Dr. J. POS Tandarts HEI TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Onder- en Bovengebit 75*te Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Juli 1934 Derde Blad No. 22789 @1 Buitenl. Weekoverzicht GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Breestr. 65 Leiden Telt, 3532 KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. DUITSCHLAND IN BEWEGING De eerste revolutie heelt het Duitsche Oiationaal-sociallsme doorgemaakt, een revolutie, die schijnbaar onder den voet is geloopen, doch in wezen zal voortwoe keren! wy zouden het aldus willen uit drukken, dat het nationaal-socialisme bezig is, zich zeil op te peuzelen.Wan neer a priori vyandige kringen een poging hadden gedaan, het gehate regiem ten val te brengen en deze poging was in den kiem gesmoord, er was niet zooveel ver loren geweest, doch nu staat het anders. Hier is tot uiting gekomen ontevredenheid in de party zelve en door het neerslaan der leiders is die ontevredenheid voor een oogenblik schynbaar bedwongen, doch de motieven daarvoor zyn niet verwyderd en de wijze, waarop gehandeld is, zonder schyn van recht, moet zells nieuw kwaad bloed zetten. Algezien van de uitwerking cp de groote, groote massa van byioopers in iedere beweging, die leiteiyk geen over tuigde meening bezit, doch geregeld mee- huilt met de wolven in het politieke bosch die voor het oogenblik de teugels in han den schünen te hebben! Reeds geruimen tyd heelt men zien aankomen, dat er iets aan de hand was en de bewuste en veel-besproken rede van von Papen te Marburg gal een volledige bevestiging, speciaal, waar hy waarschuw de tegen het invreten van tal van ondeug- deiyke elementen in de gelederen der Na- Us. Zooals reeds in een vorig overzicht gezegd, von Papen was voor de buiten wacht niet goed te begrypen op het mo ment, dat hy sprak Wat er in byzonderheden zich heelt algespeeld, het is niet mogeiyk daarover een juist en wel-gelundeerd oordeel te vellen. De zwaar gecensureerde Duitsche pers brengt daaromtrent geen ophelde ring van eenige beteekenls en wat de buitenl. pers, grootendeels in zeer sensa tie-rijke gegevens, vermeldt, loopt eens deels te ver uiteen, is anderdeels te wei nig betrouwbaar om er bepaalde conclu sies uit te durven trekken! Wanneer wy dan ook een poging willen wagen om de „revolutie" te verklaren en Uit te stippelen, dan weten wy by voor baat niet volledig te zyn! Hitler is groot geworden voor een zeer groot deel dank zy den steun der z.g. S.A., die zelfs een leger ging vormen naast de Ryksweer, waarmede rekening moest wor den gehouden. De leiders van die bewe ging waren niet allen „eerbare" mannen van goeden naam en faam, Hitier wist dat volkomen! Het waren meerendeels zelfs een soort bolsjewisten, die, om de geykte term te gebruiken, de huidige „ka pitalistische" maatschappij liefst zoo spoe dig mogelyk omver wilden werpen. De S.A. vormde de meest linksche afdeellng in het nationaal-socialisme en zag haar gelederen steeds aangroeien. Toen kwam het groote moment der overwinning, Hit- Ier werd rykskanselier en de S.A. rekende nu op voldoening van haar wenschen en begeerten! Doch daarin zou zy bedrogen worden Langzaam maar zeker kwam de Fuehrer in meer rechts vaarwater, omdat de werkelykheid eenmaal anders is dan de theorie! Links werd ontevreden en het schynt, dat deze ontevredenheid gevaarlyke vormen is gaan aannemen, zoodat optreden daartegen noodig was. Dit is geschied door een persooniyk op treden van Hitler, die per vliegtuig zich naar Muenchen spoedde en daar stafchef Roehm en enkele andere leiders arres teerde. Met gevolg, dat de gevangen genome- nen zonder eenigen vorm van proces wer den gefusilleerd En nu drong de Fuehrer, die zelf man- nen als Roehm, Heines, etc. op zoo ver- antwoordeiyke posten had gelaten, hoe ft wel hy hun zwakheden kende, aan op voorbeeldig leven in handel en wandel in l zyn party, op eenvoud, zooals past in de huidige tijdsomstandigheden Een poging om het gevaar op minder eclatante wyze te keeren, meenen wy te mogen zien in het met vacantie sturen der S. A. gedurende de maand Juli en het met verlof zenden van Roehm; dat had de duidelyke bedoeling om intusschen maat regelen voor te bereiden om de macht der S. A. te breidelen. Roehm had dit blykbaar voorzien en zijn verzekering, dat hy zou terugkeeren, klonk daarom als een directe bedreiging! En juist op den laatsten dag voor de „vacantie" wilde men blykbaar zyn slag slaan, al is nog in nevelen gehuld, wat feitelyk het voornemen is geweest Hoe het echter ook zy, Hitler was voor en sloeg raak. Tot zoover kan men den gang van zaken in groote lyn althans volgen en begrijpen, doch hiernaast is onverwachts een andere „revolutie" gekomen en die te verklaren vermogen wij niet! Wat beteekent toch het uit den weg ruimen van den vroegeren rykskanselier Generaal von Schleicher, van eenige vertrouwden uit de naaste omgeving van von Papen, van den leider der R.K. actie, en van nog vele anderen, waarvan de namen zelfs nog niet officieel bekend zynWaren zij allen betrokken by hetgeen er dreigde van de zyde der S. A.? Het wil er by ons niet in en na al hetgeen langzamerhand toch doorsypelt, wordt het steeds minder waarschijnlyk. Officieel heeft men het wel zoo willen doen voorkomen, vooral ten aanzien van von Schleicher, wiens echtgenoote mede is doodgeschoten, maar het vermoeden is ernstig, dat het slechts een doekje voor het bloeden is geweest, dat zekere kringen van het „regiem" de gelegenheid hebben willen benutten, om personen, die zij gevaarlyk oordeelden, op te ruimen! Van het aan- vankelyk vermelde, dat von Schleicher in verbinding zou hebben gestaan met een vreemde mogendheid, waarmede dan Frankrijk zou zyn bedoeld, is, na een vlammend Fransch protest, minder dan niets overgeblevenEn ook dit alles zonder poging zelfs tot handhaving van den schyn van gerechtelyke vonnissen Zelfs vice-kanselier von Papen heeft 'ge vaar geloopen als is 'n directe arrestatie voor den schyn vermeden; niettemin heeft hy onder „Schutzhaft" gestaan, is zyn bureau onderzocht! Geen wonder, dat hy zyn ontslag aanbood, doch dit is niet ge accepteerd, hoewel niet vaststaat, onder pressie_ waarvan dit aldus verloopt, is wer- kelyk juist, dat president von Hindenburg von Papen, die trouwens Hitier san de macht heeft geholpen, toen de grijze maar schalk nog weinig voelde voor den Fueh rer de hand boven het hoofd heeft gehou den en zelfs gedreigd heeft met de Ryks weer? En wat zal voortaan de positie van den vice-kanselier zyn? In het buitenland moest een en ander wel een zeer ongelukkigen indruk maken: het bewyst Immers weer eens. hoezeer onder een dictatuur voor een zuivere „rechtspraak" geen plaats kan zyn. hoe slechts willekeur en momenteele machts verhoudingen beslissen over het welzyn van land en individu! Doch ook in Duitschland zelf begint de kentering merk baar te worden, de roes schynt gebroken. Er komt onzekerheid, al tracht de regee- rling gerustheid te wekken. De mogelijk heid van ernstige geruchten over een moord op Hitler, over een „ongeval" mn Goering. het typeert de situatie! Hitler's macht heeft een geduchte veer gelaten door de scheuring in eigen gelede ren, waarvan de tegenstanders niet zullen nalaten, gebruik te maken. Daarnevens heeft hy velen van zich vervreemd, die tot dusver medeliepen in het gareel en ge- acentueerd is. hoe in feite, ook nu nog, baas in Duitschland is: de Ryksweer. die trouw staat achter von Hindenburg die maar hoeft te commandeeren! Het nationaal-socialisme vergaat door zelf-vernietiging. een noodwendig gevolg van een theoretische „Gleichschaltung", die geen rekening houdt, niet houden kan met de onmogelijkheid om de geesten in werkelykheid te nivelleeren EEN GAS-OVEREENKOMST. Op 13 Mei 1932 is tusschen Reeuwyk, Waddinxveen en Leiden een overeenkomst gesloten, waarby Reeuwijk zich verbond voor de levering van electriciteit aan per- ceelen langs den Bodegraafschen Straat weg onder de gemeente Waddinxveen, den benoodigdcn, van Gouda te betrekken, stroom aan Leiden te leveren, dat op zijn beurt zich verplichtte den stroom op de zelfde voorwaarden aan Waddinxveen te verkoopen Door Ged. Staten der Provin cie Zuid-Holland werd tegen deze wyze van stroomlevering bezwaar gemaakt, omdat zy plaats had door middel van een aan de gemeente Waddinxveen toebehoo renden kabel, zonder dat vooraf door Reeuwyk aan Gouda schriftelijk toestem ming voor de aanwezigheid van dien kabel in het grondgebied der gemeente Reeuwyk was gevraagd en verkregen, welke toestem ming was vereischt krachtens de tusschen Reeuwijk en Gouda gesloten stroomleve- ringsovereenkomst. In verband daarmede drongen Ged. Staten er by Reeuwyk op aan zich met Leiden en Waddinxveen als medebelanghebbenden over deze zaak met het gemeentebestuur van Gouda te ver staan, opdat de gerezen moeilijkheden ten spoedigste tot een oplossing werden ge bracht. De daarop tusschen de drie gemeente besturen gevoerde onderhandelingen heb ben tot overeenstemming geleid omtrent het sluiten van een nieuwe overeenkomst, krachtens welke de levering van stroom aan Leiden ten behoeve van het hierboven genoemde gedeelte van de gemeente Wad dinxveen niet meer door Reeuwijk, doch door Gouda zal plaats hebben, terwijl Lei den den aldus van Gouda betrokken stroom onder gelyke voorwaarden aan Waddinx veen zal leveren. De onderhandelingen tusschen Waddinx veen en Gouda over de bovenbedoelde stroomieveringsovereenkomst hebben te vens geleid tot het sluiten van een over eenkomst tusschen beide gemeenten be treffende de levering van gas door Gouda aan de ingezetenen van Waddinxveen, wonende langs den Bodegraafschen Straatweg en langs daarop aansluitende, later aan te leggen straten. Tegen de be doelde gaslevering door Gouda aan Wad dinxveen, waartoe op grond van artikel 3 der door Leiden met Waddinxveen gesloten stroomieveringsovereenkomst de medewer king van Leiden is vereischt, bestaat geen bezwaar. VERBETERING SLACHTHUIS. By schrijven van 16/19 September j.l. betreffende de verbouwing en uitbreiding van het Openbaar Slachthuis, deelde de Commissie reeds mede, dat het zeer wen- schelijk was de houten bekapping van de runderslachthal door een van bimsbeton te vervangen; teneinde echter de kosten, aan de verbouwing en uitbreiding van het slachthuis verbonden, zooveel mogelyk te beperken, heeft zy toen de vervanging van die houten bekapping gemeend voor alsnog achterwege te moeten laten, met de bedoeling om. indien de uitslag van de te houden aanbestedingen daartoe aanlei ding gaf, een of meer van de voorloopig achterwege gelaten voorzieningen naar ge lang van haar urgentie wel te treffen. Intusschen zal er nog geruime tyd moeten verloopen, eer bekend is of het beschik baar gestelde bedrag van f. 300.000 voor de bovenbedoelde voorziening een overschot laat. terwyl een inmiddels door den dienst der Gemeentewerken ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat daarmede niet te lang meer kan worden gewacht. De op de bekapping van de runderslachthal aan wezige mastiekbedekking toch verkeert in vry slechten toestand, ais gevolg waarvan door lekkages de platbalken en platbe- schieting op enkele plaatsen zoodanig zyn verteerd, dat het gevaar oplevert het dak op die plaatsen te betreden; ook de groote middenlantaarn op het dak is op enkele plaatsen geheel verteerd. Voorts vertoont de platbeschieting op verscheidene plaat sen teekenen .dat het hout verstikt is, ter wijl alle verfwerk van de bekapping afge bladderd is, hetgeen een onoogiyk aanzien geeft. Op grond van deze redenen acht de commissie het noodig reeds thans tot vernieuwing van de bekapping over te gaan, waarby het dan aanbeveling zal verdienen niet meer hout, doch bimsbeton als materiaal voor de dakconstructie te gebruiken. De ervaring toch heeft geleerd, dat hout daarvoor niet geschikt is, vooral wanneer het, zooals hier. uitwendig met cement-mastiek bedekt en aan de binnen- zyde geverfd is; door de zeer vochtige at mosfeer in de slachthal is het dak ge- woonlyk bedekt met een natten en vet- tigen aanslag, die het hout de gelegenheid beneemt uit te wasemen en een behoorhjk onderhoud van het verfwerk onmogelijk maakt. Aan bimsbeton, dat tegenwoordig algemeen in slachthuizen met goed gevolg wordt toegepast, kleven deze bezwaren niet; wel is de uitgave ineens iets hooger dan bij gebruik van hout, doch de onder houdskosten zijn aanmerkeiyk geringer. I Behalve de runderhal komen ook de MOORDAANSLAG OP ZIJN HUISBAAS. Gistermorgen heeft te Bergschenhoek een moordaanslag plaats gehad, zooals wy in een gedeelte van onze vorige oplaaf nog mededeelde. Een ruim 30-jarige man stond in zyn tuin en kreeg daar bezoek van een slager. Na een korte woordenwisseling trok deze een revolver en loste twee schoten, welke den ander in den buik troffen. Hevig bloedend zakte het slachtoffer ineen en werd direct in een juist passeerende auto naar een der ziekenhuizen vervoerd. Buren waarschuwden den burgemeester van Bergschenhoek, die spoedig met poli tie ter plaatse verscheen. De dader werd gearresteerd. De woordenwisseling is waar- schynlyk ontstaan door het feit, dat de slager, die een huis van den ongelukkige bewoonde, daaruit zou worden gezet. Het slachtoffer is, naar nader gemeld wordt, om 2 uur in het ziekenhuis, Berg weg te Rotterdam, waarheen hy was ver voerd, overleden. Hy was sedert twee maanden gehuwd. IN DEN TREIN GEWOND. Gistermiddag toen de Dieseltrein 532 UtrechtDen Haag tusschen GoudaDen Haag een stoomtrein passeerde vloog van dezen trein een lantaarnhaak door een der ruiten van den Dieseltrein waardoor een der passagiers mej. M. J. Meeuwsen werd getroffen en ernstig aan het hoofd werd verwond. By aankomst in Den Haag werd zy per auto naar het Ziekenhuis overgebracht. Door de spoorwegautoritei ten wordt een onderzoek ingesteld. DOODELIJK ONGEVAL TE HAARLEM. Gisteravond reed een 15-jarig meisje op haar fiets uit de Preangerstraat te Haar lem-Noord en wilde den Ryksstraatweg oversteken. Zy lette niet op het verkeer en werd aangereden door een uit de rich ting Haarlem komende vischauto van de N. V. Handel My. Umuiden. zy werd door het voorwiel van de auto gegrepen en op slag gedood. Het stoffelyk overschot is naar het Elisabethgasthuis overgebracht. GROOTE BRAND TE TUBBERGEN. Gistermiddag brandden, vermoedelijk door een lek in den schoorsteen het café, winkelhuis, bakkery en een tweetal berg plaatsen, alle toebehoorende aan de we duwe Rielink te Harbrinkhoek, gemeente Tubbergen, tot den grond toe af. Van den inventaris kon niets worden gered. Aangezien geen water naby de panden aanwezig was, kon aan bestryding niet worden gedacht. Verzekering dekt de schade o SCHEEPSWERF UITGEBRAND. Te Druten brak brand uit in de scheeps werf van de gebrs. Van der Werf, waar een vyftigtal arbeiders werkzaam is. Of schoon de brandweeF spoedig ter plaatse was slaagde zy er niet in den brand te blusschen. Verzekering dekt de schade. RECLAME- 4138 Nederlandsch Ouitsch en Amerikaansch berekent voor een geheel tezamen met garantie 22 karaats goud pijnloos trekken inbegrepen Een geheel Onder- of Bovengebit Plaatje met I Kunsttand f. 4,00 Iedere Tand meer f. 1,75 Cementvulling f. 2,00 Porselein of Zilvervulling f. 3,00 Soudvulling vanaf I. 9.00^ Goudkronen vaaal f. 15.OO^ Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f. 1,50 HALFJAARLIJKSCHE CONTROLE EN MONDONDERZOEK KOSTELOOS. Specialist in pijnlooze behandeling Spreekurenlederen Werkdag van 9—12 en 1—4 uur. AVOND-SPREEKUUR Dinsdag on Donderdag 7 tot 9 nnr verbindingsgang, alsmede de darmwas- scherij, mestlokaal en privaten voor een vervanging van de dakbedekking door bimsbeton in aanmerking. Alle werken tezamen zullen een uitgaaf vorderen van f. 12.100, welke uit de midde len van het Afschrijvings- en Vernieu wingsfonds kan worden bestreden; in dit. fonds was per 1 Juni j,l. aanwezig een be drag van f. 254.940,84, waarvan f. 243.500 voor uitbreiding en verbouwing van het slachthuis, alsmede voor aankoop van grond bestemd is, zoodat nog f. 11.400 be schikbaar is; vermeerderd met de rente van het fonds over 19.34 ten bedrage van f. 3000. zal dus in totaal aanwezig zyn f. 14.400. RECLAME- 4091 ET"" j*l .doos20 ;tube4o£of lVOrot zorqt voor een jriasche mond met 'mooie tanden. IVOROL Pe ffederlandsche "Tandpasta ZESJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Gisteravond heeft een tragisch ver- drinklngsgeval plaats gehad aan den Zee dijk bij de Weerdsluis te Utrecht. Het 6- jarig zoontje van den heer H., wonende in de Adelaarsstraat, was daar met 'n schep net aan het visschen en geraakte te water. Het ventje zonk onmiddellijk weg en kwam niet meer boven. Eerst na een halfuur dreggen en duiken werd het knaapje aan twee dreggen bovengebracht. Geruimen tyd heeft men nog met een zuurstof-apparaat getracht de levensgees ten op te wekken, doch het Is niet mogen gelukken. Onmiddellyk na het te water raken van het kind had een autobestuurder zyn wagen aan de andere zyde van de Weerd- brug langs den Kademuur gezet. Of hy in zyn haast om by het ongeval te zyn, vergeten heeft de handrem vast te zetten is nog niet komen vast te staan. In ieder geval rolde de wagen, zonder dat de eige naar er iets van bemerkte, in de sluis. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN HONDERD GULDEN. Tegenspraak van de Nederlandsche Bank. Volgens de gistermorgen gepubliceerde relaas van de Belgische ..Soir" omtrent de vaische bankbiljetten van f. 100, zou een der ambtenaren van de Nederlandsche Bank op het denkbeeld gekomen zijn, een party voor vernietiging bestemde bankbil jetten door deze vaische exemplaren te vervangen. Uit te bevoegder plaatse inge wonnen inlichtingen is ons gebleken, dat dit verhaal van alle grond ontbloot en ge heel uit de lucht gegrepen is. De controle die by de 'kantoren van de Nederlandsche Bank wordt uitgeoefend op voor vernieti ging bestemde bankbiljetten, is bovendien van zoodanigen aard. dat een verwisseling van dergelyke bankbiljetten tegen valsch papier practisch uitgesloten moet worden geacht. De opzienbarende ontdekking van de uitgifte van vaische bankbiljetten van f. 100 en de aanhouding van vaische mun ters, die vooral in Antwerpen hun kamp hadden opgeslagen, waar tevens de druk- kery was gevestigd, heeft, hetgeen wel te verwachten was nog verdere arrestaties tot gevolg gehad. Het onderzoek geschiedt door het Par ket van Antwerpen in samenwerking met de Nederlandsche Recherche. Een aantal personen zijn nog aangehouden wegens medeplichtigheid in de uitgifte of den aanmaak van de vaische bankbiljetten. Het waren H. uit Wilryck, Th. uit Ant werpen en G. uit Schooten. Allen werd een verhoor afgenomen en nadat proces-verbaal opgemaakt was, zyn eenigen van hen weer in voorloopige vry- heid gesteld. Een drietal werd in arrest gehouden. Het staat thans vast, dat de vaische munters vier verschillende soorten briefjes gedrukt hadden, alvorens tot uit gifte over te gaan. Volgens onzen Antwerpschen correspon dent heeft men thans de identiteit kun nen vaststellen van den persoon die te Den Haag vaische briefjes heeft uitgege ven. Hij zou nog heden gearresteerd wor den. TREIN BOTST TEGEN STILSTAANDE WAGEN. Eenige gewonden, waaronder twee ernstig. Gistermiddag had op het station te Enk huizen bij het binnenkomen van den snel trein uit Alkmaar een vry ernstig ongeluk plaats. D= trein reed langzaam door om zooals dat steeds gebeurde, eenige meters voor het stootbiok te stoppen. Voor het stootblok stond nu een reserve derde klasse passa gierswagen en door tot nu toe onbekende oorzaak botste de trein daartegen op, waardoor dit rijtuig uit de rails liep en ernstig beschadigd werd. Doordat de passa giers in de rijtuigen van den sneltrein stonden om direct uit te stappen, werden allen door de botsing tegen de wanden ge worpen, waarby verschillende personen verwondingen opliepen. Eenige konden na verbonden te zyn de reis voortzetten, doch een tweetal waaronder de hoofdconducteur v. R. uit Alkmaar werden zoo ernstig ge kwetst. dat zy na voorloopig verbonden te zyn naar het Snouck van Loozen Zieken huis moesten worden vervoerd.. IN VOLLE VAART TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Gistermiddag is de 21-jarige hulpbrie venbesteller Rietman te Gaanderen in volle vaart tegen de vrachtauto van den heer Duishof uit Zelhem gereden. R. werd terstond gedood. De auto is in beslag ge nomen. o VERGIFTIGING. Tengevolge van vergiftiging is de arbei der B. uit Schin op Geul overleden. By 't sproeien op het emplacement der Staats spoor had de man enkele dagen geleden brandwonden opgeloopen welke vergifti ging hebben veroorzaakt als gevolg waar van het slachtoffer is overleden. Hy laat een weduwe en vyf kinderen na. Woensdag gebruikte de heer M. Zeehan delaar uit Zwolle evenals zyn vrouw op de Markt te Zutphen een yswafel. Even later werden beiden ongesteld zoo erg, dat de heer Zeehandelaar in het ziekenhuis al daar moest worden opgenomen, waar hy tengevolge van vergiftiging is overleden. FRUTTWAGEN DOOR EEN AUTO GERAMD. Bestuurder van den fruitwagen ernstig gewond. Gistermorgen heeft te Eist op den Ryks straatweg ArnhemNijmegen opnieuw een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een fruitwagen van W. J. Knippery uit Reet en een auto bestuurd, door den heer J D. B. uit Amsterdam. De auto reed den wagen met zooveel kracht van achteren aan. dat deze boven op den motorkap bleef hangen. De voer man K. werd van het voertuig geslingerd en bekwam behalve eenige kneuzingen een gecompliceerde beenbreuk. De ongelukkige werd in ernstigen toestand naar het St.. Canisiusziekenhuis te Nymegen vervoerd. De autobestuurder kreeg geen letsel, zyn auto bekwam groote materieele schade. Dit is reeds het vierde ongeluk, dat deze week op dezen drukken verkeersweg plaats vond. BUITENLANDSCH GEMENGD. VOOR ANDERHALF MILLIOEN BESTOLEN. In het FranschSpaansche grensstation Cerlière is een reiziger het slachtoffer van een brutalen diefstal geworden. Men ver onderstelt dat de dief zyn slag heeft ge slagen tydens de douane-visitatie. Toen dè reiziger de douane-loods verliet miste hij1 een portefeuille, die voor anderhalf mil- lioen aan juweelen en Fransch en Neder landsch bankpapier bevatte. DE „GRAF ZEPPELIN" TE FRIEDRICHSHAFEN. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gis teravond teruggekeerd van zyn derde reis in 1934 naar Zuid-Amerika. die zich dit maal tot Buenos Aires uitstrekte. Te 21' uur is het luchtschip te Friedrichshafen vlot geland. De vlucht stond onder com mando van dr. Eckener. Aan boord be vonden zich 23 passagiers, 253 K.G. post en 41 K.G. vracht. RECORDHITTE IN AMERIKA De Oostkust van de Vereenigde Staten wordt sedert ongeveer veertien dagen ge teisterd door een hittegolf, die de hevig ste is die men in dit gebied sinds 1901! heeft gehad. Gisteren noteerde men te N.- York een recordtemperatuur van 55 gra den Celsius in de zon en 36 graden Cel sius in de schaduw, waarbij tegelykertyd het vochtigheidsgehalte van de lucht bui tengewoon hoog was. Daarentegen valt in het door de droog te geteisterde gebied van Dakota en Min nesota sedert veertien dagen onafgebro ken regen, die gepaard gaat met hevige stormen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Des nachts is de temperatuur in deze streken vry koud. DE BEGRAFENIS VAN MME CURIE. De begrafenis van madame Curie heeft gisteren in alle stilte, zonder eenige plech tigheid, overeenkomstig den wensch der overledene plaats gevonden. RIEK DE LA MAR-KLEY t. Een oud-gediende van ons tooneel is te Amsterdam overleden, mevrouw Riek de la Mar-Kley. Zy, de moeder van een acteursgezin, waarvan de zoon, wyien Nap de la Mar, nog in ieders herinnering voortleeft en de kleindochter Fientje tri- umfen viert, trad reeds zeer jong op 114 jaari en is tot hoogen leeftyd blyven spelen. Zy is aan zeer vele, meestal klei nere gezelschappen verbonden geweest. Uit de laatste jaren is bekend haar rol als pastoorsmeid in de bewerking van A. M de Jong's „Meryntje Gy'zen". Zy is 81 jaar oud geworden. BOTERACCIJNS BLIJFT EEN GULDEN. De Crlsiszuivelcentrale maakt bekend, dat, behoudens tusschentydsche wijziging, voor de week van 8 tot en met 14 Juli de prys van het crisis botermerk en die van de vervoervergunning van buitenlandsche boter is vastgesteld op f. 1. Stemt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land F.n bestriidt eii de werkloosheid. oiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiuiiiuiinniiui

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9