeten verhuizen van wege het bouwrijp maken van de terreinen. Waar deze kwestie thans weer aanhangig is, verzoekt hij aan de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, dat indien het zoo ver mocht komen om toch vooral weer een stuk land voor dit mooie sociale werk beschikbaar te stellen en als het kan ook eenigen financieelen steun als tegemoet koming in de kosten van verhuizing voor de leden. Hierna verkreeg wethouder Splinter het woord, die het leven en werken op de volkstuinen zeer roemde en tevens de toe zegging deed, dat het College voor zoover het in zijn vermogen is, wel degelijk reke ning zal houden met dit mooie sociale werk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van den Landelijken Bond van Volkstuinders, den heer Vroegop, door den heer Gathier namens het bestuur van School- en Werktuinen en door den directeur voor Sociale Zaken, den heer Wijkmans. Nadat nog een kopje thee was geserveerd, werd een wandeling gemaakt door het tuinen-complex, waarbij verschil lende tuinen en huisjes aan een nadere beschouwing werden onderworpen. De heer Jonker, technisch adviseur van de vereeni ging, deelde hierna met een toepasselijk woord van dank an de jury, aan de geluk kige prijswinners de prijzen uit. Tot slot sprak de voorzitter van de feest commissie een slotwoord, waarbij hij vooral dank bracht aan de leden van het muziek gezelschap „Werkmans Wilskracht", dia met hun vroolijke muziek zooveel hadden bijgedragen tot verhooging van de gezel ligheid. De prijswinnaars waren: Broekse, J. W. Vermeer, v. d. Keur, J. Zwart, Hemerik, J. H. v. d. Wijngaard, Vogel, Langezaal, H. Stouten, Franke, Gorree, Zaalberg, N. de Vrind, K. Mulder, Piket, Bakker, de Zwijger, Hartman de Hertog, Wlelders, Bouwmeester, N. Onder water, Kulk, J. Bennlng. De prijzen bestonden uit tuingereed schap en potbloemen. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N Vin, leerares ko ken en voedingsleer, de dames C. H. Dijk- sterhuis en G. M. C. Hoevenaars. Zaterdag slaagden alhier voor het examen Costumière, de dames: A. Pieters, G. v. d. Boog, Katwijk a. d. Rijn en T. van Son. Eveneens slaagden voor lingerie, de da- dames: C. Jansen, E. Kriek, H. Klein, G. Rodenburg. M. v. Velsen en C. Nijssen, Voorhout, allen leerlingen van de Eerw. Zusters van Liefde, Pelikaanstraat alhier. Geslaagd voor het eindexamen M. T. S. van de Bouwkunde-afdeeling der Aca demie voor Beeldende Kunsten te 's-Gra- venhage, de heer E. H. J. van Wijhe alhier. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de adjunct-commies P. v. d. Voet, van Leiden dir. bel. 1ste kantoor, overge plaatst naar Zaandam Insp. Inv. en Acc. Naar wij vernemen zal de Leidcche Processie naar de Reliquiën van St. Je roen te Noordwijk dit jaar plaats hebben op Maandag 13 Augustus. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 2 Juli 55 volw. personen Dinsdag 3 Juli 54 Woensdag 4 Juli 25 Donderdag 5 Juli 55 Vrijdag 6 Juli 56 Zaterdag 7 Juli 56 BINNENLAND. De Nationale luchtvaartdag op Soester- berg. (Binnenland, 3e Blad). De financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten; nieuwe wijziging voorge steld. (Binnenland, 3e Blad). Het ontslag aan de huwende onderwijze res; voorloopig verslag der Tweede Kamer, (Binnenland, 3e Blad). Dreigend conflict in de mijnindustrie; loonsverlaging van 3 pet. door den R.K. bond aanvaard, doch door den Alg. Mijn- werkersbond afgewezen. (Binnenl, 3e Blad) BUITENLAND. De pers over Hitler's rede. (Buitenland, le Blad). Uitstel der voorloopige vlootbesprekingen tot October. (Buitenl., le Blad). Te San Francisco is tengevolge van het uitroepen der algemeene staking de toe stand dreigend. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Belgische oud-premier Renkin is overleden. (Buitenl. le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Weinig commentaren op Hitler's rede. Sovjet-Rusland en de Volkenbond. De Ontwapening. Over 't algemeen is de ontvangst van Hitler's rede in het buitenland als door ons verwacht: geheel bestemd voor het binnenland en als zoodanig voor den Fuehrer een oratorisch succes, maar verder niets! De meeste bladen onthouden zich zelfs van feitelijk commentaar. In een bespreking van den toestand in Duitschland, schrijft de Times, dat het beter zou zijn, indien men het bewijs kon leveren, dat de samenzweerders niet zon der meer zouden zijn gedood, doch dat zij berecht waren, waarbij hun schuld dui delijk was gebleken. De Daily Telegraph schrijft, dat Hitier niet verwonderd moet zijn, dat men niet alleen in het buitenland, doch ook in Duitschland sceptisch is gestemd. De revolvers van 30 Juni hebben niet alleen de samenzweerders gedood, doch zij hebben ook de nieuwe hoop in het Duitsche volk gedood. De Sunday Times b.v. schrijft, dat Hitier weinig heeft gezegd, dat nieuw was voor buitenlanders en niets, dat de meedoogen- looze slachting, waar hij verantwoordelijk voor is, kan goedmaken. Door geweld kan de macht van Hitier voor een poos hersteld zijn. maar de oude betoovering is gebroken en zijn prestige en populairiteit zijn on dermijnd, misschien voor altijd. Na uitgeweid te hebben over de verslech tering van den economischen toestand, het gebrek en de ontevredenheid, die er het gevolg van zijn kan, besluit de Sunday Times: Het centrale feit van alle nazi- droomen is verdwenen en het Duitsche volk heeft de illusie moeten opgeven, waarop het teerde; deze verandering kan veel beteekenen. Zwijgen in Italië de kranten, door den gewonen man wordt eenige verbazing te kennen gegeven, dat Hitier zoo lang gewe ten heeft van Roehms verraad en hem nochtans heeft gehandhaafd. Mussolini zou sneller gehandeld hebben, aldus veel bloedvergieten op den duur voorkomend. De Italianen zijn verbaasd over de lange doodenlijst. Men wijst er op, dat de rede enkel loopt over interne aangelegenheden en dat Duitschland zelf moet uitmaken, of de kanselier zijn optreden gerechtvaardigd heeft. De New-York Times is van meening, dat de Duitsche kanselier in het defensief is. Inplaats van brutaal te zijn, zegt het blad was de rede een eentonige herhaling van wat vaak vroeger is gezegd. Nooit heeft men zoo verlangend uitgezien in het bui tenland naar een rede van den kanselier, en nooit heeft men zoo weinig vernomen. Het blad meent, dat Hitier tracht het ver trouwen te herwinnen van zijn eigen volk: zijn eigen vrees komt echter al te duidelijk uit in zijn rede. In plaats van eigenmach tig gehoorzaamheid te verlangen, smeekt hij nu bijna nederig om steun van het volk. Goering alleen handhaaft zijn vroegeren hooghartigen toon. Zijn verklaring, dat Hitler's wil de eenige wet in Duitschland is herinnert aan het „hoe volo sis jubeo" van den Keizer. Geruchten doen de ronde, dat binnen veertien dagen sovjet-Rusland officieel candidaat zal worden gesteld voor den Volkenbond. Het staat vast dat Lltwinof bij zijn laatste verblijf te Genève reeds met het

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1