DE PLECHTIGE BIJZETTING VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK ENORME DEELNEMING VAN HEINDE EN VERRE. 75sle Jaargang WOENSDAG 11 JULI 1934 No. 22792 EERSTE BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 LEIDSCH DAGBLAD Dit nummer bestaat uit VIER Bladen PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen [waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 dfe. Bureau Noordeinclsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèigwe- en Girodienst No. 57055 - Postbus No- 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd per week „0.J6 Franco per post f. 2,35 portokosten. Foto Bleuzé, Leiden. Bovenstaande foto is genomen even voordat de begrafenisstoet het Noordeinde verliet. Ter rechterzijde van de lijkkoets ziet men nog juist de figuur van H. K. H. Prinses Juliana, die overeenkomstig den wensch van Haar Vader, in het wit was gekleed. Voor de tweede maal in slechts een paar maanden tijds, trok vandaag door de stra ten der residentie een Koninklijke rouw stoet op weg naar het nabije Delft, om in die oude Prinsenstad andermaal het ziel loos hulsel van een lid van ons Vorsten huis aan den Koninklijken Grafkelder in de Nieuwe Kerk toe te vertrouwen. Want heeft op een der laatste dagen van Maart de plechtige uitvaart plaats gehad van de lieve grijze Koningin-Moeder, voor wie de avond des levens reeds was aange broken, toen zij op den 20ster. van lente maand de eeuwige slaap was ingegaan, vandaag echter voerde de rouwstoet met zich het stoffelijk overschot van den Ge niaal onzer Koningin, Prins Hendrik, die de vorige week Dinsdag na een ongesteld heid van enkele dagen plotseling in de volle mannelijke kracht uit het leven werd weggerukt Toonden de blijken van deelneming uit alle kringen onzer samenleving, na het overlijden van Koningin Emma, hoezeer deze Vorstin leefde in de harten van tal- loozen, niet minder hebben de dagen na het verscheiden van den Prins Gemaal op de meest ondubbelzinnige wijze aan het licht gebracht, hoezeer deze Prins alom ge liefd was om zijn groote belangstelling in het wel en wee van ons volk, om zijn werkzaamheid en vooral ook om zijn goed moedigheid en zijn eenvoud in den om gang. In de beide Kamers der Staten- Generaal is daarvan getuigd, evenals in tal van kringen, waarin men de belangstelling en het medeleven van Prins Hendrik noode zal missen. Maar ook uit de vele bloemstukken, welke opgestapeld werden -bij zijn baar, en vooral ook uit het groote aantal van dege nen, die door het plaatsen van hun hand- teekening in de registers van rouwbeklag en van hen, die de laatste twee dagen vóór den begrafenisdag, langs het in de vesti bule van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde opgebaarde stoffelijk hulsel in lange rij defileerden, bleek zonneklaar welk een voorname plaats de overledene in de genegenheid en aanhankelijkheid van ons volk in al zijn geledingen heeft inge nomen. Het was dan ook zeker niet te verwon deren dat vandaag op dezen dag van na- tionalen rouw in Den Haag vele bedrijven waren stopgezet en kantoren en magazij nen waren gesloten en reeds zeer vroeg in den ochtend tienduizenden en nog eens tienduizenden, uit alle oorden des lands samengestroomd, de straten der residentie vulden om zich tijdig te scharen langs den meer dan 10 KM. langen weg van het Paleis naar de Nieuwe Kerk in Delft. En zoo vertoonde deze rouwweg vandaag weer het beeld als op 27 Maart j.l In één opzicht viel er evenwel verschil op te mer ken tusschen den aanblik, dien deze route in Maart opleverde en dien van vandaag. Toen toch waren de straatlantaarns met rouwfloers omhuld. Thans echter niet, aan gezien men wist dat de Prins van uiterlijk rouwbetoon afkeerig was. Vandaar dat men dit zooveel mogelijk achterwege had ge laten. Dit nam evenwel niet weg, dat onder lien, die schouder aan schouder in meer dan dubbele rijen langs den te volgen weg geschaard stonden, velen oranje-rouw strikken op de borst droegen, terwijl overal ten teeken van rouw de nationale vlag halfstok was ontplooid. Nog is het vroeg in den morgen, maar reeds vullen de straten, waarlangs de stoet zal gaan, zich met duizenden en nog eens duizenden, gekomen uit alle plaatsen en oorden van ons land, om getuige te zijn van den laatsten tocht van den Prins- Gemaal. die bij breede lagen van ons volk een zoo groote plaats heeft ingenomen. De plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen wor den in verband met de politiemaatregelen. En hier bleek wel eenig verschil met de regeling van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder. Was deze zonder precedent voor ons land in verband met de massale belang stelling, thans kon men profiteeren van de opgedane ondervinding. Vooral de ver keersmaatregelen droegen hiervan het stempel. Deze waren aanmerkelijk soepe ler dan den vorigen keer. Het zakenleven ligt vandaag natuurlijk zoo goed als stil. De openbare diensten zijn stopgezet, met uitzondering van die, welker werkzaamheid onontbeerlijk is. Aan de Departementen en andere Rijks gebouwen en aan de provinciale en ge meentelijke diensten wordt niet gearbeid; winkels en magazijnen zijn gesloten. Langs den weg wachten de duizenden met span ning het oogenblik verbeidende, waarop de stoet voorbij zal trekken. Bij het Paleis. Het loopt tegen acht uur, het tijdstip waarop voor een groot stadsgedeelte alle rijverkeer wordt afgesloten en gaandeweg worden ook de verdere verkeers- en orde maatregelen in toepassing gebracht. Even na 8 uur komen de militaire troe pen aanmarcheeren. Het eerst zien wij de de militairen, welke in Den Haag bij het paleis de eere-wacht zullen betrekken en verder de troepen, welke voor de afzetting van het eerste gedeelte van den weg zul len dienen. De eerewacht ter weerszijden van den ingang van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, wordt betrokken door een detachement van het regiment Gre nadiers, groot honderd man, met het om floerste vaandel. Bij deze eerewacht stelde zich op de regimentscommandant, de lui tenant kolonel jhr. De Brauw en het mu ziekkorps van het 1ste reg. infanterie. De trommels waren met rouw omfloerst en ook aan de muziekinstrumenten waren rouwstrikken bevestigd. De officieren droe gen wel een rouwband om den linkerarm; echter was het zwart van de decoraties en van de dragons achterwege gelaten. De militaire afzetting langs het eerste gedeelte van den weg, van Paleis tot Vij- verdam, bestaat uit vertegenwoordigers van bijna alle korpsen der Nederlandsche landmacht, welke niet van den stoet deel uitmaken. Het geheele leger is vertegen woordigd: infanterie, huzaren, luchtvaart- afdeeling, schoolcompagnie van den mo- tordienst, wielrijders, veld-artillerie, hos pitaalsoldaten, motor-artillerie, enz. enz. Het dichtst bij het Paleis, nog vóór de militaire afzetting, stond in het Noord einde ter weerszijden van den weg een eerefront opgesteld van 100 man van de transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis onder commando van den militairen commissaris, kolonel W. J. Lu- cardle. Veel publiek was er in de naaste om geving van het Paleis niet toegelaten. On der den ouden kastanjeboom, recht tegen over het Paleis, stonden de burgemeesters van een groot aantal Nederlandsche ge meenten, ongeveer 500 in aantal. Ook stond hier een deputatie van de Johan- niterorde, om hun Commendator een laat sten groet te brengen en voorts een groote vertegenwoordiging van de Nederlandsche padvinders. Bij de rechter colonnade hadden ver schillende oud-opper- en hoofdofficieren van ons leger een plaats gevonden. De Heulstraat was geheel bestemd voor de schoolkinderen. Elke school had een de putatie van vijf kinderen daarvoor mo gen aanwijzen. Om kwart voor 9 kwam de Koningin per auto van het Huis ten Bosch om aan de achterzijde het Paleis binnen te gaan Zij was geheel alleen, in het donker gekleed met een witte weduwensluier. Ook de Prinsse was aan de achterzijde het Paleis ingekomen. De militaire eerbewijzen werden ge bracht en onder doodsche stilte betraden Moeder en Dochter het paleis, waaruit zoo dadelijk een geliefde Man en Vader zou worden uitgedragen. De drukte voor het Paleis werd steeds grooter door het af- en aanrijden van de auto's, welke de buitenlandsche vorsten en de verdere autoriteiten, welke in den stoet zouden meerijden, aanbrachten. Omstreeks 9 uur hadden allen zich in de oude adjudantenkamer naast de vesti bule verzameld. De stoet. De troepen, die aan het militair escorte zouden deelnemen, hadden zich inmiddels uit Waalsdorp,waar zij den nacht hadden doorgebracht, naar het Malieveld begeven en zich aldaar opgesteld. Omstreeks kwart voor negen gaf de algemeene troepen- commandant, de generaal-majoor J. van Andel, bevelhebber in de le militaire af- deeling het teeken, dat naar het Paleis opgemarcheerd moest worden. Van het

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1